Tävlingar - 28.07 - DM 14/15/17/19 Närpes 28-29.7

Tävlingsinfo

Datum och klockslagFredag 28.07 18:30
ArrangörIF Kraft Friidrott
PlatsMosedal, Närpes
Avgift6 €/gren
Anmälan senastSöndag 23.07
On-line på ÖID sidan. Reserv: janerikbergman51@gmail.com
KontonummerFI80 4963 1040 0086 04
Bekräftning
Övrig infoDeltagarna bör skriftligen bekräfta deltagande båda tävlingsdagarna senast 60 minuter före tävlingsgrenens programenliga början.

Deltagarna får anmäla sig i högst tre grenar/dag. Klasserna är slutna.
Överdomare
Kontaktuppgifter

Jan-Erik Bergman tel. 0500 668393

Resultatservice
Webbsida

Grenar

Dag 1
H-19100m, 400m, 1500m, 110mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
D-19100m, 400m, 1500m, 100mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
P-17100m, 400m, 1500m, 110mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
F-17100m, 400m, 1500m, 100mh, Höjd, Längd, Diskus, Slägga
P-15100m, 800m, 300mh, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut
F-15100m, 800m, 300mh, Stav, Längd, Kula, Spjut
P-14100m, 800m, 300mh, Höjd, 3-steg, Kula, Spjut
F-14100m, 800m, 300mh, Stav, Längd, Kula, Spjut
Dag 2
H-19200m, 800m, 5000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
D-19200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
P-17200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
F-17200m, 800m, 3000m, 400mh, Stav, 3-steg, Kula, Spjut
P-15100mh, 300m, 2000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 3000m g
F-15300m, 80mh, 2000m, Höjd, 3-steg, Diskus, Slägga, 3000m g
P-14100mh, 300m, 2000m, Stav, Längd, Diskus, Slägga, 3000m g
F-14300m, 80mh, 2000m, Höjd, 3-steg, Diskus, Slägga, 3000m g

Tidsschema

Uppdaterat 25.7

Fredag 28.7	
18.30	100m		F14			7
	Diskus		D17,H17,D19,H19		3,1,1,0
	Kula		P14,P15			2,2
	Höjd		D17,D19, H17,H19	6,0,1,0
	Stav		F14, F15		0,1
	3-steg		P14,P15			2,2
18.35	100m		F15			7
18.40	100m		P14,			5
18.45	100m		P15			7
18.50	100m		D17			7
	Längd		F14,F15			8,5
19.00	Kula		F14,F15			5,2
	100m		H17			7
19.05	100m		H19			3	
19.10	100m		D19			2
19.25	800m		F14, F15		4, 3
19.30	Slägga		D17,D19, H17,H19    	Sandplanen 1, 1, 1,1
	Spjut		F14,F15,P14,P15		3, 3, 1, 3
	Höjd		P14,P15			1,2
19.35	800m		P14, P15		4,5
19.45	400m		D17			4
	Längd		D17,D19,H17,H19		6, 1, 2, 3
19.50	400m		H17			6
19.55	400m		H19			2
20.10	1500m		D17, D19		3,4
20.25	300m-h		F14			3
20.30	300m-h		F15			2
20.35	300m-h		P14,P15			0,1
20.45	110m-h		H17,H19			0,0
20.50	100m-h		D17,D19			1,0

LÖRDAG 29.7
12.00	80m-h		F14			8
	Diskus		F14, F15, P14,P15	6,4,1,3
	Kula		H19, D19, H17, D17	2,1,3,1
	Höjd		F14, F15		3,3
	3-steg		 D19, D17, F15, F14     1,6,2,2
	Stav		P14, P15, H17, H19	2,1,1, 0
12.05	80m-h		F15			6
12.15	100m-h		P14,P15			2,2
12.30	200m		H19			5
12.35	200m		D19			3
12.45	200m		H17			4
12.50	200m		D17			7
	Längd		P15, P14		4, 3
	Spjut		H19, H17, D17		1,1,1
	Stav		D19, D17		1,6
13.00	Slägga		F14,F15,P15 		Övre sandplanen   6,4,2
13.10	300m		F14			5
13.15	300m		F15			4
13.20	300m		P14			3
13.25	300m		P15			6
13.35	800m		H17, H19		2, 1
13.45	800m		D17, D19		5,6
14.00	2000m		F14, F15, P14, P15	3, 2
14.10	2000m		P14,P15			4,2
14.30	400m-h		H19, H17		1, 1
14.40	3000m		D19, H17	        1, 1
	3000m gång	P15			1	





Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H-19
 100m
 IF Kraft Friidrott11,0711,07
 IF Drott11,59
 IF Fyren11,1911,19
 200m
 IF Kraft Friidrott22,4622,66
 IF Nykarlebynejden23,74
 IF Drott24,23
 IF Fyren
 IK Falken23,5423,55
 400m
 IF Nykarlebynejden52,61
 IK Falken50,7450,74
 800m
 IK Falken2.05,452.05,45
 1500m
 5000m
 110mh
 400mh
 IF Drott
 Höjd
 Stav
 Längd
 IF Fyren6,876,87
 IF Drott
 IK Falken
 3-steg
 Kula
 IF Drott
 IK Falken
 Diskus
 Slägga
 IF Åsarna
 Spjut
 IF Drott
D-19
 100m
 IF Drott12,75
 IF Fyren
 200m
 IF Drott25,93
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 400m
 800m
 IF Länken
 IF Länken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 1500m
 IF Länken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Länken
 3000m
 IF VOM
 100mh
 400mh
 Höjd
 Stav
 Längd
 IF Fyren
 3-steg
 Vaasan Toverit
 Kula
 Tjöck IK
 Diskus
 Tjöck IK
 Slägga
 Tjöck IK
 Spjut
P-17
 100m
 IF Drott
 Larsmo IF
 IF Kraft Friidrott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 200m
 Vasa Idrottssällskap24,99
 Larsmo IF
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 400m
 Vasa Idrottssällskap57,03
 Larsmo IF
 IF Kraft Friidrott
 IK Falken
 IK Falken
 IF Drott53,9253,92
 800m
 IK Falken
 IK Falken
 1500m
 3000m
 IK Falken
 110mh
 400mh
 Kälviän Tarmo61,5861,58
 Höjd
 IF Drott
 Stav
 IK Falken
 Längd
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott6,156,15
 3-steg
 Kula
 IF Länken
 IF Länken
 IF Drott11,80
 Diskus
 IK Falken
 Slägga
 IK Falken
 Spjut
 IF Drott
F-17
 100m
 Vasa Idrottssällskap12,8912,89
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 Malax IF
 IF Drott12,6312,85
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap12,5912,60
 200m
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap26,18
 IF Drott
 Malax IF
 IF Drott26,0626,06
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap26,30
 400m
 Vasa Idrottssällskap61,17
 IF Länken
 IF Drott59,92
 Vasa Idrottssällskap
 800m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Länken
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 1500m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 3000m
 100mh
 IF Drott
 400mh
 Höjd
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Drott
 Stav
 Vasa Idrottssällskap340340
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 IF Drott
 Vaasan Vasama325325
 IF Drott
 Längd
 IF Kraft Friidrott4,90
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap5,20
 IF Kraft Friidrott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 3-steg
 IF Kraft Friidrott10,5910,59
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 IF Drott
 Kula
 IF Drott
 Diskus
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Slägga
 Tjöck IK
 Spjut
 Gamlakarleby IF49,5046,77
P-15
 100m
 IK Falken
 IF Åsarna
 IK Falken
 IF Drott
 IK Falken
 IF Drott11,85
 IF Drott
 800m
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 100mh
 IF Drott13,36
 IF Drott
 300m
 IK Falken
 IF Åsarna
 IF Drott
 IK Falken
 IF Drott38,81
 IK Falken
 300mh
 IF Drott
 2000m
 Vasa Idrottssällskap
 Gamlakarleby IF
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 IK Falken
 IF Drott
 Stav
 IK Falken
 Längd
 IF Åsarna5,57
 IF Åsarna
 IF Drott
 IF Drott
 3-steg
 IF Åsarna11,35
 IF Drott
 Kula
 Tjöck IK
 IF Drott
 Diskus
 IF Drott
 Tjöck IK
 IF Drott
 Slägga
 Tjöck IK
 IF Drott
 Spjut
 Tjöck IK
 IF Drott
 IF Drott
 3000m g
 Vasa Idrottssällskap
F-15
 100m
 Vasa Idrottssällskap13,1013,10
 IF Femman
 IF Drott
 IK Falken
 Vähänkyrön Viesti13,6213,62
 IF Drott
 IK Falken
 800m
 IF VOM
 IF Femman
 IK Falken
 300m
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap44,68
 IF Femman
 Vähänkyrön Viesti44,4646,85
 80mh
 Vasa Idrottssällskap12,7412,78
 IK Falken
 IK Falken
 Vähänkyrön Viesti13,5013,50
 IF Drott
 IK Falken
 300mh
 IK Falken
 Vähänkyrön Viesti48,4948,49
 2000m
 IK Falken
 IK Falken
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap158155
 IF Drott
 IK Falken
 Stav
 IF Drott
 Längd
 Vasa Idrottssällskap4,914,91
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 3-steg
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 Kula
 IF Femman
 IF Drott
 Diskus
 IF Femman
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 Slägga
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 Spjut
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 3000m g
P-14
 100m
 Kaskö IK
 IF VOM
 IF Länken
 IF Drott13,20
 IF Kraft Friidrott
 800m
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF VOM
 100mh
 IF VOM
 IF Drott16,55
 300m
 Kaskö IK
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 300mh
 2000m
 Gamlakarleby IF
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 IF VOM
 Höjd
 IF Drott
 Stav
 IF Drott
 Laihian Luja360360
 Längd
 IF VOM
 IF Länken
 IF Drott
 3-steg
 IF VOM
 IF Drott
 Kula
 IF Länken
 IF Länken
 Diskus
 IF Kraft Friidrott
 Slägga
 Spjut
 IF Kraft Friidrott
 3000m g
F-14
 100m
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap13,8313,83
 Vasa Idrottssällskap13,24
 IF Fyren
 IF Länken
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 800m
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott--
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 300m
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 80mh
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 300mh
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 2000m
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott--
 IF Nykarlebynejden
 Höjd
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 IK Falken
 Stav
 Längd
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Länken
 IK Falken
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 3-steg
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Kula
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IK Falken
 Slägga
 IF Länken
 Noormarkun Nopsa34,8434,84
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IK Falken
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 3000m g

Resultat

DM 14/15/17/19 år
Mosedal Närpes
28-07-2017

Resultat

P14 100 m                    +1,1

  1. Sebastian Nordberg                           IFKraft             12,50
  2. Nioel Pallawala                              IFLänken            12,70
  3. Adrian Björkgren                             IFDrott             12,83
  4. Michael Rännar                               IFVom               14,16
  5. Ivan Reynoso                                 Kaskö IK            14,68

P14 800 m

  1. Sebastian Nordberg                           IFKraft           2.27,51
  2. Nioel Pallawala                              IFLänken          2.33,23
     Leonard Markén                               IFVom                 DNS
Utom tävlan
     Herman Höglund                               IKFalken          2.38,30


P14 Höjd

  1. Adrian Björkgren                             IFDrott               145
         135 140 145 150
           O  XO   O XXX


P14 3-steg

  1. Adrian Björkgren                             IFDrott             10,82 +0,3           
             X     X 10,58 10,82 10,53 10,47
                      +1,4  +0,3  +1,0  +0,4
  2. Michael Rännar                               IFVom                9,85 +1,9           
          9,76  9,85  9,68  9,34  9,22     X
          +3,2  +1,9  +0,8  +1,5  +0,7      


P14 Kula

  1. Said Aushev                                  IFLänken             9,75
           9,06   8,72   9,20   9,41   9,75   9,70
  2. Nioel Pallawala                              IFLänken             8,19
           7,01   7,19   7,95   8,01   8,18   8,19


P14 Spjut

  1. Sebastian Nordberg                           IFKraft             26,63
              X  24,91      X  26,59  26,63      X


P15 100 m                     +1,4

  1. Alexander Björkgren                          IFDrott             11,73
  2. Fredrik Björkqvist                           IFÅsarna            11,95
  3. Johannes Åhman                               IFDrott             12,25
  4. Anton Lassen                                 IKFalken            12,45
  5. Johan Nygård                                 IFDrott             12,60
  6. Axel Norrbacka                               IKFalken            12,92
     Josef Höglund                                IKFalken              DNS


P15 800 m

  1. Josef Höglund                                IKFalken          2.14,09
  2. Viktor Björkell                              VasaIS            2.17,45
  3. Johan Friman                                 VasaIS            2.26,64
  4. Axel Norrbacka                               IKFalken          2.28,99
  5. Rasmus Lerstrand                             VasaIS            2.29,20


P15 300 m h

  1. Johannes Åhman                               IFDrott             46,68


P15 Höjd

  1. Alexander Björkgren                          IFDrott               180
         150 153 162 168 175 178 180
           O   -   O   O XXO   O XXO
  2. Anton Lassen                                 IKFalken              150
         140 145 150 153
           O XXO   O XXX


P15 3-steg

  1. Alexander Björkgren                          IFDrott             12,64 +0,3           
         12,40 12,46 12,64 12,26 12,37 12,64
          +2,1  +2,1  +1,6  +0,5  +0,2  +0,3
     Jonatan Enfors                               IFÅsarna              DNS                
        
        
P15 Kula

  1. Benjamin Lillås                              TjöckIK             11,14
          10,12  11,14  10,38  10,46      X      X
  2. Viktor Byggmästar                            IFDrott             10,82
          10,42  10,16   8,47  10,19  10,21  10,82


P15 Spjut

  1. Johan Nygård                                 IFDrott             33,96
          33,96      X      X  24,67  28,52      X
  2. Viktor Byggmästar                            IFDrott             32,25
          30,78  32,25  29,97  29,79  30,10  27,19
  3. Zacharias Hagback                            TjöckIK             31,83
          31,83      X      X      X  26,22      X


H17 100 m                     +0,7

  1. Jimi Nukala                                  VasaIS              11,36
  2. Tha Ta                                       LarsmoIF            11,36
  3. Johannes Brännback                           IFKraft             12,11
  4. Anton Sandvilk                               IFVom               12,34
  5. Alfons Söderman                              IFDrott             12,37
     Mattias Asp                                  VasaIS                DNS
     Ali Cheraghi                                 IKFalken              DNS



H17 400 m

  1. Tha Ta                                       LarsmoIF            52,70
  2. Alexander Rönnskär                           IKFalken            53,82
  3. Antti Vornanen                               IFDrott             53,89
  4. Lucas Mulders                                VasaIS              59,26
     Ali Cheraghi                                 IKFalken              DNS


H17 Höjd

  1. Antti Vornanen                               IFDrott               155
         135 140 145 150 155 160
           O   O   O   O XXO X--


H17 Längd

  1. Jimi Nukala                                  VasaIS               6,52 +0,5           
             X  6,09  6,19  6,36  6,52  6,38
                -0,7  +0,1  +0,1  +0,5  +0,5
  2. Antti Vornanen                               IFDrott              5,63 +0,8           
          5,51  5,45  5,33  5,63     X     X
          -0,6  -0,8  +0,4  +0,8            


H17 Diskus

  1. Christian Tarvonen                           IKFalken            32,65
              X  27,65      X      X  32,65      X


H17 Slägga

  1. Christian Tarvonen                           IKFalken            36,82
          32,10      X  36,82      X  34,72      X


H19 100 m                     +0,2

  1. Mathias Launonen                             IFKraft             11,13
  2. Huy Hung                                     IFFyren             11,24
  3. Anton Matkala                                IFDrott             11,99


H19 400 m

  1. Rasmus Envall                                IKFalken            51,44
  2. Maxim Backlund                               IFNykn              51,87


H19 Längd

  1. Huy Hung                                     IFFyren              6,77 +0,6           
          6,14  6,65  6,72  6,51  6,65  6,77
          -0,8  -0,5  +0,1  -0,4  +0,6  +0,6
  2. Hannes Borgmästars                           IKFalken             5,58 -0,3           
          4,93  5,58  5,55  5,55  5,39  5,58
          -0,6  -0,3  +0,1  -0,2  +0,8  +0,4
  3. Ville Vornanen                               IFDrott              5,08 -0,2           
             X  3,09     X  5,08  4,90  3,22
                -0,4        -0,2  +0,3  +0.2


H19 Slägga

  1. Victor Hongell                               IFÅsarna            65,37
              X  62,12  65,37      X      X  63,60


F14 100 m                     +1,4

  1. Emelie Sax                                   IFKraft             13,04
  2. Janna Siegfrids                              VasaIS              13,35
  3. Belinda Stenroos                             IFNykn              13,71
  4. Moa Forslund                                 VasaIS              13,80
  4. Marika Åstrand                               IFLänken            13,80
  6. Andrea Rönnskär                              IKFalken            13,91
  7. Nicole Hultholm                              IFFyren             14,31


F14 800 m

  1. Frida Häggkvist                              IFKraft           2.28,19
  2. Felicia Krook                                IFKraft           2.46,08
  3. Laura Byström                                IKFalken          2.54,49
  4. Michelle Nyback                              IFNykn            3.02,45


F14 300m h

  1. Lova Forsman                                 IFDrott             50,42
  2. Johanna Tikkala                              IFKraft             57,29
  3. Hanna Back                                   IFNykn              58,59


F14 Längd

  1. Janna Siegfrids                              VasaIS               5,23 +1,2           
          4,96  4,98     X  5,19  5,23  4,86
          +1,3  +0,6        +1,7  +1,2  +0,6
  2. Lova Forsman                                 IFDrott              5,06 +0,8           
             X     X     X  4,89  5,06     X
                            +0,6  +0,8      
  3. Emelie Sax                                   IFKraft              4,71 +0,7           
          4,21  4,61  4,48  4,71  4,60  4,58
          +1,0  +1,0  +0,8  +0,7  +1,0  +0,1
  4. Andrea Rönnskär                              IKFalken             4,68 +2,0           
          4,13  4,64  4,41  4,68     X  4,62
          +0,3  +0,7  +0,8  +2,0        -0,1
  5. Johanna Tikkala                              IFKraft              4,53 +0,7           
             X     X     X  4,19     X  4,53
                            +1,0        +0,7
  6. Marika Åstrand                               IFLänken             4,44 +1,0           
          4,09  4,32  4,20  4,08  4,44  4,42
          +1,0  +0,9  +0,5  +0,6  +1,0  +0,1
  7. Hanna Back                                   IFNykn               3,90 +0,7           
          3,53  3,68  0,38  3,74  3,90  3,88
          +1,1  +0,2  +0,6  +1,0  +0,7  +0,1
  8. Tindra Sundvik                               IFNykn               3,56 +1,2           
          3,36  3,51  3,56  3,34  2,70  3,49
          +0,8  +0,8  +1,2  +1,5  +0,7  +0.4


F14 Kula

  1. Johanna Tikkala                              IFKraft             11,01
           9,25      X  11,01      -      -      -
  2. Nathalie Nyback                              IFNykn               8,62
           8,51   8,24   8,62   8,40      X   8,44
  3. Michelle Nyback                              IFNykn               7,64
           7,63   7,54   7,64      -      -      -
  4. Emmanuela Koomson                            IFLänken             7,59
           7,00   7,07   7,00   7,06   7,59   7,59
     Carolina Granö                               IKFalken              DNS
        


F14 Spjut

  1. Michelle Karlsson                            VasaIS              27,73
          27,73  27,32      X  26,12  26,94  25,78
  2. Nathalie Nyback                              IFNykn              22,17
          21,88  22,17      -      -      -      -
  3. Sofia Hagman                                 IKFalken            18,12
          14,66  16,33  15,02      X  18,12  16,05


F15 100 m                     +2,2

  1. Fina Backholm                                VasaIS              12,81
  2. Amanda Nygård                                IFFemman            13,57
  3. Ida Backman                                  IFDrott             13,97
  4. Lili-Ann Tuomi                               IKFalken            13,98
  5. Eveliina Suvanto                             IKFalken            14,00
     Matilda Nyman                                IFDrott               DNS
Utom tävlan
     Meri Suomalainen                             VähänkVie           13,52


F15 800 m

  1. Suzette Finne                                IKFalken          2.37,32
  2. Amanda Nygård                                IFFemman          2.37,92
  3. Fanny Rintanen                               IFVom             2.38,59


F15 Stav

  1. Moa Parkkinen                                IFDrott               235
         195 205 215 225 235 245
           O   -   O XXO   O XXX


F15 Längd

  1. Fina Backholm                                VasaIS               4,96 +1,0           
          4,64     X  4,65  4,96     X     X
          +1,5        +0,6  +1,0            
  2. Ida Backman                                  IFDrott              4,67 +0,6           
          4,66  4,49  4,57  4,66  4,67  4,54
          +0,6  +0,5  +0,8  +0,7  +0,6  +0,2
  3. Moa Parkkinen                                IFDrott              4,10 +0,1           
          3,96  4,09     X  3,98     X  4,10
          +1,2  +1,0        +0,6        +0,1
     Matilda Nyman                                IFDrott               DNS                
        
        
     Wilma Sundqvist                              IFKraft               DNS                
        
        

F15 Kula

  1. Elin Källberg                                IFFemman            11,37
           9,47  11,16  10,17  11,37      X  10,32
  2. Christina Dahl                               IFDrott              8,77
           8,77   8,66   8,68      X   8,65      X


F15 Spjut

  1. Wilma Sundqvist                              IFKraft             42,99
          39,15  42,99  34,90  38,67  38,06  37,01
  2. Elin Källberg                                IFFemman            41,65
              X  39,41  38,91  40,94  41,65  37,91
  3. Olivia Sabel                                 IFFemman            30,07
          30,07  26,41  27,73  26,57  27,97  26,04


D17 100 m                     +0,9

  1. Erica Kolehmainen                            VasaIS              12,68
  2. Michelle Österblad                           MalaxIF             12,88
  3. Maisa Laakso                                 IFDrott             12,93
  4. Rebecca Åkerholm                             IFDrott             13,03
  5. Cornelia Berg                                VasaIS              13,23
  6. Elin Svedman                                 IFKraft             13,81
     Malva Nylund                                 VasaIS                DNS


D17 400 m

  1. Madeleine Glasberg                           VasaIS            1.00,13
  2. Maisa Laakso                                 IFDrott           1.00,94
     Marla Wawerek                                IFLänken              DNS


D17 1500 m

  1. Sofia Fogström                               VasaIS            5.12,16
  2. Reeta Fagerholm                              IFDrott           5.29,93
  3. Erika Westerlund                             IFDrott           5.33,15
  4. Marla Wawerek                                IFLänken          6.12,76


D17 Höjd

  1. Emma Nyman                                   IFKraft               163
         150 155 160 163 166
           O   O XXO  XO XXX
  1. Jenny Skuthälla                              IFÅsarna              163
         150 155 160 163 166
          XO  XO   O  XO XXX
  3. Sofia Storbjörk                              IFÅsarna              160
         150 155 160 163
           O   O XXO XXX
  4. Rebecca Åkerholm                             IFDrott               155
         140 145 150 155 160
           O   O   O   O XXX
  4. Jennifer Storrank                            IFÅsarna              155
         150 155 160
           O   O XXX
  6. Victoria Myntti                              IFDrott               150
         140 145 150 155
           O   O XXO XXX


D17 Längd

  1. Sofia Storbjörk                              IFÅsarna             5,18 +0,7           
          4,98  4,99  5,04  5,00  4,96  5,18
          +0,1  -0,9  -0,3  +0,4  +0,2  +0,7
  2. Jenny Skuthälla                              IFÅsarna             5,08 -0,1           
          4,56  4,65  5,08  4,86     X     X
          +0,1  -1,0  -0,1  +0,1            
  3. Emma Nyman                                   IFKraft              4,85 +0,6           
          4,82  4,69  4,80  4,74  4,85     X
          -0,6  -0,3  -0,6  -0,2  +0,6      
  4. Emilia Launonen                              IFKraft              4,66 +0,5           
          4,33  4,47  4,16  4,51     X  4,66
          -0,6  -0,8  -0,7  +0,1        +0,5
  5. Linnea Backholm                              VasaIS               4,50 -0,5           
             X  4,50  4,47     X  4,42  4,39
                -0,5  +0,1        +0,5  +0,6
     Elin Svedman                                 IFKraft               DNS                
        
     Lina Holmberg                                IFKraft               DNS                
        
Utom tävlan
     Matleena Parpala                             KokkVei              4,67 +0,6           
             X     X     X     X     X  4,67
                                        +0.6


D17 Diskus

  1. Linn Sund                                    VasaIS              33,51
              X  32,63  30,70  31,27  33,51  31,91
  2. Ellen Hagback                                TjöckIK             33,44
          26,80  31,15  31,91  33,30  32,99  33,44
  3. Manda Gullberg                               VasaIS              27,97
          25,61  27,97  24,53  24,56  24,73  27,14
Utom tävlan
     Matleena Parpala                             KokkVei             28,73
              X  28,71      X      X  27,35  28,73


D17 Slägga

  1. Ellen Hagback                                TjöckIK             41,60
          41,60      X      X      X  41,08  40,98


D19 100 m                     +0,8

  1. Alina Strömberg                              LarsmoIF            12,26
  2. Katarina Rönnqvist                           IFFyren             13,01
  3. Jennifer Roos                                LarsmoIF            13,03
  4. Bianca Sundell                               IFDrott             13,14
Utom tävlan
     Henriikka Parpala                            KokkVei             12,03
     Felicia Åbacka                               IFFyren             12,42

D19 200 m

Utom tävlan
     Nathalie Nystrand                       1995 IFFyren                  


D19 1500 m

  1. Sonja Katajamäki                             IFNykn            5.11,53
  2. Andrea Lilja                                 IFLänken          5.12,25
  3. Taina Rantaprosi                             IFLänken          5.13,98
     Elin Björk                                   IKFalken              DNS


D19 Längd

  1. Katarina Rönnqvist                           IFFyren              4,79 +0,1           
          4,42  4,75  4,77  4,79     -     -
          +0,1  -1,0  -0,1  +0,1            


D19 Diskus

  1. Fanny Lillås                                 TjöckIK             26,91

          26,53  26,65  25,09      X  24,64  26,91


D19 Slägga

  1. Fanny Lillås                                 TjöckIK             33,62
          30,99      X      X  33,62  32,38      X

DM 14/15/17/19 år
Mosedal Närpes
28-07-2017

TULOKSET

P14 300 m


  1. Sebastian Nordberg                      2003 IFKraft             40,20
  2. Nioel Pallawala                         2003 IFLänken            42,83
  3. Ivan Reynoso                            2003 KasköIK             51,68

P14 2000 m


  1. Leonard Markén                          2003 IFVom             6.36,22
  2. Sebastian Nordberg                      2003 IFKraft           7.23,43
  3. Jani Mäenpää                            2005 GamlakIF          7.32,71
  4. Nioel Pallawala                         2003 IFLänken          8.02,21

P14 100 m h


                     Tuuli: -3,7

  1. Adrian Björkgren                        2003 IFDrott             17,98
  2. Michael Rännar                          2003 IFVom               21,42

P14 Stav

  1. Juho Alasaari                           2003 LaihLu                345
         305 315 325 335 345 355
          XO   O   O   O  XO XXX
  2. Roy Nukala                              2005 VaasVa                275
         235 245 255 265 275 285
           O   O   O   O   O XXX
  3. Adrian Björkgren                        2003 IFDrott               205
         175 185 195 205 215                
           O   O  XO   O XXX                

P14 Längd

  1. Nioel Pallawala                         2003 IFLänken             4,95 +1,5           
          4,68  4,94  4,67  4,95  4,80  4,90
          +1,3  +1,7  +2,6  +1,5  -0,4  +3,3
  2. Adrian Björkgren                        2003 IFDrott              4,92 +3,0  4,76 -1,8
             X  4,92  4,76     X     X  4,69
                +3,0  -1,8              -1,1
  3. Michael Rännar                          2003 IFVom                4,64 +0,6           
          3,23  4,64  4,31  4,48  4,49     X
          -0,5  +0,6  +1,9  +1,4  +1,9      

P14 Diskus

  1. Sebastian Nordberg                      2003 IFKraft             23,25
          23,25      X      X  21,57      X      -

P15 300 m


  1. Josef Höglund                           2002 IKFalken            39,62
  2. Anton Lassen                            2002 IKFalken            39,83
  3. Johannes Åhman                          2002 IFDrott             40,10
  4. Axel Norrbacka                          2002 IKFalken            43,18
     Alexander Björkgren                     2002 IFDrott               DNS
     Fredrik Björkqvist                      2002 IFÅsarna              DNS

P15 2000 m


  1. Josef Höglund                           2002 IKFalken          6.52,99
  2. Viktor Björkell                         2002 VasaIS            7.01,19
  3. Johan Friman                            2002 VasaIS            7.13,52
  4. Niko Mäenpää                                 GamlakIF          7.34,74

P15 100 m h


                     Tuuli: -3,7

  1. Alexander Björkgren                     2002 IFDrott             14,12
  2. Johan Nygård                            2002 IFDrott             17,92

P15 3000 m gång


  1. Rasmus Lerstrand                        2002 VasaIS           17.42,49

P15 Stav

  1. Anton Lassen                            2002 IKFalken              255
         185 195 205 215 225 235 245 255 265
           O   O   O   O   O   O  XO   O XXX

P15 Längd

  1. Alexander Björkgren                     2002 IFDrott              6,08 +2,9  6,02 -0,6
          6,08  6,02     X  5,94  5,57  5,84
          +2,9  -0,6        +1,0  +0,2  +1,1
  2. Johan Nygård                            2002 IFDrott              5,46 +3,1  5,35 +0,5
          5,07  5,11  5,17  5,33  5,46  5,35
          +1,5  -0,2  +0,7  +0,6  +3,1  +0,5
  3. Fredrik Björkqvist                      2002 IFÅsarna             5,22 +3,4  5,10 -0,4
          5,10  5,17  5,00  4,71  5,22  4,94
          -0,4  +2,9  +0,2  +3,4  +3,4  -0,9
     Jonatan Enfors                          2002 IFÅsarna              DNS                
        
        

P15 Diskus

  1. Benjamin Lillås                         2002 TjöckIK             27,10
          19,76      X      X      X  23,44  27,10
  2. Viktor Byggmästar                       2002 IFDrott             26,28
          24,05  23,77  19,96  25,36  23,52  26,28
  3. Johannes Åhman                          2002 IFDrott             25,63
          21,22  18,30  19,66      X  25,63      X

P15 Slägga

  1. Viktor Byggmästar                       2002 IFDrott             33,35
          31,04  32,88  31,10      X      X  33,35
  2. Benjamin Lillås                         2002 TjöckIK             32,53
          27,93  26,21      X      X  30,44  32,53

H17 200 m


                     Tuuli: -2,2

  1. Tha Ta                                  2000 LarsmoIF            23,69
  2. Jimi Nukala                             2000 VasaIS              23,93
  3. Lucas Mulders                           2001 VasaIS              25,22
     Johannes Brännback                      2000 IFKraft               DNS

H17 800 m


     Alexander Rönnskär                      2000 IKFalken              DNS
     Ali Cheraghi                            2001 IKFalken              DNS

H17 400 m h


Kilpailun ulkopuolella
     Kasperi Keiski                          2000 KälvTa            1.01,89

H17 Kula

  1. Adam Mereshkov                          2000 IFLänken            12,33
          10,81  11,78  12,33  11,96      X  11,61
  2. Alfons Söderman                         2001 IFDrott             11,18
          11,04  10,82  11,18  10,51  11,16  10,61
  3. Fares Al-Ubaidi                         2001 IFLänken             8,68
           8,15   7,90   8,24   8,68   7,36   7,96

H17 Spjut

  1. Joel Streng                                  IFDrott             51,35
          48,83  47,30  51,00  51,35      X      X
  2. Alfons Söderman                         2001 IFDrott             38,19
          32,67  30,52  36,20  38,19  37,56  33,56

H19 200 m


                     Tuuli: -1,7

  1. Mathias Launonen                        1998 IFKraft             22,87
  2. Huy Hung                                1998 IFFyren             23,21
  3. Rasmus Envall                           1999 IKFalken            23,61
  4. Maxim Backlund                          1999 IFNykn              23,76
  5. Anton Matkala                           1998 IFDrott             24,86
  6. Hannes Holmback                              IFLänken            25,44

H19 800 m


  1. Hannes Holmback                              IFLänken          2.10,13
     William Sundqvist                       1998 IKFalken              DNS

H19 400 m h


  1. Ville Vornanen                          1998 IFDrott           1.07,72

H19 Kula

  1. Richard Nylund                          1998 IKFalken            12,26
          12,16      X  11,53  11,91  12,02  12,26
  2. Ville Vornanen                          1998 IFDrott              9,44
           8,90   8,61   9,12   9,44   9,30      -

H19 Spjut

  1. Ville Vornanen                          1998 IFDrott             34,22
          27,02  30,79  34,22  32,50  33,01  31,98

F14 300 m


  1. Lova Forsman                            2003 IFDrott             44,80
  2. Marika Åstrand                          2003 IFLänken            46,48
  3. Belinda Stenroos                        2003 IFNykn              46,82
  4. Johanna Tikkala                         2003 IFKraft             48,03
  5. Laura Byström                           2003 IKFalken            50,52

F14 2000 m


  1. Frida Häggkvist                         2003 IFKraft           7.29,11
  2. Felicia Krook                           2003 IFKraft           8.14,96
  3. Michelle Nyback                         2003 IFNykn            8.56,44

F14 80 m h


                     Tuuli: -1,2

  1. Andrea Rönnskär                         2003 IKFalken            13,24
  2. Lova Forsman                            2003 IFDrott             13,30
  3. Marika Åstrand                          2003 IFLänken            13,82
  4. Belinda Stenroos                        2003 IFNykn              14,07
  5. Hanna Back                              2003 IFNykn              14,47
  6. Laura Byström                           2003 IKFalken            15,19
  7. Johanna Tikkala                         2003 IFKraft             15,61
  8. Tindra Sundvik                          2003 IFNykn              16,89

F14 Höjd

  1. Andrea Rönnskär                         2003 IKFalken              147
         130 135 140 145 147 149
           O  XO  XO  XO   O XXX
  2. Marika Åstrand                          2003 IFLänken              140
         135 140 145
           O   O XXX
  3. Johanna Tikkala                         2003 IFKraft               135
         120 125 130 135 140
           O   O   O  XO XXX

F14 3-steg

  1. Hanna Back                              2003 IFNykn               8,90 +2,0           
          8,90     X  8,65  8,43  8,45  8,40
          +2,0        +1,0  +2,3  +0,3  +1,2
  2. Tindra Sundvik                          2003 IFNykn               8,00 +1,2           
             X  7,14     X  7,50     X  8,00
          +1,3  +1,1        -1,1        +1.2

F14 Diskus

  1. Fanny Forsman                           2003 VasaIS              29,43
          29,43      X  24,64  26,59      X  28,14
  2. Carolina Granö                          2003 IKFalken            27,85
          27,21  27,73  26,37  26,04      X  27,85
  3. Michelle Nyback                         2003 IFNykn              26,68
          23,72  22,98  24,63  22,93  22,48  26,68
  4. Michelle Karlsson                       2003 VasaIS              25,32
              X  22,74  25,32  23,87      X  23,00
  5. Sofia Hagman                            2003 IKFalken            24,43
          19,14      X  21,38  21,23  19,88  24,43
     Nathalie Nyback                         2003 IFNykn                 NM
              X      X      X      X      X      X

F14 Slägga

  1. Carolina Granö                          2003 IKFalken            45,18
          45,18      X      X  42,27      X  44,57
  2. Emmanuela Koomson                       2003 IFLänken            39,88
              X      X  39,88      X      X      X
  3. Nathalie Nyback                         2003 IFNykn              28,51
              X      X      X  26,75  28,51      X
  4. Sofia Hagman                            2003 IKFalken            22,86
              X      X  17,33  22,86      X  21,18
     Michelle Nyback                         2003 IFNykn                DNS
        
Kilpailun ulkopuolella
     Nelli Vihtalahti                        2003 NoormNo                NM
              X      X      X      X      X      X

F15 300 m


  1. Fina Backholm                           2002 VasaIS              43,65
  2. Amanda Nygård                                IFFemman            44,31
  3. Meri Suomalainen                        2002 VähänkVie           46,37
  4. Fanny Rintanen                          2002 IFVom               46,76

F15 2000 m


  1. Suzette Finne                           2002 IKFalken          7.38,25
  2. Eveliina Suvanto                        2002 IKFalken          8.08,62

F15 80 m h


                     Tuuli: -1,8

  1. Fina Backholm                           2002 VasaIS              12,95
  2. Lili-Ann Tuomi                          2002 IKFalken            13,35
  3. Ida Backman                             2002 IFDrott             13,57
  4. Suzette Finne                           2002 IKFalken            14,68
  5. Eveliina Suvanto                        2002 IKFalken            16,63
Kilpailun ulkopuolella
     Meri Suomalainen                        2002 VähänkVie           13,46

F15 Höjd

  1. Fina Backholm                           2002 VasaIS                149
         140 145 147 149 153
           O   O   - XXO XXX
  2. Lili-Ann Tuomi                          2002 IKFalken              125
         125 130
           O XX-
     Matilda Nyman                           2002 IFDrott               DNS
        
        

F15 3-steg

  1. Wilma Sundqvist                         2002 IFKraft             10,26 +3,2 10,13 +0,3
         10,13 10,26  9,98     X     X     X
          +0,3  +3,2  +0,4                  
  2. Ida Backman                             2002 IFDrott              9,72 +1,0           
          9,56  9,34  9,31  9,52     X  9,72
          -1,4  -1,3  +0,3  -2,4        +1.0

F15 Diskus

  1. Elin Källberg                           2002 IFFemman            36,46
          36,46      X  34,60  33,83  34,40      X
  2. Wilma Sundqvist                         2002 IFKraft             31,10
              X  31,10  31,01      X      X      X
  3. Olivia Sabel                            2002 IFFemman            27,87
              X      X  27,87  26,47      X      X
  4. Christina Dahl                          2002 IFDrott             25,29
              X      X      X      X      X  25,29

F15 Slägga

  1. Wilma Sundqvist                         2002 IFKraft             39,88
              X  35,62  39,88  36,40  34,65      X
  2. Ellen Bos                               2002 VasaIS              32,27
          28,89  27,06      X      X  32,27      X
  3. Ida Backman                             2002 IFDrott             30,25
          30,25      X  27,68      X      X  27,85
  4. Christina Dahl                          2002 IFDrott             28,71
              X  25,21  27,01  28,71  27,62  28,50

D17 200 m


                     Tuuli: -1,4

  1. Maisa Laakso                            2000 IFDrott             26,15
  2. Erica Kolehmainen                       2000 VasaIS              26,19
  3. Madeleine Glasberg                      2001 VasaIS              26,22
  4. Malva Nylund                            2000 VasaIS              26,82
  5. Rebecca Åkerholm                        2001 IFDrott             27,05
  6. Cornelia Berg                           2001 VasaIS              27,64

D17 800 m


  1. Sofia Fogström                          2001 VasaIS            2.28,46
  2. Manda Gullberg                          2000 VasaIS            2.31,05
  3. Reeta Fagerholm                         2000 IFDrott           2.40,87
  4. Erika Westerlund                        2000 IFDrott           2.41,36
  5. Marla Wawerek                           2001 IFLänken          3.02,30

D17 Stav

  1. Sofie Westerlund                        2000 IFDrott               365
         315 325 335 345 355 365 375
           O   O  XO  XO   O  XO XXX
  2. Maria Östman                            2000 VasaIS                325
         305 315 325 335
          XO   O XXO XXX
  3. Tilda Borgmästars                       2001 IKFalken              295
         255 025 275 285 295 305
           O   O   O  XO  XO XXX
  3. Aino Aaltonen                           2000 VasaIS                295
         255 265 275 285 295 305
           O   O   O  XO  XO XXX
  5. Alva Åkerholm                           2001 IFDrott               245
         225 235 245 255
          XO   O XXO XXX
     Victoria Myntti                         2001 IFDrott               DNS
        
        
Kilpailun ulkopuolella
     Essi Melender                           2002 VaasVa                315
         295 305 315 325
          XO   O XXO XXX
     Miisa Koskiaho                               KarijTa               315
         255 265 275 285 295 305 315 325
           O   -   O   -   O   -   O XXX

D17 3-steg

  1. Emma Nyman                              2000 IFKraft             11,42 +0,5           
         11,05 11,42 11,10 11,16 10,69 10,71
          +1,4  +0,5  +0,5  +1,8  -0,3  +1,7
  2. Sofia Storbjörk                         2000 IFÅsarna            11,23 +1,0           
         10,83 11,23 11,13     X 10,94     X
          +1,0  +1,0  +0,9        +0,6      
  3. Emilia Launonen                         2000 IFKraft             10,82 +1,2           
         10,29 10,36     X 10,31 10,53 10,82
          -0,7  -0,4        -1,2  -0,6  +1,2
  4. Jenny Skuthälla                         2000 IFÅsarna            10,48 +0,5           
         10,22 10,45 10,48     X     X     X
          -2,3  +2,1  +0,5                  
  5. Rebecca Åkerholm                        2001 IFDrott             10,14 +1,6           
          9,65  9,52     X 10,05 10,14  9,97
          +3,8  +2,3        -0,6  +1,6  +0,7
  6. Victoria Myntti                         2001 IFDrott             10,03 +0,7           
          9,22  9,71  9,07  9,99  9,63 10,03
          +1,4  -0,8  +1,2  +2,9  +0,6  +0.7

D17 Kula

  1. Sofie Westerlund                        2000 IFDrott             10,34
           9,50  10,30  10,26  10,34   9,69      -
Kilpailun ulkopuolella
     Matleena Parpala                        2001 KokkVei               DNS
        

D17 Spjut

  1. Minna Hollanti                          2001 GamlakIF            45,96
          41,05  44,22  45,96      X  45,13  44,43

D19 200 m


                     Tuuli: -2,1

  1. Mathilda Kvist                          1999 VasaIS              26,08
  2. Bianca Sundell                          1999 IFDrott             27,07
Kilpailun ulkopuolella
     Nathalie Nystrand                       1995 IFFyren             26,24

D19 800 m


  1. Andrea Lilja                            1999 IFLänken          2.30,17
     Lina Karlsson                           1998 VasaIS                DNS
     Lycke Karlsson                          1998 VasaIS                DNS
     Taina Rantaprosi                        1999 IFLänken              DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Zenitha Eriksson                        1992 IKFalken          2.08,01
     Jonna Julin                             1993 IFNykn            2.10,69

D19 3000 m


  1. Anu Tuomisto                            1999 IFVom            10.51,17

D19 Stav

  1. Alina Strömberg                         1999 LarsmoIF              375
         355 375 390
          XO   O XXX
     Linnea Marttala                         1996 SeinäjSU               NH
         305
         XXX

D19 3-steg

Kilpailun ulkopuolella
     Wera Hudd                               1999 VaasTo              10,49 +0,4           
             X     X     X 10,49     X     X
                            +0,4            

D19 Kula

  1. Fanny Lillås                            1999 TjöckIK              7,95
           7,64      X   7,86      X   7,95      X

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan