Tävlingar - 03.07 - RT i Oravais

Tävlingsinfo

Datum och klockslagMåndag 03.07 18:00
ArrangörOravais IF
PlatsCentralidrottsplan i Oravais
Avgift6 €/gren
Anmälan senastLördag 01.07
On-line på ÖID sidan eller email:johanna.hermans9@gmail.com
Efteranmälan senast 3.7. kl. 13.00 efteranmälningsavgift 12 euro/gren
KontonummerFI68 5670 9020 0023 81
Bekräftning

Löpgrenar bekräftas senast 45 min före grenens start.
Övriga grenar bekräftas vid upprop på tävlingsplatsen.

Övrig info
Alla får pris i klasserna F/P7-9 och 11år och äldre till de 3 första.
Kontaktuppgifter

Johanna Hermans tel 040-1901112

Resultatservice
Webbsidahttp://www.ifvom.fi

Grenar

P-17100m, 1500m, Höjd, Kula
F-17100m, 1500m, Höjd, Kula
P-15100m, 800m, Längd, Spjut
F-15100m, 800m, Längd, Spjut
P-1360m, 1000m, Längd, Kula
F-1360m, 1000m, Längd, Kula
P-1160m, Höjd, Kula
F-1160m, Höjd, Kula
P-940m, Längd, Spjut
F-940m, Längd, Spjut
P-740m, Längd, Bollkastning
F-740m, Längd, Bollkastning

Tidsschema

Uppdaterad 3.7 kl. 8.00

18.00

F7

40m

 

F9

spjut

 

F11

höjd

 

F13

kula

 

F/P15

längd1

 

 

 

18.10'

P7

40m

 

F7

längd2

 

 

 

18.20

P9

40m

 

 

 

18.30

F7

längd1

 

P13

kula

 

 

 

18.40

F/P17

höjd

 

F9

40m

 

P7

längd2

 

 

 

18.50

F11

60m

 

P9

spjut

 

 

 

19.00

P11

60m

 

F11

kula

 

F9

längd1

 

 

 

19.10.

F13

60m

 

F7

boll

 

 

 

19.15

F/P15

spjut

 

   

19.20

P13

60m

 

P9

längd2

 

 

 

19.30

P11

kula

 

F15

100m

 

   

19.40

F/P15

100m

 

 

 

19.45

P7

boll

 

F13

längd1

 

P13

längd2

 

 

 

19.50

F/P17

100m

 

 

 

20.00

P11

höjd

 

P/F17

kula

 

 

 

20.10'

F/P15

800m

 

 

 

20.20

F13

1000m

20.30

P13

1000m

20.40

F/P17

1500m

 

 

 


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-17
 100m
 IF VOM
 IF Drott12,1912,19
 1500m
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Kula
 IF Drott
F-17
 100m
 Vasa Idrottssällskap12,5912,60
 1500m
 Höjd
 Kula
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
P-15
 100m
 IF VOM
 IF VOM
 Gamlakarleby IF
 IF VOM
 IF Drott
 IF VOM
 IF Drott
 800m
 IF VOM
 IF VOM
 Gamlakarleby IF
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Längd
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IF Drott6,156,15
 IF VOM
 Spjut
 IF VOM
 IF Drott53,61
F-15
 100m
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Fyren
 IF Drott
 IK Falken
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 Larsmo IF
 800m
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 Längd
 Larsmo IF
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 Spjut
 IF Kraft Friidrott43,7743,77
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
P-13
 60m
 Gamlakarleby IF
 IF Drott9,57
 IF Femman
 IF Femman
 IF Drott
 Gamlakarleby IF
 IF Åsarna
 Gamlakarleby IF
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Femman
 IF Drott
 1000m
 Kokkolan Veikot
 Gamlakarleby IF
 IF Drott3.39,27
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF VOM
 IF Drott
 Gamlakarleby IF
 Gamlakarleby IF
 Larsmo IF
 Längd
 IF Femman
 IF Femman
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Femman
 IF Drott
 Kula
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Drott
F-13
 60m
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IK Falken8,44
 IF VOM
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IF VOM
 IF Åsarna
 Pargas IF
 IF Femman
 IF Femman
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Evijärven Urheilijat
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 1000m
 IK Falken
 IF VOM
 IF Drott
 IK Falken
 IF Femman
 Pargas IF
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Längd
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken4,73
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IF VOM
 IF Åsarna
 Pargas IF
 IF Femman
 IF Femman
 Larsmo IF
 IF Drott
 Evijärven Urheilijat
 IF Drott
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Kula
 Vähänkyrön Viesti
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IF Drott
 IF VOM
 IF Femman
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Evijärven Urheilijat
P-11
 60m
 IF VOM
 IK Falken
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IF Drott9,34
 IF VOM
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Larsmo IF
 Höjd
 IF VOM118
 IF VOM
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Kula
 IF VOM
 IK Falken
 IF VOM6,76
 IF VOM
 IF VOM
 IF Femman
F-11
 60m
 IK Falken
 IF VOM
 IK Falken
 Malax IF
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF VOM
 Larsmo IF
 Gamlakarleby IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Pargas IF
 IF Femman
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Drott
 Esbo IF
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Höjd
 IK Falken
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Pargas IF
 IF Åsarna
 Esbo IF
 IF VOM
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Kula
 IF VOM
 IF Åsarna
 IK Falken
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF VOM
 Larsmo IF
 Gamlakarleby IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Pargas IF
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Drott
 Esbo IF
 IF VOM
 Larsmo IF
P-9
 40m
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IF VOM
 IK Falken
 Esbo IF
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IF VOM
 IK Falken
 Esbo IF
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Spjut
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IF VOM
 IK Falken
 Esbo IF
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
F-9
 40m
 Gamlakarleby IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Gamlakarleby IF
 IF VOM
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden8,25
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap7,75
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Längd
 Gamlakarleby IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Gamlakarleby IF
 IF Åsarna
 IF VOM
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden2,57
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IK Falken
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 Gamlakarleby IF
 IF Åsarna
 IF VOM
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
P-7
 40m
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap7,38
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Larsmo IF
 IF Drott
 Längd
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Larsmo IF
 IF Drott
 Bollkastning
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
F-7
 40m
 Gamlakarleby IF
 IF VOM
 IF VOM
 Längd
 Gamlakarleby IF
 IF VOM
 IF VOM
 Bollkastning
 Gamlakarleby IF
 IF VOM

Resultat

RT i Oravais 3.7.2017
Centralidrottsplan i Oravais
3.7.2017

TULOKSET

P7 40 m

  1. Alex Backman                            VasaIS               7,50
  2. Tobias Cederholm                        IFNykn               7,81
  3. Liam Bystedt                            IF VOM               8,19
  3. Alexander Österberg                     IFVom                8,19
  5. Noah Engman                             IF VOM               8,32
  6. Joona Palokangas                        IF VOM               8,34
  7. Joel Rännar                             IF VOM               8,46
  8. Melker Strandvall                       IK Falken            8,74
  9. Nico Ekholm                             IFNykn               8,77
 10. Alex Hermans                            IFVom                8,95
 11. Max Bodbacka                            IK Falken            9,20
 12. Aron Åhman                              IFDrott              9,39
 13. Theo Norrlin                            IF VOM               9,42
 14. Sigge Ahlfors                           IF Nykarlebynej      9,57

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Liam Bystedt                            IF VOM               8,19
  2. Noah Engman                             IF VOM               8,32
  3. Melker Strandvall                       IK Falken            8,74
  4. Max Bodbacka                            IK Falken            9,20
  5. Aron Åhman                              IFDrott              9,39
  6. Theo Norrlin                            IF VOM               9,42
  7. Sigge Ahlfors                           IF Nykarlebynej      9,57

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Alex Backman                            VasaIS               7,50
  2. Tobias Cederholm                        IFNykn               7,81
  3. Alexander Österberg                     IFVom                8,19
  4. Joona Palokangas                        IF VOM               8,34
  5. Joel Rännar                             IF VOM               8,46
  6. Nico Ekholm                             IFNykn               8,77
  7. Alex Hermans                            IFVom                8,95

P7 Pituus

  1. Alexander Österberg                     IFVom                2,84                
          2,84
              
  2. Alex Backman                            VasaIS               2,82                
          2,82
              
  3. Tobias Cederholm                        IFNykn               2,77                
          2,77
              
  4. Joona Palokangas                        IF VOM               2,31                
          2,31  2,27
                    
  5. Liam Bystedt                                                 2,31                
          2,31  2,18
                    
  6. Joel Rännar                             IF VOM               2,25                
          2,25
              
  7. Noah Engman                             IF VOM               2,24                
          2,24
              
  8. Nico Ekholm                             IFNykn               2,22                
          2,22  2,19  2,19
                          
  9. Jonas Backman                           IFDrott              2,22                
          2,22  2,19  1,98
                          
 10. Melker Strandvall                       IK Falken            2,19                
          2,19
              
 11. Sigge Ahlfors                           IF Nykarlebynej      2,18                
          2,18
              
 12. Alex Hermans                            IFVom                2,17                
          2,17
              
 13. Max Bodbacka                            IK Falken            1,91                
          1,91
              
 14. Theo Norrlin                            IF VOM               1,55                
          1,55
              

P7 Pallonheitto

  1. Alexander Österberg                     IFVom               24,89
          24,89
  2. Tobias Cederholm                        IFNykn              17,33
          17,33
  3. Alex Backman                            VasaIS              15,24
          15,24
  4. Liam Bystedt                            IF VOM              13,84
          13,84
  5. Max Bodbacka                            IK Falken           11,68
          11,68
  6. Alex Hermans                            IFVom               11,51
          11,51
  7. Jonas Backman                           IFDrott             11,39
          11,39
  8. Nico Ekholm                             IFNykn               9,37
           9,37
  9. Theo Norrlin                            IF VOM               8,88
           8,88
 10. Joel Rännar                             IF VOM               7,90
           7,90
 10. Sigge Ahlfors                           IF Nykarlebynej      7,90
           7,90
 12. Melker Strandvall                       IK Falken            7,73
           7,73
 13. Noah Engman                             IF VOM               6,62
           6,62

P9 40 m


                     Tuuli: NWND

  1. Eeli Bengs                              VasaIS               7,04
  2. Robin Liljeqvist                        IFNykn               7,20
  3. Melwin Bergman                          IFVom                7,49
  4. Arvid Kock                              IKFalken             7,54
  5. Niko Hassila                            IFDrott              7,70
  6. Wille Nordström                         EsboIF               7,93
  7. Melvin Lindqvist                        IKFalken             8,42

P9 Pituus

  1. Eeli Bengs                              VasaIS               3,49                
          3,49
              
  2. Robin Liljeqvist                        IFNykn               3,36                
          3,36
              
  3. Arvid Kock                              IKFalken             3,21                
          3,21
              
  4. Axel Grön                               IF VOM               2,92                
          2,92
              
  5. Melwin Bergman                          IFVom                2,89                
          2,89
              
  6. Niko Hassila                            IFDrott              2,77                
          2,77
              
  7. Wille Nordström                         EsboIF               2,60                
          2,60
              
  8. Melvin Lindqvist                        IKFalken             2,54                
          2,54
              

P9 Keihäs

  1. Eeli Bengs                              VasaIS              20,12
          20,12
  2. Robin Liljeqvist                        IFNykn              15,66
          15,66
  3. Melwin Bergman                          IFVom               10,96
          10,96
  4. Arvid Kock                              IKFalken             9,62
           9,62
  5. Wille Nordström                         EsboIF               8,84
           8,84   7,98
  6. Melvin Lindqvist                        IKFalken             8,84
           8,84
  7. Niko Hassila                            IFDrott              8,34
           8,34

P11 60 m

  1. Sami Alatalo                            IFDrott              9,26
  2. Jim Ström                               IFNykn              10,05
  3. Måns Finholm                            LarsmoIF            10,18
  4. Jens Glasberg                           MalaxIF             10,19
  5. Hampus Berglund                         IFVom               10,35
  6. Christoffer Elenius                     IFVom               10,55
  7. Morgan Stenman                           IK Falken          10,65
  8. Max Byström                             IKFalken            10,73
  8. William Olli                            IFFemman            10,73
 10. Joel Öling                              IFVom               11,26
 11. Iivar Häggman                           IFVom               11,36
 12. Rasmus Hällmark                         IF Nykarlebynej     11,76
 13. Albin Berglund                          IFVom               12,15
     Elias Ehrs                              IFVom                 DNS

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Sami Alatalo                            IFDrott              9,26
  2. Jim Ström                               IFNykn              10,05
  3. Måns Finholm                            LarsmoIF            10,18
  4. Hampus Berglund                         IFVom               10,35
  5. Max Byström                             IKFalken            10,73
  6. Iivar Häggman                           IFVom               11,36
  7. Rasmus Hällmark                         IF Nykarlebynej     11,76

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Jens Glasberg                           MalaxIF             10,19
  2. Christoffer Elenius                     IFVom               10,55
  3. Morgan Stenman                           IK Falken          10,65
  4. William Olli                            IFFemman            10,73
  5. Joel Öling                              IFVom               11,26
  6. Albin Berglund                          IFVom               12,15
     Elias Ehrs                              IFVom                 DNS

P11 Korkeus

  1. Hampus Berglund                         IFVom                 125
        
        
  2. Jim Ström                               IFNykn                110
        
        
  3. Morgan Stenman                           IK Falken            105
        
        
  4. Iivar Häggman                           IFVom                 090
        
        
  5. Jens Glasberg                           MalaxIF               080
        
        

P11 Kuula

  1. Hampus Berglund                         IFVom                6,67
           6,67
  2. William Olli                            IFFemman             5,54
           5,54
  3. Max Byström                             IKFalken             5,44
           5,44
  4. Joel Öling                              IFVom                5,28
           5,28
  5. Albin Berglund                          IFVom                5,03
           5,03
  6. Christoffer Elenius                     IFVom                4,83
           4,83
  7. Morgan Stenman                           IK Falken           4,78
           4,78

P13 60 m

  1. Benjamin Olli                           IFFemman             8,38
  2. William Westerlund                      IFDrott              8,67
  3. Anton Sabel                             IFFemman             9,12
  4. Anton Rännar                            IFVom                9,15
  5. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna             9,16
  6. Oscar Grannas                           IFDrott              9,19
  7. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             9,23
  8. Alex Nyman                              IFNykn               9,27
  9. Albin Söderman                          IFDrott              9,35
  9. Adam Järv                               VasaIS               9,35
 11. Davin Flocco                            GamlakIF             9,78
 12. Viktor Store                            GamlakIF            10,29
 13. Adrian Järv                             VasaIS              10,87
     Jani Mäenpää                            GamlakIF              DNS
     Nico Hakala                             IFFemman              DNS

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Benjamin Olli                           IFFemman             8,38
  2. William Westerlund                      IFDrott              8,67
  3. Anton Sabel                             IFFemman             9,12
  4. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna             9,16
  5. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             9,23
  6. Davin Flocco                            GamlakIF             9,78
     Jani Mäenpää                            GamlakIF              DNS

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Anton Rännar                            IFVom                9,15
  2. Oscar Grannas                           IFDrott              9,19
  3. Alex Nyman                              IFNykn               9,27
  4. Albin Söderman                          IFDrott              9,35
  4. Adam Järv                               VasaIS               9,35
  6. Viktor Store                            GamlakIF            10,29
  7. Adrian Järv                             VasaIS              10,87
     Nico Hakala                             IFFemman              DNS

P13 1000 m

  1. Anton Sabel                             IFFemman          3.20,57
  2. Viktor Store                            GamlakIF          3.31,37
  3. Jakob Ehrs                              IFVom             3.31,59
  4. Riku Kauranen                           KokkVei           3.33,17
  5. Davin Flocco                            GamlakIF          3.38,19
  6. Albin Söderman                          IFDrott           3.40,59
  7. Oscar Grannas                           IFDrott           3.47,73
  8. Mico Sjölund                            LarsmoIF          3.49,98
     Jani Mäenpää                            GamlakIF              DNS
     Melker Wikblom                          IFNykn                DNS
     Sander Wikblom                          IFNykn                DNS

Erä 1                

  1. Riku Kauranen                           KokkVei           3.33,17
  2. Davin Flocco                            GamlakIF          3.38,19
  3. Albin Söderman                          IFDrott           3.40,59
  4. Mico Sjölund                            LarsmoIF          3.49,98
     Jani Mäenpää                            GamlakIF              DNS
     Melker Wikblom                          IFNykn                DNS

Erä 2                

  1. Anton Sabel                             IFFemman          3.20,57
  2. Viktor Store                            GamlakIF          3.31,37
  3. Jakob Ehrs                              IFVom             3.31,59
  4. Oscar Grannas                           IFDrott           3.47,73
     Sander Wikblom                          IFNykn                DNS

P13 Pituus

  1. Benjamin Olli                           IFFemman             4,93                
          4,93
              
  2. Anton Sabel                             IFFemman             4,39                
          4,39
              
  3. Oscar Grannas                           IFDrott              4,26                
          4,26
              
  4. Adam Järv                               VasaIS               4,13                
          4,13
              
  5. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna             3,89                
          3,89
              
  6. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             3,78                
          3,78
              
  7. Alex Nyman                              IFNykn               3,62                
          3,62
              
     Anton Rännar                            IFVom                 DNS                
        
        
     Nico Hakala                             IFFemman              DNS                
        
        

P13 Kuula

  1. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna             9,38
           9,38
  2. William Westerlund                      IFDrott              8,08
           8,08
  3. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             7,80
           7,80
  4. Oscar Grannas                           IFDrott              7,79
           7,79

P15 100 m


                     Tuuli: +0,2

  1. Johannes Åhman                          IFDrott             12,58
  2. Sel Dway                                Larsmo IF           13,11
  3. Michael Rännar                          IFVom               13,94
  4. William Westerlund                      IFDrott             14,06
  5. Jacob Smeds                             IFVom               14,17
  6. Nico Mäenpää                            GamlakIF            14,33
  7. Leonard Markén                          IFVom               14,69
  8. Aaron Häggman                           IFVom               15,89

P15 800 m

  1. Leonard Markén                          IFVom             2.16,63
  2. Viktor Björkell                         VasaIS            2.19,04
  3. William Back                            IFNykn            2.31,54
  4. Nico Mäenpää                            GamlakIF          2.33,54
  5. Aaron Häggman                           IFVom             2.35,78
  6. Johannes Ehrs                           IFVom             2.39,24
  7. Jacob Smeds                             IFVom             2.45,27

Erä 1                

  1. Leonard Markén                          IFVom             2.16,63
  2. Nico Mäenpää                            GamlakIF          2.33,54
  3. Jacob Smeds                             IFVom             2.45,27

Erä 2                

  1. Viktor Björkell                         VasaIS            2.19,04
  2. William Back                            IFNykn            2.31,54
  3. Aaron Häggman                           IFVom             2.35,78
  4. Johannes Ehrs                           IFVom             2.39,24

P15 Pituus

  1. Michael Rännar                          IFVom                4,66                
          4,66
              
  2. Johannes Ehrs                           IFVom                3,98                
          3,98
              
  3. Jacob Smeds                             IFVom                3,80                
          3,80
              
  4. Aaron Häggman                           IFVom                3,50                
          3,50
              
     Leonard Markén                          IFVom                 DNS                
        
        
Kilpailun ulkopuolella
     Antti Vornanen                          IFDrott              6,10                
          6,10
              

P15 Keihäs

  1. Antti Vornanen                          IFDrott             53,33
          53,33
  2. William Back                                                28,49
          28,49
  3. Leonard Markén                          IFVom               26,99
          26,99

M17 100 m


                     Tuuli: +0,3

  1. Nay Tha Ta                              Larsmo IF           11,42
  2. Anton Sandvik                           IFVom               12,25
  3. Mattias Asp                             Vasa IS             12,28
  4. Antti Vornanen                          IFDrott             12,38

M17 1500 m


  1. Frej Forsén                             VasaIS            4.45,95

M17 Kuula

  1. Alfons Söderman                         IFDrott             11,80
          11,80

T7 40 m


                     Tuuli: NWND

  1. Fanny Ingman                            IFVom                8,84
  2. Saga Markén                             IFVom                9,34
  3. Thelma Kastrén                          GamlakIF             9,38
  4. Elvira Nordmyr                          IF VOM              10,42
  5. Hanna Sjöberg                           IF VOM              10,46

T7 Pituus

  1. Fanny Ingman                            IFVom                2,38                
          2,38
              
  2. Saga Markén                             IFVom                2,29                
          2,29
              
  3. Elvira Nordmyr                          IF VOM               2,06                
          2,06
              
  4. Hanna Sjöberg                           IF VOM               1,99                
          1,99
              
  5. Thelma Kastrén                          GamlakIF             1,69                
          1,69
              

T7 Pallonheitto

  1. Thelma Kastrén                          GamlakIF             9,68
           9,68
  2. Saga Markén                             IFVom                8,54
           8,54
  3. Hanna Sjöberg                           IF VOM               7,65
           7,65

T9 40 m

  1. Ellen Kock                              IKFalken             6,88
  2. Linn Bergström                          IFNykn               7,05
  3. Wilma Grannas                           IFDrott              7,13
  4. Linnea Strandvall                       IKFalken             7,18
  5. Sara Cederholm                          IFNykn               7,25
  6. Linn Björkskog                          LarsmoIF             7,28
  7. Jeanessa Finne                          IKFalken             7,36
  8. Liza Ström                              IFNykn               7,37
  9. Tyra Back                               VasaIS               7,39
 10. Tessa Kastrén                           GamlakIF             7,45
 11. Isabella Flocco                         GamlakIF             7,47
 12. Matilda Hermans                         IFVom                7,70
 13. Ronja Ström                             IFNykn               7,72
 14. Winnie Markén                           IFVom                7,73
 15. Lovisa Holmlund                         IFVom                7,84
 15. Lovisa Öling                            IFVom                7,84
 17. Alina Åstrand                           VasaIS               7,95
 18. Nathalie Stråka                         IFNykn               7,98
 19. Matilda Finneman                        VasaIS               7,99
 20. Sara Backman                            VasaIS               8,00
 21. Lisette Schaper                         IFNykn               8,40
 22. Alva Karls                              MalaxIF              8,42
 23. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             8,48
 24. Milla Byström                           IKFalken             8,52
 25. Fanny Långs                             IF VOM               8,58
 26. Stella Norrlin                          IF VOM               8,67
 27. Erika Renvall                                                8,74
 28. Eveliina Andersson                      IFVom                8,80
     Ellen Nyberg                            IFÅsarna              DNS

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Ellen Kock                              IKFalken             6,88
  2. Linn Bergström                          IFNykn               7,05
  3. Tyra Back                               VasaIS               7,39
  4. Matilda Hermans                         IFVom                7,70
  5. Lovisa Öling                            IFVom                7,84
  6. Lisette Schaper                         IFNykn               8,40
  7. Milla Byström                           IKFalken             8,52

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Sara Cederholm                          IFNykn               7,25
  2. Linn Björkskog                          LarsmoIF             7,28
  3. Isabella Flocco                         GamlakIF             7,47
  4. Lovisa Holmlund                         IFVom                7,84
  5. Matilda Finneman                        VasaIS               7,99
  6. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             8,48
  7. Eveliina Andersson                      IFVom                8,80

Erä 3                Tuuli: NWND

  1. Wilma Grannas                           IFDrott              7,13
  2. Linnea Strandvall                       IKFalken             7,18
  3. Jeanessa Finne                          IKFalken             7,36
  4. Winnie Markén                           IFVom                7,73
  5. Nathalie Stråka                         IFNykn               7,98
  6. Sara Backman                            VasaIS               8,00
  7. Fanny Långs                             IF VOM               8,58

Erä 4                Tuuli: NWND

  1. Liza Ström                              IFNykn               7,37
  2. Tessa Kastrén                           GamlakIF             7,45
  3. Ronja Ström                             IFNykn               7,72
  4. Alina Åstrand                           VasaIS               7,95
  5. Alva Karls                              MalaxIF              8,42
  6. Stella Norrlin                          IF VOM               8,67
  7. Erika Renvall                                                8,74
     Ellen Nyberg                            IFÅsarna              DNS

T9 Pituus

  1. Ellen Kock                              IKFalken             3,52                
          3,52
              
  2. Linnea Strandvall                       IKFalken             3,39                
          3,39
              
  3. Wilma Grannas                           IFDrott              3,28                
          3,28
              
  4. Linn Bergström                          IFNykn               3,17                
          3,17
              
  5. Sara Cederholm                          IFNykn               3,16                
          3,16
              
  6. Isabella Flocco                         GamlakIF             3,00                
          3,00
              
  7. Ellen Nyberg                            IFÅsarna             2,97                
          2,97
              
  8. Tyra Back                               VasaIS               2,91                
          2,91
              
  9. Jeanessa Finne                          IKFalken             2,88                
          2,88
              
 10. Winnie Markén                           IFVom                2,84                
          2,84
              
 11. Liza Ström                              IFNykn               2,81                
          2,81
              
 12. Emilia Holmlund                         IFÅsarna             2,78                
          2,78
              
 13. Lydia Backman                           IFDrott              2,77                
          2,77
              
 14. Nathalie Stråka                         IFNykn               2,75                
          2,75
              
 15. Matilda Finneman                        VasaIS               2,74                
          2,74
              
 16. Alina Åstrand                           VasaIS               2,70                
          2,70
              
 17. Sara Backman                            VasaIS               2,68                
          2,68  2,66
                    
 18. Lotta Lithen                            VasaIS               2,68                
          2,68  2,58
                    
 19. Lovisa Öling                            IFVom                2,67                
          2,67
              
 20. Alva Karls                              MalaxIF              2,66                
          2,66
              
 21. Matilda Hermans                         IFVom                2,64                
          2,64
              
 22. Tessa Kastrén                           GamlakIF             2,63                
          2,63
              
 23. Ronja Ström                             IFNykn               2,62                
          2,62
              
 24. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             2,56                
          2,56
              
 25. Lisette Schaper                         IFNykn               2,44                
          2,44
              
 26. Milla Byström                           IKFalken             2,37                
          2,37
              
 27. Stella Norrlin                          IF VOM               2,30                
          2,30
              
 28. Eveliina Andersson                      IFVom                2,26                
          2,26
              
 29. Fanny Långs                             IF VOM               2,01                
          2,01
              
 30. Erika Renvall                                                1,75                
          1,75
              

T9 Keihäs

  1. Emilia Holmlund                         IFÅsarna            15,58
          15,58
  2. Sara Cederholm                          IFNykn              14,77
          14,77
  3. Jeanessa Finne                          IKFalken            10,86
          10,86
  4. Ellen Nyberg                            IFÅsarna             9,42
           9,42
  5. Liza Ström                              IFNykn               9,20
           9,20
  6. Linn Bergström                          IFNykn               9,05
           9,05
  7. Wilma Grannas                           IFDrott              8,63
           8,63
  8. Nathalie Stråka                         IFNykn               8,61
           8,61
  9. Matilda Finneman                        VasaIS               8,27
           8,27
 10. Stella Norrlin                          IF VOM               7,86
           7,86
 11. Tyra Back                               VasaIS               7,52
           7,52
 12. Winnie Markén                           IFVom                7,51
           7,51
 13. Lydia Backman                           IFDrott              7,35
           7,35
 14. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             7,27
           7,27
 15. Eveliina Andersson                      IFVom                7,20
           7,20
 16. Matilda Hermans                         IFVom                7,17
           7,17
 17. Erika Renvall                                                6,75
           6,75
 18. Sara Backman                            VasaIS               6,74
           6,74
 19. Isabella Flocco                         GamlakIF             6,32
           6,32
 20. Ronja Ström                             IFNykn               6,22
           6,22
 21. Ellen Kock                              IKFalken             6,12
           6,12
 22. Lovisa Öling                            IFVom                5,64
           5,64
 23. Fanny Långs                             IF VOM               5,55
           5,55
 24. Alina Åstrand                           VasaIS               5,39
           5,39
 25. Lisette Schaper                         IFNykn               4,12
           4,12

T11 60 m

  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna             9,33
  2. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             9,34
  3. Angelina Lauren                         IFÅsarna             9,70
  4. Agnes Påfs                              IFVom                9,77
  5. Josefina Kackur                         LarsmoIF             9,84
  6. Malin Cederholm                         IFNykn               9,88
  7. Fanny Engman                            IFVom                9,96
  8. Mineá Stenroos                          IFNykn              10,06
  9. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna            10,23
 10. Abigail Byskata                         IFÅsarna            10,28
 11. Madelén Penttinen                       IFVom               10,31
 12. Clara Linqvist                          IFNykn              10,47
 12. Yasmine Bodbacka                        IKFalken            10,47
 14. Fanny Karls                             MalaxIF             10,49
 15. Emilia Österberg                        IFVom               10,65
 16. Carolina Åhman                          IFDrott             10,69
 17. Wilma Nordström                         EsboIF              10,78
 17. Cindy Hägglund                          IFVom               10,78
 19. Kajsa Ekholm                            IFNykn              11,07
 20. Cecilia Flocco                          GamlakIF            11,17
 21. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              11,23
 22. Rebecca Nyberg                          PargIF              11,31
 23. Denise Westerlund                       IFDrott             11,51
 24. Nellie Lindberg                         IFFemman            11,61

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna             9,33
  2. Malin Cederholm                         IFNykn               9,88
  3. Fanny Engman                            IFVom                9,96
  4. Madelén Penttinen                       IFVom               10,31
  5. Yasmine Bodbacka                        IKFalken            10,47
  6. Emilia Österberg                        IFVom               10,65
  7. Wilma Nordström                         EsboIF              10,78
  8. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              11,23

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Josefina Kackur                         LarsmoIF             9,84
  2. Mineá Stenroos                          IFNykn              10,06
  3. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna            10,23
  4. Abigail Byskata                         IFÅsarna            10,28
  5. Clara Linqvist                          IFNykn              10,47
  6. Fanny Karls                             MalaxIF             10,49
  7. Carolina Åhman                          IFDrott             10,69
  8. Denise Westerlund                       IFDrott             11,51

Erä 3                Tuuli: NWND

  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             9,34
  2. Angelina Lauren                         IFÅsarna             9,70
  3. Agnes Påfs                              IFVom                9,77
  4. Cindy Hägglund                          IFVom               10,78
  5. Kajsa Ekholm                            IFNykn              11,07
  6. Cecilia Flocco                          GamlakIF            11,17
  7. Rebecca Nyberg                          PargIF              11,31
  8. Nellie Lindberg                         IFFemman            11,61

T11 Korkeus

  1. Malin Cederholm                         IFNykn                137
        
        
  2. Vilma Björkskog                         LarsmoIF              125
        
        
  3. Josefina Kackur                         LarsmoIF              125
        
        
  4. Wilma Nyberg                            IFÅsarna              120
        
        
  5. Wilma Nordström                         EsboIF                120
        
        
  6. Fanny Karls                             MalaxIF               115
        
        
  7. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna              110
        
        
  8. Abigail Byskata                         IFÅsarna              105
        
        
  9. Emilia Liljeqvist                       IFNykn                105
        
        
 10. Clara Linqvist                          IFNykn                105
        
        
 11. Carolina Åhman                          IFDrott               100
        
        
 12. Rebecca Nyberg                          PargIF                095
        
        
 12. Agnes Påfs                              IFVom                 095
        
        
     Julia Backlund                          IKFalken              dns
        
        

T11 Kuula

  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna             7,71
           7,71
  2. Malin Cederholm                         IFNykn               7,33
           7,33
  3. Josefina Kackur                         LarsmoIF             7,14
           7,14   6,72
  4. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             7,14
           7,14   6,66
  5. Emilia Liljeqvist                       IFNykn               7,08
           7,08
  6. Abigail Byskata                         IFÅsarna             6,72
           6,72
  7. Emilia Österberg                        IFVom                6,70
           6,70
  8. Amanda Holmlund                         IFÅsarna             6,58
           6,58   6,47
  9. Madelén Penttinen                       IFVom                6,58
           6,58   6,07
 10. Yasmine Bodbacka                        IKFalken             6,57
           6,57
 11. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna             6,54
           6,54
 12. Wilma Nordström                         EsboIF               6,07
           6,07
 13. Denise Westerlund                       IFDrott              5,64
           5,64
 14. Angelina Lauren                         IFÅsarna             5,44
           5,44
 15. Rebecca Nyberg                          PargIF               5,19
           5,19
 16. Cindy Hägglund                          IFVom                4,68
           4,68
 17. Kajsa Ekholm                            IFNykn               4,51
           4,51
 18. Fanny Engman                            IFVom                4,16
           4,16
 19. Cecilia Flocco                          GamlakIF             3,40
           3,40

T13 60 m

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             8,61
  2. Hanna Lindberg                          IFFemman             8,91
  3. Ciia Karlsson                           IFFemman             8,97
  4. Jamira Suarez                           IFDrott              9,09
  5. Laura Ström                             IFNykn               9,16
  6. Mathilde Söderback                      MalaxIF              9,33
  7. Andréa Nyberg                           PargIF               9,36
  8. Jenna Nystedt                           IFVom                9,40
  9. Emma Lillas                             IFDrott              9,42
  9. Elin Jakobsson                          IFÅsarna             9,42
 11. Ida Lärka                               IFKraft              9,43
 12. Milla Ström                             IFNykn               9,48
 13. Natalie Stenlund                        IFKraft              9,67
 14. Frida Ingman                            IFVom                9,73
 15. Lina Lithén                             VasaIS               9,77
 16. Emmi Bengs                              VasaIS               9,79
 17. Alisa Koivukangas                       EvijU                9,81
 18. Linnea Kackur                           LarsmoIF             9,97
 19. Alina Grön                              IF VOM              10,50
 20. Hannah Hägglund                         IFVom               11,64

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Hanna Lindberg                          IFFemman             8,91
  2. Mathilde Söderback                      MalaxIF              9,33
  3. Natalie Stenlund                        IFKraft              9,67
  4. Lina Lithén                             VasaIS               9,77
  5. Alisa Koivukangas                       EvijU                9,81
  6. Alina Grön                              IF VOM              10,50
  7. Hannah Hägglund                         IFVom               11,64

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Jamira Suarez                           IFDrott              9,09
  2. Laura Ström                             IFNykn               9,16
  3. Emma Lillas                             IFDrott              9,42
  3. Elin Jakobsson                          IFÅsarna             9,42
  5. Milla Ström                             IFNykn               9,48
  6. Linnea Kackur                           LarsmoIF             9,97

Erä 3                Tuuli: NWND

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             8,61
  2. Ciia Karlsson                           IFFemman             8,97
  3. Andréa Nyberg                           PargIF               9,36
  4. Jenna Nystedt                           IFVom                9,40
  5. Ida Lärka                               IFKraft              9,43
  6. Frida Ingman                            IFVom                9,73
  7. Emmi Bengs                              VasaIS               9,79

T13 1000 m

  1. Tilde Stråka                            IFNykn            3.29,40
  2. Nea Hassila                             IFDrott           3.35,61
  3. Thea Kullman                            IFVom             3.37,30
  4. Chantelle Finne                         IKFalken          3.38,81
  5. Andréa Nyberg                           PargIF            3.39,19
  6. Hanna Lindberg                          IFFemman          3.53,06
  7. Ida Stoor                               IFFemman          4.13,68
  8. Natalie Stenlund                        IFKraft           4.14,77
  9. Yasmine Bodbacka                        IKFalken          4.15,61
     Jamira Suarez                           IFDrott               DNS

Erä 1                

  1. Tilde Stråka                            IFNykn            3.29,40
  2. Nea Hassila                             IFDrott           3.35,61
  3. Andréa Nyberg                           PargIF            3.39,19
  4. Natalie Stenlund                        IFKraft           4.14,77
  5. Yasmine Bodbacka                        IKFalken          4.15,61

Erä 2                

  1. Thea Kullman                            IFVom             3.37,30
  2. Chantelle Finne                         IKFalken          3.38,81
  3. Hanna Lindberg                          IFFemman          3.53,06
  4. Ida Stoor                               IFFemman          4.13,68
     Jamira Suarez                           IFDrott               DNS

T13 Pituus

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             4,50                
          4,50
              
  2. Hanna Lindberg                          IFFemman             4,44                
          4,44
              
  3. Ciia Karlsson                           IFFemman             4,23                
          4,23
              
  4. Ida Lärka                               IFKraft              4,18                
          4,18
              
  5. Elin Jakobsson                          IFÅsarna             4,09                
          4,09
              
  6. Mia Backman                             IFDrott              4,01                
          4,01
              
  7. Emma Lillas                             IFDrott              3,89                
          3,89
              
  8. Mathilde Söderback                      MalaxIF              3,83                
          3,83
              
  9. Emma Fors                               IKFalken             3,76                
          3,76
              
 10. Andréa Nyberg                           PargIF               3,75                
          3,75
              
 11. Emmi Bengs                              VasaIS               3,73                
          3,73
              
 12. Jenna Nystedt                           IFVom                3,65                
          3,65
              
 13. Frida Ingman                            IFVom                3,64                
          3,64
              
 14. Nea Hassila                             IFDrott              3,59                
          3,59
              
 15. Alisa Koivukangas                       EvijU                3,45                
          3,45
              
 16. Linnea Kackur                           LarsmoIF             3,43                
          3,43
              
 17. Alina Grön                              IF VOM               3,29                
          3,29
              
     Emmi Parhiala                           IKFalken              DNS                
        
        

T13 Kuula

  1. Emma Lillas                             IFDrott              9,20
           9,20
  2. Ella-Maria Marttila                     VähänkVie            8,25
           8,25
  3. Hanna Lindberg                          IFFemman             8,08
           8,08
  4. Jenna Nystedt                           IFVom                7,69
           7,69
  5. Alisa Koivukangas                       EvijU                7,63
           7,63
  6. Hannah Hägglund                         IFVom                7,17
           7,17
  7. Lina Lithén                             VasaIS               7,03
           7,03
  8. Laura Ström                             IFNykn               6,97
           6,97
  9. Linnea Kackur                           LarsmoIF             6,69
           6,69
 10. Alina Grön                              IF VOM               5,48
           5,48
     Emmi Parhiala                           IKFalken              DNS
        

T15 100 m

  1. Janna Siegfrids                         VasaIS              13,60
  2. Alicia Björkvik                         IKFalken            13,72
  3. Belinda Stenroos                        IFNykn              13,91
  4. Nadja Björkskog                         LarsmoIF            14,04
  5. Lova Forsman                            IFDrott             14,15
  6. Fanny Rintanen                          IFVom               14,22
  7. Ida Backman                             IFDrott             14,32
  8. Linnéa Källbacka                        IF VOM              14,37
  9. Nicole Hultholm                         IFFyren             14,40
 10. Lili-Ann Tuomi                          IKFalken            14,64
 11. Jamira Suarez                           IFDrott             14,85
 12. Nora Finholm                            LarsmoIF            14,95
 13. Tatjana Sizowa                          IF VOM              15,34
 14. Nea Hassila                             IFDrott             15,66
 15. Mia Backman                             IFDrott             15,68
     Sofia Stråka                            IFNykn                DNS

Erä 1                Tuuli: +0,8

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken            13,72
  2. Lova Forsman                            IFDrott             14,15
  3. Fanny Rintanen                          IFVom               14,22
  4. Nicole Hultholm                         IFFyren             14,40
  5. Jamira Suarez                           IFDrott             14,85
  6. Nora Finholm                            LarsmoIF            14,95
  7. Tatjana Sizowa                          IF VOM              15,34
  8. Nea Hassila                             IFDrott             15,66

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Janna Siegfrids                         VasaIS              13,60
  2. Belinda Stenroos                        IFNykn              13,91
  3. Nadja Björkskog                         LarsmoIF            14,04
  4. Ida Backman                             IFDrott             14,32
  5. Linnéa Källbacka                        IF VOM              14,37
  6. Lili-Ann Tuomi                          IKFalken            14,64
  7. Mia Backman                             IFDrott             15,68
     Sofia Stråka                            IFNykn                DNS

T15 800 m


  1. Suzette Finne                           IKFalken          2.33,31
  2. Fanny Rintanen                          IFVom             2.47,19
  3. Michelle Nyback                         IFNykn            3.02,06
  4. Hanna Back                              IFNykn            3.10,80
     Marlene Joskitt                         IKFalken              DNS
     Nathalie Nyback                         IFNykn                DNS
     Laura Byström                           IKFalken              DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Zenitha Eriksson                        -                 2.08,46

T15 Pituus

  1. Ida Backman                             IFDrott              4,91                
          4,91
              
  2. Lova Forsman                            IFDrott              4,56                
          4,56
              
  3. Linnéa Källbacka                        IF VOM               4,29                
          4,29
              
  4. Nadja Björkskog                         LarsmoIF             4,18                
          4,18
              
  5. Hanna Back                              IFNykn                379                
          3,79
              
  6. Tatjana Sizowa                          IF VOM               3,74                
          3,74
              
     Sofia Stråka                            IFNykn                DNS                
        
        

T15 Keihäs

  1. Emma Lillas                             IFDrott             30,69
          30,69
  2. Erica Karlström                         IFNykn              29,98
          29,98
  3. Michelle Karlsson                       VasaIS              28,53
          28,53
     Wilma Sundqvist                         IFKraft               DNS
        

N17 Kuula

  1. Erica Karlström                         IFNykn               9,36
           9,36
  2. Nathalie Nyback                         IFNykn               7,98
           7,98
  3. Michelle Nyback                         IFNykn               7,57
           7,57

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan