Tävlingar - 06.06 - DT i Smedsby 9-15 år

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTorsdag 06.06 18:00
ArrangörIF Femman
PlatsCentralidrottsplan, Smedsby
Avgift6€/gren
Anmälan senastTisdag 04.06
kilpailukalenteri

KontonummerFI17 4958 1040 0177 43
Bekräftning





Övrig infoAnm.avgift två grenar 11€, tre grenar 15€
Efteranm.avgift 8€/gren två grenar 13€, tre
grenar 17€





KontaktuppgifterAlf Wiklund tel. 044-5042299



Resultatservice





Webbsidahttp://www.femman.org/friidrott

Grenar

P-17Stav
F-17Stav
P-15100m, Längd, Diskus
F-15100m, Längd, Diskus
P-1360m, Höjd, Stav, Kula, Diskus
F-1360m, Höjd, Stav, Kula, Diskus
P-1160m, Längd, Diskus
F-1160m, Längd, Diskus
P-940m, Längd, Bollkastning
F-940m, Längd, Bollkastning
P-740m, Längd, Bollkastning
F-740m, Längd, Bollkastning

Tidsschema

IF FEMMAN, DT 7-17

SMEDSBY 6.6.2019 kl. 18.00

TIDSSCHEMA

           

18.00        40 m                          F7            

                 Höjd                          F13    

                Längd                        F9

                 Bollkastning             P9

                 Diskus                       F11               

 18.10        40 m                          P7                 

                  Längd                        F7

18.20        40 m                          P9            

                 Höjd                          P13    

                 Bollkastning             P7                 

18.30        40 m                          F9                 

                 Längd                        P9

                 Diskus                       F15/P15       

18.40        Längd                        P7

                 Bollkastning             F7

18.50        60 m                          P11

                 Kula                           F13               

19.00        60 m                          F11

                 Bollkastning             F9

                 Diskus                       P11                                 

 19.10        60 m                          P13

                  Längd                        F11

 19.20        60 m                          F13

                  Kula                          P13

19.30        Stav                           F13/P13/D17/H17

                 Längd                        P11

                 Diskus                       F13

19.40        100 m                        F15               

 19.50        100 m                        P15

                  Diskus                       P13               

20.00        Längd                        F15/P15

 

Resultat

Dt i Smedsby 9-15 år
IF Femman
06.06.2019

F7 40m
Försök
1)   Alva Stråka                      IFNykn                    8,53
2)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    8,61
3)   Mirella Bagge                    IFVom                     9,11
4)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    10,55
5)   Mathilda Winberg                 IFFemman                  11,48


P7 40m
Försök
1)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  7,54
2)   Malte Back                       VasaIS                    7,92
3)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   8,37
4)   Noah Östersund                   VIS                       8,40
5)   Lucas Östman                     IFFemman                  8,82
6)   Leo Bystedt                      VasaIS                    9,31


F7 Längd
Försök
1)   Bonnie Rösgren                   VasaIS                    2,38
     2,38   2,21   2,28   2,14


2)   Alva Stråka                      IFNykn                    2,23
     2,18   2,23   2,03   2,09


3)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    1,87
     1,87   1,83   1,83   1,86


4)   Mirella Bagge                    IFVom                     1,75
     1,75   1,59   1,59   x


5)   Mathilda Winberg                 IFFemman                  1,42
     1,22   1,42   1,16   1,42




P7 Längd
Försök
1)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  2,83
     2,60   2,78   2,83   2,78


2)   Noah Östersund                   VIS                       2,34
     2,28   2,32   2,34   2,11


3)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   2,27
     2,27   2,27   x      2,17


4)   Leo Bystedt                      VasaIS                    2,16
     2,08   2,16   1,92   2,04


5)   Lucas Östman                     IFFemman                  1,69
     1,69   1,10   1,57   1,24




F7 Bollkastning
Försök
1)   Alva Stråka                      IFNykn                    9,75
     7,55   9,75   8,10   9,45

2)   Mirella Bagge                    IFVom                     9,75
     8,07   7,92   9,75   5,86

3)   Linnéa Hagman                    VasaIS                    7,90
     5,11   4,61   7,17   7,90

4)   Mathilda Winberg                 IFFemman                  4,41
     4,41   4,21   2,84   2,39



P7 Bollkastning
Försök
1)   Erik Lönnqvist                   IKFalken                  21,39
     17,55  21,39  16,61  16,52

2)   Leo Bystedt                      VasaIS                    14,13
     14,13  7,55   13,96  10,99

3)   Lucas Östman                     IFFemman                  13,89
     13,89  12,57  7,69   9,55

4)   Noah Östersund                   VIS                       12,74
     10,67  12,74  10,35  10,87

5)   Malte Back                       VasaIS                    11,49
     11,49  8,52   8,89   3,26

6)   Ebbot Norström                   MalaxIF                   8,96
     5,55   6,96   8,96   8,19



P9 40m
1)   Milton Sandén                    VasaIS                    6,73
2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,88
3)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    6,94
4)   Liam Wide                        IFFyren                   7,20
5)   Walter Backa                     VasaIS                    7,28
6)   Liam Nyholm                      VasaIS                    7,43
7)   Luie Nordström                   MalaxIF                   7,55
7)   Anton Åberg                      VasaIS                    7,55
9)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   7,90
10)  Elias Vesterback                 IFFyren                   7,98

Försök heat 1
1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    6,94
2)   Walter Backa                     VasaIS                    7,28
3)   Anton Åberg                      VasaIS                    7,55
3)   Luie Nordström                   MalaxIF                   7,55
5)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   7,90

Försök heat 2
1)   Milton Sandén                    VasaIS                    6,73
2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    6,88
3)   Liam Wide                        IFFyren                   7,20
4)   Liam Nyholm                      VasaIS                    7,43
5)   Elias Vesterback                 IFFyren                   7,98


F9 40m
1)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,34
2)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,36
3)   Lykke Storgård                   VasaIS                    7,42
4)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    7,54
5)   Filippa Östman                   IFFemman                  7,57
6)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   7,99
7)   Yasmine Durmaz                   IFFemman                  8,03
8)   Hanna Sjöberg                    IFVom                     8,14
9)   Ellen Sarin                      IFFemman                  8,20
10)  Ella Berglund                    IFFyren                   8,21
11)  Edith Winberg                    IFFemman                  8,24
12)  Erinna Bagge                     IFVom                     8,77

Försök heat 3
1)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    7,34
2)   Filippa Östman                   IFFemman                  7,57
3)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   7,99
4)   Hanna Sjöberg                    IFVom                     8,14
5)   Ellen Sarin                      IFFemman                  8,20
6)   Ella Berglund                    IFFyren                   8,21

Försök heat 4
1)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    7,36
2)   Lykke Storgård                   VasaIS                    7,42
3)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    7,54
4)   Yasmine Durmaz                   IFFemman                  8,03
5)   Edith Winberg                    IFFemman                  8,24
6)   Erinna Bagge                     IFVom                     8,77


P9 Längd
Final
1)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    3,75
     3,75   3,71   3,70   x


2)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    3,59
     3,59   3,20   3,50   3,56


3)   Milton Sandén                    VasaIS                    3,33
     3,12   3,20   x      3,33


4)   Liam Wide                        IFFyren                   3,17
     3,01   3,17   3,10   3,05


5)   Walter Backa                     VasaIS                    3,10
     3,10   2,84   3,00   2,94


6)   Liam Nyholm                      VasaIS                    3,10
     3,10   x      x      2,86


7)   Luie Nordström                   MalaxIF                   2,94
     2,94   2,65   2,55   2,73


8)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   2,88
     2,87   2,87   2,88   2,81


9)   Elias Vesterback                 IFFyren                   2,80
     2,70   2,80   2,76   2,31




F9 Längd
Final
1)   Bianca Rösgren                   VasaIS                    3,10
     2,98   3,10   2,98   2,98


2)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    3,08
     3,01   2,95   2,99   3,08


3)   Lykke Storgård                   VasaIS                    2,98
     2,89   2,82   2,90   2,98


4)   Olivia Rytylä                    VasaIS                    2,91
     2,91   2,70   2,82   2,85


5)   Filippa Östman                   IFFemman                  2,88
     2,88   2,64   2,70   2,29


6)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   2,87
     2,87   x      2,87   2,82


7)   Ella Berglund                    IFFyren                   2,77
     2,77   2,51   2,62   2,60


8)   Edith Winberg                    IFFemman                  2,71
     2,71   2,53   2,65   2,56


9)   Hanna Sjöberg                    IFVom                     2,66
     2,56   x      2,66   2,57


10)  Ellen Sarin                      IFFemman                  2,63
     2,43   2,63   x      2,35


11)  Yasmine Durmaz                   IFFemman                  2,43
     2,34   2,10   2,31   2,43


12)  Erinna Bagge                     IFVom                     2,27
     2,02   2,23   2,19   2,27




P9 Bollkastning
Final
1)   Eevert Evijoki                   VasaIS                    33,41
     30,40  32,95  32,34  33,41

2)   Tobias Cederholm                 IFNykn                    32,87
     32,40  27,75  29,62  32,87

3)   Liam Nyholm                      VasaIS                    25,10
     23,60  21,12  19,45  25,10

4)   Luie Nordström                   MalaxIF                   23,73
     21,60  21,08  23,73  22,51

5)   Elias Vesterback                 IFFyren                   21,90
     21,90  16,63  15,57  17,69

6)   Milton Sandén                    VasaIS                    19,26
     16,95  19,26  17,17  18,85

7)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   16,90
     16,90  16,63  15,20  16,42

8)   Anton Åberg                      VasaIS                    15,79
     12,52  14,21  15,79  15,41

9)   Walter Backa                     VasaIS                    13,77
     13,50  12,65  13,77  x

10)  Liam Wide                        IFFyren                   10,85
     10,85  x      7,74   10,84



F9 Bollkastning
Final
1)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    16,41
     11,34  13,04  12,32  16,41

2)   Ellen Sarin                      IFFemman                  14,29
     14,29  12,48  11,39  11,89

3)   Hanna Sjöberg                    IFVom                     13,57
     x      9,27   11,74  13,57

4)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   13,22
     11,07  9,81   10,39  13,22

5)   Edith Winberg                    IFFemman                  13,13
     13,13  11,52  12,63  10,22

6)   Erinna Bagge                     IFVom                     12,66
     12,66  11,57  11,46  12,59

7)   Yasmine Durmaz                   IFFemman                  11,73
     10,41  10,30  9,75   11,73

8)   Filippa Östman                   IFFemman                  11,26
     8,55   8,38   11,26  10,06

9)   Ella Berglund                    IFFyren                   9,45
     9,13   8,89   9,45   7,96



P11 60m
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    9,30
2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   9,50
3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    9,58
4)   Emil Appel                       MalaxIF                   9,73
5)   Jacob Tuuf                       MalaxIF                   10,24
6)   Jonas Braxén                     VasaIS                    10,30
7)   Robin Pokorny                    MalaxIF                   10,84

Final heat 1
1)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   9,50
2)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    9,58
3)   Jacob Tuuf                       MalaxIF                   10,24
4)   Robin Pokorny                    MalaxIF                   10,84

Final heat 2
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    9,30
2)   Emil Appel                       MalaxIF                   9,73
3)   Jonas Braxén                     VasaIS                    10,30


F11 60m
1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   9,30
2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    9,47
3)   Linn Bergström                   IFNykn                    9,62
4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    9,69
5)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  9,83
6)   Lovisa Öling                     IFVom                     9,86
7)   Tyra Back                        VasaIS                    9,87
8)   Amanda Vesterback                IFFyren                   9,99
9)   Jenna-Justiina Mäenpää           LappVei                   10,19
10)  Selma Bertula                    VasaIS                    10,36
11)  Nathalie Stråka                  IFNykn                    10,57
12)  Victoria Tallgren                MalaxIF                   10,66
13)  Alva Karls                       MalaxIF                   10,67
14)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   12,07

Försök heat 1
1)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   9,30
2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    9,47
3)   Sara Cederholm                   IFNykn                    9,69
4)   Lovisa Öling                     IFVom                     9,86
5)   Amanda Vesterback                IFFyren                   9,99
6)   Alva Karls                       MalaxIF                   10,67
7)   Inez Lundfors                    MalaxIF                   12,07

Försök heat 2
1)   Linn Bergström                   IFNykn                    9,62
2)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  9,83
3)   Tyra Back                        VasaIS                    9,87
4)   Jenna-Justiina Mäenpää           LappVei                   10,19
5)   Selma Bertula                    VasaIS                    10,36
6)   Nathalie Stråka                  IFNykn                    10,57
7)   Victoria Tallgren                MalaxIF                   10,66


P11 Längd
Final
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    3,93
     3,93   3,81   3,76   3,70


2)   Emil Appel                       MalaxIF                   3,66
     3,47   3,66   3,61   3,30


3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    3,61
     x      3,61   x      3,47


4)   Hannez Sarin                     IFFemman                  3,54
     x      x      3,32   3,54


5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   3,43
     x      3,15   x      3,43


6)   Jonas Braxén                     VasaIS                    3,23
     3,02   3,16   3,10   3,23


7)   Jacob Tuuf                       MalaxIF                   3,17
     2,95   3,15   3,12   3,17


8)   David Särs                       MalaxIF                   2,74
     2,46   2,60   x      2,74




F11 Längd
Final
1)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  3,86
     3,80   3,85   3,73   3,86


2)   Sara Cederholm                   IFNykn                    3,83
     3,74   3,81   3,76   3,83


3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3,78
     3,57   3,68   3,67   3,78


4)   Matilda Finneman                 VasaIS                    3,60
     3,50   3,60   3,42   3,25


5)   Tyra Back                        VasaIS                    3,53
     3,53   3,29   3,34   3,31


6)   Alva Karls                       MalaxIF                   3,46
     3,46   3,24   3,37   3,36


7)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   3,40
     3,30   3,30   3,38   3,40


8)   Amanda Vesterback                IFFyren                   3,38
     3,18   3,22   3,33   3,38


9)   Lovisa Öling                     IFVom                     3,32
     3,22   3,30   x      3,32


10)  Victoria Tallgren                MalaxIF                   2,89
     2,76   2,78   2,87   2,89


11)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   2,73
     2,73   2,70   2,11   2,40


     Linn Bergström                   IFNykn                    DNS
     Nathalie Stråka                  IFNykn                    DNS


P11 Diskus
Final
1)   Hannez Sarin                     IFFemman                  26,19
     x      24,86  21,57  x      24,94  26,19

2)   Einar Evijoki                    VasaIS                    22,20
     20,45  22,19  14,78  x      19,27  22,20

3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    20,43
     x      14,76  18,86  20,43  x      x

4)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   20,16
     18,48  17,30  x      20,16  19,32  19,61

5)   Emil Appel                       MalaxIF                   19,70
     17,74  17,89  19,32  x      x      19,70

6)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   18,19
     x      18,19  17,97  x      x      x

7)   Jonas Braxén                     VasaIS                    15,34
     15,34  13,52  x      x      -      -

8)   David Särs                       MalaxIF                   14,89
     x      x      14,89  x      x      12,62

9)   Jacob Tuuf                       MalaxIF                   12,84
     11,88  12,84  11,11  x      9,12   10,65

10)  Robin Pokorny                    MalaxIF                   12,61
     x      11,71  9,47   12,02  10,99  12,61



F11 Diskus
Final
1)   Sara Cederholm                   IFNykn                    21,86
     x      19,24  19,02  21,86  x      20,60

2)   Matilda Finneman                 VasaIS                    19,72
     16,77  19,72  18,38  15,88  17,47  16,78

3)   Linn Bergström                   IFNykn                    18,46
     14,58  15,78  16,60  18,46  15,46  17,76

4)   Tilda Åberg                      VasaIS                    17,32
     16,16  15,81  17,32  x      16,10  x

5)   Enya Lönnqvist                   IKFalken                  16,52
     12,49  13,84  16,50  16,09  16,52  14,63

6)   Lovisa Öling                     IFVom                     16,09
     15,46  15,62  14,22  16,09  15,13  14,72

7)   Amanda Vesterback                IFFyren                   15,60
     15,60  x      x      x      x      12,80

8)   Nathalie Stråka                  IFNykn                    13,96
     13,28  x      12,76  13,96  x      x

9)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   12,73
     11,76  11,56  11,27  x      12,72  12,73



P13 60m
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   8,44
2)   Samuel Berg                      VasaIS                    8,45
3)   Noah Hoijar                      IFFyren                   8,93
4)   Alexander Sand                                             9,41
5)   Alec Isaacs                      IFFemman                  9,59
6)   Emil Fock                        IFFemman                  11,82
     Theo Gullberg                    VasaIS                    DNS

Final heat 1
1)   Samuel Berg                      VasaIS                    8,45
2)   Alec Isaacs                      IFFemman                  9,59
     Theo Gullberg                    VasaIS                    DNS

Final heat 2
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   8,44
2)   Noah Hoijar                      IFFyren                   8,93
3)   Alexander Sand                                             9,41
4)   Emil Fock                        IFFemman                  11,82


F13 60m
1)   Janna-Juulia Mäenpää             LappVei                   8,68
2)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    9,00
3)   Malin Cederholm                  IFNykn                    9,13
4)   Fanny Karls                      MalaxIF                   9,64
5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    9,72
6)   Elsi Pukkinen                    VaasTo                    9,77
7)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,13
8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   10,20

Final heat 1
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    9,13
2)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    9,72
3)   Elsi Pukkinen                    VaasTo                    9,77
4)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,13

Final heat 2
1)   Janna-Juulia Mäenpää             LappVei                   8,68
2)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    9,00
3)   Fanny Karls                      MalaxIF                   9,64
4)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   10,20


P13 Höjd
Final
1)   Hampus Berglund                  IFVom                     150
     130    135    140    145    150    153
     o      o      o      o      xxo    xxx

2)   Alec Isaacs                      IFFemman                  140
     95     100    105    110    115    120    125    130    135    140    145
     o      o      o      o      o      o      o      o      o      xxo    xxx

3)   Emil Appel                       MalaxIF                   130
     110    115    120    125    130    135
     o      o      o      o      xo     xxx

4)   Emil Fock                        IFFemman                  100
     85     90     95     100    105
     o      o      xo     xo     xxx

     Theo Gullberg                    VasaIS
     85
     DNS



F13 Höjd
Final
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    145
     125    130    135    140    145    150
     o      o      o      o      xxo    xxx

2)   Molly Forslund                   VasaIS                    140
     115    120    125    130    135    140    145
     o      o      o      o      o      o      xxx

3)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    140
     120    125    130    135    140    145
     o      o      xo     o      xxo    xxx

4)   Fanny Karls                      MalaxIF                   130
     100    105    110    115    120    125    130    135
     o      o      o      o      o      o      o      xxx

5)   Elvira Åbrandt                   VasaIS                    125
     115    120    125    130
     o      o      o      xxx

6)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   115
     95     100    105    110    115    120
     o      o      o      o      o      xxx

     Wera Hudd                        VaasTo                    153
     145    150    153    156
     o      xo     xxo    xxx



P13 Stav
Försök
1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    210
     170    180    190    200    210    220
     o      o      xo     xxo    xxo    xxx



F13 Stav
Försök
1)   Janna-Juulia Mäenpää             LappVei                   280
     240    250    260    270    280    290
     o      o      o      o      o      xxx

2)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    220
     180    190    200    210    220    230
     xo     o      o      o      o      xxx

3)   Jenna-Justiina Mäenpää           LappVei                   160
     140    150    160    170
     o      o      xo     xxx



P13 Kula
Final
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   11,39
     11,39  x      11,24  11,16  11,31  x

2)   Hampus Berglund                  IFVom                     10,55
     9,41   9,46   10,31  10,55  9,95   8,77

3)   Noah Hoijar                      IFFyren                   7,61
     7,49   7,61   7,15   7,23   7,23   5,39

4)   Samuel Berg                      VasaIS                    7,34
     6,87   6,61   6,95   6,75   7,34   6,98

5)   William Olli                     VasaIS                    7,23
     7,23   6,25   6,81   6,80   6,67   5,90

6)   Joel Öling                       IFVom                     7,11
     7,08   7,11   6,82   6,83   6,70   6,78

7)   David Särs                       MalaxIF                   6,27
     x      6,27   6,18   5,72   x      5,41

8)   Alec Isaacs                      IFFemman                  6,19
     5,83   x      6,19   5,97   5,95   6,16

9)   Emil Fock                        IFFemman                  4,80
     4,80   4,09   4,24   3,67   4,24   4,40

     Theo Gullberg                    VasaIS                    DNS


F13 Kula
Final
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    9,85
     9,83   9,85   9,58   9,40   9,67   8,88

2)   Nathalie Lindström               IFFemman                  6,06
     5,56   5,59   5,88   5,52   5,78   6,06

3)   Agnes Berglund                   IFFyren                   5,98
     5,49   x      5,98   5,60   4,84   5,66

     Saara Manni                      VasaIS                    8,68
     x      8,38   x      8,68   8,02   8,41

     Wera Hudd                        VaasTo                    8,38
     x      6,73   x      8,38   8,17   x



P13 Diskus
Final
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   41,59
     39,86  37,35  41,59  40,50  38,79  x

2)   Noah Hoijar                      IFFyren                   24,92
     17,00  18,77  21,32  21,85  19,17  24,92

3)   William Olli                     VasaIS                    23,03
     20,52  20,36  23,03  22,53  18,74  18,93

4)   Joel Öling                       IFVom                     16,76
     16,76  13,50  x      15,02  14,07  14,42

5)   Emil Fock                        IFFemman                  16,68
     x      x      x      x      16,68  x



F13 Diskus
Final
1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    32,37
     x      26,39  28,47  28,96  30,39  32,37

2)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    29,48
     x      x      x      x      25,42  29,48

3)   Molly Forslund                   VasaIS                    25,23
     25,23  x      x      20,63  x      24,16

4)   Nathalie Lindström               IFFemman                  20,60
     17,85  15,56  19,74  17,07  20,60  20,08

5)   Agnes Berglund                   IFFyren                   11,13
     11,13  x      x      8,66   10,60  10,73



P15 100m
Final,  +1,3
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,61
2)   Benjamin Olli                    IFFemman                  11,78
3)   Elias Rintanen                   IFVom                     12,12
4)   Veeti Pihlaja                    SeinäjSU                  12,57
5)   Nico Källberg                    VasaIS                    12,66
     Albin Lundberg                   VasaIS                    11,77


F15 100m
Final,  +0,4
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   12,97
2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   13,12
3)   Heidi Nyrhinen                   VähänkVie                 13,66
4)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  13,70
5)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  13,87
6)   Julia Lehtisalo                  VaasTo                    14,54


P15 Längd
Final
1)   Benjamin Olli                    IFFemman                  6,32 +0,2
     x      x      x      6,32   6,17   x
                          +0,2   +1,2



F15 Längd
Final
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   5,17 +0,9
     5,05   x      5,10   5,16   4,93   5,17
     +0,4          +0,0   +0,9   +0,8   +0,9

2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  4,86 +0,6
     4,81   4,86   4,76   4,65   x      -
     +1,3   +0,6   +0,9   +1,1



P15 Diskus
Final
1)   Anton Sabel                      IFFemman                  28,52
     28,52  26,09  27,46  x      x      x

2)   Benjamin Olli                    IFFemman                  24,87
     22,22  x      24,26  21,67  24,56  24,87



F15 Diskus
Final
1)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  38,19
     37,26  x      36,40  37,25  38,19  36,46

2)   Ida Stoor                        IFFemman                  16,37
     16,37  x      x      x      15,54  14,85



H17 Stav
Försök
1)   Sameli Pukkinen                  VaasTo                    350
     320    335    350    365
     o      o      xxo    xxx



D17 Stav
Försök
1)   Heidi Nyrhinen                   VähänkVie                 300
     240    250    260    270    280    290    300    310
     o      o      o      o      o      xxo    o      xxx

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan