Tävlingar - 19.08 - SFIM-DM Mångkamp 19-20.8 (dag 1-2)

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 19.08 09:30
ArrangörVasa Idrottssällskap
PlatsKarlsplan, Vasa
Avgift20 €
Anmälan senastMåndag 14.08
Kontonummer
BekräftningBekräftning skall göras senast 60 minuter före kampens första gren
Övrig info

17/19/H/D Efteranmälningsavg. 40 €
Dag två (20.8) start kl. 10.00
Knattar DM 9-15 år anm.avgift 6 euro.
D19 tävlar endast i DM.

Extra gren: stav herrar o damer (öppet för alla klasser).
Anm.avgift i stav: 6€. Anmälning i stav görs i tävlingskansli på plats.

Kontaktuppgifter
Resultatservice
Webbsida

Grenar

Dag 1
H10-kamp
D7-kamp
H-1910-kamp
D-197-kamp
P-1710-kamp
F-177-kamp
P-155-kamp
P-145-kamp
P-134-kamp
P-124-kamp
F-113-kamp
F-103-kamp
P-93-kamp
Dag 2
HStav
DStav
F-155-kamp
F-145-kamp
F-134-kamp
F-124-kamp
P-113-kamp
P-103-kamp
F-93-kamp

Tidsschema

SFIM/ÖIDM i Mångkamp lördag 19.8.2017

TIDSSCHEMA --- AIKATAULU
Uppdaterat 16.8

10:00	Kula / Kuula	F-10		Norra kurvan/ plats 1
10:00	Kula / Kuula	F-11		Norra kurvan/ plats 1
10:00	Höjd / Korkeus	P-13/P-12	Södra kurvan, plats 1
10:00	Längd / Pituus	P-9		Grop  1 (bortre långsidan)
10:30	100mh (83,8/76,2)	D/D-19/D-17	Final / 1 heat
10:35	100mh (83,8cm)	P-15/P-14	Final / 1 heat
10:40	100m		H/H-19/H-17	Final / 1 heat
10:55	Kula / Kuula	P-9		Norra kurvan/ plats 1

11:00	60mh (76,2cm)	P-13/P-12	Final / 1 heat
11:10	Höjd / Korkeus	D/D-19/D-17	Södra kurvan, plats 1
11:10	60m		F-11		Final/ 2 heat
11:10	Längd / Pituus	H/H-19/H-17	Grop  1 (bortre långsidan)
11:10	Längd / Pituus	P-15/P-14	Grop  1 (bortre långsidan)
11:20	60m		F-10		Final/ 2 heat
11:35	Kula / Kuula	P-13/P-12	Norra kurvan/ plats 1
11:35	40m		P-9		Final / 2 heat
11:40	Längd / Pituus	F-11		Grop  1 (bortre långsidan)
11:50	Stav		P-15/P-14	Södra kurvan, plats 3

12:05	Kula / Kuula	H/H-19/H-17	Norra kurvan/ plats 1
12:05	800m 		P-13/P-12	Final / 1 heat
12:40	Längd / Pituus	F-10		Grop  1 (bortre långsidan)
12:45	Kula / Kuula	D/D-19/D-17	Norra kurvan/ plats 1
12:55	Höjd / Korkeus	H/H-19/H-17	Södra kurvan, plats 1

13:00	Spjut / Keihäs	P-15/P-14	Norra kurvan, plats 2
13:30	1000m		P-15/P-14	Final / 1 heat
13:40	200m		D/D-19/D-17	Final / 1 heat
13:50	300m		H-17		Final / 1 heat
13:55	400m		H/H-19/H-17	Final / 1 heat


SFIM/ÖIDM i Mångkamp söndag 20.8.2017

TIDSSCHEMA --- AIKATAULU
Uppdaterat 16.8

11:00	Längd / Pituus	F-13		Grop  1 (bortre långsidan)
11:00	Längd / Pituus	F-15/F-14	Grop  1 (bortre långsidan)
11:00	Kula / Kuula	F-12		Norra kurvan/ plats 1
11:20	110mh		H/H-19/H17	Final / 1 heat
11:35	Kula / Kuula	P-11/P-10	Norra kurvan/ plats 1
11:55	80mh		F-15/F-14	Final / 1 heat
11:55	Diskus / Kiekko	H/H-19/H-17	Norra kurvan/ plats 3

12:00	Längd / Pituus	D/D-19/D-17	Grop  1 (bortre långsidan)
12:10	60mh 		F-12		Final
12:15	60mh 		F-13		Final
12:25	60m		P-10		Final / 1 heat
12:25	Stav / Seiväs	H/H-19/H-17	Södra kurvan, plats 3
12:25	Spjut / Keihäs	F-15/F-14	Norra kurvan, plats 2
12:30	60m		P-11		Final/ 2 heat
12:40	40m		F-9		Final/ 3 heat
12:40	Kula / Kuula	F-13		Norra kurvan/ plats 1
12:55	Längd / Pituus	F-12		Grop  1 (bortre långsidan)

13:15	Spjut / Keihäs	D/D-19/D-17	Norra kurvan, plats 2
13:20	Kula / Kuula	F-9		Norra kurvan/ plats 1
13:30	800m 		F-13		Final / 1 heat
13:30	Längd / Pituus	P-11/P-10	Grop  1 (bortre långsidan)
13:30	Höjd / Korkeus	F-15/F-14	Södra kurvan, plats 1
13:40	800m 		F-12		Final / 1 heat

14:10	Spjut / Keihäs	H/H-19/H-17	Norra kurvan, plats 2
14:30	Längd / Pituus	F-9		Grop  1 (bortre långsidan)
14:35	800m 		F-15/F-14	Final / 1 heat
14:45	800m 		D/D-19/D-17	Final / 1 heat
14:55	1000m		H-17		Final / 1 heat

15:05	1500m		H/H-19		Final / 1 heat

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 Stav
 10-kamp
 Widjeskog SebastianIF Åsarna
D
 Stav
 7-kamp
 Kirvesniemi ElisaJyväskylän Kenttäurheilijat5571
H-19
 10-kamp
D-19
 7-kamp
 Gustafsson TiiaIF Raseborg
P-17
 10-kamp
F-17
 7-kamp
 Granlund CeciliaMalax IF
P-15
 5-kamp
F-15
 5-kamp
 Finne SuzetteIK Falken
P-14
 5-kamp
F-14
 5-kamp
 Forsman LovaIF Drott
 Tikkala JohannaIF Kraft Friidrott
 Nyback NathalieIF Nykarlebynejden
 Back HannaIF Nykarlebynejden
 Nyback MichelleIF Nykarlebynejden
P-13
 4-kamp
 Westerlund WilliamIF Drott
 Höglund IsakIF Drott
 Byskata XedrickIF Åsarna
F-13
 4-kamp
 Liukkonen CarlaSjundeå IF18651865
 Finne ChantelleIK Falken
 Björkvik AliciaIK Falken
 Tirkkonen RiikaKuopion Reipas
 Höglund TildaIF Drott
 Sandkulla CharlottaIF Åsarna
 Granbäck HannaIF Kraft Friidrott
 Nyman NeahIF Åsarna
 Östman FannyIF Drott
 Westerlund TeodoraIF Drott
P-12
 4-kamp
 Grannas OscarIF Drott
 Järv AdamVasa Idrottssällskap
 Söderman AlbinIF Drott
 Stennabba NicholasIF Drott
F-12
 4-kamp
 Fogde ElizabethMalax IF
 Lillas EmmaIF Drott
 Carlsson EdithVasa Idrottssällskap
 Hassila NeaIF Drott
 Suarez JamiraIF Drott
 Backman MiaIF Drott
P-11
 3-kamp
 Lövsund AlexIF Åsarna
 Granbäck AxelIF Kraft Friidrott
 Svenlin AntonLarsmo IF
 Sjöblom NoahVasa Idrottssällskap
F-11
 3-kamp
 Honkakangas FannyVasa Idrottssällskap
 Nyberg WilmaIF Åsarna
 Backlund JuliaIK Falken
 Kock TindraIK Falken
 Björkskog VilmaLarsmo IF
 Brännbacka MalvaLarsmo IF
 Liljeqvist EmiliaIF Nykarlebynejden
 Cederholm MalinIF Nykarlebynejden
 Penttinen MadelénIF VOM
 Karls FannyMalax IF
 Forslund MollyVasa Idrottssällskap
 Backholm ToraVasa Idrottssällskap
 Wikman MollieIF Drott
 Vägar ElinIF Fyren
 Kvist ElisabethVasa Idrottssällskap
 Hautamäki HildaIK Falken
 Berg LivaTjöck IK
P-10
 3-kamp
 Finne DennisIF Femman
 Glasberg JensMalax IF
 Broman AlexanderVasa Idrottssällskap
 Gullberg TheoVasa Idrottssällskap
 Widjeskog RubenIF Åsarna
 Smulter HaraldVasa Idrottssällskap
 Öling JoelIF VOM
 Aaltonen EeroVasa Idrottssällskap
F-10
 3-kamp
 Lauren AngelinaIF Åsarna
 Ljungberg RonjaIF Åsarna
 Lindström NathalieIF Femman
 Lundén AnnieIF Drott
 Havulehto WilmaIF Femman
 Bergkulla NovaTjöck IK
 Westerlund DeniseIF Drott
 Byskata AbigailIF Åsarna
 Karlström SigridIF Åsarna
 Engman FannyIF VOM
P-9
 3-kamp
 Braxén JonasVasa Idrottssällskap
 Evijoki EinarVasa Idrottssällskap
 Ljungberg AlexIF Åsarna
 Havulehto VincentIF Femman
 Appel EmilMalax IF
 Liljeqvist RobinIF Nykarlebynejden
 Räfsbäck RomeoMalax IF
 Söderlund ArneVasa Idrottssällskap
 Lövsund ChristianIF Åsarna
 Broman CasimirVasa Idrottssällskap
 Bengs EeliVasa Idrottssällskap
 Lundén OscarIF Drott
 Karlström HugoIF Åsarna
 Strandvall WilliamIF Åsarna
 Wik KevinVasa Idrottssällskap
F-9
 3-kamp
 Åberg TildaVasa Idrottssällskap
 Fogde LovisaMalax IF
 Koivulahti LinaVasa Idrottssällskap
 Bergström LinnIF Nykarlebynejden
 Finneman MatildaVasa Idrottssällskap
 Björndahl MalvaMalax IF
 Nyberg EllenIF Åsarna
 Asp MiraMalax IF
 Vesterback AmandaIF Fyren
 Finne JeanessaIK Falken
 Lehto VenlaIF Drott
 Grannas WilmaIF Drott
 Ahlskog ElsaIF Femman
 Cederholm SaraIF Nykarlebynejden
 Salonsaari WendelaMalax IF
 Strömblad MatildaMalax IF
 Hermans MatildaIF VOM
 Wallin EllaVasa Idrottssällskap
 Karls AlvaMalax IF
 Jakas EllenVasa Idrottssällskap
 Aspö RonjaMalax IF
 Åstrand AlinaVasa Idrottssällskap
 Öling LovisaIF VOM
 Backholm WilmaIF Fyren

Resultat

SFIM - ÖIDM mångkamp
Vasa IS 19-20.8.2017


Resultat SFIM

H 10-kamp  100m  -2,2
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    14,18             

H 10-kamp  Kula
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    10,12             
     9,79   9,63   10,12  

H 10-kamp  Höjd
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    186               
     165    168    171    174    177    180    183    186    189    
     o      -      o      -      xo     xo     o      xo     xxx    

H 10-kamp  400m
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    1.06,38           

H 10-kamp  110m häck  -2,2
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    20,44             

H 10-kamp  Längd
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    5,22 +3,3  4,86 +0,9
     5,22   4,86   x      
     +3,3   +0,9          

H 10-kamp  Diskus
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    32,79             
     30,57  29,90  32,79  

H 10-kamp  Stav
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    270               
     250    260    270    280    290    
     o      -      o      -      xxx    

H 10-kamp  Spjut
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    41,00             
     39,42  41,00  38,64  

H 10-kamp  1500m
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    5.55,19           

H 10-kamp
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    3968p
100m	Längd	Kula	Höjd	400m	110mh	Diskus	Stav	Spjut	1500m
14,18	5.22	10.12	186	1.06,38	20,44	32.79	270	41.00	5.55,19
287	425	493	679	222	315	520	286	457	284



D 7-kamp  200m  -1,3
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   27,74             
Utom tävlan
      Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  27,07             

D 7-kamp  800m
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   2.31,23           
Utom tävlan
      Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  2.23,76           

D 7-kamp  100m häck   -0,7
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   16,33             
Utom tävlan
      Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  15,00             

D 7-kamp  Höjd
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   159               
     147    150    153    156    159    162    
     xo     o      o      o      o      xxx    

Utom tävlan
     Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  156               
     144    147    153    156    159    
     o      o      xo     o      xxx    


D 7-kamp  Längd
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   5,10 +2,5   -1,4 
     x      x      5,10   
     -1,4   +4,7   +2,5   
Utom tävlan
     Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  5,48 +3,5   +1,1 
     x      5,48   x      
     +1,1   +3,5   -1,9   

D 7-kamp  Kula
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   9,77              
     9,21   9,46   9,77   
Utom tävlan
     Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  11,90             
     10,88  11,90  11,39  

D 7-kamp  Spjut
1)   Tiia Gustafsson                  IFRaseb                   26,15             
     25,59  25,16  26,15  
Utom tävlan
     Elisa Kirvesniemi                JyväskKU                  37,97             
     33,60  37,97  35,85  

D 7-kamp
1) Tiia Gustafsson  	     IF Raseborg 		   4232 poäng
   16,33	159	9.77	27,74	5.10	26.15	2.31,23
   674	724	514	651	587	404	678
Utom tävlan  
    Elisa Kirvesniemi 	     Jyväskylän Kenttäurheilijat   4986 poäng
   15,00	156	11.90	27,07	5.48	37.97	2.23,76
   842	689	654	706	694	628	773




F15 5-kamp  80m häck  +0,5
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   13,36             
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   14,77             
3)   Suzette Finne                    IKFalken                  14,83             
4)   Hanna Back                       IFNykn                    14,86             

F15 5-kamp  Höjd
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  141               
     111    114    117    120    123    126    129    132    135    138    141    144    
     o      o      o      o      o      o      o      o      o      xo     o      xxx    
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   132               
     111    114    117    120    123    126    129    132    135    
     -      -      -      -      o      o      o      o      xxx    
3)   Hanna Back                       IFNykn                    132               
     111    114    117    120    123    126    129    132    135    
     -      -      -      o      o      o      o      xo     xxx    
4)   Lova Forsman                     IFDrott                   129               
     111    114    117    120    123    126    129    132    
     -      -      -      o      -      xo     o      xxx    

F15 5-kamp  Längd
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   4,70 -0,6          
     4,38   4,34   4,70   
     -3,4   -5,5   -0,6   
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   4,12 -4,6          
     4,12   3,95   4,00   
     -4,6   +0,5   -4,5   
3)   Suzette Finne                    IKFalken                  4,04 -1,0          
     4,04   x      3,64   
     -1,0   +1,0   +0,4   
4)   Hanna Back                       IFNykn                    3,73 +1,6          
     3,73   3,66   3,68   
     +1,6   -1,7   -3,8   

F15 5-kamp  Spjut
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   25,66             
     24,97  22,26  25,66  
2)   Suzette Finne                    IKFalken                  22,27             
     19,82  18,15  22,27  
3)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   20,65             
     20,65  x      18,12  
4)   Hanna Back                       IFNykn                    15,01             
     15,01  x      13,76  

F15 5-kamp  800m
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  2.35,90           
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   2.51,05           
3)   Hanna Back                       IFNykn                    3.14,24           
     Lova Forsman                     IFDrott                   DNF               

F15 5-kamp
					80mh	Längd	Spjut	Höjd	800m	Totalt
1)   Suzette Finne	IKFalken	14,83	4.04	22.27	141	2.35,90     
    					383	277	248	382	354	1644p

2)   Lova Forsman	IFDrott   	13,36	4.70	25,66	129	DNF	
					540	405	294	292	-	1531p

3)   Johanna Tikkala	IFKraft         14,77	4.12	20,65	132	3.14,24	 
					388	291	226	313	241	1459p 

4)   Hanna Back		IFNykn          14,86	3.73	15.01	132	3.14,24
					380	226	152	313	141	1212p

Resultat ÖIDM i mångkamp
H 10-kamp  100m  -2,2
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    14,18             

H 10-kamp  400m
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    1.06,38           

H 10-kamp  1500m
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    5.55,19           

H 10-kamp  110m häck  -2,2
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    20,44             

H 10-kamp  Höjd
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    186               
     165    168    171    174    177    180    183    186    189    
     o      -      o      -      xo     xo     o      xo     xxx    

H 10-kamp  Stav
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    270               
     250    260    270    280    290    
     o      -      o      -      xxx    

H 10-kamp  Längd
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    5,22 +3,3  4,86 +0,9
     5,22   4,86   x      
     +3,3   +0,9          

H 10-kamp  Kula
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    10,12             
     9,79   9,63   10,12  

H 10-kamp  Diskus
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    32,79             
     30,57  29,90  32,79  

H 10-kamp  Spjut
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    41,00             
     39,42  41,00  38,64  

H 10-kamp
1)   Sebastian Widjeskog              IFÅsar                    3968  poäng            


F9 3-kamp  40m
1)   Linnea Strandvall                IKFalken                  7,12              
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    7,17              
3)   Wilma Grannas                    IFDrott                   7,18              
4)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   7,21              
5)   Linn Bergström                   IFNykn                    7,22              
6)   Sara Cederholm                   IFNykn                    7,24              
7)   Hertta Hietanen                  VasaIS                    7,30              
8)   Tilda Åberg                      VasaIS                    7,36              
9)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  7,42              
10)  Amanda Vesterback                IFFyren                   7,43              
11)  Erin Mannila                     VasaIS                    7,51              
12)  Venla Lehto                      IFDrott                   7,66              
13)  Lovisa Öling                     IFVom                     7,70              
14)  Matilda Finneman                 VasaIS                    7,71              
15)  Matilda Strömblad                MalaxIF                   7,74              
16)  Matilda Hermans                  IFVom                     7,84              
16)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    7,84              
18)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   7,95              
19)  Elsa Ahlskog                     IFFemman                  7,96              
19)  Alina Åstrand                    VasaIS                    7,96              
21)  Mira Asp                         MalaxIF                   8,02              
22)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   8,10              
23)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    8,13              
24)  Alva Karls                       MalaxIF                   8,16              
25)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,42              
26)  Ellen Jakas                      VasaIS                    8,69              
27)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   8,70              
28)  Emma Nygård                      VasaIS                    8,78              
29)  Wilma Backholm                   IFFyren                   9,16              

heat 1 -0,2
1)   Linnea Strandvall                IKFalken                  7,12              
2)   Sara Cederholm                   IFNykn                    7,24              
3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,43              
4)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,71              
5)   Matilda Strömblad                MalaxIF                   7,74              
6)   Wendela Salonsaari               MalaxIF                   7,95              
7)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   8,10              
8)   Wilma Backholm                   IFFyren                   9,16              

 heat 2 -0,7
1)   Venla Lehto                      IFDrott                   7,66              
2)   Lovisa Öling                     IFVom                     7,70              
3)   Elsa Ahlskog                     IFFemman                  7,96              
4)   Mira Asp                         MalaxIF                   8,02              
5)   Lina Koivulahti                  VasaIS                    8,13              
6)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,42              
7)   Ellen Jakas                      VasaIS                    8,69              

 heat 3 -1,9
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    7,17              
2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   7,18              
3)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   7,21              
4)   Hertta Hietanen                  VasaIS                    7,30              
5)   Alina Åstrand                    VasaIS                    7,96              
6)   Alva Karls                       MalaxIF                   8,16              
7)   Ronja Aspö                       MalaxIF                   8,70              
8)   Emma Nygård                      VasaIS                    8,78              

 heat 4 -2,3
1)   Linn Bergström                   IFNykn                    7,22              
2)   Tilda Åberg                      VasaIS                    7,36              
3)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  7,42              
4)   Erin Mannila                     VasaIS                    7,51              
5)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    7,84              
5)   Matilda Hermans                  IFVom                     7,84              


P9 3-kamp  40m
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    6,99              
2)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,12              
3)   Christian Lövsund                IFÅsar                    7,28              
4)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    7,34              
5)   Kevin Wik                        VasaIS                    7,46              
6)   Oscar Lundén                     IFDrott                   7,62              
7)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,66              
8)   Casimir Broman                   VasaIS                    7,70              
9)   Einar Evijoki                    VasaIS                    7,79              
10)  Hugo Karlström                   IFÅsar                    7,81              
11)  William Strandvall               IFÅsar                    7,82              
12)  Alex Ljungberg                   IFÅsar                    7,87              
13)  Jonas Braxén                     VasaIS                    7,93              
14)  Vincent Havulehto                IFFemman                  8,29              
15)  Arne Söderlund                   VasaIS                    8,66              

 heat 1 -1,1
1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    6,99              
2)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,12              
3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    7,34              
4)   Oscar Lundén                     IFDrott                   7,62              
5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,66              
6)   Casimir Broman                   VasaIS                    7,70              
7)   Hugo Karlström                   IFÅsar                    7,81              
8)   Jonas Braxén                     VasaIS                    7,93              

 heat 2 -2,6
1)   Christian Lövsund                IFÅsar                    7,28              
2)   Kevin Wik                        VasaIS                    7,46              
3)   Einar Evijoki                    VasaIS                    7,79              
4)   William Strandvall               IFÅsar                    7,82              
5)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    7,87              
6)   Vincent Havulehto                IFFemman                  8,29              
7)   Arne Söderlund                   VasaIS                    8,66              


F9 3-kamp  Längd

1)   Linnea Strandvall                IKFalken                  3,52              
     3,45   3,38   3,52   
                          
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    3,44              
     3,34   3,04   3,44   
                          
3)   Linn Bergström                   IFNykn                    3,44              
     3,25   3,44   3,29   
                          
4)   Wilma Grannas                    IFDrott                   3,35              
     3,25   3,35   2,94   
                          
5)   Sara Cederholm                   IFNykn                    3,27              
     2,95   3,14   3,27   
                          
6)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  3,14              
     3,14   2,87   3,08   
                          
7)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3,13              
     3,13   2,92   3,00   
                          
8)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   3,06              
     2,88   2,85   3,06   
                          
9)   Hertta Hietanen                  VasaIS                    2,95              
     2,67   2,95   x      
                          
10)  Amanda Vesterback                IFFyren                   2,90              
     2,83   2,90   2,81   
                          
11)  Matilda Hermans                  IFVom                     2,88              
     2,44   2,56   2,88   
                          
12)  Erin Mannila                     VasaIS                    2,87              
     2,70   2,80   2,87   
                          
13)  Venla Lehto                      IFDrott                   2,84              
     2,82   2,68   2,84   
                          
14)  Alva Karls                       MalaxIF                   2,82              
     2,52   2,82   2,76   
                          
15)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    2,81              
     2,81   2,79   x      
                          
16)  Lovisa Öling                     IFVom                     2,79              
     2,64   2,69   2,79   
                          
17)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   2,78              
     2,78   2,75   2,68   
                          
18)  Matilda Finneman                 VasaIS                    2,78              
     2,63   2,74   2,78   
                          
19)  Elsa Ahlskog                     IFFemman                  2,67              
     2,67   2,50   2,65   
                          
20)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    2,67              
     2,46   2,67   2,43   
                          
21)  Matilda Strömblad                MalaxIF                   2,62              
     2,49   2,47   2,62   
                          
22)  Mira Asp                         MalaxIF                   2,57              
     2,54   2,57   2,54   
                          
23)  Alina Åstrand                    VasaIS                    2,48              
     2,48   x      2,43   
                          
24)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   2,47              
     2,33   2,47   2,45   
                          
25)  Emma Nygård                      VasaIS                    2,33              
     2,33   2,01   2,16   
                          
26)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   2,27              
     2,17   2,27   2,15   
                          
27)  Ellen Jakas                      VasaIS                    2,20              
     2,20   2,05   2,06   
                          
28)  Wilma Backholm                   IFFyren                   2,16              
     2,15   1,99   2,16   
                          
29)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   1,92              
     1,92   1,75   x      
                          
     Linn Björkskog                   LarsmoIF                                    


P9 3-kamp  Längd

1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    3,56              
     3,56   x      3,42   
                          
2)   Emil Appel                       MalaxIF                   3,56              
     3,56   3,11   3,14   
                          
3)   Christian Lövsund                IFÅsar                    3,35              
     x      3,28   3,35   
                          
4)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   3,35              
     x      3,35   3,18   
                          
5)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    3,31              
     3,31   3,16   2,72   
                          
6)   William Strandvall               IFÅsar                    3,22              
     2,89   3,07   3,22   
                          
7)   Kevin Wik                        VasaIS                    3,09              
     3,09   2,76   2,95   
                         
8)   Oscar Lundén                     IFDrott                   2,98              
     2,98   2,69   x      
                          
9)   Alex Ljungberg                   IFÅsar                    2,80              
     2,80   2,60   2,80   
                          
10)  Casimir Broman                   VasaIS                    2,80              
     x      2,78   2,80   
                          
11)  Jonas Braxén                     VasaIS                    2,72              
     2,72   2,62   2,48   
                          
12)  Hugo Karlström                   IFÅsar                    2,66              
     2,57   2,66   2,27   
                          
13)  Einar Evijoki                    VasaIS                    2,62              
     2,62   2,38   2,54   
                          
14)  Vincent Havulehto                IFFemman                  2,49              
     2,36   2,49   2,36   
                          
15)  Arne Söderlund                   VasaIS                    2,41              
     2,39   2,33   2,41   
                         


F9 3-kamp  Kula

1)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  5,87              
     5,87   4,39   4,23   

2)   Wilma Grannas                    IFDrott                   5,69              
     5,69   5,53   5,35   

3)   Ella Wallin                      VasaIS                    5,27              
     4,99   4,79   5,27   

4)   Sara Cederholm                   IFNykn                    5,13              
     4,73   5,11   5,13   

5)   Linn Bergström                   IFNykn                    4,94              
     4,79   4,94   x      

6)   Ellen Nyberg                     IFÅsar                    4,92              
     4,86   4,92   4,86   

7)   Ellen Jakas                      VasaIS                    4,74              
     4,53   4,74   4,07   

8)   Tilda Åberg                      VasaIS                    4,72              
     4,72   3,74   4,06   

9)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   4,67              
     4,06   4,38   4,67   

10)  Linnea Strandvall                IKFalken                  4,63              
     4,26   4,63   4,39   

11)  Matilda Finneman                 VasaIS                    4,54              
     3,90   3,87   4,54   

12)  Amanda Vesterback                IFFyren                   4,45              
     4,45   4,17   x      

13)  Lovisa Öling                     IFVom                     4,34              
     3,95   3,89   4,34   

14)  Mira Asp                         MalaxIF                   4,26              
     3,99   4,13   4,26   

15)  Erin Mannila                     VasaIS                    4,23              
     4,23   3,85   3,54   

16)  Matilda Strömblad                MalaxIF                   4,16              
     3,72   4,16   4,03   

17)  Elsa Ahlskog                     IFFemman                  4,11              
     4,08   4,09   4,11   

18)  Malva Björndahl                  MalaxIF                   4,05              
     3,89   4,05   3,53   

19)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   4,03              
     4,03   3,82   3,70   

20)  Alina Åstrand                    VasaIS                    3,96              
     3,96   3,84   3,31   

21)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    3,91              
     3,57   3,09   3,91   

22)  Hertta Hietanen                  VasaIS                    3,89              
     3,89   3,49   x      

23)  Matilda Hermans                  IFVom                     3,84              
     3,53   3,64   3,84   

24)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   3,79              
     3,46   3,79   3,18   

25)  Alva Karls                       MalaxIF                   3,75              
     3,75   3,72   3,22   

26)  Venla Lehto                      IFDrott                   3,43              
     3,24   3,43   x      

27)  Wilma Backholm                   IFFyren                   3,30 
     3,30   3,20   3,13   

28)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   3,25              
     3,25   2,50   2,87   

29)  Emma Nygård                      VasaIS                    2,65              
     2,61   2,65   2,37   

     Linn Björkskog                   LarsmoIF                                    


P9 3-kamp  Kula

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    6,60              
     6,55   6,60   6,52   

2)   Emil Appel                       MalaxIF                   6,55              
     6,09   6,22   6,55   

3)   Einar Evijoki                    VasaIS                    6,52              
     6,28   6,52   6,18   

4)   Christian Lövsund                IFÅsar                    6,20              
     5,38   5,48   6,20   

5)   Arne Söderlund                   VasaIS                    6,14              
     5,32   5,14   6,14   

6)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   6,05              
     5,63   5,90   6,05   

7)   Casimir Broman                   VasaIS                    5,70              
     4,80   5,05   5,70   

8)   Eeli Bengs                       VasaIS                    5,46              
     5,08   4,92   5,46   

9)   Kevin Wik                        VasaIS                    4,83              
     4,05   4,11   4,83   

10)  Alex Ljungberg                   IFÅsar                    4,72              
     4,60   4,72   4,72   

11)  Jonas Braxén                     VasaIS                    4,46              
     3,99   4,38   4,46   

12)  William Strandvall               IFÅsar                    4,46              
     4,46   3,98   4,38   

13)  Hugo Karlström                   IFÅsar                    3,88              
     3,88   3,87   3,19   

14)  Oscar Lundén                     IFDrott                   3,68              
     3,43   3,56   3,68   

15)  Vincent Havulehto                IFFemman                  3,43              
     3,06   3,43   3,36   



F9 3-kamp

1)   Wilma Grannas                    IFDrott                   610               
2)   Ella Wallin                      VasaIS                    603               
3)   Linnea Strandvall                IKFalken                  590               
4)   Linn Bergström                   IFNykn                    578               
5)   Sara Cederholm                   IFNykn                    562               
6)   Jeanessa Finne                   IKFalken                  559               
7)   Tilda Åberg                      VasaIS                    507               
8)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   487               
9)   Amanda Vesterback                IFFyren                   458               
10)  Hertta Hietanen                  VasaIS                    454               
11)  Erin Mannila                     VasaIS                    434               
12)  Ellen Nyberg                     IFÅsar                    427               
13)  Matilda Finneman                 VasaIS                    418               
14)  Lovisa Öling                     IFVom                     410               
15)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   390               
16)  Matilda Hermans                  IFVom                     381               
16)  Matilda Strömblad                MalaxIF                   381               
18)  Venla Lehto                      IFDrott                   376               
19)  Elsa Ahlskog                     IFFemman                  363               
20)  Mira Asp                         MalaxIF                   356               
21)  Alva Karls                       MalaxIF                   345               
22)  Alina Åstrand                    VasaIS                    339               
22)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    339               
24)  Ellen Jakas                      VasaIS                    308               
24)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   308               
26)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   288               
27)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   242               
28)  Wilma Backholm                   IFFyren                   217               
29)  Emma Nygård                      VasaIS                    215               
30)  Linn Björkskog                   LarsmoIF                  0                 


P9 3-kamp
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   695               
2)   Eeli Bengs                       VasaIS                    661               
3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    630               
4)   Christian Lövsund                IFÅsar                    622               
5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   567               
6)   Einar Evijoki                    VasaIS                    497               
7)   Kevin Wik                        VasaIS                    495               
8)   Casimir Broman                   VasaIS                    480               
9)   William Strandvall               IFÅsar                    453               
10)  Alex Ljungberg                   IFÅsar                    413               
11)  Oscar Lundén                     IFDrott                   407               
12)  Arne Söderlund                   VasaIS                    398               
13)  Jonas Braxén                     VasaIS                    387               
14)  Hugo Karlström                   IFÅsar                    364               
15)  Vincent Havulehto                IFFemman                  290               


F10 3-kamp  60m
1)   Angelina Lauren                  IFÅsar                    9,56              
2)   Fanny Engman                     IFVom                     9,71              
3)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    9,72              
4)   Annie Lundén                     IFDrott                   9,83              
5)   Abigail Byskata                  IFÅsar                    9,87              
6)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    10,32             
6)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    10,32             
8)   Wilma Havulehto                  IFFemman                  11,62             
9)   Denise Westerlund                IFDrott                   11,64             

 heat 1 -1,2
1)   Fanny Engman                     IFVom                     9,71              
2)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    9,72              
3)   Annie Lundén                     IFDrott                   9,83              
4)   Abigail Byskata                  IFÅsar                    9,87              
5)   Wilma Havulehto                  IFFemman                  11,62             

 heat 2 -2,1
1)   Angelina Lauren                  IFÅsar                    9,56              
2)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    10,32             
2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    10,32             
4)   Denise Westerlund                IFDrott                   11,64             


P10 3-kamp  60m
 -1,7
1)   Harald Smulter                   VasaIS                    9,94              
2)   Alexander Broman                 VasaIS                    9,95              
3)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   10,12             
3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    10,12             
5)   Dennis Finne                     IFFemman                  10,57             
6)   Joel Öling                       IFVom                     11,38             
7)   Eero Aaltonen                    VasaIS                    11,59             


F10 3-kamp  Längd

1)   Annie Lundén                     IFDrott                   3,78              
     3,78   3,70   3,73   
                          

2)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    3,78              
     3,78   3,64   3,72   
                          

3)   Angelina Lauren                  IFÅsar                    3,74              
     3,74   3,60   3,55   
                          

4)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    3,70              
     3,70   3,52   3,50   
                          

5)   Abigail Byskata                  IFÅsar                    3,70              
     3,70   3,36   3,29   
                          

6)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    3,63              
     3,45   3,53   3,63   
                          

7)   Fanny Engman                     IFVom                     3,55              
     3,42   3,55   3,33   
                          

8)   Denise Westerlund                IFDrott                   2,89              
     2,89   2,85   2,89   
                          

9)   Wilma Havulehto                  IFFemman                  2,38              
     2,38   2,22   2,33   
                          



P10 3-kamp  Längd

1)   Alexander Broman                 VasaIS                    3,53              
     3,27   3,53   3,24   
                          

2)   Theo Gullberg                    VasaIS                    3,51              
     x      3,43   3,51   
                          

3)   Harald Smulter                   VasaIS                    3,46              
     3,15   3,46   3,40   
                          

4)   Dennis Finne                     IFFemman                  3,32              
     2,99   3,30   3,32   
                          

5)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   3,28              
     3,21   3,08   3,28   
                          

6)   Eero Aaltonen                    VasaIS                    3,08              
     2,86   3,08   2,81   
                          

7)   Joel Öling                       IFVom                     2,74              
     x      2,74   2,58   
                          

     Ruben Widjeskog                  IFÅsar                                      


F10 3-kamp  Kula

1)   Abigail Byskata                  IFÅsar                    7,23              
     6,21   7,01   7,23   

2)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    6,38              
     6,38   5,70   6,12   

3)   Annie Lundén                     IFDrott                   6,17              
     4,92   5,44   6,17   

4)   Angelina Lauren                  IFÅsar                    5,79              
     5,79   5,32   5,56   

5)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    5,66              
     5,66   5,20   4,90   

6)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    5,50              
     4,83   5,50   5,33   

7)   Denise Westerlund                IFDrott                   4,81              
     4,81   4,61   4,18   

8)   Wilma Havulehto                  IFFemman                  4,22              
     3,89   4,22   4,00   

9)   Fanny Engman                     IFVom                     3,96              
     3,90   3,72   3,96   



P10 3-kamp  Kula

1)   Alexander Broman                 VasaIS                    7,22              
     6,58   7,22   7,22   

2)   Theo Gullberg                    VasaIS                    6,89              
     6,89   6,55   6,75   

3)   Joel Öling                       IFVom                     5,83              
     5,51   5,60   5,83   

4)   Harald Smulter                   VasaIS                    5,44              
     4,79   5,44   5,03   

5)   Dennis Finne                     IFFemman                  5,28              
     5,28   -      5,14   

6)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   5,05              
     4,55   4,80   5,05   

7)   Eero Aaltonen                    VasaIS                    4,75              
     4,75   4,62   4,70   

     Ruben Widjeskog                  IFÅsar                                      


F10 3-kamp

1)   Abigail Byskata                  IFÅsar                    778               
2)   Angelina Lauren                  IFÅsar                    749               
3)   Annie Lundén                     IFDrott                   739               
4)   Sigrid Karlström                 IFÅsar                    719               
5)   Ronja Ljungberg                  IFÅsar                    684               
6)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    636               
7)   Fanny Engman                     IFVom                     608               
8)   Denise Westerlund                IFDrott                   409               
9)   Wilma Havulehto                  IFFemman                  334               


P10 3-kamp

1)   Alexander Broman                 VasaIS                    744               
2)   Theo Gullberg                    VasaIS                    704               
3)   Harald Smulter                   VasaIS                    640               
4)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   576               
5)   Dennis Finne                     IFFemman                  551               
6)   Joel Öling                       IFVom                     459               
7)   Eero Aaltonen                    VasaIS                    430               
8)   Ruben Widjeskog                  IFÅsar                    0                 


F11 3-kamp  60m
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    9,40              
2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  9,47              
3)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  9,62              
4)   Liva Berg                        TjöcIK                    9,70              
5)   Malin Cederholm                  IFNykn                    9,85              
6)   Molly Forslund                   VasaIS                    9,86              
7)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    9,88              
8)   Mollie Wikman                    IFDrott                   9,91              
9)   Julia Backlund                   IKFalken                  9,96              
10)  Elin Vägar                       IFFyren                   10,12             
11)  Tora Backholm                    VasaIS                    10,47             
11)  Madelén Penttinen                IFVom                     10,47             
13)  Hilda Hautamäki                  IKFalken                  10,48             
14)  Fanny Karls                      MalaxIF                   10,49             
15)  Tindra Kock                      IKFalken                  10,56             

 heat 1 -0,5
1)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  9,47              
2)   Liva Berg                        TjöcIK                    9,70              
3)   Malin Cederholm                  IFNykn                    9,85              
4)   Julia Backlund                   IKFalken                  9,96              
5)   Elin Vägar                       IFFyren                   10,12             
6)   Tora Backholm                    VasaIS                    10,47             
7)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,49             

 heat 2 -0,5
1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    9,40              
2)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  9,62              
3)   Molly Forslund                   VasaIS                    9,86              
4)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    9,88              
5)   Mollie Wikman                    IFDrott                   9,91              
6)   Madelén Penttinen                IFVom                     10,47             
7)   Hilda Hautamäki                  IKFalken                  10,48             
8)   Tindra Kock                      IKFalken                  10,56             


P11 3-kamp  60m  +3,8
1)   Axel Granbäck                    IFKraft                   8,96              
2)   Noah Sjöblom                     VasaIS                    9,19              
3)   Anton Svenlin                    LarsmoIF                  9,26              
4)   Alex Lövsund                     IFÅsar                    9,78              


F11 3-kamp  Längd

1)   Mollie Wikman                    IFDrott                   4,26              
     4,04   4,26   3,97   
                          

2)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  4,06              
     4,06   2,67   3,99   
                          

3)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    4,02              
     4,02   4,02   -      
                          

4)   Malin Cederholm                  IFNykn                    4,01              
     4,01   3,83   3,76   
                          

5)   Julia Backlund                   IKFalken                  4,00              
     3,98   4,00   3,84   
                          

6)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  3,84              
     3,82   3,84   3,67   
                          

7)   Molly Forslund                   VasaIS                    3,77              
     3,67   3,77   3,71   
                          

8)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    3,71              
     3,64   3,71   3,70   
                          

9)   Liva Berg                        TjöcIK                    3,59              
     3,59   3,44   3,01   
                          

10)  Tindra Kock                      IKFalken                  3,59              
     2,33   3,59   3,38   
                          

11)  Elin Vägar                       IFFyren                   3,49              
     3,49   2,81   2,91   
                          

12)  Madelén Penttinen                IFVom                     3,45              
     3,45   3,32   3,40   
                          

13)  Tora Backholm                    VasaIS                    3,28              
     3,28   3,22   3,15   
                          

14)  Fanny Karls                      MalaxIF                   3,25              
     3,18   3,25   2,79   
                          

15)  Hilda Hautamäki                  IKFalken                  3,16              
     x      3,16   3,13   
                          



P11 3-kamp  Längd

1)   Noah Sjöblom                     VasaIS                    4,10              
     4,00   4,10   4,00   
                          

2)   Anton Svenlin                    LarsmoIF                  4,08              
     4,08   3,80   4,06   
                          

3)   Axel Granbäck                    IFKraft                   3,85              
     3,76   3,85   3,77   
                          

4)   Alex Lövsund                     IFÅsar                    3,54              
     3,47   x      3,54   
                          



F11 3-kamp  Kula

1)   Malin Cederholm                  IFNykn                    8,54              
     8,42   8,54   8,29   

2)   Molly Forslund                   VasaIS                    8,41              
     8,41   7,73   7,60   

3)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    7,89              
     7,89   7,66   6,68   

4)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  7,19              
     6,78   6,53   7,19   

5)   Madelén Penttinen                IFVom                     7,06              
     7,06   6,90   7,02   

6)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  6,95              
     6,95   -      6,72   

7)   Liva Berg                        TjöcIK                    6,63              
     6,42   6,63   6,26   

8)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    6,55              
     6,49   6,55   6,53   

9)   Julia Backlund                   IKFalken                  6,15              
     5,59   6,15   6,02   

10)  Hilda Hautamäki                  IKFalken                  6,04              
     5,28   6,04   5,82   

11)  Elin Vägar                       IFFyren                   5,60              
     5,60   5,09   5,16   

12)  Tindra Kock                      IKFalken                  4,87              
     4,87   4,82   4,48   

13)  Mollie Wikman                    IFDrott                   4,86              
     4,86   4,55   4,62   

14)  Tora Backholm                    VasaIS                    4,80              
     4,80   4,50   4,67   

15)  Fanny Karls                      MalaxIF                   4,54              
     3,90   4,29   4,54   



P11 3-kamp  Kula

1)   Axel Granbäck                    IFKraft                   6,83              
     6,50   6,83   6,83   

2)   Alex Lövsund                     IFÅsar                    5,75              
     5,75   -      5,71   

3)   Anton Svenlin                    LarsmoIF                  5,72              
     5,62   5,72   5,61   

4)   Noah Sjöblom                     VasaIS                    5,70              
     5,63   5,70   5,64   



F11 3-kamp

1)   Wilma Nyberg                     IFÅsar                    934               
2)   Malin Cederholm                  IFNykn                    906               
3)   Vilma Björkskog                  LarsmoIF                  891               
4)   Molly Forslund                   VasaIS                    857               
5)   Malva Brännbacka                 LarsmoIF                  818               
6)   Julia Backlund                   IKFalken                  759               
7)   Liva Berg                        TjöcIK                    752               
8)   Mollie Wikman                    IFDrott                   744               
9)   Elisabeth Kvist                  VasaIS                    742               
10)  Madelén Penttinen                IFVom                     672               
11)  Elin Vägar                       IFFyren                   633               
12)  Hilda Hautamäki                  IKFalken                  578               
13)  Tindra Kock                      IKFalken                  569               
14)  Tora Backholm                    VasaIS                    530               
15)  Fanny Karls                      MalaxIF                   511               


P11 3-kamp

1)   Axel Granbäck                    IFKraft                   929               
2)   Noah Sjöblom                     VasaIS                    865               
3)   Anton Svenlin                    LarsmoIF                  850               
4)   Alex Lövsund                     IFÅsar                    688               


P12 4-kamp  800m

1)   Albin Söderman                   IFDrott                   2.39,31           
2)   Oscar Grannas                    IFDrott                   2.44,30           
3)   Nicholas Stennabba               IFDrott                   3.15,90           


F12 4-kamp  800m

1)   Jamira Suarez                    IFDrott                   2.40,74           
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   2.46,06           
3)   Mia Backman                      IFDrott                   2.51,06           
4)   Emma Lillas                      IFDrott                   2.55,59           
5)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   2.58,42           
6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    3.06,72           


P12 4-kamp  60m häck 

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   11,20             
2)   Albin Söderman                   IFDrott                   12,97             
3)   Nicholas Stennabba               IFDrott                   14,38             


F12 4-kamp  60m häck  -0,9
1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   10,48             
2)   Mia Backman                      IFDrott                   11,14             
3)   Emma Lillas                      IFDrott                   11,50             
4)   Nea Hassila                      IFDrott                   12,51             
5)   Jamira Suarez                    IFDrott                   12,61             
6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    12,77             


P12 4-kamp  Höjd

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   127               
     106    112    115    118    121    124    127    130    
     o      o      o      xxo    o      xxo    xo     xxx    

2)   Albin Söderman                   IFDrott                   121               
     106    112    115    118    121    124    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

3)   Nicholas Stennabba               IFDrott                   106               
     106    112    
     o      xxx    



F12 4-kamp  Längd

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   4,27              
     4,27   x      4,18   
                          

2)   Emma Lillas                      IFDrott                   4,19              
     4,19   4,08   x      
                          

3)   Jamira Suarez                    IFDrott                   4,12              
     4,01   3,74   4,12   
                          

4)   Mia Backman                      IFDrott                   4,03              
     3,91   4,03   x      
                          

5)   Nea Hassila                      IFDrott                   3,79              
     3,59   3,79   3,76   
                          

6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    3,79              
     3,79   3,71   x      
                          



P12 4-kamp  Kula

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   7,70              
     7,70   7,54   7,60   

2)   Albin Söderman                   IFDrott                   6,55              
     5,96   6,55   6,44   

3)   Nicholas Stennabba               IFDrott                   6,44              
     6,14   5,80   6,44   



F12 4-kamp  Kula

1)   Emma Lillas                      IFDrott                   9,75              
     9,14   9,32   9,75   

2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   8,69              
     8,21   8,38   8,69   

3)   Mia Backman                      IFDrott                   6,63              
     6,01   6,63   6,51   

4)   Nea Hassila                      IFDrott                   6,21              
     6,21   6,11   5,67   

5)   Edith Carlsson                   VasaIS                    5,90              
     5,35   5,88   5,90   

6)   Jamira Suarez                    IFDrott                   5,80              
     5,49   5,80   -      



P12 4-kamp

1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   1319              
2)   Albin Söderman                   IFDrott                   1097              
3)   Nicholas Stennabba               IFDrott                   747               


F12 4-kamp

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   1434              
2)   Emma Lillas                      IFDrott                   1359              
3)   Mia Backman                      IFDrott                   1222              
4)   Jamira Suarez                    IFDrott                   1122              
5)   Nea Hassila                      IFDrott                   1056              
6)   Edith Carlsson                   VasaIS                    914               


P13 4-kamp  800m

1)   William Westerlund               IFDrott                   2.35,82           
2)   Isak Höglund                     IFDrott                   2.40,38           
3)   Xedrick Byskata                  IFÅsar                    3.00,23           


F13 4-kamp  800m

1)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   2.34,71           
2)   Teodora Westerlund               IFDrott                   2.35,05           
3)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   2.44,89           
1)   Tilda Höglund                    IFDrott                   2.46,08           
4)   Chantelle Finne                  IKFalken                  2.47,45           
2)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  2.55,31           
3)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    2.56,47           
4)   Fanny Östman                     IFDrott                   3.09,21           
5)   Neah Nyman                       IFÅsar                    3.29,95           


P13 4-kamp  60m häck 

1)   William Westerlund               IFDrott                   10,97             
2)   Isak Höglund                     IFDrott                   11,52             
3)   Xedrick Byskata                  IFÅsar                    13,89             


F13 4-kamp  60m häck 
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,54             
2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    10,55             
3)   Teodora Westerlund               IFDrott                   10,86             
4)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   10,93             
5)   Neah Nyman                       IFÅsar                    11,30             
6)   Tilda Höglund                    IFDrott                   11,36             
7)   Chantelle Finne                  IKFalken                  11,43             
8)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   13,94             
9)   Fanny Östman                     IFDrott                   13,99             
     Carla Liukkonen                  SjundeåIF                                   

 heat 1 -0,8
1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   10,86             
2)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   10,93             
3)   Neah Nyman                       IFÅsar                    11,30             
4)   Chantelle Finne                  IKFalken                  11,43             
5)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   13,94             

 heat 2 -2,4
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,54             
2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    10,55             
3)   Tilda Höglund                    IFDrott                   11,36             
4)   Fanny Östman                     IFDrott                   13,99             
     Carla Liukkonen                  SjundeåIF                                   


P13 4-kamp  Höjd

1)   William Westerlund               IFDrott                   136               
     106    112    115    118    121    124    127    130    133    136    139    
     -      -      o      o      o      o      xxo    o      o      o      x-     

2)   Isak Höglund                     IFDrott                   133               
     106    112    115    118    121    124    127    130    133    136    
     -      -      o      o      o      o      xo     xo     o      xxx    

3)   Xedrick Byskata                  IFÅsar                    115               
     106    112    115    118    
     o      xo     xo     xxx    



F13 4-kamp  Längd

1)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   4,57 -1,5          
     3,71   x      4,57   
     -5,3   -0,8   -1,5   

2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    4,41 +0,5          
     4,41   4,20   4,29   
     +0,5   -0,8   -0,5   

3)   Teodora Westerlund               IFDrott                   4,32 -0,4          
     4,23   3,16   4,32   
     -1,0   -1,0   -0,4   

4)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,27 +2,8  4,24 -0,3
     4,18   4,27   4,24   
     +0,9   +2,8   -0,3   

5)   Tilda Höglund                    IFDrott                   4,07 -0,3          
     x      x      4,07   
     -3,8   -1,8   -0,3   

6)   Chantelle Finne                  IKFalken                  3,94 -1,0          
     3,94   3,72   3,50   
     -1,0   +0,8   -1,9   

7)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   3,67 +0,4          
     3,43   x      3,67   
     -2,5   -1,7   +0,4   

8)   Neah Nyman                       IFÅsar                    3,50 -0,4          
     3,50   3,44   x      
     -0,4   -0,6   +1,4   

9)   Fanny Östman                     IFDrott                   3,49 -1,2          
     3,49   3,13   3,43   
     -1,2   -5,6   +0,7   

     Carla Liukkonen                  SjundeåIF                 DNS               


P13 4-kamp  Kula

1)   William Westerlund               IFDrott                   8,40              
     8,40   7,81   7,96   

2)   Xedrick Byskata                  IFÅsar                    7,80              
     6,69   7,22   7,80   

3)   Isak Höglund                     IFDrott                   6,90              
     6,10   6,19   6,90   



F13 4-kamp  Kula

1)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   9,86              
     9,40   9,01   9,86   

2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    9,40              
     9,03   9,09   9,40   

3)   Teodora Westerlund               IFDrott                   8,82              
     8,72   8,82   7,99   

4)   Tilda Höglund                    IFDrott                   8,04              
     7,49   8,04   7,93   

5)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  8,02              
     8,02   7,34   7,88   

6)   Chantelle Finne                  IKFalken                  8,01              
     8,01   7,81   x      

7)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   6,89              
     6,89   6,32   5,84   

8)   Neah Nyman                       IFÅsar                    6,13              
     5,88   6,13   5,93   

9)   Fanny Östman                     IFDrott                   5,12              
     4,57   5,12   4,38   

     Carla Liukkonen                  SjundeåIF                                   


P13 4-kamp
1)   William Westerlund               IFDrott                   1523              
2)   Isak Höglund                     IFDrott                   1310              
3)   Xedrick Byskata                  IFÅsar                    948               


F13 4-kamp
1)   Teodora Westerlund               IFDrott                   1555              
2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    1500              
3)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  1402              
4)   Tilda Höglund                    IFDrott                   1310              
5)   Chantelle Finne                  IKFalken                  1270              
6)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   995               
7)   Neah Nyman                       IFÅsar                    951               
8)   Fanny Östman                     IFDrott                   748               
Utom tävlan
     Riika Tirkkonen                  KuopRei                   1658              



F14 5-kamp  800m
1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   2.51,05           
2)   Hanna Back                       IFNykn                    3.14,24           
     Lova Forsman                     IFDrott                   DNF               


F14 5-kamp  80m häck  +0,5
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   13,36             
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   14,77             
3)   Hanna Back                       IFNykn                    14,86             


F14 5-kamp  Höjd
1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   132               
     111    114    117    120    123    126    129    132    135    
     -      -      -      -      o      o      o      o      xxx    
2)   Hanna Back                       IFNykn                    132               
     111    114    117    120    123    126    129    132    135    
     -      -      -      o      o      o      o      xo     xxx    
3)   Lova Forsman                     IFDrott                   129               
     111    114    117    120    123    126    129    132    
     -      -      -      o      -      xo     o      xxx    

     Michelle Nyback                  IFNykn                                      
     Nathalie Nyback                  IFNykn                                      


F14 5-kamp  Längd
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   4,70 -0,6          
     4,38   4,34   4,70   
     -3,4   -5,5   -0,6   
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   4,12 -4,6          
     4,12   3,95   4,00   
     -4,6   +0,5   -4,5   
3)   Hanna Back                       IFNykn                    3,73 +1,6          
     3,73   3,66   3,68   
     +1,6   -1,7   -3,8   

     Michelle Nyback                  IFNykn                                      
     Nathalie Nyback                  IFNykn                                      


F14 5-kamp  Spjut
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   25,66             
     24,97  22,26  25,66  
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   20,65             
     20,65  x      18,12  
3)   Hanna Back                       IFNykn                    15,01             
     15,01  x      13,76  

     Michelle Nyback                  IFNykn                                      
     Nathalie Nyback                  IFNykn                                      


F14 5-kamp
1)   Lova Forsman                     IFDrott                   1531              
2)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   1459              
3)   Hanna Back                       IFNykn                    1212              
4)   Michelle Nyback                  IFNykn                    0                 
4)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    0                 


F15 5-kamp  800m
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  2.35,90           


F15 5-kamp  80m häck  +0,5
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  14,83             


F15 5-kamp  Höjd
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  141               
     111    114    117    120    123    126    129    132    135    138    141    144    
     o      o      o      o      o      o      o      o      o      xo     o      xxx    


F15 5-kamp  Längd
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  4,04 -1,0          
     4,04   x      3,64   
     -1,0   +1,0   +0,4   



F15 5-kamp  Spjut
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  22,27             
     19,82  18,15  22,27  


F15 5-kamp
1)   Suzette Finne                    IKFalken                  1644              


D17 7-kamp  200m
     Cecilia Granlund                 MalaxIF                   DNS               

D17 7-kamp  800m
     Cecilia Granlund                 MalaxIF                   DNS               

D17 7-kamp  100m häck  -0,7
1)   Cecilia Granlund                 MalaxIF                   19,54             


D17 7-kamp  Höjd
1)   Cecilia Granlund                 MalaxIF                   138               
     129    132    135    138    141    
     o      o      xo     xo     xxx    


D17 7-kamp  Längd

D17 7-kamp  Kula
1)   Cecilia Granlund                 MalaxIF                   7,28              
     6,34   7,13   7,28   


D17 7-kamp  Spjut

D17 7-kamp
1)   Cecilia Granlund                 MalaxIF                   DNF  



Regiontävling 20.8.2017

H Stav
1)   Mikko Paavola                    AlajA                     480               
     300    310    320    330    340    350    360    370    450    480    500    
     -      -      -      -      -      -      -      -      o      o      xxx    

2)   Albin Lundberg                   VasaIS                    360               
     300    310    320    330    340    350    360    370    
     -      -      -      o      o      o      xxo    x--    

3)   Juho Alasaari                    LaihLu                    360               
     300    310    320    330    340    350    360    370    
     o      -      o      xxo    xxo    xxo    xxo    xxx    

     Ali Cheraghi                     IKFalken                  NH                
     300    310    320    330    340    350    360    370    
     -      -      xx-    -      -      -      -      -      


D Stav
1)   Linnea Marttala                  SeinäjSU                  370               
     270    280    290    300    310    320    330    340    350    360    370    380    
     -      -      -      -      -      o      o      -      xo     o      xxo    xxx    

2)   Essi Melender                    VaasVa                    320               
     270    280    290    300    310    320    330    
     -      -      o      xxo    xxo    xo     xxx    

3)   Aino Aaltonen                    VasaIS                    300               
     270    280    290    300    310    
     xxo    -      xxo    xxo    xxx    
            

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan