Resultat: 28.05.2016 EP timanttiliiga Vaasa
Pikajuoksuolympialaiset ja EP-Timanttiliiga
Vasa 28.5.2016
ÖID resultat
H 100 m
Heat 1 -1.2
2. Christoffer Envall IKFalken 11,42 SB
3. Mathias Launonen IFKraft 11,51 SB
Heat 2 -0.3
1. Nay Tha Ta LarsmoIF 11,69
2. Jimi Nukala VasaIS 11,78 PB
4. Johannes Brännback IFKraft 12,30 PB
H 200 m -0.1
1. Christoffer Envall IKFalken 22,22 kk SB
3. Mathias Launonen IFKraft 22,77 PB (ka 820.) (19-v. ka 447.)
4. Rickard Nylund LarsmoIF 23,20 SB
5. Johannes Brännback IFKraft 24,67 PB
H 1500 m
1. Simon Haglund IKFalken 4.04,64 PB
2. Antti Ranta-aho VasaIS 4.21,29 PB
H17 1500 m
1. Alexander Rönnskär IKFalken 4.30,80 PB
H17 Tresteg
2. Jimi Nukala VasaIS 13,55 0.2 PB (ka 1073.) (17-v. ka 334.)
X X 13,37/-0.5 PB X 13,55/0.2 PB X
5. Levi Backholm VasaIS 10,79 -0.3 SB
10,05/-0.3 SB 10,48/-1.3 SB 10,57/-1.6 SB 10,62/-0.8 SB 10,79/-0.3 SB 10,40/-1.3
P15 300 m
2. Lukas Mulders VasaIS 39,90 PB
P15 800 m
1. Adam Wikman IKFalken 2.14,16 SB
5. Viktor Björkell VasaIS 2.39,98 PB
6. Rasmus Lerstrand VasaIS 2.43,66 PB
P13 60 m
Heat 2 -1.0
3. Joel Storbäck IFKraft 8,66 PB
P13 200 m 0.6
1. Joel Storbäck IFKraft 28,05 PB
P11 60 m -2.0
3. Axel Granbäck IFKraft 9,65 PB
P11 150 m -1.6
2. Axel Granbäck IFKraft 23,81 kk10 PB
P9 40 m -1.1
2. Nikola Bäck VasaIS 7,15 PB
P9 Längd (1 m hoppzon)
2 .Nikola Bäck VasaIS 3,78 PB
3,32 PB 3,63 PB 3,60 3,59 3,70 PB 3,78 PB
D 100 m -0.7
2. Nathalie Nystrand IFFyren 12,70 SB
3. Felicia Ehrs VasaIS 12,76 PB (ka 910.) (19-v. ka 748.)
4. Anni Salminen LarsmoIF 13,03 PB
6. Iisa Smeds VasaIS 13,47 SB
7. Johanna Blomqvist VasaIS 13,49 =PB
D17 100 m -0.7
1. Jenny Asplund LarsmoIF 12,93 SB
2. Jennifer Roos LarsmoIF 13,25 SB
3. Malva Nylund VasaIS 13,39 PB
4. Linnéa Backholm VasaIS 13,46 PB
5. Elin Svedman IFKraft 13,49 SB
6. Emilia Launonen IFKraft 13,96 PB
D17 200 m -0.8
2. Jenny Asplund LarsmoIF 26,86 PB
5. Ronja Borgmästars VasaIS 27,84 =PB
6. Elin Svedman IFKraft 28,14 SB
7. Amanda Nordström IFKraft 28,98 SB
D17 1500 m
4. Andrea Lilja IFLänken 5.12,22 PB
D17 100 m häck -0.6
1. Mathilda Kvist VasaIS 15,22 SB
2. Malva Nylund VasaIS 16,20 PB
D17 Längd
3. Mathilda Kvist VasaIS 5,21 0.0 SB
5,20 SB X X X 5,21 SB X
5. Linnéa Backholm VasaIS 4,98 0.3 PB
4,88/-0.2 X 4,98/0.3 PB X X X
7. Emilia Launonen IFKraft 4,47 -1.2 SB
4,33/0.7 SB 4,47/-1.2 SB X X 4,40/-0.6 X
D17 Spjut
1. Minna Hollanti GamlakIF 43,61 SB
39,93 SB 42,71 SB 41,37 43,55 SB 43,61 SB
F15 100 m
Heat 1 -1.4
4. Lina Holmberg IFKraft 14,35 SB
5. Nicoline Nystrand IFFyren 14,59 SB
Heat 2 -1.5
2. Fina Backholm VasaIS 13,74
5. Amanda Nordström IFKraft 14,64 SB
F15 300 m
3. Nicoline Nystrand IFFyren 48,19 PB
F15 80 m häck -2.0
4. Fina Backholm VasaIS 13,99 PB
F15 Längd
7. Fina Backholm VasaIS 4,45 -1.0 SB
4,45/-1.0 SB X 4,36/-0.9 X X X
8. Lina Holmberg IFKraft 4,23 -0.2 SB
4,13/-0.8 SB 4,18/0.5 SB 4,14/-0.9 4,23/-0.2 SB 4,22/0.6 4,10/-0.9
F15 Spjut
1. Minna Hollanti GamlakIF 47,92 PB (15-v. ka 50.)
45,81 SB 47,92 PB 46,96 47,71 44,55 43,97
F13 60 m -0.2
3. Wilma Hautamäki IKFalken 8,99
7. Clara Holmberg IFKraft 9,36 PB
8. Laura Ström IFNykn 9,51 PB
F13 200 m
Heat 1 0.9
4. Johanna Tikkala IFKraft 30,36 PB
Heat 2 0.6
1. Emmi Parhiala IKFalken 30,83 PB
2. Hanna Granbäck IFKraft 31,00 PB
3. Clara Holmberg IFKraft 31,26 PB
F13 1000 m
3. Laura Ström IFNykn 3.35,98 PB
4. Olivia Hahn VasaIS 3.36,72 PB
F13 60 m häck -0.7
6. Emmi Parhiala IKFalken 12,21 PB
8. Laura Ström IFNykn 14,26 PB
F13 Längd
4. Emmi Parhiala IKFalken 4,00 2.3
3,73/1.0 3,97/2.3 4,00/2.3 3,93/1.4 X/0.7 X/0.4
5. Johanna Tikkala IFKraft 3,99 1.3 PB
3,63/-0.5 PB 3,92/2.3 3,46/-0.3 3,68/0.3 PB 3,99/1.3 PB 3,66/0.4
7. Clara Holmberg IFKraft 3,93 1.3 PB
3,40/1.0 PB 3,93/1.3 PB X/2.1 3,86/2.5 3,25/2.1 3,67/0.2
8. Fanny Forsman VasaIS 3,64 0.5 PB
3,64/0.5 PB 3,53/2.5 3,13/1.5 3,32/2.5 3,56/2.0 3,48/0.8
F13 Spjut
6. Wilma Hautamäki IKFalken 31,47 PB
29,23 30,58 PB 31,47 PB 31,28 28,93 29,82
F11 60 m
Heat 2 -0.8
5. Vilma Björkskog LarsmoIF 9,60 PB
6. Milla Ström IFNykn 9,79
F11 150 m
Heat 1 -0.4
3. Vilma Björkskog LarsmoIF 23,53 PB
5. Milla Ström IFNykn 24,26 PB
6. Tora Backholm VasaIS 26,80 PB
F11 Längd (1 m hoppzon)
6. Vilma Björkskog LarsmoIF 3,78 0.8 PB
3,47/0.9 SB 3,62 PB 3,65 PB 3,71/1.0 PB 3,67/1.2 3,78/0.8 PB
10. Tora Backholm VasaIS 3,23 1.0
3,23/1.0 2,97/1.1 2,78/0.9
F9 40 m -1.5
7. Linn Björkskog LarsmoIF 7,95 PB
8. Tuva Nylund VasaIS 8,06 PB
F9 Längd (1 m hoppzon)
2. Ana Stenman IFFemman 3,19 0.5 PB
2,74/2.2 2,84/1.1 2,84/2.1 2,92/1.6 X/0.6 3,19/0.5 PB
4. Tuva Nylund VasaIS 2,69 1.1 PB
2,60/0.4 PB 2,69/1.1 PB 2,39/0.5 1,56/2.2 2,53/2.1 2,54/1.6
Alla resultat
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...