- » Regelsamlingar
- » Mästerskapsregler-2023
- » Mästerskapsregeländringar 2023.pdf
- » WA:s regeländringar 2022
- » Friidrottsdomarens Start Guide-2022.pdf
- » IAAF-Regeländringar-2019-2020.pdf
- » Regel 180-17-f.o.m 11.3.2019
- » Regeländringar 1.1.2018 (IAAF)
- » Regeländringar 1.1.2016 (IAAF)
- » Banlottning i halltävlingar
- » Deltagande i två grenar-utebli
- » SFIM-regler-2018
- » Friidrottsregler för barn (2019)
- » Flying Finns-regler.pdf
- » Regler för dopingtest
- » Friidrottens föreningsliga
- » Tävlingen om Kaleva Malja
- » Ungdomsverksamhetstävling 2016
- » Ungdomsverksamhetstävling-nationella priser
- » Resultatgränser
- » Redskaps & greninfo
- » Int. tävlingsmöjligheter för SFI-friidrottare
- » ÖID stöd till tränare
- » Friidrottslicens
- » 19.05.2021 DM i landsvägsgång Vasa
- » 18.09.2021 Terräng DM i Nykarleby
- » 22.07.2021 45:e Jakob Marathon
- » 22.06.2021 Föreningscup deltävling 1 i Pedersöre
- » 19.06.2021 DM Stafett Jakobstad
- » Alla resultat
- » Statistik
- » Noterade ÖID rekord 2020
- » Noterade ÖID rekord 2019
- » Noterade ÖID rekord 2018
- » Rekord - ÖID Herrar
- » Rekord - ÖID Damer
- » ÖID Rekord Herrar (Inomhus)
- » ÖID Rekord Damer (Inomhus)
- » Ungdomsaktivitetstävling 2014
- » Föreningsklassificering 2014
- » Föreningsklassificering 2012
- » ÖID statistik genom tiderna
- » ÖID-statistik-2020
- » ÖID-statistik-2019
- » ÖID statistik 2018
- » ÖID statistik 2017
- » ÖID Statistik 2016
- » ÖID-statistik-2015
- » ÖID-statistik 2014
- » ÖID statistik 2013
- » ÖID statistik 2012
- » Äldre statistik
- » P-F-statistik-2020
- » P-F-statistik-2019
- » Knattepoäng - 2017
- » Knattepoäng-2016
- » Knattepoäng-2015
- » Knattepoäng-2014
- » Knattepoäng 2013
- » Knattepoäng-2012
- » Manuell länk
- » Resultatredovisning
Tävlingar - 06.08.14 - DT i Malax
Tävlingsinfo
Datum och klockslag | Onsdag 06.08.14 18:00 |
---|---|
Arrangör | Malax IF |
Plats | Malax, Friidrottsrakan i Pixne |
Avgift | 5 € / gren |
Anmälan senast | Måndag 04.08.14 ON-Line på ÖID:s hemsidan Reserv: Kent Söderlund, Björkasvägen 20, 66100 MALAX, e-post: kent.soderlund@netikka.fi Efteranmälan på plats senast 60 min före start: 8€/gren Observera. I ÖID kalendern är det felaktiga grenar för 7 åringarna. De har 40 m och kula som grenar (inte diskus) |
Kontonummer | Andelsbanken FI07 5670 8740 0026 97 |
Bekräftning | Löpgrenar bekräftas på plats senast 50 min före, övriga vid upprop på platsen 10 min före grenstart. |
Övrig info | Alla får pris i klasserna p/f 7-9 år, 11 år o äldre de tre bästa. |
Kontaktuppgifter | Kent Söderlund 0500 668 937 |
Resultatservice | 0500 668 937 |
Webbsida | http://malaxif.fi/friidrott/ |
Grenar
H | 100m, Längd, Kula, Diskus, Slägga |
---|---|
D | 100m, Längd, Kula, Diskus, Slägga |
P-17 | 100m, Längd, Kula, Diskus, Slägga |
F-17 | 100m, Längd, Kula, Diskus, Slägga |
P-15 | 100m, Längd, Diskus, Slägga |
F-15 | 100m, Längd, Diskus, Slägga |
P-13 | 100m, Höjd, Kula, Diskus |
F-13 | 100m, Höjd, Kula, Diskus |
P-11 | 60m, Höjd, Kula, Slägga |
F-11 | 60m, Höjd, Kula, Slägga |
P-9 | 40m, Längd, Kula |
F-9 | 40m, Längd, Kula |
P-7 | 40m, Längd, Kula |
F-7 | 40m, Längd, Kula |
Tidsschema
18.00 H/D, H/D17 diskus 18.00 P/F15 slägga 18.00 P/F13 kula 18.00 P7 40 m 18.05 F7 40 m 18.10 P9 40 m 18.15 F9 40 m 18.20 P11 60 m 18.25 F11 60 m 18.30 P13 100 m 18.35 F13 100 m 18.40 P/F11 kula 18.40 P15 100 m 18.45 F15 100 m 18.50 H, H17 100 m 18.55 D, D17 100 m 19.15 H/D, H/D17 längd 1 19.15 P/F9, P/F7 längd 2 hoppzon 19.15 P/F13 höjd 19.15 H/D, H/D17 kula 19.15 P/F15 diskus 19.15 P/F11 slägga 20.00 P/F11 höjd 20.00 P/F15 längd 20.00 P/F9, P/F7 kula 20.00 P/F13 diskus 20.00 H/D, H/D17 slägga
Anmälda
Klass | Gren | Namn | Förening | PB | SB |
H | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Längd | |||||
IF VOM | 14,33 | 14,18 | |||
IF Femman | |||||
Kula | |||||
Diskus | |||||
Slägga | |||||
IF Femman | |||||
D | |||||
100m | |||||
IF Fyren | 12,95 | 12,95 | |||
Längd | |||||
Kula | |||||
Malax IF | |||||
Diskus | |||||
Malax IF | |||||
Slägga | |||||
P-17 | |||||
100m | |||||
Längd | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IK Falken | |||||
Kula | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IK Falken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IK Falken | |||||
Diskus | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IK Falken | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Slägga | |||||
F-17 | |||||
100m | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Längd | |||||
Kula | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IK Falken | |||||
Diskus | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IK Falken | |||||
Slägga | |||||
P-15 | |||||
100m | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF VOM | |||||
Längd | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF VOM | |||||
Diskus | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Slägga | |||||
F-15 | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Fyren | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Längd | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Fyren | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Diskus | |||||
Malax IF | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Tjöck IK | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Slägga | |||||
Malax IF | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Tjöck IK | |||||
P-13 | |||||
100m | |||||
IK Falken | |||||
Höjd | |||||
Kula | |||||
IF Femman | |||||
IK Falken | |||||
Tjöck IK | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Diskus | |||||
IF Femman | |||||
IK Falken | |||||
Tjöck IK | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
F-13 | |||||
100m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | 13,71 | 13,71 | |||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Fyren | |||||
Vasa Idrottssällskap | 14,09 | ||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
Höjd | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | |||||
Kula | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Fyren | |||||
Vasa Idrottssällskap | 11,91 | ||||
Vaasan Toverit | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Diskus | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Fyren | |||||
Vasa Idrottssällskap | 44,86 | ||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Malax IF | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
P-11 | |||||
60m | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Höjd | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Kula | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
Slägga | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
F-11 | |||||
60m | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Fyren | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Tjöck IK | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | |||||
Höjd | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Vasa Idrottssällskap | 135 | 135 | |||
Malax IF | |||||
Kula | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Tjöck IK | |||||
IF VOM | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Slägga | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Nykarlebynejden | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
P-9 | |||||
40m | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
Längd | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
Kula | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
IF Kraft Friidrott | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
IF Femman | |||||
F-9 | |||||
40m | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
IF Fyren | |||||
Malax IF | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Längd | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
IF Fyren | |||||
Malax IF | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
Kula | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
IF Fyren | |||||
Malax IF | |||||
IF VOM | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
IF Femman | |||||
P-7 | |||||
40m | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | 9,1 | 9,1 | |||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Längd | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Malax IF | 2,12 | 2,12 | |||
Malax IF | |||||
Kula | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
F-7 | |||||
40m | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Tjöck IK | |||||
Tjöck IK | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Vasa Idrottssällskap | |||||
Längd | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Tjöck IK | |||||
Tjöck IK | |||||
Malax IF | |||||
Kula | |||||
Malax IF | |||||
IF Femman | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF | |||||
Malax IF |
Resultat
Områdestävling Malax 6.8.2014, Malax IF friidrott Resultat Herrar 100 m +1,6 1.Teemu Jokela SSU 11,49 2.Jarmo Peräkangas LapVirkiä 12,90 Daniel Nissen IFKraft DNS Herrar längd 1.Daniel Strandvall IFÅsarna 6,18 0,0 2.Tommy Lahti IFFemman 4,18 +0,1 Emil Storlund IFVOM DNS Herrar slägga 1.Ilari Huttula AlajAnkk 54,10 2.Tommy Lahti IFFemman 25,04 H60 diskus 1kg 1.Leif Enberg VasaIS 44,80 H19 kula (Extra gren) 1.Torgny Backman IFKraft 13,49 H17 längd 1.Hannes Borgmästars IKFalken 5,55 0,0 2.Mathias Launonen IFKraft 5,45 0,0 3.Jere Hintikainen VaaToverit 4,57 0,0 H17 kula 1.Veikko Laitinen KeurKis 16,44 2.Jonas Solvin IKFalken 14,49 3.Richard Nylund IKFalken 13,26 4.Jonathan Björklund IFKraft 10,88 5.Robin Karlsson IFFemman 9,23 H17 diskus 1.Veikko Laitinen KeurKis 57,04 2.Jonas Solvin IKFalken 44,48 3.Robin Karlsson VasaIS 37,60 4.Jonathan Björklund IFKraft 33,90 5.Jere Hintikainen VaaToverit 21,95 H17 slägga 1.Jonas Solvin IKFalken 51,67 P15 100 m +1,6 1.Rickard Nygård IFVOM 12,45 2.Kaafi Mahamed VaaVasama 12,68 3.Jimi Nukala VaaVasama 12,83 4.Jere Keskinen VaaToverit 13,05 5.Levi Backholm VasaIS 14,45 P15 längd 1.Rickard Nygård IFVOM 4,89 0,0 2.Levi Backholm VasaIS 4,72 0,0 P15 diskus 1.Isak Söderback IFKraft 41,43 2.Jimi Nukala VaaVasama 24,61 P13 100m +0,9 1.Christian Tarvonen IKFalken 14,26 utom tävlan Tuomas Ylimäki VaaVasama 14,67 P13 höjd 1.Antti Pränni T&F Espoo 145 P13 kula 1.Christian Tarvonen IKFalken 11,78 2.Benjamin Lillås TjöckIK 7,53 3.Tim Furunäs IFFemman 6,86 Simon Nyman IFKraft DNS P13 diskus 1.Antti Pränni T&F Espoo 46,89 2.Christian Tarvonen IKFalken 38,68 3.Tim Furunäs IFFemman 27,32 4.Benjamin Lillås TjöckIK 20,66 Simon Nyman IFKraft DNS P11 60 m +1,8 1.Sebastian Nordberg IFKraft 9,00 2.Tuomas Ylimäki VaaVasama 9,02 3.Benjamin Olli IFFemman 9,64 4.Lucas Finskas IFFemman 9,81 5.Christoffer Malm MalaxIF 10,23 P11 höjd 1.Lucas Finskas IFFemman 1,35 2.Sebastian Nordberg IFKraft 1,05 3.Christoffer Malm MalaxIF 0,95 P11 kula 1.Sebastian Nordberg IFKraft 5,91 2.Christoffer Malm MalaxIF 5,35 3.Benjamin Olli IFFemman 5,31 4.Otto Karlsson IFFyren 5,07 P11 slägga 1.Sebastian Nordberg IFKraft 10,89 P9 40m 1.Roy Nukala VaaVasama 6,70 2.Nico Hakala IFFemman 6,96 3.Isak Finskas IFFemman 7,33 4.Jesse Hakala IFFemman 7,41 5.Hugo Karlsson MalaxIF 7,55 6.Oliver Nordberg IFKraft 7,67 7.Eetu Koskela MalaxIF 7,95 8.Noel Bernas IFFyren 7,98 9.Rasmus Forsberg MalaxIF 8,93 Linus Furunäs IFFemman DNS Heat 1 +1,2 1.Isak Finskas IFFemman 7,33 2.Jesse Hakala IFFemman 7,41 3.Hugo Karlsson MalaxIF 7,55 4.Rasmus Forsberg MalaxIF 8,93 Linus Furunäs IFFemman DNS Heat 2 +1,0 1.Roy Nukala VaaVasama 6,70 2.Nico Hakala IFFemman 6,96 3.Oliver Nordberg IFKraft 7,67 4.Eetu Koskela MalaxIF 7,95 5.Noel Bernas IFFyren 7,98 P9 längd (1m hoppzon) 1.Roy Nukala VaaVasama 3,82 2.Linus Furunäs IFFemman 3,53 3.Isak Finskas IFFemman 3,35 4.Nico Hakala IFFemman 3,24 5.Jesse Hakala IFFemman 2,88 6.Hugo Karlsson MalaxIF 2,62 7.Oliver Nordberg IFKraft 2,60 8.Noel Bernas IFFyren 2,56 9.Rasmus Forsberg MalaxIF 2,20 10.Eetu Koskela MalaxIF 2,09 P9 kula 1.Linus Furunäs IFFemman 7,55 2.Hugo Karlsson MalaxIF 5,09 3.Nico Hakala IFFemman 5,04 4.Rasmus Forsberg MalaxIF 4,83 5.Oliver Nordberg IFKraft 4,42 6.Jesse Hakala IFFemman 4,30 7.Eetu Koskela MalaxIF 2,75 P7 40m +0,4 1.Theo Gullberg VasaIS 7,99 2.William Olli IFFemman 8,50 3.Eeli Bengs VasaIS 8,53 4.Emil Appel MalaxIF 8,74 5.Elias Herlin MalaxIF 9,84 P7 längd (1m hoppzon) 1.William Olli IFFemman 2,57 2.Eeli Bengs VasaIS 2,37 3.Emil Appel MalaxIF 2,05 4.Elias Herlin MalaxIF 1,55 P7 kula 1.Emil Appel MalaxIF 2,36 2.Elias Herlin MalaxIF 1,48 Damer 100 m +1,1 1.Nathalie Nystrand IFFyren 12,87 2.Amanda Karlsson IFFyen 13,37 Damer kula 1.Louise Båssar MalaxIF 10,37 Jenny Wiklund IFFemman NM Damer diskus 2.Isabelle Nygårds IFKraft 43,41 2.Jennifer Söderlund MalaxIF 36,05 D17 100 m +1,1 1.Emma Snellman VasaIS 14,91 Iisa Smeds VasaIS DNS Johanna Blomqvist VasaIS DNS D17 kula 1.Emilia Kangasvieri VaaVasama 11,48 2.Johanna Isomäki IKFalken 11,22 3.Johanna Blomqvist VasaIS 9,65 D17 diskus 1.Johanna Isomäki IKFalken 32,10 2.Emma Snellman VasaIS 29,92 3.Sarah Nygårds IFKraft 29,81 D17 slägga 1.Jonna Kuoppa ÄhtUrh 48,20 F15 100 m +1,6 1.Wilma Lassfolk IFKraft 13,36 2.Katarina Rönnqvist IFFyren 13,69 3.Linnea Backholm VasaIS 13,81 4.Nina Sydholm IFKraft 14,14 5.Emilia Tikkala IFKraft 15,09 6.Cecilia Granlund MalaxIF 15,55 F15 längd 1.Linnea Backholm VasaIS 4,74 0,0 2.Katarina Rönnqvist IFFyren 4,67 0,0 3.Melissa Nordström IFKraft 4,19 0,0 4.Lina Holmberg IFKraft 4,13 0,0 5.Emilia Launonen IFKraft 3,88 +0,2 6.Cecilia Granlund MalaxIF 3,83 0,0 7.Emilia Tikkala IFKraft 3,58 0,0 F15 diskus 1.Fanny Lillås TjöckIK 28,63 2.Manda Gullberg VasaIS 27,35 3.Emmi-Maria Lahtinen VaaToverit 20,24 4.Emilia Tikkala IFKraft 18,45 5.Cecilia Granlund MalaxIF 16,92 F15 slägga 1.Fanny Lillås TjöckIK 34,07 2.Cecilia Granlund MalaxIF 21,35 3.Emilia Tikkala IFKraft 15,70 F13 100m +2,0 1.Michelle Österblad MalaxIF 13,69 2.Emma Lipkin IFKraft 13,74 3.Linn Sund VasaIS 14,04 4.Amanda Nordström IFKraft 14,22 5.Lina Holmberg IFKraft 14,52 6.Wilma Sundqvist IFKraft 14,57 7.Nicoline Nystrand IFFyren 15,17 8.Fina Backholm VasaIS 15,34 F13 höjd 1.Fina Backholm VasaIS 135 2.Linn Sund VasaIS 135 Michelle Österblad MalaxIF DNS F13 kula 1.Linn Sund VasaIS 11,80 3.Nicoline Nystrand IFFyren 9,08 3.Alisa Keskinen VaaToverit 8,84 4.Erica Karlström IFNyknejd 8,27 5.Wilma Sundqvist IFKraft 8,12 F13 diskus 1.Linn Sund VasaIS 40,54 2.Nicoline Nystrand IFFyren 30,34 3.Erica Karlström IFNyknejd 27,93 4.Wilma Sundqvist IFKraft 23,58 5.Johanna Tikkala IFKraft 23,25 6.Michelle Österblad MalaxIF 20,11 7.Michelle Nyback IFNyknejd 19,29 8.Michelle Karlsson VasaIS 19,25 F11 60 (h1 +1,6 / h2 +1,7) 1.Nicole Hultholm IFFyren 9,18 2.Nathalie Nyback IFNykNejd 9,39 3.Evelina Österberg IFVOM 9,71 4.Michelle Nyback IFNykNejd 9,76 5.Jenny Rantanen VasaIS 9,88 6.Johanna Tikkala IFKraft 9,91 7.Nathalie Eklund TjöckIK 9,99 8.Linnea Thors VasaIS 10,11 9.Lina Björkman VasaIS 10,24 10.Emmi Bengs VasaIS 10,62 11.Mathilde Söderback MalaxIF 10,70 Elin Snellman VasaIS DNS Clara Holmberg IFKraft DNS Heat 1 +1,6 1.Nathalie Nyback IFNykNejd 9,39 2.Johanna Tikkala IFKraft 9,91 3.Nathalie Eklund TjöckIK 9,99 4.Lina Björkman VasaIS 10,24 5.Emmi Bengs VasaIS 10,62 Elin Snellman VasaIS DNS Heat 2 +1,7 1.Nicole Hultholm IFFyren 9,18 2.Evelina Österberg IFVOM 9,71 3.Michelle Nyback IFNykNejd 9,76 4.Jenny Rantanen VasaIS 9,88 5.Linnea Thors VasaIS 10,11 6.Mathilde Söderback MalaxIF 10,70 Clara Holmberg IFKraft DNS F11 höjd 1.Janna Siegfrids VasaIS 1,35 2.Emmi Bengs VasaIS 1,15 3.Nathalie Nyback IFNykNejd 1,10 Mathilde Söderback MalaxIF DNS F11 kula 1.Johanna Tikkala IFKraft 8,91 2.Linnea Thors VasaIS 7,22 3.Nathalie Nyback IFNyknejd 7,07 4.Wilma Honkakangas VasaIS 6,43 5.Michelle Karlsson VasaIS 6,29 6.Michelle Nyback IFNyknejd 6,09 7.Jenny Rantanen VasaIS 5,96 8.Lina Björkman VasaIS 5,96 9.Nathalie Eklund TjöckIK 5,72 10.Evelina Österberg IFVOM 4,84 F11 slägga 1.Linnea Thors VasaIS 16,94 2.Nathalie Nyback IFNykNejd 14,53 3.Wilma Honkakangas VasaIS 13,73 4.Michelle Nyback IFNykNejd 11,07 F9 40 m 1.Elisabeth Fogde MalaxIF 6,86 2.Nea Rönn VasaIS 7,32 3.Fanny Honkakangas VasaIS 7,44 4.Tora Backholm VasaIS 7,48 5.Erica Ljung VasaIS 7,50 6.Emma Korhonen IFFemman 7,65 7.Elin Vägar IFFyren 7,70 8.Molly Forslund VasaIS 7,80 9.Emilia Österberg IFFVOM 7,81 10.Elsa Snellman VasaIS 7,87 11.Liina von Wielligh VasaIS 7,89 12.Nelly Salo MalaxIF 8,31 13.Hanna Bonn MalaxIF 8,45 14.Nea Svahn MalaxIF 8,61 15.Fanny Karls MalaxIF 8,65 Hanna Lindberg IFFemman DNS Heat 1 +1,6 1.Nea Rönn VasaIS 7,32 2.Tora Backholm VasaIS 7,48 3.Elin Vägar IFFyren 7,70 4.Molly Forslund VasaIS 7,80 5.Elsa Snellman VasaIS 7,87 6.Hanna Bonn MalaxIF 8,45 7.Nea Svahn MalaxIF 8,61 8.Fanny Karls MalaxIF 8,65 Heat 2 +1,9 1.Elisabeth Fogde MalaxIF 6,86 2.Fanny Honkakangas VasaIS 7,44 3.Erica Ljung VasaIS 7,50 4.Emma Korhonen IFFemman 7,65 5.Emilia Österberg IFFVOM 7,81 6.Liina von Wielligh VasaIS 7,89 7.Nelly Salo MalaxIF 8,31 Hanna Lindberg IFFemman DNS F9 längd (1 m hoppzon) 1.Elisabeth Fogde MalaxIF 3,48 2.Emma Korhonen IFFemman 2,99 3.Emilia Österberg IFFVOM 2,95 4.Nea Rönn VasaIS 2,94 5.Fanny Honkakangas VasaIS 2,84 6.Elin Vägar IFFyren 2,83 7.Molly Forslund VasaIS 2,82 8.Erica Ljung VasaIS 2,80 9.Tora Backholm VasaIS 2,69 10.Cecilia österberg IFFemman 2,68 11.Elsa Snellman VasaIS 2,67 12.Liina von Wielligh VasaIS 2,55 13.Nelly Salo MalaxIF 2,40 14.Hanna Bonn MalaxIF 2,31 15.Nea Svahn MalaxIF 2,18 16.Fanny Karls MalaxIF 2,14 Hanna Lindberg IFFemman DNS F9 kula 1.Elisabeth Fogde MalaxIF 5,16 2.Molly Forslund VasaIS 4,86 3.Cecilia österberg IFFemman 4,19 4.Emma Korhonen IFFemman 4,15 5.Emilia Österberg IFFVOM 3,83 6.Nea Rönn VasaIS 3,72 7.Liina von Wielligh VasaIS 3,58 8.Hanna Bonn MalaxIF 3,15 9.Elin Vägar IFFyren 2,96 10.Fanny Karls MalaxIF 2,69 11.Nelly Salo MalaxIF 2,46 Hanna Lindberg IFFemman DNS F7 40 m 1.Malva Ek TjöckIK 8,24 2.Lizette Österblad MalaxIF 8,42 3.Linn Österberg IFVOM 8,71 4.Lovisa Fogde MalaxIF 8,73 5.Julia Bonn MalaxIF 8,78 6.Miranda Aspö MalaxIF 8,86 7.Agnes Herlin MalaxIF 8,92 8.Sanni Korhonen IFFemman 9,26 9.Linnea Storfors MalaxIF 9,44 10.Viivi von Wielligh VasaIS 9,62 11.Lithea Ek TjöckIK 9,68 12.Emmy Herpman MalaxIF 10,16 13.Julina Lindqvist MalaxIF 10,61 14.Ronja Aspö MalaxIF 10,76 Isabella Asplund MalaxIF DNS Moa Herpman MalaxIF DNS Nelie Lindberg IFFemman DNS Tuva Nulund VasaIS DNS Heat 1 +1,8 1.Julia Bonn MalaxIF 8,78 2.Agnes Herlin MalaxIF 8,92 3.Lithea Ek TjöckIK 9,68 4.Emmy Herpman MalaxIF 10,16 5.Ronja Aspö MalaxIF 10,76 Heat 2 +1,8 1.Lovisa Fogde MalaxIF 8,73 2.Miranda Aspö MalaxIF 8,86 3.Sanni Korhonen IFFemman 9,26 4.Linnea Storfors MalaxIF 9,44 5.Viivi von Wielligh VasaIS 9,62 Heat 3 +1,4 1.Malva Ek TjöckIK 8,24 2.Lizette Österblad MalaxIF 8,42 3.Linn Österberg IFVOM 8,71 4.Julina Lindqvist MalaxIF 10,61 F7 längd 1.Malva Ek TjöckIK 2,44 2.Lovisa Fogde MalaxIF 2,41 3.Miranda Aspö MalaxIF 2,37 4.Linn Österberg IFVOM 2,18 5.Agnes Herlin MalaxIF 2,09 6.Sanni Korhonen IFFemman 2,04 7.Ronja Aspö MalaxIF 1,80 8.Linnea Strandvall IKFalken 1,77 9.Moa Herpman MalaxIF 1,76 10.Alva Karls MalaxIF 1,62 11.Julia Bonn MalaxIF 1,47 12.Emmy Herpman MalaxIF 1,36 13.Lithea Ek TjöckIK 1,30 Julina Lindqvist MalaxIF NM Isabella Asplund MalaxIF DNS Nelie Lindberg IFFemman DNS F7 kula 1.Linnea Storfors MalaxIF 3,26 2.Lovisa Fogde MalaxIF 3,23 3.Lizette Österblad MalaxIF 3,22 4.Miranda Aspö MalaxIF 3,12 5.Linn Österberg IFVOM 2,90 6.Viivi von Wielligh VasasIS 2,61 7.Agnes Herlin MalaxIF 2,42 8.Julia Bonn MalaxIF 2,25 9.Sanni Korhonen IFFemman 2,02 10.Emmy Herpman MalaxIF 1,80 11.Moa Herpman MalaxIF 1,75 12.Ronja Aspö MalaxIF 1,73 13.Alva Karls MalaxIF 1,34 14.Julina Lindqvist MalaxIF 1,15 Isabella Asplund MalaxIF DNS