Tävlingar - 08.08 - RT med klubbkamp Smedsby

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTisdag 08.08 18:00
ArrangörIF Femman
PlatsCentralidrottsplan, Smedsby
Avgift6€/gren
Anmälan senastSöndag 06.08
via On-line Öid:s hemsida

KontonummerFI17 4958 1040 0177 43
Bekräftning





Övrig infoHär hittas mera info om tävlingen
P/F svensk stafett 100 m, 200 m, 300 m, 400 m
(i stafetten bör alla tre åldersklasser vara representerade; ju
längre sträcka, desto äldre åldersklass)

Regler för klubbkampen i övrigt: -två bästa prestationer per gren och förening räknas - minst 20 prestationer i de individuella grenarna krävs för att en förening skall räknas med.





KontaktuppgifterThomas Sabel tel. 040-5576607 sabel.thomas@gmail.com


Resultatservice





Webbsidahttp://www.femman.org/friidrott

Grenar

P-15100m, Stav, Spjut
F-15100m, Stav, Spjut
P-131000m, Höjd, Diskus
F-131000m, Höjd, Diskus
P-11600m, Längd, Kula
F-11600m, Längd, Kula

Tidsschema

18.00	100 m		P15
	Höjd		F13
	Längd		F11
	Kula		P11	     (2,5)
	Diskus		P13	     (750)
18.10	100 m		F15
18.30	1000 m		P13
	Längd		P11
	Kula		F11	     (2)
	Spjut		F15/P15	     (400/600)
18.40	1000 m		F13
	Höjd		P13
19.00	600 m		F11
	Stav		F15/P15
	Diskus		F13	     (600)
19.10	600 m		P11
19.50	Svensk stafett 	Flickor
20.00	Svensk stafett	Pojkar
	

Antalet försök i längd och kast är 4.
	
Starttiderna för fältgrenar mellan 18.30 och 19.00 kan komma att förskjutas 
framåt med 10-20 minuter om det kommer många sena anmälningar.

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-15
 100m
 Stav
 Spjut
F-15
 100m
 Stav
 Aaltonen AinoVasa Idrottssällskap
 Östman MariaVasa Idrottssällskap340340
 Westerlund SofieIF Drott
 Spjut
 Karlsson MichelleVasa Idrottssällskap29,5129,51
 Sabel OliviaIF Femman
 Koivisto KiiaLaihian Luja
 Koivisto KiraLaihian Luja
 Skog MalinIF Femman
 Källberg ElinIF Femman
 Lillas EmmaIF Drott
P-13
 1000m
 Sabel AntonIF Femman
 Höjd
 Furunäs LinusIF Femman
 Sabel AntonIF Femman
 Diskus
 Furunäs LinusIF Femman
 Sabel AntonIF Femman
 Källberg NicoIF Femman
F-13
 1000m
 Stoor IdaIF Femman
 Lindberg HannaIF Femman
 Karlsson CiiaIF Femman3.31,713.31,71
 Stråka TildeIF Nykarlebynejden
 Korhonen EmmaIF Femman
 Höjd
 Lindberg HannaIF Femman
 Korhonen EmmaIF Femman
 Lillas EmmaIF Drott
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
 Diskus
 Lindberg HannaIF Femman
 Lindström FeliciaIF Femman
 Korhonen EmmaIF Femman
 Peltokoski SusannaVaasan Toverit
 Lillas EmmaIF Drott
 Bengs EmmiVasa Idrottssällskap
P-11
 600m
 Fock EmilIF Femman
 Finne DennisIF Femman
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Längd
 Fock EmilIF Femman
 Finne DennisIF Femman
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Kula
 Fock EmilIF Femman
 Finne DennisIF Femman
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
F-11
 600m
 Lindberg HannaIF Femman
 Lindström NathalieIF Femman
 Havulehto WilmaIF Femman
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Korhonen SanniIF Femman
 Längd
 Lindberg HannaIF Femman
 Havulehto WilmaIF Femman
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Korhonen SanniIF Femman
 Ahlskog ElsaIF Femman
 Kula
 Lindström NathalieIF Femman
 Havulehto WilmaIF Femman
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Korhonen SanniIF Femman
 Ahlskog ElsaIF Femman

Resultat

IF Femman Rt och klubbkamp. 8.8.2017
Korsholm, Centralidrottsplan 

Resultat

P11 600 m

  1. Elmo Jukkola                            LohtVei           1.47,98 
  2. Eeli Bengs                              VasaIS            2.07,07 
  3. Jonas Braxén                            VasaIS            2.21,00 
  4. Dennis Finne                            IFFemman          2.28,76 
  5. Emil Fock                               IFFemman          3.09,69 


P11 Längd

  1. Elmo Jukkola                            LohtVei              4,43                 
          4,43  4,36  4,09  4,27
  2. Eeli Bengs                              VasaIS               3,81                 
          3,73     X  3,70  3,81
  3. Dennis Finne                            IFFemman             3,50                 
          3,50  3,28  3,23  3,20
  4. Jonas Braxén                            VasaIS               3,05                 
          2,82  2,92  2,94  3,05
  5. Emil Fock                               IFFemman             2,73                 
             X  2,73  2,40     X
                                

P11 Kula

  1. Dennis Finne                            IFFemman             5,79 
           5,17   5,00   5,25   5,52   5,30   5,79
  2. Jonas Braxén                            VasaIS               4,19 
           3,69   3,19   4,05   4,00   3,91   4,19
  3. Emil Fock                               IFFemman             4,01 
           3,45   3,51   3,48   4,01   3,78      -


P13 1000 m

  1. Anton Sabel                             IFFemman          3.21,73 
  2. Kevin Paulin                            IFFemman          3.27,33 
  3. Kasper Paulin                           IFFemman          4.08,35 


P13 Höjd

  1. Anton Sabel                             IFFemman              135 
         115 120 125 130 135 137
           O   O   O  XO   O XXX
  2. Linus Furunäs                           IFFemman              130 
         115 120 125 130 135
           O   O   O   O XXX
  3. Kasper Paulin                           IFFemman              130 
         105 110 115 120 125 130 135
           O   O   O  XO   O  XO XXX
  4. Kevin Paulin                            IFFemman              120 
         105 110 115 120 125
           O   O   O XXO XXX


P13 Diskus

  1. Linus Furunäs                           IFFemman            32,55 
          32,29  32,55      X      X      X      X
  2. Nico Källberg                           IFFemman            29,18 
          26,55      X  26,66      X  29,18      X
  3. Anton Sabel                             IFFemman            23,40 
          23,40  20,50  20,30  20,48      X  19,12
  4. Kasper Paulin                           IFFemman            17,09 
              X  16,54  17,09  16,67  13,61  16,52
  5. Kevin Paulin                            IFFemman            16,77 
          16,77  11,16  13,50  11,27  13,81  14,90


P15 Stav

  1. Albin Lundberg                          VasaIS                362 
         322 332 342 352 362 372
           O   O   O  XO   O XXX
  2. Juho Alasaari                           LaihLu                362 
         322 332 342 352 362 372
           O   O   O   O  XO XXX
  3. Sameli Pukkinen                         VaasTo                272 
         222 232 242 252 262 272 282
           O  XO   O   O  XO   O XXX
  4. Roy Nukala                              VaasVa                262 
         232 242 252 262 272
           O   O   O   O XXX


F11 600 m

  1. Milja Mäkiranta                         VähänkVie         2.10,58 
  2. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna          2.12,69 
  3. Nathalie Lindström                      IFFemman          2.22,33 
  4. Nellie Lindberg                         IFFemman          2.25,80 
  5. Sanni Korhonen                          IFFemman          2.42,24 
     Wilma Havulehto                         IFFemman              DNS 


F11 Längd

  1. Milja Mäkiranta                         VähänkVie            4,21                 
          4,05  4,21  4,14  3,88
  2. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna             3,51                 
          3,48  3,51  3,34     X
  3. Nellie Lindberg                         IFFemman             3,19                 
          3,04  3,18  3,18  3,19
  4. Elsa Ahlskog                            IFFemman             2,99                 
          2,80  2,99  2,79  2,96
  5. Sanni Korhonen                          IFFemman             2,98                 
          2,94  2,94  2,93  2,98
  6. Wilma Havulehto                         IFFemman             2,45                 
          2,45  2,36  2,22  2,40
                                

F11 Kula

  1. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna             7,31 
           7,31   6,49   6,16   6,05   6,26   6,13
  2. Nathalie Lindström                      IFFemman             5,95 
           5,55   5,46   5,95   5,54   5,76   4,98
  3. Sanni Korhonen                          IFFemman             5,88 
           5,32   5,88   5,49   5,23   5,54   5,67
  4. Elsa Ahlskog                            IFFemman             5,00 
           4,59   4,54   4,31   4,65   5,00   4,99
  5. Wilma Havulehto                         IFFemman             4,47 
           4,13   4,43   4,38   4,47   3,97   4,31

F13 1000 m


  1. Tilde Stråka                            IFNykn            3.26,74 
  2. Ciia Karlsson                           IFFemman          3.34,02 
  3. Emma Korhonen                           IFFemman          3.42,60 
  4. Ida Stoor                               IFFemman          4.17,54 
     Hanna Lindberg                          IFFemman              DNS 


F13 Höjd

  1. Emma Lillas                             IFDrott               125 
         120 125 130
           O  XO XXX
  2. Emma Korhonen                           IFFemman              115 
         095 100 105 110 115 120
           O   O   O  XO   O XXX
  3. Emmi Bengs                              VasaIS                110 
         110 115
           O XXX
     Hanna Lindberg                          IFFemman              DNS 
        
        

F13 Diskus

  1. Hanna Lindberg                          IFFemman            30,51 
          30,23  27,27  29,97  27,28      X  30,51
  2. Felicia Lindström                       IFFemman            29,11 
          27,52  29,11      X  28,56      X  29,09
  3. Emma Lillas                             IFDrott             26,74 
              X  26,43  26,04      X  26,74  23,71
  4. Emmi Bengs                              VasaIS              20,05 
          19,29      X  20,05  17,18      X      X
  5. Emma Korhonen                           IFFemman            15,20 
          15,20  14,49      X  13,21  14,87  14,59
  6. Susanna Peltokoski                      VaasTo              15,17 
              X  12,19  14,01  12,48  13,79  15,17


F15 100 m                     +2,2

  1. Hilma Rantala                           KokkVei             13,60 
  2. Wilma Huuhka                            KokkVei             13,85 


F15 Stav
  
     Ellinor Kronholm                        IFFemman              DNS 
     
Utom tävlan
     Sofie Westerlund                        IFDrott               362 
         322 332 342 352 362 372
           O   O   O  XO  XO XXX
     Aino Aaltonen                           VasaIS                272 
         272 282
           O XXX
     Maria Östman                            VasaIS                342 
         302 312 322 332 342 352
         XXO   O   O  XO   O XXX


F15 Spjut

  1. Elin Källberg                           IFFemman            39,72 
              X  39,08  39,72  38,91  39,72  39,05
  2. Olivia Sabel                            IFFemman            31,38 
          28,29  31,08  31,38  28,90  28,73      X
  3. Kiia Koivisto                           LaihLu              29,76 
          29,76  27,32  26,09      X  27,47      X
  4. Kira Koivisto                           LaihLu              29,72 
          29,72  26,80  27,75  25,94  27,04  25,91
  5. Michelle Karlsson                       VasaIS              29,02 
          28,50  24,60  26,26  27,70  29,02  28,26
  6. Malin Skog                              IFFemman            26,81 
          23,32  23,12  21,26  24,15  26,81  24,21
Utom tävlan
     Emma Lillas                             IFDrott             29,53 
              X  29,53  29,22  28,70      X      X

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan