Tävlingar - 06.06 - Föreningscup deltävling I Nykarleby

Tävlingsinfo

Datum och klockslagTisdag 06.06 18:00
ArrangörIF Nykarlebynejden
PlatsSkogsvallen, Nykarleby
Avgift0 € / gren el. lag
Anmälan senastLördag 03.06
ON-Line på ÖID:s hemsidan.
E-post: anders.byggmastar@multi.fi
OBS! endast för de föreningar som är anmälda
Kontonummer
BekräftningPå plats
Övrig infoRegler och undantag i Vattenfall cup 1
De som deltar i gång har möjlighet att delta i en annan indviduell gren + stafett. Gången är mixtävling endera pojke eller flicka.


KontaktuppgifterAnders Byggmästar, tfn. 044-425 3581
ResultatserviceUnder tävlingen: 050-553 1250
Efter tävlingen: IFN:s el ÖID:s hemsida
Webbsidahttp://ifn.idrott.fi

Grenar

P-17200m, 3-steg, Kula
F-17200m, 3-steg, Kula
P-15100m, 2000m, Stav, Kula, 4 x 100m
F-15100m, 2000m, Stav, Kula, 4 x 100m
P-1360m, 1000m, Höjd, Spjut, 4 x 100m
F-1360m, 1000m, Höjd, Spjut, 4 x 100m
P-1160m, 1000m, Längd, Diskus, 4 x 50m
F-1160m, 1000m, Längd, Diskus, 4 x 50m

Tidsschema

18.00 F11     60m
F15 stav
P15 kula
F11 diskus
18.10 P11 60m
F13 höjd
F11 längd
18.20 F13 60m
18.30 P13 60m
18.40 F15 100m
F15 kula
18.50 P15 100m
P11 diskus
19.00 D17 200m
P11 längd
19.10 H17 200m
P15 stav
D17 kula
19.20 F11 1000m
P13 höjd
19.30 P11 1000m
19.40 F13 1000m
D17 tresteg
F13 spjut
19.50 P13 1000m
H17 kula
20.00 F15 2000m
20.10 P15 2000m
H17 tresteg
P13 spjut
20.20 F11 4x50m
20.30 P11 4x50m
20.40 F13 4x100m
20.50 P13 4x100m
20.55 F15 4x100m
21.00 P15 4x100m  

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
P-17
 200m
 IK Falken
 IF Drott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 3-steg
 IK Falken
 IK Falken
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Kula
 IK Falken
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Åsarna
F-17
 200m
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott26,4227,37
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 3-steg
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Kula
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Åsarna
P-15
 100m
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 2000m
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap7.04,827.04,82
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 Stav
 IF Drott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 Kula
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 4 x 100m
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-15
 100m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 2000m
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Stav
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IK Falken
 Larsmo IF
 Kula
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 4 x 100m
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
P-13
 60m
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 1000m
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Höjd
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 Larsmo IF
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 4 x 100m
 IF VOM lag 1IF VOM
 IK Falken lag 1IK Falken
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-13
 60m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Kokkolan Veikot
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 1000m
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Kokkolan Veikot
 IF Åsarna
 Höjd
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 Spjut
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 IF VOM
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 4 x 100m
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IF Drott lag 3IF Drott
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
P-11
 60m
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Larsmo IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Åsarna
 1000m
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IK Falken
 IK Falken
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 Längd
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 Diskus
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 4 x 50m
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 3IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 4IF Nykarlebynejden
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF VOM lag 2IF VOM
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna
F-11
 60m
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 1000m
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Längd
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 IF VOM
 IK Falken
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Diskus
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 IF Drott
 IF Drott
 Larsmo IF
 Larsmo IF
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 4 x 50m
 IF VOM lag 1IF VOM
 IF VOM lag 2IF VOM
 IF Nykarlebynejden lag 1IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 2IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden lag 3IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap lag 1Vasa Idrottssällskap
 IF Drott lag 1IF Drott
 IF Drott lag 2IF Drott
 IK Falken lag 1IK Falken
 IK Falken lag 2IK Falken
 Larsmo IF lag 1Larsmo IF
 Larsmo IF lag 2Larsmo IF
 Larsmo IF lag 3Larsmo IF
 IF Åsarna lag 1IF Åsarna

Resultat

Föreningscup / Seuracup deltävling 1 i Nkby / Uusikaarlepyy
Skogsvallen, Nykarleby
06-06-2017

RESULTAT / TULOKSET

Poäng / pisteet
1. IF Drott		13226
2. IK Falken		11160
3. Vasa IS		10866
4. IF Nykarlebunejden	10232
5. Larsmo IF		10067
6. IF Åsarna		9642
7. IF Vom		8311
8. IK Kraft		7627

P11 60 m

  1. Axel Granbäck                           IFKraft              9,10
  2. Casper Laaksonen                        IFDrott              9,29
  3. Noah Sjöblom                            VasaIS               9,41
  4. Alfons Österåker                        IFVom                9,56
  5. Mario Knutar                            IFNykn               9,58
  6. Daniel Kartalov                         IFNykn               9,61
  7. Paul Hjulfors                           LarsmoIF             9,74
  8. Jim Ström                               IFNykn               9,98
  9. Viktor Rönnskär                         IKFalken            10,12
 10. Liam Gädda                              VasaIS              10,26
 11. Christoffer Elenius                     IFVom               10,36
 12. Jonas Björklund                         VasaIS              10,40
 13. Ruben Widjeskog                         IFÅsarna            10,69

Heat 1                 +0,3

  1. Noah Sjöblom                            VasaIS               9,41
  2. Paul Hjulfors                           LarsmoIF             9,74
  3. Viktor Rönnskär                         IKFalken            10,12
  4. Liam Gädda                              VasaIS              10,26
  5. Jonas Björklund                         VasaIS              10,40
  6. Ruben Widjeskog                         IFÅsarna            10,69

Heat 2                 +0,6

  1. Axel Granbäck                           IFKraft              9,10
  2. Casper Laaksonen                        IFDrott              9,29
  3. Alfons Österåker                        IFVom                9,56
  4. Mario Knutar                            IFNykn               9,58
  5. Daniel Kartalov                         IFNykn               9,61
  6. Jim Ström                               IFNykn               9,98
  7. Christoffer Elenius                     IFVom               10,36

P11 1000 m

  1. Oliver Nordberg                         IFKraft           3.28,35
  2. Felix Kass                              IKFalken          3.31,29
  3. Linus Liljekvist                        LarsmoIF          3.41,78
  4. Miro Auvinen                            IFDrott           3.45,67
  5. Eddie Wikblom                           IFNykn            3.46,45
  6. Jesper Sundqvist                        IKFalken          3.46,50
  7. Theo Gullberg                           VasaIS            3.47,93
  8. Noel Granholm                           LarsmoIF          3.48,33
  9. Joel Kastus                             IFVom             3.49,44
 10. Elias Ehrs                              IFVom             3.52,86
 11. Arvid Kock                              IKFalken          4.14,12
 12. Christian Lövsund                       IFÅsarna          4.16,06
     Sander Wikblom                          IFNykn                DNS

P11 Längd/Pituus

  1. Sami Alatalo                            IFDrott               406                
  2. Anton Svenlin                           LarsmoIF              405                
  3. Alex Lövsund                            IFÅsarna              389                
  4. Axel Lärka                              IFKraft               373                
  5. Matts Södergård                         IFVom                 367                
  6. Eeli Bengs                              VasaIS                364                
  7. Melker Wikblom                          IFNykn                360                
  8. Alex Myntti                             VasaIS                359                
  9. Jonathan Nyqvist                        IFNykn                336                
 10. Hampus Berglund                         IFVom                 320                
 11. Tony Ahlvik                             IKFalken              303                

P11 Diskus/Kiekko

  1. Robin Liljeqvist                        IFNykn              19,00
  2. Felix Sundelin                          LarsmoIF            17,10
  3. Conny Majabacka                         IFVom               16,21
  4. Joel Öling                              IFVom               14,95
  5. Eljas Enlund                            IFÅsarna            14,20
  6. Sebastian Malm                          IFKraft             13,93
  7. Valter Envall                           IKFalken            13,19
  8. Benjamin Rönngård                       IFDrott             12,56
  9. Jonas Braxén                            VasaIS               9,62

P11 4 x 50 m

  1. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   31,41
  2. IF Nykarlebynejden Lag 1                     31,68
  3. Larsmo IF Lag 1                              31,69
  4. If Kraft Lag 1                               31,88
  5. IF VOM Lag 1                                 33,06
  6. IF Drott Lag 1                               33,10
  7. IK Falken Lag 1 1                            33,63
  8. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,89
  9. IF VOM Lag 2                                 34,82
 10. IF Åsarna Lag 1                              35,96
     IF Nykarlebynejden Lag 4                       DNS
     IF Nykarlebynejden Lag 3                       DNS

Heat 1                

  1. IF Nykarlebynejden Lag 1                     31,68
        Daniel Kartalov
        Melker Wikblom
        Jonathan Nyqvist
        Mario Knutar

  2. Larsmo IF Lag 1                              31,69
        Anton Svenlin
        Noel Granholm
        Linus Liljekvist
        Paul Hjulfors

  3. If Kraft Lag 1                               31,88
        Sebastian Malm
        Axel Lärka
        Axel Granbäck
        Oliver Nordberg

  4. IF Drott Lag 1                               33,10
        Benjamin Rönngård
        Casper Laaksonen
        Miro Auvinen
        Sami Alatalo

  5. IF Åsarna Lag 1                              35,96
        Christian Lövsund
        Alex Lövsund
        Eljas Enlund
        Ruben Widjeskog

 
Heat 2                

  1. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   31,41
        Noah Sjöblom
        Alex Myntti
        Eeli Bengs
        Theo Gullberg

  2. IF VOM Lag 1                                 33,06
        Matts Södergård
        Hampus Berglund
        Joel Kastus
        Alfons Österåker

  3. IK Falken Lag 1 1                            33,63
        Arvid Kock
        Valter Envall
        Viktor Rönnskär
        Jesper Sundqvist

  4. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,89
        Jim Ström
        Eddie Wikblom
        Robin Liljeqvist
        Sander Wikblom

  5. IF VOM Lag 2                                 34,82
        Conny Majabacka
        Joel Öling
        Christoffer Elenius
        Elias Ehrs

P13 60 m

  1. Kasper Holm                             IFNykn               8,47
  2. William Westerlund                      IFDrott              8,55
  3. Alex Laaksonen                          IFDrott              8,83
  4. Manuel Wikström                         IKFalken             8,93
  5. Anton Rännar                            IFVom                9,07
  6. Alex Nyman                              IFNykn               9,08
  7. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             9,12
  8. Emil Nyfelt                             LarsmoIF             9,15
  9. Adam Järv                               VasaIS               9,16
 10. Vilhelm Sandbacka                       IFÅsarna             9,91
 11. Adrian Järv                             VasaIS              10,71

Heat 1                 +0,2

  1. Manuel Wikström                         IKFalken             8,93
  2. Emil Nyfelt                             LarsmoIF             9,15
  3. Adam Järv                               VasaIS               9,16
  4. Vilhelm Sandbacka                       IFÅsarna             9,91
  5. Adrian Järv                             VasaIS              10,71

Heat 2                 +1,5

  1. Kasper Holm                             IFNykn               8,47
  2. William Westerlund                      IFDrott              8,55
  3. Alex Laaksonen                          IFDrott              8,83
  4. Anton Rännar                            IFVom                9,07
  5. Alex Nyman                              IFNykn               9,08
  6. Xedrick Byskata                         IFÅsarna             9,12

P13 1000 m

  1. Roberto Hagman                          LarsmoIF          3.26,69
  2. Albin Söderman                          IFDrott           3.36,27
  3. Jakob Ehrs                              IFVom             3.42,89
  4. Markus Nordström                        IFNykn            3.46,83
  5. Filip Stark                             VasaIS            3.54,31
  6. Isak Liljeqvist                         IKFalken          3.57,17
  7. Viktor Krook                            IFKraft           3.58,86
     Oscar Grannas                           IFDrott               DNS
     Albin Kass                              IKFalken              DNS
     Herman Höglund                          IKFalken              DNS

P13 Höjd/Korkeus

  1. Ber Dway Sel                            LarsmoIF              145
  2. Jon Sundberg                            IFDrott               140
  3. Jonas Åbro                              IFNykn                130
  4. Amos Nordström                          IFNykn                130
  5. Gabriel Belhoucine                      IFDrott               125
  6. Colin Ena                               IFNykn                120
     Eddie Björkskog                         IKFalken              DNS

P13 Spjut/Keihäs

  1. Nemo Parhiala                           IKFalken            28,42
  2. Viggo Hiltunen                          LarsmoIF            27,15
  3. Hannes Granlund                         IFNykn              25,58
  4. Eero Tampio                             IFDrott             25,37
  5. Benjamin Holmbäck                       IFÅsarna            23,95
  6. Nicholas Stennabba                      IFDrott             23,87
  7. Hugo Back                               IFVom               20,52
  8. Benjamin Hagman                         IKFalken            17,52
  9. Mico Sjölund                            LarsmoIF            16,62


P13 4 x 100 m


  1. IF Drott Lag 1                               56,13
        William Westerlund
        Oscar Grannas
        Alex Laaksonen
        Eero Tampio

  2. Larsmo IF Lag 1                              56,20
        Emil Nyfelt
        Ber Dway Sel
        Viggo Hiltunen
        Roberto Hagman

  3. IF Nykarlebynejden Lag 1                     59,55
        Alex Nyman
        Colin Ena
        Amos Nordström
        Kasper Holm

  4. IF Drott Lag 2                             1.01,68
        Albin Söderman
        Gabriel Belhoucine
        Jon Sundberg
        Nicholas Stennabba

  5. IF VOM Lag 1                               1.02,71
        Hugo Back
        Anton Rännar
        Jakob Ehrs
        David Jakas

  6. IF Nykarlebynejden Lag 2                   1.06,53
        Jonas Åbro
        Johannes Jakobsson
        Filip Nilsström
        Markus Nordström

     IF Åsarna Lag 1                                DNS
        Benjamin Holmbäck
        Xedrick Byskata
        Vilhelm Sandbacka

     IK Falken Lag 1                                DNS

P15 100 m

  1. Fredrik Björkqvist                      IFÅsarna            12,11
  2. Rasmus Lahti                            IFDrott             12,61
  3. Sebastian Nordberg                      IFKraft             12,81
  4. Philip Johansson                        LarsmoIF            12,84
  5. Jon Wikström                            IKFalken            13,20
  6. Filip Nystrand                          IFNykn              13,29
  7. William Stenbacka                       IKFalken            13,48
  8. Viktor Björkell                         VasaIS              13,58
  9. Michael Rännar                          IFVom               13,74
 10. Adrian Lillas                           IFNykn              13,93
 11. Viktor Ehnvall                          IKFalken            14,33
 12. David Björkman                          IKFalken            14,96
 13. Anton Norrbacka                         IKFalken            15,85
     Mici Paavolainen                        IKFalken              DNS

Heat 1                 +2,1

  1. Sebastian Nordberg                      IFKraft             12,81
  2. Philip Johansson                        LarsmoIF            12,84
  3. William Stenbacka                       IKFalken            13,48
  4. Viktor Björkell                         VasaIS              13,58
  5. Adrian Lillas                           IFNykn              13,93
  6. Viktor Ehnvall                          IKFalken            14,33
  7. Anton Norrbacka                         IKFalken            15,85

Heat 2                 +1,0

  1. Fredrik Björkqvist                      IFÅsarna            12,11
  2. Rasmus Lahti                            IFDrott             12,61
  3. Jon Wikström                            IKFalken            13,20
  4. Filip Nystrand                          IFNykn              13,29
  5. Michael Rännar                          IFVom               13,74
  6. David Björkman                          IKFalken            14,96
     Mici Paavolainen                        IKFalken              DNS

P15 2000 m

  1. Leonard Markén                          IFVom             6.30,82
  2. Josef Höglund                           IKFalken          6.38,95
  3. Elias Blomström                         IKFalken          6.53,45
  4. Johan Friman                            VasaIS            7.00,93
  5. Rasmus Lerstrand                        VasaIS            7.12,70
  6. Johannes Åhman                          IFDrott           7.16,23
  7. Alexander Storrank                      IFÅsarna          7.16,41
  8. Jakob Finnström                         IFVom             7.18,15
  9. Axel Norrbacka                          IKFalken          7.19,36
 10. Johannes Ehrs                           IFVom             7.22,99
 11. Fred Svenlin                            LarsmoIF          8.18,17
 12. Filip Ahlskog                           IFNykn            8.34,99
     Mattis Nordström                        IFKraft               DNS
     Antonio Jankens                         IFNykn                DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Viktor Björkell                         VasaIS            6.45,72


P15 Stav/Seiväs

  1. Albin Lundberg                          VasaIS                340
  2. Anton Ljung                             LarsmoIF              250
  3. William Back                            IFNykn                220
  4. Anton Lassen                            IKFalken              210
  5. Adrian Björkgren                        IFDrott               200

P15 Kula/Kuula

  1. Jonatan Enfors                          IFÅsarna            12,24
  2. Viktor Byggmästar                       IFDrott             10,25
  3. Younes Elberkennou                      VasaIS               9,56
  4. Jacob Smeds                             IFVom                8,85
  5. Vincent Ljung                           LarsmoIF             7,73
  6. André Lindfors                          IKFalken             7,47
  7. Oskar Stenvall                          IFNykn               7,35

P15 4 x 100 m


  1. IK Falken Lag 1                              50,94
        Josef Höglund
        Anton Lassen
        Axel Norrbacka
        William Stenbacka

  2. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   52,97
        Albin Lundberg
        Younes Elberkennou
        Johan Friman
        Viktor Björkell

  3. IF Drott Lag 1                               52,98
        Adrian Björkgren
        Rasmus Lahti
        Johannes Åhman
        Viktor Byggmästar

  4. IF Åsarna Lag 1                              53,75
        Fredrik Björkqvist
        Mathias Koivusalo
        Alexander Storrank
        Jonatan Enfors

  5. IF VOM Lag 1                                 56,05
        Michael Rännar
        Leonard Markén
        Johannes Ehrs
        Jacob Smeds

  6. IK Falken Lag 2                              57,28
        David Björkman
        Jon Wikström
        Anton Norrbacka
        Elias Blomström

  7. IF Nykarlebynejden Lag 1                     57,97
        Adrian Lillas
        Filip Nystrand
        Filip Ahlskog
        William Back

     Larsmo IF Lag 1                                DNS
        Anton Ljung
        Adam Sundelin
        Vincent Ljung
        Philip Johansson


H17/M17 200 m

  1. Nay Ta Tha                              LarsmoIF            23,02
  2. Jimi Nukala                             VasaIS              23,17
  3. Johannes Brännback                      IFKraft             23,95
  4. Lucas Mulders                           VasaIS              24,76
  5. Alfons Söderman                         IFDrott             24,86
  6. Reza Cheraghi Ali                       IKFalken            25,38
  7. Jere Ena                                IKFalken            25,88
  8. Otto Gripenberg                         IKFalken            26,37
  9. Anton Sandvik                           IFVom               27,11
 10. Lenny Stråka                            IFNykn              35,33

Heat 1                 +2,4

  1. Nay Ta Tha                              LarsmoIF            23,02
  2. Jimi Nukala                             VasaIS              23,17
  3. Lucas Mulders                           VasaIS              24,76
  4. Reza Cheraghi Ali                       IKFalken            25,38
  5. Otto Gripenberg                         IKFalken            26,37

Heat 2                 +2,2

  1. Johannes Brännback                      IFKraft             23,95
  2. Alfons Söderman                         IFDrott             24,86
  3. Jere Ena                                IKFalken            25,88
  4. Anton Sandvik                           IFVom               27,11
  5. Lenny Stråka                            IFNykn              35,33

H17 3-steg / M17 Kolmiloikka

  1. Antti Vornanen                          IFDrott             12,82 +1,1           
  2. Christoffer Pått                        VasaIS              11,47 +1,6           
  3. Isak Holm                               IKFalken            11,42 +1,6           
  4. Joakim Storbäck                         IFKraft             10,97 +0,9           
   

H17 Kula / M17 Kuula

  1. Linus Selkälä                           IFÅsarna            12,20
  2. Joel Streng                             IFDrott             11,39
  3. Christian Tarvonen                      IKFalken            10,19
  4. Tobias Holmberg                         VasaIS               8,95
  5. Joel Sandås                             IFNykn               8,72
  6. Joel Storbäck                           IFKraft              7,49

F11/T11 4 x 50 m

  1. Larsmo IF Lag 1                              31,78
  2. IF Åsarna Lag 1                              31,98
  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   32,15
  4. IF Nykarlebynejden Lag 1                     32,37
  5. IF Drott Lag 1                               32,45
  6. IK Falken Lag 1                              32,74
  7. If Kraft Lag 1                               33,07
  8. IF VOM Lag 2                                 33,09
  9. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,94
 10. If Nykarlebynejden Lag 4                     34,29
 11. IF Nykarlebynejden Lag 3                     34,66
 12. IF VOM Lag 1                                 35,26
 13. IF Drott Lag 2 2                             35,31
 14. Larsmo IF Lag 3                              35,62
 15. Larsmo IF Lag 2                              35,93
 16. If Åsarna Lag 2                              36,08
 17. IK Falken Lag 2                              40,83

Heat 1                

  1. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   32,15
        Fanny Honkakangas
        Nea Rönn
        Molly Forslund
        Elisabeth Kvist

  2. IK Falken Lag 1                              32,74
        Ellen Kock
        Hilda Hautamäki
        Linnea Strandvall
        Julia Backlund

  3. If Nykarlebynejden Lag 4                     34,29
        Sara Cederholm
        Ronja Ström
        Liza Ström
        Signe Jakobsson

  4. IF VOM Lag 1                                 35,26
        Kajsa Back
        Ida Kastus
        Linn Österberg
        Elin Eriksson

  5. Larsmo IF Lag 3                              35,62
        Matilda Snellman
        Felicia Ena
        Venla Vikström
        Meyah Thylin

  6. If Åsarna Lag 2                              36,08
        Vilma Lindqvist
        Alva Svenlin
        Emilia Holmlund
        Ellen Nyberg


Heat 2                

  1. IF Nykarlebynejden Lag 1                     32,37
        Tinja Kuoppamaa
        Mineá Stenroos
        Anna Nybäck
        Clara Linqvist

  2. IF Drott Lag 1                               32,45
        Carolina Åhman
        Julia Lundqvist
        Mollie Wikman
        Annie Lundén

  3. If Kraft Lag 1                               33,07
        Mathilda Westermark
        Ellinor Halonen
        Johanna Häggkvist
        Tilde Snickars

  4. IF Nykarlebynejden Lag 2                     33,94
        Emilia Liljeqvist
        Ella Janfelt
        Evelina Janfelt
        Kajsa Ekholm

  5. IF Nykarlebynejden Lag 3                     34,66
        Simona Jankens
        Linn Bergström
        Julia Åbro
        Julia Ena

  6. IF Drott Lag 2 2                             35,31
        Agnes Skytte
        Matilda Segervall
        Alma Hatt
        Ines Östman


Heat 3                

  1. Larsmo IF Lag 1                              31,78
        Josefina Kackur
        Mathilda Parkkinen
        Nellie Byggmästar
        Vilma Björkskog

  2. IF Åsarna Lag 1                              31,98
        Ronja Ljungberg
        Wilma Nyberg
        Abigail Byskata
        Angelina Lauren

  3. IF VOM Lag 2                                 33,09
        Emilia Österberg
        Fanny Engman
        Madelén Penttinen
        Agnes Påfs

  4. Larsmo IF Lag 2                              35,93
        Tilde Ede´n
        Elicia Björkman
        Rebecca Sandberg
        Ester Granholm

  5. IK Falken Lag 2                              40,83
        Matilda Ainasoja
        Nathalie Ainasoja
        Aster Wikström
        Agnes Liljeqvist


F13/T13 4 x 100 m

  1. IF Drott Lag 1                               55,61
  2. IF Åsarna Lag 1                              57,36
  3. IF Nykarlebynejden Lag 1                     58,93
  4. IK Falken Lag 1                              58,94
  5. IF Drott Lag 2                               59,21
  6. Larsmo IF Lag 1                              59,28
  6. IF VOM Lag 1 1                               59,28
  8. Vasa Idrottssällskap Lag 1 1               1.00,53
  9. If Kraft Lag 1                             1.01,02
 10. IF Nykarlebynejden Lag 2                   1.02,28
 11. IF Drott Lag 3                             1.02,95
 12. If Åsarna Lag 2                            1.03,15
 13. If Åsarna Lag 3                            1.06,85
     IK Falken Lag 2 2                              DNS

Heat 1                

  1. IF Drott Lag 1                               55,61
        Jamira Suarez
        Tiwaah Boateng Priscilla
        Tilda Höglund
        Tilda Engström

  2. IF Åsarna Lag 1                              57,36
        Neah Nyman
        Vera Ståhlstedt
        Charlotta Sandkulla
        Elsa Grannabba

  3. IF Nykarlebynejden Lag 1                     58,93
        Thilde Holm
        Tilde Stråka
        Laura Ström
        Matilda Turpeinen

  4. IF Drott Lag 2                               59,21
        Teodora Westerlund
        Emma Lillas
        Mia Backman
        Nea Hassila

  5. IF VOM Lag 1                                 59,28
  6. If Kraft Lag 1                             1.01,02
        Julia Groop
        Jenny Liljedal
        Ida Lärka
        Clara Holmberg

  7. IF Drott Lag 3                             1.02,95
        Alva Nygård
        Noomi Enlund
        Jessica Järndahl
        Fanny Östman


Heat 2                

  1. IK Falken Lag 1                              58,94
        Emmi Parhiala
        Enya Hjulfors
        Emma Fors
        Alicia Björkvik

  2. Larsmo IF Lag 1                              59,28
        Semina Kozic
        Tanja Nyfelt
        Wilma Snellman
        Emma Haglund

  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1 1               1.00,53
  4. IF Nykarlebynejden Lag 2                   1.02,28
        Malin Cederholm
        Ida Stenvall
        Linn Eklund
        Engla-Lie Holländer

  5. If Åsarna Lag 2                            1.03,15
        Elin Jakobsson
        Adriana Dalhem
        Celine Sjölind
        Amanda Grahn

  6. If Åsarna Lag 3                            1.06,85
        Adéle Zittra
        Wilma Kainberg
        Celine Sjölind
        Fanny Hongell

     IK Falken Lag 2                                DNS

F15/T15 4 x 100 m


  1. IF Drott Lag 1                               56,33
        Moa Parkkinen
        Ida Backman
        Tilda Gripenberg
        Lova Forsman

  2. If Kraft Lag 1                               56,34
        Natalie Stenlund
        Felicia Krook
        Frida Häggkvist
        Johanna Häggkvist

  3. Vasa Idrottssällskap Lag 1                   56,64
        Janna Siegfrrids
        Moa Forslund
        Ingrid Forsman Fanny
        Ellen Bos

  4. IF VOM Lag 1                                 57,07
        Linnea Källbacka
        Henna Torrkulla
        Mirjam Bamm
        Evelina Österberg

  5. IK Falken Lag 1                              57,89
        Lili-Ann Tuomi
        Andrea Rönnskär
        Sofia Hagman
        Wilma Hautamäki

  6. Larsmo IF Lag 1                              58,85
        Nadja Björkskog
        Malin Svenlin
        Jasmine Vikström
        Felicia Vikström

  7. IF Nykarlebynejden Lag 1                     58,92
        Hanna Back
        Nathalie Nyback
        Belinda Stenroos
        Michelle Nyback

  8. IF Åsarna Lag 1                              59,81


F11/T11 60 m

  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             9,41
  2. Tinja Kuoppamaa                         IFNykn               9,45
  3. Annie Lundén                            IFDrott              9,52
  4. Angelina Lauren                         IFÅsarna             9,63
  5. Nellie Byggmästar                       LarsmoIF             9,64
  6. Mineá Stenroos                          IFNykn               9,72
  7. Evelina Janfelt                         IFNykn               9,79
  8. Venla Vikström                          LarsmoIF             9,92
  8. Felicia Ena                             LarsmoIF             9,92
 10. Linn Bergström                          IFNykn               9,96
 11. Lina Svenlin                            LarsmoIF            10,03
 12. Mathilda Westermark                     IFKraft             10,06
 13. Fanny Engman                            IFVom               10,12
 14. Linnea Strandvall                       IKFalken            10,24
 15. Clara Linqvist                          IFNykn              10,30
 16. Ella Janfelt                            IFNykn              10,32
 17. Hatt Alma                               IFDrott             10,63
 17. Nathalie Ainasoja                       IKFalken            10,63
 19. Hilda Strand                            VasaIS              10,64
 20. Kajsa Back                              IFVom               10,69
 20. Rebecca Sandberg                        LarsmoIF            10,69
 22. Carolina Åhman                          IFDrott             10,70
 23. Matilda Segervall                       IFDrott             10,94
 24. Kajsa Ekholm                            IFNykn              11,04
 25. Meyah Thylin                            LarsmoIF            11,42
 26. Sonja Sillankorva                       VasaIS              11,58
 27. Vanja Gädda                             VasaIS              11,65

Heat 1                 -0,8

  1. Tinja Kuoppamaa                         IFNykn               9,45
  2. Lina Svenlin                            LarsmoIF            10,03
  3. Linnea Strandvall                       IKFalken            10,24
  4. Hilda Strand                            VasaIS              10,64
  5. Kajsa Ekholm                            IFNykn              11,04
  6. Sonja Sillankorva                       VasaIS              11,58

Heat 2                 -0,2

  1. Annie Lundén                            IFDrott              9,52
  2. Felicia Ena                             LarsmoIF             9,92
  3. Linn Bergström                          IFNykn               9,96
  4. Mathilda Westermark                     IFKraft             10,06
  5. Clara Linqvist                          IFNykn              10,30
  6. Hatt Alma                               IFDrott             10,63
  7. Carolina Åhman                          IFDrott             10,70

Heat 3                 +1,4

  1. Angelina Lauren                         IFÅsarna             9,63
  2. Mineá Stenroos                          IFNykn               9,72
  3. Evelina Janfelt                         IFNykn               9,79
  4. Fanny Engman                            IFVom               10,12
  5. Ella Janfelt                            IFNykn              10,32
  6. Kajsa Back                              IFVom               10,69
  7. Vanja Gädda                             VasaIS              11,65

Heat 4                 +0,1

  1. Vilma Björkskog                         LarsmoIF             9,41
  2. Nellie Byggmästar                       LarsmoIF             9,64
  3. Venla Vikström                          LarsmoIF             9,92
  4. Nathalie Ainasoja                       IKFalken            10,63
  5. Rebecca Sandberg                        LarsmoIF            10,69
  6. Matilda Segervall                       IFDrott             10,94
  7. Meyah Thylin                            LarsmoIF            11,42

F11/T11 1000 m

  1. Nea Rönn                                VasaIS            3.44,69
  2. Ida Kastus                              IFVom             3.48,54
  3. Winnie Markén                           IFVom             3.51,25
  4. Ellinor Halonen                         IFKraft           3.54,49
  5. Ellen Kock                              IKFalken          3.55,54
  6. Matilda Snellman                        LarsmoIF          3.55,65
  7. Ines Östman                             IFDrott           3.58,21
  8. Aster Wikström                          IKFalken          3.58,89
  9. Julia Åbro                              IFNykn            4.07,86
 10. Signe Jakobsson                         IFNykn            4.08,62
 11. Melia Käldman                           IFVom             4.10,79
 12. Ronja Ljungberg                         IFÅsarna          4.11,16
 13. Hanna Vornanen                          IFDrott           4.12,46
 14. Abigail Byskata                         IFÅsarna          4.17,48
 15. Ester Granholm                          LarsmoIF          4.18,56
 16. Agnes Liljeqvist                        IKFalken          4.31,02
     Sara Cederholm                          IFNykn                DNS

F11 Längd / T11 Pituus

  1. Wilma Nyberg                            IFÅsarna              396                
          3,96
              
  2. Julia Backlund                          IKFalken              379                
          3,79
              
  3. Mollie Wikman                           IFDrott               373                
          3,73
              
  4. Agnes Påfs                              IFVom                 370                
          3,70
              
  5. Elisabeth Kvist                         VasaIS                364                
          3,64
              
  6. Johanna Häggkvist                       IFKraft               363                
          3,63
              
  7. Molly Forslund                          VasaIS                361                
          3,61
              
  8. Josefina Kackur                         LarsmoIF              359                
          3,59
              
  9. Madelén Penttinen                       IFVom                 357                
          3,57
              
 10. Alva Svenlin                            IFÅsarna              354                
          3,54
              
 11. Julia Lundqvist                         IFDrott               349                
          3,49
              
 12. Fanny Honkakangas                       VasaIS                341                
          3,41
              
 13. Mathilda Parkkinen                      LarsmoIF              339                
          3,39
              
 14. Anna Nybäck                             IFNykn                331                
          3,31
              
 15. Julia Ena                               IFNykn                322                
          3,22
              
 16. Elin Eriksson                           IFVom                2,98                
          2,98
              
 17. Vilma Lindqvist                         IFÅsarna              288                
          2,88
              
     Tindra Kock                             IKFalken              DNS                
              

F11 Diskus / T11 Kiekko

  1. Amanda Holmlund                         IFÅsarna            18,16
          18,16
  2. Emilia Liljeqvist                       IFNykn              17,65
          17,65
  3. Hilda Hautamäki                         IKFalken            14,90
          14,90
  4. Emilia Holmlund                         IFÅsarna            14,02
          14,02
  5. Emilia Österberg                        IFVom               13,87
          13,87
  6. Lovisa Slotte Agnes Sanna               IFDrott             13,49
          13,49
  7. Elicia Björkman                         LarsmoIF            12,93
          12,93
  8. Tilde Ede´n                             LarsmoIF            12,60
          12,60
  9. Agnes Skytte                            IFDrott             12,27
          12,27
 10. Tilde Snickars                          IFKraft             10,98
          10,98
 11. Denise Westerlund                       IFDrott             10,72
          10,72
 12. Tuva Nylund                             VasaIS              10,01
          10,01
 13. Linn Österberg                          IFVom                9,25
           9,25


F13 Spjut / T13 Keihäs

  1. Emma Lillas                             IFDrott             29,83
  2. Malin Cederholm                         IFNykn              23,37
  3. Charlotta Sandkulla                     IFÅsarna            23,05
  4. Emmi Parhiala                           IKFalken            20,22
  5. Kiira Nordström                         IFDrott             17,33
  6. Clara Holmberg                          IFKraft             14,91
  7. Hannah Hägglund                         IFVom               13,84
  8. Noomi Enlund                            IFDrott             11,98
  9. Emma Wiik                               LarsmoIF            11,77
     Elina Juslin                            IFKraft               DNS


F13/T13 60 m

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             8,59
  2. Laura Ström                             IFNykn               8,89
  2. Semina Kozic                            LarsmoIF             8,89
  4. Tiwaah Boateng Priscilla                IFDrott              8,93
  5. Tilda Engström                          IFDrott              8,95
  6. Elsa Grannabba                          IFÅsarna             8,97
  6. Tilda Höglund                           IFDrott              8,97
  6. Vera Ståhlstedt                         IFÅsarna             8,97
  9. Tove Siegfrids                          VasaIS               9,01
 10. Jenna Nystedt                           IFVom                9,13
 11. Thilde Holm                             IFNykn               9,20
 12. Tindra Jansson                          IFVom                9,23
 13. Tanja Nyfelt                            LarsmoIF             9,29
 14. Elin Jakobsson                          IFÅsarna             9,37
 15. Livia Nilsson                           IFVom                9,46
 16. Enya Hjulfors                           IKFalken             9,53
 17. Edith Carlsson                          VasaIS               9,56
 18. Vilhelmina Sjölind                      IFÅsarna             9,59
 19. Julia Groop                             IFKraft              9,64
 20. Vera Björk                              IKFalken             9,74
 21. Adriana Dalhem                          IFÅsarna             9,77
 22. Frida Ingman                            IFVom                9,80
 23. Amanda Grahn                            IFÅsarna            10,03
 24. Iina Länttä                             VasaIS              10,05
 25. Wilma Kainberg                          IFÅsarna            10,08
 26. Celine Sjölind                          IFÅsarna            10,15
     Milja Snellman                          IFDrott               DNS
     Yvonne Backman                          IFVom                 DNS

Heat 1                 +0,8

  1. Tilda Höglund                           IFDrott              8,97
  2. Jenna Nystedt                           IFVom                9,13
  3. Elin Jakobsson                          IFÅsarna             9,37
  4. Livia Nilsson                           IFVom                9,46
  5. Adriana Dalhem                          IFÅsarna             9,77
  6. Frida Ingman                            IFVom                9,80
     Yvonne Backman                          IFVom                 DNS

Heat 2                 +1,3

  1. Tiwaah Boateng Priscilla                IFDrott              8,93
  2. Tilda Engström                          IFDrott              8,95
  3. Thilde Holm                             IFNykn               9,20
  4. Tindra Jansson                          IFVom                9,23
  5. Julia Groop                             IFKraft              9,64
  6. Wilma Kainberg                          IFÅsarna            10,08
     Milja Snellman                          IFDrott               DNS

Heat 3                 +0,7

  1. Laura Ström                             IFNykn               8,89
  1. Semina Kozic                            LarsmoIF             8,89
  3. Elsa Grannabba                          IFÅsarna             8,97
  3. Vera Ståhlstedt                         IFÅsarna             8,97
  5. Tove Siegfrids                          VasaIS               9,01
  6. Tanja Nyfelt                            LarsmoIF             9,29
  7. Edith Carlsson                          VasaIS               9,56

Heat 4                 +1,2

  1. Alicia Björkvik                         IKFalken             8,59
  2. Enya Hjulfors                           IKFalken             9,53
  3. Vilhelmina Sjölind                      IFÅsarna             9,59
  4. Vera Björk                              IKFalken             9,74
  5. Amanda Grahn                            IFÅsarna            10,03
  6. Iina Länttä                             VasaIS              10,05
  7. Celine Sjölind                          IFÅsarna            10,15

F13/T13 1000 m

  1. Jamira Suarez                           IFDrott           3.30,04
  2. Thea Kullman                            IFVom             3.30,33
  3. Nea Hassila                             IFDrott           3.43,03
  4. Isabelle Nylund                         IKFalken          3.52,10
  5. Jenny Liljedal                          IFKraft           3.54,44
  6. Fanny Östman                            IFDrott           3.58,62
  7. Adéle Zittra                            IFÅsarna          4.00,70
  8. Ida Stenvall                            IFNykn            4.07,94
  9. Yasmine Bodbacka                        IKFalken          4.12,98
 10. Alva Norrgård                           IFDrott           4.13,78
 11. Linn Eklund                             IFNykn            4.25,08
 12. Fanny Hongell                           IFÅsarna          4.25,70
 13. Fanny Saarinen                          IFÅsarna          4.30,17
     Tilde Stråka                            IFNykn                DNS
     Wilma Snellman                          LarsmoIF              DNS

F13 Höjd / T13 Korkeus

  1. Emma Haglund                            LarsmoIF              140
        
        
  2. Teodora Westerlund                      IFDrott               135
        
        
  3. Emma Fors                               IKFalken              135
        
        
  4. Engla-Lie Holländer                     IFNykn                130
        
        
  5. Ida Lärka                               IFKraft               130
        
        
  6. Mia Backman                             IFDrott               130
        
        
  7. Linn Nyman                              IKFalken              125
        
        
  8. Neah Nyman                              IFÅsarna              125
        
        
  9. Emmi Bengs                              VasaIS                120
        
        
 10. Jessica Järndahl                        IFDrott               110
        
        
 11. Linnea Kackur                           LarsmoIF              095
               
 
F15/T15 100 m

  1. Janna Siegfrids                         VasaIS              13,24
  2. Belinda Stenroos                        IFNykn              13,54
  3. Lova Forsman                            IFDrott             13,62
  4. Maria Ciornei Ana                       IFÅsarna            13,79
  5. Nadja Björkskog                         LarsmoIF            14,05
  6. Emma Vikman                             IFÅsarna            14,39
  7. Lili-Ann Tuomi                          IKFalken            14,40
  8. Mirjam Bamm                             IFVom               14,64
  9. Ellen Bos                               VasaIS              14,80
 10. Natalie Stenlund                        IFKraft             14,88
     Tilda Gripenberg                        IFDrott               DNS
     Prachi Singh                            IFDrott               DNS

Heat 1                 +1,4

  1. Lova Forsman                            IFDrott             13,62
  2. Maria Ciornei Ana                       IFÅsarna            13,79
  3. Mirjam Bamm                             IFVom               14,64
  4. Natalie Stenlund                        IFKraft             14,88
     Tilda Gripenberg                        IFDrott               DNS
     Prachi Singh                            IFDrott               DNS

Heat 2                 +1,1

  1. Janna Siegfrids                         VasaIS              13,24
  2. Belinda Stenroos                        IFNykn              13,54
  3. Nadja Björkskog                         LarsmoIF            14,05
  4. Emma Vikman                             IFÅsarna            14,39
  5. Lili-Ann Tuomi                          IKFalken            14,40
  6. Ellen Bos                               VasaIS              14,80

F15/T15 2000 m

  1. Frida Häggkvist                         IFKraft           7.30,98
  2. Ronja Gäddnäs                           IKFalken          7.39,28
  3. Linnea Källbacka                        IFVom             7.41,43
  4. Isabella Jansson                        IFDrott           8.09,76
  5. Felicia Krook                           IFKraft           8.10,48
  6. Amanda Hansén                           IFÅsarna          8.36,61
  7. Michelle Nyback                         IFNykn            8.40,69
  8. Malin Svenlin                           LarsmoIF          8.44,31
  9. Anna-Maria Lindfors                     IKFalken          8.56,03
 10. Sofia Hagman                            IKFalken          9.31,23
     Lina Lahti                              IFDrott               DNS

F15 Stav / T15 Seiväs

  1. Andrea Rönnskär                         IKFalken              275
         
  2. Moa Parkkinen                           IFDrott               235
              
  3. Sandra Carlsson                         VasaIS                235
             
  4. Felicia Vikström                        LarsmoIF              225
              
  5. Hanna Back                              IFNykn                165
               

F15 Kula / T15 Kuula

  1. Johanna Tikkala                         IFKraft             10,85
          10,85
  2. Erica Karlström                         IFNykn               9,97
           9,97
  3. Wilma Hautamäki                         IKFalken             9,39
           9,39
  4. Christina Dahl                          IFDrott              8,61
           8,61
  5. Ida Backman                             IFDrott              8,57
           8,57
  6. Carolina Granö                          IKFalken             8,13
           8,13
  7. Ingrid Forsman Fanny                    VasaIS               7,93
           7,93
  8. Evelina Österberg                       IFVom                7,36
           7,36
  8. Nathalie Nyback                         IFNykn               7,36
           7,36
 10. Ada Brännkärr                           IFÅsarna             7,30
           7,30
 11. Jasmine Vikström                        LarsmoIF             6,99
           6,99
Kilpailun ulkopuolella
     Michelle Nyback                         IFNykn               7,42
           7,42

D17/N17 200 m

  1. Madeleine Glasberg                      VasaIS              26,18
  2. Jenny Asplund                           LarsmoIF            26,20
  3. Maisa Laakso                            IFDrott             26,55
  4. Malva Nylund                            VasaIS              26,57
  5. Cornelia Berg                           VasaIS              27,54
  6. Ina Pajunen                             IFÅsarna            27,74
  7. Nathalie Blomqvist                      IKFalken            27,79
  8. Emma Heikius                            IFVom               27,81
  9. Amanda Koivusalo                        IFÅsarna            28,30
 10. Wendla Stenbacka                        IKFalken            30,05
 11. Felicia Nystrand                        IFNykn              30,22
 12. Moa Widjeskog                           IFÅsarna            30,74

Heat 1                 +0,4

  1. Madeleine Glasberg                      VasaIS              26,18
  2. Jenny Asplund                           LarsmoIF            26,20
  3. Cornelia Berg                           VasaIS              27,54
  4. Amanda Koivusalo                        IFÅsarna            28,30
  5. Wendla Stenbacka                        IKFalken            30,05
  6. Moa Widjeskog                           IFÅsarna            30,74

Heat 2                 +1,3

  1. Maisa Laakso                            IFDrott             26,55
  2. Malva Nylund                            VasaIS              26,57
  3. Ina Pajunen                             IFÅsarna            27,74
  4. Nathalie Blomqvist                      IKFalken            27,79
  5. Emma Heikius                            IFVom               27,81
  6. Felicia Nystrand                        IFNykn              30,22

D17 3-steg / N17 Kolmiloikka

  1. Sofia Storbjörk                         IFÅsarna            11,40 +1,8           
         11,40
              
  2. Elin Sundqvist                          IFNykn              10,80 +1,5           
         10,80
              
  3. Victoria Myntti                         IFDrott             10,54 +1,8           
         10,54
              
  4. Ronja Borgmästars                       VasaIS               9,22 +2,5  9,10 +1,7
          9,22
              
  5. Pernilla Häggblom                       IKFalken             8,84 +2,6  8,78 +1,1
          8,84
              
     Irené Åbrandt                           IFÅsarna              DNS                
        
        
D17 Kula / N17 Kuula

  1. Linn Sund                               VasaIS              11,81
          11,81
  2. Jenny Skuthälla                         IFÅsarna            11,02
          11,02
  3. Tilda Borgmästars                       IKFalken             9,63
           9,63
  4. Emilia Holm                             IFNykn               9,10
           9,10
  5. Wilma Björk                             IFDrott              7,92
           7,92
  6. Ida Martin                              LarsmoIF             6,87
           6,87

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan