Tävlingar - 15.06 - RT i Smedsby 7-13 år

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTorsdag 15.06 18:00
ArrangörIF Femman
PlatsCentralidrottsplan, Smedsby
Avgift6€/gren
Anmälan senastTisdag 13.06
On-line Öid:s hemsida

KontonummerFI17 4958 1040 0177 43
Bekräftning





Övrig infoDM för Herrar/Damer på 10000 m i samband med RT





KontaktuppgifterPeter Källberg tel. 040-8442058 peter.kallberg@netikka.fi



Resultatservice





Webbsidahttp://www.femman.org/friidrott

Grenar

H10000m
D10000m, Diskus, Spjut
P-13200m, Längd, Spjut
F-13200m, Längd, Spjut
P-11150m, Höjd, Spjut
F-11150m, Höjd, Spjut
P-9150m, Höjd, Kula
F-9150m, Höjd, Kula
P-740m, Längd, Bollkastning
F-740m, Längd, Bollkastning

Tidsschema

 18.00	40 m		F7
	Höjd		F9
	Längd		F13
	Diskus		D
18.10	40 m		P7
	Bollkastning	F7
18.30	150 m		P9
	Längd		P13
	Spjut		P11
18.40	150 m		F9
	Höjd		P9
	Bollkastning	P7	
18.50	150 m		F11
19.00	150 m		P11
	Längd		F7
	Kula		F9
	Spjut		F11/F13
19.20	Höjd		P11
	Kula		P9
19.30	200 m		P13
	Längd		P7
19.40	200 m		F13
	Höjd		F11
	Spjut		P13
20.00	10 000 m	D / H   OBS! DM-gren!
	Spjut		D
	
Antalet försök i längd och kast är 4 utom för D som har 6 kast.
Starttiderna kan komma att förskjutas fram något om det 
kommer många anmälningar efter att detta förslag gjorts.
Vid regn kan krävas en del flexibilitet ... 

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 10000m
 Vasa Idrottssällskap33.17,7933.17,79
 Gamlakarleby IF33.04,1933.43,46
 IK Falken33.45,30
 IF Femman
D
 10000m
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Spjut
P-13
 200m
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 Längd
 IF Femman
 Vaasan Vasama
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 Spjut
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
F-13
 200m
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IK Falken4,51
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Spjut
 IF Femman
 IF Femman
 IK Falken
 Laihian Luja
P-11
 150m
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Höjd
 IF Femman
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Spjut
 IF Femman
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
F-11
 150m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vaasan Toverit
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 Höjd
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap124
 Vaasan Toverit
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Spjut
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap17,57
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
P-9
 150m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Kula
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
F-9
 150m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Kula
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
P-7
 40m
 Vasa Idrottssällskap7,69
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Längd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Bollkastning
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
F-7
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Bollkastning
 Vasa Idrottssällskap

Resultat

Femman knatte rt
Centralidrottsplan
15.6.2017

Resultat



P7 40 m

  1. Eddie Wallin                            VasaIS               7,23 
  2. Alex Backman                            VasaIS               7,38 
  3. Tobias Cederholm                        IFNykn               7,51 
  4. Max Björklund                           VasaIS               7,80 
  5. Oliver Mattila                          VasaIS               8,08 
  6. Alex Lundfors                           MalaxIF              8,40 

P7 Längd

  1. Eddie Wallin                            VasaIS               3,12                 
          3,12  2,88  2,93  3,03
                                
  2. Max Björklund                           VasaIS               2,89                 
          2,82  2,89  2,65  2,62
                                
  3. Tobias Cederholm                        IFNykn               2,82                 
          2,62  2,36  2,79  2,82
                                
  4. Alex Backman                            VasaIS               2,77                 
             X  2,77  2,65  2,57
                                
  5. Oliver Mattila                          VasaIS               2,62                 
          2,62  2,56  2,06  1,76
                                
  6. Alex Lundfors                           MalaxIF              2,61                 
          2,44  2,48  2,61  2,56
                                
Utom tävlan
     Emil Myllykangas                        VasaIS               3,77                 
          3,77  3,52  3,48  3,36
                                

P7 Bollkastning

  1. Max Björklund                           VasaIS              19,86 
          16,21  18,46  17,93  19,86
  2. Alex Lundfors                           MalaxIF             15,71 
          14,60  15,71  12,26  12,70
  3. Tobias Cederholm                        IFNykn              14,72 
          14,21  14,72  13,28  10,25
  4. Eddie Wallin                            VasaIS              14,06 
              X  14,06  13,25      X
  5. Oliver Mattila                          VasaIS              11,40 
          11,40  10,68   7,51  10,41

P9 150 m


                     

  1. Eeli Bengs                              VasaIS              24,31 
  2. Nyman Hugo                              IFKraft             27,45 
  3. Jonas Braxén                            VasaIS              28,61 
  4. Vincent Havulehto                       IFFemman            29,66 

P9 Höjd

  1. Eeli Bengs                              VasaIS                110 
         080 085 090 095 100 105 110 113
           O   O   O   O  XO XXO  XO XXX
  2. Robin Liljeqvist                        IFNykn                100 
         080 085 090 095 100 105
           O   O   O  XO XXO XXX
  3. Einar Evijoki                           VasaIS                095 
         080 085 090 095 100
           O   O   O XXO XXX
  4. Nyman Hugo                              IFKraft               085 
         080 085 090
           O   O XXX
  4. Jonas Braxén                            VasaIS                085 
         075 080 085 090
           O   O   O XXX
  6. Vincent Havulehto                       IFFemman              080 
         075 080 085
           O XXO XXX

P9 Kula

  1. Robin Liljeqvist                        IFNykn               7,25 
           5,58      -   6,77   7,25
  2. Einar Evijoki                           VasaIS               5,93 
           5,83   5,80   5,78   5,93
  3. Nyman Hugo                              IFKraft              5,37 
           3,99   3,93   5,14   5,37
  4. Arne Söderlund                          VasaIS               4,91 
           4,87   4,56   4,69   4,91
  5. Jonas Braxén                            VasaIS               4,22 
           3,26   3,85   4,22   3,99
  6. Vincent Havulehto                       IFFemman             3,79 
           3,78   3,45   3,79      -

P11 150 m

  1. Emil Myllykangas                        VasaIS              24,45 
  2. Alexander Broman                        VasaIS              24,99 
  3. Jonas Björklund                         VasaIS              25,87 
  4. Dennis Finne                            IFFemman            26,64 
  5. Liam Gädda                              VasaIS              26,72 
  6. Zacharias Söderqvist                    IFFemman            28,03 
  7. Emil Fock                               IFFemman            34,30 
     Theo Gullberg                           VasaIS                DNS 
     Noah Hoijar                             IFFyren               DNS 

Heat 1                

  1. Alexander Broman                        VasaIS              24,99 
  2. Zacharias Söderqvist                    IFFemman            28,03 
  3. Emil Fock                               IFFemman            34,30 
     Theo Gullberg                           VasaIS                DNS 

Heat 2                

  1. Emil Myllykangas                        VasaIS              24,45 
  2. Jonas Björklund                         VasaIS              25,87 
  3. Dennis Finne                            IFFemman            26,64 
  4. Liam Gädda                              VasaIS              26,72 
     Noah Hoijar                             IFFyren               DNS 

P11 Höjd

  1. Alexander Broman                        VasaIS                110 
         090 095 100 105 110 115
           O   O   O   O   O XXX
  2. Theo Gullberg                           VasaIS                110 
         095 100 105 110 115
           O   O  XO   O XXX
  3. Zacharias Söderqvist                    IFFemman              090 
         080 085 090 095
           O   O   O XXX
  4. Emil Fock                               IFFemman              075 
         075 080
           O XXX
     Noah Hoijar                             IFFyren               DNS 
        
        

P11 Spjut

  1. Theo Gullberg                           VasaIS              15,87 
          14,20  15,06  14,69  13,25  15,10  15,87
  2. Jonas Björklund                         VasaIS              12,85 
          11,16   8,80  10,58   9,00  11,99  12,85
  3. Dennis Finne                            IFFemman            12,32 
          12,29  10,35  11,37   9,80  12,32  12,25
  4. Zacharias Söderqvist                    IFFemman             7,85 
           5,52      X   6,19   6,56      X   7,85
  5. Emil Fock                               IFFemman             7,37 
           6,86   7,37   4,18   6,23   7,08   6,14
     Noah Hoijar                             IFFyren               DNS 
        

P13 200 m

  1. Benjamin Olli                           IFFemman            28,46 
  2. Nico Källberg                           IFFemman            30,13 
  3. Anton Sabel                             IFFemman            30,20 
  4. Kevin Paulin                            IFFemman            30,56 
  5. Nico Hakala                             IFFemman            31,77 
  6. Adrian Berts                            IFFemman            31,97 
     Kevin Skinnars                          IFFemman              DNS 

Heat 1                 +1,7

  1. Nico Källberg                           IFFemman            30,13 
  2. Nico Hakala                             IFFemman            31,77 
  3. Adrian Berts                            IFFemman            31,97 
     Kevin Skinnars                          IFFemman              DNS 

Heat 2                 +2,0

  1. Benjamin Olli                           IFFemman            28,46 
  2. Anton Sabel                             IFFemman            30,20 
  3. Kevin Paulin                            IFFemman            30,56 

P13 Längd

  1. Roy Nukala                              VaasVa               4,94 +1,2            
          4,94  4,92     -  4,92
          +1,2  +1,1        +2,5
  2. Benjamin Olli                           IFFemman             4,69 +3,4            
          4,69     -     -     -
          +3,4                  
  3. Anton Sabel                             IFFemman             4,15 +3,1   3,92 +1,7
          3,63  3,91  4,15  3,92
          +1,7  +1,1  +3,1  +1,7
  4. Adrian Berts                            IFFemman             4,03 +1,7            
          4,00  4,03     -  3,86
          +2,3  +1,7        +2,2
  5. Nico Hakala                             IFFemman             4,03 +1,2            
          2,28  4,03     -     -
          +1,8  +1,2            
  6. Kevin Skinnars                          IFFemman             3,97 +1,4            
          3,83  3,76  3,94  3,97
          +0,9  +2,0  +2,5  +1.4

P13 Spjut

  1. Nico Källberg                           IFFemman            34,36 
          32,64  34,36  33,20  29,08  33,00  32,10
  2. Kevin Skinnars                          IFFemman            20,00 
          19,79  20,00  18,69  13,86  14,01  14,79
  3. Adrian Berts                            IFFemman            19,27 
          17,98  15,56  13,68  17,11  19,27  17,93
     Jesse Hakala                            IFFemman              DNS 
        
D Diskus

  1. Hanna Rintamäki                         IFFemman            42,63 
          42,63  41,41  42,30  41,33  40,92      X
     Linn Sund                               VasaIS                DNS 
        

D Spjut

     Janina Raukko                           VaasVa                DNS 
        

F7 40 m


                     

  1. Julia Nordman                           VasaIS               8,43 
  2. Thilda Koivuharju                       VasaIS               8,57 
  3. Saga Strand                             VasaIS               9,26 
  4. Edith Winberg                           IFFemman            10,16 
     Vanja Gädda                             VasaIS                DNS 

F7 Längd

  1. Thilda Koivuharju                       VasaIS               2,41                 
          2,41  2,40  2,24  2,12
                                
  2. Julia Nordman                           VasaIS               2,41                 
             X  2,41  2,25  2,01
                                
  3. Martta Byskata                          VasaIS               2,21                 
          2,02  2,02  2,08  2,21
                                
  4. Edith Winberg                           IFFemman             1,85                 
          1,74  1,85  1,71  1,79
                                
     Vanja Gädda                             VasaIS                DNS                 
        
        

F7 Bollkastning

  1. Vanja Gädda                             VasaIS               8,77 
           5,47   8,59   8,77      X
  2. Thilda Koivuharju                       VasaIS               7,65 
           5,91   7,65   6,15   7,48
  3. Saga Strand                             VasaIS               4,13 
           4,13   3,07   4,00   4,13

F9 150 m

  1. Nyman Wilma                             IFKraft             26,42 
  2. Ellen Andtfolk                          VasaIS              26,45 
  3. Sara Cederholm                          IFNykn              27,08 
  4. Elsa Ahlskog                            IFFemman            28,18 
  5. Sara Backman                            VasaIS              28,89 
  6. Lotta Lithen                            VasaIS              29,35 
  7. Selma Bertula                           VasaIS              29,72 
  8. Inez Lundfors                           MalaxIF             29,92 
  9. Emma Nygård                             VasaIS              30,33 
 10. Lina Koivulahti                         VasaIS              30,58 
 11. Sanni Korhonen                          IFFemman            30,75 

Heat 1                

  1. Sara Cederholm                          IFNykn              27,08 
  2. Lotta Lithen                            VasaIS              29,35 
  3. Inez Lundfors                           MalaxIF             29,92 
  4. Lina Koivulahti                         VasaIS              30,58 
  5. Sanni Korhonen                          IFFemman            30,75 

Heat 2                

  1. Nyman Wilma                             IFKraft             26,42 
  2. Ellen Andtfolk                          VasaIS              26,45 
  3. Elsa Ahlskog                            IFFemman            28,18 
  4. Sara Backman                            VasaIS              28,89 
  5. Selma Bertula                           VasaIS              29,72 
  6. Emma Nygård                             VasaIS              30,33 

F9 Höjd

  1. Sara Cederholm                          IFNykn                115 
         085 090 095 100 105 108 110 112 115
           O   O   O   O  XO XXO  XO XXO   O
  2. Lina Koivulahti                         VasaIS                095 
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O   O  XO XXX
  3. Sara Backman                            VasaIS                095 
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O  XO  XO XXX
  4. Matilda Finneman                        VasaIS                090 
         075 080 085 090 095
           O   O   O   O XXX
  5. Sanni Korhonen                          IFFemman              090 
         075 080 085 090 095
          XO   O   O   O XXX
  6. Nyman Wilma                             IFKraft               085 
         075 080 085 090
           O   O   O XXX
  7. Elsa Ahlskog                            IFFemman              085 
         075 080 085 090
           O  XO  XO XXX
  8. Ellen Andtfolk                          VasaIS                075 
         075 080
          XO XXX

F9 Kula

  1. Sanni Korhonen                          IFFemman             5,31 
           5,04   4,17   4,84   5,31
  2. Elsa Ahlskog                            IFFemman             5,04 
           4,96   4,98   5,04   4,78
  3. Sara Cederholm                          IFNykn               5,02 
           4,64   4,85   4,99   5,02
  4. Matilda Finneman                        VasaIS               4,99 
           4,99   4,62   4,85      -
  5. Nyman Wilma                             IFKraft              4,18 
           4,18   4,15   3,92   4,11
  6. Ellen Andtfolk                          VasaIS               4,17 
           3,79   4,17   3,98   3,89
  7. Lina Koivulahti                         VasaIS               3,84 
              -      -   3,70   3,84
  8. Emma Nygård                             VasaIS               2,60 
           2,35   2,60   2,28   2,19

F11 150 m

  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF            23,23 
  2. Malin Cederholm                         IFNykn              23,49 
  3. Elisabeth Kvist                         VasaIS              23,77 
  4. Tilde Nordman                           VasaIS              24,36 
  5. Hilda Strand                            VasaIS              26,25 
  6. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              26,75 
  7. Mariela Byskata                         VasaIS              27,65 
  8. Nellie Lindberg                         IFFemman            27,84 
  9. Wilma Havulehto                         IFFemman            29,60 
     Sonja Sillankorva                       VasaIS                DNS 

Heat 1                

  1. Malin Cederholm                         IFNykn              23,49 
  2. Elisabeth Kvist                         VasaIS              23,77 
  3. Tilde Nordman                           VasaIS              24,36 
  4. Wilma Havulehto                         IFFemman            29,60 
     Sonja Sillankorva                       VasaIS                DNS 

Heat 2                

  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF            23,23 
  2. Hilda Strand                            VasaIS              26,25 
  3. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              26,75 
  4. Mariela Byskata                         VasaIS              27,65 
  5. Nellie Lindberg                         IFFemman            27,84 

F11 Höjd

  1. Molly Forslund                          VasaIS                125 
         100 105 110 115 120 125 130
           O   O   O   O   O   O XXX
  2. Elisabeth Kvist                         VasaIS                120 
         100 105 110 115 120 125
           O   O   O   O   O XXX
  3. Vilma Björkskog                         LarsmoIF              120 
         105 110 115 120 125
           O   O   O  XO XXX
  4. Malin Cederholm                         IFNykn                115 
         105 110 115 120
           O   O   O XXX
  5. Emilia Liljeqvist                       IFNykn                105 
         085 090 095 100 105 110
           O   O   O XXO XXO XXX

F11 Spjut

  1. Molly Forslund                          VasaIS              22,57 
          21,02  21,70  22,57  20,33
  2. Malin Cederholm                         IFNykn              22,24 
          22,24  21,40  18,47  20,78
  3. Vilma Björkskog                         LarsmoIF            14,31 
          14,10  14,31  13,06  14,13
  4. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              13,53 
              X  12,39  12,81  13,53
  5. Tilde Nordman                           VasaIS              10,55 
          10,13  10,13  10,55  10,11
  6. Wilma Havulehto                         IFFemman            10,10 
           8,91   7,86  10,10   9,33

F13 200 m

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken            28,37 
  2. Hanna Lindberg                          IFFemman            30,13 
  3. Ciia Karlsson                           IFFemman            30,68 
  4. Minda Sandgärds                         IFFemman            30,91 
  5. Sonya Suomela                           IFFemman            31,43 
  6. Ella Nygård                             IFFemman            32,15 
  6. Lina Lithén                             VasaIS              32,15 
  8. Amanda Bertula                          VasaIS              32,48 
  9. Emma Korhonen                           IFFemman            32,98 
 10. Lilja Lindahl                           IFFemman            33,06 
 11. Emmi Bengs                              VasaIS              34,48 
 12. Ida Stoor                               IFFemman            35,43 

Heat 1                 +1,1

  1. Hanna Lindberg                          IFFemman            30,13 
  2. Minda Sandgärds                         IFFemman            30,91 
  3. Sonya Suomela                           IFFemman            31,43 
  4. Lina Lithén                             VasaIS              32,15 
  5. Emma Korhonen                           IFFemman            32,98 
  6. Emmi Bengs                              VasaIS              34,48 

Heat 2                 +1,0

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken            28,37 
  2. Ciia Karlsson                           IFFemman            30,68 
  3. Ella Nygård                             IFFemman            32,15 
  4. Amanda Bertula                          VasaIS              32,48 
  5. Lilja Lindahl                           IFFemman            33,06 
  6. Ida Stoor                               IFFemman            35,43 

F13 Längd

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             4,73 +3,1   4,60 +1,9
          4,51  4,73  4,60  4,43
                +3,1  +1,9  +1,8
  2. Ciia Karlsson                           IFFemman             4,43                 
             X  4,43     X  4,35
                            +3,2
  3. Tove Siegfrids                          VasaIS               4,25 +1,4            
          3,96  4,25  4,25  4,10
                +1,4  +2,1  +1,6
  4. Hanna Lindberg                          IFFemman             4,24 +2,2   4,21 +1,7
          4,11     X  4,21  4,24
                      +1,7  +2,2
  5. Emma Korhonen                           IFFemman             3,85                 
          3,85  3,73     X     X
                                
  6. Emmi Bengs                              VasaIS               3,84 +2,8   3,64 +1,2
          3,83     X  3,64  3,84
                      +1,2  +2,8
  7. Ella Nygård                             IFFemman             3,66                 
          3,66  3,51  3,58  3,43
                +2,2  +1,4  +1,4
  8. Amanda Bertula                          VasaIS               3,66 +2,4            
          3,28  3,66  3,47  3,42
                +2,4  +2,6  +2,8
  9. Ida Stoor                               IFFemman             3,26 +1,3            
          3,03  3,26  3,10  2,99
                +1,3  +2,7  +3,2
 10. Cecilia Österberg                       IFFemman             3,21                 
          3,21     X     X     X
                                
     Lilja Lindahl                           IFFemman               NM                 
             X     X     X     X
                                

F13 Spjut

  1. Kira Koivisto                           LaihLu              29,05 
          27,94  29,05  28,43  22,87
  2. Hertta Turja                            LaihLu              26,99 
          26,99  24,35  24,27  21,84
  3. Cecilia Österberg                       IFFemman            24,11 
          17,40  19,53  24,11  21,51
  4. Alicia Björkvik                         IKFalken            21,30 
          18,34  19,43  21,30  21,09
  5. Emma Korhonen                           IFFemman            13,94 
          12,21  12,29  13,94  11,90

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan