Tävlingar - 05.07 - XXXV Knattekarnevalen

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 05.07 17:30
ArrangörVasa Idrottssällskap
PlatsKarlsplan, Vasa
Avgift5 € / gren
Anmälan senastMåndag 03.07
online Öid hemsida
eller vid problem e-post:info@vis.fi
Postadress: Storalånggatan 7 65100 Vasa
Anmälningsavgift 5-kamp 15£, 4-kamp 12£
Enskilda grenar 5£/gren
Det är inte möjligt att efteranmäla sig till mångkampen, endast till
enskilda grenar, efteranmälningsavgift 10 £
Anmälan till mångkampen sker via individuella grenarna och om en idrottare anmäls till alla grenar är hen automatiskt med i 5-resp
4-kamp. I alla fältgrenar i åldersklasserna P/F 7-13 år gäller tre
prestationer för alla p.g.a vi har mångkamp på gång samtidigt.
Efteranmälningar i individuella grenar tas emot 1 timme före start
och efteranmälningsavgift 10 euro/gren betalas på plats.

KontonummerIBAN: FI04 4970 1040 0408 63
BekräftningLöpgrenar bekräftas senast 1 timme före grenstart på bekräfningslista. OBS För de inledande tidiga löpgrenarna gäller 1/2
timme före start. 
Fältgrenar bekräftas vid uppropet på tävlingsplat
Övrig infoAlla deltagare får medalj! I mångkampen får dessutom de tre bästa
pris.
KontaktuppgifterMikael Rönnkvist 050-5575192 mikael.ronnkvist@yrkesakademin.fi
ResultatserviceEfter tävlingen: www.vis.fi
Webbsidahttp://www.vis.fi/

Grenar

P-13800m, 60mh, Längd, Diskus, Spjut
F-13800m, 60mh, Höjd, Längd, Spjut
P-12800m, 60mh, Längd, Diskus, Spjut
F-12800m, 60mh, Höjd, Längd, Spjut
P-11800m, 60mh, Höjd, Spjut
F-11800m, 60mh, Höjd, Spjut
P-10800m, 60mh, Höjd, Spjut
F-10800m, 60mh, Höjd, Spjut
P-9800m, 40m, Höjd, Spjut
F-9800m, 40m, Höjd, Spjut
P-740m, Längd, Kula
F-740m, Längd, Kula

Tidsschema

Uppdaterat 5.7 kl 13.10

17:30	Längd / Pituus	P-07	Längd grop 1
17:30	Höjd / Korkeus	F-09	Höjd plats 1
17:30	Höjd / Korkeus	F-13/12	Höjd plats 2
17:30	Spjut / Keihäs	P-09	Spjut plats 2
17:30	Spjut / Keihäs	F-11/10	Spjut plats 1

18:00	60mh 		P-11	Final / 1 heat
18:05	60mh 		P-10	Final / 2 heat
18:25   60mh 		F-11	Final / 2 heat
18:25	Längd / Pituus	P-13/12	Längd grop 1
18:30   Spjut / Keihäs	P-11/10	Spjut plats 1
18:35	Kula / Kuula	F-07	Kula plats 1
18:35	60mh 		F-10	Final / 3 heat
18:45	Höjd / Korkeus	P-09	Höjd plats 2

18:50	60mh 		F-13	Final / 2 heat
19:00	60mh 		F-12	Final / 2 heat
19:10	60mh 		P-13	Final / 1 heat
19:10	Spjut / Keihäs	F-09	Spjut plats 1
19:15	60mh 		P-12	Final / 1 heat
19:20	Längd / Pituus	F-13/12	Längd grop 1
19:20	Höjd / Korkeus	F-11/10	Höjd plats 1
19:25	40m		P-07	Final / 2 heat
19:35	40m		F-07	Final / 2 heat
19:45	Kula / Kuula	P-07	Kula plats 1

20:00	40m		P-09	Final / 3 heat
20:00	Höjd / Korkeus	P-11/10	Höjd plats 2
20:10	40m		F-09	Final / 5 heat
20:15	Spjut / Keihäs	P-13/12	Spjut plats 1
20:20	Spjut / Keihäs	F-13/12	Spjut plats 2
20:25	Längd / Pituus	F-07	Längd grop 1
20:35	800m 		F-11/10	Final / 2 heat
20:45	800m 		P-09	Final / 1 heat
20:45	Diskus / Kiekko	P-13/12	Diskus plats 1
20:50	800m 		F-09	Final / 1 heat

21:00	800m 		P-11/10	Final / 1 heat
21:05	800m 		F-13/12	Final / 1 heat
21:15	800m 		P-13/12	Final / 1 heat

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-13
 800m
 IF Drott
 IF Åsarna
 60mh
 IF Drott
 IF Åsarna
 Längd
 IF Drott
 IF Åsarna
 Diskus
 IF Drott
 IF Åsarna
 Spjut
 IF Drott
 IF Åsarna
F-13
 800m
 IK Falken
 IF Femman
 IF Drott
 Solf IK
 IF Drott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Drott
 60mh
 IK Falken
 IF Drott
 Solf IK
 IF Drott
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF Femman
 IF Drott
 Höjd
 IK Falken
 IF Drott
 Solf IK
 IF Drott
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Malax IF
 Längd
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Solf IK
 IF Drott
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IK Falken
 Malax IF
 Spjut
 IK Falken
 IF Drott
 Solf IK
 IF Drott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Drott
 IK Falken
 IF Femman
P-12
 800m
 IF Drott
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 60mh
 IF Drott
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 IF Drott
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 IF Drott
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Spjut
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
F-12
 800m
 Malax IF
 IF Drott
 Pargas IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Femman
 IF Drott
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Femman
 60mh
 Malax IF
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IF Femman
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott8,698,69
 Höjd
 Malax IF
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Femman
 IF Drott
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 Längd
 Malax IF
 IF Drott
 Pargas IF
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Femman
 IF Drott
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 Spjut
 Malax IF
 IF Drott
 Pargas IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IF Femman
 IF Femman
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
P-11
 800m
 Kaskö IK
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 60mh
 Kaskö IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Femman
 Höjd
 Kaskö IK
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Spjut
 Kaskö IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Femman
F-11
 800m
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Turun Urheiluliitto
 Malax IF
 IF Drott
 Larsmo IF
 Malax IF
 60mh
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Turun Urheiluliitto12,5812,90
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Larsmo IF
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Turun Urheiluliitto106106
 Malax IF
 Esbo IF
 IF Drott
 Larsmo IF
 IK Falken
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Turun Urheiluliitto
 Malax IF
 Esbo IF
 IF Drott
 Larsmo IF
P-10
 800m
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 60mh
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Femman
 IF VOM
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap110
 IF Fyren
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF VOM
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IK Falken
 IF Femman
 IF VOM
F-10
 800m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Pargas IF
 IF Drott
 Tjöck IK
 Vaasan Toverit
 IF Åsarna
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Femman
 60mh
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 Pargas IF
 IF Drott
 Tjöck IK
 IF Femman
 Vaasan Toverit
 IF Åsarna
 Malax IF
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IK Falken
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Tjöck IK
 Vaasan Toverit
 IF Åsarna
 Malax IF
 IF Drott
 IF Drott
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 Pargas IF
 IF Drott
 Tjöck IK
 IF Femman
 Vaasan Toverit
 IF Åsarna
 IF Drott
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Femman
P-9
 800m
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 IF Drott
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF7,337,33
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap7,44
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap7,13
 IK Falken
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Drott
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF123123
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF13,88
 Vasa Idrottssällskap8,00
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Drott
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
F-9
 800m
 IF VOM
 Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 IK Falken
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 IF Femman
 IF Drott
 IK Falken
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 IF VOM
 Malax IF
 IK Falken
 IF Fyren
 IK Falken
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap7,75
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 IK Falken
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Espoon Tapiot
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Larsmo IF
 IF VOM
 IF Fyren
 IK Falken
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 IK Falken
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Malax IF
 IK Falken
 IK Falken
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 IK Falken
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF Femman
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Espoon Tapiot
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF VOM
 IF Fyren
 IK Falken
P-7
 40m
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap7,38
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Längd
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Kula
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Fyren
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
F-7
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Kula
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap

Resultat

XXXV Knattekarnevalen 5.7.2017
Karsplan, Vasa 

Resultat


P07 40 m

  1. Alex Backman                            VasaIS               7,28  
  2. Eddie Wallin                            VasaIS               7,34  
  3. Tobias Cederholm                        IFNykn               7,56  
  4. Max Björklund                           VasaIS               7,58  
  5. Walter Westö Adrian Paul                VasaIS               7,91  
  6. Henrik Hjerpe                           VasaIS               8,10  
  7. Alex Lundfors                           MalaxIF              8,29  
  8. Liam Nyholm                             VasaIS               8,40  
  9. Alex Hermans                            IFVom                8,51  
 10. Hugo Högbacka                           MalaxIF              8,54  
 11. Jonas Backman                           IFDrott              8,71  
 12. Anton Åberg                             VasaIS               8,96  
 13. Pawat Nyman                             IFÅsarna             8,98  
 14. Malte Stenman                           IKFalken             9,07  
 15. Hugo Hagman                             VasaIS               9,12  
 16. Elias Vesterback                        IFFyren              9,23  
 17. Max Bodbacka                            IKFalken             9,31  
 18. Alvar Slotte                            VasaIS               9,72  
 19. Elton Auranen                           VasaIS               9,94  
 20. Melker Stenkull                         VasaIS              10,14  

Heat 1                +1,3

  1. Eddie Wallin                            VasaIS               7,34  
  2. Tobias Cederholm                        IFNykn               7,56  
  3. Alex Lundfors                           MalaxIF              8,29  
  4. Alex Hermans                            IFVom                8,51  
  5. Hugo Hagman                             VasaIS               9,12  
  6. Elton Auranen                           VasaIS               9,94  

Heat 2                 +3,6

  1. Walter Westö Adrian Paul                VasaIS               7,91  
  2. Liam Nyholm                             VasaIS               8,40  
  3. Jonas Backman                           IFDrott              8,71  
  4. Anton Åberg                             VasaIS               8,96  
  5. Malte Stenman                           IKFalken             9,07  
  6. Max Bodbacka                            IKFalken             9,31  
  7. Alvar Slotte                            VasaIS               9,72  

Heat 3                 

  1. Alex Backman                            VasaIS               7,28  
  2. Max Björklund                           VasaIS               7,58  
  3. Henrik Hjerpe                           VasaIS               8,10  
  4. Hugo Högbacka                           MalaxIF              8,54  
  5. Pawat Nyman                             IFÅsarna             8,98  
  6. Elias Vesterback                        IFFyren              9,23  
  7. Melker Stenkull                         VasaIS              10,14  


P07 Längd

  1. Eddie Wallin                            VasaIS               3,00                    
          2,90  2,66  3,00
                          
  2. Alex Backman                            VasaIS               2,89                    
          2,75  2,89  2,57
                          
  3. Tobias Cederholm                        IFNykn               2,83                    
          2,53  2,83  2,76
                          
  4. Walter Westö Adrian Paul                VasaIS               2,79                    
          2,79  2,38  2,20
                          
  5. Max Björklund                           VasaIS               2,61                    
          2,54  2,61  2,32
                          
  6. Alex Lundfors                           MalaxIF              2,52                    
          2,52  2,45  2,50
                          
  7. Hugo Högbacka                           MalaxIF              2,52                    
          2,27     -  2,52
                          
  8. Liam Nyholm                             VasaIS               2,26                    
          2,26  2,14  2,10
                          
  9. Hugo Hagman                             VasaIS               2,23                    
          2,23     -  2,08
                          
 10. Jonas Backman                           IFDrott              2,20                    
          2,20  2,18  2,05
                          
 11. Alex Hermans                            IFVom                2,07                    
          2,07  1,86  2,07
                          
 12. Malte Stenman                           IKFalken             1,96                    
          1,79  1,96  1,82
                          
 13. Elias Vesterback                        IFFyren              1,95                    
          1,66  1,56  1,95
                          
 14. Elton Auranen                           VasaIS               1,87                    
          1,80  1,87  1,50
                          
 15. Max Bodbacka                            IKFalken             1,82                    
          1,82  1,64  1,52      
                                
 16. Pawat Nyman                             IFÅsarna             1,80                    
          1,80  1,59  1,59
                          
 17. Anton Åberg                             VasaIS               1,70                    
          1,70  1,47  1,54
                          
 18. Melker Stenkull                         VasaIS               1,68                    
          1,63  1,68  1,63
                          
 19. Alvar Slotte                            VasaIS               1,43                    
          1,37  1,43     -
                          

P07 Kula

  1. Walter Westö Adrian Paul                VasaIS               4,00  
           3,85   4,00   3,58
  2. Tobias Cederholm                        IFNykn               3,90  
           3,50   3,90   3,72
  3. Alex Lundfors                           MalaxIF              3,71  
           3,22   3,25   3,71
  4. Hugo Högbacka                           MalaxIF              3,61  
              -   3,30   3,61
  5. Liam Nyholm                             VasaIS               3,49  
           3,09   3,32   3,49
  6. Max Björklund                           VasaIS               3,28  
           3,05   3,26   3,28
  7. Anton Åberg                             VasaIS               3,25  
              -   3,24   3,25
  8. Jonas Backman                           IFDrott              2,70  
           2,17   2,70   1,71
  9. Malte Stenman                           IKFalken             2,57  
           1,72   2,57      -
 10. Elton Auranen                           VasaIS               2,56  
           2,14   2,56   2,48
 11. Hugo Hagman                             VasaIS               2,23  
           2,22   2,23   1,72
 12. Melker Stenkull                         VasaIS               2,23  
           2,11      -   2,23
 13. Max Bodbacka                            IKFalken             2,15  
              -   1,96   2,15
 14. Elias Vesterback                        IFFyren              2,12  
           2,03   2,12   1,82
 15. Alex Hermans                            IFVom                2,00  
           2,00   1,70   1,72
 16. Alvar Slotte                            VasaIS               1,97  
           1,68   1,97   1,91


P09 40 m

  1. Alex Myntti                             VasaIS               6,92  
  2. Kevin Wik                               VasaIS               7,41  
  3. Melvin Moliis                           VasaIS               7,46  
  4. Oscar Lundén                            IFDrott              7,52  
  5. Casimir Broman                          VasaIS               7,60  
  6. Simon Finne                             VasaIS               8,11  
  7. Vincent Havulehto                       IFFemman             8,25  
  8. Melvin Lindqvist                        IKFalken             8,37  
  9. Arne Söderlund                          VasaIS               8,52  
 10. Hugo Kaas                               MalaxIF              8,80  
     Nikola Bäck                             VasaIS                DNS  

Heat 1                 

  1. Melvin Moliis                           VasaIS               7,46  
  2. Oscar Lundén                            IFDrott              7,52  
  3. Simon Finne                             VasaIS               8,11  
  4. Arne Söderlund                          VasaIS               8,52  
  5. Hugo Kaas                               MalaxIF              8,80  

Heat 2                 

  1. Alex Myntti                             VasaIS               6,92  
  2. Kevin Wik                               VasaIS               7,41  
  3. Casimir Broman                          VasaIS               7,60  
  4. Vincent Havulehto                       IFFemman             8,25  
  5. Melvin Lindqvist                        IKFalken             8,37  
     Nikola Bäck                             VasaIS                DNS  


P09 4-kamp 40 m

  1. Eeli Bengs                              VasaIS               6,99  
  2. Robin Liljeqvist                        IFNykn               7,11  
  3. Emil Appel                              MalaxIF              7,18  
  4. Arvid Kock                              IKFalken             7,20  
  5. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF              7,55  
  6. Nyman Hugo                              IFKraft              7,58  
  7. Einar Evijoki                           VasaIS               7,66  
  8. Niko Hassila                            IFDrott              7,68  
  9. Hannes Salo                             MalaxIF              7,75  
 10. Jonas Braxén                            VasaIS               7,91  
 11. Vincent Bengtsson                       VasaIS               7,94  

Heat 1                 

  1. Arvid Kock                              IKFalken             7,20  
  2. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF              7,55  
  3. Einar Evijoki                           VasaIS               7,66  
  4. Niko Hassila                            IFDrott              7,68  
  5. Jonas Braxén                            VasaIS               7,91  

Heat 2                 

  1. Eeli Bengs                              VasaIS               6,99  
  2. Robin Liljeqvist                        IFNykn               7,11  
  3. Emil Appel                              MalaxIF              7,18  
  4. Nyman Hugo                              IFKraft              7,58  
  5. Hannes Salo                             MalaxIF              7,75  
  6. Vincent Bengtsson                       VasaIS               7,94  


P09 800 m

  1. Kevin Wik                               VasaIS            3.30,45  
  2. Hugo Kaas                               MalaxIF           4.08,18  
     Melvin Moliis                           VasaIS                DNF  
     Anton Qvisén                            VasaIS                DNS  
Utom tävlan
     Alex Lundfors                           MalaxIF           3.33,84 


P09 4-kamp 800 m

  1. Nyman Hugo                              IFKraft           2.52,09  
  2. Emil Appel                              MalaxIF           2.56,33  
  3. Eeli Bengs                              VasaIS            2.58,59  
  4. Arvid Kock                              IKFalken          3.11,26  
  5. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF           3.17,38  
  6. Jonas Braxén                            VasaIS            3.22,22  
  7. Niko Hassila                            IFDrott           3.22,55  
  8. Vincent Bengtsson                       VasaIS            3.32,26  
  9. Hannes Salo                             MalaxIF           3.32,97  
 10. Robin Liljeqvist                        IFNykn            3.35,90  
 11. Einar Evijoki                           VasaIS            4.21,01  


P09 Höjd

  1. Nikola Bäck                             VasaIS                110  
         090 095 100 105 110 115
           O   O   O   O   O XXX
  2. Alex Myntti                             VasaIS                100  
         090 095 100 105
           O   O   O XXX
  3. Casimir Broman                          VasaIS                095  
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O   O  XO XXX
  4. Melvin Moliis                           VasaIS                090  
         075 080 085 090 095
           O   O  XO  XO XXX
  5. Vincent Havulehto                       IFFemman              085  
         075 080 085 090
           O   O   O XXX
  6. Arne Söderlund                          VasaIS                080  
         075 080 085
           O   O XXX


P09 4-kamp Höjd

  1. Emil Appel                              MalaxIF               121  
         100 105 110 115 118 121 125
           O   O   O   O   O   O XXX
  2. Arvid Kock                              IKFalken              110  
         085 090 095 100 105 110 115
           O   O  XO   O   O XXO XXX
  3. Eeli Bengs                              VasaIS                105  
         090 095 100 105 110
           O   O   O   O XXX
  4. Robin Liljeqvist                        IFNykn                100  
         080 085 090 095 100 105
           O   O   O   O   O XXX
  5. Vincent Bengtsson                       VasaIS                100  
         075 080 085 090 095 100 105
           O   O   O   O XXO   O XXX
  6. Hannes Salo                             MalaxIF               095  
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O   O   O XXX
  7. Einar Evijoki                           VasaIS                095  
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O  XO   O XXX
  8. Jonas Braxén                            VasaIS                095  
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O  XO XXO XXX
  9. Niko Hassila                            IFDrott               090  
         075 080 085 090 095
           O   O   O XXO XXX
 10. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF               090  
         075 080 085 090 095
           O   O  XO XXO XXX
 11. Nyman Hugo                              IFKraft               085  
         080 085 090
          XO   O XXX


P09 Spjut

  1. Nikola Bäck                             VasaIS              20,12  
          20,12  17,80  17,97
  2. Casimir Broman                          VasaIS              13,00  
          10,13  13,00
  3. Melvin Moliis                           VasaIS              11,39  PB
           9,25  10,80  11,39
  4. Melvin Lindqvist                        IKFalken             9,77  
           7,57   9,43   9,77
  5. Arne Söderlund                          VasaIS               9,29  
              -   9,29   7,57
  6. Hugo Kaas                               MalaxIF              5,06  
              -   5,06   4,54
  7. Simon Finne                             VasaIS               4,35  
           4,01   4,35   3,28


P09 4-kamp Spjut

  1. Eeli Bengs                              VasaIS              18,90  
          18,64  18,90  16,73
  2. Nyman Hugo                              IFKraft             16,56  
          15,24  14,72  16,56
  3. Robin Liljeqvist                        IFNykn              16,11  
              -  15,23  16,11
  4. Arvid Kock                              IKFalken            15,73  
          13,07  15,73  14,22
  5. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF             15,18  
          15,18  13,72  14,68
  6. Einar Evijoki                           VasaIS              15,14  
          14,74  14,53  15,14
  7. Emil Appel                              MalaxIF             14,87  
          11,39  14,46  14,87
  8. Hannes Salo                             MalaxIF             13,50  
          13,50  11,54   9,12
  9. Niko Hassila                            IFDrott              8,53  
           7,30   8,53   8,33
 10. Vincent Bengtsson                       VasaIS               7,70  
              -   7,70   6,10
 11. Jonas Braxén                            VasaIS               6,95  
           6,95   6,70   3,00


P09 4-kamp

  1. Emil Appel                              MalaxIF               808
       7,18     121   14,87 2.56,33
        206     240     150     212
                                   
  2. Eeli Bengs                              VasaIS                796
       6,99     105   18,90 2.58,59
        239     154     202     201
                                   
  3. Arvid Kock                              IKFalken              693
       7,20     110   15,73 3.11,26
        203     179     161     150
                                   
  4. Nyman Hugo                              IFKraft               637
       7,58     085   16,56 2.52,09
        152      78     172     235
                                   
  5. Robin Liljeqvist                        IFNykn                605
       7,11     100   16,11 3.35,90
        218     132     166      89
                                   
  6. Romeo Räfsbäck                          MalaxIF               535
       7,55     090   15,18 3.17,38
        156      94     154     131
                                   
  7. Hannes Salo                             MalaxIF               474
       7,75     095   13,50 3.32,97
        135     112     133      94
                                   
  8. Einar Evijoki                           VasaIS                445
       7,66     095   15,14 4.21,01
        144     112     153      36
                                   
  9. Niko Hassila                            IFDrott               426
       7,68     090    8,53 3.22,55
        142      94      73     117
                                   
 10. Vincent Bengtsson                       VasaIS                408
       7,94     100    7,70 3.32,26
        117     132      63      96
                                   
 11. Jonas Braxén                            VasaIS                405
       7,91     095    6,95 3.22,22
        120     112      55     118
                                   

P10 800 m

  1. Arvid Hjerpe                            VasaIS            3.09,43  
  2. Aaron Alkula                            VasaIS            3.15,05  
  3. Jens Glasberg                           MalaxIF           3.37,80  


P10 4-kamp 800 m


  1. Theo Gullberg                           VasaIS            3.05,16  
  2. Tobias Edström                          IKFalken          3.09,91  
  3. Morgan Stenman                          IKFalken          3.46,21  
  4. Joel Öling                              IFVom             4.33,71  


P10 60 m häck                    +2,7

  1. Alexander Broman                        VasaIS              12,37  
  2. Harald Smulter                          VasaIS              12,74  
  3. Dennis Finne                            IFFemman            13,29  
  4. Noah Hoijar                             IFFyren             13,63  
  5. Jens Glasberg                           MalaxIF             15,49  

P10 4-kamp 60 m häck

  1. Theo Gullberg                           VasaIS              11,86  
  2. Morgan Stenman                          IKFalken            14,49  
  3. Joel Öling                              IFVom               15,44  

Heat 2                 +1,4

  1. Theo Gullberg                           VasaIS              11,86  
  2. Morgan Stenman                          IKFalken            14,49  
  3. Joel Öling                              IFVom               15,44  


P10 Höjd

  1. Alexander Broman                        VasaIS                120  PB
         090 095 100 105 110 115 120 125
           O   O   O   O   O   O  XO XXX
  2. Noah Hoijar                             IFFyren               105  
         085 090 095 100 105 110
           O   O   O   O   O XXX
  3. Harald Smulter                          VasaIS                105  
         090 095 100 105 110
           O   O  XO  XO XXX
  4. Eero Aaltonen                           VasaIS                095  
         080 085 090 095 100
          XO   O   O  XO XXX
  5. Jens Glasberg                           MalaxIF               085  
         080 085 090
          XO   O XXX


P10 4-kamp Höjd

  1. Theo Gullberg                           VasaIS                110  
         090 095 100 105 110 115
           O   O   O   O XXO XXX
  2. Tobias Edström                          IKFalken              105  
         095 100 105 110
           O   O   O XXX
  3. Morgan Stenman                          IKFalken              105  
         085 090 095 100 105 110
           O   O   O   O  XO XXX
  4. Joel Öling                              IFVom                 080  
         075 080 085
           O  XO XXX


P10 Spjut

  1. Noah Hoijar                             IFFyren             19,61  
          17,38  19,61  18,44
  2. Dennis Finne                            IFFemman            12,18  
          12,18   9,24  10,27
  3. Alexander Broman                        VasaIS              12,15  
          11,65  12,15  11,16
  4. Eero Aaltonen                           VasaIS               9,07  
              -   9,07   8,53


P10 4-kamp Spjut

  1. Tobias Edström                          IKFalken            22,12  
          22,12  21,60  18,96
  2. Theo Gullberg                           VasaIS              17,11  
          17,11  15,68  16,30
  3. Morgan Stenman                          IKFalken            10,80  
          10,80  10,25   9,75
  4. Joel Öling                              IFVom               10,53  
           7,27   9,21  10,53


P10 4-kamp

  1. Theo Gullberg                           VasaIS                875
      11,86     110   17,11 3.05,16
        344     179     179     173
       +1,4                        
  2. Tobias Edström                          IKFalken              555
        105   22,12 3.09,91
        154     246     155
                           
  3. Morgan Stenman                          IKFalken              501
      14,49     105   10,80 3.46,21
        175     154     100      72
       +1,4                        
  4. Joel Öling                              IFVom                 329
      15,44     080   10,53 4.33,71
        141      64      96      28
       +1,4                        


P11 800 m

  1. Jonas Åbro                              IFNykn            2.54,31  
  2. Jonas Björklund                         VasaIS            3.09,17  
  3. Hampus Berglund                         IFVom             3.23,51  

P11 4-kamp 800 m


  1. Adam Nyholm                             IFFemman          2.49,64  
  2. Noah Sjöblom                            VasaIS            2.55,53  
  3. Ville Jokiranta                         KasköIK           3.06,84  


P11 60 m häck                  +0,7

  1. Jonas Björklund                         VasaIS              13,29  
  2. Max Byström                             IKFalken            14,37  


P11 4-kamp 60 m häck                    

  1. Adam Nyholm                             IFFemman            11,22  
  2. Noah Sjöblom                            VasaIS              11,35  
  3. Ville Jokiranta                         KasköIK             12,12  


P11 Höjd

  1. Jonas Åbro                              IFNykn                120  
         100 105 110 115 120 125
           O   O   O   O   O XXX
  2. Hampus Berglund                         IFVom                 120  
         100 105 110 115 120 125
           O   O   O  XO   O XXX


P11 4-kamp Höjd

  1. Adam Nyholm                             IFFemman              130  
         100 105 110 115 120 125 130 135
           O   O   O   O   O   O   O XXX
  2. Noah Sjöblom                            VasaIS                130  
         105 110 115 120 125 130 135
           O   O   O   O  XO  XO XXX
  3. Ville Jokiranta                         KasköIK               110  
         090 095 100 105 110 115
           O   O   O  XO  XO XXX


P11 Spjut

  1. Max Byström                             IKFalken            14,78  
          14,78  14,38  13,02
  2. Jonas Björklund                         VasaIS              13,51  
          12,36  13,51  12,85


P11 4-kamp Spjut

  1. Ville Jokiranta                         KasköIK             20,69  
          19,87  20,69  19,67
  2. Adam Nyholm                             IFFemman            20,65  
          16,21  20,65  15,09
  3. Noah Sjöblom                            VasaIS              18,13  
          15,18  18,13  15,25


P11 4-kamp

  1. Adam Nyholm                             IFFemman             1187
      11,22     130   20,65 2.49,64
        413     299     226     249
                                   
  2. Noah Sjöblom                            VasaIS               1105
      11,35     130   18,13 2.55,53
        398     299     192     216
                                   
  3. Ville Jokiranta                         KasköIK               891
      12,12     110   20,69 3.06,84
        320     179     226     166
                                   

P12 5-kamp 800 m

  1. Oscar Grannas                           IFDrott           2.53,35  
  2. Adam Järv                               VasaIS            3.15,61  
  3. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna          3.39,59  



P12 5-kamp 60 m häck                     +1,6

  1. Adam Järv                               VasaIS              11,40  
  2. Oscar Grannas                           IFDrott             12,06  
  3. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna            12,49  


P12 5-kamp Längd

  1. Oscar Grannas                           IFDrott              4,32 +1,6               
          4,07  4,32  4,08
          +2,4  +1,6  +0,6
  2. Adam Järv                               VasaIS               3,84 +0,6               
          3,84     X     X
          +0,6  +0,6  +4,4
  3. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna             3,68 -0,6               
          3,68  3,60     X
          -0,6  +0,9  +3.0


P12 Diskus

  1. Anton Sabel                             IFFemman            18,67  
          17,92  18,67      -
  2. Adrian Järv                             VasaIS              11,49  
           9,81  11,37  11,49


P12 5-kamp Diskus

  1. Oscar Grannas                           IFDrott             20,90  
              -  20,90      -
  2. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna            20,20  
          20,20  19,93  18,58
  3. Adam Järv                               VasaIS              18,30  
          15,90  16,12  18,30


P12 Spjut

  1. Nico Källberg                           IFFemman            30,46  
          30,46  28,33  29,81
  2. Adrian Järv                             VasaIS               9,21  
           9,21   8,99   8,05


P12 5-kamp Spjut

  1. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna            22,08  
          22,08  18,87  18,54
  2. Oscar Grannas                           IFDrott             19,95  
          19,95  18,23  18,49
  3. Adam Järv                               VasaIS              17,10  
          15,62  17,10  16,94


P12 5-kamp

  1. Oscar Grannas                           IFDrott              1376
      12,06    4,32   19,95   20,90 2.53,35
        325     328     216     279     228
       +1,6    +1,6                        
  2. Adam Järv                               VasaIS               1188
      11,40    3,84   17,10   18,30 3.15,61
        392     243     179     237     137
       +1,6    +0,6                        
  3. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna             1102
      12,49    3,68   22,08   20,20 3.39,59
        289     218     245     268      82
       +1,6    -0,6                        


P13 5-kamp 800 m

  1. William Westerlund                      IFDrott           2.36,49  
  2. Xedrick Byskata                         IFÅsarna          3.07,23  


P13 5-kamp 60 m häck                  +1,9

  1. William Westerlund                      IFDrott             10,43  
  2. Xedrick Byskata                         IFÅsarna            13,73  


P13 Längd

     Lenni Koivisto                          VasaIS                DNS                    
        
        

P13 5-kamp Längd

  1. William Westerlund                      IFDrott              4,32 +0,7               
             X  4,32  4,31
          +2,1  +0,7  +1,0
  2. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             3,59 +2,6 w    3,53 +0,6 
          3,53  3,42  3,59
          +0,6  -0,3  +2.6


P13 5-kamp Diskus

  1. Xedrick Byskata                         IFÅsarna            18,72  
              -  18,33  18,72
  2. William Westerlund                      IFDrott             17,32  
          17,32  14,17  15,09


P13 5-kamp Spjut

  1. William Westerlund                      IFDrott             20,44  
          12,48  20,44  18,40
  2. Xedrick Byskata                         IFÅsarna            16,74  
          16,74      -  15,59


P13 5-kamp

  1. William Westerlund                      IFDrott              1646
      10,43    4,32   20,44   17,32 2.36,49
        525     328     223     222     348
       +1,9    +0,7                        
  2. Xedrick Byskata                         IFÅsarna              998
      13,73    3,59   16,74   18,72 3.07,23
        210     205     174     244     165
       +1,9    +2,6                        


F07 40 m

  1. Lithea Ek                               TjöckIK              7,87  
  2. Bianca Rösgren                          VasaIS               8,17  
  3. Julia Nordman                           VasaIS               8,47  
  4. Thilda Koivuharju                       VasaIS               8,52  
  5. Mina Linsa                              VasaIS               8,72  
  6. Mathilda Lindholm                       VasaIS               8,81  
  7. Saga Strand                             VasaIS               8,86  
  8. Wilma Norrgran                          VasaIS               8,87  
  9. Linn Bengtsson                          VasaIS               9,01  
 10. Olivia Rytylä                           VasaIS               9,19  
 11. Elin Bengtsson                          VasaIS               9,27  
 12. Nova Enlund                             VasaIS              10,70  

Heat 1                 

  1. Lithea Ek                               TjöckIK              7,87  
  2. Mina Linsa                              VasaIS               8,72  
  3. Mathilda Lindholm                       VasaIS               8,81  
  4. Saga Strand                             VasaIS               8,86  
  5. Olivia Rytylä                           VasaIS               9,19  
  6. Elin Bengtsson                          VasaIS               9,27  

Heat 2                 +2,9

  1. Bianca Rösgren                          VasaIS               8,17  
  2. Julia Nordman                           VasaIS               8,47  
  3. Thilda Koivuharju                       VasaIS               8,52  
  4. Wilma Norrgran                          VasaIS               8,87  
  5. Linn Bengtsson                          VasaIS               9,01  
  6. Nova Enlund                             VasaIS              10,70  


F07 Längd

  1. Lithea Ek                               TjöckIK              2,42                    
          2,25     -  2,42
                          
  2. Mina Linsa                              VasaIS               2,35                    
          1,98  2,35  2,10
                          
  3. Thilda Koivuharju                       VasaIS               2,31                    
          2,24  2,31  2,24
                          
  4. Julia Nordman                           VasaIS               2,27                    
          2,27  2,26  2,24
                          
  5. Bianca Rösgren                          VasaIS               2,20                    
          2,14  2,20  2,03
                          
  6. Olivia Rytylä                           VasaIS               2,12                    
          2,12  1,96  1,77
                          
  7. Mathilda Lindholm                       VasaIS               2,11                    
          2,01  2,04  2,11
                          
  8. Wilma Norrgran                          VasaIS               2,06                    
          2,03  1,81  2,06
                          
  9. Elin Bengtsson                          VasaIS               1,82                    
          1,71  1,82  1,63
                          
 10. Linn Bengtsson                          VasaIS               1,81                    
          1,66  1,81  1,57
                          
 11. Nova Enlund                             VasaIS               1,62                    
          1,50  1,62     X
                          
     Martta Byskata                          VasaIS                 NM                    
             X     X     X
                          

F07 Kula

  1. Thilda Koivuharju                       VasaIS               3,34  
           3,24   3,34   3,24
  2. Bianca Rösgren                          VasaIS               3,05  
           2,56   3,05   2,38
  3. Mina Linsa                              VasaIS               2,99  
           2,99   2,96   2,90
  4. Mathilda Lindholm                       VasaIS               2,93  
           2,93   2,69   2,74
  5. Wilma Norrgran                          VasaIS               2,87  
           2,75   2,04   2,87
  6. Lithea Ek                               TjöckIK              2,67  
           2,67   1,93   2,42
  7. Julia Nordman                           VasaIS               2,44  
           2,00   2,44   2,10
  8. Linn Bengtsson                          VasaIS               2,31  
           2,17   2,31   1,94
  9. Elin Bengtsson                          VasaIS               2,23  
           1,81   2,23   1,69
 10. Olivia Rytylä                           VasaIS               2,19  
           2,08   2,19   1,72
 11. Nova Enlund                             VasaIS               1,85  
           1,85   1,52   1,56


F09 40 m

  1. Ella Wallin                             VasaIS               6,78  
  2. Linn Björkskog                          LarsmoIF             7,27  
  3. Amanda Vesterback                       IFFyren              7,28  
  4. Ellen Andtfolk                          VasaIS               7,34  
  5. Tyra Back                               VasaIS               7,40  
  6. Isabella Tuulari                        EspTa                7,56  
  7. Alina Åstrand                           VasaIS               7,75  
  8. Olivia Härtull                          LarsmoIF             7,85  
  9. Matilda Finneman                        VasaIS               7,88  
 10. Sara Backman                            VasaIS               7,90  
 11. Wendela Salonsaari                      MalaxIF              8,14  
 12. Wilma Backholm                          IFFyren              8,16  
 13. Alva Karls                              MalaxIF              8,19  
 14. Mira Asp                                MalaxIF              8,21  
 15. Milla Byström                           IKFalken             8,29  
 16. Zelina Björkblom                        MalaxIF              8,45  
 16. Ellen Jakas                             VasaIS               8,45  
 18. Madicken Stenkull                       VasaIS               8,68  
 19. Inez Lundfors                           MalaxIF             11,13  
     Lovisa Fogde                            MalaxIF               DNS  
     Lotta Lithen                            VasaIS                DNS  

Heat 1                 

  1. Ella Wallin                             VasaIS               6,78  
  2. Linn Björkskog                          LarsmoIF             7,27  
  3. Amanda Vesterback                       IFFyren              7,28  
  4. Alina Åstrand                           VasaIS               7,75  
  5. Alva Karls                              MalaxIF              8,19  
  6. Zelina Björkblom                        MalaxIF              8,45  
     Lotta Lithen                            VasaIS                DNS  

Heat 2                 

  1. Tyra Back                               VasaIS               7,40  
  2. Wilma Backholm                          IFFyren              8,16  
  3. Mira Asp                                MalaxIF              8,21  
  4. Milla Byström                           IKFalken             8,29  
  5. Ellen Jakas                             VasaIS               8,45  
  6. Madicken Stenkull                       VasaIS               8,68  
  7. Inez Lundfors                           MalaxIF             11,13  

Heat 3                 

  1. Ellen Andtfolk                          VasaIS               7,34  
  2. Isabella Tuulari                        EspTa                7,56  
  3. Olivia Härtull                          LarsmoIF             7,85  
  4. Matilda Finneman                        VasaIS               7,88  
  5. Sara Backman                            VasaIS               7,90  
  6. Wendela Salonsaari                      MalaxIF              8,14  
     Lovisa Fogde                            MalaxIF               DNS  


F09 4-kamp 40 m

  1. Ellen Kock                              IKFalken             6,67  
  2. Linn Bergström                          IFNykn               7,01  
  3. Linnea Strandvall                       IKFalken             7,10  
  4. Wilma Grannas                           IFDrott              7,17  
  5. Malva Björndahl                         MalaxIF              7,21  
  6. Sara Cederholm                          IFNykn               7,25  
  7. Julia Åbro                              IFNykn               7,26  
  8. Jeanessa Finne                          IKFalken             7,43  
  9. Matilda Hermans                         IFVom                7,46  
 10. Nyman Wilma                             IFKraft              7,49  
 11. Ellen Nyberg                            IFÅsarna             7,66  
 12. Lovisa Öling                            IFVom                7,78  
 13. Edith Holm                              IFNykn               7,83  
 14. Tilda Åberg                             VasaIS               7,91  
 15. Lydia Backman                           IFDrott              8,00  
 16. Lina Koivulahti                         VasaIS               8,20  
 17. Sanni Korhonen                          IFFemman             8,27  
 18. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             8,41  

Heat 1                 

  1. Linnea Strandvall                       IKFalken             7,10  
  2. Malva Björndahl                         MalaxIF              7,21  
  3. Matilda Hermans                         IFVom                7,46  
  4. Nyman Wilma                             IFKraft              7,49  
  5. Lovisa Öling                            IFVom                7,78  
  6. Sanni Korhonen                          IFFemman             8,27  

Heat 2                 

  1. Ellen Kock                              IKFalken             6,67  
  2. Wilma Grannas                           IFDrott              7,17  
  3. Julia Åbro                              IFNykn               7,26  
  4. Edith Holm                              IFNykn               7,83  
  5. Tilda Åberg                             VasaIS               7,91  
  6. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             8,41  

Heat 3                 

  1. Linn Bergström                          IFNykn               7,01  
  2. Sara Cederholm                          IFNykn               7,25  
  3. Jeanessa Finne                          IKFalken             7,43  
  4. Ellen Nyberg                            IFÅsarna             7,66  
  5. Lydia Backman                           IFDrott              8,00  
  6. Lina Koivulahti                         VasaIS               8,20  


F09 800 m

  1. Olivia Härtull                          LarsmoIF          3.26,12  
  2. Inez Lundfors                           MalaxIF           3.41,46  
  3. Milla Byström                           IKFalken          3.44,99  
  4. Wilma Backholm                          IFFyren           3.50,05  
  5. Alva Karls                              MalaxIF           3.59,18  
  6. Zelina Björkblom                        MalaxIF           4.04,20  
  7. Lovisa Fogde                            MalaxIF           4.13,89  


F09 4-kamp 800 m

  1. Ellen Kock                              IKFalken          3.01,55  
  2. Nyman Wilma                             IFKraft           3.10,88  
  3. Wilma Grannas                           IFDrott           3.14,75  
  4. Julia Åbro                              IFNykn            3.16,55  
  5. Linnea Strandvall                       IKFalken          3.20,13  
  6. Sara Cederholm                          IFNykn            3.20,48  
  7. Malva Björndahl                         MalaxIF           3.20,72  
  8. Jeanessa Finne                          IKFalken          3.22,87  
  9. Tilda Åberg                             VasaIS            3.24,24  
 10. Ellen Nyberg                            IFÅsarna          3.26,56  
 11. Matilda Hermans                         IFVom             3.28,50  
 12. Linn Bergström                          IFNykn            3.32,33  
 13. Lovisa Öling                            IFVom             3.33,40  
 14. Sanni Korhonen                          IFFemman          3.45,13  
 15. Anjelica Bodbacka                       IKFalken          3.48,54  
 16. Lydia Backman                           IFDrott           3.55,94  
 17. Lina Koivulahti                         VasaIS            3.56,76  
 18. Edith Holm                              IFNykn            4.09,88  


F09 Höjd

  1. Sara Backman                            VasaIS                095  
         075 080 085 090 095 100
           O  XO   O   O  XO XXX
  2. Olivia Härtull                          LarsmoIF              095  
         070 075 080 085 090 095 100
           O   O   O  XO XXO  XO XXX
  3. Alva Karls                              MalaxIF               095  
         075 080 085 090 095 100
           O   O   O   O XXO XXX
  4. Lotta Lithen                            VasaIS                090  
         075 080 085 090 095
           O   O   O   O XXX
  5. Tyra Back                               VasaIS                090  
         070 075 080 085 090 095
           O   O   O   O  XO XXX
  6. Mira Asp                                MalaxIF               090  
         070 075 080 085 090 095
           O   O   O   O XXO XXX
  7. Matilda Finneman                        VasaIS                085  
         075 080 085 090
           O  XO   O XXX
  8. Ellen Andtfolk                          VasaIS                080  
         075 080 085
           O  XO XXX
  9. Alina Åstrand                           VasaIS                080  
         070 075 080 085
           O  XO  XO XXX
 10. Wendela Salonsaari                      MalaxIF               075  
         070 075 080
           O   O XXX
     Amanda Vesterback                       IFFyren               DNS  
        
        

F09 4-kamp Höjd

  1. Jeanessa Finne                          IKFalken              115  
         090 095 100 105 110 115 120
           O   O XXO   O  XO   O XXX
  2. Sara Cederholm                          IFNykn                110  
         085 090 095 100 105 110 115
           O   O   O   O   O  XO XXX
  3. Ellen Kock                              IKFalken              105  
         075 080 085 090 095 100 105 110
           O   O   O   O   O   O   O XXX
  4. Tilda Åberg                             VasaIS                100  
         075 080 085 090 095 100 105
           O   O   O   O   O   O XXX
  5. Julia Åbro                              IFNykn                100  
         075 080 085 090 095 100 105
           O   O   O   O  XO   O XXX
  5. Linnea Strandvall                       IKFalken              100  
         080 085 090 095 100 105
           O   O   O  XO   O XXX
  7. Lina Koivulahti                         VasaIS                100  
         075 080 085 090 095 100 105
           O   O   O XXO  XO   O XXX
  8. Wilma Grannas                           IFDrott               100  
         075 080 085 090 095 100 105
           O   O   O  XO   O XXO XXX
  9. Linn Bergström                          IFNykn                095  
         080 085 090 095 100
           O   O   O   O XXX
 10. Malva Björndahl                         MalaxIF               095  
         070 075 080 085 090 095 100
           O   O   O   O  XO XXO XXX
 11. Sanni Korhonen                          IFFemman              090  
         075 080 085 090 095
           O   O   O   O XXX
 12. Lydia Backman                           IFDrott               085  
         070 075 080 085 090
           O   O   O   O XXX
 12. Ellen Nyberg                            IFÅsarna              085  
         075 080 085 090
           O   O   O XXX
 12. Matilda Hermans                         IFVom                 085  
         070 075 080 085 090
           O   O   O   O XXX
 15. Edith Holm                              IFNykn                085  
         070 075 080 085 090
          XO   O   O   O XXX
 16. Nyman Wilma                             IFKraft               085  
         070 075 080 085 090
           O   O   O  XO XXX
 17. Lovisa Öling                            IFVom                 085  
         070 075 080 085 090
           O   O   O XXO XXX
 18. Anjelica Bodbacka                       IKFalken              085  
         070 075 080 085 090
           O   O  XO XXO XXX


F09 Spjut

  1. Matilda Finneman                        VasaIS              10,34  
          10,34   7,69   9,06
  2. Lovisa Fogde                            MalaxIF              9,29  
           5,97   9,29   8,12
  3. Isabella Tuulari                        EspTa                9,19  
           9,04   9,19   8,31
  4. Mira Asp                                MalaxIF              8,05  
           8,00   8,05   7,81
  5. Alina Åstrand                           VasaIS               7,05  
           6,68   6,63   7,05
  6. Ellen Andtfolk                          VasaIS               6,99  
           6,58   6,99      -
  7. Amanda Vesterback                       IFFyren              6,95  
           6,95   6,59   6,76
  8. Tyra Back                               VasaIS               6,92  
           6,92   4,52   5,32
  9. Wilma Backholm                          IFFyren              6,55  
           6,55   5,90   4,74
 10. Zelina Björkblom                        MalaxIF              6,46  
           6,13   6,33   6,46
 11. Ellen Jakas                             VasaIS               5,71  
           4,35   5,71   5,62
 12. Madicken Stenkull                       VasaIS               5,43  
           4,94   5,43   4,21
 13. Wendela Salonsaari                      MalaxIF              5,06  
           4,42   5,06      -


F09 4-kamp Spjut

  1. Sara Cederholm                          IFNykn              15,79  
          14,63  15,79  12,53
  2. Linn Bergström                          IFNykn              11,89  
           9,90   8,85  11,89
  3. Jeanessa Finne                          IKFalken            11,74  
          10,39  11,74  10,76
  4. Ellen Nyberg                            IFÅsarna             9,86  
           9,40   7,51   9,86
  5. Tilda Åberg                             VasaIS               9,28  
           9,28   9,16   8,96
  6. Wilma Grannas                           IFDrott              8,89  
           7,99   8,89   8,86
  7. Sanni Korhonen                          IFFemman             8,60  
           7,88   7,80   8,60
  8. Matilda Hermans                         IFVom                7,75  
           6,73   7,75   6,86
  9. Anjelica Bodbacka                       IKFalken             7,60  
           7,60      -   7,19
 10. Julia Åbro                              IFNykn               7,34  
           6,73   7,34   5,50
 11. Malva Björndahl                         MalaxIF              7,19  
           6,57   7,19   5,87
 12. Nyman Wilma                             IFKraft              6,96  
           5,18   6,53   6,96
 13. Lydia Backman                           IFDrott              6,80  
           5,64   6,69   6,80
 14. Lovisa Öling                            IFVom                6,59  
              -   6,59   6,15
 15. Ellen Kock                              IKFalken             6,35  
           5,48   6,35   4,90
 16. Linnea Strandvall                       IKFalken             6,09  
           6,09   5,74   3,14
 17. Lina Koivulahti                         VasaIS               5,92  
           5,92   3,88   4,26
 18. Edith Holm                              IFNykn               4,22  
           4,22      -   3,95


F09 4-kamp

  1. Ellen Kock                              IKFalken              699
       6,67     105    6,35 3.01,55
        309     154      48     188
                                   
  2. Sara Cederholm                          IFNykn                660
       7,25     110   15,79 3.20,48
        196     179     162     123
                                   
  3. Jeanessa Finne                          IKFalken              604
       7,43     115   11,74 3.22,87
        171     205     111     117
                                   
  4. Wilma Grannas                           IFDrott               556
       7,17     100    8,89 3.14,75
        208     132      77     139
                                   
  5. Linn Bergström                          IFNykn                555
       7,01     095   11,89 3.32,33
        235     112     113      95
                                   
  6. Linnea Strandvall                       IKFalken              521
       7,10     100    6,09 3.20,13
        219     132      46     124
                                   
  7. Julia Åbro                              IFNykn                519
       7,26     100    7,34 3.16,55
        194     132      59     134
                                   
  8. Malva Björndahl                         MalaxIF               494
       7,21     095    7,19 3.20,72
        202     112      58     122
                                   
  9. Nyman Wilma                             IFKraft               448
       7,49     085    6,96 3.10,88
        163      78      55     152
                                   
 10. Tilda Åberg                             VasaIS                447
       7,91     100    9,28 3.24,24
        120     132      82     113
                                   
 11. Ellen Nyberg                            IFÅsarna              418
       7,66     085    9,86 3.26,56
        144      78      88     108
                                   
 12. Matilda Hermans                         IFVom                 412
       7,46     085    7,75 3.28,50
        167      78      64     103
                                   
 13. Lovisa Öling                            IFVom                 354
       7,78     085    6,59 3.33,40
        132      78      51      93
                                   
 14. Sanni Korhonen                          IFFemman              334
       8,27     090    8,60 3.45,13
         93      94      74      73
                                   
 15. Lina Koivulahti                         VasaIS                331
       8,20     100    5,92 3.56,76
         97     132      44      58
                                   
 16. Lydia Backman                           IFDrott               302
       8,00     085    6,80 3.55,94
        112      78      53      59
                                   
 17. Anjelica Bodbacka                       IKFalken              292
       8,41     085    7,60 3.48,54
         84      78      62      68
                                   
 18. Edith Holm                              IFNykn                276
       7,83     085    4,22 4.09,88
        127      78      26      45
                                   

F10 800 m


  1. Rebecca Nyberg                          PargIF            3.12,24  
  2. Melia Käldman                           IFVom             3.21,75  
  3. Mariela Byskata                         VasaIS            3.23,47  
  4. Nathalie Lindström                      IFFemman          3.25,80  
  5. Agnes Alkula                            VasaIS            3.30,22  
  6. Sonja Sillankorva                       VasaIS            3.31,29  
  7. Hilda Strand                            VasaIS            3.49,91  


F10 4-kamp 800 m


  1. Agnes Skytte                            IFDrott           3.04,70  
  2. Ines Östman                             IFDrott           3.08,77  
  3. Annie Lundén                            IFDrott           3.10,90  
  4. Elsi Pukkinen                           VaasTo            3.12,25  
  5. Carolina Åhman                          IFDrott           3.22,65  
  6. Abigail Byskata                         IFÅsarna          3.28,12  
  7. Malva Ek                                TjöckIK           3.31,70  
  8. Denise Westerlund                       IFDrott           4.39,81  
     Tuva Nylund                             VasaIS                DNS  


F10 60 m häck

  1. Hilda Strand                            VasaIS              14,33  
  2. Rebecca Nyberg                          PargIF              14,50  
  3. Agnes Herlin                            MalaxIF             14,97  
  4. Wilma Havulehto                         IFFemman            18,89  

Heat 1                 +4,1

  1. Hilda Strand                            VasaIS              14,33  
  2. Rebecca Nyberg                          PargIF              14,50  
  3. Wilma Havulehto                         IFFemman            18,89  

Heat 2                 +1,6

  1. Agnes Herlin                            MalaxIF             14,97  


F10 4-kamp 60 m häck

  1. Agnes Skytte                            IFDrott             11,35  
  2. Annie Lundén                            IFDrott             11,76  
  3. Abigail Byskata                         IFÅsarna            13,28  
  4. Malva Ek                                TjöckIK             14,09  
  5. Ines Östman                             IFDrott             14,40  
  6. Carolina Åhman                          IFDrott             14,44  
  7. Elsi Pukkinen                           VaasTo              14,53  
  8. Denise Westerlund                       IFDrott             16,71  
     Tuva Nylund                             VasaIS                DNS  

Heat 1                 +4,1

  1. Agnes Skytte                            IFDrott             11,35  
  2. Denise Westerlund                       IFDrott             16,71  

Heat 2                 +1,5

  1. Abigail Byskata                         IFÅsarna            13,28  
  2. Malva Ek                                TjöckIK             14,09  
  3. Ines Östman                             IFDrott             14,40  
  4. Carolina Åhman                          IFDrott             14,44  
  5. Elsi Pukkinen                           VaasTo              14,53  
     Tuva Nylund                             VasaIS                DNS  

Heat 3                 +1,6

  1. Annie Lundén                            IFDrott             11,76  


F10 Höjd

  1. Agnes Herlin                            MalaxIF               100  
         085 090 095 100 105
           O   O  XO   O XXX


F10 4-kamp Höjd

  1. Annie Lundén                            IFDrott               110  
         090 095 100 105 110 115
           O   O   O   O   O XXX
  2. Abigail Byskata                         IFÅsarna              110  
         090 095 100 105 110 115
           O   O   O XXO XXO XXX
  3. Elsi Pukkinen                           VaasTo                105  
         090 095 100 105 110
           O  XO   O   O XXX
  4. Agnes Skytte                            IFDrott               105  
         085 090 095 100 105 110
           O   O   O   O  XO XXX
  5. Malva Ek                                TjöckIK               100  
         085 090 095 100 105
           O   O   O   O XXX
  6. Denise Westerlund                       IFDrott               100  
         085 090 095 100 105
           O   O   O  XO XXX
  6. Carolina Åhman                          IFDrott               100  
         085 090 095 100 105
           O   O   O  XO XXX
  8. Ines Östman                             IFDrott               095  
         085 090 095 100
           O   O   O XXX
     Tuva Nylund                             VasaIS                DNS  
        
        

F10 Spjut

  1. Rebecca Nyberg                          PargIF              13,32  
          13,32  11,89  10,51
  2. Melia Käldman                           IFVom               12,49  
          11,65  12,49  10,41
  3. Nathalie Lindström                      IFFemman            12,46  
           7,19  10,78  12,46
  4. Wilma Havulehto                         IFFemman             9,96  
           9,74   9,44   9,96
  5. Isabella Enlund                         VasaIS               7,31  
           6,50   5,49   7,31


F10 4-kamp Spjut

  1. Abigail Byskata                         IFÅsarna            17,02  
          16,28  17,02  15,46
  2. Malva Ek                                TjöckIK             13,48  
          13,24  13,48  12,42
  3. Agnes Skytte                            IFDrott             11,77  
          11,43  11,77  11,27
  4. Elsi Pukkinen                           VaasTo              11,24  
          10,68  10,24  11,24
  5. Annie Lundén                            IFDrott              9,75  
           9,69   9,75   8,90
  6. Denise Westerlund                       IFDrott              8,03  
           6,50   7,44   8,03
  7. Ines Östman                             IFDrott              7,72  
           7,72   6,58   3,07
  8. Carolina Åhman                          IFDrott              6,18  
           4,79   4,78   6,18
     Tuva Nylund                             VasaIS                DNS  
        

F10 4-kamp

     
  1. Agnes Skytte                            IFDrott               837
      11,35     105   11,77 3.04,70
        398     154     111     174
       +4,1                        
  2. Annie Lundén                            IFDrott               771
      11,76     110    9,75 3.10,90
        353     179      87     152
       +1,6                        
  3. Abigail Byskata                         IFÅsarna              696
      13,28     110   17,02 3.28,12
        235     179     178     104
       +1,5                        
  4. Elsi Pukkinen                           VaasTo                579
      14,53     105   11,24 3.12,25
        173     154     105     147
       +1,5                        
  5. Malva Ek                                TjöckIK               554
      14,09     100   13,48 3.31,70
        193     132     132      97
       +1,5                        
  6. Ines Östman                             IFDrott               514
      14,40     095    7,72 3.08,77
        179     112      64     159
       +1,5                        
  7. Carolina Åhman                          IFDrott               473
      14,44     100    6,18 3.22,65
        177     132      47     117
       +1,5                        
  8. Denise Westerlund                       IFDrott               331
      16,71     100    8,03 4.39,81
        107     132      67      25
       +4,1
Tuva Nylund Vasa IS 0
DNS DNS DNS DNS
0 0 0 0 F11 800 m 1. Tilde Nordman VasaIS 3.08,60 2. Fanny Karls MalaxIF 3.33,57 F11 4-kamp 800 m 1. Nea Rönn VasaIS 3.01,87 2. Vilma Björkskog LarsmoIF 3.02,10 3. Wilma Nyberg IFÅsarna 3.03,45 4. Malin Cederholm IFNykn 3.05,62 5. Yasmine Bodbacka IKFalken 3.16,95 6. Hanna Vornanen IFDrott 3.20,37 7. Emilia Liljeqvist IFNykn 3.24,82 8. Nelly Salo MalaxIF 4.06,48 Erica Höglund TuUL DNS F11 60 m häck +2,1 1. Fanny Karls MalaxIF 14,49 2. Tilde Nordman VasaIS 15,37 F11 4-kamp 60 m häck 1. Malin Cederholm IFNykn 10,95 2. Vilma Björkskog LarsmoIF 11,36 3. Wilma Nyberg IFÅsarna 11,56 4. Nea Rönn VasaIS 11,91 5. Erica Höglund TuUL 13,48 6. Yasmine Bodbacka IKFalken 13,51 7. Emilia Liljeqvist IFNykn 13,54 8. Hanna Vornanen IFDrott 15,31 9. Nelly Salo MalaxIF 15,96 Heat 1 +2,1 1. Wilma Nyberg IFÅsarna 11,56 2. Erica Höglund TuUL 13,48 3. Yasmine Bodbacka IKFalken 13,51 Heat 2 +2,3 1. Malin Cederholm IFNykn 10,95 2. Vilma Björkskog LarsmoIF 11,36 3. Nea Rönn VasaIS 11,91 4. Emilia Liljeqvist IFNykn 13,54 5. Hanna Vornanen IFDrott 15,31 6. Nelly Salo MalaxIF 15,96 F11 Höjd 1. Wilma Nordström EsboIF 110 100 105 110 115 O O O XXX 2. Fanny Karls MalaxIF 110 090 095 100 105 110 115 O O O O XXO XXX F11 4-kamp Höjd 1. Malin Cederholm IFNykn 135 100 105 110 115 120 125 130 135 140 O O O O O O O XO XXX 2. Vilma Björkskog LarsmoIF 120 100 105 110 115 120 125 O O O O O XXX 3. Wilma Nyberg IFÅsarna 115 095 100 105 110 115 120 O O O O O XXX 3. Erica Höglund TuUL 115 095 100 105 110 115 120 O O O O O XXX 5. Nea Rönn VasaIS 115 100 105 110 115 120 O O O XO XXX 6. Emilia Liljeqvist IFNykn 110 090 095 100 105 110 115 O O O XO XXO XXX 7. Nelly Salo MalaxIF 100 085 090 095 100 105 O O O XXO XXX 8. Yasmine Bodbacka IKFalken 100 080 085 090 095 100 105 O O O XO XXO XXX 9. Hanna Vornanen IFDrott 090 080 085 090 095 O O O XXX F11 Spjut 1. Wilma Nordström EsboIF 15,30 13,62 9,87 15,30 2. Tilde Nordman VasaIS 8,44 8,44 7,09 8,13 F11 4-kamp Spjut 1. Malin Cederholm IFNykn 21,28 21,28 21,01 21,01 2. Wilma Nyberg IFÅsarna 17,68 12,86 15,24 17,68 3. Hanna Vornanen IFDrott 17,13 15,98 15,69 17,13 4. Emilia Liljeqvist IFNykn 16,65 13,32 16,65 14,40 5. Vilma Björkskog LarsmoIF 15,88 14,94 15,88 15,59 6. Nea Rönn VasaIS 13,73 12,55 13,73 12,06 7. Yasmine Bodbacka IKFalken 12,82 11,07 12,82 10,18 8. Erica Höglund TuUL 9,82 9,82 7,51 7,52 9. Nelly Salo MalaxIF 8,14 7,78 8,14 7,17 F11 4-kamp 1. Malin Cederholm IFNykn 1188 10,95 135 21,28 3.05,62 448 335 234 171 +2,3 2. Vilma Björkskog LarsmoIF 978 11,36 120 15,88 3.02,10 396 234 163 185 +2,3 3. Wilma Nyberg IFÅsarna 945 11,56 115 17,68 3.03,45 374 205 186 180 +2,1 4. Nea Rönn VasaIS 866 11,91 115 13,73 3.01,87 339 205 136 186 +2,3 5. Emilia Liljeqvist IFNykn 684 13,54 110 16,65 3.24,82 220 179 173 112 +2,3 6. Yasmine Bodbacka IKFalken 611 13,51 100 12,82 3.16,95 222 132 124 133 +2,1 7. Hanna Vornanen IFDrott 541 15,31 090 17,13 3.20,37 145 94 179 123 +2,3 8. Erica Höglund TuUL 517 13,48 115 9,82 DNS 224 205 88 0 +2,1 9. Nelly Salo MalaxIF 373 15,96 100 8,14 4.06,48 125 132 68 48 +2,3 F12 800 m 1. Ciia Karlsson IFFemman 2.47,18 2. Wilma Lerstrand VasaIS 3.10,54 3. Ida Stoor IFFemman 3.24,00 Andréa Nyberg PargIF DNS F12 5-kamp 800 m 1. Tilde Stråka IFNykn 2.46,69 2. Nea Hassila IFDrott 2.48,21 3. Hanna Lindberg IFFemman 2.51,30 4. Mia Backman IFDrott 2.53,72 5. Emma Korhonen IFFemman 2.53,77 6. Elizabeth Fogde MalaxIF 3.07,16 7. Emma Lillas IFDrott 3.13,25 8. Engla-Lie Holländer IFNykn 3.13,60 F12 60 m häck 1. Edith Carlsson VasaIS 13,08 Tiwaah Boateng Priscilla IFDrott DNS Heat 1 +0,3 1. Edith Carlsson VasaIS 13,08 Heat 2 Tiwaah Boateng Priscilla IFDrott DNS F12 5-kamp 60 m häck +0,3 1. Elizabeth Fogde MalaxIF 10,51 2. Hanna Lindberg IFFemman 10,76 3. Emma Lillas IFDrott 11,48 4. Mia Backman IFDrott 11,86 5. Tilde Stråka IFNykn 12,44 6. Nea Hassila IFDrott 12,70 7. Engla-Lie Holländer IFNykn 13,50 F12 5-kamp Höjd 1. Elizabeth Fogde MalaxIF 150 135 140 145 150 152 XO O O O XXX 2. Hanna Lindberg IFFemman 145 135 140 145 150 O O O XXX 3. Emma Lillas IFDrott 130 115 120 125 130 135 O O XO O XXX 4. Engla-Lie Holländer IFNykn 130 115 120 125 130 135 O XO XXO O XXX 5. Tilde Stråka IFNykn 130 105 110 115 120 125 130 135 O O O O XO XO XXX 6. Mia Backman IFDrott 120 105 110 115 120 125 O O O O XXX 7. Nea Hassila IFDrott 115 105 110 115 120 O O O XXX Emma Korhonen IFFemman DNS F12 Längd 1. Ciia Karlsson IFFemman 4,08 +0,2 4,08 X 3,85 +0,2 +2,1 -0,5 2. Edith Carlsson VasaIS 3,79 +1,7 3,45 3,79 3,34 +0,6 +1,7 -0,3 3. Kristin Ingves Cecilia MalaxIF 3,58 +1,1 3,53 3,23 3,58 +1,0 +1,1 +1,1 4. Iina Länttä VasaIS 3,35 +1,3 3,35 3,21 3,06 +1,3 -0,2 +0,6 5. Ida Stoor IFFemman 2,99 +1,1 2,99 2,68 2,95 +1,1 +3,0 -0.2 F12 5-kamp Längd 1. Hanna Lindberg IFFemman 4,32 +1,2 4,22 4,31 4,32 +1,0 +1,3 +1,2 2. Elizabeth Fogde MalaxIF 4,18 +0,4 3,85 3,99 4,18 +1,1 -0,9 +0,4 3. Emma Lillas IFDrott 4,00 -0,2 4,00 3,90 4,00 +1,1 +0,4 -0,2 4. Mia Backman IFDrott 3,87 +3,2 w 3,79 +0,8 3,87 3,73 3,79 +3,2 +1,4 +0,8 5. Engla-Lie Holländer IFNykn 3,41 +2,4 w 3,22 +0,3 3,41 3,12 3,22 +2,4 +2,3 +0,3 6. Tilde Stråka IFNykn 3,39 +0,4 X 3,39 3,39 +0,4 +0,4 +1,4 7. Nea Hassila IFDrott 3,38 +1,8 3,25 3,01 3,38 +2,4 +1,5 +1,8 Emma Korhonen IFFemman DNS F12 Spjut 1. Cecilia Österberg IFFemman 20,92 X 20,40 20,92 2. Ida Stoor IFFemman 16,17 13,22 16,17 12,25 3. Wilma Lerstrand VasaIS 16,00 16,00 9,87 10,14 Andréa Nyberg PargIF DNS F12 5-kamp Spjut 1. Emma Lillas IFDrott 29,04 28,14 27,96 29,04 2. Hanna Lindberg IFFemman 22,61 19,71 22,61 19,36 3. Nea Hassila IFDrott 20,03 20,03 19,48 18,56 4. Elizabeth Fogde MalaxIF 17,86 13,41 17,86 17,18 5. Mia Backman IFDrott 15,15 10,92 9,49 15,15 6. Tilde Stråka IFNykn 14,01 12,88 11,04 14,01 7. Engla-Lie Holländer IFNykn 13,21 13,21 10,81 8,16 Emma Korhonen IFFemman DNS F12 5-kamp 1. Hanna Lindberg IFFemman 1710 10,76 4,32 145 22,61 2.51,30 474 328 416 252 240 +0,3 +1,2 2. Elizabeth Fogde MalaxIF 1628 10,51 4,18 150 17,86 3.07,16 512 302 460 189 165 +0,3 +0,4 3. Emma Lillas IFDrott 1438 11,48 4,00 130 29,04 3.13,25 383 270 299 342 144 +0,3 -0,2 4. Mia Backman IFDrott 1206 11,86 3,87 120 15,15 2.53,72 344 248 234 154 226 +0,3 +3,2 5. Tilde Stråka IFNykn 1176 12,44 3,39 130 14,01 2.46,69 293 177 299 139 268 +0,3 +0,4 6. Nea Hassila IFDrott 1128 12,70 3,38 115 20,03 2.48,21 273 175 205 217 258 +0,3 +1,8 7. Engla-Lie Holländer IFNykn 973 13,50 3,41 130 13,21 3.13,60 223 179 299 129 143 +0,3 +2,4 8. Emma Korhonen IFFemman 226 DNS DNS DNS 2.53,77 0 0 0 226 F13 800 m 1. Tuva Kecklund IFFemman 2.44,65 2. Julia Enlund VasaIS 3.18,85 F13 5-kamp 800 m 1. Teodora Westerlund IFDrott 2.43,18 2. Tilda Höglund IFDrott 2.46,58 3. Ines Tuohimaa SolfIK 2.48,82 4. Chantelle Finne IKFalken 2.51,11 5. Alicia Björkvik IKFalken 2.52,07 6. Julia Nyholm IFFemman 2.56,80 7. Thilde Holm IFNykn 3.12,10 8. Fanny Östman IFDrott 3.13,12 F13 60 m häck +4,0 1. Neah Nyman IFÅsarna 15,26 F13 5-kamp 60 m häck 1. Alicia Björkvik IKFalken 10,64 2. Teodora Westerlund IFDrott 10,82 3. Tilda Höglund IFDrott 10,98 4. Thilde Holm IFNykn 11,91 5. Ines Tuohimaa SolfIK 12,87 6. Chantelle Finne IKFalken 13,44 7. Fanny Östman IFDrott 13,52 8. Julia Nyholm IFFemman 14,24 Heat 1 +4,0 1. Teodora Westerlund IFDrott 10,82 2. Ines Tuohimaa SolfIK 12,87 3. Chantelle Finne IKFalken 13,44 Heat 2 1. Alicia Björkvik IKFalken 10,64 2. Tilda Höglund IFDrott 10,98 3. Thilde Holm IFNykn 11,91 4. Fanny Östman IFDrott 13,52 5. Julia Nyholm IFFemman 14,24 F13 Höjd 1. Neah Nyman IFÅsarna 130 110 115 120 125 130 135 O O O O XXO XXX 2. Mathilde Söderback MalaxIF 125 110 115 120 125 130 O O XO O XXX 3. Emmi Bengs VasaIS 125 100 105 110 115 120 125 130 O O O XO XXO O XXX F13 5-kamp Höjd 1. Teodora Westerlund IFDrott 140 110 115 120 125 130 135 140 145 O O O O XO XXO XXO XXX 2. Alicia Björkvik IKFalken 135 110 115 120 125 130 135 140 O O O XO O XO XXX 3. Tilda Höglund IFDrott 130 110 115 120 125 130 135 XO O O O XO XXX 4. Ines Tuohimaa SolfIK 130 105 110 115 120 125 130 135 O O O O XO XXO XXX 5. Julia Nyholm IFFemman 125 105 110 115 120 125 130 O O O O O XXX 5. Chantelle Finne IKFalken 125 110 115 120 125 130 O O O O XXX 7. Thilde Holm IFNykn 120 105 110 115 120 125 O O O O XXX Fanny Östman IFDrott DNS F13 Längd 1. Tove Siegfrids VasaIS 4,03 +0,9 4,03 3,96 4,03 +0,9 +1,1 +0,9 2. Emmi Bengs VasaIS 3,78 +4,4 w 3,73 +0,6 3,78 3,53 3,73 +4,4 -0,6 +0,6 3. Emmi Parhiala IKFalken 3,73 +0,4 3,73 3,44 3,53 +0,4 +0,7 -0,4 4. Mathilde Söderback MalaxIF 3,56 +0,8 X 3,53 3,56 +2,1 -1,1 +0.8 F13 5-kamp Längd 1. Teodora Westerlund IFDrott 4,08 +0,7 4,08 3,85 4,02 +0,7 +1,3 +1,7 2. Julia Nyholm IFFemman 4,04 +2,0 4,04 3,80 3,85 +2,0 +1,4 +0,5 3. Alicia Björkvik IKFalken 4,01 +1,2 4,01 3,53 3,86 +1,2 +0,8 +0,3 4. Tilda Höglund IFDrott 3,82 +1,2 X 3,82 3,82 +0,4 +1,4 +1,2 5. Ines Tuohimaa SolfIK 3,47 +0,7 3,37 X 3,47 +0,6 +1,4 +0,7 6. Thilde Holm IFNykn 3,46 +0,8 3,46 3,30 3,12 +0,8 +0,7 +1,0 7. Fanny Östman IFDrott 3,21 -0,2 X X 3,21 -0,6 +1,5 -0,2 8. Chantelle Finne IKFalken 3,15 -0,3 2,93 3,15 2,76 +1,8 -0,3 +0.5 F13 Spjut 1. Felicia Lindström IFFemman 22,43 18,85 X 22,43 2. Emmi Parhiala IKFalken 16,48 X 16,48 X 3. Julia Enlund VasaIS 10,34 10,02 10,34 8,98 F13 5-kamp Spjut 1. Teodora Westerlund IFDrott 25,67 21,31 25,67 22,59 2. Ines Tuohimaa SolfIK 20,22 20,22 16,16 16,29 3. Alicia Björkvik IKFalken 20,11 17,39 19,79 20,11 4. Chantelle Finne IKFalken 18,65 16,02 18,35 18,65 5. Thilde Holm IFNykn 15,82 15,82 13,85 14,50 6. Julia Nyholm IFFemman 15,77 15,77 9,97 12,22 7. Tilda Höglund IFDrott 12,01 10,32 11,37 12,01 8. Fanny Östman IFDrott 8,93 8,24 7,31 8,93 F13 5-kamp 1. Teodora Westerlund IFDrott 1712 10,82 4,08 140 25,67 2.43,18 466 284 374 295 293 +4,0 +0,7 2. Alicia Björkvik IKFalken 1552 10,64 4,01 135 20,11 2.52,07 492 272 335 218 235 +1,2 3. Tilda Höglund IFDrott 1366 10,98 3,82 130 12,01 2.46,58 444 240 299 114 269 +1,2 4. Ines Tuohimaa SolfIK 1224 12,87 3,47 130 20,22 2.48,82 262 188 299 220 255 +4,0 +0,7 5. Julia Nyholm IFFemman 1099 14,24 4,04 125 15,77 2.56,80 186 277 265 161 210 +2,0 6. Chantelle Finne IKFalken 1077 13,44 3,15 125 18,65 2.51,11 226 146 265 199 241 +4,0 -0,3 7. Thilde Holm IFNykn 1069 11,91 3,46 120 15,82 3.12,10 339 186 234 162 148 +0,8 8. Fanny Östman IFDrott 597 13,52 3,21 DNS 8,93 3.13,12 222 153 0 78 144 -0,2

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan