Tävlingar - 09.08 - Föreningscup deltävling II Nedervetil

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 09.08 18:00
ArrangörIF Åsarna
PlatsNedervetil idrottsplan
Avgift0 € / gren el. lag
Anmälan senastSöndag 06.08
ON-Line på ÖID:s hemsida
Reserv ifasarna@gmail.com  - OBS!! Endast för de föreningar som anmält ett lag!!
Kontonummer
Bekräftning

60 minuter innan för löpgrenarna och gång, 30 minuter innan för fältgrenarna. Bekräftningen sker med ett kryss på anslagstavlan. 

OBS! Stafetter - Lagledaren

Övrig infoDe som deltar i gång har möjlighet att delta i en annan individuell
gren + stafett. Stafetterna 4 x 600 m och 4 x 800 m är mixedstafetter 2 pojkar och 2 flickor (p+f+p+f). Gången är mixtävling endera pojke eller flicka.
Överdomare:
KontaktuppgifterPia Björkqvist, 040 559 2654 eller Marika Sandkulla, 040 754 6841
Resultatservicehttp://live.tulolista.com/
Webbsidahttp://www.ifasarna.idrott.fi/

Grenar

P-17800m, Stav, Spjut
F-17800m, Stav, Spjut
P-15100mh, 300m, 3-steg, Slägga, 1000m g, 4 x 800m
F-15300m, 80mh, 3-steg, Slägga, 1000m g, 4 x 800m
P-13200m, 60mh, Längd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
F-13200m, 60mh, Längd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
P-11150m, 60mh, Höjd, Kula, 1000m g, 4 x 600m
F-11150m, 60mh, Höjd, Kula, 1000m g, 4 x 600m

Tidsschema

Uppdaterat 7.8, slutligt


18:00   100mh	P15
18:00   3-steg	P15
18:00   stav	F17
18:00   höjd	P11
18:00   slägga	F15
18:00   kula	F11
18:10   80mh	F15
18:20   60mh	F13
18:30   60mh	P13
18:40   60mh	F11
18:40   längd	P13
18:50   kula	F13
18:50   60mh	P11

19:00   spjut	P17
19:10   300m	F15
19:25   300m	P15
19:40   höjd	F11
19:40   3-steg	F15
19:45   150m	F11
19:45   stav	P17
19:45   kula	P11
19:50   Slägga 	P15

20:00   150m	P11
20:15   200m	F13
20:30   200m	P13
20:30   Längd	F13
20:30   kula	P13
20:40   1000m g	F/P11 F/P13 F/P15
20:40   spjut	F17
20:55   800m	P17

21:00   800m   	F17
21:10   4x600m	F/P 11
21:20   4x600m	F/P 13
21:30   4x800m	F/P 15 

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-17
 800m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IK Falken
 Kälviän Tarmo
 IF VOM
 Stav
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Drott
 IK Falken
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Drott
 IK Falken
 IF Åsarna
F-17
 800m
 Kälviän Tarmo
 Vasa Idrottssällskap
 Vetelin Urheilijat
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Kälviän Tarmo2.30,942.30,94
 IK Falken
 IK Falken
 Kälviän Tarmo
 IF Åsarna
 Stav
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vetelin Urheilijat
 Vetelin Urheilijat
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Kälviän Tarmo190190
 Kälviän Tarmo
 IK Falken
 IF Åsarna
 Spjut
 Gamlakarleby IF49,5046,77
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 Kälviän Tarmo
 IK Falken
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
P-15
 100mh
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Drott
 300m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF VOM
 3-steg
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IK Falken
 IF Åsarna
 IF VOM
 Slägga
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 Kaustisen Pohjan-Veikot
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 1000m g
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 4 x 800m
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-15
 300m
 Kokkolan Veikot
 Kokkolan Veikot
 Kälviän Tarmo
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 Lohtajan Veikot45,6245,62
 IF Åsarna
 80mh
 Kokkolan Veikot
 Kokkolan Veikot
 Kälviän Tarmo
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 Kälviän Tarmo
 Lohtajan Veikot14,7314,73
 3-steg
 Vasa Idrottssällskap
 Kannuksen Ura
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 IF Åsarna
 Slägga
 IK Falken47,0847,08
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Kälviän Tarmo
 IK Falken
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 1000m g
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IK Falken
 4 x 800m
P-13
 200m
 Kokkolan Veikot
 Toholammin Urheilijat26,4526,45
 IK Falken
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 60mh
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Åsarna
 Längd
 Kokkolan Veikot
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Kula
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 1000m g
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IF Drott
 4 x 600m
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-13
 200m
 IK Falken
 IK Falken
 Kokkolan Veikot
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Kokkolan Veikot
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 60mh
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Kälviän Tarmo11,1111,11
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 Längd
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 Kokkolan Veikot
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Kula
 IF Åsarna
 IF Åsarna9,019,01
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 Kokkolan Veikot
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 1000m g
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 4 x 600m
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
P-11
 150m
 IK Falken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF VOM
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 60mh
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 Höjd
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 IF VOM
 IF Åsarna
 IF Drott
 Kula
 IK Falken
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IF VOM
 IF Åsarna
 1000m g
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 4 x 600m
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF VOM lag 2IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
F-11
 150m
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 Kälviän Tarmo
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vetelin Urheilijat
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF VOM
 IF VOM
 60mh
 IK Falken
 IK Falken
 Kälviän Tarmo
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF VOM
 Höjd
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF VOM
 IF VOM
 Kula
 IK Falken
 IK Falken
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF VOM
 1000m g
 IK Falken
 Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF VOM
 4 x 600m
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 3IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott

Resultat

Föreningscup deltävling II 09.08.2017
IF Åsarna 

Poäng (korrigerad 10.8.2017) 1. IF Drott 14056 p 2. IK Falken 12805 p 3. IF Åsarna 10792 p 4. Vasa IS 10119 p 5. IF Nykarlebynejden 8451 p 6. Larsmo IF 7619 p 7. IF VOM 5913 p P11 150m 1) Casper Laaksonen IFDrott 23,12 2) Paul Hjulfors LarsmoIF 23,68 3) Melker Wikblom IFNykn 24,41 4) Eeli Bengs VasaIS 24,53 5) Harald Smulter VasaIS 25,08 6) Ted Söderström IFÅsar 25,46 7) Eddie Wikblom IFNykn 25,50 8) Joel Kastus IFVom 25,62 9) Emil Forsström IFÅsar 25,73 10) Jonas Björklund VasaIS 25,98 11) Arvid Kock IKFalken 26,13 12) Noah Tolvers IKFalken 26,38 13) William Strandvall IFÅsar 26,43 Final heat 1, -0,4 1) Casper Laaksonen IFDrott 23,12 2) Harald Smulter VasaIS 25,08 3) Joel Kastus IFVom 25,62 4) Emil Forsström IFÅsar 25,73 Final heat 2, -0,7 1) Melker Wikblom IFNykn 24,41 2) Eeli Bengs VasaIS 24,53 3) Jonas Björklund VasaIS 25,98 4) Noah Tolvers IKFalken 26,38 5) William Strandvall IFÅsar 26,43 Final heat 3, -0,6 1) Paul Hjulfors LarsmoIF 23,68 2) Ted Söderström IFÅsar 25,46 3) Eddie Wikblom IFNykn 25,50 4) Arvid Kock IKFalken 26,13 F11 150m 1) Alexandra Wik VasaIS 22,30 2) Malva Brännbacka LarsmoIF 22,92 3) Angelina Lauren IFÅsar 23,18 4) Bianca Smedlund IFDrott 23,99 4) Mollie Wikman IFDrott 23,99 6) Ellen Kock IKFalken 24,15 7) Signe Jakobsson IFNykn 24,73 8) Mathilda Parkkinen LarsmoIF 24,78 9) Lina Svenlin LarsmoIF 25,17 10) Matilda Snellman LarsmoIF 25,31 10) Tora Backholm VasaIS 25,31 12) Madelén Penttinen IFVom 25,32 13) Ella Janfelt IFNykn 25,33 14) Maja Semskar IFNykn 25,55 15) Liza Ström IFNykn 25,66 16) Fanny Honkakangas VasaIS 25,68 17) Ronja Ström IFNykn 25,69 18) Vilma Hahtokari IFÅsar 25,76 19) Linn Bergström IFNykn 25,82 20) Moa Jansson IKFalken 25,89 21) Mineá Stenroos IFNykn 26,10 22) Elin Holm IFÅsar 26,27 23) Natalie Ainasoja IKFalken 26,78 24) Hanna Vornanen IFDrott 26,84 25) Nina Granlund IFÅsar 27,61 26) Cindy Hägglund IFVom 27,64 27) Agnes Liljeqvist IKFalken 30,50 Vanessa Store KälvTa 23,41 Final heat 1, -0,5 1) Ellen Kock IKFalken 24,15 2) Mathilda Parkkinen LarsmoIF 24,78 3) Madelén Penttinen IFVom 25,32 4) Fanny Honkakangas VasaIS 25,68 5) Vilma Hahtokari IFÅsar 25,76 6) Cindy Hägglund IFVom 27,64 Final heat 2, -0,4 1) Malva Brännbacka LarsmoIF 22,92 2) Maja Semskar IFNykn 25,55 3) Ronja Ström IFNykn 25,69 4) Elin Holm IFÅsar 26,27 5) Natalie Ainasoja IKFalken 26,78 Vanessa Store KälvTa 23,41 Final heat 3, -0,6 1) Angelina Lauren IFÅsar 23,18 2) Signe Jakobsson IFNykn 24,73 3) Lina Svenlin LarsmoIF 25,17 4) Matilda Snellman LarsmoIF 25,31 5) Hanna Vornanen IFDrott 26,84 Final heat 4, -0,6 1) Alexandra Wik VasaIS 22,30 2) Bianca Smedlund IFDrott 23,99 3) Liza Ström IFNykn 25,66 4) Moa Jansson IKFalken 25,89 5) Nina Granlund IFÅsar 27,61 6) Agnes Liljeqvist IKFalken 30,50 Final heat 5, -0,6 1) Mollie Wikman IFDrott 23,99 2) Tora Backholm VasaIS 25,31 3) Ella Janfelt IFNykn 25,33 4) Linn Bergström IFNykn 25,82 5) Mineá Stenroos IFNykn 26,10 P11 60mh 1) Alex Lövsund IFÅsar 11,39 2) Måns Finholm LarsmoIF 11,91 3) Theo Gullberg VasaIS 11,95 4) Sami Alatalo IFDrott 12,65 5) Jim Ström IFNykn 14,29 6) Max Byström IKFalken 15,11 Final heat 1 1) Alex Lövsund IFÅsar 11,39 2) Sami Alatalo IFDrott 12,65 3) Max Byström IKFalken 15,11 Final heat 2 1) Måns Finholm LarsmoIF 11,91 2) Theo Gullberg VasaIS 11,95 3) Jim Ström IFNykn 14,29 F11 60mh 1) Vilma Björkskog LarsmoIF 10,99 2) Wilma Nyberg IFÅsar 11,11 3) Elisabeth Kvist VasaIS 11,27 4) Julia Backlund IKFalken 11,93 5) Agnes Skytte IFDrott 12,25 6) Ellen Ainasoja IFÅsar 12,33 7) Fanny Engman IFVom 13,17 8) Yasmine Bodbacka IKFalken 13,28 9) Clara Linqvist IFNykn 14,30 10) Hilda Strand VasaIS 14,71 11) Emma Wiik LarsmoIF 15,03 12) Rebecca Sandberg LarsmoIF 29,27 Alva Svenlin IFÅsar DNS Final heat 1, -0,6 1) Elisabeth Kvist VasaIS 11,27 2) Fanny Engman IFVom 13,17 3) Clara Linqvist IFNykn 14,30 4) Rebecca Sandberg LarsmoIF 29,27 Final heat 2, +0,2 1) Wilma Nyberg IFÅsar 11,11 2) Julia Backlund IKFalken 11,93 3) Agnes Skytte IFDrott 12,25 4) Hilda Strand VasaIS 14,71 5) Emma Wiik LarsmoIF 15,03 Final heat 3, +0,2 1) Vilma Björkskog LarsmoIF 10,99 2) Ellen Ainasoja IFÅsar 12,33 3) Yasmine Bodbacka IKFalken 13,28 Alva Svenlin IFÅsar DNS P11 Höjd Final 1) Noah Sjöblom VasaIS 125 105 110 115 120 125 128 o o o o o xxx 2) Hampus Berglund IFVom 125 105 110 115 120 125 128 o o o o xo xxx 3) Jonas Åbro IFNykn 125 105 110 115 120 125 128 o xo o o xxo xxx 4) Linus Liljekvist LarsmoIF 110 90 95 100 105 110 115 o o o xo xo xxx 5) Christian Lövsund IFÅsar 105 90 95 100 105 110 o o o xo xxx 6) Isak Jansson IKFalken 100 90 95 100 105 o o xo xxx F11 Höjd Final 1) Molly Forslund VasaIS 128 105 110 115 120 125 128 131 o o o o o o xxx 2) Tindra Kock IKFalken 128 105 110 115 120 125 128 131 xo o o xxo o xxo xxx 3) Jeanessa Finne IKFalken 115 90 95 100 105 110 115 120 o o o o o o xxx 4) Nea Rönn VasaIS 115 100 105 110 115 120 o o xo xxo xxx 5) Julia Jansson IFNykn 110 95 100 105 110 115 o o o o xxx 5) Nellie Byggmästar LarsmoIF 110 95 100 105 110 115 o o o o xxx 7) Annie Lundén IFDrott 110 95 100 105 110 115 o o o xo xxx 7) Julia Åbro IFNykn 110 90 95 100 105 110 115 o o o o xo xxx 9) Linnea Strandvall IKFalken 110 75 80 85 90 95 100 105 110 115 o o o o xo o o xxo xxx 10) Elsie Björkfors IFÅsar 105 90 95 100 105 110 o o o o xxx 10) Louisa Nygård IFVom 105 75 80 85 90 95 100 105 110 o o o o o o o xxx 12) Tilde Ede´n LarsmoIF 100 95 100 105 o o xxx 13) Carolina Åhman IFDrott 100 85 90 95 100 105 o o xo o xxx 14) Elin Eriksson IFVom 90 75 80 85 90 95 o o o o xxx P11 Kula Final 1) Alexander Broman VasaIS 7,16 6,95 6,46 7,16 6,97 2) Ville Nybacka IKFalken 7,15 7,15 6,49 6,70 5,64 3) Tobias Edström IKFalken 6,94 6,43 6,94 6,70 6,62 4) Viktor Rönnskär IKFalken 6,79 6,41 6,79 6,72 6,46 5) Robin Liljeqvist IFNykn 6,47 5,06 6,47 x 6,11 6) Tobias Finnäs LarsmoIF 5,79 5,11 5,27 5,41 5,79 7) Joel Öling IFVom 5,73 5,49 5,71 5,73 5,55 8) Albin Berglund IFVom 5,58 5,38 5,58 5,06 5,16 9) Eero Aaltonen VasaIS 5,55 5,55 5,42 5,49 x 10) Eljas Enlund IFÅsar 5,41 4,84 5,21 5,41 5,33 11) Niko Hassila IFDrott 3,78 3,78 3,29 3,46 3,52 12) Hugo Mäkelä IFNykn 3,48 3,48 3,16 3,06 3,26 F11 Kula Final 1) Abigail Byskata IFÅsar 7,20 6,93 7,20 x 7,13 2) Ronja Ljungberg IFÅsar 7,14 6,53 7,14 6,17 x 3) Emilia Liljeqvist IFNykn 6,76 6,39 5,83 6,76 5,71 4) Emilia Österberg IFVom 6,33 5,93 5,81 6,11 6,33 5) Amanda Holmlund IFÅsar 6,18 6,18 5,83 5,48 5,88 6) Anna Nybäck IFNykn 6,06 5,87 5,99 6,06 5,88 7) Agnes Slotte IFDrott 5,67 5,19 5,22 5,58 5,67 8) Emilia Holmlund IFÅsar 5,44 4,70 4,96 4,42 5,44 9) Denise Westerlund IFDrott 5,00 4,59 4,89 4,47 5,00 10) Ester Granholm LarsmoIF 4,81 4,77 x 4,12 4,81 11) Amanda Tarvonen IKFalken 4,71 3,84 4,16 4,71 4,30 12) Oona Sandell IKFalken 4,64 4,64 4,13 4,36 4,29 13) Tuva Nylund VasaIS 4,62 4,62 x 4,15 3,67 P11 1000m g Final 1) Jim Ström IFNykn 7.51,52 F11 1000m g Final 1) Ines Östman IFDrott 6.15,65 2) Jeanessa Finne IKFalken 6.52,69 3) Winnie Markén IFVom 6.58,27 4) Ronja Ljungberg IFÅsar 7.02,17 5) Tuva Nylund VasaIS 7.04,41 6) Hanna Vornanen IFDrott 7.08,48 7) Abigail Byskata IFÅsar 7.09,82 8) Ester Granholm LarsmoIF 7.23,07 9) Ellen Ainasoja IFÅsar 7.35,07 10) Cindy Hägglund IFVom 7.53,88 11) Amanda Holmlund IFÅsar 8.20,36 P/F11 4x600m Final 1) IF Nykarlebynejden lag 3 IFNykn 8.32,64 1) Sander Wikblom, 2) Signe Jakobsson, 3) Melker Wikblom, 4) Julia Åbro 2) Larsmo IF LarsmoIF 8.36,08 1) Måns Finholm, 2) Matilda Snellman, 3) Paul Hjulfors, 4) Vilma Björkskog 3) Vasa IS lag 1 VasaIS 8.37,15 1) Noah Sjöblom, 2) Nea Rönn, 3) Theo Gullberg, 4) Kvist Elisabeth 4) IF Åsarna lag 1 IFÅsar 8.38,68 1) Emil Forsström, 2) Elsie Björkfors, 3) Christian Lövsund, 4) Wilma Nyberg 5) IF Nykarlebynejden lag 1 IFNykn 8.45,48 1) Eddie Wikblom, 2) Emilia Liljeqvist, 3) Jonas Åbro, 4) Evelina Janfelt 6) IF VOM lag 2 IFVom 8.51,65 1) Joel Kastus, 2) Madelén Penttinen, 3) Elias Ehrs, 4) Fanny Engman 7) IF Drott IFDrott 8.55,64 1) Niko Hassila, 2) Annie Lundén, 3) Sami Alatalo, 4) Agnes Skytte 8) Vasa IS lag 2 VasaIS 8.57,54 1) Harald Smulter, 2) Alexandra Wik, 3) Jonas Björklund, 4) Mariela Byskata 9) IK Falken lag 1 IKFalken 9.10,89 1) Isak Jansson, 2) Moa Jansson, 3) Arvid Kock, 4) Ellen Kock 10) IF VOM lag 1 - 9.12,77 1) Kristoffer Hedström, 2) Emilia Österberg, 3) Hampus Berglund, 4) Elin Eriksson 11) IK Falken lag 2 IKFalken 9.16,98 1) Ville Nybacka, 2) Oona Sandell, 3) Max Byström, 4) Yasmine Bodbacka 12) IF Nykarlebynejden lag 2 IFNykn 9.20,71 1) Hugo Mäkelä, 2) Linn Bergström, 3) Jim Ström, 4) Anna Nybäck 13) IK Falken lag 3 IKFalken 9.30,68 1) Noah Tolvers, 2) Linnea Strandvall, 3) Tobias Edström, 4) Jeanessa Finne 14) IF Åsarna lag 2 - 9.32,04 1) Oscar Huldén, 2) Angelina Lauren, 3) Eljas Enlund, 4) Vilma Hahtokari P13 200m 1) Roberto Hagman LarsmoIF 28,62 2) Alex Laaksonen IFDrott 29,37 3) Herman Höglund IKFalken 30,97 4) Anton Forsström IFÅsar 31,57 5) Arvid Nybäck IFNykn 32,56 6) Jakob Ehrs IFVom 34,01 7) Hannes Laakso IFÅsar 34,16 8) Isak Liljeqvist IKFalken 34,94 9) Jack Rönn VasaIS 39,15 Rasmus Remesaho ToholU 27,28 Final heat 1, -0,5 1) Alex Laaksonen IFDrott 29,37 2) Herman Höglund IKFalken 30,97 3) Arvid Nybäck IFNykn 32,56 4) Jakob Ehrs IFVom 34,01 5) Hannes Laakso IFÅsar 34,16 Final heat 2, -0,5 1) Roberto Hagman LarsmoIF 28,62 2) Anton Forsström IFÅsar 31,57 3) Isak Liljeqvist IKFalken 34,94 4) Jack Rönn VasaIS 39,15 Rasmus Remesaho ToholU 27,28 F13 200m 1) Alicia Björkvik IKFalken 28,71 2) Priscilla Boateng IFDrott 29,26 3) Jamira Suarez IFDrott 29,92 4) Malin Svenlin LarsmoIF 31,04 5) Laura Ström IFNykn 31,25 6) Amanda Bertula VasaIS 31,51 7) Lina Lithén VasaIS 31,66 8) Hanna Hagnäs LarsmoIF 31,99 9) Jenna Nystedt IFVom 32,25 10) Nicolina Björkskog LarsmoIF 32,91 11) Wilma Snellman LarsmoIF 33,38 12) Fanny Saarinen IFÅsar 33,39 13) Jessica Järndahl IFDrott 33,47 14) Amanda Grahn IFÅsar 33,87 15) Vilhelmina Sjölind IFÅsar 33,90 16) Emmi Bengs VasaIS 34,14 17) Vera Björk IKFalken 34,48 Elsa Grannabba IFÅsar DNS Hanna Granbäck IFKraft DNS Laura Lehto KokkVei 32,59 Adéle Zittra IFÅsar DNS Final heat 1, -0,5 1) Jamira Suarez IFDrott 29,92 2) Laura Ström IFNykn 31,25 3) Amanda Bertula VasaIS 31,51 4) Jenna Nystedt IFVom 32,25 Elsa Grannabba IFÅsar DNS Hanna Granbäck IFKraft DNS Final heat 2, -0,5 1) Alicia Björkvik IKFalken 28,71 2) Lina Lithén VasaIS 31,66 3) Hanna Hagnäs LarsmoIF 31,99 4) Fanny Saarinen IFÅsar 33,39 5) Vera Björk IKFalken 34,48 Final heat 3, -0,1 1) Priscilla Boateng IFDrott 29,26 2) Wilma Snellman LarsmoIF 33,38 3) Amanda Grahn IFÅsar 33,87 4) Vilhelmina Sjölind IFÅsar 33,90 Laura Lehto KokkVei 32,59 Final heat 4, +0,2 1) Malin Svenlin LarsmoIF 31,04 2) Nicolina Björkskog LarsmoIF 32,91 3) Jessica Järndahl IFDrott 33,47 4) Emmi Bengs VasaIS 34,14 Adéle Zittra IFÅsar DNS P13 60mh 1) Noah Skog IFÅsar 10,63 2) William Westerlund IFDrott 10,66 3) Sel Dway LarsmoIF 10,73 4) Oscar Grannas IFDrott 11,42 5) Adam Järv VasaIS 11,59 6) Jonatan Edström IKFalken 12,15 7) Albin Söderman IFDrott 13,03 8) Alex Nyman IFNykn 13,76 9) Hugo Back IFVom 14,08 Final heat 1, +0,2 1) Sel Dway LarsmoIF 10,73 2) Oscar Grannas IFDrott 11,42 3) Albin Söderman IFDrott 13,03 4) Alex Nyman IFNykn 13,76 Final heat 2, +0,2 1) Noah Skog IFÅsar 10,63 2) William Westerlund IFDrott 10,66 3) Adam Järv VasaIS 11,59 4) Jonatan Edström IKFalken 12,15 5) Hugo Back IFVom 14,08 F13 60mh 1) Mia Backman IFDrott 10,91 2) Teodora Westerlund IFDrott 10,97 3) Neah Nyman IFÅsar 11,15 4) Emma Haglund LarsmoIF 11,25 5) Thilde Holm IFNykn 11,77 6) Tilde Stråka IFNykn 11,86 7) Emma Fors IKFalken 12,18 8) Nea Hassila IFDrott 12,37 Melissa Kykyri KälvTa 10,82 Final heat 1, +1,0 1) Teodora Westerlund IFDrott 10,97 2) Neah Nyman IFÅsar 11,15 3) Emma Haglund LarsmoIF 11,25 4) Thilde Holm IFNykn 11,77 5) Nea Hassila IFDrott 12,37 Final heat 2, +0,5 1) Mia Backman IFDrott 10,91 2) Tilde Stråka IFNykn 11,86 3) Emma Fors IKFalken 12,18 Melissa Kykyri KälvTa 10,82 P13 Längd Final 1) Eero Tampio IFDrott 4,36 +0,0 4,28 4,33 4,36 4,23 +0,0 +0,0 +0,0 -0,4 2) Amos Nordström IFNykn 4,12 +0,0 3,99 3,93 4,12 x +0,0 +0,0 +0,0 3) Lucas Hansen IFÅsar 4,06 -0,2 4,06 3,93 x 4,04 -0,2 +0,0 -0,7 4) Anton Rännar IFVom 3,91 +0,0 3,62 3,91 3,80 3,47 +0,0 +0,0 -0,1 -0,6 5) Isak Höglund IFDrott 3,91 +0,1 3,91 3,69 3,79 3,22 +0,1 +0,2 +0,0 -1,1 6) Isac Söderström IFÅsar 3,60 +0,1 3,43 3,60 3,56 3,45 +0,0 +0,1 -0,3 -0,5 7) Conrad Mannström IKFalken 3,54 +0,1 3,54 3,25 3,25 3,32 +0,1 +0,0 -0,3 -0,5 8) Mico Sjölund LarsmoIF 3,33 -0,4 3,33 3,13 3,06 x -0,4 -0,1 +0,0 9) Jonas Braxén VasaIS 2,70 -0,1 2,17 2,26 2,69 2,70 +0,0 +0,1 +0,1 -0,1 F13 Längd Final 1) Tove Siegfrids VasaIS 4,19 +0,0 4,06 4,02 3,96 4,19 +0,1 -0,1 -0,3 +0,0 2) Milja Snellman IFDrott 4,14 -0,4 3,89 3,90 4,14 3,87 -0,3 -0,2 -0,4 +0,0 3) Tilda Höglund IFDrott 4,11 +0,0 4,11 x 3,47 3,75 +0,0 -0,2 +0,0 4) Vera Ståhlstedt IFÅsar 4,01 -0,1 3,70 3,67 4,01 4,00 -0,2 -0,2 -0,1 +0,1 5) Elin Jakobsson IFÅsar 4,01 -0,2 3,56 4,01 3,96 3,82 -0,1 -0,2 +0,0 +0,0 6) Amanda Parkkinen LarsmoIF 3,83 +0,1 3,70 3,70 x 3,83 -0,1 -0,2 +0,1 7) Lina Nybacka IKFalken 3,78 +0,0 3,78 x 3,58 x +0,0 +0,0 8) Frida Ingman IFVom 3,69 -0,4 3,56 3,55 3,69 3,68 +0,0 -0,5 -0,4 +0,0 9) Engla-Lie Holländer IFNykn 3,62 +0,0 3,34 3,60 3,60 3,62 +0,0 -0,3 -0,3 +0,0 10) Livia Nilsson IFVom 3,51 +0,0 3,48 3,37 3,35 3,51 +0,1 -0,4 -0,2 +0,0 11) Iina Länttä VasaIS 3,42 +0,0 3,42 3,42 3,36 x +0,0 +0,0 -0,2 12) Wilma Kainberg IFÅsar 3,12 -0,2 3,04 3,12 2,72 3,04 +0,0 -0,2 -0,1 +0,0 Teea Jestoi KokkVei 4,24 -0,2 x 4,20 4,24 4,21 +0,1 -0,2 +0,0 P13 Kula Final 1) Jon Sundberg IFDrott 9,69 9,50 9,26 9,20 9,69 2) Viggo Hiltunen LarsmoIF 8,83 8,63 8,83 8,21 8,71 3) Benjamin Holmbäck IFÅsar 8,25 8,17 8,25 7,93 8,20 4) Joakim Bäck IFNykn 8,01 7,49 7,30 7,69 8,01 5) Xedrick Byskata IFÅsar 7,92 6,55 6,98 7,92 7,76 6) Benjamin Hagman IKFalken 7,67 7,51 6,75 7,67 7,07 7) Alvin Backlund IFNykn 7,02 6,71 6,98 7,02 x 8) Kevin Enfors IFÅsar 5,80 5,49 5,80 5,13 5,56 9) Adrian Järv VasaIS 5,12 5,12 4,97 4,29 4,61 F13 Kula Final 1) Emmi Parhiala IKFalken 9,80 9,68 9,42 9,80 x 2) Emma Lillas IFDrott 9,28 9,20 9,28 8,81 9,02 3) Erica Åminne IFÅsar 8,97 8,04 7,91 8,97 7,94 4) Chantelle Finne IKFalken 8,49 8,44 7,82 8,49 8,07 5) Marika Spik IFÅsar 7,71 7,32 7,01 7,23 7,71 6) Kiira Nordström IFDrott 7,29 7,29 6,78 x 6,49 7) Lisa Sundqvist IFNykn 6,46 6,11 x x 6,46 8) Linnea Kackur LarsmoIF 6,30 6,30 6,20 x 6,14 9) Hannah Hägglund IFVom 6,01 6,01 5,59 5,91 5,76 10) Fanny Hongell IFÅsar 5,46 5,11 5,30 x 5,46 P13 1000m g Final 1) Jack Rönn VasaIS 7.06,82 2) Jonas Braxén VasaIS 7.24,01 3) Benjamin Holmbäck IFÅsar 7.33,41 4) Jakob Ehrs IFVom 7.44,45 Xedrick Byskata IFÅsar DNS F13 1000m g Final 1) Teodora Westerlund IFDrott 5.15,78 2) Chantelle Finne IKFalken 5.18,98 3) Linnea Kackur LarsmoIF 6.08,51 4) Emma Lillas IFDrott 6.11,62 5) Fanny Östman IFDrott 6.36,65 6) Lisa Sundqvist IFNykn 6.47,50 Elin Jakobsson IFÅsar DNS Fanny Saarinen IFÅsar DNS P/F13 4x600m Final 1) IF Drott lag 1 IFDrott 7.39,35 1) William Westerlund, 2) Tilda Höglund, 3) Albin Söderman, 4) Jamira Suarez 2) IF Drott lag 2 IFDrott 7.50,67 1) Oscar Grannas, 2) Teodora Westerlund, 3) Isak Höglund, 4) Nea Hassila 3) IF Åsarna IFÅsar 7.56,92 1) Anton Forsström, 2) Elin Jakobsson, 3) Lucas Hansen, 4) Nicolina Berg 4) Larsmo IF LarsmoIF 8.07,17 1) Viggo Hiltunen, 2) Malin Svenlin, 3) Roberto Hagman, 4) Wilma Snellman 5) IF Nykarlebynejden lag 1 IFNykn 8.16,23 1) Amos Nordström, 2) Laura Ström, 3) Ahlskog Filip, 4) Tilde Stråka 6) IK Falken IKFalken 8.27,19 1) Herman Höglund, 2) Alicia Björkvik, 3) Isak Liljeqvist, 4) Chantelle Finne 7) IF Nykarlebynejden lag 2 IFNykn 8.40,38 1) Arvid Nybäck, 2) Engla-Lie Holländer, 3) Alex Nyman, 4) Thilde Holm 8) IF VOM IFVom 8.44,82 1) Jakob Ehrs, 2) Jenna Nystedt, 3) Hugo Back, 4) Livia Nilsson P15 300m 1) Josef Höglund IKFalken 39,47 2) Johannes Åhman IFDrott 40,34 3) Fredrik Björkqvist IFÅsar 40,71 4) Jacob Smeds IFVom 44,50 5) Viktor Björkell VasaIS 45,29 6) William Back IFNykn 49,09 7) Anton Norrbacka IKFalken 56,48 Final heat 1 1) Josef Höglund IKFalken 39,47 2) Fredrik Björkqvist IFÅsar 40,71 3) Jacob Smeds IFVom 44,50 4) Viktor Björkell VasaIS 45,29 Final heat 2 1) Johannes Åhman IFDrott 40,34 2) William Back IFNykn 49,09 3) Anton Norrbacka IKFalken 56,48 F15 300m 1) Lova Forsman IFDrott 45,75 2) Eveliina Suvanto IKFalken 47,96 3) Janna Siegfrids VasaIS 48,68 4) Nadja Björkskog LarsmoIF 49,54 5) Laura Byström IKFalken 49,95 6) Janica Hahtokari IFÅsar 52,81 7) Michelle Nyback IFNykn 53,51 Fanny Rintanen IFVom DQ Wilma Huuhka KokkVei 46,84 Cecilia Store KälvTa 48,30 Vilma Jukkola LohtVei 47,37 Final heat 1 1) Lova Forsman IFDrott 45,75 2) Janna Siegfrids VasaIS 48,68 3) Nadja Björkskog LarsmoIF 49,54 4) Laura Byström IKFalken 49,95 5) Janica Hahtokari IFÅsar 52,81 6) Michelle Nyback IFNykn 53,51 Final heat 2 1) Eveliina Suvanto IKFalken 47,96 Cecilia Store KälvTa 48,30 Fanny Rintanen IFVom DQ Wilma Huuhka KokkVei 46,84 Vilma Jukkola LohtVei 47,37 F15 80mh 1) Fina Backholm VasaIS 12,40 2) Lili-Ann Tuomi IKFalken 13,37 3) Matilda Nyman IFDrott 13,68 4) Belinda Stenroos IFNykn 14,15 5) Lina Lahti IFDrott 15,03 6) Charlotta Sandkulla IFÅsar 15,10 7) Nora Finholm LarsmoIF 16,73 8) Tindra Sundvik IFNykn 16,92 Hilma Rantala KokkVei 15,22 Hanna Back IFNykn 14,58 Final heat 1, +1,0 1) Fina Backholm VasaIS 12,40 2) Matilda Nyman IFDrott 13,68 3) Charlotta Sandkulla IFÅsar 15,10 4) Nora Finholm LarsmoIF 16,73 5) Tindra Sundvik IFNykn 16,92 Final heat 2, +1,0 1) Lili-Ann Tuomi IKFalken 13,37 2) Belinda Stenroos IFNykn 14,15 3) Lina Lahti IFDrott 15,03 Hanna Back IFNykn 14,58 Hilma Rantala KokkVei 15,22 P15 100mh Final, -0,1 1) Alexander Björkgren IFDrott 13,65 2) Axel Norrbacka IKFalken 19,27 3) Johan Friman VasaIS 21,28 P15 3-steg Final 1) Rasmus Lahti IFDrott 11,79 -0,5 x 11,50 11,32 11,79 -0,4 -0,1 -0,4 -0,5 2) Jonatan Enfors IFÅsar 11,25 -0,6 11,07 11,25 10,91 11,13 +0,4 -0,6 -1,0 -0,2 3) Anton Lassen IKFalken 10,25 -0,4 x x 10,25 x +0,0 +0,3 -0,4 -0,9 4) Michael Rännar IFVom 9,69 -0,9 9,45 9,01 9,56 9,69 -0,6 +0,0 -0,8 -0,9 5) Adrian Lillas IFNykn 9,65 -0,2 9,65 9,45 x x -0,2 -0,6 -0,2 -0,7 F15 3-steg Final 1) Andrea Rönnskär IKFalken 10,19 +0,8 9,42 9,59 9,70 10,19 +0,3 +0,2 +0,0 +0,8 2) Ida Backman IFDrott 9,71 +0,0 9,37 9,71 9,60 9,70 +0,5 +0,0 +0,3 +0,7 3) Suzette Finne IKFalken 9,07 +0,0 x 8,46 8,79 9,07 +0,4 +0,5 +0,2 +0,0 4) Hanna Back IFNykn 8,86 +0,2 8,86 7,15 8,66 8,75 +0,2 +0,1 +0,2 +0,3 5) Moa Parkkinen IFDrott 8,63 +0,2 x 8,63 8,55 x +0,6 +0,2 +0,1 +0,0 6) Evelina Österberg IFVom 8,50 +0,0 x 8,18 8,30 8,50 +0,0 +0,6 +0,0 +0,0 7) Emma Vikman IFÅsar 8,33 +0,7 8,33 7,53 - - +0,7 +0,4 8) Fanny Forsman VasaIS 7,73 +0,2 x 7,35 7,73 7,65 +0,4 +0,0 +0,2 +0,5 Eeva-Stiina Viitala KannU 9,64 +0,4 9,64 9,19 9,51 9,40 +0,4 +0,7 +0,2 +0,0 P15 Slägga Final 1) Linus Edström IKFalken 31,51 31,51 x x x 2) Anders Bergdahl IFÅsar 28,60 27,22 27,58 28,60 28,12 3) Andre Lindfors IKFalken 26,10 22,42 23,15 26,10 x 4) Johan Nygård IFDrott 22,39 20,83 22,05 21,08 22,39 5) Younes Elberkennou VasaIS 22,06 x 21,83 21,59 22,06 6) Jesper Nyman IFNykn 20,38 20,38 20,18 x 18,92 Lauri Peltola KaustPV 32,39 32,39 31,34 25,02 28,87 F15 Slägga Final 1) Carolina Granö IKFalken 45,12 43,62 x 45,12 x 2) Erica Karlström IFNykn 37,01 35,91 x 37,01 34,77 3) Christina Dahl IFDrott 32,38 28,00 27,88 32,38 28,38 4) Ellen Bos VasaIS 31,43 x 31,43 x 30,35 5) Sandra Hongell IFÅsar 31,23 x x 31,23 x 6) Nathalie Nyback IFNykn 28,68 x 28,68 x - 7) Sofia Hagman IKFalken 27,30 27,30 25,18 27,05 24,28 8) Josefina Kackur LarsmoIF 17,74 17,74 15,45 x 16,58 Wilmiina Pöppönen KälvTa 15,03 x 15,03 14,60 14,96 P15 1000m g Final 1) Rasmus Lerstrand VasaIS 5.27,44 2) Johannes Ehrs IFVom 7.42,87 F15 1000m g Final 1) Suzette Finne IKFalken 6.04,93 2) Milla Ström IFNykn 6.27,35 3) Isabella Jansson IFDrott 6.38,96 4) Josefina Kackur LarsmoIF 6.54,99 5) Charlotta Sandkulla IFÅsar 7.22,07 6) Tindra Sundvik IFNykn 7.34,57 Belinda Stenroos IFNykn DNS Emma Vikman IFÅsar DNS P/F15 4x800m Final 1) IK Falken IKFalken 9.34,78 1) Anton Lassen, 2) Ronja Gäddnäs, 3) Josef Höglund, 4) Suzette Finne 2) IF Drott IFDrott 10.28,08 1) Johannes Åhman, 2) Lina Lahti, 3) Rasmus Lahti, 4) Isabella Jansson 3) IF VOM IFVom 10.43,35 1) Jacob Smeds, 2) Emilia Österberg, 3) Johannes Ehrs, 4) Fanny Rintanen 4) IF Åsarna IFÅsar 10.56,23 1) Alexander Storrank, 2) Amanda Hansen, 3) Gustav Forsell, 4) Janica Hahtokari 5) IF Nykarlebynejden IFNykn 11.18,67 1) William Back, 2) Hanna Back, 3) Adrian Lillas, 4) Michelle Nyback H17 800m Final 1) Jere Ena IKFalken 2.13,43 2) Leonard Markén IFVom 2.15,22 3) Frej Forsén VasaIS 2.15,26 4) Alfons Söderman IFDrott 2.18,41 5) Mickel Forsell IFÅsar 2.27,30 6) Benjamin Haglund LarsmoIF 2.27,41 Roope Kangasvieri ToholU 2.12,92 D17 800m Final 1) Rebecca Åkerholm IFDrott 2.32,64 2) Manda Gullberg VasaIS 2.34,72 3) Hanna Ray IKFalken 2.37,21 4) Reeta Fagerholm IFDrott 2.38,61 5) Ina Pajunen IFÅsar 2.39,17 6) Erika Westerlund IFDrott 2.41,24 7) Fanny Eriksson IFVom 3.08,65 Erika Niininen VetU 2.33,80 Kaisla Keiski KälvTa 2.40,77 H17 Stav Final 1) Albin Lundberg VasaIS 390 320 330 340 350 360 370 380 390 400 o o o o o o o xxo xxx 2) Ali Cheraghi IKFalken 350 320 330 340 350 360 xxo o xo o xxx 3) Adrian Björkgren IFDrott 220 180 190 200 210 220 230 o o o o o xxx D17 Stav Final 1) Sofie Westerlund IFDrott 360 320 330 340 350 360 375 o o o o o xxx 2) Maria Östman VasaIS 350 300 310 320 330 340 350 360 o o xo o xo xo xxx 3) Aino Aaltonen VasaIS 300 270 280 290 300 310 xo o o o xxx 4) Tilda Borgmästars IKFalken 300 260 270 280 290 300 310 o o xo xo xxo xxx 5) Sofia Storbjörk IFÅsar 240 200 220 230 240 250 o o o o xxx 6) Alva Åkerholm IFDrott 240 200 220 230 240 250 o xo o o xxx 7) Victoria Myntti IFDrott 240 200 210 220 230 240 250 o o o o xo xxx Alisa Luostarinen KälvTa 190 120 140 150 160 170 180 190 200 o o o o o o xo xxx Elli Siirilä VetU 200 140 150 160 170 180 190 200 210 o o o o o o o xxx Marja Eskelinen VetU 280 250 260 270 280 290 o o o o xxx H17 Spjut Final 1) Antti Vornanen IFDrott 58,83 55,76 55,66 53,92 58,83 2) Elias Nordström IFNykn 37,41 35,08 35,06 36,28 37,41 3) Tha Ta LarsmoIF 34,31 34,31 - - - 4) Christian Tarvonen IKFalken 28,46 28,46 27,78 25,36 x 5) Linus Selkälä IFÅsar 25,28 25,26 23,70 23,21 25,28 6) Christoffer Pått VasaIS 20,98 20,98 18,89 18,30 x D17 Spjut Final 1) Michelle Karlsson VasaIS 27,33 27,33 27,15 24,18 x 2) Amanda Koivusalo IFÅsar 26,85 x 24,31 25,70 26,85 3) Maisa Laakso IFDrott 25,74 24,41 25,74 x 24,72 4) Jenny Skuthälla IFÅsar 24,18 18,62 18,62 19,92 24,18 5) Jenny Asplund LarsmoIF 19,46 19,46 15,42 16,03 x 6) Elin Sundqvist IFNykn 19,01 18,07 16,73 18,19 19,01 7) Wendla Stenbacka IKFalken 18,04 18,04 16,92 15,29 x 8) Wilma Björk IFDrott 17,15 17,15 13,69 13,75 15,29 Minna Hollanti GamlakIF DNS Pernilla Häggblom IKFalken DNS
/is

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan