Tävlingar - 05.07 - RT i Närpes

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 05.07 18:30
ArrangörIF Kraft Friidrott
PlatsMosedal, Närpes
Avgift6 €/gren
Anmälan senastMåndag 03.07
Online på ÖID:s hemsida, reserv e-post: janerikbergman51@gmail.com
KontonummerFI80 4963 1040 0086 04
Bekräftning
Övrig info
KontaktuppgifterJan-Erik Bergman tel. 0500-668393
Resultatservice
Webbsidahttp://www.narpes.fi/kraft/

Grenar

H100m, Höjd, Diskus
D100m, 400m, 3000m, 400mh, Höjd, Diskus
P-17100m, Diskus
F-17100m, 300m, Höjd, 3-steg, Diskus
P-15100m, 800m, Längd, Kula, Diskus
F-15100m, 800m, 300m, Höjd, Kula, Spjut
P-1360m, 600m, Höjd, Kula, Diskus
F-1360m, 600m, Höjd, Diskus
P-1160m, 600m, Höjd, Diskus
F-1160m, 600m, Höjd
P-940m
F-940m

Tidsschema

8.30    40m     F9, P9
        Höjd    D,D17,F15
        Diskus  H,D,D17,P15
        Spjut   F15       	
18.40   60m     F11	
18.50   60m     P11	
18.55   60m     F13	
19,00   Kula    P13,P15,F15	
19.05   100m    F15	
19.10   100m    P15,P17,H
19.15   Höjd    P11,F11	
19.20   100m    D17,D	
19.25   3-steg  D17	
        Diskus  P11,P13
19.30   600m    F11,F13
19.40   600m    P11,
19.50   800m    F15,P15
20.00   400m    D	
20.00   400m-h  D	
20.10   300m    D17,F15 
20.20   3000m   D		

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 IF Kraft Friidrott11,0711,07
 Höjd
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap70,3256,70
D
 100m
 IF Fyren
 400m
 IF Länken
 Soinin Sisu58,5958,15
 IF Länken
 3000m
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 400mh
 Porin Yleisurheilu
 Höjd
 Tampereen Urheilijat -38
 Diskus
 Teuvan Rivakka
 Teuvan Rivakka
 Tjöck IK
 IF Kraft Friidrott
 IF Femman
P-17
 100m
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
F-17
 100m
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF12,55
 300m
 IF Länken
 Höjd
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 3-steg
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott10,5910,59
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
P-15
 100m
 IF Kraft Friidrott
 800m
 IF Kraft Friidrott
 Längd
 Kula
 Tjöck IK
 Seinäjoen Seudun Urheilijat
 Diskus
 Tjöck IK
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 Seinäjoen Seudun Urheilijat
F-15
 100m
 IF Fyren
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF VOM
 800m
 IF Nykarlebynejden
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 300m
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF VOM
 Höjd
 IF Länken1,50
 IF Kraft Friidrott
 Kula
 IF Länken
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 Spjut
 IF Kraft Friidrott43,7743,77
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
P-13
 60m
 600m
 Höjd
 Kula
 IF Kraft Friidrott10,13
 Diskus
 IF Kraft Friidrott34,50
 IF Femman
F-13
 60m
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 600m
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Höjd
 Diskus
P-11
 60m
 IF Femman
 Kaskö IK
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 IF Kraft Friidrott
 600m
 IF Femman
 Kaskö IK
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 IF Kraft Friidrott
 Höjd
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Fyren
F-11
 60m
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 600m
 IF Kraft Friidrott
 Höjd
 IF Kraft Friidrott
P-9
 40m
 IF Länken
F-9
 40m
 Espoon Tapiot

Resultat

RT i Närpes 5.7.2017
Mosedal
(Uppdaterat med P11 diskus 6.7,och med H 100m och P15 100m den 7.7)

Resultat

H 100m       +0,4
  1. Mathias Launonen		             IF Kraft	         11,27

H Diskus

  1. Frantz Kruger                           VasaIS              54,93
  2. Jesse Koskela                           VasaIS              31,77

P11 60 m                    +0,1

  1. Axel Granbäck                           IFKraft              9,13
  2. Colin Evbidaru                          IFLänken             9,26
  3. Oliver Nordberg                         IFKraft              9,27
  4. Joel Blomqvist                          IFFyren              9,76
  5. Axel Lärka                              IFKraft             10,02
  6. Max Björses                             Länken              10,59
  7. Emil Fock                               IFFemman            12,62
     Eyolf Pettersson                        KasköIK               DNS


P11 600 m

  1. Axel Granbäck                           IFKraft           2.02,44
  2. Oliver Nordberg                         IFKraft           2.02,46
  3. Axel Lärka                              IFKraft           2.09,23
  4. Max Björses                             Länken            2.11,09
  5. Joel Blomqvist                          IFFyren           2.12,43
  6. Emil Fock                               IFFemman          3.26,26
     Eyolf Pettersson                        KasköIK               DNS
     Colin Evbidaru                          IFLänken              DNS


P11 Höjd

  1. Oliver Nordberg                         IFKraft                115
  2. Axel Lärka                              IFKraft                100
  3. Emil Fock				     IF Femman 	             80

P11 Diskus
  1. Joel Blomqvist  	                     IF Fyren	  	  24,07
  2. Benjamin Eklund   	                     IF Nykarlebynejden	  13,37
  3. Emil Fock		                     IF Femman		   8,96

P13 Kula

  1. Lucas Nordgren                          IFKraft             11,30


P13 Diskus

  1. Linus Furunäs                           IFFemman            31,84
  2. Lucas Nordgren                          IFKraft             22,20


P15 100m          +0,4
  1. Sebastian Nordberg	                     IF Kraft	         12,64
  2. Nionel Pallawala		             IF Länken	         12,68


P15 800 m

  1. Joel Svarvar                            IFKraft           2.26,46


P15 Längd

  1. Nionel Pallawala                        Länken               4,75 +0,5           


P15 Kula

  1. Juho Kuvaja                             SeinäjSU            14,02
  2. Benjamin Lillås                         TjöckIK             10,95
  3. Said Ausnev                             IFLänken             9,76
  4. Nionel Pallawala                        Länken               8,30


P15 Diskus

  1. Juho Kuvaja                             SeinäjSU            42,08
  2. Zacharias Hagback                       TjöckIK             27,43
  3. Benjamin Lillås                         TjöckIK             27,02
  4. Sebastian Nordberg                      IFKraft             24,97


D 400 m

  1. Andrea Lilja                            IFLänken            65,23


D 3000 m

  1. Heidi Kuuttinen                         IFKraft           9.57,25


D 400 m h

  1. Sini Välilä                             PorinYU             70,24


D Höjd

 1.    Maija Marttila                          TampU               164


D Diskus

  1. Hanna Rintamäki                         IFFemman            44,54
  2. Heli Kortesmäki                         TeuvRi              37,28
  3. Jaana Kivistö                           TeuvRi              35,20
  4. Sarah Nygårds                           IFKraft             31,64
  5. Fanny Lillås                            TjöckIK             29,32


F11 60 m                     +0,7

  1. Mathilda Westermark                     IFKraft             10,25
  2. Nova Bergkulla                          TjöckIK             10,35
  3. Tindra Kummel                           IFKraft             10,56
  4. Inez Sandberg                           IFKraft             10,68


F11 600 m

  1. Nova Bergkulla                          TjöckIK           2.21,36
  2. Tindra Kummel                           IFKraft           2.21,64
  3. Mathilda Westermark                     IFKraft           2.21,66


F11 Höjd
     
  1. Nova Bergkulla                          TjöckIK                105
  2. Inez Sandberg                           IF KrAFT               95 


F13 60 m                     +0,1

  1. Hanna Granbäck                          IFKraft              9,10
  2. Ida Lärka                                                    9,23
  3. Natalie Stenlund                        IFKraft              9,31
  4. Alva Yli-Valkama                        TjöckIK              9,64
  5. Julia Groop                             IFKraft              9,92


F13 600 m

  1. Hanna Granbäck                          IFKraft           2.02,07
  2. Natalie Stenlund                        IFKraft           2.09,48
  3. Julia Groop                             IFKraft           2.19,85
  4. Alva Yli-Valkama                        TjöckIK           2.21,19


F13 Diskus

  1. Alva Yli-Valkama                        TjöckIK             13,09
  2. Nova Bergkulla                          TjöckIK             12,17


F15 100 m                     +0,3

  1. Emelie Sax                              IFKraft             12,89
  2. Marika Åstrand                          IFLänken            13,76
  3. Fanny Rintanen                          IFVom               14,48
  4. Nicole Hultholm                         IFFyren             14,57
     Johanna Tikkala                         IFKraft               DNS


F15 300 m

  1. Frida Häggkvist                         IFKraft             45,72
  2. Johanna Tikkala                         IFKraft             48,24


F15 800 m

  1. Nathalie Nybacka                        IFNykn            3.00,84
  2. Michelle Nyback                         IFNykn            3.20,10


F15 Höjd

     Marika Åstrand                          IFLänken            140
     Johanna Tikkala                         iF KrAFT	         140


F15 Kula

  1. Elin Källberg                           IFFemman            10,61
  2. Johanna Tikkala                         IFKraft             10,30
  3. Nathalie Nybacka                        IFNykn               8,06
  4. Michelle Nyback                         IFNykn               7,91
  5. Emmanuela Koomson                       IFLänken             7,19


F15 Spjut

  1. Elin Källberg                           IFFemman            42,50
  2. Wilma Sundqvist                         IFKraft             40,55
  3. Johanna Tikkala                         IFKraft             24,45


D17 100 m                     +0,6

  1. Cornelia Berg                           VasaIS              13,13
  2. Urte Smigelskaite                       IF Länken           15,21
  3. Marla Wawerek                           IFLänken            15,99
     Michelle Österblad                      MalaxIF               DNS
     Elin Svedman                            IFKraft               DNS
     Emilia Launonen                         IFKraft               DNS


D17 300 m

  1. Marla Wawerek                           IFLänken            54,33


D17 Höjd

    1.Jenny Skuthälla                         IFÅsarna              161
    2.Emma Nyman                              IF Kraft              161 


D17 3-steg

  1. Emma Nyman                              IFKraft             11,14 +0,5           
  2. Emilia Launonen                         IFKraft             10,33 +0,7           
  3. Wilma Sundqvist                         IFKraft              9,65 +1,0           
     Elin Svedman                            IFKraft               DNS                


D17 Diskus

  1. Linn Sund                               VasaIS              34,79
  2. Ellen Hagback                           TjöckIK             32,84

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan