Tävlingar - 02.08 - RT i Malax

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 02.08 18:00
ArrangörMalax IF
PlatsMalax, Friidrottsrakan i Pixne
Avgift6 € / gren
Anmälan senastMåndag 31.07
ON-Line på ÖID:s hemsidan Reserv: Mikael Appel e-post: mikael.appel@me.com tel. 050-5185140
Efteranmälan på plats senast 60 min före start: 10€/gren

OBS! Tävlingsdatum ändrat från 1.8 till 2.8.
KontonummerAndelsbanken FI07 5670 8740 0026 97
BekräftningSprintgrenar bekräftas på plats senast 30 min före, övriga vid upprop på platsen 15 min före grenstart.
Övrig infoAlla får pris i klasserna p/f 7-9 år, 11 år o äldre de tre bästa.
KontaktuppgifterKent Söderlund 0500 668 937
Resultatservice0500 668 937
Webbsidahttp://malaxif.fi/friidrott/

Grenar

H100m, Längd, Diskus, Slägga
D100m, Längd, Diskus, Slägga
P-17100m, Kula, Slägga
F-17100m, Diskus, Slägga
P-15100m, Längd, Slägga
F-15100m, Längd, Slägga
P-1360m, Längd, Diskus
F-1360m, Längd, Diskus
P-1160m, Längd, Kula
F-1160m, Längd, Kula
P-940m, Höjd, Diskus
F-940m, Höjd, Diskus
P-740m, Höjd, Kula
F-740m, Höjd, Kula

Tidsschema

 

Preliminärt TIDSSCHEMA  

Löpningarna bekräftas till väggtavlan senast 30 min före grenstart

Diskus, kula, slägga, höjd och  längd bekräftas på tävlingsplatserna vid upprop före tävlingsstart

18.00  P/F7                      kula

18.00  H/D, D17              diskus

18.00  P15                        100 m      

18.05  F15                        100 m 

18.10  H17, P/F15           slägga

18.10  H, H17                   100 m  

18.15  D, D17                    100 m

18.20  P13                          60 m

18.25  F13                          60 m 

18.30  P11                          60 m

18.35  F11                          60 m 

18.40  P9                            40 m 

18.45  F9                             40 m

18.45  P/F 11                       kula

18.50  P/F 9                         höjd

18.50  P7                              40 m

18.55  F7                              40 m

18.50  H/D, H/D17             slägga

18.50  P/F13                        diskus

19.15  P/F11                        längd (hoppzon, plats 1)

19.15  H/D, P/F 15             längd (plats 2)

19.30  P/F7                         höjd

19.40  H17                          kula

19.40  P/F9                         diskus

20.00  P/F13                        längd (plats 2)

 

Anmälningar / resultat: Mikael Appel


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 Längd
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Slägga
 IK Falken
D
 100m
 IF Fyren13,0113,01
 IF Fyren12,46
 Längd
 IF Fyren4,794,79
 Diskus
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 IF Femman
 Slägga
 Malax IF
 Tjöck IK
P-17
 100m
 IF VOM
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Kula
 Slägga
F-17
 100m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Malax IF
 Diskus
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Slägga
 Tjöck IK
P-15
 100m
 IF Kraft Friidrott
 Längd
 IF Kraft Friidrott
 Slägga
 Tjöck IK
F-15
 100m
 Vasa Idrottssällskap13,8013,80
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 IF Drott
 IF Drott
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 IF Kraft Friidrott
 IF Drott4,91
 IF Drott
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Slägga
 Vasa Idrottssällskap
 IF Länken39,8639,86
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
P-13
 60m
 IF Femman
 IF Femman
 Vaasan Vasama
 IF Kraft Friidrott
 Malax IF
 IF Femman
 Längd
 IF Femman
 IF Femman
 Vaasan Vasama
 Malax IF
 IF Femman
 IF Femman
 Diskus
 IF Femman
 IF Femman
 Malax IF
F-13
 60m
 Malax IF
 IF Kraft Friidrott
 Solf IK
 IK Falken8,44
 IF Femman
 IF Femman
 Malax IF
 Pargas IF
 Längd
 Malax IF
 IF Kraft Friidrott
 Solf IK
 IK Falken4,73
 IF Femman
 IF Femman
 Malax IF
 Pargas IF
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 Tjöck IK
 Malax IF
 Tjöck IK
 IF Femman
 IF Femman
 Vaasan Toverit
 Pargas IF
 Pargas IF
P-11
 60m
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 IF Kraft Friidrott
 Längd
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Kraft Friidrott
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 Kula
 IF Fyren
 IF Fyren
F-11
 60m
 IF Kraft Friidrott
 Malax IF
 Tjöck IK
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Femman
 IF Fyren
 Pargas IF
 IF Nykarlebynejden
 Längd
 Malax IF
 Tjöck IK
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Femman
 IF Fyren
 Pargas IF
 IF Nykarlebynejden
 Tjöck IK
 Kula
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
 Tjöck IK
 IF Fyren
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
P-9
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF7,187,18
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF127127
 Malax IF
 IK Falken
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF17,4517,45
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
F-9
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap7,75
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
 Diskus
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 IF Nykarlebynejden
 Malax IF
P-7
 40m
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Länken
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap7,28
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Höjd
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 IF Länken
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Kula
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Länken
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
F-7
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 Kula
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Fyren
 Malax IF

Resultat

 Regiontävling - Malax - Aluekilpailu
Malax IF
02.08.2017

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,8
1)   Nathalie Nystrand                IFFyren                   13,16             
2)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                   13,63             

M Pituus
Loppukilpailu
1)   Jimi Nukala                      VasaIS                    6,42 -0,7          
     5,96   6,42   6,28   x      x      x      
     -1,0   -0,7   -0,7   -0,6   -0,5   -0,7   

N Pituus
Loppukilpailu
1)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                   4,75 -0,2          
     4,75   4,71   4,61   x      x      x      
     -0,2   -0,7   -0,5   -0,4   -1,0   +0,1   

M Kiekko
Loppukilpailu
1)   Frantz Kruger                    VasaIS                    56,09             
     54,55  55,73  56,09  54,92  53,80  53,31  

2)   Jesse Koskela                    VasaIS                    28,91             
     x      28,91  x      28,45  x      x      

N Kiekko
Loppukilpailu
1)   Hanna Rintamäki                  IFFemman                  44,53             
     43,01  43,96  x      44,53  x      43,71  

2)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   29,72             
     x      x      x      28,29  27,49  29,72  

3)   Fanny Lillås                     TjöcIK                    25,92             
     x      25,92  x      25,28  x      23,47  

M Moukari
Loppukilpailu
1)   Simon Solvin                     IKFalken                  60,45             
     58,63  58,20  58,92  x      60,45  x      

N Moukari
Loppukilpailu
1)   Jennifer Söderlund               MalaxIF                   38,65             
     x      36,08  x      37,44  38,65  36,45  

2)   Desiré Rönngren                  IFLänken                  37,35             
     x      37,35  x      x      x      x      

3)   Fanny Lillås                     TjöcIK                    32,91             
     x      30,44  32,91  32,27  32,65  32,83  

P7 40m
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    7,35              
2)   Alex Backman                     VasaIS                    7,63              
3)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   8,15              
4)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  8,18              
5)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   8,27              
6)   Luie Nordström                   MalaxIF                   8,85              
7)   Nico Ekholm                      IFNykn                    8,87              
8)   Hugo Hagman                      VasaIS                    9,01              
9)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   9,40              
10)  Lukas Kaas                       MalaxIF                   9,80              
11)  Anton Fältén                     MalaxIF                   12,17             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,1
1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    7,35              
2)   Alex Backman                     VasaIS                    7,63              
3)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  8,18              
4)   Hugo Hagman                      VasaIS                    9,01              
5)   Lukas Kaas                       MalaxIF                   9,80              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,2
1)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   8,15              
2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   8,27              
3)   Luie Nordström                   MalaxIF                   8,85              
4)   Nico Ekholm                      IFNykn                    8,87              
5)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   9,40              
6)   Anton Fältén                     MalaxIF                   12,17             

T7 40m
1)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   8,41              
2)   Linnea Björne                    IFLänken                  8,83              
3)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   8,91              
4)   Ella Berglund                    IFFyren                   8,95              
5)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    9,01              
6)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   9,07              
7)   Emma Vägar                       IFFyren                   9,08              
8)   Ida Havulehto                    MalaxIF                   9,20              
9)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   9,38              
10)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    9,41              
11)  Elin Nyfors                      MalaxIF                   10,96             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,6
1)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   8,91              
2)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    9,01              
3)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   9,07              
4)   Emma Vägar                       IFFyren                   9,08              
5)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   9,38              
6)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   10,96             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,3
1)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   8,41              
2)   Linnea Björne                    IFLänken                  8,83              
3)   Ella Berglund                    IFFyren                   8,95              
4)   Ida Havulehto                    MalaxIF                   9,20              
5)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    9,41              

P7 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  90                
     65     70     75     80     85     90     92     
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

2)   Alex Backman                     VasaIS                    85                
     70     75     80     85     90     
     o      o      o      o      xxx    

3)   Eddie Wallin                     VasaIS                    85                
     65     70     75     80     85     90     
     o      o      o      o      xxo    xxx    

4)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   80                
     70     75     80     85     
     o      o      o      xxx    

5)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   80                
     70     75     80     85     
     o      o      xxo    xxx    

6)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   75                
     65     70     75     80     
     o      o      xo     xxx    

7)   Luie Nordström                   MalaxIF                   70                
     65     70     75     
     xo     xo     xxx    

8)   Lukas Kaas                       MalaxIF                   65                
     65     70     
     o      xxx     


T7 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   80                
     65     70     75     80     85     
     xo     o      o      o      xxx    

2)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    75                
     65     70     75     80     
     o      xxo    o      xxx    

3)   Elin Bengtsson                   VasaIS                    70                
     65     70     75     
     xo     o      xxx    

3)   Emma Vägar                       IFFyren                   70                
     65     70     75     
     xo     o      xxx    

5)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   70                
     65     70     75     
     o      xo     xxx    

6)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   65                
     65     70     
     o      xxx    

7)   Ella Berglund                    IFFyren                   65                
     65     70     
     xo     xxx    

8)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   65                
     65     70     
     xxo    xxx    
  

P7 Kuula
Loppukilpailu
1)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   3,67              
     3,67   3,63   3,43   

2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   3,50              
     3,24   3,40   3,50   

3)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  3,35              
     3,16   3,35   3,20   

4)   Hugo Hagman                      VasaIS                    3,00              
     2,77   3,00   2,90   

5)   Lukas Kaas                       MalaxIF                   2,84              
     2,63   2,84   2,50   

6)   Luie Nordström                   MalaxIF                   2,74              
     2,02   2,74   2,63   

7)   Nico Ekholm                      IFNykn                    2,62              
     2,54   2,62   2,57   

8)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   2,45              
     2,16   2,03   2,45   

9)   Anton Fältén                     MalaxIF                   0,96              
     0,76   0,79   0,96               


T7 Kuula
Loppukilpailu
1)   Agnes Nordman                    MalaxIF                   3,20              
     2,82   3,20   3,13   

2)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   3,01              
     2,86   2,58   3,01   

3)   Elin Nyfors                      MalaxIF                   2,90              
     2,90   2,80   2,82   

4)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   2,79              
     2,68   2,79   2,51   

5)   Emma Vägar                       IFFyren                   2,67              
     2,54   2,67   2,62   

6)   Fannie Nordman                   MalaxIF                   2,63              
     2,63   2,63   2,49   

7)   Ida Havulehto                    MalaxIF                   2,49              
     1,98   2,49   1,85   

8)   Ella Berglund                    IFFyren                   2,34              
     2,34   1,77   2,21   

9)   Linn Bengtsson                   VasaIS                    2,30              
     2,07   2,30   1,94   

10)  Elin Bengtsson                   VasaIS                    2,17              
     2,17   1,84   1,44   

P9 40m
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   6,96              
2)   Alex Myntti                      VasaIS                    7,01              
3)   Lewis Evbidaru                   IFLänken                  7,26              
4)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   7,28              
5)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    7,41              
6)   Benjamin Björne                  IFLänken                  7,51              
7)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,59              
8)   Einar Evijoki                    VasaIS                    7,74              
9)   Hannes Salo                      MalaxIF                   7,82              
10)  Jonas Braxén                     VasaIS                    8,27              
11)  Arne Söderlund                   VasaIS                    8,39              
12)  Melvin Lindqvist                 IKFalken                  8,63              
13)  Hugo Kaas                        MalaxIF                   8,93              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,3
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   6,96              
2)   Alex Myntti                      VasaIS                    7,01              
3)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   7,28              
4)   Hannes Salo                      MalaxIF                   7,82              
5)   Jonas Braxén                     VasaIS                    8,27              
6)   Arne Söderlund                   VasaIS                    8,39              
7)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  8,63              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,9
1)   Lewis Evbidaru                   IFLänken                  7,26              
2)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    7,41              
3)   Benjamin Björne                  IFLänken                  7,51              
4)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,59              
5)   Einar Evijoki                    VasaIS                    7,74              
6)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   8,93              

T9 40m
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    6,96              
2)   Linn Bergström                   IFNykn                    7,14              
3)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   7,38              
4)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,40              
5)   Tilde Bergström                  IFLänken                  7,46              
6)   Wilma Nyman                      IFKraft                   7,51              
7)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,60              
8)   Mira Asp                         MalaxIF                   7,84              
9)   Cecilia Sunabacka                MalaxIF                   8,06              
10)  Sara Backman                     VasaIS                    8,10              
11)  Lovisa Fogde                     MalaxIF                   8,15              
12)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   8,30              
13)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,46              
14)  Ellen Broo                       MalaxIF                   8,59                            

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,2
1)   Linn Bergström                   IFNykn                    7,14              
2)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   7,38              
3)   Wilma Nyman                      IFKraft                   7,51              
4)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,60              
5)   Mira Asp                         MalaxIF                   7,84              
6)   Cecilia Sunabacka                MalaxIF                   8,06              
7)   Sara Backman                     VasaIS                    8,10              
8)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,46              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,1
1)   Ella Wallin                      VasaIS                    6,96              
2)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,40              
3)   Tilde Bergström                  IFLänken                  7,46              
4)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   8,15              
5)   Wendela Salonsaari               MalaxIF                   8,30              
6)   Ellen Broo                       MalaxIF                   8,59              

P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   123               
     105    110    115    120    123    126    
     o      o      xo     o      o      xxx    

2)   Hugo Nyman                       IFKraft                   105               
     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      xxo    xxx    

3)   Alex Myntti                      VasaIS                    100               
     90     95     100    105    
     o      o      o      xxx    

3)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    100               
     90     95     100    105    
     o      o      o      xxx    

5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   100               
     75     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

6)   Benjamin Björne                  IFLänken                  95                
     70     75     80     85     90     95     100    
     o      o      o      xxo    o      xo     xxx    

7)   Jonas Braxén                     VasaIS                    90                
     85     90     95     
     o      o      xxx    

8)   Melvin Lindqvist                 IKFalken                  90                
     75     80     85     90     95     
     xo     xo     xo     xxo    xxx    

9)   Hannes Salo                      MalaxIF                   85                
     75     80     85     90     
     o      o      xo     xxx    

10)  Hugo Kaas                        MalaxIF                   75                
     65     70     75     80     
     xxo    o      o      xxx    


T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Linn Bergström                   IFNykn                    105               
     75     80     85     90     95     100    105    110    
     o      o      o      o      o      xo     o      xxx    

2)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   100               
     75     80     85     90     95     100    105    
     o      o      o      o      xxo    xxo    xxx    

3)   Mira Asp                         MalaxIF                   95                
     75     80     85     90     95     100    
     o      xo     xo     o      o      xxx    

4)   Sara Backman                     VasaIS                    90                
     80     85     90     95     
     o      xo     o      xxx    

5)   Amanda Vesterback                IFFyren                   90                
     80     85     90     95     
     o      o      xo     xxx    

6)   Tilde Bergström                  IFLänken                  90                
     75     80     85     90     95     
     o      o      xo     xo     xxx    

7)   Wendela Salonsaari               MalaxIF                   85                
     65     70     75     80     85     90     
     o      o      o      xo     xo     xxx    

8)   Matilda Finneman                 VasaIS                    85                
     75     80     85     90     
     xo     xo     xo     xxx    

9)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   75                
     65     70     75     80     
     o      xo     xxo    xxx    

10)  Ellen Broo                       MalaxIF                   70                
     65     70     75     
     xo     xo     xxx    

11)  Cecilia Sunabacka                MalaxIF                   65                
     65     70     
     xxo    xxx


P9 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Emil Appel                       MalaxIF                   18,06             
     16,11  18,06  13,64  

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   17,31             
     17,31  16,04  16,98  

3)   Hugo Nyman                       IFKraft                   15,81             
     15,81  x      x      

4)   Jakob Blomqvist                  IFFyren                   14,33             
     13,50  14,33  13,47  

5)   Einar Evijoki                    VasaIS                    12,53             
     x      x      12,53  

6)   Vincent Bengtsson                VasaIS                    11,54             
     11,54  11,06  x      

7)   Arne Söderlund                   VasaIS                    11,50             
     11,50  x      x      

8)   Jonas Braxén                     VasaIS                    10,18             
     x      10,18  x      

9)   Hannes Salo                      MalaxIF                   10,14             
     x      9,68   10,14  

10)  Hugo Kaas                        MalaxIF                   6,81              
     6,81   x      5,03   


T9 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Linn Bergström                   IFNykn                    11,70             
     11,70  11,23  x      

2)   Matilda Finneman                 VasaIS                    10,57             
     7,61   x      10,57  

3)   Mira Asp                         MalaxIF                   10,39             
     10,39  9,08   8,40   

4)   Amanda Vesterback                IFFyren                   10,01             
     6,29   10,01  x      

5)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   9,27              
     8,81   9,27   x      

6)   Malva Björndahl                  MalaxIF                   8,94              
     8,92   x      8,94   

7)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,49              
     8,37   7,85   8,49   

8)   Ellen Broo                       MalaxIF                   4,50              
     x      4,50   4,47   

9)   Wendela Salonsaari               MalaxIF                   3,27              
     x      2,43   3,27              


P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1)   Axel Nisula                      MalaxIF                   9,00              
2)   Axel Granbäck                    IFKraft                   9,16              
3)   Colin Evbidaru                   IFLänken                  9,33              
4)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   9,36              
5)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   9,98              
6)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   10,21             

T11 60m
1)   Minnie Ylikoski                  KristU                    9,67              
2)   Mathilda Westermark              IFKraft                   10,01             
3)   Elin Vägar                       IFFyren                   10,29             
4)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,34             
5)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    10,38             
6)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,66             
7)   Nellie Lindberg                  IFFemman                  11,24             
8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   11,25             
9)   Rebecca Nyberg                   PargIF                    11,31             
10)  Kajsa Ekholm                     IFNykn                    11,47             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,1
1)   Minnie Ylikoski                  KristU                    9,67              
2)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    10,38             
3)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,66             
4)   Nellie Lindberg                  IFFemman                  11,24             
5)   Rebecca Nyberg                   PargIF                    11,31             

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,9
1)   Mathilda Westermark              IFKraft                   10,01             
2)   Elin Vägar                       IFFyren                   10,29             
3)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,34             
4)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   11,25             
5)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    11,47             

P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Axel Nisula                      MalaxIF                   3,97              
     3,87   3,97   3,95   3,81   3,63   3,82   
                                               

2)   Colin Evbidaru                   IFLänken                  3,88              
     3,81   3,84   3,65   3,88   3,60   3,59   
                                               

3)   Axel Granbäck                    IFKraft                   3,84              
     3,83   2,62   3,74   3,69   3,84   3,69   
                                               

4)   Noah Hoijar                      IFFyren                   3,64              
     x      3,45   3,64   3,49   3,58   -      
                                               

5)   Oliver Nordberg                  IFKraft                   3,58              
     3,58   3,52   3,44   3,25   x      3,41   
                                               

6)   Jens Glasberg                    MalaxIF                   3,52              
     3,22   3,32   2,91   3,52   2,97   3,22   
                                               

7)   William Olli                     IFFemman                  3,26              
     3,05   3,26   3,14   3,08   2,98   -      
                                               

T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Minnie Ylikoski                  KristU                    3,75              
     3,75   3,70   3,74   3,65   3,61   3,70   
                                               

2)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    3,34              
     -      3,18   3,26   3,23   3,26   3,34   
                                               

3)   Elin Vägar                       IFFyren                   3,28              
     2,36   2,95   2,81   3,18   3,28   3,13   
                                               

4)   Agnes Berglund                   IFFyren                   3,13              
     3,03   2,96   2,91   2,95   2,93   3,13   
                                               

5)   Fanny Karls                      MalaxIF                   3,12              
     3,12   3,08   x      3,11   x      3,10   
                                               

6)   Rebecca Nyberg                   PargIF                    3,11              
     3,02   2,94   2,79   2,86   3,11   3,11   
                                               

7)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   2,97              
     2,91   2,95   2,79   2,95   2,84   2,97   
                                               

8)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    2,90              
     2,89   2,79   2,65   2,67   2,90   2,81   
                                               

9)   Nellie Lindberg                  IFFemman                  2,87              
     2,85   2,83   2,86   2,87   2,80   2,81   
                                               

10)  Amelia Westerlund                TjöcIK                    2,82              
     -      2,53   2,82   2,61   2,69   2,66   
                                               

P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   7,60              
     6,86   6,65   7,46   7,58   7,40   7,60   

2)   Colin Evbidaru                   IFLänken                  7,48              
     7,32   6,72   7,03   3,14   7,48   -      

3)   Noah Hoijar                      IFFyren                   7,33              
     5,86   6,59   6,09   5,87   6,25   7,33   


T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    6,48              
     6,19   5,97   6,00   6,38   6,10   6,48   

2)   Mathilda Westermark              IFKraft                   6,41              
     5,36   5,54   6,41   6,30   6,20   6,13   

3)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    6,34              
     5,79   5,88   5,44   5,89   6,34   6,21   

4)   Elin Vägar                       IFFyren                   5,74              
     5,07   x      5,74   4,95   5,39   5,23   

5)   Agnes Berglund                   IFFyren                   5,30              
     4,77   5,13   4,70   4,15   5,30   4,15   

6)   Kajsa Ekholm                     IFNykn                    4,29              
     -      3,78   4,14   4,29   4,04   3,84   


P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,9
1)   Lucas Nordgren                   IFKraft                   9,01              
2)   Roy Nukala                       VaasVa                    9,05              
3)   Kevin Skinnars                   IFFemman                  9,40              
4)   Daniel Schmidt                   IFKraft                   9,68              
4)   Nico Hakala                      IFFemman                  9,68              
6)   Isac Asp                         MalaxIF                   10,32             

T13 60m
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  8,80              
2)   Clara Holmberg                   IFKraft                   8,97              
3)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   9,00              
4)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  9,03              
5)   Mathilde Söderback               MalaxIF                   9,36              
6)   Ines Tuohimaa                    SolfIK                    9,72              
7)   Andréa Nyberg                    PargIF                    9,74              
8)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   10,14             
9)   Fanny Antell                     MalaxIF                   10,61             

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -2,8
1)   Clara Holmberg                   IFKraft                   8,97              
2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   9,00              
3)   Mathilde Söderback               MalaxIF                   9,36              
4)   Andréa Nyberg                    PargIF                    9,74              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,7
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  8,80              
2)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  9,03              
3)   Ines Tuohimaa                    SolfIK                    9,72              
4)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   10,14             
5)   Fanny Antell                     MalaxIF                   10,61             


P13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Benjamin Olli                    IFFemman                  4,85 +0,0          
     4,85   4,77   x      4,00   4,83   x      
     +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   -0,4   -0,2   

2)   Roy Nukala                       VaasVa                    4,59 +0,0          
     4,50   4,23   4,59   x      4,50   4,44   
     -0,7   +0,0   +0,0   +0,0   -0,5   -0,5   

3)   Linus Furunäs                    IFFemman                  4,03 +0,0          
     3,98   4,03   3,95   4,02   4,01   4,01   
            +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   -0,4   

4)   Nico Hakala                      IFFemman                  3,78 -0,4          
     3,71   x      x      x      3,64   3,78   
     -0,4   +0,0   +0,0   +0,0   -0,4   -0,4   

5)   Isac Asp                         MalaxIF                   3,75 +0,0          
     3,58   3,65   3,73   3,73   3,75   3,74   
     +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   -0,1   


T13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,48 +0,0          
     4,30   4,19   4,37   4,24   4,48   4,25   
     +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   

2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   4,34 -0,6          
     4,34   4,27   4,22   3,96   3,98   4,21   
     -0,6   +0,0   -0,3   +0,0   +0,0   +0,0   

3)   Tove Siegfrids                   VasaIS                    4,29 +0,0          
     x      4,11   4,17   4,05   4,29   x      
     +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   

4)   Clara Holmberg                   IFKraft                   4,26 +0,0          
     4,20   4,26   4,10   3,98   x      3,93   
     -0,6   +0,0   -0,1   +0,0   +0,0   +0,0   

5)   Ciia Karlsson                    IFFemman                  4,21 +0,0          
     4,18   4,16   3,91   x      3,79   4,21   
     +0,0   +0,0   +0,0   -0,5   +0,0   +0,0   

6)   Ines Tuohimaa                    SolfIK                    3,95 +0,0          
     3,66   3,78   3,71   x      3,95   3,92   
     +0,0   +0,0   -0,3   +0,0   +0,0   +0,0   

7)   Mathilde Söderback               MalaxIF                   3,89 +0,0          
     3,89   3,72   3,86   3,88   3,59   3,70   
     +0,0   +0,0   +0,0   -0,3   +0,0   +0,0   

8)   Ella Nygård                      IFFemman                  3,81 -0,1          
     3,12   3,50   3,81   3,53   3,66   3,75   
     +0,0   +0,0   -0,1   +0,0   +0,0   +0,0   

9)   Andréa Nyberg                    PargIF                    3,52 -0,1          
     x      x      x      3,52   3,37   3,41   
     +0,0   +0,0   +0,1   -0,1   +0,0   +0,0   

10)  Fanny Antell                     MalaxIF                   2,90 +0,0          
     2,90   x      2,85   x      2,78   x      
     +0,0   +0,0   -0,4   +0,0   +0,0   +0,0                


P13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Lucas Nordgren                   IFKraft                   34,05             
     32,99  x      x      34,05  x      x      

2)   Linus Furunäs                    IFFemman                  30,35             
     26,14  x      28,12  30,00  30,35  x      

3)   Isac Asp                         MalaxIF                   15,30             
     x      12,37  13,02  15,13  15,03  15,30  


T13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  34,79             
     x      29,97  31,89  31,39  32,95  34,79  

2)   Cecilia Österberg                IFFemman                  19,77             
     19,77  x      x      x      15,96  18,32  

3)   Andréa Nyberg                    PargIF                    19,73             
     19,73  16,35  18,05  x      x      16,31  

4)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   18,17             
     14,31  x      18,17  15,47  x      x      

5)   Amelia Westerlund                TjöcIK                    16,94             
     x      14,61  x      16,30  x      16,94  

6)   Susanna Peltokoski               VaasTo                    16,36             
     16,36  x      12,20  12,31  x      12,60  

7)   Rebecca Nyberg                   PargIF                    15,48             
     15,08  14,80  14,94  15,48  -      -      

8)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    14,82             
     14,82  x      12,60  13,42  13,14  13,80  

9)   Fanny Antell                     MalaxIF                   10,92             
     8,15   9,04   10,19  10,42  10,92  10,62  


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,0
1)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   12,91             
2)   Nioel Pallawala                  IFLänken                  13,14             


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,4
1)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    13,61             
2)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   14,11             
3)   Belinda Stenroos                 IFNykn                    14,19             
4)   Ida Backman                      IFDrott                   14,38             
5)   Matilda Nyman                    IFDrott                   14,49             
6)   Nicole Hultholm                  IFFyren                   14,65             


P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Nioel Pallawala                  IFLänken                  5,12 -0,8          
     4,57   4,88   5,06   4,67   5,12   4,44   
     +0,0   -0,4   -0,4   -1,1   -0,8   -0,9   

2)   Sebastian Nordberg               IFKraft                   4,57 -0,7          
     3,93   4,32   4,57   x      4,23   4,15   
     -1,0   -1,4   -0,7   -0,8   +0,0   -1,1   


T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    4,85 -1,0          
     4,78   4,85   4,78   4,81   4,85   4,70   
     -0,9   -1,1   -1,2   -0,9   -1,0   -0,4   

2)   Ida Backman                      IFDrott                   4,69 -0,6          
     4,65   4,62   4,56   4,69   4,49   x      
     -1,3   -0,6   -1,2   -0,6   -1,4   -0,7   

3)   Matilda Nyman                    IFDrott                   4,65 -0,6          
     x      x      x      4,65   3,70   4,37   
     -1,5   -0,8   -0,3   -0,6   -0,4   -1,0   

4)   Emelie Sax                       IFKraft                   4,58 -0,2          
     x      x      4,50   4,42   x      4,58   
     -1,4   -0,3   -1,2   -0,9   -1,1   -0,2   

5)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   4,39 -0,6          
     x      x      x      4,20   4,39   3,91   
     -1,4   -0,8   -1,6   -1,3   -0,6   -0,5   


P15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Jony Lindeman                    KristU                    61,18             
     55,93  x      59,78  60,85  61,18  58,46  

2)   Viljami Paavola                  KaustPV                   41,32             
     x      40,91  41,32  x      40,17  40,69  

3)   Benjamin Lillås                  TjöcIK                    34,65             
     x      30,76  32,20  x      x      34,65  


T15 Moukari
Loppukilpailu
1)   Emmanuela Koomson                IFLänken                  36,71             
     x      32,39  36,71  33,89  x      35,45  

2)   Wilma Sundqvist                  IFKraft                   35,75             
     34,18  35,75  35,74  34,99  x      x      

3)   Ellen Bos                        VasaIS                    32,21             
     28,91  27,79  x      29,11  27,34  32,21                


M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,0
1)   Jimi Nukala                      VasaIS                    11,68             
2)   Lucas Mulders                    VasaIS                    12,44             
3)   Anton Sandvik                    IFVom                     12,49             


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,8
1)   Emma Lipkin                      IFKraft                   13,35             
2)   Emelie Sax                       IFKraft                   13,57             
3)   Malva Nylund                     VasaIS                    13,64             


M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Arttu Palo                       SeinäjSU                  11,35             
     10,73  11,35  10,70  10,62  11,26  10,77  


N17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Ellen Hagback                    TjöcIK                    33,29             
     x      31,54  31,79  32,59  30,32  33,29  

2)   Erica Karlström                  IFNykn                    25,44             
     x      25,44  x      x      x      x                   


N17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Ellen Hagback                    TjöcIK                    45,17             
     43,82  42,82  45,17  x      x      x      

2)   Vilma Paavola                    KaustPV                   37,29             
     33,78  35,73  34,04  34,23  x      37,29  

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan