Tävlingar - 10.09 - RT i Malax, höstkast

Tävlingsinfo

Datum och klockslagSöndag 10.09 13:00
ArrangörMalax IF
PlatsMalax, Friidrottsrakan i Pixne
Avgift6 € / gren
Anmälan senastFredag 08.09
ON-Line på ÖID:s hemsidanReserv: Mikael Appel e-post mikael.appel@me.com tel. 050-5185140
Efteranmälning på plats 60 min före start: 10€/gren
KontonummerAndelsbanken FI07 5670 8740 0026 97
BekräftningPå plats 15 min före grenens start
Övrig infoAlla får pris i klasserrna p/f 7-9 år, 11 år o äldre de tre bästa
KontaktuppgifterKent Söderlund 0500-668 937
Resultatservice0500-668 937
Webbsidahttp://mif.malax.fi/friidrott

Grenar

HKula, Diskus, Slägga
DKula, Diskus, Slägga
P-17Kula, Diskus, Slägga
F-17Kula, Diskus, Slägga
P-15Kula, Diskus, Slägga
F-15Kula, Diskus, Slägga
P-13Kula, Diskus, Slägga
F-13Kula, Diskus, Slägga
P-11Kula, Diskus, Spjut
F-11Kula, Diskus, Spjut
P-9Kula, Diskus, Spjut
F-9Kula, Diskus, Spjut
P-7Kula, Spjut
F-7Kula, Spjut

Tidsschema

 Preliminärt TIDSSCHEMA  

 Bekräftningar på tävlingsplatsen vid upprop före tävlingsstart

 

13.00  P/F7                               spjut

13.00  P/F9                                kula

13.00  P/F13                            diskus

13.00  H/D, H/D17, P/F15      slägga

 

14.00  P/F7                  kula (vid släggplatsen)

14.00  P/F9                             diskus

14.00  P/F11                            spjut

14.00  P/F13                             kula

14.45  H/D, H/D17,P/F15          kula

14.45  P/F11                           diskus

14.45  P/F9                               spjut

14.45  P/F13                            slägga

15.45  P/F11                           kula

15.45  H/D, H/D17,P/F15        diskus

Malax IF,

Mikael Appel 050 518 5140 anmälningar / resultat

Kent Söderlund 0500 668 937  tävlingsledare


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 Kula
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Slägga
 IF Femman
 IK Falken
D
 Kula
 Malax IF
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 Diskus
 Malax IF
 IK Falken
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 Slägga
 Malax IF
 Tjöck IK
P-17
 Kula
 Kristiinan Urheilijat
 Kristiinan Urheilijat
 Diskus
 Kristiinan Urheilijat
 Slägga
F-17
 Kula
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Slägga
P-15
 Kula
 Tjöck IK
 Diskus
 Kristiinan Urheilijat
 Tjöck IK
 Slägga
 Tjöck IK
F-15
 Kula
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IK Falken
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott
 IK Falken
 Slägga
 Vasa Idrottssällskap33,9433,94
 Ilmajoen Kisailijat
 IF Nykarlebynejden
 IF Åsarna
 IF Nykarlebynejden
 IF Drott
 IK Falken
P-13
 Kula
 IF Femman
 IF Femman
 Diskus
 IF Femman
 IF Femman
 Slägga
 IF Femman
F-13
 Kula
 Kristiinan Urheilijat
 Malax IF
 IF Femman
 IF Åsarna
 IF Femman
 Malax IF
 IF Femman
 IF Drott
 Diskus
 IF Femman
 IF Femman
 Malax IF
 IF Femman
 IF Drott
 Slägga
 Kristiinan Urheilijat
 Tjöck IK
 Malax IF
 IF Femman
 IF Åsarna
 IF Åsarna
 Malax IF
 IF Drott
P-11
 Kula
 IF Femman
 IF Fyren
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 IF Femman
 IF Fyren
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Spjut
 IF Femman
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
F-11
 Kula
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Fyren
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
 Diskus
 Tjöck IK
 IF Femman
 IF Nykarlebynejden
 IF Fyren
 IF VOM
 IF VOM
 Spjut
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 IF Fyren
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 IF VOM
 IF VOM
P-9
 Kula
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 IF Femman
 Spjut
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
F-9
 Kula
 Kristiinan Urheilijat
 Malax IF
 IF Femman
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Malax IF
 Diskus
 Malax IF
 IF Femman
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Malax IF
 Spjut
 Ilmajoen Kisailijat
 Malax IF
 IF Femman
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF VOM
 Malax IF
 Malax IF
P-7
 Kula
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF VOM
 Malax IF
 Malax IF
 IF VOM
 IF Nykarlebynejden
 Spjut
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF VOM
 Malax IF
 Malax IF
 IF VOM
F-7
 Kula
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Spjut
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF

Resultat

 Malax IF Höstkast
Malax
10.09.2017

H Kula

1)   Timo Kööpikkä                    LaihLu                    17,44             
     x      x      x      17,44  x      x      

2)   Victor Högholm                   IFFemman                  10,93             
     10,35  10,54  10,93  x      10,64  10,87  


D Kula

1)   Jennifer Söderlund               MalaxIF                   9,95              
     9,30   9,65   9,48   9,32   9,34   9,95   

2)   Anna Malinowska                  IKFalken                  9,65              
     9,02   9,65   9,15   9,46   9,57   9,41   

3)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   7,24              
     6,92   7,02   6,88   x      x      7,24   


H Diskus

1)   Victor Högholm                   IFFemman                  34,63             
     33,35  x      x      33,42  34,63  x      

     Timo Kööpikkä                    LaihLu                    NM                
     x      x      -      -      -      -      


D Diskus

1)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   29,72             
     28,94  x      28,87  x      29,72  x      

2)   Anna Malinowska                  IKFalken                  29,15             
     29,15  x      27,84  x      x      x      

3)   Fanny Lillås                     TjöcIK                    26,82             
     25,82  26,82  26,19  25,14  25,32  24,45  


H Slägga

1)   Markus Granö                     IKFalken                  49,22             
     x      x      49,22  -      -      -      

2)   Tommy Lahti                      IFFemman                  25,93             
     x      22,52  24,93  25,93  25,51  x      


D Slägga

1)   Jennifer Söderlund               MalaxIF                   36,02             
     x      32,20  34,19  x      x      36,02  

2)   Fanny Lillås                     TjöcIK                    32,49             
     x      28,82  31,12  x      29,92  32,49  


P7 Kula

1)   Alexander Österberg              IFVom                     4,37              
     4,37   x      4,37   x      

2)   Theo Österberg                   IFVom                     3,89              
     3,12   3,89   3,54   3,74   

3)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   3,80              
     x      x      3,80   3,68   

4)   Nico Ekholm                      IFNykn                    3,71              
     3,71   3,45   x      x      

5)   Elias Vesterback                 IFFyren                   3,40              
     3,08   2,53   2,28   3,40   

6)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   2,56              
     2,56   2,39   2,08   2,52   

7)   Lukas Kaas                       MalaxIF                   2,54              
     2,54   2,08   2,43   1,83   

8)   Marius Krooks                    MalaxIF                   1,41              
     1,31   1,19   1,41   1,41   


F7 Kula

1)   Ellen Sarin                      IFFemman                  3,73              
     3,46   3,37   3,16   3,73   

2)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   3,30              
     3,23   3,30   3,17   2,87   

3)   Emma Vägar                       IFFyren                   3,26              
     3,00   2,95   3,26   2,90   

4)   Ida Havulehto                    MalaxIF                   2,51              
     2,51   2,18   1,95   x      

5)   Vilma Broo                       MalaxIF                   2,50              
     2,23   2,21   2,50   2,35   

6)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   2,35              
     2,01   2,35   2,07   2,32   

7)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   2,14              
     1,68   2,07   2,08   2,14   


P7 Spjut

1)   Alexander Österberg              IFVom                     12,55             
     11,63  12,55  8,90   10,39  

2)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   12,39             
     10,79  x      x      12,39  

3)   Theo Österberg                   IFVom                     10,02             
     8,60   6,72   7,20   10,02  

4)   Lukas Kaas                       MalaxIF                   8,06              
     8,06   6,44   7,48   6,67   

5)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   5,67              
     5,67   3,57   x      3,69   

6)   Marius Krooks                    MalaxIF                   2,77              
     1,84   1,73   1,42   2,77   


F7 Spjut

1)   Emma Vägar                       IFFyren                   6,89              
     5,26   5,05   6,89   4,95   

2)   Ida Havulehto                    MalaxIF                   5,11              
     3,84   3,47   5,11   4,42   

3)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   4,90              
     4,90   3,88   2,87   2,01   

4)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   4,76              
     3,98   4,76   3,89   x      

5)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   4,69              
     3,45   4,69   4,01   3,32   

6)   Vilma Broo                       MalaxIF                   2,90              
     2,90   1,75   1,85   1,25   


P9 Kula

1)   Emil Appel                       MalaxIF                   6,85              
     6,72   6,85   6,69   6,36   

2)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    6,71              
     6,71   5,91   6,13   6,25   

3)   Einar Evijoki                    VasaIS                    6,29              
     5,72   6,29   5,60   6,04   

4)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   6,27              
     5,64   6,14   6,27   6,00   

5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   6,16              
     5,65   5,67   5,71   6,16   

6)   David Särs                       MalaxIF                   5,85              
     5,57   5,49   5,85   x      

7)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   4,05              
     4,05   3,93   3,72   3,13   


F9 Kula

1)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  6,23              
     6,23   5,99   6,16   6,18   

2)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   5,40              
     5,20   4,72   5,40   5,01   

3)   Amanda Vesterback                IFFyren                   4,93              
     4,84   4,93   4,79   4,90   

4)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   4,90              
     4,71   x      x      4,90   

5)   Mira Asp                         MalaxIF                   4,48              
     4,48   4,44   4,48   4,38   

6)   Hanna Podbicanin                 MalaxIF                   4,44              
     4,35   4,14   3,81   4,44   

7)   Matilda Finneman                 VasaIS                    4,42              
     4,18   3,96   4,42   4,05   

8)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   4,23              
     4,08   4,23   3,54   4,09   

9)   Matilda Strömblad                MalaxIF                   4,12              
     3,79   3,58   3,56   4,12   

10)  Lovisa Öling                     IFVom                     4,00              
     3,92   3,88   3,92   4,00   

11)  Mikaela Nurminen                 KristU                    3,82              
     3,81   3,82   3,33   3,52   

12)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   2,83              
     2,65   2,83   2,43   2,32   


P9 Diskus

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    18,61             
     x      x      18,61  x      

2)   Emil Appel                       MalaxIF                   17,71             
     x      17,18  17,71  16,76  

3)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   15,56             
     15,56  15,00  x      14,70  

4)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   15,02             
     15,02  x      12,48  x      

5)   Einar Evijoki                    VasaIS                    14,59             
     x      12,41  x      14,59  

6)   Hannez Sarin                     IFFemman                  11,85             
     11,85  x      x      x      

7)   David Särs                       MalaxIF                   9,55              
     8,66   8,38   9,55   x      

8)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   9,14              
     9,14   7,86   x      x      


F9 Diskus

1)   Amanda Vesterback                IFFyren                   14,14             
     x      14,14  10,43  14,12  

2)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  14,13             
     12,31  11,99  14,13  x      

3)   Matilda Finneman                 VasaIS                    12,10             
     x      9,99   10,20  12,10  

4)   Lovisa Öling                     IFVom                     10,77             
     10,77  x      10,66  10,28  

5)   Hanna Podbicanin                 MalaxIF                   10,17             
     8,27   10,17  x      x      

6)   Mira Asp                         MalaxIF                   9,79              
     7,09   9,79   x      7,21   

7)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   8,64              
     x      7,19   8,10   8,64   

8)   Matilda Strömblad                MalaxIF                   8,53              
     8,53   6,10   x      7,90   

9)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   7,69              
     x      x      7,69   x      

10)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   7,65              
     -      x      7,65   6,77   

11)  Ellen Broo                       MalaxIF                   6,26              
     5,54   6,26   5,38   5,57   

12)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   4,42              
     x      4,09   4,42   4,07   


P9 Spjut

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    22,20             
     20,78  22,01  22,20  20,42  

2)   Emil Appel                       MalaxIF                   18,02             
     17,52  18,02  17,05  15,12  

3)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   16,44             
     12,30  14,97  16,44  16,16  

4)   Einar Evijoki                    VasaIS                    14,88             
     12,60  12,40  14,88  13,04  

5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   14,15             
     10,99  13,91  14,15  10,57  

6)   David Särs                       MalaxIF                   10,77             
     10,77  6,62   9,62   9,44   

7)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   7,44              
     4,53   x      4,32   7,44   

8)   Oliver Överholm                  IFFyren                   4,36              
     4,36   2,95   2,62   2,90   


F9 Spjut

1)   Olivia Laasanen                  IlmajKi                   15,72             
     14,00  14,91  13,02  15,72  

2)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  13,30             
     10,65  13,30  12,93  11,85  

3)   Lovisa Öling                     IFVom                     11,68             
     11,68  10,95  10,16  10,20  

4)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   10,59             
     9,00   8,58   9,42   10,59  

5)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   8,95              
     8,95   7,36   8,93   7,30   

6)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,78              
     8,78   x      5,52   7,29   

7)   Amanda Vesterback                IFFyren                   8,27              
     7,25   7,23   6,68   8,27   

8)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,69              
     x      x      x      7,69   

9)   Mira Asp                         MalaxIF                   7,06              
     7,06   x      7,02   6,62   

10)  Hanna Podbicanin                 MalaxIF                   6,80              
     6,72   6,54   6,80   6,76   

11)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   5,62              
     4,85   3,60   5,62   5,15   

12)  Ellen Broo                       MalaxIF                   5,46              
     4,49   4,48   5,04   5,46   

13)  Matilda Strömblad                MalaxIF                   4,49              
     4,49   3,79   4,08   4,17   


P11 Kula

1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   8,08              
     7,45   7,68   8,08   7,79   

2)   Alexander Broman                 VasaIS                    7,19              
     6,48   6,53   6,98   7,19   

3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    6,54              
     5,98   5,91   x      6,54   

4)   Joel Öling                       IFVom                     5,75              
     5,71   4,99   5,63   5,75   

5)   Jonas Braxén                     VasaIS                    4,17              
     3,85   4,10   4,13   4,17   

6)   Emil Fock                        IFFemman                  3,40              
     x      3,40   2,74   2,87   


F11 Kula

1)   Molly Forslund                   VasaIS                    8,20              
     8,20   7,77   8,00   7,85   

2)   Fanny Taira                      KurikRy                   7,30              
     7,30   x      7,19   6,85   

3)   Emilia Österberg                 IFVom                     6,86              
     6,40   6,04   6,86   6,46   

4)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    6,64              
     5,60   5,98   6,00   6,64   

5)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    6,32              
     5,87   x      5,97   6,32   

6)   Tindra Kummel                    IFKraft                   6,09              
     5,98   5,31   5,84   6,09   

7)   Elin Vägar                       IFFyren                   6,05              
     5,94   6,05   5,78   5,56   

8)   Nathalie Lindström               IFFemman                  5,71              
     5,62   5,71   5,55   5,22   

9)   Linn Österberg                   IFVom                     4,46              
     3,94   3,80   4,46   x      


P11 Diskus

1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   25,71             
     25,71  24,57  x      x      

2)   Joel Öling                       IFVom                     15,33             
     x      14,79  14,57  15,33  

3)   William Olli                     IFFemman                  15,24             
     x      15,24  13,43  x      

4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    10,01             
     8,10   10,01  8,40   9,26   

5)   Emil Fock                        IFFemman                  8,81              
     7,83   7,48   x      8,81   


F11 Diskus

1)   Fanny Taira                      KurikRy                   17,44             
     13,73  x      17,44  x      

2)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    17,39             
     17,39  x      x      x      

3)   Emilia Österberg                 IFVom                     14,43             
     x      x      14,43  x      

4)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    13,40             
     x      13,40  x      x      

5)   Nathalie Lindström               IFFemman                  11,58             
     x      x      11,58  10,81  

6)   Linn Österberg                   IFVom                     11,43             
     11,43  x      7,99   9,14   

7)   Elin Vägar                       IFFyren                   10,68             
     10,68  x      x      x      


P11 Spjut

1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   25,33             
     24,95  25,33  x      25,11  

2)   Alexander Broman                 VasaIS                    16,55             
     14,76  9,97   x      16,55  

3)   William Olli                     IFFemman                  16,01             
     14,45  16,01  12,06  13,16  

4)   Theo Gullberg                    VasaIS                    15,07             
     13,05  14,95  15,07  14,35  

5)   Emil Fock                        IFFemman                  10,00             
     10,00  8,54   6,91   7,97   

6)   Jonas Braxén                     VasaIS                    6,59              
     3,50   2,73   x      6,59   


F11 Spjut

1)   Fanny Taira                      KurikRy                   25,80             
     23,19  25,80  23,03  24,15  

2)   Molly Forslund                   VasaIS                    21,03             
     18,24  21,03  17,08  14,51  

3)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    20,43             
     20,43  20,13  16,76  20,20  

4)   Nathalie Lindström               IFFemman                  14,77             
     13,20  11,26  11,68  14,77  

5)   Emilia Österberg                 IFVom                     14,43             
     x      14,43  12,01  11,42  

6)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    12,16             
     7,98   10,43  12,16  10,00  

7)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,67             
     10,67  9,29   8,87   x      

8)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    9,56              
     8,30   9,01   9,56   8,83   

9)   Linn Österberg                   IFVom                     9,33              
     8,68   7,75   9,06   9,33   

10)  Elin Vägar                       IFFyren                   9,10              
     7,62   7,35   8,76   9,10   

11)  Tindra Kummel                    IFKraft                   9,05              
     7,32   9,05   8,95   8,84   


P13 Kula

1)   Olavi Yli-Mannila                AlajA                     10,60             
     9,65   10,43  10,60  10,53  x      10,52  

2)   Nico Källberg                    IFFemman                  8,49              
     8,18   8,21   8,25   7,83   7,83   8,49   

3)   Linus Furunäs                    IFFemman                  8,11              
     7,91   7,55   x      x      7,75   8,11   

4)   Fredrik Runonen                  MalaxIF                   7,86              
     7,31   7,66   7,74   7,84   7,86   7,54   

5)   Isac Asp                         MalaxIF                   7,03              
     6,28   6,84   6,28   6,73   6,40   7,03   


F13 Kula

1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    9,35              
     8,85   x      9,32   9,29   9,35   x      

2)   Felicia Lindström                IFFemman                  8,71              
     8,53   8,71   8,53   8,40   8,41   x      

3)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   8,16              
     7,25   8,11   7,80   7,71   7,97   8,16   

4)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  7,93              
     7,69   7,82   6,84   7,93   x      7,81   

5)   Emma Korhonen                    IFFemman                  6,61              
     6,04   5,93   5,92   6,61   6,09   6,51   

6)   Cecilia Ingves                   MalaxIF                   6,41              
     6,12   6,41   5,92   5,69   6,12   6,14   

7)   Julia Nurminen                   KristU                    6,14              
     5,83   6,14   5,61   5,85   5,99   5,77   


P13 Diskus

1)   Olavi Yli-Mannila                AlajA                     37,52             
     x      37,52  35,51  x      36,07  36,20  

2)   Linus Furunäs                    IFFemman                  33,37             
     x      x      33,37  x      x      x      

3)   Ville-Veikko Keski-Levijoki      AlajA                     25,09             
     x      23,01  22,85  25,09  x      x      

4)   Nico Källberg                    IFFemman                  24,74             
     21,63  x      x      x      24,74  x      

5)   Fredrik Runonen                  MalaxIF                   18,23             
     x      18,23  x      17,61  17,03  16,27  

6)   Isac Asp                         MalaxIF                   17,48             
     15,52  16,81  x      x      x      17,48  


F13 Diskus

1)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  30,46             
     29,28  x      27,73  30,46  30,03  29,04  

2)   Felicia Lindström                IFFemman                  28,25             
     x      x      28,25  26,15  26,56  28,02  

3)   Emma Korhonen                    IFFemman                  17,12             
     15,92  15,10  x      17,06  15,91  17,12  

4)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   16,88             
     x      16,15  16,88  x      x      16,64  


P13 Slägga

1)   Ville-Veikko Keski-Levijoki      AlajA                     27,09             
     x      x      27,09  x      x      x      

2)   Linus Furunäs                    IFFemman                  19,61             
     18,89  19,61  x      19,53  x      x      

3)   Fredrik Runonen                  MalaxIF                   19,52             
     19,32  19,01  x      x      x      19,52  

     Olavi Yli-Mannila                AlajA                     NM                
     x      x      x      x      x      x      


F13 Slägga

1)   Sandra Hongell                   IFÅsar                    34,07             
     33,49  30,59  x      32,20  x      34,07  

2)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    34,05             
     x      x      x      x      34,05  x      

3)   Ezekiela Koomson                 IFLänken                  26,01             
     x      x      x      26,01  24,28  x      

4)   Julia Nurminen                   KristU                    24,88             
     x      x      21,59  x      24,88  22,76  

5)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   23,49             
     17,92  22,01  23,08  x      19,34  23,49  

6)   Felicia Lindström                IFFemman                  20,71             
     17,30  17,34  18,54  19,14  20,02  20,71  

7)   Cecilia Ingves                   MalaxIF                   18,08             
     16,12  18,08  15,68  x      15,36  x      

8)   Ruth Koomson                     IFLänken                  12,00             
     x      7,52   12,00  x      x      x      


P15 Kula

1)   Benjamin Lillås                  TjöcIK                    10,94             
     9,93   10,48  10,90  10,92  10,94  10,81  

2)   Younes Elberkennou               VasaIS                    9,57              
     8,97   9,57   9,05   x      9,06   8,90   

3)   Mika Ketola                      AlahKi                    9,52              
     9,03   8,35   8,91   9,52   8,82   9,19   


F15 Kula

1)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   11,26             
     10,99  1,00   11,05  11,07  11,26  10,77  

2)   Christina Dahl                   IFDrott                   8,37              
     8,37   x      x      7,97   8,12   8,15   

3)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    8,16              
     8,16   x      7,84   x      7,81   x      

4)   Olivia Sabel                     IFFemman                  8,12              
     8,01   8,12   7,79   x      7,63   x      

5)   Michelle Nyback                  IFNykn                    7,56              
     7,56   x      7,47   x      x      7,09   


P15 Diskus

1)   Juho-Joel Mäenpää                LappVei                   40,96             
     x      36,80  x      40,96  x      38,52  

2)   Linus Nurminen                   KristU                    40,13             
     35,34  37,08  38,82  40,13  x      x      

3)   Benjamin Lillås                  TjöcIK                    32,59             
     26,55  32,59  32,13  x      x      30,30  

4)   Younes Elberkennou               VasaIS                    30,03             
     28,53  x      30,03  27,14  x      27,64  

5)   Mika Ketola                      AlahKi                    28,07             
     23,99  x      27,39  26,03  26,36  28,07  


F15 Diskus

1)   Olivia Sabel                     IFFemman                  27,92             
     25,80  26,47  25,42  25,47  27,92  27,86  

2)   Fanny Forsman                    VasaIS                    27,70             
     26,22  26,27  x      25,58  x      27,70  

3)   Christina Dahl                   IFDrott                   26,80             
     24,70  x      x      26,80  24,65  x      

4)   Johanna Tikkala                  IFKraft                   25,21             
     24,02  25,21  24,46  x      x      x      

5)   Michelle Karlsson                VasaIS                    21,96             
     20,69  19,54  x      21,96  18,11  x      

     Michelle Nyback                  IFNykn                    NM                
     x      x      x      x      x      x      

     Nathalie Nyback                  IFNykn                    NM                
     x      x      x      x      x      x      


P15 Slägga

1)   Juho-Joel Mäenpää                LappVei                   43,96             
     x      x      42,55  43,96  x      x      

2)   Benjamin Lillås                  TjöcIK                    33,53             
     x      33,53  x      x      32,78  x      


F15 Slägga

1)   Carolina Granö                   IKFalken                  43,79             
     43,79  x      x      x      -      -      

2)   Sandra Hongell                   IFÅsar                    33,48             
     33,48  x      31,20  31,29  x      31,65  

3)   Emmanuela Koomson                IFLänken                  32,10             
     x      x      x      x      x      32,10  

4)   Ellen Bos                        VasaIS                    29,29             
     29,29  29,13  x      29,22  27,39  28,93  

5)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    28,85             
     28,85  x      x      27,93  -      x      

6)   Christina Dahl                   IFDrott                   26,85             
     x      26,85  x      x      x      x      

7)   Michelle Nyback                  IFNykn                    22,67             
     19,51  20,47  22,67  21,54  -      21,48  

8)   Olivia Laasanen                  IlmajKi                   18,49             
     x      18,49  18,00  x      x      16,74  


H17 Kula

1)   Linus Nurminen                   KristU                    11,90             
     11,66  11,64  11,90  x      11,69  11,70  

2)   Simon Nurminen                   KristU                    10,79             
     10,54  10,79  x      x      x      9,52   


H17 Diskus

1)   Simon Nurminen                   KristU                    31,40             
     x      29,30  x      x      30,75  31,40  

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan