Resultat: 10.02.2018 Öppna DM
Öppna Hall DH/M| Avoimet Halli PH/MBotniahallissa
Vasa IS
10.02.2018
H/M60m Final/Loppukilpailu heat / erä B
1) Rasmus Envall IKFalken 7,37
2) Maxim Backlund IFNykn 7,56
3) Mattias Asp VasaIS 7,72
Lucas Mulders VasaIS DQ
H/M60 m Final/Loppukilpailu heat / erä A
1) Christoffer Envall IKFalken 7,15
2) Viljami Parpala SeSU 7,20
3) Mathias Launonen IFKraft 7,20
4) Jimi Nukala VasaIS 7,26
5) Tha Ta LarsmoIF 7,29
6) David Bamm VasaIS 7,31
H/M60 m
Försök / Alkuerät heat / erä 1
1) Tha Ta LarsmoIF 7,18q
2) Viljami Parpala SeSU 7,23q
3) Jimi Nukala VasaIS 7,24q
4) David Bamm VasaIS 7,33q
5) Rasmus Envall IKFalken 7,46q
Försök / Alkuerät heat / erä 2
1) Christoffer Envall IKFalken 7,16q
2) Mathias Launonen IFKraft 7,32q
3) Maxim Backlund IFNykn 7,61q
4) Mattias Asp VasaIS 7,72q
5) Lucas Mulders VasaIS 7,74q
H/M200m Final/Loppukilpailu
1) Aleksi Lehto SeSU 22,13
2) Christoffer Envall IKFalken 22,18
3) Filiph Johansson GamlakIF 22,50
4) Niko Vainionpää TeuvRi 22,72
5) Janne Etelämäki KuortKu 22,85
6) Rasmus Envall IKFalken 23,18
7) Tha Ta LarsmoIF 23,19
8) Mikko Kangas YKV 23,27
9) Viljami Parpala SeSU 23,43
10) Jarkko Pesola HKV 23,64
11) Maxim Backlund IFNykn 23,66
12) Lucas Mulders VasaIS 24,45
13) Mattias Asp VasaIS 24,61
Final/Loppukilpailu heat / erä 1
1) Maxim Backlund IFNykn 23,66
2) Lucas Mulders VasaIS 24,45
3) Mattias Asp VasaIS 24,61
Final/Loppukilpailu heat / erä 2
1) Rasmus Envall IKFalken 23,18
2) Tha Ta LarsmoIF 23,19
3) Jarkko Pesola HKV 23,64
Final/Loppukilpailu heat / erä 3
1) Janne Etelämäki KuortKu 22,85
2) Mikko Kangas YKV 23,27
3) Viljami Parpala SeSU 23,43
Final/Loppukilpailu heat / erä 4
1) Aleksi Lehto SeSU 22,13
2) Christoffer Envall IKFalken 22,18
3) Filiph Johansson GamlakIF 22,50
4) Niko Vainionpää TeuvRi 22,72
H/M 800m Final/Loppukilpailu
1) Alexander Rönnskär IKFalken 2.02,68
2) Nico Dahlbacka GamlakIF 2.03,88
3) Ali Cheraghi IKFalken 2.07,89
H/M 3000m Final/Loppukilpailu
1) Jaakko Piesanen SaarijPu 8.35,59
2) Miika Tenhunen NivU 8.37,57
3) Antti Ranta-Aho VasaIS 8.51,48
4) Tapani Kärjä KalajJu 8.58,28
5) Tuomas Puputti IFRaseb 9.01,39
6) Frej Forsén VasaIS 9.46,64
7) Esko Heinola KauK 10.17,62
Johan Friman VasaIS DNS
H/M 60m häck / aidat
Ei osanottajia - Inga deltagare
H/M Stav / Seiväs Final/Loppukilpailu
1) Jesse Salmi VasaIS 512
472 482 492 502 512 521
o - xxo - xxo xxx
2) Santtu Koskiaho KarT 492
472 482 492 502 512
xo - xxo - xxx
3) Mikko Paavola AlaA 472
472 482 492
xxo - xxx
4) Juho Alasaari LLU 402
342 362 372 382 392 402 412
- xxo o - xo xo xxx
5) Albin Lundberg VasaIS 342
342 362
o xxx
H/M Längd / Pituus Final/Loppukilpailu
1) Jarmo Kaleva TeuvRi 6,78
x x 6,78 x 6,57 x
2) Frans Häggblom IKFalken 6,17
6,07 6,17 6,17 5,89 x 5,92
H/M Tresteg / Kolmiloikka Final/Loppukilpailu
1) Oliver Kärki VaasVa 13,58
x 13,39 13,58 x x x
2) Marko Jokela KristU 13,51
13,43 x 13,30 13,51 13,47 x
3) Frans Häggblom IKFalken 12,58
12,52 12,52 x x 12,29 12,58
H/M Kula / Kuula Final/Loppukilpailu
1) Niklas Loukola SeSU 15,59
x x 15,59 x x x
2) Kasper Tunkkari IFÅs 14,74
x x 14,74 13,64 x 14,68
3) Jonas Solvin IKFalken 14,15
x 12,87 14,15 x x x
4) Victor Högholm IFFemman 11,81
11,56 x x 11,50 11,14 11,81
Michael Jokiranta KaIK DNS
D/N60m Final/Loppukilpailu heat / erä B
1) Felicia Åbacka IFFy 7,93
2) Eveliina Ojala SoiS 8,02
3) Sofia Järvelin AlaU 8,08
4) Maisa Laakso IFDr 8,11
5) Jenny Asplund LarsmoIF 8,15
Erica Kolehmainen VasaIS DNS
D/N60 m Final/Loppukilpailu heat / erä A
1) Jonna Alkula SeSU 7,76
2) Irina Potinoja LohtVei 7,76
3) Alina Strömberg LarsmoIF 7,77
4) Aino Tapio IFSibboV 7,95
5) Anna Julin IFNy 7,96
Minttu-Maaria Alanen VaasVa DNS
D/N60 m
Försök / Alkuerät heat / erä 1
1) Irina Potinoja LohtVei 7,77q
2) Alina Strömberg LarsmoIF 7,78q
3) Minttu-Maaria Alanen VaasVa 7,86q
4) Anna Julin IFNy 7,89q
5) Aino Tapio IFSibboV 7,98q
6) Eveliina Ojala SoiS 8,18q
Försök / Alkuerät heat / erä 2
1) Jonna Alkula SeSU 7,92q
2) Felicia Åbacka IFFy 8,00q
3) Sofia Järvelin AlaU 8,07q
4) Maisa Laakso IFDr 8,11q
5) Jenny Asplund LarsmoIF 8,15q
6) Jennifer Roos LarsmoIF 8,24
Försök / Alkuerät heat / erä 3
1) Erica Kolehmainen VasaIS 8,03q
2) Simone Wiklund IFNy 8,28
3) Vilma Jaatinen KalajJu 8,36
4) Anni-Linnea Alanen VaasVa 8,59
4) Pinja Purola OP 8,59
D/N200m Final/Loppukilpailu
1) Anna Hämäläinen SeSU 24,53
2) Alina Strömberg LarsmoIF 25,31
3) Madeleine Glasberg VasaIS 25,85
4) Wilma Lassfolk IFKr 26,13
5) Maisa Laakso IFDr 26,14
6) Eveliina Ojala SoiS 26,32
7) Jonna Alkula SeSU 26,34
8) Mathilda Kvist VasaIS 26,45
9) Simone Wiklund IFNy 26,55
10) Malva Nylund VasaIS 26,67
11) Sofia Järvelin AlaU 26,91
12) Katariina Liipo EsboIF 26,99
13) Jenny Asplund LarsmoIF 27,24
14) Emma Lipkin IFKraft 28,18
15) Pinja Purola OP 28,29
Jennifer Roos LarsmoIF DNS
Felicia Åbacka IFFy DNS
Anna Julin IFNy DNS
Final/Loppukilpailu heat / erä 1
1) Sofia Järvelin AlaU 26,91
2) Pinja Purola OP 28,29
Jennifer Roos LarsmoIF DNS
Final/Loppukilpailu heat / erä 2
1) Jonna Alkula SeSU 26,34
2) Malva Nylund VasaIS 26,67
3) Emma Lipkin IFKraft 28,18
Final/Loppukilpailu heat / erä 3
1) Maisa Laakso IFDr 26,14
2) Simone Wiklund IFNy 26,55
3) Katariina Liipo EsboIF 26,99
Felicia Åbacka IFFy DNS
Final/Loppukilpailu heat / erä 4
1) Madeleine Glasberg VasaIS 25,85
2) Eveliina Ojala SoiS 26,32
3) Mathilda Kvist VasaIS 26,45
4) Jenny Asplund LarsmoIF 27,24
Final/Loppukilpailu heat / erä 5
1) Anna Hämäläinen SeSU 24,53
2) Alina Strömberg LarsmoIF 25,31
3) Wilma Lassfolk IFKr 26,13
Anna Julin IFNy DNS
D/N 800m Final/Loppukilpailu
1) Veera Hakomäki SeSU 2.12,43
2) Kaisa Honkaharju KälvTa 2.14,14
3) Emma Koistinen JyväskKU 2.14,82
4) Katariina Liipo EsboIF 2.17,50
5) Päivi Knutar KälvTa 2.26,82
6) Justiina Juntunen KälT 2.27,08
7) Sofia Fogström VasaIS 2.27,18
8) Reeta Fagerholm IFDr 2.34,96
9) Meri Suomalainen VähänkVie 2.36,58
10) Emma Källback VOH/M 2.50,99
D/N 3000m Final/Loppukilpailu
1) Oona-Mari Hakulinen JyväskKU 10.26,35
2) Anu Tuomisto VOH/M 11.05,92
3) Natalia Nylund IFDrott 11.10,50
4) Melissa Kykyri KälvTa 11.26,87
D/N 60m häck / aidat Final/Loppukilpailu
1) Mathilda Kvist VasaIS 9,01
2) Vilma Jaatinen KalajJu 9,60
H/M Höjd / Korkeus
Ei osanottajia - Inga deltagare
D/N Höjd / Korkeus Final/Loppukilpailu
1) Emma Nyman IFKraft 164
150 155 158 161 164 166
o o o xo xxo xxx
2) Tiia Gustafsson IFRaseb 161
150 155 158 161 164
o o o o xxx
D/N Stav / Seiväs Final/Loppukilpailu
1) Sofie Westerlund VaIS 375
340 345 350 355 360 365 370 375 380 385
o - - o - o - o - xxx
2) Essi Melender VaasVa 330
300 310 320 325 330 335 340 345
o o o - xxo - - xxx
Tilda Borgmästars IKFalken NH
285
xxx
D/N Längd / Pituus Final/Loppukilpailu
1) Roosa Määttälä KoKV 5,92
x x 5,88 4,57 5,88 5,92
2) Selma Saarinen LajV 5,76
5,69 5,76 x x 5,69 5,73
3) Minttu-Maaria Alanen VaasVa 5,69
5,48 5,69 x - - -
4) Henriikka Aaltonen VaasVa 5,34
x 5,05 x x x 5,34
5) Petra Pohjalainen KauhajKa 5,24
x x 5,12 x x 5,24
6) Elin Sundqvist IFNykn 4,81
x 4,33 4,81 4,52 4,64 4,78
7) Anni-Linnea Alanen VaasVa 4,57
4,39 4,48 4,42 4,29 x 4,57
Hanna Jämsä TolU
Linnea Backholm VasaIS
D/N Tresteg / Kolmiloikka Final/Loppukilpailu
1) Ina Pajunen IFÅs 10,64
x 10,64 x x x x
D/N Kula / Kuula Final/Loppukilpailu
1) Minna-Marjatta Liimatainen AlaA 13,07
x x x x 13,07 12,80
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...