Tävlingar - 15.07 - Knattestafett DM

Tävlingsinfo

Datum och klockslagLördag 15.07 11:00
ArrangörIK Falken
PlatsPedersöre Idrottscentrum, Bennäs
Avgift8 € / gren el. lag
Anmälan senastTisdag 11.07
ON-Line på ÖID:s hemsidan
KontonummerFI61 5548 0920 0014 66
BekräftningEnl. DM-regler
Övrig infoP/F9: 8x40m mixed, masstafett på gräs.
(Anmäl i F9 eller P9 on-line, i laget kan löpa
både pojkar eller flickor. Minst en pojke eller
flicka bör ingå i laget.

Efteranm. avg: 16 €/lag
Överdomare:
Tävlingsledare: Johan Storbjörk
Starter: Mats Höglund, Lars Cederberg, Johnny Finne
Speaker: Kaj Sandell/Bertel Widjeskog 
Kansli/res.ansv: Sune Lind
KontaktuppgifterJohan Storbjörk tel 050-5632629
ResultatserviceÖID-web
Webbsidawww.ikfalken.fi

Grenar

P-154 x 100m, 4 x 800m, 4 x 80m h
F-154 x 100m, 4 x 800m, 4 x 80m h
P-134 x 100m, 4 x 60m h, 4 x 600m
F-134 x 100m, 4 x 60m h, 4 x 600m
P-114 x 600m, 4 x 50m
F-114 x 600m, 4 x 50m
P-94 x 400m, 8 x 40m mass
F-94 x 400m, 8 x 40m mass

Tidsschema

Preliminärt tidsschema 

Uppdaterad 3.7 kl. 8.00

11.00            4x60m-h                      P13
11.05            4x60m-h                      F13
11.20            4x80m-h                      F15
11.25            4x80m-h                      P15
11.35            8x40m mixed mass    F/P9
11.50            4x50m                         F11
11.55            4x50m                         P11 
12.05            4x100m                       F13
12.20            4x100m                       P13
12.30            4x100m                       F15
12.40            4x100m                       P15 
12.55            4x400m                       F9
13.10            4x400                          P9
13.20            4x600m                       F11
13.35            4x600m                       P11
13.50            4x600m                       F13 
14.05            4x600m                       P13
14.25            4x800m                       F15
14.40            4x800m                       P15


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-15
 4 x 100m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 4 x 800m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 4 x 80m h
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
F-15
 4 x 100m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 4 x 800m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 4 x 80m h
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
P-13
 4 x 100m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Femman lag 2IF Femman
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 4 x 60m h
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Drott lag 1IF Drott
 4 x 600m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Femman lag 2IF Femman
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
F-13
 4 x 100m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Femman lag 2IF Femman
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Drott lag 3IF Drott
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 4 x 60m h
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 4 x 600m
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
P-11
 4 x 600m
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 4 x 50m
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap lag 2Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
F-11
 4 x 600m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap lag 2Vasa Idrottssällskap
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 Larsmo IF lag 2Larsmo IF
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 4 x 50m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 IF Åsarna lag 3IF Åsarna
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap lag 2Vasa Idrottssällskap
 Malax IF lag 1Malax IF
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 Larsmo IF lag 2Larsmo IF
 Larsmo IF lag 3Larsmo IF
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IF Femman lag 1IF Femman
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Drott lag 3IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
P-9
 4 x 400m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 Malax IF lag 1Malax IF
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 8 x 40m mass
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 IF Åsarna lag 2IF Åsarna
 Malax IF lag 1Malax IF
 Malax IF lag 2Malax IF
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
F-9
 4 x 400m
 Gamlakarleby IF lag 1Gamlakarleby IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
 Malax IF lag 1Malax IF
 Malax IF lag 2Malax IF
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IF VOM lag 1IF VOM
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott
 8 x 40m mass
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IK Falken lag 3IK Falken
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Kraft Friidrott lag 1IF Kraft Friidrott

Resultat

Knattestafett DM
Pedersöre Idrottscentrum
2017-07-15

RESULTAT

P9 4 x 400 m


  1. IF Kraft Friidrott Lag 1                   5.27,17
        Robin Liljedahl, Arvid Bergvik, Hannes Bengs, Hugo Nyman 
  2. Gamlakarleby IF Lag 1                      5.34,42
        Evert Biskop, Elias Åkerlund, Aron Åkerlund, Aron Hägglund 
  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                 5.37,54
        Vincent Bengtsson, Kevin Wik, Jonas Braxen, Eeli Bengs 
  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                   5.42,32
        Sander Wikblom, Robin Liljeqvist, Hannes Sundberg, Elias Sundberg 
  5. IF Åsarna Lag 1                            5.49,43
        Joar Laakso, Christian Lövsund, Edvin Pulkkinen, Ted Söderström 
  6. Malax IF Lag 1                             5.56,17
        Elias Herlin, Alex Lundfors, Romeo Räfsbäck, Emil Appel 
  7. IK Falken Lag 1                            6.02,23
        Tony Ahlvik, Noah Ekman, Melvin Lindqvist, Simon Ekman 
  8. IF Åsarna Lag 2                            6.02,98
        Alex Ljungberg, Jonas Granlund, Hugo Karlström, William Strandvall 
  9. IF Drott Lag 1                             6.33,63
        Jacob Jungar, Oscar Lundén, Veikka Lehto, Mehran Sedigi 

P11 4 x 50 m

  1. IF Kraft Friidrott Lag 1                     30,89
  2. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   30,98
  3. IF Drott Lag 1                               31,40
  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                     31,59
  5. IK Falken Lag 1                              31,77
  6. IF Femman Lag 1                              32,24
  7. IK Falken Lag 2                              33,03
  8. IF Åsarna Lag 1                              33,34
  9. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,40
 10. Vasa Idrottssällskap Lag 2                   35,05

Heat 1                

  1. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   30,98
        Noah Sjöblom, Samuel Berg, Harald Smulter, Theo Gullberg 
  2. IF Drott Lag 1                               31,40
        Adam Wiklund, Casper Laaksonen, Miro Auvinen, Sami Alatalo 
  3. IF Femman Lag 1                              32,24
        Dennis Finne, Adam Nyholm, Mark Guinto, Axel Ahlskog 
  4. IK Falken Lag 2                              33,03
        Max Byström, Morgan Stenman, Noah Tolvers, Ville Nybacka 
  5. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,40
        Benjamin Juthbacka, Eddie Wikblom, Jonas Åbro, Jim Ström 

Heat 2                

  1. IF Kraft Friidrott Lag 1                     30,89
        Axel Granbäck, Viggo Bergvik, Axel Lärka, Oliver Nordberg 
  2. IF Nykarlebynejden Lag 1                     31,59
        Daniel Kartalov, Melker Wikblom, Jonathan Nyqvist, Mario Knutar 
  3. IK Falken Lag 1                              31,77
        Viktor Rönnskär, Valter Ehnvall, Tobias Edström, Isak Jansson 
  4. IF Åsarna Lag 1                              33,34
        Alex Lövsund, Emil Forsström, Ruben Widjeskog, Eelian Berg 
  5. Vasa Idrottssällskap Lag 2                   35,05
        Alexander Broman, Jonas Björklund, Eero Aaltonen, Casimir Broman 

P11 4 x 600 m


  1. IF Nykarlebynejden Lag 1                   8.13,21
        Jonas Åbro, Daniel Kartalov, Mario Knutar, Melker Wikblom 
  2. IF Kraft Friidrott Lag 1                   8.19,11
        Oliver Nordberg, Axel Granbäck, Viggo Bergvik, Axel Lärka 
  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                 8.34,78
        Noah Sjöblom, Jonas Björklund, Harald Smulter, Theo Gullberg 
  4. IF Femman Lag 1                            8.49,36
        Axel Ahlskog, Dennis Finne, Mark Guinto, Adam Nyholm 
  5. IK Falken Lag 1                            9.14,92
        Ville Nybacka, Viktor Rönnskär, Tobias Edström, Isak Jansson 
  6. IF Nykarlebynejden Lag 2                   9.18,74
        Eddie Wikblom, Jim Ström, Alexander Blomqvist, Samuel Nilsström 
  7. IF Åsarna Lag 1                            9.40,82
        Emil Forsström, Ruben Widjeskog, Eljas Enlund, Eelian Berg 
  8. IK Falken Lag 2                           10.07,72
        Max Byström, Noah Tolvers, Morgan Stenman, Valter Ehnvall 

P13 4 x 100 m


  1. IF Drott Lag 1                               56,43
        William Westerlund, Oscar Grannas, Albin Söderman, Eero Tampio 
  2. IF Femman Lag 2                              58,05
        Anton Sabel, Nico Hakala, Kevin Skinnars, Kevin Paulin 
  3. IF Åsarna Lag 1                              58,99
        Benjamin Holmbäck, Anton Forsström, Isac Söderström, Lucas Hansen 
  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                     59,44
        Alex Nyman, Ahlskog Filip, Johannes Jakobsson, Kasper Holm 
  5. IK Falken Lag 1                              59,91
        Benjamin Hagman, Jonatan Edström, Manuel Wikström 
  6. IF Femman Lag 1                            1.01,26
        Adrian Berts, Nico Källberg, Valter Andtfolk, Kasper Paulin 
  7. Gamlakarleby IF Lag 1                      1.02,35
        Kasper Biskop, Artur Anttila, Viktor Store, Niklas Kjellbäck 

P13 4 x 600 m


  1. IF Drott Lag 1                             7.48,53
        Eero Tampio, Oscar Grannas, Albin Söderman, William Westerlund 
  2. IF Femman Lag 1                            7.59,29
        Kevin Paulin, Adrian Berts, Valter Andtfolk, Anton Sabel 
  3. Gamlakarleby IF Lag 1                      8.11,40
        Niklas Kjellbäck, Artur Anttila, Viktor Store, Kasper Biskop 
  4. IF Åsarna Lag 1                            8.16,23
        Benjamin Holmbäck, Anton Forsström, Hannes Laakso, Lucas Hansen 
  5. IK Falken Lag 1                            8.29,68
        Jonatan Edström, William Forsbacka, Isak Liljeqvist, Herman Höglund 
  6. IF Nykarlebynejden Lag 1                   8.54,30
        Filip Ahlskog, Filip Nilsström, Johannes Jakobsson, Alex Nyman 

P13 4 x 60 m h


  1. IF Drott Lag 1                               48,29
        William Westerlund, Alex Laaksonen, Oscar Grannas, Albin Söderman 
  2. IF Åsarna Lag 1                              50,90
        Xedrick Byskata, Benjamin Holmbäck, Anton Forsström, Lucas Hansen 

P15 4 x 100 m


  1. IF Drott Lag 1                               47,74
        Johan Nygård, Rasmus Lahti, Johannes Åhman, Alexander Björkgren 
  2. IK Falken Lag 1                              50,57
        Axel Norrbacka, Anton Lassen, Jon Wikström, William Stenbacka 
  3. Gamlakarleby IF Lag 1                        58,09
        Jani Mäenpää, Valter Lerbacka, Jimi Rousu, Nico Mäenpää 
  4. IK Falken Lag 2                              58,22
        Viktor Ehnvall, Elias Blomqvist, Anton Norrbacka, Mici Paavolainen 
  5. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   58,87
        Viktor Björkell, Johan Friman, Rasmus Lerstrand, Jack Rönn 

P15 4 x 800 m


  1. IK Falken Lag 1                            9.26,54
        Josef Höglund, Axel Norrbacka, Elias Blomqvist, Anton Lassen 
  2. IF VOM Lag 1                              10.08,59
        Aaron Häggman, Leonard Markén, Johannes Ehrs, Jacob Smeds 
  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                10.11,56
        Viktor Björkell, Johan Friman, Filip Stark, Rasmus Lerstrand 
  4. Gamlakarleby IF Lag 1                     11.16,46
        Valter Lerbacka, Jani Mäenpää, Jimi Rousu, Nico Mäenpää 

P15 4 x 80 m h


  1. IF Drott Lag 1                               47,40
        Alexander Björkgren, Rasmus Lahti, Adrian Björkgren, Johannes Åhman 
  2. IK Falken Lag 1                              57,85
        Anton Lassen, William Stenbacka, Axel Norrbacka, Jon Wikström 

F/P9 8 x 40 m mass


  1. IF Nykarlebynejden Lag 1                     h59.2
        Robin Liljeqvist, Linn Bergström, Sander Wikblom, Sara Cederholm, Julia Åbro, Nathalie Stråka, Liza Ström, Ronja Ström 
  2. IF Kraft Friidrott Lag 1                   h1.00.1
        Matilda Snickars, Hannes Bengs, Lea Snickars, Arvid Bergvik, Wilma Nyman, Robin Liljedahl, Elin Bergman, Hugo Nyman 
  3. IK Falken Lag 1                            h1.00.4
        Marielle Björkman, Tony Ahlvik, Aster Wikström, Ester Nybacka, Anjelica Bodbacka, Jonah Lönnqvist, Jeanessa Finne, Linnea Strandvall 
  4. Vasa Idrottssällskap Lag 1                 h1.00.9
Tilda Åberg, Lotta Lithén, Selma Bertula, Ellen Jakas, Jonas Braxen, Kevin Wik, Vincent Bengtsson, Eeli Bengs
  5. IF Åsarna Lag 1                            h1.01.5
        Izabelle Viitasalo, Christian Lövsund, Joar Laakso, Ellen Nyberg, William Strandvall, Matilda Sandström, Alex Ljungberg, Ted Söderström 
  6. Gamlakarleby IF Lag 1                      h1.01.7
  7. IF Drott Lag 1                             h1.02.5
        Wilma Grannas, Enni Auvinen, Carla Björkgren, Lydia Backman, Oscar Lundén, Nea Piippolainen, Veronika Byggmästar, Olivia Smedlund 
  8. Malax IF Lag 1                             h1.04.5
        Matilda Strömblad, Ronja Aspö, Emil Appel, Nellie Nurmi-Aro, Lovisa Fogde, Romeo Räfsbäck, Elias Herlin, Mira Asp 
  9. IF VOM Lag 1                               h1.06.5
        Lovisa Öling, Eveliina Andersson, Stella Norrlin, Walter Källbacka, Tilde Jåfs, Saga Markén, Wilma Jåfs, Winnie Markén 
 10. IF Drott Lag 2                             h1.06.7
        Venla Lehto, Emma Segervall, Mira Lill, Jonas Backman, Mehran Sedigi, Selma Slotte, Santra Suarez, Stella Nyman 
 11. Vasa Idrottssällskap Lag 2                 h1.07.5
        Sara Backman, Alex Backman, Matilda Finneman, Einar Evijoki, Emma Nygård, Julia Nordman, Elia Sjöblom, Elin Bengtsson 
 12. IF Åsarna Lag 2                            h1.08.0
        Axel Laurén, Edvin Pulkkinen, Jonas Granlund, Hugo Karlström, Julia Strandvall, Julia Lindell, William Koivusalo, Silja Pulkkinen 
 13. IF Nykarlebynejden Lag 2                   h1.08.3
        Thea Wikblom, Edith Holm, Ellinor Forsman 
 13. IK Falken Lag 2                            h1.08.3
        Jessica Westerlund, Noah Ekman, Matilda Ainasoja, Melvin Lindqvist, Moa Lassén, Simon Ekman, Birk Tolvers, Melker Strandvall 
 15. Malax IF Lag 2                             h1.09.0
        Wendela Salonsaari, Cecilia Sunabacka, Hugo Högbacka, Julia Swahn, Ronja Eriksson, Zacharias Aspö, Alex Lundfors, Zelina Björkblom 
 16. IK Falken Lag 3                            h1.09.2
        Milla Byström, Ilone Kock, Ebba Sandbacka, Ida Sundqvist, Agnes Ljung, Max Bodbacka, Ivar Sundqvist, Nicoline Lindvall 

F9 4 x 400 m

  1. IK Falken Lag 1                            5.39,19
  2. IF Nykarlebynejden Lag 1                   5.45,72
  3. IF Drott Lag 1                             5.51,71
  4. IF Kraft Friidrott Lag 1                   5.56,15
  5. IK Falken Lag 2                            6.16,01
  6. IF Nykarlebynejden Lag 2                   6.19,83
  7. IF Åsarna Lag 1                            6.24,35
  8. IF Drott Lag 2                             6.29,85
  9. IF VOM Lag 1                               6.38,31
 10. IK Falken Lag 3                            6.39,86
 11. Vasa Idrottssällskap Lag 1                 6.41,25
 12. Gamlakarleby IF Lag 1                      6.41,28
 13. Malax IF Lag 1                             6.49,87
 14. Malax IF Lag 2                             6.50,99
Kilpailun ulkopuolella
     IF Drott Lag 3                             7.11,01

Heat 1                

  1. IK Falken Lag 1                            5.39,19
        Linnea Strandvall, Aster Wikström, Marielle Björkman, Jeanessa Finne 
  2. IF Nykarlebynejden Lag 1                   5.45,72
        Linn Bergström, Liza Ström, Sara Cederholm, Ronja Ström 
  3. IF Drott Lag 1                             5.51,71
        Wilma Grannas, Olivia Smedlund, Enni Auvinen, Venla Lehto 
  4. IF Kraft Friidrott Lag 1                   5.56,15
        Matilda Snickars, Wilma Nyman, Aina Wadén, Lea Snickars 
  5. IF Åsarna Lag 1                            6.24,35
        Ellen Nyberg, Matilda Sandström, Julia Lindell, Izabelle Viitasalo 
  6. Gamlakarleby IF Lag 1                      6.41,28
        Tessa Kastrén, Daniela Lindholm, Sanni Finnilä, Melida Hakala 
  7. Malax IF Lag 1                             6.49,87
        Matilda Strömblad, Ronja Eriksson, Lovisa Fogde, Nellie Nurmi-Aro 
Kilpailun ulkopuolella
     IF Drott Lag 3                             7.11,01
        Santra Suarez, Denise Westerlund, Amanda Grannas, Emma Segervall 

Heat 2                

  1. IK Falken Lag 2                            6.16,01
        Ester Nybacka, Anjelica Bodbacka, Matilda Ainasoja, Nicoline Lindvall 
  2. IF Nykarlebynejden Lag 2                   6.19,83
        Julia Åbro, Nathalie Stråka, Thea Wikblom, Ellinor Forsman 
  3. IF Drott Lag 2                             6.29,85
        Lydia Backman, Carla Björkgren, Veronika Byggmästar, Nea Piippolainen 
  4. IF VOM Lag 1                               6.38,31
        Winnie Markén, Stella Norrlin, Eveliina Andersson, Lovisa Öling 
  5. IK Falken Lag 3                            6.39,86
        Jessica Westerlund, Agnes Ljung, Ebba Sandbacka, Milla Byström 
  6. Vasa Idrottssällskap Lag 1                 6.41,25
        Tilda Åberg, Linn Bengtsson, Julia Nordman, Sara Backman 
  7. Malax IF Lag 2                             6.50,99
        Wendela Salonsaari, Zelina Björkblom, Mira Asp 

F11 4 x 50 m

  1. IF Drott Lag 1                               31,03
  2. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   31,05
  3. IF Nykarlebynejden Lag 1                     31,56
  4. Larsmo IF Lag 1                              31,72
  5. IK Falken Lag 1                              31,86
  6. Larsmo IF Lag 3                              32,09
  7. IF Åsarna Lag 2                              32,70
  8. IF Drott Lag 2                               33,29
  9. IF Kraft Friidrott Lag 1                     33,32
 10. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,34
 11. IF Åsarna Lag 1                              34,23
 12. IF VOM Lag 1                                 34,44
 13. IK Falken Lag 2                              35,60
 14. Gamlakarleby IF Lag 1                        35,87
 15. Vasa Idrottssällskap Lag 2                   36,14
 16. Malax IF Lag 1                               36,63
 17. IF Femman Lag 1                              37,56
 17. IF Drott Lag 3                               37,56
 19. Larsmo IF Lag 2                              37,68

Heat 1                

  1. IF Åsarna Lag 1                              34,23
        Abigail Byskata, Sigrid Karlström, Wilma Nyberg, Angelina Lauren 
  2. IF VOM Lag 1                                 34,44
        Fanny Engman, Venla Torkulla, Madelén Penttinen, Elin Eriksson 
  3. IK Falken Lag 2                              35,60
        Moa Jansson, Oona Sandell, Amanda Tarvonen, Agnes Liljeqvist 
  4. IF Drott Lag 3                               37,56
        Denise Westerlund, Lovisa Slotte Agnes Sanna, Hanna Vornanen, Matilda Segervall 
  5. Larsmo IF Lag 2                              37,68
        Felicia Ena, Venla Vikström, Vanessa Hästbacka, Meyah Thylin 

Heat 2                

  1. IF Drott Lag 1                               31,03
        Mollie Wikman, Agnes Skytte, Bianca Smedlund, Annie Lundén 
  2. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   31,05
        Fanny Honkakangas, Nea Rönn, Elisabeth Kvist, Alexandra Wik 
  3. Larsmo IF Lag 1                              31,72
        Josefina Kackur, Mathilda Parkkinen, Nellie Byggmästar, Vilma Björkskog 
  4. IF Åsarna Lag 2                              32,70
        Ronja Ljungberg, Vilma Hahtokari, Alva Svenlin, Ellen Ainasoja 
  5. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,34
        Ella Janfelt, Emilia Liljeqvist, Signe Jakobsson, Evelina Janfelt 
  6. Malax IF Lag 1                               36,63
        Fanny Karls, Alva Karls, Agnes Herlin, Inez Lundfors 
  7. IF Femman Lag 1                              37,56
        Elsa Ahlskog, Sanni Korhonen, Ellen Kull, Nathalie Lindström 

Heat 3                

  1. IF Nykarlebynejden Lag 1                     31,56
        Malin Cederholm, Maja Semskar, Mineá Stenroos, Clara Linqvist 
  2. IK Falken Lag 1                              31,86
        Julia Backlund, Natalie Ainasoja, Hilda Hautamäki, Yasmine Bodbacka 
  3. Larsmo IF Lag 3                              32,09
        Rebecca Sandberg, Malva Brännbacka, Lina Svenlin, Matilda Snellman 
  4. IF Drott Lag 2                               33,29
        Carolina Åhman, Hatt Alma, Ines Östman, Nea Norrgård 
  5. IF Kraft Friidrott Lag 1                     33,32
        Mathilda Westermark, Inez Sandberg, Linnea Långell, Jenna Böling 
  6. Gamlakarleby IF Lag 1                        35,87
        Sointu Finnilä, Veronica Raikula, Sarah Tissarinen, Lotta Cederberg 
  7. Vasa Idrottssällskap Lag 2                   36,14
        Tuva Nylund, Mariela Byskata, Tilde Nordman, Isabella Enlund 

F11 4 x 600 m


  1. IF Åsarna Lag 1                            8.35,64
        Sigrid Karlström, Ellen Ainasoja, Vilma Hahtokari, Wilma Nyberg 
  2. Larsmo IF Lag 1                            8.50,22
        Matilda Snellman, Nellie Byggmästar, Venla Vikström, Vilma Björkskog 
  3. IF Drott Lag 1                             8.51,56
        Agnes Skytte, Annie Lundén, Mollie Wikman, Ines Östman 
  4. Vasa Idrottssällskap Lag 1                 8.57,00
        Elisabeth Kvist, Tilde Nordman, Mariela Byskata, Nea Rönn 
  5. IF Nykarlebynejden Lag 1                   9.03,96
        Malin Cederholm, Evelina Janfelt, Emilia Liljeqvist, Signe Jakobsson 
  6. IK Falken Lag 1                            9.16,72
        Moa Jansson, Yasmine Bodbacka, Oona Sandell, Hilda Hautamäki 
  7. IF Åsarna Lag 2                            9.16,91
        Alva Svenlin, Ronja Ljungberg, Abigail Byskata, Elsie Björkfors 
  8. IF VOM Lag 1                               9.27,92
        Madelén Penttinen, Fanny Engman, Elin Eriksson, Melia Käldman 
  9. IF Drott Lag 2                             9.34,77
        Hanna Vornanen, Julia Södergård, Carolina Åhman, Nea Norrgård 
 10. IF Kraft Friidrott Lag 1                   9.44,38
        Mathilda Westermark, Inez Sandberg, Jenna Böling, Linnea Långell 
 11. Gamlakarleby IF Lag 1                      9.44,91
        Veronica Raikula, Sarah Tissarinen, Lotta Cederberg, Sointu Finnilä 
 12. Larsmo IF Lag 2                            9.45,72
        Felicia Ena, Mathilda Parkkinen, Josefina Kackur, Rebecca Sandberg 
 13. Malax IF Lag 1                            10.19,64
        Fanny Karls, Alva Karls, Agnes Herlin, Inez Lundfors 
 14. IF Femman Lag 1                           10.39,49
        Elsa Ahlskog, Sanni Korhonen, Ellen Kull, Nathalie Lindström 

F13 4 x 100 m

  1. IF Drott Lag 1                               55,17
  2. IF Femman Lag 2                              57,43
  3. IF Kraft Friidrott Lag 1                     57,74
  4. IK Falken Lag 1                              58,28
  5. IF Åsarna Lag 1                              58,39
  6. IF Nykarlebynejden Lag 1                     58,53
  7. Larsmo IF Lag 1                              58,79
  8. IF Drott Lag 2                               59,31
  9. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   59,35
 10. IF Femman Lag 1                            1.02,35
 11. Malax IF Lag 1                             1.02,58
 12. IF Drott Lag 3                             1.03,11
     IF Åsarna Lag 2                                 DQ

Heat 1                

  1. IF Drott Lag 1                               55,17
Jamira Suarez, Priscilla Boateng, Tilda Höglund, Tilda Engström 2. IK Falken Lag 1 58,28 Vera Björk, Chantelle Finne, Emma Fors, Alicia Björkvik 3. IF Åsarna Lag 1 58,39 Neah Nyman, Elin Jakobsson, Charlotta Sandkulla, Elsa Grannabba 4. Vasa Idrottssällskap Lag 1 59,35 5. IF Femman Lag 1 1.02,35 Linn Ahlskog, Emma Korhonen, Sonya Suomela, Felicia Lindström 6. Malax IF Lag 1 1.02,58 Kristin Ingves Cecilia, Nea Svahn, Fanny Antell, Elizabeth Fogde Heat 2 1. IF Femman Lag 2 57,43 Ciia Karlsson, Julia Nyholm, Ella Nygård, Tuva Kecklund 2. IF Kraft Friidrott Lag 1 57,74 Hanna Granbäck, Clara Holmberg, Julia Groop, Ida Lärka 3. IF Nykarlebynejden Lag 1 58,53 Milla Ström, Engla-Lie Holländer, Laura Ström, Thilde Holm 4. Larsmo IF Lag 1 58,79 Felicia Vikström, Malin Svenlin, Nicolina Björkskog, Hanna Hagnäs 5. IF Drott Lag 2 59,31
Teodora Westerlund, Fanny Östman, Milja Snellman, Mia Backman 6. IF Drott Lag 3 1.03,11 Jessica Järndahl, Kiira Nordström, Alva Norrgård, Nea Hassila IF Åsarna Lag 2 DQ F13 4 x 600 m 1. IF Drott Lag 1 7.34,92 Teodora Westerlund, Nea Hassila, Tilda Höglund, Jamira Suarez 2. IF Femman Lag 1 7.56,96 Tuva Kecklund, Ciia Karlsson, Emma Korhonen, Julia Nyholm 3. IF Nykarlebynejden Lag 1 8.06,93 Laura Ström, Engla-Lie Holländer, Milla Ström, Tilde Stråka 4. IF Drott Lag 2 8.21,47 Milja Snellman, Mia Backman, Fanny Östman, Priscilla Boateng 5. IF Kraft Friidrott Lag 1 8.37,28 Jenny Liljedahl, Julia Groop, Natalie Stenlund, Hanna Granbäck 6. IF Åsarna Lag 1 8.39,35 Elin Jakobsson, Nicolina Berg, Charlotta Sandkulla, Amanda Grahn 7. IK Falken Lag 1 8.42,88 Vera Björk, Chantelle Finne, Emma Fors, Lina Nybacka 8. Malax IF Lag 1 9.00,83 Kristin Ingves Cecilia, Linda Hyöty, Fanny Antell, Elizabeth Fogde F13 4 x 60 m h 1. IF Drott Lag 1 44,52 2. IK Falken Lag 1 47,66 3. IF Nykarlebynejden Lag 1 53,31 4. IF Åsarna Lag 1 54,05 5. IF Kraft Friidrott Lag 1 56,27 6. IF Drott Lag 2 56,57 Heat 1 1. IK Falken Lag 1 47,66 Lina Nybacka, Chantelle Finne, Emma Fors, Alicia Björkvik 2. IF Kraft Friidrott Lag 1 56,27 Hanna Granbäck, Natalie Stenlund, Julia Groop, Ida Lärka 3. IF Drott Lag 2 56,57 Nea Hassila, Jessica Järndahl, Fanny Östman, Alva Norrgård Heat 2 1. IF Drott Lag 1 44,52 Teodora Westerlund, Tilda Höglund, Milja Snellman, Mia Backman 2. IF Nykarlebynejden Lag 1 53,31 Tilde Stråka, Thilde Holm, Sandra Nystrand, Milla Ström 3. IF Åsarna Lag 1 54,05 Neah Nyman, Charlotta Sandkulla, Fanny Saarinen, Elin Jakobsson F15 4 x 100 m 1. IF Drott Lag 1 53,68 2. IK Falken Lag 1 55,41 3. IF VOM Lag 1 56,02 4. IF Femman Lag 1 56,05 5. IF Åsarna Lag 1 57,03 6. Larsmo IF Lag 1 57,10 7. IF Nykarlebynejden Lag 1 58,28 8. IK Falken Lag 2 58,73 9. Vasa Idrottssällskap Lag 1 1.01,34 Heat 1 1. IF Drott Lag 1 53,68 Lova Forsman, Tilda Gripenberg, Ida Backman, Matilda Nyman 2. IK Falken Lag 1 55,41 Laura Byström, Lili-Ann Tuomi, Suzette Finne, Andrea Rönnskär 3. IF Femman Lag 1 56,05 Malin Skog, Elin Källberg, Amanda Nygård, Ellen Sabel 4. IF Nykarlebynejden Lag 1 58,28 Hanna Back, Nathalie Nyback, Belinda Stenroos, Michelle Nyback Heat 2 1. IF VOM Lag 1 56,02 Fanny Rintanen, Evelina Österberg, Henna Torrkulla, Linnea Källbacka 2. IF Åsarna Lag 1 57,03 Emma Wikman, Ana Ciornei, Janica Hahtokari, Ida Lillsund 3. Larsmo IF Lag 1 57,10 Nadja Björkskog, Nora Finholm, Jasmine Vikström, Emma Haglund 4. IK Falken Lag 2 58,73 Eveliina Suvanto, Ronja Gäddnäs, Carolina Granö, Sofia Hagman 5. Vasa Idrottssällskap Lag 1 1.01,34 Janna Siegfrids, Fanny Forsman, Julia Enlund, Fina Backholm F15 4 x 800 m 1. IK Falken Lag 1 10.54,63 Eveliina Suvanto, Ronja Gäddnäs, Laura Byström, Suzette Finne 2. IF VOM Lag 1 11.06,95 Fanny Rintanen, Evelina Österberg, Fanny Eriksson, Linnea Källbacka 3. IF Drott Lag 1 11.27,72 Isabella Jansson, Ida Backman, Lina Lahti, Lova Forsman 4. IF Femman Lag 1 12.11,84 Amanda Nygård, Emilia Häll, Olivia Sabel, Malin Skog 5. IF Nykarlebynejden Lag 1 12.43,19 Nathalie Nyback, Sofia Stråka, Hanna Back, Michelle Nyback F15 4 x 80 m h 1. IF Drott Lag 1 54,60 Lova Forsman, Matilda Nyman, Moa Parkkinen, Ida Backman 2. IK Falken Lag 1 54,82 Andrea Rönnskär, Suzette Finne, Laura Byström, Lili-Ann Tuomi 3. IF Nykarlebynejden Lag 1 1.02,27 Belinda Stenroos, Tindra Sundvik, Sofia Stråka, Hanna Back

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan