Tävlingar - 15.05 - RT Lilla stafettkarnevalen

Tävlingsinfo

Datum och klockslagMåndag 15.05 18:00
ArrangörIF Drott
PlatsCentralidrottsplan, Jakobstad
Avgift3,50 € / gren el. lag
Anmälan senastTorsdag 11.05
Hans Byggmästar, Alholmsgatan 44 C 19, 68600 Jakobstad,
e-post: hans.byggmastar@luukku.com,
Ingen efteranmälan!
KontonummerFI14 2015 3800 0040 64
BekräftningSenast 40 min före första start
Övrig infoAndra stadiet flickor 4x100m,
Andra stadiet pojkar 4x100m,
Andra stadiet dubbel svenska stafett, mixed
Åk 7-9 flickor 4x100m,
Åk 7-9 flickor 600+600+400 m
Åk 7-9 pojkar 4x100m
Åk 7-9 dubbel svensk stafett, mixed
Åk 1-6 pojkar (800+800+700+700) små grundskola
Åk 1-6 flickor 600m+600m+400m små grundskola
Åk 1-6 mixed 5x80m små grundskola
Åk 1-6 pojkar (800+800+700+700) grundskola
Åk 1-6 pojkar 5x80m grundskola
Åk 1-6 flickor 5x80m, grundskola
Åk 1-6 flickor 600m+600m+400m grundskola
Åk 1-4 mixed 8x50m grundskola

Segrande lagen erhåller pris.
KontaktuppgifterHans Byggmästar tfn. 044-720 6351
ResultatserviceUnder och efter tävl. tfn. 044-720 6351
Webbsidahttp://www.oid-friidrott.com

Grenar


Tidsschema


kl.  18.10 åk 1-4 8 x 50 m, mixed
      18.25 åk 1-6 5 x 80 m, flickor, grundskola
      18.40 åk 1-6 5 x 80 m, mixed, småskolor
      19.00 åk 1-6 5 x 80 m, pojkar, grundskolor
      19.20 åk 1-6 600+600+400 m, flickor, grundskolor
      19.20 åk 1-6 600+600+400 m, flickor, små grundskolor
      19.40 åk 7-9 4 x 100 m, flickor, 
      19.40           4 x 100 m, flickor, andra stadiet
      19.50 åk 7-9 4 x 100 m, pojkar,
      19.50           4 x 100 m, pojkar, andra stadiet
      20.05 åk 1-6 800+800+700+700 m, pojkar, grundskolor
      20.05 åk 1-6 800+800+700+700 m, pojkar, små grundskolor
      20.20 åk 7-9 600+600+400 m, flickor,
      20.35 åk 7-9 dubbel,svensk stafett, mixed
      20.35           dubbel,svensk stafett, mixed, andra stadiet      
              (100+100+200+200+300+300+400+400 m)

Resultat

RESULTAT Åk-1-6 5 x 80 m pojkar grundskolor 1. Oxhamns skola lag 1 58,58 2. Språkbadsskolan lag 1 59,15 3. Kållby-Heimbacka skola 59,40 4. Normens skola lag 1 1.01,25 5. Oxhamns skola lag 2 1.01,27 6. Terjärv skola 1.01,93 7. Normens skola lag 2 1.02,54 8. Purmo skola lag 1 1.03,14 9. Vestersundsby skola 1.09,60 Erä 1 1. Språkbadsskolan lag 1 59,15 James Mäenpää Sam Snellman William Forsbacka Isac Henricson Isac Gädda 2. Normens skola lag 1 1.01,25 Daniel Back Kevin Vestlin Cornelius Nylander Valentin Österlund Illia Michlik 3. Oxhamns skola lag 2 1.01,27 Ruben Sundell Edward Wikar Yevheniy Soshetskyy Max Enkvist Nico Suominen 4. Terjärv skola 1.01,93 Xedrick Byskata Dennis Enlund Roope Rantala Niklas Tikkanen Joel Forsander 5. Purmo skola lag 1 1.03,14 Roine Elenius Isak Liljeqvist Isak Österlund Ivar Enqvist David Storkamp Erä 2 1. Oxhamns skola lag 1 58,58 Isak Höglund Oliver Nygård Alex Laaksonen William Westerlund Jon Sundberg 2. Kållby-Heimbacka skola 59,40 David Wikman Adam Sundqvist Elias Snellman Sam Snellman Emanuel Snellman 3. Normens skola lag 2 1.02,54 Casper Nyvall Rickard Engström Anton Hannus Jere Virkkala Patrik Blomström 4. Vestersundsby skola 1.09,60 Nils Finnäs Oliver Nygård Benjamin Stenhäll Max Nygård Noel Granholm Åk 1-6 800+800+700 +700 m pojkar g 1. Språkbadsskolan lag 1 10.33,16 James Mäenpää William Forsbacka Isac Gädda Viggo Penttala 2. Oxhamns skola lag 1 10.46,85 Ruben Sundell Vincent Sundell Elias Mickellsson William Westerlund 3. Kållby-Heimbacka skola 11.36,22 Emanuel Snellman David Wikman Adam Sundqvist Elias Snellman 4. Näs skola lag 1 11.42,77 Clarence Hagman Hannes Grankulla Zam Björklund Noah Granholm 5. Näs skola lag 2 11.47,00 Jeremias Granholm Noel Granholm Paul Hjulfors Hugo Gäddnäs 6. Terjärv skola 11.49,04 Joel Forsander Dennis Enlund Xedrick Byskata Roope Rantala 7. Normens skola lag 1 11.58,40 Valentin Österlund Daniel Back Casper Nyvall Alexander Nordström 8. Normens skola lag 2 12.35,36 Rickard Engström Cornelius Nylander Anton Hannus Illia Michlik 9. Oxhamns skola lag 2 12.38,74 Jon Sundell Yevheniy Soshetskyy Max Enkvist Isak Portin Edsevö småskola DNS Jesper Käldman Simon Bergqvist Vincent Wiklund Adam Landén Åk 7-9 4 x 100 m pojkar 1. Oxhamns skola lag 1 47,53 Alex Johansson Alfon Söderman Alexander Bobacka Alexander Björkgren 2. Cronhjelmskolan lag 1 48,60 Noah Björkskog Tna TaNay Zeb Björklund Marcus Forsman 3. Oxhamns skola lag 2 51,39 Johan Nygård Adrian Björkgren Johannes Åhman Tobias Wikar 4. Oxhamns skola lag 3 57,34 Jimmy K Kevin F Memme Holmström Oskar Storbacka Åk 1-6 800+800+700+700 m pojkar sm 1. Östensö småskola 10.53,68 Herman Höglund Felix Kass Albin Kass Viktor Rönnskär 2. Edsevö småskola 11.27,01 Jesper Käldman Simon Bergqvist Vincent Wiklund Adam Landén 3. Munsala småskola lag 1 11.47,65 Isac Granlund Arvid Nybäck Filip Nilsström Adam Holm 4. Yttejeppo småskola lag 1 12.07,36 Filip Ahlskog Jim Ström Zeb Ström Viktor Tiittanen 5. Socklot småskolor lag 1 12.31,56 Linus Wingren Eddie Wikblom Sakarias Sjöholm Alex Wikblad 6. Munsala småskola lag 2 13.26,03 Jonah Mannil Colin Ena Alexander Blomqvist Max Jakobsson Andra stadiet 4 x 100 m pojkar 1. Pedersöre gymnasium 51,07 Casper Söderström Emil Dahlberg Henrik Åhman Mikael Wargh Åk 1-6 5 x 80 m flickor grundskolor 1. Oxhamns skola lag 1 57,51 2. Språkbadsskolan lag 1 59,92 3. Lagmans skola lag 1 1.00,56 4. Näs skola lag 1 1.01,17 5. Kållby-Heimbacka skola 1.01,20 6. Oxhamns skola lag 2 1.01,35 7. Språkbadsskolan lag 2 1.01,72 8. Purmo skola lag 1 1.02,17 9. Normens skola lag 1 1.03,99 10. Purmo skola lag 2 1.06,13 11. Normens skola lag 2 1.06,53 12. Näs skola lag 2 1.06,93 13. Lagmans skola lag 2 1.07,26 14. Vestersundsby skola 1.11,30 Erä 1 1. Lagmans skola lag 1 1.00,56 Nea Hassila Kajsa Hautamäki Jessica Järndahl Mia Backman Priscilla Boateng 2. Näs skola lag 1 1.01,17 Emilia Gäddnäs Jennifer Granholm Hanna Hagnäs Jenna Grankulla Lina Gädnäs 3. Kållby-Heimbacka skola 1.01,20 Alicia Björkvik Lina Nybacka Edith Snellman Mia-Linn Bexar Enya Hjulfors 4. Oxhamns skola lag 2 1.01,35 Emmi Parhiala My Nygård Emma Hietala Fanny Östman Milja Snellman 5. Språkbadsskolan lag 2 1.01,72 Alva Norrgård Millandra Sandler Sandra Gripenberg Cajsa Mäenpää Cassandra Högkvist 6. Purmo skola lag 1 1.02,17 Linn Åvist Tilde Nyman Evelina Ede Linn Nyman Thelma Elenius 7. Normens skola lag 1 1.03,99 Engla-Lie Holländer Matilda Turpeinen Thilde Holm Tilde Stråka Sandra Nystrand Erä 2 1. Oxhamns skola lag 1 57,51 Elvira Nyrönen Moa Boström Julia Limnell Tilda Engström Teodora Westerlund 2. Språkbadsskolan lag 1 59,92 Tindra Snellman Ida Muukkonen Tilda Höglund Ella Byggmästar Tilde Willfors 3. Purmo skola lag 2 1.06,13 Ida Holmäng Julia Lönnqvist Melinda Lasén Sandra Englund Isabella Westström 4. Normens skola lag 2 1.06,53 Jenna Kangas Tilda Strang Moa Forsbacka Leah Nymark Felicia Backlund 5. Näs skola lag 2 1.06,93 Nicolina Björkskog Ester Hjulfors Jessica Gäddnäs Emma Wahlberg Melinn Grankulla 6. Lagmans skola lag 2 1.07,26 Ida Jankens Rebecca Pelkonen Linnea Sundfors Ebba Kronholm Kiira Nordström 7. Vestersundsby skola 1.11,30 Carolina Åhman Nea Hakanen Matilda Segervall Vendla Sundell Julia Södergård Åk 1-6 600+600+400 m flickor smågru 1. Rejpelt småskola 5.26,16 Tindra Jansson Alva Thors Amanda Backlund 2. Östensö småskola 5.33,25 Emma Fors Julia Backlund Maya Källman 3. Yttejeppo småskola lag 1 5.36,01 Milla Ström Laura Ström Jenny Nyman 4. Socklot småskolor lag 1 5.39,28 Lotta Övergaard Malin Cederholm Ida Pelkkikangas 5. Munsala småskola lag 1 5.44,09 Evelina Janfelt Felicia Strand Nathalie Häggblom 6. Socklot småskolor lag 2 6.11,69 Kaisa Lillvik Ida Övergaard Emma Backman 7. Munsala småskola lag 2 6.20,17 Anna Nybäck Ella Janfelt Elin Karlsson 8. Munsala småskola lag 3 7.01,53 Sofia Ingman Nelia Wiklund Emilia Nordström 9. Hirvlax småskola lag 1 7.02,41 Cajsa Hedvall Ellen Holm Emma Nyby Åk 1-6 600+600+400 m flickor grunds 1. Oxhamns skola lag 1 5.12,56 Moa Boström Fanny Östman Teodora Westerlund 2. Näs skola lag 1 5.17,80 Lina Gädnäs Jennifer Granholm Emilia Gäddnäs 3. Lagmans skola lag 1 5.25,97 Mia Backman Priscilla Boateng Nea Hassila 4. Purmo skola lag 1 5.32,63 Tilde Nyman Isabelle Nylund Julia Lönnqvist 5. Kållby-Heimbacka skola 5.34,68 Alicia Björkvik Isabella Mattsson Lina Nybacka 6. Normens skola lag 1 5.34,69 Tilde Stråka Engla-Lie Holländer Thilde Holm 7. Normens skola lag 2 5.55,81 Jenna Kangas Moa Forsbacka Naomi Torrkulla 8. Näs skola lag 2 5.59,13 Hanna Hagnäs Nicolina Björkskog Jenna Grankulla 9. Språkbadsskolan lag 1 6.08,70 Matilda Skott Moa Mäenpää Ada Kuni 10. Näs skola lag 3 6.16,87 Irene Gäddnäs Erika Gäddnäs Ester Hjulfors 11. Lagmans skola lag 2 6.42,06 Ebba Kronholm Kiira Nordström Rebecca Pelkonen Åk 7-9 4 x 100 m flickor 1. Oxhamns skola lag 1 54,56 2. Sursik skola 55,39 3. Oxhamns skola lag 2 55,97 4. Carleborgsskolan lag 1 58,26 5. Oxhamns skola lag 3 58,30 6. Cronhjelmskolan lag 1 59,13 7. Cronhjelmskolan lag 2 1.00,04 8. Carleborgsskolan lag 2 1.01,13 9. Cronhjelmskolan lag 3 1.03,28 Erä 1 1. Oxhamns skola lag 1 54,56 Ida Backman Matilda Nyman Lova Forsman Alva Åkerholm 2. Oxhamns skola lag 2 55,97 Lydia Elenius Matilda Snellman Moa Parkkinen Victoria Myntti 3. Carleborgsskolan lag 1 58,26 Belinda Stenroos Sofia Holm Filippa Forsgård Alma Hedman 4. Cronhjelmskolan lag 1 59,13 Nadja Björkskog Matilda Ahlgren Nora Finholm Paulina Asplund 5. Carleborgsskolan lag 2 1.01,13 Tindra Sundvik Selma Nordström Anna Granlund Hanna Back Erä 2 1. Sursik skola 55,39 Wendla Stenbacka Nathalie Blomqvist Andrea Rönnskär Lili-Ann Tuomi 2. Oxhamns skola lag 3 58,30 Rebecca Eklund Ella Stenmark Lina Lahti Tilda Gripenberg 3. Cronhjelmskolan lag 2 1.00,04 Moa Sandström Amanda Byggmästar Elin Vesternäs Lea Fältros 4. Cronhjelmskolan lag 3 1.03,28 Hanna Nyfors Rakel Nielsen Linn Björk Anni Vikström Andra stadiet 4 x 100 m flickor 1. Kronoby gymnasium 53,59 Amanda Koivusalo Sofia Storbjörk Ida Storbjörk Jenny Skuthälla 2. Pedersöre gymnasium 55,73 Pernilla Häggblom Wilma Dahlman Marta Gäddnäs Linda Gäddnäs Åk 7-9 600+600+400 m flickor 1. Sursik skola 4.40,20 Suzette Finne Nathalie Blomqvist Julia Ahlskog 2. Oxhamns skola lag 1 5.13,72 Isabella Jansson Emilia Söderlund Lova Forsman 3. Oxhamns skola lag 2 5.24,82 Ida Mäenpää Saga Gullberg Lina Lahti 4. Carleborgsskolan lag 1 5.55,00 Hanna Back Selma Nordström Filippa Forsgård Carleborgsskolan lag 2 DNS Sofia Stråka Filippa Forsgård Selma Norström Åk 1-4 8 x 50 m mixed 1. Språkbadsskolan lag 1 1.02,26 2. Terjärv skola 1.05,09 3. Kyrkostrand-Jungmans lag 1 1.05,34 4. Munsala småskola lag 1 1.06,61 5. Näs skola lag 1 1.07,26 6. Socklot småskolor lag 1 1.08,57 7. Kyrkostrand-Jungmans lag 2 1.08,81 8. Näs skola lag 2 1.09,90 9. Bonäs skola 1.11,20 10. Munsala småskola lag 2 1.13,60 Hirvlax småskola lag 3 DNS Erä 1 1. Kyrkostrand-Jungmans lag 1 1.05,34 Livia Sulkakoski Felix Jankens Ines Östman Simon Backlund Rebecka Höglund Hugo Hjulfors Mollie Wikman Leo Lithén 2. Munsala småskola lag 1 1.06,61 Robin Fors Tilda Bertell Jonah Mannil Tinja Kuoppamaa Adam Holm Julia Ena Wilmer Ingman Josephine Mannil 3. Näs skola lag 2 1.09,90 Alice Granholm Emil Grankulla Enny Esberg Oliwer Snellman Edith Hjulfors Jeremias Granholm Ellen Gäddnäs Paul Hjulfors 4. Bonäs skola 1.11,20 Tilde Mattila Jesper Åkerlund Nellie Bergvall Vilmer Svenlin Alma Hietala Joona Hjulfors Olivia Häggblom Theo Stephanidas Hirvlax småskola lag 3 DNS Jonathan Mäkelä Hugo Mäkelä Jennifer Stråka Emilia Blomqvist Minea Sjöblom Erä 2 1. Språkbadsskolan lag 1 1.02,26 Viggo Penttala Anva Lind Isac Sjöholm Tinja Willfors Rasmus Svenlin Minea Bäck Oskar Wallsten Annie Lunden 2. Terjärv skola 1.05,09 André Sandström Novalie Forsén Elias Grannabba Hadil Abdulkader Andrei Ciornei Emma Bexar Frank Granholm Jeanette Skullbacka 3. Näs skola lag 1 1.07,26 Hugo Gäddnäs Erica Gäddnäs Noel Granholm Silvia Björkskog Noah Granholm Irene Gäddnäs Melwin Thylen Lilja Benton 4. Socklot småskolor lag 1 1.08,57 Kaisa Lillvik Eddie Wikblom Malin Cederholm Alex Wikblad Cajsa Lindvall Linus Wingren Ida Pelkkikangas Noah Holmberg 5. Kyrkostrand-Jungmans lag 2 1.08,81 Emiro Grannas Venla Dahl Ludde Nyman Wilma Olin John Strömberg Hannah Belhoucine William Sabel Victoria Pettil 6. Munsala småskola lag 2 1.13,60 Arvid Holm Lisette Vikulov Emil Nyman Sara Backlund Tom Fors Elin Sundholm William Bäck Moa Karlsson Åk 1-6 5 x 80 m mixed smågrundskol 1. Östensö småskola 1.00,49 2. Yttejeppo småskola lag 1 1.01,56 3. Munsala småskola lag 1 1.01,78 4. Socklot småskolor lag 1 1.02,07 5. Hirvlax småskola lag 1 1.05,66 6. Munsala småskola lag 2 1.06,94 7. Socklot småskolor lag 2 1.07,07 8. Munsala småskola lag 3 1.07,83 9. Yttejeppo småskola lag 2 1.07,92 10. Socklot småskolor lag 3 1.15,30 11. Hirvlax småskola lag 2 1.15,55 12. Hirvlax småskola lag 3 1.16,98 Bennäs skola DNS Erä 1 1. Yttejeppo småskola lag 1 1.01,56 Milla Ström Filip Ahlskog Matteus Nyman Laura Ström Minea Stenroos 2. Munsala småskola lag 1 1.01,78 Isac Granlund Emely Karlsson Arvid Nybäck Felicia Strand Jakob Nyholm 3. Socklot småskolor lag 1 1.02,07 Lotta Övergaard Filip Knuts Sofia Segervall Hampus Wingren Emma Johnson 4. Socklot småskolor lag 2 1.07,07 Ida Övergaard William Sjöström Mirjam Wikström Ted Frostdahl Elisabeth Sjöström 5. Hirvlax småskola lag 2 1.15,55 Benjamin Willman Emma Nyby Cajsa Hedvall Jessica Näs Alex Nyman Bennäs skola DNS Max Byström Hanna Grankvist Alexander Nordlund Chantelle Finne Alexander Storbacka Erä 2 1. Östensö småskola 1.00,49 Albin Kass Julia Backlund Manuel Wikström Emma Fors Herman Höglund 2. Hirvlax småskola lag 1 1.05,66 Ellen Holm Natalie Nyman Noomi Knuts Robin Häger Joel Bergström 3. Munsala småskola lag 2 1.06,94 Casper Karlsson Amelia Westerlund Elias Nystedt Jill Häggblom Colin Ena 4. Munsala småskola lag 3 1.07,83 William Broman Kajsa Caldén Linus Wiklund Nathalie Häggblom Max Jakobsson 5. Yttejeppo småskola lag 2 1.07,92 Sonya Nyman Jim Ström Zeb Ström Jenny Nyman Viktor Tiittanen 6. Socklot småskolor lag 3 1.15,30 Moa Frostdahl Rasmus Kronqvist Nova Wingren Sakarias Sjöholm Emma Backman 7. Hirvlax småskola lag 3 1.16,98 Jonathan Mäkelä Hugo Mäkelä Jennifer Stråka Emilia Blomqvist Minea Sjöblom Åk 7-9 dubbel svensk stafett, mixed 1. Oxhamns skola lag 1 4.57,19 Lina Frostdahl Alex Johansson Rebecca Åkerholm Alfons Söderman Ida Sundelin Alexander Björkgren Matilda Snellman Otto Gripenberg 2. Carleborgsskolan lag 1 5.09,83 Belinda Stenroos Axel Hellman Sofia Holm Joel Blomqvist Alma Granlund Elliot Wingren Alma Hedman Jack Nylund 3. Oxhamns skola lag 2 5.22,27 Moa Parkkinen Adrian Björkgren Alva Åkerholm Johan Nygård Ida Backman Benjamin Östman Emilia Söderlund Anton Sjölund Andra stadiet dubbel svensk stafett 1. Jakobstads gymnasium 5.01,35 Ida Martin Lucas Käldström Bianca Sundell Viktor Moisio Fanny Kaitfors John Smeds Hanna Frostdahl Joel Hellström 2. Pedersöre gymnasium 5.02,52 Linda Gäddnäs Isac Silván Marta Gäddnäs Emil Dahlberg Pernilla Häggblom Hannes Borgmästars Wilma Dahlman William Sundqvist

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan