Tävlingar - 06.07.16 - RT i Närpes

Tävlingsinfo

Datum och klockslagOnsdag 06.07.16 18:30
ArrangörIF Kraft Friidrott
PlatsMosedal, Närpes
Avgift5 €/gren
Anmälan senastMåndag 04.07.16
Online på ÖID:s hemsida, reserv e-post: janerikbergman51@gmail.com
KontonummerFI80 4963 1040 0086 04
Bekräftning
Övrig info
KontaktuppgifterJan-Erik Bergman tel. 0500-668393
Resultatservice
Webbsidahttp://www.narpes.fi/kraft/

Grenar

H100m, Höjd, Diskus
D100m, 400m, 400mh, Höjd, Diskus
P-17100m, Diskus
F-17100m, 300m, Höjd, 3-steg, Diskus
P-15100m, 800m, Längd, Kula, Diskus
F-15100m, 800m, 300m, Höjd, Kula
P-1360m, 600m, Höjd, Kula, Diskus
F-1360m, 600m, Höjd, Diskus
P-1160m, 600m, Höjd, Diskus
F-1160m, 600m, Höjd
P-940m
F-940m

Tidsschema

 Uppdaterat 5.7 kl 10.20

18.30	40m	F9		        4
	Diskus	H,D,H17,D17, P15	0,4,2,2,3
	Höjd	H,D,D17, F15	        1,1,0,1
	Kula	P13, F15, P15,   	0,5,1
18.35	40m	P9	                7
18.40	60m	F11		        6
18.45	60m	P11		        9
18.55	60m	F13		        11
19.05	60m	P13		        2
19.15	100m	H, H17, P15   	        3,2,1
19.20	100m	D, 		        5
	Diskus	P11, P13, F13, 	        8,1,8
	Höjd	F11, P11, F13, P13	2,2,4,1
	Längd	P15		        0
	3-steg	F17		        4
19.25	100m	D17		        6
19.30	100m	F15		        6
19.40	800m	F15, P15		0,1
19.45	400m	D,H17		        4,1
19.55	300m	F15, 		        4
20.00	300m	D17		        5
20.10	600m	F11, P11		6, 5
20.15	600m	F13, P13		4, 1
20.25	200m	D		        2
20.35	400m-h	D		        3

Anmälda

KlassGrenNamnFöreningPBSB
H
 100m
 IF Kraft Friidrott11,92
 Launonen MathiasIF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott10.78
 Höjd
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
D
 100m
 Vasa Idrottssällskap12,7612,76
 IF Kraft Friidrott
 Österblad MichelleMalax IF12,5512,55
 Porin Yleisurheilu
 Vaasan Toverit13,1413,54
 400m
 Kuuttinen HeidiIF Kraft Friidrott
 Vasa Idrottssällskap59,3059,30
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren57,8857,88
 400mh
 Kvist MathildaVasa Idrottssällskap
 Välilä SiniPorin Yleisurheilu
 Höjd
 Porin Yleisurheilu
 Diskus
 Kivistö JaanaTeuvan Rivakka
 Koski PiiaTeuvan Rivakka
 Nygårds SarahIF Kraft Friidrott32,9731,50
P-17
 100m
 IF Länken12,5212,52
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
 Seinäjoen Seudun Urheilijat27,1827,18
F-17
 100m
 Svedman ElinIF Kraft Friidrott
 Kvist MathildaVasa Idrottssällskap
 Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu
 IF Fyren12,7812,78
 Sundqvist ElinIF Nykarlebynejden
 300m
 Svedman ElinIF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 IF Länken
 IF Länken
 Vasa Idrottssällskap
 Höjd
 3-steg
 Launonen EmiliaIF Kraft Friidrott
 Vaasan Toverit
 Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu
 Sundqvist ElinIF Nykarlebynejden
 Diskus
 Tjöck IK
 Tjöck IK
P-15
 100m
 IF Kraft Friidrott12,7512,75
 800m
 IF Kraft Friidrott
 Längd
 Kula
 Tjöck IK
 Diskus
 Tjöck IK
 IF Kraft Friidrott
 Tjöck IK
F-15
 100m
 Svedman IdaIF Kraft Friidrott
 Holmberg LinaIF Kraft Friidrott13,8913,89
 Lipkin EmmaIF Kraft Friidrott12,86
 IF Kraft Friidrott
 Forslund MoaVasa Idrottssällskap
 800m
 300m
 Svedman IdaIF Kraft Friidrott
 Honkanen EllaTeuvan Rivakka
 Lipkin EmmaIF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Höjd
 IF Kraft Friidrott
 Kula
 Sund LinnVasa Idrottssällskap
 Lipkin EmmaIF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
P-13
 60m
 Reynoso IvanKaskö IK
 Nordberg SebastianIF Kraft Friidrott8,418,41
 600m
 Nordberg SebastianIF Kraft Friidrott
 Höjd
 Nordberg SebastianIF Kraft Friidrott
 Kula
 Diskus
 Reynoso IvanKaskö IK
F-13
 60m
 IF Länken
 Tjöck IK
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 Holmberg ClaraIF Kraft Friidrott9,369,36
 Sax EmelieIF Kraft Friidrott8,488,48
 IF Kraft Friidrott
 IF Nykarlebynejden
 Kätkänaho AmandaTeuvan Rivakka
 Haapaniemi NooraTeuvan Rivakka
 Laurila MariaTeuvan Rivakka
 600m
 Tjöck IK
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 Höjd
 IF Länken
 Tjöck IK
 IF Kraft Friidrott
 IF Kraft Friidrott
 Diskus
 Tjöck IK
 Forsman Fanny IngridVasa Idrottssällskap
 Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu
 IF Nykarlebynejden
 Kätkänaho AmandaTeuvan Rivakka
 Haapaniemi NooraTeuvan Rivakka
 Laurila MariaTeuvan Rivakka
 Karijoen Tappara
P-11
 60m
 Jokiranta VilleKaskö IK
 Honkanen ErnoTeuvan Rivakka
 IF Kraft Friidrott
 Hakala NicoIF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Länken
 600m
 Pettersson EyolfKaskö IK
 IF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 IF Länken
 Höjd
 IF Femman
 Diskus
 Jokiranta VilleKaskö IK
 Kaskö IK
 IF Femman
 IF Kraft Friidrott
 IF Femman
 Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu
 IF Fyren
F-11
 60m
 IF Kraft Friidrott
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Klemets HopeKaskö IK
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 Ström MillaIF Nykarlebynejden9,449,44
 600m
 Nordman TildeVasa Idrottssällskap
 Klemets HopeKaskö IK
 Westermark MathildaIF Kraft Friidrott
 IF Fyren
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
 Höjd
 Ström MillaIF Nykarlebynejden
P-9
 40m
 IF Länken
 IF Fyren
 IF Länken
F-9
 40m
 Tjöck IK
 Nordman JuliaVasa Idrottssällskap
 IF Fyren
 IF Fyren

Resultat

RT i Närpes
Mosedal
6.7.2016

Resultat


H 100 m                     +2,4

  1. Jonathan Åstrand                        1985 IFKraft             10,78
  2. Mathias Launonen                        1998 IFKraft             11,14
  3. Daniel Nissén                                IF Kraft            12,11


H Höjd

  1. Jonathan Söderback                      1998 IFKraft               183
         160 165 170 175 180 183 185
           O   O   O   O   O  XO XXX


P9 40 m                      

     Viljam Malm                                  IFKraft             8,18¨
  1. Sebastian Rantamäki                          IFKraft              7,18
  2. Jakob Blomqvist                         2008 IFFyren              7,25
  3. Benjamin Björne                              IFLänken             7,60
  4. Lewis Evbidaru                          2009 IFLänken             7,73


P11 60 m

  1. Axel Granbäck                           2006 IFKraft              9,34
  2. Nico Hakala                             2005 IFFemman             9,57
  3. Colin Evbidaru                          2006 IFLänken             9,58
  4. Daniel Schmidt                               IFKraft              9,84
  5. Ville Jokiranta                              KasköIK             10,00
  6. Erno Honkanen                                Teuvan Rivakka      10,01
  7. Sebastian Rantamäki                          IFKraft             10,29
  8. Sebastian Malm                          2006 IFKraft             10,73
  9. Emil Groop                                   IFKraft             10,91

Heat 1                 

  1. Nico Hakala                             2005 IFFemman             9,57
  2. Ville Jokiranta                              KasköIK             10,00
  3. Erno Honkanen                                Teuvan Rivakka      10,01
  4. Sebastian Rantamäki                          IFKraft             10,29
  5. Sebastian Malm                          2006 IFKraft             10,73

Heat 2                 

  1. Axel Granbäck                           2006 IFKraft              9,34
  2. Colin Evbidaru                          2006 IFLänken             9,58
  3. Daniel Schmidt                               IFKraft              9,84
  4. Emil Groop                                   IFKraft             10,91


P11 600 m

  1. Axel Granbäck                           2006 IFKraft           2.03,37
  2. Daniel Schmidt                               IFKraft           2.12,47
  3. Colin Evbidaru                          2006 IFLänken          2.13,81
  4. Eyolf Pettersson                             Kaskö IK          2.18,43


P11 Höjd

  1. Jesse Hakala                            2005 IFFemman              110
  2. Emil Groop                                   IFKraft               095
        
        
P11 Diskus

  1. Linus Furunäs                           2005 IFFemman            33,46
          33,46
  2. Juho Herrala                            2006 KokemKV             19,40
          19,40
  3. Aku Rohula                                   Kaskö IK            19,10
          19,10
  4. Joel Blomqvist                          2006 IFFyren             18,55
          18,55
  5. Ville Jokiranta                              KasköIK             16,12
          16,12
  6. Jesse Hakala                            2005 IFFemman            15,36
          15,36
  7. Sebastian Malm                          2006 IFKraft             12,94
          12,94
  8. Emil Groop                                   IFKraft             11,62
          11,62


P13 60 m                      +1,5

  1. Sebastian Nordberg                      2003 IFKraft              8,81
  2. Ivan Reynoso                                 Kaskö IK            10,07


P13 600 m

  1. Sebastian Nordberg                      2003 IFKraft           1.48,84


P13 Höjd

  1. Sebastian Nordberg                      2003 IFKraft               120
         100 105 110 115 120 125
           O   O   O   O  XO XXX


P13 Kula

  1. Lucas Nordgren                               IFKraft              8,78
           8,78


P13 Diskus

  1. Lucas Nordgren                               IFKraft             26,67
          26,67
  2. Ivan Reynoso                                 Kaskö IK            14,69
          14,69


P15 100 m                      +2,4

  1. Joel Svarvar                                 IF Kraft            12,67


P15 800 m

  1. Joel Svarvar                                 IF Kraft          2.21,12


P15 Kula

  1. Benjamin Lillås                         2002 TjöckIK              9,68
           9,68


P15 Diskus

  1. Zacharias Hagback                       2002 TjöckIK             28,38
          28,38
  2. Benjamin Lillås                         2002 TjöckIK             27,45
          27,45
  3. Simon Nyman                             2002 IFKraft             26,52
          26,52


H17 100 m                      +2,4

  1. Johannes Brännback                           IF Kraft            12,24
  2. Aleksi Perkiönmäki                           IFLänken            12,38


H17 400 m

  1. Patrik Kuuttinen                        2000 IFKraft           1.01,17


H17 Diskus

  1. Teemu Kivelä                            2000 KauhWi              29,19
              X  29,19  28,21      X  26,96      X
  2. Teemu Hassinen                          2000 SeinäjSU            24,57
          22,79  23,85      X  23,35  22,62  24,57


D 100 m                      +1,0

  1. Michelle Österblad                      2001 MalaxIF             12,86
  2. Janina Laine                            1998 PorinYU             13,37
  3. Ida Söderback                           1996 IFKraft             13,91


D 400 m

  1. Nathalie Nystrand                       1995 IFFyren             57,21
  2. Felicia Ehrs                            1997 VasaIS              59,40
  3. Heidi Kuuttinen                         1998 IFKraft           1.02,78


D 200 m                      -2,6

  1. Anna Julin                              1994 IFNykn              25,96
  2. Nathalie Nystrand                       1995 IFFyren             26,10
  3. Felicia Ehrs                            1997 VasaIS              27,14


D 400 m häck

  1. Mathilda Kvist                               Vasa IS           1.04,30
  2. Sini Välilä                             1994 PorinYU           1.09,95


D Höjd

  1. Janina Laine                            1998 PorinYU               145
         140 145 150
           O  XO XXX


D Diskus

  1. Piia Koski                              1996 TeuvRi              40,40
          40,40      X      X  39,73      X  40,25
  2. Jaana Kivistö                           1963 TeuvRi              35,12
          34,15  35,12  34,09  35,00  34,22  33,72
  3. Pernilla Ek                                  IFKraft             34,37
          34,28      X  32,18  32,70  34,37  33,94
  4. Sarah Nygårds                           1997 IFKraft             30,39
              X      X  30,39  29,75  29,09  29,43


F9 40 m

  1. Nova Bergkulla                               TjöckIK              7,23
  2. Mathilda Malm                           2007 TjöckIK              7,59
  3. Mathilda Aspbäck                        2008 IFFyren              8,17
  4. Julia Norrdman                               Vasa is              9,21


F11 60 m

  1. Milla Ström                             2005 IFNykn               9,65
  2. Jenny Sjögård                                IF Kraft             9,89
  3. Julia Groop                                  IFKraft              9,92
  4. Mathilda Westermark                     2006 IFKraft             10,25
  5. Elin Vägar                              2006 IFFyren             10,31
  6. Hope Klemets                                 IFKraft             10,59
  7. Tilda Nordman                                Vasa is             10,91


F11 600 m

  1. Milla Ström                             2005 IFNykn            2.05,68
  2. Tilda Nordman                                Vasa is           2.14,94
  3. Mathilda Westermark                     2006 IFKraft           2.18,85
  4. Elin Vägar                                   IFFyren           2.19,18
  5. Julia Groop                                  IFKraft           2.21,49
  


F11 Höjd

  1. Milla Ström                             2005 IFNykn                120
  2. Julia Groop                                  IFKraft               110
        
        
F13 60 m

  1. Nicole Hultholm                         2003 IFFyren              8,71
  2. Anna Maria Ciornei                           IFÅsarna             8,95
  3. Maria Laurila                           2003 TeuvRi               9,00
  4. Hanna Granbäck                          2004 IFKraft              9,01
  5. Clara Holmberg                          2004 IFKraft              9,21
  6. Ida Lärka                               2004 IFKraft              9,57
  7. Noora Haapaniemi                        2004 TeuvRi               9,58
  8. Alva Yli-Valkama                        2004 TjöckIK              9,82
  9. Natalie Stenlund                             IFKraft             10,13
 10. Amanda Kätkänaho                        2003 TeuvRi              10,40

Heat 1                 +1,4

  1. Maria Laurila                           2003 TeuvRi               9,00
  2. Hanna Granbäck                          2004 IFKraft              9,01
  3. Clara Holmberg                          2004 IFKraft              9,21
  4. Alva Yli-Valkama                        2004 TjöckIK              9,82

Heat 2                 +1,0

  1. Nicole Hultholm                         2003 IFFyren              8,71
  2. Anna Maria Ciornei                           IFÅsarna             8,95
  3. Ida Lärka                               2004 IFKraft              9,57
  4. Noora Haapaniemi                        2004 TeuvRi               9,58
  5. Natalie Stenlund                             IFKraft             10,13
  6. Amanda Kätkänaho                        2003 TeuvRi              10,40


F13 600 m

  1. Hanna Granbäck                          2004 IFKraft           1.59,10
  2. Nicole Hultholm                         2003 IFFyren           2.02,11
  3. Natalie Stenlund                             IFKraft           2.18,41
Utom tävlan
     Paola Bjröklund                              IFKraft           2.00,20


F13 Höjd

  1. Elina Juslin                            2004 IFKraft               130
         105 110 115 120 125 130 135
           O   O   O   O   X   O XXX
  2. Anna Maria Ciornei                           IFÅsarna              130
         110 115 120 125 130 135
           O   O   O   O XXO XXX


F13 Diskus

  1. Jaana Leppinen                          2003 KarijTa             29,97
          29,97
  2. Lyydia Herrala                          2004 KokemKV             27,78
          27,78
  3. Fanny Forsman                           2003 VasaIS              25,69
          25,69
  4. Amanda Kätkänaho                        2003 TeuvRi              21,32
          21,32
  5. Maria Laurila                           2003 TeuvRi              19,40
          19,40
  6. Noora Haapaniemi                        2004 TeuvRi              18,76
          18,76


F15 100 m                      +0,4

  1. Lina Holmberg                           2001 IFKraft             14,22
  2. Ellen Nordback                               Upsala IF           14,61
  3. Moa Forslund                            2003 VasaIS              14,76
  4. Emelie Bärnas                                IFKraft             15,21
  5. Ida Svedman                                  IFKraft             15,23


F15 300 m

  1. Amanda Nordström                        2001 IFKraft             46,28
  2. Ella Honkanen                                TeRi                52,18
  3. Ida Svedman                                  IFKraft             55,42

Heat 1                

  1. Amanda Nordström                        2001 IFKraft             46,28
  2. Ella Honkanen                                TeRi                52,18
  3. Ida Svedman                                  IFKraft             55,42


F15 Höjd

     Amanda Nordström                        2001 IFKraft               135
         130 135 140
           O   O XXX


F15 Kula

  1. Emma Lipkin                             2001 IFKraft              9,78
           9,78
  2. Nicole Sten                             2002 IFKraft              9,65
           9,65
  3. Ellen Nordback                               Upsala IF            8,25
           8,25


D17 100 m                      +2,0

  1. Mathilda Kvist                               Vasa IS             12,85
  2. Jennifer Vägar                          2000 IFFyren             13,12
  3. Adeliina Herrala                        2000 KokemKV             13,61
  4. Elin Svedman                            2000 IFKraft             13,79


D17 300 m

  1. Ronja Borgmästars                       2000 VasaIS              44,97
  2. Reina Klemets                           2000 IFKraft             46,43
  3. Andrea Lilja                            1999 IFLänken            46,55
  4. Elin Svedman                            2000 IFKraft             47,79


D 17 3-steg

  1. Adeliina Herrala                        2000 KokemKV             11,29 +3,1 11,22 +1,7
         10,93 11,16 10,99 11,29 11,10 11,22
          +1,3  +0,8  +1,5  +3,1  +2,4  +1,7
  2. Wera Hudd                               1999 VaasTo              10,78 +2,8           
             X     X 10,57     X 10,54 10,78
                      +2,1        +2,6  +2,8
  3. Emma Nyman                              2000 IFKraft             10,48 +0,8           
         10,03     X 10,11     X 10,03 10,48
          +1,9        +1,3        +1,6  +0,8
  4. Emilia Launonen                         2000 IFKraft             10,12 +2,2  9,98 +1,7
          9,87  9,97     X  9,98  9,97 10,12
          +1,4  +1,6        +1,7  +1,3  +2.2


D 17 Diskus

  1. Ellen Hagback                           2000 TjöckIK             33,88
          30,38  32,98      X  29,69  33,88  33,58
  2. Fanny Lillås                            1999 TjöckIK             28,25
              X  25,12  24,78  28,25  27,29  27,60

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan