Resultat: 24.04.2016 Knatte-terräng DM

Knatteterräng DM 2016               
Resultat       24.4.2016
IF Femman                                                 


Pojkar  9 	1 km

  1. Axel Lärka               IF Kraft                      3.44,3
  2. Hannes Sundell           IF Femman                     3.46,3       0.02,0
  3. Arvid Bergvik            IF Kraft                      3.46,9       0.02,6
  4. Sander Wikblom           IF Nykarlebynejden            3.52,2       0.07,9
  5. Julius Hofman            Vasa Idrottssällskap          3.54,3       0.10,0
  6. Hannes Bengs             IF Kraft                      3.54,8       0.10,5
  7. Eddie Wikblom            IF Nykarlebynejden            4.01,7       0.17,4
  8. Hugo Nyman               IF Kraft                      4.02,8       0.18,5
  9. Theo Gullberg            Vasa Idrottssällskap          4.06,4       0.22,1
 10. Miro Auvinen             IF Drott                      4.08,2       0.23,9
 11. Alvin Nordin             IF Kraft                      4.09,8       0.25,5
 12. Emil Appel               Malax IF                      4.10,2       0.25,9
 13. Iivar Häggman            Vörå IF                       4.15,1       0.30,8
 14. Eeli Bengs               Vasa Idrottssällskap          4.17,6       0.33,3
 15. Harald Smulter           Vasa Idrottssällskap          4.19,7       0.35,4
 16. Elias Ehrs               Vörå IF                       4.21,3       0.37,0
 17. Noah Tolvers             IK Falken                     4.23,8       0.39,5
 18. Robin Paulin             IF Femman                     4.25,2       0.40,9
 19. Noah Hoijar              IF Fyren                      4.26,0       0.41,7
 20. Rasmus Lähteenmäki       IF länken                     4.26,6       0.42,3
 21. Aaron Alkula             Vasa Idrottssällskap          4.27,2       0.42,9
 22. Noah Ekman               IK Falken                     4.34,2       0.49,9
 23. Adam Klemets             Vörå IF                       4.48,7       1.04,4
 24. Elias Ådjers             IF Länken                     4.51,0       1.06,7
 25. Jonas Braxén             Vasa Idrottssällskap          4.57,0       1.12,7
 26. Romeo Räfsbäck           Malax IF                      4.58,3       1.14,0
 27. Arvid Kock               IK Falken                     5.00,8       1.16,5
 28. Simon Ekman              IK Falken                     5.06,3       1.22,0
 29. Emil Fock                IF Femman                     6.05,7       2.21,4
 

Flickor  9 	1 km

  1. Wilma Nyman              IF Kraft                      4.03,5
  2. Winnie Markén            IF VOM                        4.06,2       0.02,7
  3. Julia Åbro               IF Nykarlebynejden            4.09,9       0.06,4
  4. Wilma Grannas            IF Drott                      4.10,9       0.07,4
  5. Ellen Kock               IK Falken                     4.12,2       0.08,7
  6. Agnes Herlin             Malax IF                      4.12,9       0.09,4
  7. Liza Ström               IF Nykarlebynejden            4.17,9       0.14,4
  8. Linnea Strandvall        IK Falken                     4.19,2       0.15,7
  9. Sara Cederholm           IF Nykarlebynejden            4.27,2       0.23,7
 10. Malva Björndahl          Malax IF                      4.28,7       0.25,2
 11. Nathalie Lindström       IF Femman                     4.29,9       0.26,4
 12. Agnes Alkula             Vasa Idrottssällskap          4.31,2       0.27,7
 13. Carolina Åhman           IF Drott                      4.31,8       0.28,3
 14. Nellie Lindberg          IF Femman                     4.32,4       0.28,9
 15. Linn Bergström           IF Nykarlebynejden            4.34,2       0.30,7
 16. Enni Auvinen             IF Drott                      4.37,4       0.33,9
 17. Julia Södergård          IF Drott                      4.42,0       0.38,5
 18. Agnes Liljeqvist         IK Falken                     4.48,4       0.44,9
 19. Hilda Strand             Vasa Idrottssällskap          4.54,4       0.50,9
 20. Alva Karls               Malax IF                      4.55,7       0.52,2
 21. Inez Lundfors            Malax IF                      4.58,1       0.54,6
 22. Lovisa Fogde             Malax IF                      5.02,2       0.58,7
 23. Moa Lassén               IK Falken                     5.02,6       0.59,1
 24. Mira Asp                 Malax IF                      5.08,5       1.05,0
 25. Anjelica Bodbacka        IK Falken                     5.11,7       1.08,2
 26. Tuva Nylund              Vasa Idrottssällskap          5.18,3       1.14,8
 27. Ana Stenman              IF Femman                     5.19,0       1.15,5
 28. Matilda Segervall        IF Drott                      5.20,0       1.16,5
 29. Isabella Enlund          Vasa Idrottssällskap          5.21,3       1.17,8
 30. Emma Segervall           IF Drott                      5.33,6       1.30,1


Pojkar  10 	1 km

  1. Isak Finskas             IF Femman                     3.32,0
  2. Adam Nyholm              IF Femman                     3.37,3       0.05,3
  3. Melker Wikblom           IF Nykarlebynejden            3.40,1       0.08,1
  4. Oliver Nordberg          IF Kraft                      3.43,3       0.11,3
  5. Matts Södergård          Vörå IF                       3.50,7       0.18,7
  6. Noah Sjöblom             Vasa Idrottssällskap          3.51,4       0.19,4
  7. Jonas Åbro               IF Nykarlebynejden            3.54,7       0.22,7
  8. Hampus Berglund          Vörå IF                       3.57,2       0.25,2
  9. Viggo Bergvik            IF Kraft                      3.57,8       0.25,8
 10. Joel Kastus              Vörå IF                       3.58,6       0.26,6
 11. Ville Jokiranta          Kaskö IK                      4.09,6       0.37,6
 12. Eyolf Pettersson         Kaskö IK                      4.15,2       0.43,2
 13. Kasper Bergström         IF Länken                     4.19,6       0.47,6
 14. Max Byström              IK Falken                     4.37,6       1.05,6


Flickor  10 	1 km
     
  1. Ida Kastus               Vörå IF                       3.47,7
  2. Wilma Hjerpe             IF Femman                     3.48,8       0.01,1
  3. Johanna Häggkvist        IF Kraft                      3.51,9       0.04,2
  4. Nea Rönn                 Vasa Idrottssällskap          4.00,2       0.12,5
  5. Ellinor Halonen          IF Kraft                      4.10,0       0.22,3
  6. Emilia Österberg         IF VOM                        4.15,5       0.27,8
  7. Yasmine Bodbacka         IK Falken                     4.23,1       0.35,4
  8. Venla Torrkulla          IF VOM                        4.27,7       0.40,0
  9. Hilda Hautamäki          IK Falken                     4.29,2       0.41,5
 10. Malin Cederholm          IF Nykarlebynejden            4.30,1       0.42,4
 11. Fanny Karls              Malax IF                      4.32,7       0.45,0
 12. Evelina Backgren         Vasa Idrottssällskap          4.37,6       0.49,9
 13. Tora Backholm            Vasa Idrottssällskap          4.57,9       1.10,2


Pojkar  11 	2 km

  1. Anton Sabel              IF Femman                     8.41,2
  2. Kevin Paulin             IF Femman                     8.46,1       0.04,9
  3. Nemo Parhiala            IK Falken                     8.55,5       0.14,3
  4. Viktor Nordin            IF Kraft                      9.01,6       0.20,4
  5. Adam Järv                Vasa Idrottssällskap          9.09,9       0.28,7
  6. Oscar Grannas            IF Drott                      9.17,4       0.36,2
  7. Jesse Hakala             IF Femman                     9.36,0       0.54,8
  8. Nico Hakala              IF Femman                     9.38,6       0.57,4
  9. Adrian Berts             IF Femman                     9.39,8       0.58,6
 10. Isak Liljeqvist          IK Falken                     9.56,2       1.15,0
 11. Alexande Hinz            IF Femman                     9.56,6       1.15,4
 12. Rasmus Nylander          Vasa Idrottssällskap         11.19,7       2.38,5


Flickor  11 	2 km

  1. Tilde Stråka             IF Nykarlebynejden            8.55,0
  2. Ciia Karlsson            IF Femman                     9.13,7       0.18,7
  3. Hanna Lindberg           IF Femman                     9.16,9       0.21,9
  4. Thea Kullman             Vörå IF                       9.20,4       0.25,4
  5. Emma Korhonen            IF Femman                     9.29,8       0.34,8
  6. Milla Ström              IF Nykarlebynejden            9.33,8       0.38,8
  7. Jenny Liljedal           IF Kraft                      9.52,9       0.57,9
  8. Wilma Lerstrand          Vasa Idrottssällskap          9.57,6       1.02,6
  9. Edith Carlsson           Vasa Idrottssällskap         10.29,7       1.34,7
 10. Elizabeth Fogde          Malax IF                     10.35,4       1.40,4
 11. Agnes Strand             Vasa Idrottssällskap         10.48,9       1.53,9
 12. Miri-Ilona Rahnasto      Kaskö IK                     11.38,5       2.43,5

Pojkar  12 2 km

  1. William Westerlund       IF Drott                      8.17,7
  2. Mattis Nordström         IF Kraft                      8.22,1       0.04,4
  3. William Forsbacka        IK Falken                     8.31,2       0.13,5
  4. Jakob Ehrs               Vörå IF                       8.33,2       0.15,5
  5. Jeremias Bengs           IF Kraft                      8.35,0       0.17,3
  6. Kevin Skinnars           IF Femman                    10.33,4       2.15,7
  7. Kasper Paulin            IF Femman                    10.47,5       2.29,8

Flickor  12 	2 km
     
  1. Teodora Westerlund       IF Drott                      8.54,1
  2. Laura Ström              IF Nykarlebynejden            9.27,9       0.33,8
  3. Ellen Kansa              Malax IF                      9.52,0       0.57,9
  4. Anna Sandell             IK Falken                    10.18,3       1.24,2
  5. Ined Tuohimaa            Solf IK                      10.48,4       1.54,3
  6. Felicia Lindström        IF Femman                    10.48,9       1.54,8
  7. Sonya Suomela            IF Femman                    10.55,2       2.01,1
  8. Ella Hofman              Vasa Idrottssällskap         11.07,8       2.13,7
  9. Julia Enlund             Vasa Idrottssällskap         11.27,5       2.33,4
 10. Mathilde Söderback       Malax IF                     11.59,6       3.05,5
 11. Emmi Bengs               Vasa Idrottssällskap         13.35,8       4.41,7


Pojkar  13 	2 km

  1. Leonard Markén           IF VOM                        7.27,1
  2. Joel Storbäck            IF Kraft                      8.03,4       0.36,3
  3. Lucas Finskas            IF Femman                     8.06,4       0.39,3
  4. Aaron Häggman            Vörå IF                       8.13,8       0.46,7
  5. Elias Kinnunen           Malax IF                      8.44,1       1.17,0
  6. William Back             IF Nykarlebynejden            8.51,2       1.24,1
  7. Sebastian Nordberg       IF Kraft                      8.55,2       1.28,1
  8. Anton Norrbacka          IK Falken                     9.44,2       2.17,1
  9. Lucas Grannas            Vörå IF                      11.07,9       3.40,8
 10. Simon Grannas            Vörå IF                      11.30,2       4.03,1


Flickor  13 2 km

  1. Frida Häggkvist          IF Kraft                      8.36,1
  2. Frida Achrén             IF VOM                        8.39,4       0.03,3
  3. Frida Utfolk             Tjöck IK                      8.50,2       0.14,1
  4. Henna Torrkulla          IF VOM                        9.07,3       0.31,2
  5. Lova Forsman             IF Drott                      9.08,8       0.32,7
  6. Felicia Krook            IF Kraft                      9.15,6       0.39,5
  7. Michelle Nyback          IF Nykarlebynejden            9.33,4       0.57,3
  8. Elin Björklund           IF Länken                     9.43,6       1.07,5
  9. Matilda Saari            IF VOM                        9.47,4       1.11,3
 10. Nathalie Nyback          IF Nykarlebynejden           10.23,8       1.47,7
 11. Sandra Carlsson          Vasa Idrottssällskap         10.55,8       2.19,7


Pojkar  14 3 km

  1. Alexander Ståhlberg      IF VOM                       10.14,1
  2. Anton Lassen             IK Falken                    10.43,3       0.29,2
  3. Johan Friman             IF VOM                       11.15,3       1.01,2
  4. Josef Höglund            IK Falken                    11.33,9       1.19,8
  5. Johannes Åhman           IF Drott                     11.40,3       1.26,2
  6. Johannes Ehrs            Vörå IF                      11.49,9       1.35,8
  7. Axel Norrbacka           IK Falken                    12.08,7       1.54,6
  8. Rasmus Lerstrand         Vasa Idrottssällskap         12.43,3       2.29,2
  9. rasmus Krook             IF Kraft                     14.23,4       4.09,3


Pojkar  15 	3 km

  1. Ali Reza Cheragi         IK Falken                    11.36,5


Flickor  14 	3 km
     
  1. Tilde Niemelä            Malax IF                     13.10,8
  2. Fina Backholm            Vasa Idrottssällskap         14.29,3       1.18,5


Flickor  15 	3 km
     
  1. Evelina Långkvist        Malax IF                     13.39,4
  2. Anna-Karin Engstrand     Vasa Idrottssällskap         14.01,1       0.21,7


Herrar  40 6 km

  1. Mats Nordin              IF Kraft                     23.47,8

Herrar  55 6 km

  1. Kenneth Sundman          IF Femman                    25.22,8


Herrar  50 6 km

  1. Hans Byggmästar          IF Drott                     22.57,1
  2. Mikael Nyman             IF Kraft                     23.20,0       0.22,9
  3. Ari Puranen              IF Drott                     25.19,3       2.22,2
  4. Tapio Lehtinen           IF Drott                     25.57,9       3.00,8


Herrar  35 	6 km
     
  1. Henrik Ådjers            IF Länken                    23.14,3
  2. Krister Lindfors         Malax IF                     23.38,4       0.24,1
  3. Tommy Lahti              IF Femman                    25.10,5       1.56,2




Alla resultat 2021


    Äldre resultat

    • Tryck här för att ladda äldre resultat...

    Kalender


    »» Förstora kalendern

    Sponsorer

    KD Soft

    Aktia

    Folkhälsan