Resultat: 04.02.2017 Öppna Hall-DM-EP-ÖID
Av. Pohjanmaan hallimestaruuskilpailut, M/D (EPU/ÖID)
Arr: Vaasan Vasama 04.02.2017
H 60m
B-final
1) Jimi Nukala VasaIS 7,35q
2) Viljami Parpala SeinäjSU 7,36q
3) Alexander Björkgren IFDrott 7,52
4) Antti Vornanen IFDrott 7,94
5) Jean Westman GamlakIF 7,96
A-final
1) Aleksi Ala-Prinkkilä IFKraft 6,95q
2) Christoffer Envall IKFalken 7,06q
3) Tha Ta LarsmoIF 7,22q
4) David Bamm VasaIS 7,30q
Aleksi Lehto SeinäjSU DNS
Artur Hämäläinen KuortKu DNS
Försök heat 1
1) David Bamm VasaIS 7,32q
2) Viljami Parpala SeinäjSU 7,33q
3) Jimi Nukala VasaIS 7,35q
4) Alexander Björkgren IFDrott 7,55q
5) Jean Westman GamlakIF 7,88q
6) Antti Vornanen IFDrott 8,07q
Försök heat 2
1) Aleksi Lehto SeinäjSU 6,97q
2) Aleksi Ala-Prinkkilä IFKraft 6,99q
3) Christoffer Envall IKFalken 7,11q
4) Tha Ta LarsmoIF 7,24q
5) Artur Hämäläinen KuortKu 7,30q
Mathias Launonen IFKraft DQ
D 60m
B-final
1) Nella Tuuri LapVi 8,41q
2) Johanna Blomqvist VasaIS 8,64
Veera Perälä SeinäjSU DNS
A-final
1) Merika Sumanen TampPy 7,99q
2) Mette Envall IKFalken 8,09q
3) Mathilda Kvist VasaIS 8,11q
4) Jennifer Roos LarsmoIF 8,12q
5) Petra Pohjalainen KauhajKa 8,31q
Nathalie Westman GamlakIF DQ
Försök heat 1
1) Mette Envall IKFalken 8,17q
2) Veera Perälä SeinäjSU 8,32q
3) Nella Tuuri LapVi 8,44q
4) Johanna Blomqvist VasaIS 8,60q
Försök heat 2
1) Nathalie Westman GamlakIF 7,89q
2) Merika Sumanen TampPy 8,01q
3) Mathilda Kvist VasaIS 8,10q
4) Jennifer Roos LarsmoIF 8,17q
5) Petra Pohjalainen KauhajKa 8,21q
H 200m
1) Christoffer Envall IKFalken 22,20
2) Artur Hämäläinen KuortKu 22,44
3) Antti Tuomela LaihLu 22,65
4) Joonas Kokko LapVi 22,74
5) Mathias Launonen IFKraft 22,90
6) Konsta Alatupa KokkTU 23,05
7) Tha Ta LarsmoIF 23,51
8) David Bamm VasaIS 23,69
9) Rasmus Envall IKFalken 23,93
10) Alexander Rönnskär IKFalken 25,10
11) Eero Mäki LapVi 25,29
12) Levi Backholm VasaIS 26,71
Niko Vainionpää TeuvRi DNS
Aleksi Lehto SeinäjSU DNS
Final heat 1
1) Alexander Rönnskär IKFalken 25,10
2) Eero Mäki LapVi 25,29
3) Levi Backholm VasaIS 26,71
Final heat 2
1) Konsta Alatupa KokkTU 23,05
2) Tha Ta LarsmoIF 23,51
3) Rasmus Envall IKFalken 23,93
Final heat 3
1) Christoffer Envall IKFalken 22,20
2) Artur Hämäläinen KuortKu 22,44
3) Mathias Launonen IFKraft 22,90
4) David Bamm VasaIS 23,69
Final heat 4
1) Antti Tuomela LaihLu 22,65
2) Joonas Kokko LapVi 22,74
Aleksi Lehto SeinäjSU DNS
Niko Vainionpää TeuvRi DNS
D 200m
1) Nathalie Nystrand IFFyren 25,58
2) Mathilda Kvist VasaIS 25,85
3) Veera Perälä SeinäjSU 26,00
4) Mette Envall IKFalken 26,34
5) Anneka Kruuti SeinäjSU 26,77
6) Jennifer Roos LarsmoIF 26,82
7) Emilia Kokko LapVi 27,03
8) Maria Jääskä KaustPV 27,29
9) Nella Tuuri LapVi 27,88
10) Elin Svedman IFKraft 27,90
11) Cornelia Berg VasaIS 28,26
12) Jutta Väkeväinen LappVei 30,41
Madeleine Glasberg VasaIS 27,18
Final heat 1
1) Jennifer Roos LarsmoIF 26,82
2) Cornelia Berg VasaIS 28,26
Madeleine Glasberg VasaIS 27,18
Final heat 2
1) Maria Jääskä KaustPV 27,29
2) Elin Svedman IFKraft 27,90
3) Jutta Väkeväinen LappVei 30,41
Final heat 3
1) Anneka Kruuti SeinäjSU 26,77
2) Emilia Kokko LapVi 27,03
3) Nella Tuuri LapVi 27,88
Final heat 4
1) Nathalie Nystrand IFFyren 25,58
2) Mathilda Kvist VasaIS 25,85
3) Veera Perälä SeinäjSU 26,00
4) Mette Envall IKFalken 26,34
H 800m
Final
1) Filiph Johansson GamlakIF 2.00,84
2) Pauli Ruostetsaari GamlakIF 2.01,45
3) Johannes Brännback IFKraft 2.02,73
4) Niko Haaro KristU 2.03,54
5) Niko Lepistö LaihLu 2.04,36
6) Väinö Venetjoki GamlakIF 2.06,08
7) Tobias Holmberg VasaIS 2.08,04
8) Jonas Härtull GamlakIF 2.11,46
9) Mustafa Al-Jubouri GamlakIF 2.13,06
10) Kaj Sandell IKFalken 2.13,52
Felix Forsgård IFNykn DNS
Matti Raittinen KurikRy DNS
D 800m Final
1) Kaisa Honkaharju KälvTa 2.20,80
2) Sanni Taipalus LehtimJy 2.21,52
3) Veera Hakomäki VähänkVie 2.23,82
4) Päivi Knutar KälvTa 2.28,21
5) Sara Kivenmäki KuortKu 2.36,12
Cecilia Långnabba IKFalken DNF
Elina Myllymäki SeinäjSU DNS
Jonna Julin IFNykn DNF
H 3000m
Final
1) Pauli Ruostetsaari GamlakIF 8.40,70
2) Mikko Patana SeinäjSU 8.44,37
3) Miika Tenhunen NivU 8.47,33
4) Antti Ranta-Aho VasaIS 8.57,88
5) Jonas Härtull GamlakIF 9.14,92
6) Jonas Ingo VasaIS 9.19,01
7) Frej Forsén VasaIS 10.07,97
Nico Dahlbacka GamlakIF DNS
D 3000m Final
1) Camilla Richardsson VasaIS 9.27,05
2) Aino Kivenmäki KuortKu 10.04,90
3) Cecilia Österblad VasaIS 10.50,29
4) Johanna Kykyri KälvTa 10.52,27
5) Johanna Ala-Pöntiö KälvTa 10.53,26
6) Ninni Löf KalajJu 10.54,08
H Höjd Final
1) Richard Östman IFVom 202
185 190 193 196 199 202 205
o xo o o xo xxo xxx
2) Aleksi Klemola UllKi 196
190 193 196 199
o xo o xxx
3) Christoffer Westman GamlakIF 180
165 170 175 180 185
o o o xo xxx
H Stav Final
1) Jesse Salmi VasaIS 485
465 475 485 511
xxo - xxo xxx
2) Mikko Paavola AlajA 465
445 455 465 475
o - o xxx
3) Jere Keskinen VaasTo 465
465 475 485
xo - xxx
4) Christian Westö IFFemman 455
455 465 475
o - xxx
5) Ali Cheraghi IKFalken 345
305 325 345 355
o o o xxx
6) Albin Lundberg VasaIS 345
305 325 345 355
o o xo xxx
D Stav Final
1) Minttu Koskiaho KarijTa 360
320 330 340 350 360 370
o o o xo o xxx
2) Sofie Westerlund IFDrott 350
320 330 340 350 360
xo xo o xo xxx
3) Ellinor Kronholm IFFemman 340
320 330 340 350
xxo o o xxx
4) Essi Melender VaasVa 310
260 270 280 290 300 310 320
o o o o xo o xxx
5) Maria Östman VasaIS 300
280 290 300 310
o o o xxx
6) Aino Aaltonen VasaIS 300
260 270 280 290 300 310
o xxo o o xxo xxx
Miisa Koskiaho KarijTa DNS
Tilda Borgmästars IKFalken DNS
H Längd Final
1) Aleksi Haapala IlmajKi 6,08
5,90 5,92 x 6,08 x x
2) Frans Häggblom IKFalken 6,06
x x 5,83 5,59 5,50 6,06
3) Alexander Björkgren IFDrott 6,06
5,62 4,99 5,37 6,06 5,46 x
4) Antti Vornanen IFDrott 6,00
5,68 5,69 x 5,73 5,71 6,00
5) Levi Backholm VasaIS 5,16
5,11 x 5,15 4,77 x 5,16
6) Johan Nygård IFDrott 4,96
4,93 4,93 4,79 4,86 4,78 4,96
D Längd Final
1) Henriikka Aaltonen VaasVa 5,41
x 5,38 x x x 5,41
2) Petra Pohjalainen KauhajKa 5,31
x 5,31 5,28 x x 5,25
3) Jutta Latvala KuortKu 4,83
x x 4,83 x x x
Nathalie Westman GamlakIF NH
- - - - - -
H Tresteg Final
1) Marko Jokela KristU 13,99
13,43 13,63 x 13,50 13,99 x
2) Antti Tuomela LaihLu 13,94
13,94 13,86 13,73 13,89 13,71 13,78
3) Emil Storlund IFVom 13,50
x x 12,86 13,10 x 13,50
D Tresteg Final
1) Selma Saarinen LappVei 11,54
11,12 11,20 11,30 11,46 11,54 11,36
2) Janita Leppäranta KristU 11,27
11,27 11,23 10,98 11,14 x 11,04
3) Juulia Montonen SeinäjSU 10,94
x x x x x 10,94
4) Emma Nyman IFKraft 10,77
x 10,69 x 10,52 x 10,77
5) Wera Hudd VaasTo 10,73
10,71 x 10,73 x x 10,52
H Kula Final
1) Kasper Tunkkari IFÅsar 13,49
13,04 12,92 13,49 13,39 x x
2) Simon Solvin IKFalken 12,60
12,54 12,60 x x x x
3) Victor Högholm IFFemman 11,65
11,51 x x x 11,55 11,65
4) Samppa Rinta-Hoiska LaihLu 9,73
x 9,10 9,15 9,53 9,37 9,73
Samuli Kyrönviita IkaalU DNS
D Kula Final
1) Petra Pohjalainen KauhajKa 10,83
x 10,30 x 10,83 10,55 10,15
2) Fanny Lillås TjöcIK 7,97
7,21 7,97 7,89 7,81 7,53 x
H17 60m
Final
1) Daniel Tavisalo SeinäjSU 7,56q
2) Lucas Mulders VasaIS 7,92q
3) Rasmus Lahti IFDrott 7,93q
4) Johannes Åhman IFDrott 8,17q
Försök
1) Daniel Tavisalo SeinäjSU 7,54q
2) Lucas Mulders VasaIS 7,91q
2) Rasmus Lahti IFDrott 7,91q
4) Johannes Åhman IFDrott 8,26q
D17 60m
B-final
1) Linnea Backholm VasaIS 8,28q
2) Madeleine Glasberg VasaIS 8,41
3) Elin Svedman IFKraft 8,46
4) Malva Nylund VasaIS 8,47
5) Valentina Lemettinen SeinäjSU 8,51
6) Belinda Stenroos IFNykn 8,59
A-final
1) Janina Raukko VaasVa 8,11q
2) Emmi Hirvelä SeinäjSU 8,16q
3) Erica Kolehmainen VasaIS 8,20q
4) Amanda Koivusalo IFÅsar 8,26q
5) Iiris Marjanen SeinäjSU 8,30q
6) Maria Jääskä KaustPV 8,37
Försök heat 1
1) Madeleine Glasberg VasaIS 8,42q
2) Anni-Linnea Alanen VaasVa 8,73
3) Kaisa Pukkinen VaasTo 8,86
4) Hanna Back IFNykn 9,74
5) Ida Svedman IFKraft 9,79
Försök heat 2
1) Valentina Lemettinen SeinäjSU 8,46q
2) Malva Nylund VasaIS 8,48q
3) Belinda Stenroos IFNykn 8,49q
4) Elin Sundqvist IFNykn 8,53
5) Ronja Koivisto KauhWi 8,86
Försök heat 3
1) Iiris Marjanen SeinäjSU 8,29q
2) Maria Jääskä KaustPV 8,33q
3) Linnea Backholm VasaIS 8,34q
4) Elin Svedman IFKraft 8,40q
5) Cornelia Berg VasaIS 8,50
Försök heat 4
1) Janina Raukko VaasVa 8,19q
2) Emmi Hirvelä SeinäjSU 8,21q
3) Erica Kolehmainen VasaIS 8,25q
4) Amanda Koivusalo IFÅsar 8,27q
H17 800m Final
1) Josef Höglund IKFalken 2.09,62
D17 800m Final
1) Isabella Jansson IFDrott 2.44,34
2) Johanna Tikkala IFKraft 2.45,15
Manda Gullberg VasaIS DNS
D17 Höjd Final
1) Jutta Väkeväinen LappVei 162
155 159 162 165
o xo o xxx
2) Emma Nyman IFKraft 162
150 155 159 162 165
o o xxo xo xxx
3) Janita Leppäranta KristU 159
150 155 159 162
o o o xxx
4) Jenny Skuthälla IFÅsar 159
150 155 159 162
o o xo xxx
5) Sofia Storbjörk IFÅsar 159
150 155 159 162
o o xxo xxx
6) Fina Backholm VasaIS 150
140 145 150 155
o o xo xxx
7) Matilda Nyman IFDrott 150
140 145 150 155
xo o xxo x--
8) Sofia Stråka IFNykn 125
120 125 130
o xo xxx
D17 Längd Final
1) Jutta Väkeväinen LappVei 5,22
5,13 5,09 - 5,09 5,22 5,11
2) Emmi Hirvelä SeinäjSU 5,16
5,16 x 5,15 5,07 x x
3) Sofia Storbjörk IFÅsar 5,12
x x 4,85 4,88 5,12 5,10
4) Jenny Skuthälla IFÅsar 5,03
x 4,87 5,03 x x x
5) Iiris Marjanen SeinäjSU 5,00
x x 4,87 4,80 5,00 x
6) Valentina Lemettinen SeinäjSU 4,82
x 4,67 4,82 x 4,76 x
7) Lova Forsman IFDrott 4,73
4,72 4,70 4,71 4,73 4,40 4,60
8) Elin Sundqvist IFNykn 4,72
x x 4,72 x x x
9) Janina Raukko VaasVa 4,70
x x 4,70
10) Emilia Launonen IFKraft 4,63
4,56 4,47 4,63
11) Anni-Linnea Alanen VaasVa 4,63
4,63 x 4,53
12) Johanna Tikkala IFKraft 4,51
4,14 x 4,51
13) Maria Jääskä KaustPV 4,39
4,39 - -
14) Amanda Koivusalo IFÅsar 4,06
x x 4,06
15) Moa Parkkinen IFDrott 4,00
x 4,00 x
16) Hanna Back IFNykn 3,74
3,73 3,74 3,48
Ida Backman IFDrott NH
- - - - - -
Tindra Sundvik IFNykn NH
x x x
H17 Tresteg Final
1) Simon Nurminen KristU 11,54
11,37 11,36 11,38 11,54 x 11,12
2) Tuomas Jokela KristU 10,51
10,51 x x 10,40 x x
Oliver Kärki VaasVa NH
x x x - - -
H17 Kula Final
1) Linus Nurminen KristU 11,89
11,13 11,22 11,12 11,27 11,34 11,89
2) Arttu Palo SeinäjSU 11,53
10,98 11,05 x 11,00 11,53 x
3) Benjamin Lillås TjöcIK 9,63
9,39 9,16 9,63 8,34 9,22 x
D17 Kula Final
1) Kangas Emilia SeinäjSU 12,52
12,04 x 12,16 12,31 12,52 x
2) Ronja Koivisto KauhWi 12,41
11,25 12,01 11,70 11,76 12,41 11,93
3) Valentina Lemettinen SeinäjSU 10,14
10,14 9,46 9,69 9,83
4) Fina Backholm VasaIS 9,53
8,72 8,51 8,46 8,84 8,39 9,53
Janina Raukko VaasVa NH
x x x
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...