Resultat: 29.06.2016 Vattenfall Cup deltävling I Nykarleby

Vattenfall Cup deltävling 1
Skogsvallen Nykarleby
29.6.2016
Arrangör: IFN 
RESULTAT/TULOKSET P11 60 m 1. Alex Granbäck IFKraft 9,47 2. Casper Laaksonen IFDrott 9,50 3. Noah Sjöblom VasaIS 9,56 4. Gustaf Storbjörk IFÅsarna 9,68 5. Isak Söderström IFÅsarna 9,83 6. Alex Nyman IFNykn 9,88 7. Aron Skog IFÅsarna 9,90 8. Valter Ehnvall IKFalken 10,17 9. Viktor Rönnskär IKFalken 10,18 Oliver Nordberg IFKraft DNS Heat 1 +0,9 1. Alex Granbäck IFKraft 9,47 2. Noah Sjöblom VasaIS 9,56 3. Isak Söderström IFÅsarna 9,83 4. Aron Skog IFÅsarna 9,90 Oliver Nordberg IFKraft DNS Heat 2 +0,0 1. Casper Laaksonen IFDrott 9,50 2. Gustaf Storbjörk IFÅsarna 9,68 3. Alex Nyman IFNykn 9,88 4. Valter Ehnvall IKFalken 10,17 5. Viktor Rönnskär IKFalken 10,18 P11 1000 m 1. Anton Forsström IFÅsarna 3.34,40 2. Oliver Nordberg IFKraft 3.36,74 3. Jonas Åbro IFNykn 3.43,52 4. Isak Jansson IKFalken 3.46,11 5. Filip Stark VasaIS 3.47,21 6. Sander Wikblom IFNykn 3.50,94 7. Mico Sjölund LarsmoIF 3.53,20 8. Alexander Ahlskog IKFalken 3.57,57 9. Eddie Wikblom IFNykn 3.58,45 Viggo Bergvik IFKraft DNS Felix Hahn VasaIS DNS P11 Pituus/Längd 1. Adam Järv VasaIS 417 2. Oscar Grannas IFDrott 414 3. Alex Lövsund IFÅsarna 381 4. Alex Lärka IFKraft 369 5. Ronnie Ahlvik IKFalken 366 6. Theo Gullberg VasaIS 342 7. Eelian Berg IFÅsarna 328 8. Jonathan Nyqvist IFNykn 326 9. Christian Lövsund IFÅsarna 313 10. Max Byström IKFalken 303 Arvid Bergvik IFKraft DNS P11 Kiekko/Diskus 1. Benjamin Holmbäck IFÅsarna 22.23 22,23 2. Albin Söderman IFDrott 17.98 17,98 3. Filip Enqvist IKFalken 17.23 17,23 4. Eljas Enlund IFÅsarna 14.02 14,02 5. Adrian Järv VasaIS 13.69 13,69 6. Benjamin Hagman IKFalken 12.87 12,87 7. Robin Liljeqvist IFNykn 11.77 11,77 8. Jim Ström IFnykn 10.40 10,40 Sebastian Malm IFKraft NM Gabriel Belhoucine IFDrott DNS P11 4 x 50 m 1. Vasa Idrottssällskap 1 31,87 2. IF Åsarna 1 32,13 3. IF Nykarlebynejden 1 33,34 4. IF Åsarna 2 33,57 5. IK Falken 1 33,74 6. IF Drott 1 34,22 7. IF Kraft friidrott 34,60 IK Falken 2 DNS IF Nykarlebynejden 2 DNS Heat 1 1. Vasa Idrottssällskap 1 31,87 Noah Sjöblom Felix Hahn Filip Stark Adam Järv 2. IF Nykarlebynejden 1 33,34 Jonas Åbro Alex Nyman Jonathan Nyqvist Jim Ström 3. IF Åsarna 2 33,57 Eelian Berg Emil Forsström Isak Söderström Alex Lövsund 4. IF Drott 1 34,22 Albin Söderman Niko Hassila Casper Laaksonen Oscar Grannas IK Falken 2 DNS Heat 2 1. IF Åsarna 1 32,13 Benjamin Holmbäck Aron Skog Gustaf Storbjörk Anton Forsström 2. IK Falken 1 33,74 Ronnie Ahlvik Viktor Rönnskär Valter Ehnvall Max Byström 3. IF Kraft friidrott 34,60 Sebastian Malm Alex Lärka Oliver Nordberg Alex Granbäck IF Nykarlebynejden 2 DNS P13 60 m 1. Sebastian Nordberg IFKraft 8,41 2. Eero Tampio IFDrott 8,61 3. Eddie Björkskog IKFalken 8,76 4. Alex Laaksonen IFDrott 8,80 5. Lucas Hansén IFÅsarna 9,01 6. Kaspar Holm IFNykn 9,02 7. Emil Nyfelt LarsmoIF 9,28 8. Oscar Sjöström IFNykn 9,50 9. Jonatan Edström IKFalken 9,53 10. Benjamin Hjulfors IKFalken 9,58 Heat 1 +1,2 1. Sebastian Nordberg IFKraft 8,41 2. Eero Tampio IFDrott 8,61 3. Eddie Björkskog IKFalken 8,76 4. Lucas Hansén IFÅsarna 9,01 5. Oscar Sjöström IFNykn 9,50 Heat 2 +1,1 1. Alex Laaksonen IFDrott 8,80 2. Kaspar Holm IFNykn 9,02 3. Emil Nyfelt LarsmoIF 9,28 4. Jonatan Edström IKFalken 9,53 5. Benjamin Hjulfors IKFalken 9,58 P13 1000 m 1. Leonard Markén IFVom 3.04,81 2. Gustav Forsell IFÅsarna 3.05,83 3. Joel Storbäck IFKraft 3.23,59 4. William Forsbacka IKFalken 3.30,53 5. Herman Höglund IKFalken 3.30,91 6. William Stenbacka IKFalken 3.32,49 7. William Westerlund IFDrott 3.32,57 8. Filip Nilsström IFNykn 3.41,50 9. Anton Norrbacka IKFalken 4.07,84 Mattis Nordström IFKraft DNS P13 Korkeus/Höjd 1. Alexander Storrank IFÅsarna 135 2. David Björkman IKFalken 130 3. Liam Skytte IFDrott 125 4. Jacob Björklund IKFalken 115 5. Sel Ber Dway LarsmoIF 115 6. Linus Maars IFKraft 105 Colin Ena IFNykn DNS David Bjökman IKFalken DNS P13 Keihäs/Spjut 1. Aaro Tampio IFDrott 30.91 30,91 2. Noah Skog IFÅsarna 26.23 26,23 3. Nemo Parhiala IKFalken 24.92 24,92 4. Vincent Ljung LarsmoIF 23.42 23,42 5. Joakim Bäck IFNykn 17.82 17,82 6. Mattis Nordström IFKraft 17.32 17,32 7. Miska Härkänen IKFalken 17.10 17,10 8. Johannes Lindroos VasaIS 16.73 16,73 P13 4 x 100 m 1. IF Drott 1 56,89 Liam Skytte William Westerlund Alex Laaksonen Eero Tampio 2. IF Kraft friidrott 57,96 Sebastian Nordberg Linus Maars Joel Storbäck Mattis Nordström 3. IF Åsarna 1 58,25 Lucas Hansén Noah Skog Alexander Storrank Gustav Forsell 4. Larsmo IF 1 58,71 Emil Nyfelt Sel Ber Dway Vincent Ljung Paulus Byggmästar 5. IK Falken 2 1.03,01 Jacob Björklund Jonatan Edström Herman Höglund William Forsbacka 6. IK Falken 1 1.03,47 William Stenbacka David Bjökman Eddie Björkskog Elias Blomqvist 7. IF Nykarlebynejden 1 1.03,83 Kaspar Holm Joakim Bäck Antonio Jankens Oscar Sjöström Vasa Idrottssällskap 1 DNS P15 100 m 1. Alexander Björkgren IFDrott 12,13 2. Elliot Grannabba IFÅsarna 12,51 3. Samuel Uusitalo IFÅsarna 12,62 4. Josef Höglund IKFalken 12,70 5. Joel Svarvar IFKraft 12,75 6. Anton Lassén IKFalken 12,76 7. Christoffer Pått VasaIS 13,11 8. Anton Blomqvist IFNykn 13,98 Joakim Storbäck IFKraft DNS Heat 1 +1,2 1. Samuel Uusitalo IFÅsarna 12,62 2. Josef Höglund IKFalken 12,70 3. Joel Svarvar IFKraft 12,75 4. Anton Blomqvist IFNykn 13,98 Heat 2 +1,0 1. Alexander Björkgren IFDrott 12,13 2. Elliot Grannabba IFÅsarna 12,51 3. Anton Lassén IKFalken 12,76 4. Christoffer Pått VasaIS 13,11 Joakim Storbäck IFKraft DNS P15 2000 m 1. Adam Wikman 6.38,79 2. Frej Forsén VasaIS 6.50,01 3. Johannes Åhman IFDrott 7.03,53 4. Mickel Forsell IFÅsarna 7.11,66 5. Axel Norrbacka IkFalken 7.26,80 6. Viktor Björkell VasaIS 7.34,30 7. Daniel Maars IFKraft 7.40,64 8. Rasmus Lerstrand VasaIS 7.57,11 9. Antonio Jankens IFNykn 8.08,73 P15 Seiväs/Stav 1. Albin Lundberg VasaIS 290 2. Isak Holm IKFalken 280 3. Anton Ljung LarsmoIF 220 4. Jon Sundberg IFDrott 200 5. Jerker Storbäck IFKraft 170 6. Rasmus Krook IFKraft 170 P15 Kuula/Kula 1. Christian Tarvonen IKFalken 12.04 12,04 2. Alfons Söderman IFDrott 11.99 11,99 3. Jonatan Enfors IFÅsarna 10.69 10,69 4. Viktor Byggmästar IFDrott 9.42 9,42 5. Simon Nyman IFKraft 8.41 8,41 6. Jesper Nyman IFNykn 7.29 7,29 7. Younes Elberkennou VasaIS 7.23 7,23 8. Viktor Ehnvall IKFalken 6.44 6,44 Daniel Maars IFKraft DNS Jerker Storbäck IFKraft DNS Kilpailun ulkopuolella Simon Åstrand IFDrott 10.80 10,80 P15 4 x 100 m 1. IK Falken 1 49,35 Josef Höglund Christian Tarvonen Adam Wikman Anton Lassén 2. IF Drott 1 51,27 Johan Nygård Alexander Björkgren Johannes Åhman Alfons Söderman 3. IF Åsarna 1 53,17 Elliot Grannabba Jonatan Enfors Mickel Forsell Samuel Uusitalo 4. Vasa Idrottssällskap 1 55,15 Albin Lundberg Viktor Björkell Frej Forsén Christoffer Pått 5. IF Kraft friidrott 56,15 Jerker Storbäck Joel Svarvar Daniel Maars Rasmus Krook IK Falken 2 DNS IF Nykarlebynejden 1 DNS H/M17 200 m 1. Rasmus Envall IKFalken 23,57 2. Nay Ta Tha LarsmoIF 23,61 3. Maxim Backlund IFNykn 23,94 4. Johannes Brännbacka IFKraft 25,00 5. Antti Vornanen IFDrott 25,74 6. Timur Sadat VasaIS 26,28 7. Linus Selkälä IFÅsarna 26,44 8. Oso Naser Abdulrahman VasaIS 26,79 9. Rasouli Omid VasaIS 28,82 David Bamm IFVom DNS Diaa Jafar Jafar VasaIS DQ Heat 1 +0,0 1. Antti Vornanen IFDrott 25,74 2. Linus Selkälä IFÅsarna 26,44 3. Rasouli Omid VasaIS 28,82 David Bamm IFVom DNS Diaa Jafar Jafar VasaIS DQ Heat 2 +0,6 1. Rasmus Envall IKFalken 23,57 2. Nay Ta Tha LarsmoIF 23,61 3. Maxim Backlund IFNykn 23,94 4. Johannes Brännbacka IFKraft 25,00 5. Timur Sadat VasaIS 26,28 6. Oso Naser Abdulrahman VasaIS 26,79 H/M17 Kolmiloikka/Tresteg 1. Kasper Granholm IFÅsarna 12.55 +0,4 12,55 2. Ali Reza Cheragi IKFalken 11.14 +0,5 11,14 3. Rasmus Lahti IFDrott 11.04 +0,5 11,04 4. Levi Backholm VasaIS 10.92 +0,5 10,92 5. Alexander Rönnskär IKFalken 10.66 +0,1 10,66 6. Joakim Storbäck IFKraft 10.44 +1,4 10,44 Elias Nordström IFNykn DNS Axel Aurén IFÅsarna DNS H/M17 Kuula/Kula 1. Jonatan Björklund IFKraft 12.33 12,33 2. Victor Hongell IFÅsarna 11.33 11,33 3. Simon Åstrand IFDrott 9.93 9,93 4. Jere Ena IKFalken 9.57 9,57 5. Max Hellström LarsmoIF 9.27 9,27 6. Henrik Åman IKFalken 9.23 9,23 7. Tobias Holmberg VasaIS 8.79 8,79 8. Robin Backlund IKFalken 8.28 8,28 Andreas Fors IFNykn DNS F/T11 60 m 1. Priscilla Boateng IFDrott 9,11 2. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,39 3. Milla Ström IFNykn 9,44 4. Elin Jakobsson IFÅsarna 9,68 5. Julia Groop IFKraft 9,71 6. Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 9,72 7. Amanda Berttula VasaIS 9,77 8. Angelina Laurén IFÅsarna 9,79 9. Mia Backman IFDrott 9,87 10. Meja Björklund LarsmoIF 9,88 10. Wilma Lerstrand VasaIS 9,88 12. Wilma Snellman LarsmoIF 10,02 13. Josefina Kackur LarsmoIF 10,06 14. Vera Björk IKFalken 10,11 15. Sigrid Häggblom IKFalken 10,13 16. Abigail Byskata IFÅsarna 10,15 17. Amanda Grahn IFÅsarna 10,19 18. Adriana Dalhem IFÅsarna 10,21 19. Lina Lithen VasaIS 10,26 20. Jessica Järndahl IFDrott 10,30 21. Agnes Strand VasaIS 10,38 22. Tora Backholm VasaIS 10,45 23. Linnea Kackur LarsmoIF 10,57 24. Alma Hatt IFDrott 10,71 25. Diana Grankulla LarsmoIF 10,96 26. Klara Linqvist IFNykn 11,09 Mathilda Westermark IFKraft DNS Julia Ena IFNykn DNS Wilma Kainberg IFÅsarna DNS Heat 1 +1,5 1. Elin Jakobsson IFÅsarna 9,68 2. Amanda Berttula VasaIS 9,77 3. Angelina Laurén IFÅsarna 9,79 4. Sigrid Häggblom IKFalken 10,13 5. Linnea Kackur LarsmoIF 10,57 6. Alma Hatt IFDrott 10,71 Julia Ena IFNykn DNS Heat 2 +2,2 1. Priscilla Boateng IFDrott 9,11 2. Milla Ström IFNykn 9,44 3. Vilhelmina Sjölind IFÅsarna 9,72 4. Josefina Kackur LarsmoIF 10,06 5. Vera Björk IKFalken 10,11 6. Tora Backholm VasaIS 10,45 7. Klara Linqvist IFNykn 11,09 Heat 3 +2,4 1. Julia Groop IFKraft 9,71 2. Mia Backman IFDrott 9,87 3. Wilma Lerstrand VasaIS 9,88 4. Wilma Snellman LarsmoIF 10,02 5. Abigail Byskata IFÅsarna 10,15 6. Amanda Grahn IFÅsarna 10,19 7. Lina Lithen VasaIS 10,26 8. Diana Grankulla LarsmoIF 10,96 Heat 4 +1,2 1. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,39 2. Meja Björklund LarsmoIF 9,88 3. Adriana Dalhem IFÅsarna 10,21 4. Jessica Järndahl IFDrott 10,30 5. Agnes Strand VasaIS 10,38 Mathilda Westermark IFKraft DNS Wilma Kainberg IFÅsarna DNS F/T11 1000 m 1. Nea Hassila iFDrott 3.37,62 2. Tilde Stråka IFNykn 3.38,69 3. Adele Zittra IFÅsarna 3.46,85 4. Johanna Häggkvist IFKraft 3.48,72 5. Nea Rönn VasaIS 3.57,34 6. Marion Forsell IFÅsarna 4.08,01 7. Jeanessa Finne IKFalken 4.19,18 8. Tilde Nordman VasaIS 4.25,18 9. Ennie Östman LarsmoIF 4.36,33 10. Rebecca Sandberg LarsmoIF 4.48,32 Jenny Liljedahl IFKraft DNS Ellen Nyberg IFÅsarna DNS F/T11 Pituus/Längd 1. Jamira Suarez IFDrott 3.87 3.84 3,87 2. Wilma Nyberg IFÅsarna 3.87 3.83 3,87 3. Amanda Parkkinen LarsmoIF 3.69 3,69 4. Engla-Lie Holländer IFNykn 3.65 3,65 5. Edith Carlsson VasaIS 3.60 3,60 6. Molly Forslund VasaIS 3.44 3,44 7. Elisabeth Kvist VasaIS 3.34 3,34 8. Emilia Österberg IFVOM 3.29 3,29 8. Jenny Sjögård IFKraft 3.29 3,29 10. Julia Lundqvist IFDrott 3.24 3,24 11. Ester Granholm LarsmoIF 3.15 3,15 12. Tindra Kock IKFalken 3.08 3,08 13. Rebecca Pelkonen IFDrott 3.06 3,06 14. Emma Wiik 2.94 2,94 15. Simona Jankens IFNykn 2.76 2,76 16. Tilde Edén LarsmoIF 2.48 2,48 Julia Backlund IKFalken NM Emelie Wiik VasaIS DNS Elli Hakola IFDrott DNS Marion Forsell IFÅsarna DNS Karolina Lindfors IKFalken DNS Frida Svenfors LarsmoIF DNS F/T11 Kiekko/Diskus 1. Malin Cederholm IFNykn 22.14 22,14 2. Emma Lillas IFDrott 18.41 18,41 3. Linnea Nyman IKFalken 17.65 17,65 4. Emilia Liljeqvist IFNykn 14.15 14,15 5. Ada Ittonen VasaIS 13.60 13,60 6. Amanda Holmlund IFÅsarna 13.51 13,51 7. Hilda Hautamäki IKFalken 12.11 12,11 8. Emilia Holmlund IFÅsarna 11.98 11,98 9. Fanny Hongell IFÅsarna 11.67 11,67 10. Agnes Slotte IFDrott 11.60 11,60 11. Mathilda Westermark IFKraft 11.25 11,25 12. Wilma Mäenpää IFDrott 10.93 10,93 13. Elli Hakola IFDrott 9.42 9,42 14. Tanja Nyfelt LarsmoIF 9.03 9,03 15. Elicia Björkman LarsmoIF 8.40 8,40 Kiira Nordström IFDrott DNS F/T11 4 x 50 m 1. IF Drott 1 30,97 2. IF Nykarlebynejden 1 31,45 3. IF Åsarna 1 31,80 4. IF Kraft friidrott 32,05 5. IK Falken 1 32,99 6. Vasa Idrottssällskap 1 33,26 7. Vasa Idrottssällskap 2 33,34 8. Larsmo IF 1 33,52 9. IF Åsarna 2 34,48 10. IF Drott 2 34,82 11. Larsmo IF 2 34,88 12. Larsmo IF 3 36,83 13. Larsmo IF 4 37,02 14. IF Nykarlebynejden 2 37,53 15. Vasa Idrottssällskap 3 38,29 16. IF Drott 3 39,83 IK Falken 2 DNS Heat 1 1. IF Nykarlebynejden 1 31,45 Malin Cederholm Tilde Stråka Milla Ström Engla-Lie Holländer 2. IF Åsarna 1 31,80 Elin Jakobsson Vilhelmina Sjölind Wilma Nyberg Marion Forsell 3. Vasa Idrottssällskap 1 33,26 Nea Rönn Elisabeth Kvist Molly Forslund Tora Backholm 4. IF Drott 2 34,82 Julia Lundqvist Alma Hatt Rebecca Pelkonen Jessica Järndahl 5. IF Drott 3 39,83 Kiira Nordström Agnes Slotte Elli Hakola Wilma Mäenpää Heat 2 1. IK Falken 1 32,99 Sigrid Häggblom Vera Björk Hilda Hautamäki Julia Backlund 2. Larsmo IF 1 33,52 Vilma Björkskog Wilma Snellman Amanda Parkkinen Meja Björklund 3. Larsmo IF 2 34,88 Josefina Kackur Ennie Östman Linnea Kackur Venla Vikström 4. Larsmo IF 4 37,02 Thilde Eden Mathilda Parkkinen Diana Grankulla Tanja Nyfelt 5. Vasa Idrottssällskap 3 38,29 Linnea Sandbacka Ada Ittonen Agnes Strand Tilde Nordman IK Falken 2 DNS Heat 3 1. IF Drott 1 30,97 Jamira Suarez Nea Hassila Mia Backman Emma Lillas 2. IF Kraft friidrott 32,05 Johanna Häggkvist Mathilda Westermark Julia Groop Jenny Sjögård 3. Vasa Idrottssällskap 2 33,34 Wilma Lerstrand Edith Carlsson Lina Lithen Amanda Berttula 4. IF Åsarna 2 34,48 Angelina Laurén Abigail Byskata Ellen Nyberg Adele Zittra 5. Larsmo IF 3 36,83 Ester Granholm Emma Wiik Elicia Björkman Rebecca Sandberg 6. IF Nykarlebynejden 2 37,53 Emilia Liljeqvist Julia Åbro Klara Linqvist Simona Jankens F/T13 60 m 1. Belinda Stenroos IFNykn 8,38 2. Emilie Sax IFKraft 8,48 3. Lisa Sundqvist IFNykn 8,70 4. Ana Maria Ciornei IFÅsarna 8,85 5. Evelina Österberg IFVom 8,94 6. Alicia Björkvik IKFalken 8,96 7. Elsa Grannabba IFÅsarna 9,00 8. Tilda Höglund IFDrott 9,11 8. Tilda Gripenberg IFDrott 9,11 10. Tove Sigfrids VasaIS 9,24 11. Ida Lillsund IFÅsarna 9,44 12. Ida Lärka IFKraft 9,64 13. Enya Hjulfors IKFalken 9,68 14. Fanny Östman IFDrott 9,96 Julianna Luoma VasaIS DNS Heat 1 +0,1 1. Belinda Stenroos IFNykn 8,38 2. Alicia Björkvik IKFalken 8,96 3. Elsa Grannabba IFÅsarna 9,00 4. Tilda Höglund IFDrott 9,11 5. Tove Sigfrids VasaIS 9,24 6. Ida Lillsund IFÅsarna 9,44 7. Fanny Östman IFDrott 9,96 Julianna Luoma VasaIS DNS Heat 2 +1,6 1. Emilie Sax IFKraft 8,48 2. Lisa Sundqvist IFNykn 8,70 3. Ana Maria Ciornei IFÅsarna 8,85 4. Evelina Österberg IFVom 8,94 5. Tilda Gripenberg IFDrott 9,11 6. Ida Lärka IFKraft 9,64 7. Enya Hjulfors IKFalken 9,68 F/T13 1000 m 1. Olivia Hahn VasaIS 3.29,41 2. Teodora Westerlund IFDrott 3.30,19 3. Frida Achrén IFVom 3.34,43 4. Hanna Granbäck IFKraft 3.34,92 5. Laura Byström IKFalken 3.35,13 6. Elin Wiik IFNykn 3.35,96 7. Laura Ström IFNykn 3.36,06 8. Janica Hahtokari IFÅsarna 3.40,27 9. Nicolina Berg IFÅsarna 3.52,49 10. Chantelle Finne IKFalken 3.55,94 Felicia Krook IFKraft DNS F/T13 Korkeus/Höjd 1. Andrea Rönnskär IKFalken 150 2. Janna Sigfrids VasaIS 145 3. Lina Lahti IFDrott 140 4. Nadja Björkskog LarsmoIF 130 5. Ida Anttila IKFalken 130 6. Johanna Tikkala IFKraft 130 6. Milja Snellman IFDrott 130 6. Emma Sandström IKFalken 130 9. Emmi Bengs VasaIS 130 10. Clara Holmberg IFKraft 125 11. Sofia Stråka IFNykn 120 11. Neah Nyman IFÅsarna 120 13. Sofia Hagman IKFalken 115 Tilde Holm IFNykn DNS Ana Maria Ciornei IFÅsarna DNS Kilpailun ulkopuolella Eliina Juslin IFKraft 130 F/T13 Keihäs/Spjut 1. Lova Forsman IFDrott 25.22 25,22 2. Michelle Karlsson VasaIS 23.25 23,25 3. Emmi Parhiala IKFalken 21.30 21,30 4. Nathalie Nyback IFNykn 20.49 20,49 5. Eliina Juslin IFKraft 19.06 19,06 6. Charlotta Sandkulla IFÅsarna 19.05 19,05 7. Sofia Träisk IFÅsarna 18.85 18,85 8. Fanny Forsman VasaIS 17.95 17,95 9. Elin Snellman VasaIS 12.40 12,40 10. Sandra Jansson IFDrott 9.58 9,58 Wilma Westerbacka IFKraft DNS F/T13 4 x 100 m 1. IF Nykarlebynejden 1 56,42 2. IK Falken 1 56,85 3. IF Drott 1 57,61 4. IF Åsarna 1 57,63 5. Vasa Idrottssällskap 58,29 6. IF Kraft friidrott 58,51 7. IF Drott 2 1.01,42 8. IF Nykarlebynejden 2 1.01,63 9. IK Falken 2 1.02,20 10. IF Åsarna 2 1.04,59 IF Drott 3 DNS Larsmo IF 1 DNS Heat 1 1. IF Nykarlebynejden 1 56,42 Belinda Stenroos Lisa Sundqvist Laura Ström Tindra Wingren 2. IF Drott 1 57,61 Lova Forsman Teodora Westerlund Milja Snellman Tilda Höglund 3. IF Kraft friidrott 58,51 Hanna Granbäck Emilie Sax Johanna Tikkala Clara Holmberg 4. IK Falken 2 1.02,20 Laura Byström Chantelle Finne Carolina Granö Sofia Hagman IF Drott 3 DNS Larsmo IF 1 DNS Heat 2 1. IK Falken 1 56,85 Emmi Parhiala Ida Anttila Andrea Rönnskär Alicia Björkvik 2. IF Åsarna 1 57,63 Ida Lillsund Elsa Grannabba Charlotta Sandkulla Ana Maria Ciornei 3. Vasa Idrottssällskap 58,29
Elin Snellman
Tove Siegfrids
Olivia Hahn
Janna Siegfrids
4. IF Drott 2 1.01,42 Tilda Gripenberg Fanny Östman Sandra Jansson Lina Lahti 5. IF Nykarlebynejden 2 1.01,63 Nathalie Nyback Elin Wiik Sofia Stråka Julia Sjöberg 6. IF Åsarna 2 1.04,59 Neah Nyman Janica Hahtokari Nicolina Berg Amanda Grahn F/T15 100 m 1. Fina Backholm VasaIS 13,31 2. Rebecca Åkerholm IFDrott 13,55 3. Cornelia Berg VasaIS 13,82 4. Lina Holmberg IFKraft 13,89 5. Malin Storbacka IFÅsarna 13,95 6. Matilda Nyman IFDrott 14,02 7. Lydia Elenius IFDrott 14,03 8. Josefine Asplund LarsmoIF 14,48 9. Lili-Ann Tuomi IKFalken 14,49 10. Angelika Klemets IFKraft 14,61 11. Linnea Granlund IFNykn 14,76 12. Ida Svedman IFKraft 14,82 13. Jenny Broända IFÅsarna 14,96 14. Jemina Wiklund IFÅsarna 14,99 Moa Widjeskog IFNykn DNS Lisa Sundqvist IFNykn DNS Emilia Pått IFKraft DNS Amanda Hansén IFÅsarna DNS Ellen Bos VasaIS DNS Heat 1 +0,6 1. Fina Backholm VasaIS 13,31 2. Lydia Elenius IFDrott 14,03 3. Lili-Ann Tuomi IKFalken 14,49 4. Angelika Klemets IFKraft 14,61 5. Linnea Granlund IFNykn 14,76 Amanda Hansén IFÅsarna DNS Heat 2 +0,1 1. Rebecca Åkerholm IFDrott 13,55 2. Cornelia Berg VasaIS 13,82 3. Lina Holmberg IFKraft 13,89 4. Jenny Broända IFÅsarna 14,96 5. Jemina Wiklund IFÅsarna 14,99 Lisa Sundqvist IFNykn DNS Heat 3 +1,7 1. Malin Storbacka IFÅsarna 13,95 2. Matilda Nyman IFDrott 14,02 3. Josefine Asplund LarsmoIF 14,48 4. Ida Svedman IFKraft 14,82 Moa Widjeskog IFNykn DNS Emilia Pått IFKraft DNS Ellen Bos VasaIS DNS F/T15 2000 m 1. Suzette Finne IKFalken 7.51,73 2. Annemo Blomström IFDrott 7.53,24 3. Eveliina Suvanto IKFalken 7.56,34 4. Ina Pajunen IFÅsarna 8.05,64 5. Anna-Karin Engstrand VasaIS 8.14,51 6. Felicia Krook IFKraft 8.18,66 7. Paola Björklund IFKraft 8.23,12 8. Michelle Nyback IFNykn 8.37,44 Frida Häggkvist IFKraft DNS Marius Bengs IFKraft DNS F/T15 Seiväs/Stav 1. Tilda Borgmästars IKFalken 250 2. Alva Åkerholm IFDrott 250 3. Moa Parkkinen IFDrott 240 4. Aino Aaltonen VasaIS 230 5. Sandra Carlsson VasaIS 230 6. Felicia Vikström LarsmoIF 210 7. Adela Grön IFDrott 200 8. Tindra Sundvik IFNykn 100 9. Hanna Back IFNykn 100 Amanda Nordström IFKraft DNS F/T15 Kuula/Kula 1. Linn Sund VasaIS 12.31 12,31 2. Nicole Sten IFKraft 9.31 9,31 3. Erica Karlström IFNykn 8.80 8,80 4. Christina Dahl IFDrott 8.12 8,12 5. Prachi Singh IFDrott 7.90 7,90 6. Linn Skuthälla IFÅsarna 7.78 7,78 7. Ida Backman IFDrott 7.64 7,64 8. Victoria Myntti IFDrott 7.47 7,47 9. Wilma Björk IFDrott 6.96 6,96 10. Nathalie Blomqvist IKFalken 6.93 6,93 11. Jasmine Vikström LarsmoIF 6.62 6,62 Matilda Nyman IFDrott DNS Josefine Träisk IFÅsarna DNS Johanna Tikkala IFKraft DNS Angelika Klemets IFKraft DNS F/T15 4 x 100 m 1. IF Drott 1 54,06 Wilma Björk Rebecca Åkerholm Lydia Elenius Alva Åkerholm 2. Vasa Idrottssällskap 1 55,71 Cornelia Berg Anna-Karin Engstrand Sandra Carlsson Fina Backholm 3. IF Kraft friidrott 55,86 Amanda Nordström Angelika Klemets Lina Holmberg Ida Svedman 4. IF Drott 2 56,22 Moa Parkkinen Ida Backman Victoria Myntti Matilda Nyman 5. IF Åsarna 1 56,60 Jenny Broända Malin Storbacka Moa Widjeskog Ina Pajunen 6. IK Falken 1 57,70 Lili-Ann Tuomi Jemina Wiklund Tilda Borgmästars Suzette Finne 7. IF Nykarlebynejden 1 1.00,69 Tindra Sundvik Michelle Nyback Linnea Granlund Hanna Back D/N17 200 m 1. Wilma Lassfolk IFKraft 26,30 2. Malva Nylund VasaIS 27,12 3. Maisa Laakso IFDrott 27,15 4. Sofia Storbjörk IFÅsarna 27,17 5. Linnea Backholm VasaIS 27,47 6. Elin Svedman IFKraft 28,19 7. Wilma Dahlman IKFalken 28,24 8. Fanny Kaitfors IFDrott 28,48 9. Pernilla Häggblom IKFalken 29,43 10. Erika Westerlund IFDrott 29,56 11. Maria Östman VasaIS 29,97 12. Yasmina Linam VasaIS 30,28 13. Reetta Helena Fagerholm IFDrott 31,15 Sonja Katajamäki IFNykn DNS Eveliina Karlsson IKFalken DNS Jennifer Roos LarsmoIF DNS Reina Klemets IFKraft DQ Heat 1 +0,3 1. Malva Nylund VasaIS 27,12 2. Maisa Laakso IFDrott 27,15 3. Sofia Storbjörk IFÅsarna 27,17 4. Pernilla Häggblom IKFalken 29,43 5. Erika Westerlund IFDrott 29,56 6. Maria Östman VasaIS 29,97 Heat 2 +0,9 1. Linnea Backholm VasaIS 27,47 2. Fanny Kaitfors IFDrott 28,48 3. Yasmina Linam VasaIS 30,28 Sonja Katajamäki IFNykn DNS Eveliina Karlsson IKFalken DNS Reina Klemets IFKraft DQ Heat 3 +0,3 1. Wilma Lassfolk IFKraft 26,30 2. Elin Svedman IFKraft 28,19 3. Wilma Dahlman IKFalken 28,24 4. Reetta Helena Fagerholm IFDrott 31,15 Jennifer Roos LarsmoIF DNS D/N17 Kolmiloikka/Tresteg 1. Mathilda Kvist VasaIS 10.66 -1,8 10,66 2. Emma Nyman IFKraft 10.61 0,0 10,61 3. Iréne Åbrandt IFÅsarna 10.34 +1,5 10,34 4. Elin Sundqvist IFNykn 10.22 +0,6 10,22 5. Bianca Sundell IFDrott 10.06 +1,4 10,06 6. Emilia Launonen IFKraft 9.87 -0,5 9,87 7. Ronja Borgmästars VasaIS 9.64 -0,3 9,64 8. Wendla Stenbacka IKFalken 9.42 -0,5 9,42 Emilia Laasonen IFKraft DNS D/N17 Kuula/Kula 1. Jenny Asplund LarsmoIF 10.55 10,55 2. Jenny Skuthälla IFÅsarna 10.54 10,54 3. Sofie Westerlund IFDrott 9.90 9,90 4. Emma Lipkin IFKraft 9.60 9,60 5. Manda Gullberg VasaIS 9.49 9,49 6. Linnea Nyman IFDrott 9.09 9,09 7. Emilia Holm IFNykn 8.76 8,76 Wilma Sundqvist IFKraft DNS Eveliina Karlsson IKFalken DNS Slutpoäng 2016 1. IF Drott 13199 p 2. IF Åsarna 12431 p 3. IK Falken 12303 p 4. IF Kraft 11647 p 5. Vasa IS 11125 p 6. IFN 8850 p 7. Larsmo IF 5677 p 8 IF Vom 1354 p

Alla resultat 2017


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan