Tävlingar - 13.06 - Wasagames

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTorsdag 13.06 18:00
ArrangörVasa IS, Vaasan Toverit, Vaasan Vasama, Vähäkyrön Viesti , Malax IF, IF Femman
PlatsKarlsplan, Vasa
Avgift12 euro
Anmälan senastTisdag 11.06
kilpailukalenteri


efteranmälningsavgift 20  euro/gren
Kontonummer
Bekräftning
Övrig info
KontaktuppgifterKansli: Ingemar Sundelin
epost: ingemar.sundelin@sundom.fi
tel. 0400 563353
Resultatservicelive.tuloslista.com
tel. 040 5493520
Webbsidahttp://live.tuloslista.com/

Grenar

H100m, 400m, 800m, 3000mhi, Stav, Längd, 3-steg, Diskus
D100m, 400m, 800m, 3000m, 100mh, Stav, Längd, 3-steg, Diskus
H-19110mh
D-19100mh, Slägga
P-17110mh, Stav, Diskus, Spjut
F-17100mh, Stav, Diskus, Spjut

Tidsschema

WASAGAMES 13.6.2019			
TIDSSCHEMA - AIKATAULU			
Uppdaterat: 12.6.2019 klo 12:10			
			
			
18.00	100m		D/N		Försök/Alkuerää, 2 heat/erää
18.10	100m		H/M		Försök/Alkuerää, 2 heat/erää
18.00	Spjut/keihäs	D/N17,(H/M17)   Norra kurvan / Pohjoiskaarre
18.00	Längd/pituus	H/M		Bortre rakan / Takasuora
18.15	Stav/seiväs	H/M, H17/M17 	Främre rakan / Etusuora
	Stav/seiväs	D/N, D/N17	Främre rakan / Etusuora
18.30	100mh/aj	D/N, D/N19	Final/Loppukilpailu
18.30	100mh/aj	D/N17	        Final/Loppukilpailu
18.40	Längd/pituus	D/N		Bortre rakan / Takasuora
18.50	110mh/aj	H/M17, (H/M19)	Final/Loppukilpailu
19.00	Diskus/kiekko	H/M, (H/M17)	Norra kurvan / Pohjoiskaarre
19.05	400m		H/M		1 heat/erää
19.15	400m		D/N		2 heat/erää. B, A
19.35	3000mh/ej	H/M		Final/Loppukilpailu
19.40	3-steg/3-loikka	H/M  D/N	Bortre rakan / Takasuora
19.55	Diskus/kiekko	D/N, D17/N17	Norra kurvan / Pohjoiskaarre
19.55	100m		D/N		Final/Loppukilpailu
20.05	100m		H/M		Final/Loppukilpailu
20.15	800m		D/N		1 heat/erää
20.30	800m		H/M		1 heat/erää

Resultat

Wasagames
Vaasan ja Mustasaaren seurayhtymä
13.06.2019

H 100m
Final,  +2,0
1)   Jonathan Åstrand                 IFKraft                   10,99             
2)   Tha Ta                           LarsmoIF                  11,15             
3)   Eero-Matias Viitala              KannU                     11,40             
4)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,57             
5)   Albin Lundberg                   VasaIS                    11,70             
6)   Mattias Asp                      VasaIS                    11,71             
     David Bamm                       VasaIS                    DQ                
     Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   DNS               

1)   Jonathan Åstrand                 IFKraft                   10,99             
2)   Tha Ta                           LarsmoIF                  11,15             
3)   Eero-Matias Viitala              KannU                     11,40             
4)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,57             
5)   Albin Lundberg                   VasaIS                    11,70             
6)   Mattias Asp                      VasaIS                    11,71             
     Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   DNS               
     David Bamm                       VasaIS                    DQ                


Försök heat 1,  +0,5
1)   Jonathan Åstrand                 IFKraft                   11,02Q            
2)   Tha Ta                           LarsmoIF                  11,34Q            
3)   Mattias Asp                      VasaIS                    11,72Q            
4)   Albin Lundberg                   VasaIS                    11,76q            
5)   Tuomas Vanhala                   VähänkVie                 12,10             
6)   Mahance Muisa                    VasaIS                    12,58             

Försök heat 2,  +1,4
1)   Aleksi Ala-Prinkkilä             IFKraft                   10,98Q            
2)   Eero-Matias Viitala              KannU                     11,51Q            
3)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,57Q            
4)   David Bamm                       VasaIS                    11,72q            
5)   Anton Sandvik                    VasaIS                    11,84             
     Mikko Paavola                    AlajA                     DNS               


D 100m
Final,  +1,3
1)   Jenna Kokkonen                   KajKi                     12,00             
2)   Jandeh Jallow                    OulPy                     12,21             
3)   Anna Julin                       IFNykn                    12,22             
4)   Veera Pudas                      VeitsilKV                 12,29             
5)   Maisa Laakso                     IFDrott                   12,41             
6)   Viivi Lehtinen                   VaasVa                    12,42             
7)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,56             
     Alina Strömberg                  LarsmoIF                  DNS               

1)   Jenna Kokkonen                   KajKi                     12,00             
2)   Jandeh Jallow                    OulPy                     12,21             
3)   Anna Julin                       IFNykn                    12,22             
4)   Veera Pudas                      VeitsilKV                 12,29             
5)   Maisa Laakso                     IFDrott                   12,41             
6)   Viivi Lehtinen                   VaasVa                    12,42             
7)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,56             
     Alina Strömberg                  LarsmoIF                  DNS               


Försök heat 1,  +1,4
1)   Jandeh Jallow                    OulPy                     12,22Q            
2)   Veera Pudas                      VeitsilKV                 12,29Q            
3)   Anna Julin                       IFNykn                    12,30Q            
4)   Madeleine Glasberg               VasaIS                    12,80q            
5)   Wera Hudd                        VaasTo                    13,52             
     Eveliina Ojala                   SoinSi                    DQ                

Försök heat 2,  +3,0
1)   Jenna Kokkonen                   KajKi                     11,83Q            
2)   Alina Strömberg                  LarsmoIF                  12,26Q            
3)   Maisa Laakso                     IFDrott                   12,29Q            
4)   Viivi Lehtinen                   VaasVa                    12,32q            
5)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   13,27             
6)   Emma Källbacka                   IFVom                     14,43             


H 400m
Final,  
1)   Christoffer Envall               IKFalken                  48,04             
2)   Filiph Johansson                 GamlakIF                  49,66             
3)   Eero-Matias Viitala              KannU                     52,52             
4)   Josef Höglund                    IKFalken                  54,73             
5)   Tuomas Vanhala                   VähänkVie                 58,64             
     David Bamm                       VasaIS                    DNS               


D 400m
1)   Ida Ravaska                      VeitsilKV                 55,42             
2)   Mette Baas                       VeitsilKV                 56,17             
3)   Malva Nylund                     VasaIS                    57,05             
4)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    57,46             
5)   Veera Perälä                     SeinäjSU                  58,19             
6)   Heini Ikonen                     JyväskKU                  58,57             
7)   Eveliina Ojala                   SoinSi                    58,64             
8)   Karoliina Bogdanoff              KuivAu                    1.00,87           
9)   Lotta Mäkinen                    JyväskKU                  1.01,19           
10)  Nathalie Nystrand                IFFyren                   1.02,00           
11)  Pinja Purola                     OulPy                     1.03,01           
12)  Nelli Mustola                    KalajJu                   1.03,61           
13)  Taru Väisänen                    OulPy                     1.04,29           

Final heat 1
1)   Karoliina Bogdanoff              KuivAu                    1.00,87           
2)   Lotta Mäkinen                    JyväskKU                  1.01,19           
3)   Pinja Purola                     OulPy                     1.03,01           
4)   Nelli Mustola                    KalajJu                   1.03,61           
5)   Taru Väisänen                    OulPy                     1.04,29           

Final heat 2
1)   Ida Ravaska                      VeitsilKV                 55,42             
2)   Mette Baas                       VeitsilKV                 56,17             
3)   Malva Nylund                     VasaIS                    57,05             
4)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    57,46             
5)   Veera Perälä                     SeinäjSU                  58,19             
6)   Heini Ikonen                     JyväskKU                  58,57             
7)   Eveliina Ojala                   SoinSi                    58,64             
8)   Nathalie Nystrand                IFFyren                   1.02,00           


H 800m
Final
1)   Heikki Kumara                    LaihLu                    2.00,71           
2)   Robin Kronqvist                  IKFalken                  2.02,00           
3)   Lassi Korpijärvi                 ToholU                    2.03,02           
4)   Josef Höglund                    IKFalken                  2.08,64           
5)   Joona Mäkelä                     KälvTa                    2.09,59           
6)   Viktor Björkell                  VasaIS                    2.15,58           
7)   Axel Norrbacka                   IKFalken                  2.17,29           


N 800m
Final
1)   Veera Hakomäki                   SeinäjSU                  2.17,10           
2)   Kaisa Honkaharju                 KälvTa                    2.17,84           
3)   Veera Mensonen                   MaanMa                    2.18,37           
4)   Maria Murtorinne-Taskinen        KuopRei                   2.18,54           
5)   Enni Katajalaakso                KannU                     2.18,89           
6)   Erika Utriainen                  VeitsilKV                 2.19,27           
7)   Saana Lappalainen                SeinäjSU                  2.19,65           
8)   Sofia Fogström                   VasaIS                    2.25,10           
9)   Andrea Lilja                     VasaIS                    2.25,14           
10)  Ninni Löf                        KalajJu                   2.31,91           
11)  Emma Källbacka                   IFVom                     2.55,86           



D 100m häck
Final,  +0,0
1)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    13,82             
2)   Mathilda Kvist                   VasaIS                    14,12             
3)   Eveliina Bogdanoff               KuivAu                    14,71             
4)   Vilma Jaatinen                   KalajJu                   17,40             


H 3000m hinder
Final
1)   Jonas Ingo                       VasaIS                    9.47,82           
2)   Frej Forsén                      VasaIS                    10.54,84          


H Stav
Final
1)   Juuso Toivonen                   ÄhtU                      460               
     445    460    
     xx-    o      

2)   Iiro Suutarinen                  ÄhtU                      445               
     445    460    
     o      xxx    



D Stav
Final
1)   Henriikka Könönen                KuivAu                    375               
     375    400    
     xo     xxx    

2)   Tuuli Kujala                     SeinäjSU                  360               
     330    345    360    375    
     xo     o      xxo    xxx    

3)   Enna Hassinen                    OulPy                     345               
     345    360    
     o      xxx    

4)   Aino Aaltonen                    VasaIS                    290               
     270    290    310    
     o      o      xxx    

     Minttu Koskiaho                  KarijTa                   NH                
     345    
     xxx    



H Längd
Final
1)   Jimi Nukala                      VasaIS                    7,08 +1,0          
     x      x      6,85   7,08   x      x      
     +1,1   +2,4   +2,0   +1,0   +1,0   +0,5   

2)   Jarmo Kaleva                     TeuvRi                    6,62 +1,3          
     6,62   x      x      -      6,46   x      
     +1,3   +1,1   +3,1          +0,5   +2,0   

3)   Frans Häggblom                   IKFalken                  6,55 +1,1          
     6,55   6,22   6,43   6,37   6,27   6,25   
     +1,1   +0,4   +0,1   +1,3   +1,7   +2,4   

4)   Aleksi Salminen                  HarjavJy                  6,52 +2,4  6,33 +1,8
     5,65   6,01   6,14   6,52   6,33   -      
     +0,2   +2,3   +2,0   +2,4   +1,8          

5)   Jere Virta                       VaasTo                    5,74 +1,5          
     5,68   5,72   x      x      5,66   5,74   
     +1,9   +2,2   +1,5   +3,0   +2,4   +1,5   



D Längd
Final
1)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    5,88 +2,8  5,85 +1,0
     5,85   5,82   5,73   x      5,85   5,88   
     +1,0   +2,4   +2,7   -0,6   +3,1   +2,8   

2)   Minttu-Maaria Alanen             VaasVa                    5,63 +2,2  5,52 +1,1
     x      x      5,52   5,45   5,35   5,63   
     +1,5   +3,1   +1,1   +1,9   +1,4   +2,2   

3)   Jenna Kokkonen                   KajKi                     5,61 +0,7          
     x      x      x      x      5,61   x      
     +1,2   +0,3   +1,6   +2,1   +0,7   +0,5   

4)   Jonna Peritalo                   EvijU                     5,38 +1,0          
     5,33   5,38   5,38   x      5,06   x      
     +2,3   +1,6   +1,0   +2,0   +2,9   +0,5   

5)   Aada Mikkilä                     SeinäjSU                  5,32 +0,5          
     5,19   5,31   5,16   x      5,26   5,32   
     +3,4   +1,1   +0,6   +1,0   +1,4   +0,5   

6)   Valentina Lemettinen             SeinäjSU                  5,10 +1,8          
     4,88   5,00   4,90   5,10   4,94   x      
     +1,6   +1,0   +1,8   +1,8   +2,4   +1,5   

     Kaisa Pukkinen                   VaasTo                    DNS               
     Wera Hudd                        VaasTo                    NM +0,4           
     x      x      x      x      x      x      
     +0,7   +2,3   +2,0   +2,4   -0,7   +0,4   



H Tresteg
Final
1)   Oliver Kärki                     VaasVa                    14,78 +1,1          
     14,40  14,78  x      -      -      -      
     +0,6   +1,1   +0,3                        

2)   Aapo Karvinen                    VammsVoi                  14,76 +1,4          
     14,65  14,21  14,76  14,48  14,37  14,71  
     +2,5   +2,7   +1,4   +1,4   +0,9   +2,2   

3)   Rasmus Hiltunen                  SavonlRie                 14,00 +2,1  13,83 +0,4
     13,87  13,67  x      14,00  13,83  x      
     +3,0   +0,8   +0,7   +2,1   +0,4   +2,2   



D Tresteg
Final
1)   Selma Saarinen                   LappVei                   11,95 +1,3          
     11,95  11,90  x      x      11,73  11,69  
     +1,3   +1,3   +1,2   +0,4   +2,0   +1,0   

2)   Meeri Elomaa                     SeinäjSU                  11,52 +0,6          
     11,26  11,32  11,40  11,52  11,19  x      
     +1,5   +2,2   +0,9   +0,6   +0,5   +2,9   

3)   Saana Takala                     SeinäjSU                  11,49 +3,0  11,33 +0,7
     11,11  x      11,49  11,25  10,23  11,33  
     +0,6   +0,7   +3,0   +1,0   +0,9   +0,7   



H Diskus
Final
1)   Raine Munukka                    KuortKu                   54,95             
     54,95  x      51,94  52,37  50,10  51,51  

2)   Juha Lahdenranta                 PorinYU                   53,13             
     49,35  50,95  52,59  53,13  51,54  x      

3)   Timo Kööpikkä                    SeinäjSU                  42,58             
     x      x      41,47  42,58  x      x      

4)   Aleksi Salminen                  HarjavJy                  37,11             
     32,55  x      37,11  35,10  x      34,38  

5)   Kalle Yrjänä                     HimU                      31,35             
     x      x      x      28,62  x      31,35  



D Diskus
Final
1)   Hanna Rintamäki                  IFFemman                  43,19             
     43,19  x      42,34  42,72  43,13  42,95  

2)   Linn Sund                        VasaIS                    38,96             
     38,50  34,74  38,96  x      -      -      

3)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   33,70             
     x      32,88  33,70  29,77  x      31,83  



D17 100m häck
Final,  +2,3
1)   Saana Takala                     SeinäjSU                  15,27             
2)   Meeri Elomaa                     SeinäjSU                  15,67             
3)   Aada Mikkilä                     SeinäjSU                  15,87             


H17 110m häck
Final,  +1,5
1)   Alexander Björkgren              IFDrott                   14,20             
2)   Adrian Björkgren                 IFDrott                   15,24             


H17 Stav
Final
1)   Samuel Svartsjö                  VasaIS                    345               
     270    290    310    330    345    360    
     o      xxo    o      xo     xo     xxx    

2)   Sameli Pukkinen                  VaasTo                    330               
     330    345    
     o      xxx    

     Petteri Tuomaala                 SalSa                     NH                
     310    
     xxx    



D17 Stav
Final
1)   Essi Melender                    VaasVa                    360               
     345    360    375    
     xxo    o      xxx    

2)   Miisa Koskiaho                   KarijTa                   330               
     310    330    345    
     xxo    o      xxx    

3)   Emilia Tuomaala                  SalSa                     330               
     310    330    345    
     xo     xo     xx     



D17 Diskus
Final
1)   Mimi Nybacka                     TampPy                    26,09             
     x      x      x      26,09  x      x      

2)   Fanny Forsman                    VasaIS                    25,03             
     22,29  24,28  24,94  25,03  21,59  x      

3)   Sofia Hagman                     IKFalken                  24,25             
     24,25  23,73  x      x      21,25  24,23  

4)   Michelle Nyback                  IFNykn                    21,64             
     20,84  x      x      21,64  x      x      



D17 Spjut
Final
1)   Anni-Linnea Alanen               VaasVa                    55,21             
     53,54  48,99  52,10  50,77  52,06  55,21  

2)   Moona Makkonen                   KerimU                    45,64             
     x      44,55  44,46  44,27  45,64  40,94  

3)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   44,61             
     40,10  38,05  44,61  41,38  39,83  41,23  

4)   Elin Källberg                    VasaIS                    43,44             
     x      41,85  40,07  40,23  40,32  43,44  

5)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    30,49             
     22,57  30,49  25,72  20,29  27,68  30,22  

6)   Fina Backholm                    VasaIS                    27,53             
     18,80  25,14  26,03  23,72  23,98  27,53  



D19 100m häck
Final,  +0,0
     Kaisa Pukkinen                   VaasTo                    DNF               
     Valentina Lemettinen             SeinäjSU                  DQ                


Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan