Tävlingar - 14.06 - RT i Malax

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 14.06 18:00
ArrangörMalax IF
PlatsMalax, Friidrottsrakan i Pixne
Avgift6 € / gren
Anmälan senastMåndag 12.06
On-line på ÖID:s hemsida, Reserv: Mikael Appel epost: mikael.appel@me.com tel. 050-5185140
Efteranmälan på plats 60 min före start: 10€/gren
KontonummerAndelsbanken FI07 5670 8740 0026 97
BekräftningTill sprint 40 min före grenens start. Övriga grenar bekräftas på
 tävlingsplatsen 10 min före.
Övrig infoAlla får pris i klasserna p/f 7-9 år
11 år o äldre de tre bästa
KontaktuppgifterKent Söderlund 0500 668 937
Resultatservice0500 668 937
Webbsidahttp://mif.malax.fi/friidrott

Grenar

H100m, Längd, Kula, Diskus
D100m, Längd, Diskus, Slägga
P-17100m, Längd, Kula, Diskus
F-17100m, Längd, Diskus, Slägga
P-15100m, Kula, Diskus
F-15100m, Kula, Diskus
P-1360m, Höjd, Slägga
F-1360m, Höjd, Slägga
P-1160m, Höjd, Diskus
F-1160m, Höjd, Diskus
P-940m, Längd, Kula
F-940m, Längd, Kula
P-740m, Längd, Kula
F-740m, Längd, Kula

Tidsschema

PRELIMINÄRT TIDSSCHEMA

18.00  P/F  7                           kula

18.00  D, D17, P/F 13             slägga

18.00  H, H17                          diskus

18.00  P15                              100 m

18.05  F15                              100 m

18.10  H, H17                         100 m                                                

18.15  D, D17                         100 m

18.20  P11                                60 m

18.25  F11                                60 m

18.30  P13                                60 m

18.35  F13                                60 m

18.40  P9                                  40 m

18.45  F9                                  40 m                                           

18.50  P7                                  40 m                                        

18.55  F7                                  40 m

18.50 P/F 13                            höjd

19.00 P/F 9                              kula  ( vid släggplatsen)

19.00 P/F 11                            diskus   

19.00 H, H17, P/F 15               kula      

19.15 H,D,H17, D17                längd

19.15 P/F 7                              längd hoppzon            

19.40  P/F 11                           höjd

20.00  P/F 9                             längd hoppzon

20.00  D, D17, P/F 15              diskus

 

löpgrenar bekräftas på plats senast 40 min före,  övriga vid upprop på platsen 10 min före grenstart, efteranmälningar på platsen senast 60 min före grenen (efteranm.avg 10 €)

 

Anmälningar:

Mikael Appel,  on-line ÖID-sidan eller Kilpailukalenteri

eller mikael.appel@me.com / 050-5185140

Kent Söderlund , tävlingsledare

0500 668 937


Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 IF Kraft Friidrott11,0711,07
 Längd
 IF VOM6,52
 Kula
 IF Åsarna
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
D
 100m
 IF Fyren
 IF Fyren12,46
 Längd
 IF Fyren
 Diskus
 IF Kraft Friidrott
 IF Femman
 Slägga
 Malax IF
P-17
 100m
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 Kula
 IF Länken
 IF Länken
 Diskus
F-17
 100m
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott12,78
 IF Länken
 IF Länken
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Längd
 IF Kraft Friidrott4,90
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
 Vasa Idrottssällskap
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 Slägga
 IF Länken
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 Tjöck IK
 IF Nykarlebynejden
 Teuvan Rivakka
P-15
 100m
 Kula
 Diskus
 IF Femman
F-15
 100m
 IF Nykarlebynejden
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap13,24
 Vasa Idrottssällskap
 Kula
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Länken
 Diskus
 IF Nykarlebynejden
 IF Nykarlebynejden
 IF Femman
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
P-13
 60m
 IF Femman
 Vaasan Vasama
 IF Femman
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Höjd
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Femman
 Malax IF
 Slägga
 Malax IF
 IF Femman
 Malax IF
F-13
 60m
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Slägga
 IF Länken
 Malax IF
P-11
 60m
 IF Fyren
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 IF Kraft Friidrott
 Höjd
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 IF Fyren
 Vasa Idrottssällskap
F-11
 60m
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 Tjöck IK
 Tjöck IK
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 Malax IF
 Malax IF
 IF Fyren
 Tjöck IK
 Tjöck IK
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
 Diskus
 IF Fyren
 Tjöck IK
 Tjöck IK
 IF Nykarlebynejden
 Vasa Idrottssällskap
P-9
 40m
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Längd
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Nykarlebynejden
 Kula
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden
F-9
 40m
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IF Fyren
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden7,04
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Längd
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden3,32
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
 Kula
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF Nykarlebynejden4,65
 IF Fyren
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Vasa Idrottssällskap
 IF Femman
P-7
 40m
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Petalax IK
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF VOM
 Malax IF
 Malax IF
 IF VOM
 Längd
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Petalax IK
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF VOM
 Malax IF
 Malax IF
 IF VOM
 Kula
 Malax IF
 Malax IF
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Petalax IK
 Vasa Idrottssällskap
 Malax IF
 IF VOM
 Malax IF
 Malax IF
 IF VOM
F-7
 40m
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Tjöck IK
 IF Fyren
 IF Fyren
 Längd
 Malax IF
 Vasa Idrottssällskap
 Tjöck IK
 IF Fyren
 IF Fyren
 Kula
 Malax IF
 Tjöck IK
 IF Fyren
 IF Fyren

Resultat

Regiontävling i Malax / Aluekilpailu Maalahdessa

Malax IF

14.06.2017



H 100m

Final,  +2,8

1)   Mathias Launonen                 IFKraft                   11,11             

2)   Huy Hung                         IFFyren                   11,15             

3)   Jimi Nukala                      VasaIS                    11,50             





D 100m

Final,  +2,4

1)   Felicia Åbacka                   IFFyren                   12,44             

2)   Nathalie Nystrand                IFFyren                   12,63             

3)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                   13,27             





H Längd

Final

1)   Huy Hung                         IFFyren                   6,87 +1,8          

     6,53   6,61   6,87   -      6,39   6,65   

     +2,2   +2,3   +1,8   +1,5   +1,9   +2,4   



     Emil Storlund                    IFVom                     NM -0,6           

     -      -      -      -      -      -      

     +2,8   +2,3   +1,5   +1,4   +2,7   -0,6   







D Längd

Final

1)   Katarina Rönnqvist               IFFyren                   4,67 +2,4  NM +1,0 

     -      -      4,67   -      -      4,50   

     +2,4   +3,0   +2,4   +1,0   +2,7   +2,5   







H Kula

Final

1)   Pyry Niskala                     SeinäjSU                  15,67             

     x      15,17  15,49  x      15,67  x      



2)   Kasper Tunkkari                  IFÅsar                    14,19             

     14,19  x      x      x      x      13,96  



3)   Veikko Laitinen                  KeurKi                    13,48             

     x      13,48  13,29  -      13,02  x      







H Diskus

Final

1)   Pyry Niskala                     SeinäjSU                  61,66             

     x      61,66  60,75  x      x      x      



2)   Frantz Kruger                    VasaIS                    56,70             

     55,74  x      x      55,79  56,32  56,70  



3)   Raine Munukka                    KuortKu                   52,32             

     x      50,70  52,24  52,32  51,45  52,25  



4)   Veikko Laitinen                  KeurKi                    49,87             

     47,75  48,50  48,51  49,42  47,75  49,87  



5)   Robin Karlsson                   VasaIS                    41,99             

     37,18  39,81  x      38,75  x      41,99  







D Diskus

Final

1)   Emma Rintamäki                   IFFemman                  37,55             

     36,39  x      x      x      37,55  34,58  



2)   Sarah Nygårds                    IFKraft                   32,50             

     x      30,46  32,50  32,35  31,10  30,98  







D Slägga

Final

1)   Jennifer Söderlund               MalaxIF                   38,74             

     x      x      x      34,73  35,96  38,74  







P7 40m

1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    7,60              

2)   Anton Jokela                     PetalIK                   7,87              

3)   Theo Österberg                   IFVom                     7,88              

4)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  7,90              

5)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   8,32              

6)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   8,58              

7)   Alexander Österberg              IFVom                     8,74              

8)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   9,20              

8)   Anton Åberg                      VasaIS                    9,20              

10)  Luie Nordström                   MalaxIF                   9,23              

11)  Marius Krooks                    MalaxIF                   10,82             

12)  Lukas Kaas                       MalaxIF                   11,11             



Final heat 1,  +2,8

1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    7,60              

2)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   8,32              

3)   Alexander Österberg              IFVom                     8,74              

4)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   9,20              

5)   Luie Nordström                   MalaxIF                   9,23              

6)   Lukas Kaas                       MalaxIF                   11,11             



Final heat 2,  +1,5

1)   Anton Jokela                     PetalIK                   7,87              

2)   Theo Österberg                   IFVom                     7,88              

3)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  7,90              

4)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   8,58              

5)   Anton Åberg                      VasaIS                    9,20              

6)   Marius Krooks                    MalaxIF                   10,82             





F7 40m

Final,  +1,6

1)   Lithea Ek                        TjöcIK                    7,92              

2)   Ellen Krook                      PetalIK                   8,05              

3)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   8,34              

4)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    8,42              

5)   Emma Vägar                       IFFyren                   8,90              

6)   Ella Berglund                    IFFyren                   8,94              

7)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   9,41              





P7 Längd

Final

1)   Eddie Wallin                     VasaIS                    3,01              

     2,84   3,01   2,85   

                          



2)   Alexander Österberg              IFVom                     2,84              

     2,84   2,64   2,73   

                          



3)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   2,55              

     2,55   2,34   2,53   

                          



4)   Anton Jokela                     PetalIK                   2,48              

     2,48   2,46   2,36   

                          



5)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  2,46              

     2,35   2,42   2,46   

                          



6)   Theo Österberg                   IFVom                     2,38              

     2,06   2,35   2,38   

                          



7)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   2,26              

     2,26   2,25   2,22   

                          



8)   Elliot Sundsten                  MalaxIF                   2,02              

     2,02   1,96   1,94   

                          



9)   Anton Åberg                      VasaIS                    1,90              

     1,90   1,84   1,89   

                          



10)  Marius Krooks                    MalaxIF                   1,70              

     x      x      1,70   

                          



11)  Lukas Kaas                       MalaxIF                   1,63              

     x      1,63   1,63   

                          



12)  Luie Nordström                   MalaxIF                   1,53              

     x      x      1,53   

                          







F7 Längd

Final

1)   Lithea Ek                        TjöcIK                    2,62              

     2,62   2,59   2,51   

                          



2)   Thilda Koivuharju                VasaIS                    2,32              

     2,20   2,13   2,32   

                          



3)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   2,26              

     2,26   2,19   2,23   

                          



4)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   2,16              

     1,91   1,91   2,16   

                          



5)   Emma Vägar                       IFFyren                   2,14              

     2,14   1,96   2,12   

                          



6)   Ella Berglund                    IFFyren                   2,09              

     2,07   2,09   1,82   

                          



7)   Ellen Krook                      PetalIK                   1,88              

     x      1,78   1,88   

                          







P7 Kula

Final

1)   Alexander Österberg              IFVom                     4,01              

     3,67   4,01   3,81   



2)   Eddie Wallin                     VasaIS                    3,86              

     3,82   3,52   3,86   



3)   Milton Bergkulla                 IFLänken                  3,54              

     3,54   3,33   x      



4)   Alex Lundfors                    MalaxIF                   3,39              

     3,00   3,39   2,71   



5)   Charger Lindholm                 TeuvRi                    3,30              

     2,70   2,78   3,30   



6)   Hugo Högbacka                    MalaxIF                   3,09              

     2,86   3,09   2,83   



7)   Theo Österberg                   IFVom                     2,98              

     2,69   2,98   2,88   



8)   Anton Åberg                      VasaIS                    2,98              

     2,47   2,68   2,98   



9)   Luie Nordström                   MalaxIF                   2,71              

     x      2,25   2,71   



10)  Lukas Kaas                       MalaxIF                   2,30              

     1,97   2,30   2,29   



11)  Elliot Sundsten                  MalaxIF                   1,84              

     0,80   1,84   x      



12)  Marius Krooks                    MalaxIF                   1,58              

     1,17   1,58   1,34   



     Anton Jokela                     PetalIK                   NM                

     x      x      x      







F7 Kula

Final

1)   Ella Forsberg                    MalaxIF                   2,98              

     2,91   2,98   2,80   



2)   Lithea Ek                        TjöcIK                    2,87              

     2,87   2,54   2,79   



3)   Emma Vägar                       IFFyren                   2,64              

     2,30   2,64   2,64   



4)   Alwa Kinnunen                    MalaxIF                   2,43              

     2,43   2,07   2,17   



5)   Ella Berglund                    IFFyren                   2,31              

     2,17   2,12   2,31   







P9 40m

1)   Alex Myntti                      VasaIS                    6,85              

2)   Eeli Bengs                       VasaIS                    6,92              

3)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    7,24              

4)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,37              

5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,58              

6)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   7,61              

7)   Hannes Salo                      MalaxIF                   7,82              

8)   Jonas Braxén                     VasaIS                    8,05              

9)   Walter Häggblom                  IFFyren                   8,15              

10)  Hugo Kaas                        MalaxIF                   8,33              



Final heat 1,  +1,3

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    7,24              

2)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   7,58              

3)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   7,61              

4)   Hannes Salo                      MalaxIF                   7,82              

5)   Jonas Braxén                     VasaIS                    8,05              



Final heat 2,  +0,1

1)   Alex Myntti                      VasaIS                    6,85              

2)   Eeli Bengs                       VasaIS                    6,92              

3)   Emil Appel                       MalaxIF                   7,37              

4)   Walter Häggblom                  IFFyren                   8,15              

5)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   8,33              





F9 40m

1)   Ella Wallin                      VasaIS                    6,76              

2)   Linn Bergström                   IFNykn                    6,94              

3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    7,31              

4)   Ellen Andtfolk                   VasaIS                    7,32              

5)   Hanna Podbicanin                 MalaxIF                   7,43              

6)   Elin Krook                       PetalIK                   7,56              

7)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   7,66              

8)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,68              

9)   Mathilda Aspbäck                 IFFyren                   7,69              

10)  Alva Karls                       MalaxIF                   7,95              

11)  Amanda Vesterback                IFFyren                   7,96              

12)  Ronja Eriksson                   MalaxIF                   8,03              

13)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,16              

13)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   8,16              

15)  Mira Asp                         MalaxIF                   8,19              

16)  Ellen Broo                       MalaxIF                   8,21              

17)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   8,29              

18)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    8,31              

19)  Sanni Korhonen                   IFFemman                  8,32              

20)  Alina Åstrand                    VasaIS                    8,38              

21)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   8,47              

22)  Julia Svahn                      MalaxIF                   8,51              

23)  Amanda Aspbäck                   IFFyren                   10,18             



Final heat 1,  +1,8

1)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   7,66              

2)   Mathilda Aspbäck                 IFFyren                   7,69              

3)   Inez Lundfors                    MalaxIF                   8,16              

3)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   8,16              

5)   Alina Åstrand                    VasaIS                    8,38              

6)   Wendela Salonsaari               MalaxIF                   8,47              

7)   Julia Svahn                      MalaxIF                   8,51              



Final heat 2,  +0,3

1)   Ella Wallin                      VasaIS                    6,76              

2)   Linn Bergström                   IFNykn                    6,94              

3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    7,31              

4)   Alva Karls                       MalaxIF                   7,95              

5)   Amanda Vesterback                IFFyren                   7,96              

6)   Ronja Eriksson                   MalaxIF                   8,03              

7)   Ellen Broo                       MalaxIF                   8,21              

8)   Ronja Aspö                       MalaxIF                   8,29              



Final heat 3,  +0,8

1)   Ellen Andtfolk                   VasaIS                    7,32              

2)   Hanna Podbicanin                 MalaxIF                   7,43              

3)   Elin Krook                       PetalIK                   7,56              

4)   Matilda Finneman                 VasaIS                    7,68              

5)   Mira Asp                         MalaxIF                   8,19              

6)   Lina Koivulahti                  VasaIS                    8,31              

7)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  8,32              

8)   Amanda Aspbäck                   IFFyren                   10,18             





P9 Längd

Final

1)   Eeli Bengs                       VasaIS                    3,72              

     3,26   3,38   3,13   3,72   

                                 



2)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    3,57              

     3,57   3,38   3,32   3,23   

                                 



3)   Alex Myntti                      VasaIS                    3,52              

     3,52   x      x      3,43   

                                 



4)   Emil Appel                       MalaxIF                   3,17              

     3,07   -      3,17   -      

                                 



5)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   3,07              

     3,07   x      x      2,96   

                                 



6)   Hannes Salo                      MalaxIF                   2,98              

     2,98   2,96   2,98   2,83   

                                 



7)   Liam Ruusuvirta                  IFFyren                   2,81              

     2,49   2,70   2,65   2,81   

                                 



8)   Walter Häggblom                  IFFyren                   2,75              

     2,54   2,69   2,58   2,75   

                                 



9)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   2,56              

     2,51   2,17   2,18   2,56   

                                 



10)  Jonas Braxén                     VasaIS                    2,14              

     2,05   1,92   2,06   2,14   

                                 



11)  Linus Hallbäck                   MalaxIF                   2,09              

     x      2,09   2,03   2,06   

                                 







F9 Längd

Final

1)   Ella Wallin                      VasaIS                    3,54              

     3,47   3,42   3,54   

                          



2)   Linn Bergström                   IFNykn                    3,18              

     3,14   3,01   3,18   

                          



3)   Tilda Åberg                      VasaIS                    3,00              

     3,00   2,88   2,93   

                          



4)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   2,94              

     x      2,94   2,82   

                          



5)   Matilda Finneman                 VasaIS                    2,90              

     2,84   2,90   2,69   

                          



6)   Amanda Vesterback                IFFyren                   2,89              

     2,87   2,71   2,89   

                          



7)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  2,82              

     2,69   2,74   2,82   

                          



8)   Elin Krook                       PetalIK                   2,81              

     2,81   2,71   2,72   

                          



9)   Alva Karls                       MalaxIF                   2,73              

     2,73   2,54   2,73   

                          



10)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    2,73              

     2,65   2,73   2,60   

                          



11)  Mira Asp                         MalaxIF                   2,66              

     2,36   2,66   2,49   

                          



12)  Alina Åstrand                    VasaIS                    2,56              

     2,56   2,41   2,32   

                          



13)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   2,52              

     2,34   2,40   2,52   

                          



14)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   2,47              

     2,47   2,36   2,33   

                          



15)  Zelina Björkblom                 MalaxIF                   2,45              

     2,39   x      2,45   

                          



16)  Ronja Eriksson                   MalaxIF                   2,42              

     2,42   x      2,15   

                          



17)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   2,24              

     2,09   2,24   2,11   

                          



18)  Julia Svahn                      MalaxIF                   2,10              

     2,10   2,03   x      

                          



19)  Ellen Broo                       MalaxIF                   1,64              

     1,64   x      x      

                          







P9 Kula

Final

1)   Robin Liljeqvist                 IFNykn                    7,06              

     6,99   7,06   6,72   



2)   Emil Appel                       MalaxIF                   5,47              

     5,31   5,47   5,38   



3)   Romeo Räfsbäck                   MalaxIF                   5,07              

     5,07   4,40   4,56   



4)   Jonas Braxén                     VasaIS                    4,18              

     3,97   4,05   4,18   



5)   Hannes Salo                      MalaxIF                   3,86              

     3,54   3,86   3,15   



6)   Linus Hallbäck                   MalaxIF                   3,51              

     3,51   2,99   3,32   



7)   Hugo Kaas                        MalaxIF                   3,46              

     3,46   3,12   2,85   







F9 Kula

Final

1)   Matilda Finneman                 VasaIS                    4,89              

     4,89   4,75   4,86   



2)   Sanni Korhonen                   IFFemman                  4,89              

     4,74   4,79   4,89   



3)   Linn Bergström                   IFNykn                    4,44              

     4,02   4,44   4,31   



4)   Lovisa Fogde                     MalaxIF                   4,44              

     4,44   4,17   3,25   



5)   Ellen Andtfolk                   VasaIS                    4,42              

     x      4,42   3,60   



6)   Mira Asp                         MalaxIF                   4,39              

     3,68   4,39   4,19   



7)   Zelina Björkblom                 MalaxIF                   4,17              

     4,17   4,04   x      



8)   Alina Åstrand                    VasaIS                    4,00              

     3,99   3,78   4,00   



9)   Amanda Vesterback                IFFyren                   3,99              

     3,59   3,85   3,99   



10)  Tilda Åberg                      VasaIS                    3,95              

     3,60   3,95   x      



11)  Ronja Aspö                       MalaxIF                   3,93              

     x      x      3,93   



12)  Lina Koivulahti                  VasaIS                    3,81              

     x      3,53   3,81   



13)  Hanna Podbicanin                 MalaxIF                   3,31              

     x      3,23   3,31   



14)  Julia Svahn                      MalaxIF                   3,29              

     3,28   3,29   2,70   



15)  Ronja Eriksson                   MalaxIF                   2,99              

     2,48   2,44   2,99   



16)  Wendela Salonsaari               MalaxIF                   2,76              

     2,54   2,76   1,90   



17)  Inez Lundfors                    MalaxIF                   2,20              

     1,84   2,20   1,84   







P11 60m

Final,  +0,8

1)   Axel Nisula                      MalaxIF                   8,80              

2)   Axel Granbäck                    IFKraft                   8,99              

3)   Noah Hoijar                      IFFyren                   9,28              

4)   Theo Gullberg                    VasaIS                    9,57              

5)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   9,58              

6)   Emil Fock                        IFFemman                  12,10             





F11 60m

1)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,07             

2)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,10             

3)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    10,18             

4)   Sanni Asp                        VasaIS                    10,29             

5)   Hilda Strand                     VasaIS                    10,73             

6)   Tuva Nylund                      VasaIS                    10,89             

7)   Malva Ek                         TjöcIK                    10,91             

8)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   11,10             

9)   Emma Krook                       PetalIK                   11,24             

10)  Ella Nordström                   PetalIK                   11,72             



Final heat 1,  +2,1

1)   Fanny Karls                      MalaxIF                   10,07             

2)   Hilda Strand                     VasaIS                    10,73             

3)   Malva Ek                         TjöcIK                    10,91             

4)   Emma Krook                       PetalIK                   11,24             

5)   Ella Nordström                   PetalIK                   11,72             



Final heat 2,  +1,7

1)   Agnes Berglund                   IFFyren                   10,10             

2)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    10,18             

3)   Sanni Asp                        VasaIS                    10,29             

4)   Tuva Nylund                      VasaIS                    10,89             

5)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   11,10             





P11 Korkeus

Final

1)   Theo Gullberg                    VasaIS                    105               

     95     100    105    110    

     o      o      o      xxx    



2)   Noah Hoijar                      IFFyren                   105               

     90     95     100    105    110    

     o      o      o      xxo    xxx    



3)   Emil Fock                        IFFemman                  85                

     75     80     85     90     

     o      o      o      xxx    



     Emil Appel                       MalaxIF                   115               

     100    105    110    115    117    

     o      o      xo     xxo    xxx    







F11 Korkeus

Final

1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    110               

     85     90     95     100    105    110    115    

     o      xo     o      o      xxo    o      xxx    



2)   Fanny Karls                      MalaxIF                   110               

     90     95     100    105    110    115    

     xo     xo     o      o      xo     xxx    



3)   Agnes Herlin                     MalaxIF                   105               

     80     85     90     95     100    105    110    

     o      o      o      o      xo     xo     xxx    



4)   Malva Ek                         TjöcIK                    105               

     85     90     95     100    105    

     o      o      o      o      xxo    



5)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    100               

     85     90     95     100    105    

     o      o      o      o      xxx    



6)   Emma Krook                       PetalIK                   100               

     80     85     90     95     100    105    

     o      xo     xo     o      o      xxx    



7)   Agnes Berglund                   IFFyren                   100               

     80     85     90     95     100    105    

     o      o      xo     xo     xo     xxx    



8)   Ella Nordström                   PetalIK                   85                

     75     80     85     90     

     o      o      xo     xxx    







P11 Diskus

Final

1)   Joel Blomqvist                   IFFyren                   21,93             

     x      x      x      21,93  



2)   Noah Hoijar                      IFFyren                   16,17             

     x      16,17  15,29  15,63  



3)   Theo Gullberg                    VasaIS                    13,53             

     13,53  11,24  12,86  12,43  



4)   Emil Fock                        IFFemman                  9,83              

     x      6,74   9,83   x      



5)   Chevy Lindholm                   TeuvRi                    9,77              

     8,30   9,22   x      9,77   







F11 Diskus

Final

1)   Emilia Liljeqvist                IFNykn                    17,99             

     16,56  x      x      17,99  



2)   Nova Bergkulla                   TjöcIK                    13,02             

     12,34  12,23  11,82  13,02  



3)   Ella Nordström                   PetalIK                   11,47             

     x      10,51  11,47  10,28  



4)   Tuva Nylund                      VasaIS                    10,18             

     x      x      10,18  8,13   



5)   Malva Ek                         TjöcIK                    9,55              

     9,17   9,41   x      9,55   



6)   Agnes Berglund                   IFFyren                   7,41              

     6,11   6,80   6,84   7,41   







P13 60m

Final,  +1,7

1)   Roy Nukala                       VaasVa                    8,80              

2)   Adam Järv                        VasaIS                    8,96              

2)   Kevin Skinnars                   IFFemman                  8,96              

4)   Nico Hakala                      IFFemman                  9,28              

5)   Isac Asp                         MalaxIF                   9,82              

6)   Adrian Järv                      VasaIS                    10,65             

7)   Fredrik Runonen                  MalaxIF                   11,18             





F13 60m

1)   Ida Vikström                     VasaIS                    8,53              

2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   8,68              

3)   Clara Holmberg                   IFKraft                   8,78              

4)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   9,00              

5)   Tove Siegfrids                   VasaIS                    9,15              

5)   Mathilde Söderback               MalaxIF                   9,15              

7)   Ella Nygård                      IFFemman                  9,26              

8)   Emmi Bengs                       VasaIS                    9,66              

9)   Cecilia Ingves                   MalaxIF                   9,72              

10)  Emma Korhonen                    IFFemman                  9,85              



Final heat 1,  -0,2

1)   Ida Vikström                     VasaIS                    8,53              

2)   Hanna Granbäck                   IFKraft                   9,00              

3)   Mathilde Söderback               MalaxIF                   9,15              

3)   Tove Siegfrids                   VasaIS                    9,15              

5)   Cecilia Ingves                   MalaxIF                   9,72              



Final heat 2,  +0,8

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   8,68              

2)   Clara Holmberg                   IFKraft                   8,78              

3)   Ella Nygård                      IFFemman                  9,26              

4)   Emmi Bengs                       VasaIS                    9,66              

5)   Emma Korhonen                    IFFemman                  9,85              





P13 Korkeus

Final

1)   Max Myntti                       VasaIS                    145               

     125    130    135    140    145    150    

     o      o      o      o      o      xxx    



2)   Linus Furunäs                    IFFemman                  130               

     110    115    120    125    130    135    

     o      o      o      o      o      xxx    



3)   Fredrik Runonen                  MalaxIF                   105               

     90     95     100    105    110    

     o      o      o      o      xxx    



     Isac Asp                         MalaxIF                                     





F13 Korkeus

Final

1)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   155               

     135    140    145    150    153    155    157    

     o      o      o      o      xxo    xxo    xxx    



2)   Mathilde Söderback               MalaxIF                   135               

     105    110    115    120    125    130    135    140    

     o      o      o      o      xo     o      o      xxx    



3)   Emmi Bengs                       VasaIS                    125               

     100    105    110    115    120    125    130    

     o      o      o      o      o      o      xxx    



4)   Emma Korhonen                    IFFemman                  115               

     95     100    105    110    115    120    

     o      o      o      o      o      xxx    



5)   Cecilia Ingves                   MalaxIF                   110               

     100    105    110    115    

     o      o      o      xxx    







P13 Slägga

Final

1)   Linus Furunäs                    IFFemman                  19,45             

     19,33  19,45  18,59  x      



2)   Chasimir Lindholm                TeuvRi                    16,24             

     x      x      16,24  x      



3)   Fredrik Runonen                  MalaxIF                   16,03             

     x      x      16,03  x      



4)   Isac Asp                         MalaxIF                   14,51             

     13,89  14,51  13,72  13,78  







F13 Slägga

Final

1)   Charoline Lindholm               TeuvRi                    26,27             

     25,97  21,55  x      26,27  



2)   Cecilia Ingves                   MalaxIF                   16,33             

     x      16,33  x      14,55  



     Ezekiela Koomson                 IFLänken                  NM                

     x      x      x      x      







P15 100m



F15 100m

Final,  +2,7

1)   Janna Siegfrids                  VasaIS                    13,37             

2)   Moa Forslund                     VasaIS                    13,83             

3)   Nicole Hultholm                  IFFyren                   13,92             





P15 Kula

Final

1)   Younes Elberkennou               VasaIS                    9,35              

     8,46   8,94   7,51   x      9,35   9,13   







F15 Kula

Final

1)   Erica Karlström                  IFNykn                    9,93              

     9,09   x      x      9,66   x      9,93   



2)   Emmanuela Koomson                IFLänken                  8,11              

     7,00   7,50   6,76   6,99   7,43   8,11   



3)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    7,88              

     7,47   7,88   x      7,37   7,81   7,33   



4)   Michelle Nyback                  IFNykn                    7,71              

     7,43   x      7,09   x      7,71   x      







P15 Diskus

Final

1)   Juho-Joel Mäenpää                LappVei                   39,60             

     36,98  37,00  36,77  35,11  36,69  39,60  



2)   Younes Elberkennou               VasaIS                    28,26             

     27,58  25,90  28,26  27,97  25,21  28,08  



3)   Linus Furunäs                    IFFemman                  27,70             

     27,70  26,84  26,03  24,94  25,23  25,87  







F15 Diskus

Final

1)   Erica Karlström                  IFNykn                    31,68             

     31,68  x      29,94  x      30,55  x      



2)   Olivia Sabel                     IFFemman                  28,26             

     x      28,26  x      27,41  26,96  25,27  



3)   Fanny Forsman                    VasaIS                    27,44             

     x      x      21,55  24,66  22,66  27,44  



4)   Nathalie Nyback                  IFNykn                    22,94             

     x      x      21,05  x      20,70  22,94  



5)   Michelle Nyback                  IFNykn                    22,76             

     x      x      x      22,76  x      x      







M17 100m

Final,  +2,8

1)   Mattias Asp                      VasaIS                    12,10             

2)   Lucas Mulders                    VasaIS                    12,12             





D17 100m

Final,  +1,4

1)   Erica Kolehmainen                VasaIS                    12,60             

2)   Emelie Sax                       IFKraft                   12,80             

3)   Emma Lipkin                      IFKraft                   12,82             

4)   Cornelia Berg                    VasaIS                    12,89             

5)   Urte Smigelskaite                IFLänken                  15,58             

6)   Marla Wawerek                    IFLänken                  16,22             





M17 Längd



D17 Längd

Final

1)   Emma Nyman                       IFKraft                   4,85 +2,8  4,79 +1,2

     4,78   4,77   4,79   x      4,85   x      

     +2,1   +2,8   +1,2   +2,8   +2,8   +3,3   



2)   Emilia Launonen                  IFKraft                   4,72 +2,4  4,66 +1,5

     4,39   4,54   4,71   4,66   4,69   4,72   

     +2,2   +1,9   +2,8   +1,5   +2,7   +2,4   







M17 Kula



M17 Diskus



D17 Diskus

Final

1)   Linn Sund                        VasaIS                    35,12             

     35,12  32,81  33,51  x      x      x      



2)   Ellen Hagback                    TjöcIK                    32,74             

     28,44  29,32  x      29,05  32,74  31,07  



3)   Manda Gullberg                   VasaIS                    30,76             

     30,76  x      25,19  27,76  x      x      







D17 Slägga

Final

1)   Ellen Hagback                    TjöcIK                    43,89             

     42,87  41,41  x      40,74  43,89  x      



2)   Natascha Yli-Valkama             KristU                    40,00             

     40,00  x      39,94  x      39,66  x      



3)   Charlotta Lindholm               TeuvRi                    36,91             

     36,39  x      x      x      29,93  36,91  


4)   Amanda Kätkänaho                 TeuvRi                    33,14             

     30,17  33,14  x      x      x      x      


5)   Maria Smeds                      KristU                    31,51             

     x      x      22,51  -      26,93  31,51  


     Emmanuela Koomson                IFLänken                  28,35             

     x      x      28,35  26,39  27,12  x      


     Erica Karlström                  IFNykn                    35,74             

     34,30  x      34,97  35,74  33,35  35,26  


     Michelle Nyback                  IFNykn                    22,36             

     21,15  x      21,79  22,09  22,36  x      


     Nathalie Nyback                  IFNykn                    29,25             

     27,51  x      29,25  x      x      x      

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan