Resultat: 04.07.2020 Knattemångkamps DM Jakobstad

Knattemångkamps DM
Centralplan, Jakobstad
IF Drott 04.07.2020 P9 3-kamp 40m 1) Walter Backa VasaIS 7,04 2) Liam Wide IFFyren 7,08 3) Axel Laurén IFÅsar 7,16 4) Robin Knutar GamlakIF 7,34 5) Alex Lundfors MalaxIF 7,42 6) Milo Hjulfors IKFalken 7,43 7) Luie Nordström MalaxIF 7,49 8) Lukas Härtull LarsmoIF 7,50 9) Melker Strandvall IKFalken 7,57 10) Oliver Sandell IKFalken 7,59 11) Oliwer Nygård LarsmoIF 7,65 12) Jonas Backman IFDrott 7,67 13) Kevin Backlund IFDrott 7,68 14) Vidar Björndahl MalaxIF 7,81 15) Veikka Lehto IFDrott 7,87 16) Melvin Hjulfors IKFalken 7,88 17) Elias Vesterback IFFyren 7,89 18) Birk Tunér IFDrott 7,98 19) Elliot Salonen IFVOM 8,31 20) Julian Mattsson IFDrott 8,34 21) Melwin Kock IKFalken 8,73 22) Erik Sund IFDrott 9,20 23) Jonathan Porthin IFDrott 9,82 Final heat 1, Vind: NM 1) Robin Knutar GamlakIF 7,34 2) Luie Nordström MalaxIF 7,49 3) Lukas Härtull LarsmoIF 7,50 4) Oliwer Nygård LarsmoIF 7,65 5) Birk Tunér IFDrott 7,98 6) Elliot Salonen IFVOM 8,31 7) Melwin Kock IKFalken 8,73 8) Erik Sund IFDrott 9,20 Fina heat 2, Vind: NM 1) Axel Laurén IFÅsar 7,16 2) Alex Lundfors MalaxIF 7,42 3) Milo Hjulfors IKFalken 7,43 4) Kevin Backlund IFDrott 7,68 5) Vidar Björndahl MalaxIF 7,81 6) Veikka Lehto IFDrott 7,87 7) Elias Vesterback IFFyren 7,89 8) Julian Mattsson IFDrott 8,34 Final heat 3, Vind: NM 1) Walter Backa VasaIS 7,04 2) Liam Wide IFFyren 7,08 3) Melker Strandvall IKFalken 7,57 4) Oliver Sandell IKFalken 7,59 5) Jonas Backman IFDrott 7,67 6) Melvin Hjulfors IKFalken 7,88 7) Jonathan Porthin IFDrott 9,82 F9 3-kamp 40m 1) Ellen Krook MalaxIF 6,94 2) Amanda Grannas IFDrott 7,38 3) Linn Enroth IFDrott 7,54 4) Meya Lampa IKFalken 7,63 5) Edit Boman IFDrott 7,65 6) Elvira Nordmyr IFVom 7,68 7) Alexia Franzén LarsmoIF 7,72 8) Julia Lövsund IKFalken 7,75 9) Alva Stråka IFNykn 7,77 10) Frida Nyberg IFÅsar 7,88 11) Thelma Kastrén GamlakIF 7,94 12) Astrid Karlström IFÅsar 8,22 13) Evy Pietilä IFDrott 8,29 14) Elea Korva IFDrott 8,34 15) Siiri Kuittinen IFDrott 8,39 16) Adina Vilkas IFDrott 9,12 Silja Kähtävä AlavVi 7,40
Final heat 1, Vind: NM 1) Amanda Grannas IFDrott 7,38 2) Julia Lövsund IKFalken 7,75 3) Frida Nyberg IFÅsar 7,88 4) Thelma Kastrén GamlakIF 7,94 5) Astrid Karlström IFÅsar 8,22 6) Evy Pietilä IFDrott 8,29 Final heat 2, Tuuli: NM 1) Meya Lampa 7,63 2) Elvira Nordmyr IFVom 7,68 3) Alva Stråka IFNykn 7,77 4) Adina Vilkas IFDrott 9,12 Silja Kähtävä AlavVi 7,40 Final heat 3, Vind: NM 1) Ellen Krook MalaxIF 6,94 2) Linn Enroth IFDrott 7,54 3) Edit Boman IFDrott 7,65 4) Alexia Franzén LarsmoIF 7,72 5) Elea Korva IFDrott 8,34 6) Siiri Kuittinen IFDrott 8,39 P9 3-kamp Längd Final 1) Walter Backa VasaIS 3,48 3,45 3,09 3,48 2) Liam Wide IFFyren 3,29 3,22 3,27 3,29 3) Axel Laurén IFÅsar 3,18 3,13 3,18 3,06 4) Robin Knutar GamlakIF 3,16 3,16 3,15 3,15 5) Melker Strandvall IKFalken 3,16 3,16 2,98 2,17 6) Alex Lundfors MalaxIF 3,15 2,98 3,15 3,08 7) Luie Nordström MalaxIF 3,10 2,96 2,90 3,10 8) Jonas Backman IFDrott 3,02 3,02 x 2,85 9) Milo Hjulfors IKFalken 3,02 2,84 2,60 3,02 10) Oliwer Nygård LarsmoIF 2,93 2,81 2,86 2,93 11) Veikka Lehto IFDrott 2,92 2,80 2,92 2,92 12) Elias Vesterback IFFyren 2,86 2,77 2,83 2,86 13) Kevin Backlund IFDrott 2,85 x 2,65 2,85 14) Vidar Björndahl MalaxIF 2,83 2,56 2,36 2,83 15) Birk Tunér IFDrott 2,75 2,75 2,41 2,64 16) Lukas Härtull LarsmoIF 2,74 2,74 2,69 2,72 17) Melvin Hjulfors IKFalken 2,64 2,64 x 2,38 18) Julian Mattsson IFDrott 2,44 2,37 2,12 2,44 19) Melwin Kock IKFalken 2,41 2,41 2,15 2,35 20) Elliot Salonen IFVOM 2,34 2,25 2,22 2,34 21) Erik Sund IFDrott 2,04 1,83 2,04 1,40 22) Jonathan Porthin IFDrott 1,88 1,86 1,59 1,88 Oliver Sandell IKFalken DNS F9 3-kamp Längd Final 1) Ellen Krook MalaxIF 3,37 x 3,30 3,37 2) Linn Enroth IFDrott 3,18 3,13 3,18 2,82 3) Amanda Grannas IFDrott 3,14 3,08 3,14 2,87 4) Julia Lövsund IKFalken 2,96 2,84 2,73 2,96 5) Meya Lampa IKFalken 2,90 2,86 2,20 2,90 6) Alexia Franzén LarsmoIF 2,86 2,86 2,56 2,61 7) Elvira Nordmyr IFVom 2,83 2,82 2,77 2,83 8) Alva Stråka IFNykn 2,80 2,80 2,58 2,71 9) Edit Boman IFDrott 2,75 2,52 2,39 2,75 10) Astrid Karlström IFÅsar 2,70 2,51 2,70 2,40 11) Frida Nyberg IFÅsar 2,60 2,60 2,58 2,59 12) Thelma Kastrén GamlakIF 2,55 2,55 2,53 2,35 13) Siiri Kuittinen IFDrott 2,47 2,47 2,46 2,40 14) Evy Pietilä IFDrott 2,14 1,86 1,90 2,14 15) Elea Korva IFDrott 2,12 2,05 x 2,12 16) Adina Vilkas IFDrott 2,10 2,03 2,01 2,10 Silja Kähtävä AlavVi 2,96 2,66 2,90 2,96 P9 3-kamp Kula Final 1) Walter Backa VasaIS 6,20 5,73 6,20 5,95 2) Robin Knutar GamlakIF 6,07 5,78 6,07 5,55 3) Oliver Sandell IKFalken 5,95 5,72 5,95 5,83 4) Julian Mattsson IFDrott 5,95 5,62 5,95 5,51 5) Axel Laurén IFÅsar 5,77 5,77 5,49 5,56 6) Jonas Backman IFDrott 5,69 5,15 5,44 5,69 7) Luie Nordström MalaxIF 5,31 5,31 4,93 5,03 8) Alex Lundfors MalaxIF 5,24 5,24 5,07 5,21 9) Elias Vesterback IFFyren 5,22 5,22 5,11 x 10) Liam Wide IFFyren 4,95 4,88 4,95 4,84 11) Melker Strandvall IKFalken 4,86 4,61 x 4,86 12) Veikka Lehto IFDrott 4,69 4,55 4,14 4,69 13) Lukas Härtull LarsmoIF 4,68 4,39 4,68 4,18 14) Milo Hjulfors IKFalken 4,67 4,62 4,67 4,39 15) Oliwer Nygård LarsmoIF 4,58 4,41 4,36 4,58 16) Birk Tunér IFDrott 4,26 3,80 4,26 4,22 17) Erik Sund IFDrott 4,02 3,93 4,02 3,93 18) Elliot Salonen IFVOM 3,86 3,86 3,55 3,60 19) Melwin Kock IKFalken 3,79 3,52 3,47 3,79 20) Vidar Björndahl MalaxIF 3,79 2,87 3,33 3,79 21) Melvin Hjulfors IKFalken 3,73 x 3,64 3,73 22) Kevin Backlund IFDrott 3,40 x 3,18 3,40 23) Jonathan Porthin IFDrott 3,37 2,79 x 3,37 F9 3-kamp Kula Final 1) Ellen Krook MalaxIF 5,13 5,13 4,91 4,73 2) Alva Stråka IFNykn 4,65 3,96 4,63 4,65 3) Amanda Grannas IFDrott 4,38 4,12 3,79 4,38 4) Linn Enroth IFDrott 4,25 x 3,38 4,25 5) Elvira Nordmyr IFVom 4,24 3,87 3,64 4,24 6) Meya Lampa IKFalken 3,99 3,99 3,34 3,04 7) Edit Boman IFDrott 3,93 3,66 3,93 3,93 8) Julia Lövsund IKFalken 3,77 3,77 2,90 2,65 9) Thelma Kastrén GamlakIF 3,69 3,45 3,40 3,69 10) Frida Nyberg IFÅsar 3,59 3,34 3,31 3,59 11) Elea Korva IFDrott 3,37 2,91 2,76 3,37 12) Adina Vilkas IFDrott 3,02 3,02 2,75 2,75 13) Siiri Kuittinen IFDrott 2,87 2,87 2,82 2,85 14) Astrid Karlström IFÅsar 2,86 2,40 2,86 2,78 15) Alexia Franzén LarsmoIF 2,64 2,63 2,57 2,64 16) Evy Pietilä IFDrott 2,61 2,61 x 2,19 Silja Kähtävä AlavVi 3,37 3,37 x 2,89 P9 3-kamp Slutpoäng 1) Walter Backa VasaIS 679 2) Axel Laurén IFÅsar 597 3) Robin Knutar GamlakIF 583 4) Liam Wide IFFyren 582 5) Alex Lundfors MalaxIF 528 6) Luie Nordström MalaxIF 516 7) Jonas Backman IFDrott 507 8) Melker Strandvall IKFalken 491 9) Milo Hjulfors IKFalken 483 10) Lukas Härtull LarsmoIF 444 11) Elias Vesterback IFFyren 443 12) Oliwer Nygård LarsmoIF 442 13) Veikka Lehto IFDrott 425 14) Julian Mattsson IFDrott 407 15) Oliver Sandell IKFalken 397 16) Vidar Björndahl MalaxIF 377 17) Birk Tunér IFDrott 376 18) Kevin Backlund IFDrott 373 19) Melvin Hjulfors IKFalken 348 20) Elliot Salonen 296 21) Melwin Kock IKFalken 276 22) Erik Sund IFDrott 241 23) Jonathan Porthin IFDrott 183 F9 3-ottelu Slutpoäng 1) Ellen Krook MalaxIF 627 2) Amanda Grannas IFDrott 488 3) Linn Enroth IFDrott 467 4) Alva Stråka IFNykn 420 5) Elvira Nordmyr IFVom 411 5) Meya Lampa IKFalken 411 7) Julia Lövsund IKFalken 396 8) Edit Boman IFDrott 391 9) Frida Nyberg IFÅsar 338 10) Alexia Franzén LarsmoIF 336 11) Thelma Kastrén GamlakIF 333 12) Astrid Karlström IFÅsar 288 13) Siiri Kuittinen IFDrott 256 14) Elea Korva IFDrott 255 15) Evy Pietilä IFDrott 225 16) Adina Vilkas IFDrott 201 Silja Kähtävä AlavVi 416 P10 3-kamp 60m Final, Vind: NM 1) Tobias Cederholm IFNykn 9,83 2) Alex Furu GamlakIF 9,85 3) Colin Ahlvik IKFalken 10,10 4) Melwin Wiik IKFalken 10,51 5) Joar Tunér IFDrott 10,52 6) Anton Åberg VasaIS 10,80 7) Ben Björklund IFDrott 10,94 Urho Kipinä LimNM 11,41 F10 3-kamp 60m 1) Julia Strandvall IFÅsar 9,97 2) Alina Sandvik IKFalken 10,03 3) Noomi Björkström LarsmoIF 10,39 4) Minea Hjulfors IKFalken 10,64 5) Ylva Isomaa IFDrott 10,85 6) Michelle Mäenpää IFDrott 11,07 7) Nea Kuittinen IFDrott 11,18 8) Nelia Forsbacka IFÅsar 11,23 9) Elle Vilkas IFDrott 11,24 10) Maija Salminen IFDrott 11,34 11) Rut Boman IFDrott 11,41 11) Amanda Rönngård IFDrott 11,41 13) Elin Nyfors MalaxIF 11,46 Final heat 1, Tuuli: NM 1) Julia Strandvall IFÅsar 9,97 2) Alina Sandvik IKFalken 10,03 3) Ylva Isomaa IFDrott 10,85 4) Nea Kuittinen IFDrott 11,18 5) Elle Vilkas IFDrott 11,24 6) Maija Salminen IFDrott 11,34 7) Elin Nyfors MalaxIF 11,46 Final heat 2, Vind: NM 1) Noomi Björkström LarsmoIF 10,39 2) Minea Hjulfors IKFalken 10,64 3) Michelle Mäenpää IFDrott 11,07 4) Nelia Forsbacka IFÅsar 11,23 5) Amanda Rönngård IFDrott 11,41 5) Rut Boman IFDrott 11,41 P10 3-kamp Längd Final 1) Tobias Cederholm IFNykn 3,82 3,82 3,82 3,66 2) Colin Ahlvik IKFalken 3,58 3,41 3,58 3,44 3) Ben Björklund IFDrott 3,41 3,41 2,84 2,30 4) Alex Furu GamlakIF 3,38 x 3,37 3,38 5) Melwin Wiik IKFalken 3,34 3,07 3,32 3,34 6) Anton Åberg VasaIS 3,29 3,25 3,29 3,20 7) Joar Tunér IFDrott 2,98 2,94 2,98 2,87 Urho Kipinä LimNM 2,59 2,37 2,59 2,36 F10 3-kamp Längd Final 1) Julia Strandvall IFÅsar 3,76 x x 3,76 2) Minea Hjulfors IKFalken 3,42 3,38 3,36 3,42 3) Ylva Isomaa IFDrott 3,25 3,25 2,86 2,78 4) Nea Kuittinen IFDrott 3,18 3,07 3,18 3,09 5) Nelia Forsbacka IFÅsar 3,00 3,00 2,95 2,84 6) Noomi Björkström LarsmoIF 2,99 2,86 2,89 2,99 7) Alina Sandvik IKFalken 2,97 2,97 2,77 2,80 8) Elle Vilkas IFDrott 2,93 2,93 2,79 2,68 9) Michelle Mäenpää IFDrott 2,90 2,90 2,73 2,71 10) Elin Nyfors MalaxIF 2,89 2,86 2,89 2,86 11) Amanda Rönngård IFDrott 2,82 2,71 2,82 x 12) Maija Salminen IFDrott 2,61 2,55 2,56 2,61 13) Rut Boman IFDrott 2,53 2,42 2,53 2,50 P10 3-kamp Kula Final 1) Tobias Cederholm IFNykn 6,11 6,11 5,96 5,89 2) Ben Björklund IFDrott 5,83 5,49 5,48 5,83 3) Joar Tunér IFDrott 5,57 4,39 5,30 5,57 4) Anton Åberg VasaIS 5,41 5,30 5,41 5,06 5) Colin Ahlvik IKFalken 4,98 4,73 4,98 x 6) Alex Furu GamlakIF 4,92 4,73 x 4,92 7) Melwin Wiik IKFalken 4,46 4,30 4,46 4,34 Urho Kipinä LimNM 4,46 4,46 4,40 4,31 F10 3-kamp Kula Final 1) Nea Kuittinen IFDrott 5,39 5,13 5,39 4,76 2) Amanda Rönngård IFDrott 5,29 5,04 5,29 4,96 3) Minea Hjulfors IKFalken 4,79 4,45 4,28 4,79 4) Nelia Forsbacka IFÅsar 4,70 4,70 4,62 4,56 5) Ylva Isomaa IFDrott 4,69 4,24 3,98 4,69 6) Elin Nyfors MalaxIF 4,68 4,53 4,68 4,02 7) Michelle Mäenpää IFDrott 4,62 4,57 4,62 4,18 8) Julia Strandvall IFÅsar 4,28 4,28 4,19 3,99 9) Maija Salminen IFDrott 4,28 3,37 3,51 4,28 10) Noomi Björkström LarsmoIF 4,22 3,97 3,50 4,22 11) Elle Vilkas IFDrott 4,16 3,92 4,16 3,95 12) Alina Sandvik IKFalken 4,12 3,86 4,12 3,97 13) Rut Boman IFDrott 3,75 3,75 3,72 3,16 P10 3-kamp Final 1) Tobias Cederholm IFNykn 742 2) Colin Ahlvik IKFalken 615 3) Alex Furu GamlakIF 613 4) Ben Björklund IFDrott 563 5) Anton Åberg VasaIS 536 6) Joar Tunér IFDrott 529 7) Melwin Wiik IKFalken 517 8) Urho Kipinä LimNM 373 F10 3-kamp Final 1) Julia Strandvall IFÅsar 623 2) Minea Hjulfors IKFalken 534 3) Alina Sandvik IKFalken 503 4) Nea Kuittinen IFDrott 496 5) Ylva Isomaa IFDrott 491 6) Noomi Björkström LarsmoIF 474 7) Amanda Rönngård IFDrott 437 8) Nelia Forsbacka IFÅsar 436 9) Michelle Mäenpää IFDrott 431 10) Elin Nyfors MalaxIF 411 11) Elle Vilkas IFDrott 403 12) Maija Salminen IFDrott 369 13) Rut Boman IFDrott 333 P11 3-kamp 60m Final, Vind: NM 1) Vilgot Backlund LarsmoIF 9,33 2) Oscar Lundén IFDrott 9,58 3) Melwin Nygård LarsmoIF 9,91 4) Niko Hassila IFDrott 10,04 5) Alex Ljungberg IFÅsar 10,12 6) Melvin Lindqvist IKFalken 11,43 7) Marc Wallendahl IFDrott 12,54 Emil Appel MalaxIF DNS F11 3-kamp 60m 1) Malva Björndahl MalaxIF 9,39 2) Amanda Vesterback IFFyren 9,59 3) Amelina Strömberg LarsmoIF 9,67 4) Matilda Finneman VasaIS 9,71 5) Olivia Härtull LarsmoIF 9,72 6) Matilda Ainasoja IKFalken 9,85 7) Eseosa Eghosa IFDrott 9,86 8) Tessa Kastrén GamlakIF 9,96 9) Matilda Hermans IFVom 10,00 10) Lovisa Öling IFVom 10,06 11) Carla Björkgren IFDrott 10,15 12) Milja Sundelin LarsmoIF 10,86 13) Milla Byström IKFalken 10,90 14) Linn Björk IKFalken 11,13 Netta Kähtävä AlavVi 9,80 Norah Garneij Sandström IFDrott DNS
Final heat 1 1) Amanda Vesterback IFFyren 9,59 2) Amelina Strömberg LarsmoIF 9,67 3) Matilda Finneman VasaIS 9,71 4) Matilda Ainasoja IKFalken 9,85 5) Milja Sundelin LarsmoIF 10,86 6) Milla Byström IKFalken 10,90 7) Linn Björk IKFalken 11,13 Norah Garneij Sandström IFDrott DNS Final heat 2 1) Malva Björndahl MalaxIF 9,39 2) Olivia Härtull LarsmoIF 9,72 3) Eseosa Eghosa IFDrott 9,86 4) Tessa Kastrén GamlakIF 9,96 5) Matilda Hermans IFVom 10,00 6) Lovisa Öling IFVom 10,06 7) Carla Björkgren IFDrott 10,15 Netta Kähtävä AlavVi 9,80 P11 3-kamp Längd Final 1) Vilgot Backlund LarsmoIF 3,94 3,94 3,65 3,94 2) Oscar Lundén IFDrott 3,74 3,74 3,52 3,67 3) Niko Hassila IFDrott 3,58 3,45 3,46 3,58 4) Alex Ljungberg IFÅsar 3,37 3,29 3,33 3,37 5) Melwin Nygård LarsmoIF 3,32 3,15 3,14 3,32 6) Melvin Lindqvist IKFalken 2,71 2,70 2,42 2,71 7) Marc Wallendahl IFDrott 2,31 1,76 1,85 2,31 Emil Appel MalaxIF DNS F11 3-kamp Längd Final 1) Amanda Vesterback IFFyren 3,97 3,79 3,97 3,95 2) Matilda Ainasoja IKFalken 3,96 3,71 3,96 3,92 3) Malva Björndahl MalaxIF 3,87 3,70 3,72 3,87 4) Amelina Strömberg LarsmoIF 3,80 3,80 3,69 3,79 5) Matilda Hermans IFVom 3,74 3,50 3,74 3,55 6) Olivia Härtull LarsmoIF 3,65 3,62 3,65 3,42 7) Lovisa Öling IFVom 3,62 3,58 3,62 3,62 8) Matilda Finneman VasaIS 3,61 3,61 3,45 3,46 9) Tessa Kastrén GamlakIF 3,44 3,44 3,35 x 10) Eseosa Eghosa IFDrott 3,30 3,21 3,28 3,30 11) Milja Sundelin LarsmoIF 3,17 3,15 3,17 2,20 12) Milla Byström IKFalken 3,14 3,14 3,03 3,06 13) Linn Björk IKFalken 2,93 2,91 2,93 2,86 Netta Kähtävä AlavVi 3.43
3,43 3,34 3,27
Carla Björkgren IFDrott DNS
Norah Garneij Sandström IFDrott DNS P11 3-kamp Kula Final 1) Alex Ljungberg IFÅsar 6,74 6,30 6,63 6,74 2) Melvin Lindqvist IKFalken 6,69 6,53 6,34 6,69 3) Melwin Nygård LarsmoIF 6,00 5,24 5,50 6,00 4) Niko Hassila IFDrott 5,94 5,50 5,94 5,74 5) Oscar Lundén IFDrott 5,93 5,05 5,93 5,54 6) Vilgot Backlund LarsmoIF 5,58 5,58 5,40 x 7) Marc Wallendahl IFDrott 5,45 5,45 5,04 4,97 Emil Appel MalaxIF DNS F11 3-kamp Kula Final 1) Matilda Finneman VasaIS 8,49 8,10 8,05 8,49 2) Amanda Vesterback IFFyren 8,46 8,46 x 7,98 3) Lovisa Öling IFVom 7,20 6,37 6,75 7,20 4) Amelina Strömberg LarsmoIF 6,62 6,62 6,32 6,09 5) Malva Björndahl MalaxIF 6,45 6,17 6,45 6,25 6) Olivia Härtull LarsmoIF 6,34 6,07 6,03 6,34 7) Eseosa Eghosa IFDrott 6,27 6,27 6,09 6,18 8) Carla Björkgren IFDrott 6,16 5,13 5,42 6,16 9) Milja Sundelin LarsmoIF 6,14 x 5,27 6,14 10) Matilda Ainasoja IKFalken 5,87 4,77 5,87 5,55 11) Tessa Kastrén GamlakIF 5,45 5,05 4,87 5,45 12) Matilda Hermans IFVom 5,36 5,31 5,36 5,31 13) Milla Byström IKFalken 4,89 4,89 4,65 4,88 14) Linn Björk IKFalken 4,17 4,17 x 4,17 Netta Kähtävä AlavVi 6,13 5,43 5,44 6,13 Norah Garneij Sandström IFDrott DNS P11 3-kamp Slutpoäng 1) Vilgot Backlund LarsmoIF 807 2) Oscar Lundén IFDrott 753 3) Alex Ljungberg IFÅsar 677 4) Niko Hassila IFDrott 672 5) Melwin Nygård LarsmoIF 654 6) Melvin Lindqvist IKFalken 499 7) Marc Wallendahl IFDrott 353 8) Emil Appel MalaxIF 0 F11 3-kamp Slutpoäng 1) Amanda Vesterback IFFyren 929 2) Matilda Finneman VasaIS 857 3) Malva Björndahl MalaxIF 831 4) Amelina Strömberg LarsmoIF 787 5) Matilda Ainasoja IKFalken 750 6) Lovisa Öling IFVom 744 7) Olivia Härtull LarsmoIF 743 8) Eseosa Eghosa IFDrott 672 9) Matilda Hermans IFVom 670 10) Tessa Kastrén GamlakIF 636 11) Milja Sundelin LarsmoIF 555 12) Milla Byström IKFalken 484 13) Carla Björkgren IFDrott 469 14) Linn Björk IKFalken 409
Netta Kähtävä AlavVi 689 Norah Garneij Sandström IFDrott 0 P12 4-kamp 800m Final 1) Arvid Kock IKFalken 2.39,52 2) Robin Liljeqvist IFNykn 2.56,65 F12 4-kamp 800m Final
1) Wilma Grannas IFDrott 2.48,64 2) Sara Cederholm IFNykn 2.53,10 3) Tilda Åberg VasaIS 2.53,78 4) Linnea Strandvall IKFalken 2.58,58 5) Moa Hjulfors IKFalken 2.59,12 6) Santra Suarez IFDrott 2.59,68 7) Reetta Peltoniemi IFDrott 3.01,51 8) Jeanessa Finne IKFalken 3.04,95 9) Lea Sundelin LarsmoIF 3.26,70 10) Veronika Byggmästar IFDrott 3.26,74 11) Elin Österholm LarsmoIF 3.34,16 Livia Kähtävä AlavVi 2.53,51 Linn Bergström IFNykn DNS

P12 4-kamp 60m häck Loppukilpailu, Tuuli: -1,4 1) Robin Liljeqvist IFNykn 12,36 2) Arvid Kock IKFalken 14,01 F12 4-kamp 60m häck 1) Wilma Grannas IFDrott 10,83 2) Tilda Åberg VasaIS 10,90 3) Sara Cederholm IFNykn 11,29 4) Linnea Strandvall IKFalken 12,03 5) Jeanessa Finne IKFalken 13,20 6) Lea Sundelin LarsmoIF 13,94 7) Moa Hjulfors IKFalken 13,98 8) Veronika Byggmästar IFDrott 14,07 9) Reetta Peltoniemi IFDrott 14,51 10) Santra Suarez IFDrott 14,67 11) Elin Österholm LarsmoIF 14,90 Livia Kähtävä AlavVi 10,84 Linn Bergström IFNykn DNS Final heat 1, Vind: -2,3 1) Tilda Åberg VasaIS 10,90 2) Linnea Strandvall IKFalken 12,03 3) Jeanessa Finne IKFalken 13,20 4) Moa Hjulfors IKFalken 13,98 5) Santra Suarez IFDrott 14,67 6) Elin Österholm LarsmoIF 14,90 Livia Kähtävä AlavVi 10,84 Final heat 2, Vind: -1,7 1) Wilma Grannas IFDrott 10,83 2) Sara Cederholm IFNykn 11,29 3) Lea Sundelin LarsmoIF 13,94 4) Veronika Byggmästar IFDrott 14,07 5) Reetta Peltoniemi IFDrott 14,51 Linn Bergström IFNykn DNS P12 4-kamp Höjd Final 1) Arvid Kock IKFalken 126 114 117 120 123 126 129 o - o o o xxx 2) Robin Liljeqvist IFNykn 126 114 117 120 123 126 129 xo o xo o xxo xxx F12 4-kamp Längd Loppukilpailu 1) Linnea Strandvall IKFalken 4,27 x 3,92 4,27 2) Wilma Grannas IFDrott 4,21 4,17 4,02 4,21 3) Tilda Åberg VasaIS 4,03 3,82 3,74 4,03 4) Sara Cederholm IFNykn 3,93 3,81 3,93 3,71 5) Moa Hjulfors IKFalken 3,82 3,82 3,72 3,46 6) Reetta Peltoniemi IFDrott 3,68 3,64 3,41 3,68 7) Jeanessa Finne IKFalken 3,64 x 3,64 3,58 8) Lea Sundelin LarsmoIF 3,60 3,60 3,20 3,47 9) Santra Suarez IFDrott 3,34 x 3,28 3,34 10) Veronika Byggmästar IFDrott 3,18 2,93 2,84 3,18 11) Elin Österholm LarsmoIF 2,37 x 2,37 x
Livia Kähtävä AlavVi 4,74
4,74 4,51 4,73
Linn Bergström IFNykn DNS P12 4-kamp Kula Final 1) Robin Liljeqvist IFNykn 8,81 x 8,81 8,05 2) Arvid Kock IKFalken 7,86 7,49 7,24 7,86 F12 4-kamp Kula Final 1) Livia Kähtävä AlavVi 10,46 x 9,92 10,46 2) Linnea Strandvall IKFalken 8,22 8,22 7,82 6,84 3) Tilda Åberg VasaIS 8,03 7,89 7,79 8,03 4) Wilma Grannas IFDrott 8,00 7,35 6,09 8,00 5) Sara Cederholm IFNykn 7,77 7,43 7,29 7,77 6) Jeanessa Finne IKFalken 7,43 7,43 6,98 6,89 7) Santra Suarez IFDrott 6,64 6,22 6,55 6,64 8) Reetta Peltoniemi IFDrott 6,44 6,27 6,14 6,44 9) Veronika Byggmästar IFDrott 5,87 5,87 5,67 5,71 10) Moa Hjulfors IKFalken 5,51 x x 5,51 11) Lea Sundelin LarsmoIF 5,37 5,15 5,21 5,37 12) Elin Österholm LarsmoIF 5,09 5,08 5,09 4,88 Linn Bergström IFNykn DNS P12 4-kamp Slutpoäng 1) Robin Liljeqvist IFNykn 1185 2) Arvid Kock IKFalken 1139 F12 4-kamp Final 1) Wilma Grannas IFDrott 1385 2) Tilda Åberg VasaIS 1315 3) Sara Cederholm IFNykn 1237 4) Linnea Strandvall IKFalken 1218 5) Jeanessa Finne IKFalken 951 6) Moa Hjulfors IKFalken 860 7) Reetta Peltoniemi IFDrott 852 8) Santra Suarez IFDrott 817 9) Lea Sundelin LarsmoIF 729 10) Veronika Byggmästar IFDrott 693 11) Elin Österholm LarsmoIF 521
Livia Kähtävä AlavVi 1605 Linn Bergström IFNykn 0 P13 4-kamp 800m Loppukilpailu 1) Theo Gullberg VasaIS 2.55,11 Benjamin Rönngård IFDrott DNS F13 4-kamp 800m Final 1) Sigrid Karlström IFÅsar 2.42,14 2) Annie Lundén IFDrott 2.51,59 3) Ronja Ljungberg IFÅsar 3.02,92 4) Carolina Åhman IFDrott 3.06,32 5) Sofie Lövsund IKFalken 3.08,80 6) Julia Södergård IFDrott 3.10,39 7) Natalie Ainasoja IKFalken 3.15,28 Denise Westerlund IFDrott DNS Ines Östman IFDrott DNS P13 4-kamp 60m häck Final, Vind: -1,4 1) Theo Gullberg VasaIS 13,49 Benjamin Rönngård IFDrott DNS F13 4-kamp 60m häck 1) Annie Lundén IFDrott 10,86 2) Sigrid Karlström IFÅsar 11,37 3) Sofie Lövsund IKFalken 11,51 4) Ronja Ljungberg IFÅsar 12,20 5) Julia Södergård IFDrott 12,26 6) Carolina Åhman IFDrott 13,27 7) Natalie Ainasoja IKFalken 13,54 Ines Östman IFDrott DNS Denise Westerlund IFDrott DNS Final heat 1, Vind: -1,4 1) Annie Lundén IFDrott 10,86 2) Sigrid Karlström IFÅsar 11,37 3) Sofie Lövsund IKFalken 11,51 4) Natalie Ainasoja IKFalken 13,54 Ines Östman IFDrott DNS Final heat 2, Vind: -2,0 1) Ronja Ljungberg IFÅsar 12,20 2) Julia Södergård IFDrott 12,26 3) Carolina Åhman IFDrott 13,27 Denise Westerlund IFDrott DNS P13 4-kamp Höjd Final 1) Theo Gullberg VasaIS 114 111 114 117 o o xxx Benjamin Rönngård IFDrott 111 DNS F13 4-kamp Längd Final 1) Annie Lundén IFDrott 4,50 4,50 4,38 4,23 2) Sofie Lövsund IKFalken 4,02 x 3,93 4,02 3) Sigrid Karlström IFÅsar 4,01 x 3,87 4,01 4) Ronja Ljungberg IFÅsar 3,77 3,77 x 3,69 5) Carolina Åhman IFDrott 3,70 3,70 3,69 3,48 6) Natalie Ainasoja IKFalken 3,68 3,68 3,59 3,12 7) Julia Södergård IFDrott 3,55 3,16 3,43 3,55 Denise Westerlund IFDrott DNS
Ines Östman IFDrott DNS P13 4-kamp Kula Final 1) Theo Gullberg VasaIS 8,13 7,79 8,13 7,48 2) Benjamin Rönngård IFDrott 5,87 5,80 5,65 5,87 F13 4-kamp Kula Loppukilpailu 1) Ronja Ljungberg IFÅsar 9,41 9,41 8,79 8,86 2) Annie Lundén IFDrott 6,91 5,63 x 6,91 3) Sofie Lövsund IKFalken 6,60 x 6,60 6,44 4) Sigrid Karlström IFÅsar 6,55 6,50 6,37 6,55 5) Julia Södergård IFDrott 6,06 6,06 5,94 5,96 6) Natalie Ainasoja IKFalken 5,79 5,79 5,52 5,52 7) Carolina Åhman IFDrott 5,71 4,92 5,16 5,71 Denise Westerlund IFDrott DNS
Ines Östman IFDrott DNS P13 4-kamp Loppukilpailu 1) Theo Gullberg VasaIS 1007 2) Benjamin Rönngård IFDrott 242 F13 4-kamp Final 1) Annie Lundén IFDrott 1359 2) Sigrid Karlström IFÅsar 1246 3) Ronja Ljungberg IFÅsar 1166 4) Sofie Lövsund IKFalken 1093 5) Julia Södergård IFDrott 912 6) Carolina Åhman IFDrott 859 7) Natalie Ainasoja IKFalken 814 8) Denise Westerlund IFDrott 0 8) Ines Östman IFDrott 0 F14 5-kamp 800m Final 1) Vilma Björkskog LarsmoIF 2.37,68 2) Wilma Nyberg IFÅsar 2.44,76 3) Josefina Kackur LarsmoIF 2.55,06 4) Oona Sandell IKFalken 2.55,55 5) Malin Cederholm IFNykn 2.56,05 6) Hanna Håkans VasaIS 3.02,09 7) Vilma Knutar GamlakIF 3.02,81 8) Emilia Liljeqvist IFNykn 3.03,94 9) Elvira Åbrandt VasaIS 3.19,90 F14 5-kamp 80m häck 1) Wilma Nyberg IFÅsar 13,26 2) Vilma Knutar GamlakIF 13,72 3) Malin Cederholm IFNykn 14,16 4) Vilma Björkskog LarsmoIF 14,26 5) Josefina Kackur LarsmoIF 15,00 6) Oona Sandell IKFalken 15,49 7) Hanna Håkans VasaIS 15,91 8) Elvira Åbrandt VasaIS 16,12 9) Emilia Liljeqvist IFNykn 16,29 Final heat 1, Vind: -0,8 1) Wilma Nyberg IFÅsar 13,26 2) Vilma Björkskog LarsmoIF 14,26 3) Josefina Kackur LarsmoIF 15,00 4) Oona Sandell IKFalken 15,49 5) Emilia Liljeqvist IFNykn 16,29 Final heat 2, Tuuli: -2,4 1) Vilma Knutar GamlakIF 13,72 2) Malin Cederholm IFNykn 14,16 3) Hanna Håkans VasaIS 15,91 4) Elvira Åbrandt VasaIS 16,12 F14 5-kamp Höjd Final 1) Vilma Knutar GamlakIF 156 141 144 147 150 153 156 159 o o o xo xo xxo xxx 2) Malin Cederholm IFNykn 141 138 141 144 o o xxx 3) Elvira Åbrandt VasaIS 138 129 132 135 138 141 o xo o xo xxx 3) Vilma Björkskog LarsmoIF 138 126 129 132 135 138 141 o - xo o xo xxx 5) Josefina Kackur LarsmoIF 135 129 132 135 138 o o xo xxx 6) Emilia Liljeqvist IFNykn 132 120 123 126 129 132 135 o o xo o o xxx 7) Wilma Nyberg IFÅsar 132 123 126 129 132 135 o o o xo xxx 8) Hanna Håkans VasaIS 123 111 114 117 120 123 126 o o o o o xxx 9) Oona Sandell IKFalken 117 105 108 111 114 117 120 o o o xxo xo xxx F14 5-kamp Längd
Final 1) Vilma Knutar GamlakIF 5,12 +4,3 x 5,12 4,91 +4,3 +3,9 2) Vilma Björkskog LarsmoIF 4,72 +4,1 x 4,72 4,51 +4,1 +3,7 3) Wilma Nyberg IFÅsar 4,58 +3,9 4,58 4,43 - +3,9 +3,0 4) Malin Cederholm IFNykn 4,54 +3,5 4,54 4,52 4,53 +3,5 +3,2 +4,3 5) Josefina Kackur LarsmoIF 4,45 +4,4 4,40 +1,2 4,40 4,45 4,28 +1,2 +4,4 +4,1 6) Elvira Åbrandt VasaIS 4,27 +2,2 4,27 4,13 x +2,2 +2,3 7) Emilia Liljeqvist IFNykn 4,08 +4,0 3,89 +2,0 3,89 4,08 3,94 +2,0 +4,0 +2,3 8) Oona Sandell IKFalken 3,94 +2,6 x 3,94 3,83 +2,6 +4,6 9) Hanna Håkans VasaIS 3,93 +1,8 x x 3,93 +1,8 F14 5-kamp Spjut Final 1) Emilia Liljeqvist IFNykn 31,80 31,80 x x 2) Malin Cederholm IFNykn 31,62 29,57 30,10 31,62 3) Vilma Björkskog LarsmoIF 29,17 29,17 x 21,48 4) Wilma Nyberg IFÅsar 22,49 22,49 22,10 21,46 5) Oona Sandell IKFalken 22,02 22,02 19,21 18,40 6) Hanna Håkans VasaIS 19,40 19,40 14,72 17,66 7) Elvira Åbrandt VasaIS 16,87 16,87 16,20 15,97 8) Vilma Knutar GamlakIF 14,74 11,53 14,74 11,17 9) Josefina Kackur LarsmoIF 14,43 12,84 14,34 14,43 F14 5-kamp Slutpoäng 1) Vilma Björkskog LarsmoIF 1885 2) Vilma Knutar GamlakIF 1844 3) Malin Cederholm IFNykn 1792 4) Wilma Nyberg IFÅsar 1780 5) Emilia Liljeqvist IFNykn 1437 6) Josefina Kackur LarsmoIF 1420 7) Oona Sandell IKFalken 1267 8) Elvira Åbrandt VasaIS 1266 9) Hanna Håkans VasaIS 1207 F15 5-kamp 800m Final 1) Nea Hassila IFDrott 2.37,36 2) Elizabeth Fogde MalaxIF 2.43,72 P15 5-kamp 1000m Final 1) Albin Söderman IFDrott 3.07,56 2) Oscar Grannas IFDrott 3.08,62 F15 5-kamp 80m häck Final, Vind: -2,4 1) Elizabeth Fogde MalaxIF 13,02 2) Nea Hassila IFDrott 14,15 P15 5-kamp 100m häck Final, Vind: -1,6 1) Oscar Grannas IFDrott 15,45 2) Albin Söderman IFDrott 16,84 F15 5-kamp Höjd Final 1) Elizabeth Fogde MalaxIF 135 111 114 117 120 123 126 129 132 135 138 141 o - - o - - o - xo - xxx 2) Nea Hassila IFDrott 132 123 126 129 132 135 o xo o xxo xxx P15 5-kamp Stav Final 1) Oscar Grannas IFDrott 260 220 230 240 250 260 270 o o o xo o xxx 2) Albin Söderman IFDrott 220 190 210 220 230 o o o xxx P15 5-kamp Längd Final 1) Oscar Grannas IFDrott 5,64 +1,7 5,64 5,53 x +1,7 +1,6 2) Albin Söderman IFDrott 4,71 +3,7 4,58 x 4,71 +2,9 +3,7 F15 5-kamp Längd Final 1) Elizabeth Fogde MalaxIF 5,28 +3,2 5,28 5,08 - +3,2 +4,3 2) Nea Hassila IFDrott 4,79 +3,6 4,65 +1,9 4,46 4,65 4,79 +1,9 +1,9 +3,6 P15 5-kamp Spjut Final 1) Albin Söderman IFDrott 33,06 30,37 27,03 33,06 2) Oscar Grannas IFDrott 32,30 32,30 28,15 32,13 F15 5-kamp Spjut Final 1) Elizabeth Fogde MalaxIF 30,00 26,95 25,80 30,00 2) Nea Hassila IFDrott 22,46 22,46 19,48 20,72 P15 5-kamp Slutpoäng 1) Oscar Grannas IFDrott 2520 2) Albin Söderman IFDrott 2046 F15 5-kamp Slutpoäng 1) Elizabeth Fogde MalaxIF 2109 2) Nea Hassila IFDrott 1776

© 2020 - Amptech Oy - Tuloslista 1.1.3.24 - 04.07.2020 17.48.57


Alla resultat 2020


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan