Resultat: 24.07.2015 DM Maraton, 39:e Jakob Marathon
Jakob-Marathon 2015 R E S U L T A T/T U L O K S E T 24.7.2015
IF Drott
Förhandsanm. 337 st
Efterhandsanm 245 st
Totalt anmälda 582 st
i mål alla klasser 537 st
DNF 16 st
DNS 29 st
i mål maraton 45 st
" " 1/2 maraton 365 st
" " Åttan 127 st
Plac/Sija Namn/Nimi Förening/Seura Sluttid/Loppuaika Differens/Ero
Herrar -21- Miehet, maraton 42.19 km
1. Björn Sandler Mr.Bank Pizzas & Drinks 2.53.23,6
2. Jonas Sjölind Is Söderby 2.59.19,9 5.56,3
3. Anders Kanckos Pedersöre 3.15.15,4 21.51,8
4. Esa Vehkalahti Afterracingteam 3.22.33,4 29.09,8
5. Antti Hanhilahti Kos 3.24.02,8 30.39,2
6. Anton Sundqvist Jakobstad 3.49.52,7 56.29,1
7. Matias Sandvik IK Falken 3.51.36,2 58.12,6
8. Daniel Wilms Häjyt 3.55.55,6 62.32,0
9. Ronny Wiklund Tema Monäs Rodden 3.57.43,1 64.19,5
10. Isak Hellström Jakobstad 4.19.25,6 86.02,0
11. Mathias Lundström Kosmos 4.27.49,4 94.25,8
12. Abdulmalik Mahdi Åbo 4.42.58,3 109.34,7
13. Gavin Williamson London 4.54.50,1 121.26,5
14. Jonathan Andersson Vasa 5.03.41,2 130.17,6
DNF/Keskeyttäneet 3
- 2. Tony Granholm Larsmo
- 12. Filip Vikström Esse IK
- 55. Kim Käldman OIF
DNS/Poisjääneet 1
- 7. Joachim Othman Jakobstad
Herrar -40- Miehet, maraton 42.19 km
1. Kari Palomaa Abb Runners 2.55.35,7
2. Jonny Mandell Net.Ticket.Fi 3.30.10,1 34.34,4
3. Mika Virkama Kokkola 3.36.07,8 40.32,1
4. Kari Viinikka Hop-Hab Team 4.04.56,0 69.20,3
5. Kaj Lund Kronoby 4.16.11,5 80.35,8
6. Arve Rönnskär Norway Bandits 4.18.48,0 83.12,3
DNF/Keskeyttäneet 3
- 17. Timo Suni Ferral Components
- 18. Peter Sved Abb Runners
- 40. Kaj Portin Vasa Is
Herrar -50- Miehet, maraton 42.19 km
1. Mats Ceder IF Femman 3.29.17,9
2. Reijo Rajahalme Häjyt 3.34.53,1 5.35,2
3. Viaehesleav Shelepen 3.41.21,0 12.03,1
4. Ari Lappinen Jakobstad 3.52.37,1 23.19,2
5. Jyha Hyyryläinen Kokkola 3.53.20,5 24.02,6
6. Juha Kemiläinen Endurance 4.04.29,5 35.11,6
7. Alex Mckie 4.23.47,8 54.29,9
8. Bengt Göransson Falu IK 4.36.30,0 67.12,1
DNF/Keskeyttäneet 1
- 20. Folke Jutila Si-Su
Herrar -60- Miehet, maraton 42.19 km
1. Urpo Naumanen Tremk 3.15.06,8
2. Markus Hast Keminmaa 3.38.24,5 23.17,7
3. Sven-Erik Granholm Maxmo Sportklubb 4.06.30,4 51.23,6
4. Clas-Eirik Slotte Orc 4.09.54,8 54.48,0
5. Jukka Salmi Kittilä 4.41.30,4 86.23,6
6. Erolf Wiitala IF Länken 4.45.00,4 89.53,6
7. Mauri Volama Häjyt/seinäjoki 4.45.00,5 89.53,7
8. Stig Söderström Kvarnsveden Fik 5.50.56,1 155.49,3
9. Kalevi Saukkonen Vsvu 7.53.00,8 277.54,0
Damer -21- Naiset, maraton 42.19 km
1. Cecilia Backman Mirka Joggingdogs 3.24.33,0
2. Emely Häger Nykarleby 3.45.22,9 20.49,9
3. Heidi Norrbygård Justus Running Club Vasa 4.14.39,2 50.06,2
DNS/Poisjääneet 1
- 36. Annika Wilms Häjyt
Damer -50- Naiset, maraton 42.19 km
1. Päivi Naumanen Tremk 3.47.40,3
2. Kaisa Isotalo Häjyt 4.11.29,7 23.49,4
3. Salmi Ritva Kittilä 4.41.31,5 53.51,2
4. Anna-Maija Koskela Häjyt 4.42.35,4 54.55,1
Damer -40- Naiset, maraton 42.19 km
1. Mari Sipola Kemi 4.17.36,8
DNF/Keskeyttäneet 1
- 43. Pia Blomqvist Jakobstad
Herrar -21- Miehet, 1/2-maraton 21.09 km Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Christan Grannas Vörå IF 1.16.16,2
2. Christian Ahlö Larsmo 1.18.58,5 2.42,3
3. Viktor Lönnqvist Ski Team Mäenpää 1.19.48,5 3.32,3
4. Mats Jakobsson IF Minken 1.21.11,7 4.55,5
5. Kristian Dahlström IFK Mora Ok 1.22.50,8 6.34,6
6. Fredrik Eklund Arctic Thriatlon 1.23.25,8 7.09,6
7. Mats Tuomela Vörå IF 1.23.54,1 7.37,9
8. Jacob Björkskog Ski Team Mäenpää 1.25.01,9 8.45,7
9. Dan Sjölind Kronoby 1.25.15,0 8.58,8
10. Frans Hattar Esse 1.26.10,5 9.54,3
11. Cederic Frostdahl Jakobstad 1.26.37,5 10.21,3
12. Kim-Erik Berts Vasa 1.27.10,4 10.54,2
13. Andreas Åbacka Mirka Jogging Dogs 1.27.25,4 11.09,2
14. Mattias Lybäck Åbo 1.28.20,7 12.04,5
15. Johan Nykvist Orapac 1.28.40,9 12.24,7
16. Jan Grankull Ik Falken 1.29.13,7 12.57,5
17. Juha Koski Perhon Kiri 1.29.40,4 13.24,2
18. Niclas Kjellman Åbo 1.30.32,0 14.15,8
19. Jyrki Sironen Pietarsaari 1.31.24,0 15.07,8
20. Tomas Lillqvist Lki 1.33.23,9 17.07,7
21. Mikael Eklund Vörå IF 1.33.47,2 17.31,0
22. Jakob Ventin Esbo 1.33.52,9 17.36,7
23. Johan Lithén 1.34.07,0 17.50,8
24. Pasi Auvinen Si-Su 1.34.13,5 17.57,3
25. Tom Kikken Nederländerna 1.34.15,7 17.59,5
26. Markus Pulkkinen Vasa 1.36.20,7 20.04,5
27. Niklas Tylli Karleby 1.36.50,6 20.34,4
28. Christan Hjulfors Nce 1.37.07,2 20.51,0
29. Antti Tuukkanen Gif 1.37.11,4 20.55,2
30. Pertti Koivisto Veteli 1.37.32,3 21.16,1
31. Jonas Klemets Helisngfors 1.37.39,7 21.23,5
32. Isak Holm Ifk Lepplax 1.37.51,2 21.35,0
33. Anders Wärnman Jpg 1.37.51,6 21.35,4
34. Jakob Ahlskog Larsmo 1.37.52,8 21.36,6
35. Henrik Höglund Vasa 1.38.23,1 22.06,9
36. Johan Lövsund Ok Botnia 1.38.32,9 22.16,7
37. Kristian Nordenswan Team Hagbard 1.38.38,6 22.22,4
38. Wilhelm Holm Sisu 1.39.23,8 23.07,6
39. Christian Juel Jorgensen Hörsholm Danmark 1.39.52,4 23.36,2
40. William Lindén Jakobstad 1.40.15,9 23.59,7
41. Anders Holmberg Jakobstad 1.41.51,9 25.35,7
42. Johan Nykvist Puppy Ts 1.42.11,4 25.55,2
43. Samuli Saarikettu Pietarsaari 1.42.23,7 26.07,5
44. Andreas Boström Team Snabbast I Larsmo 1.42.46,7 26.30,5
45. Joni Niiranen 1.42.49,2 26.33,0
46. Jan Höglund Jakobstad 1.42.59,1 26.42,9
47. Henrik Wik Jakobstad 1.42.59,3 26.43,1
48. Otto Wikblom Socklot 1.43.27,8 27.11,6
49. André Dalkarl 1.43.28,7 27.12,5
50. Patrik Högstedt Jakobstad 1.43.33,4 27.17,2
51. Tommy Forsman Hop-Hab Team 1.44.18,3 28.02,1
52. Jan Mäenpää Ski Team Mäenpää 1.44.23,4 28.07,2
53. Timo Konttinen Jakobstad 1.44.37,3 28.21,1
54. Krister Gäddnäs Jakobstad 1.44.48,3 28.32,1
55. Christer Björklund Jakobstad 1.45.16,9 29.00,7
56. Marcus Forsbacka Tus 1.46.37,3 30.21,1
57. Filip Björndahl Si-Su 1.46.43,8 30.27,6
58. Frej Forsén Vasa 1.46.45,2 30.29,0
59. Anders Jåfs Vörå IF 1.46.48,3 30.32,1
60. Alfred Kjellman LKI 1.47.03,9 30.47,7
61. Simon Vikman Jakobstad 1.47.12,7 30.56,5
62. Niko Mattila Pietarsaari 1.47.28,3 31.12,1
63. Ronnie Björkström Jakobstad 1.48.18,9 32.02,7
64. Jonas Westerlund Mjölvacka IK 1.48.52,5 32.36,3
65. Jörgen Häggman Purmo Fbk 1.48.56,4 32.40,2
66. Frank Bäckholm Kobolt 1.49.01,7 32.45,5
67. Juho Aalto Oulu Triathlon & Cycling 1.49.09,0 32.52,8
68. Jan Puura Jakobstad 1.49.21,2 33.05,0
69. Ronnie Backlund Jakobstad 1.49.25,2 33.09,0
70. Tomas Ahlö Larsmo 1.49.26,3 33.10,1
71. Dan Käldman LKI 1.49.52,1 33.35,9
72. Nicklas Solin Åbo 1.50.15,9 33.59,7
73. Jesper West Sundom IF 1.50.36,4 34.20,2
74. Jan-Ove Nyman Karleby 1.50.42,5 34.26,3
75. Robin Åkerlund 1.50.42,8 34.26,6
76. Anton Brännbacka Larsmo 1.50.44,0 34.27,8
77. Valtteri Saarikettu Pietarsaari 1.51.04,2 34.48,0
78. Patrik Vesterlund Jakobstad 1.51.28,6 35.12,4
79. Ola Stormåns Roland -70 1.51.58,2 35.42,0
80. Tomas Strandin Helsinki 1.52.20,0 36.03,8
81. Hendrik Knoester 1.52.21,4 36.05,2
82. Magnus Lundén Jakobstad 1.53.21,5 37.05,3
83. Petri Pasanen Jyväskylä 1.53.48,3 37.32,1
84. Marcus Renlund P-23 1.54.08,5 37.52,3
85. Ville Partanen Si-Su 1.54.15,8 37.59,6
86. Dan Ekholm Standard 1.54.50,4 38.34,2
87. Jan Käcko IF Standard 1.55.14,6 38.58,4
88. Rasmus Eriksson Jakobstad 1.55.18,9 39.02,7
89. Johnny Stråka Team Pehkehullut 1.55.54,5 39.38,3
90. Jonas Stubb Si-Su 1.56.07,8 39.51,6
91. Tomas Halmesmäki Jakobstad 1.56.50,7 40.34,5
92. Christian Flinck IK Falken 1.57.02,6 40.46,4
93. Kim Tupeli Larsmo 1.57.06,3 40.50,1
94. Vesa Lähdemäki Helsingfors Tigrarna 1.57.57,5 41.41,3
95. Cruz Röyks Helsingfors 1.58.06,4 41.50,2
96. Mikael Jankens Jakobstad 1.58.16,1 41.59,9
97. Isak Edman 1.58.18,9 42.02,7
98. Robin Granholm Jakobstad 1.59.22,9 43.06,7
99. Christoffer Pörn Jakobstad 1.59.39,3 43.23,1
100. Klaus Grobys Vasa 1.59.41,3 43.25,1
101. Carl-Anton Manns Roland 70 2.00.03,0 43.46,8
102. Anders Wallin Helisngfors 2.00.03,9 43.47,7
103. Samuel Ahola Jakobstad 2.00.16,0 43.59,8
104. Paavo Toivainen Alppilan Ankeriaat 2.00.17,3 44.01,1
105. Robert Bång 2.00.27,4 44.11,2
106. Simon Forsberg Abb 2.01.59,8 45.43,6
107. Marcus Tiippana Åbo 2.02.06,4 45.50,2
108. Isak Flink Pedersöre 2.02.10,6 45.54,4
109. Mikael Harju Kronoby 2.06.05,8 49.49,6
110. Kari-Matti Inkamo Si-Su 2.06.13,1 49.56,9
111. Mats Pulmunen Si-Su 2.06.14,3 49.58,1
112. Jonas Hansson Norge 2.11.30,1 55.13,9
113. Fredrik Semskar Larsmo IF 2.12.08,2 55.52,0
114. Patrik Björk Vörå IF 2.12.40,4 56.24,2
115. Patrik Östman Team Pehkehullut 2.16.33,2 60.17,0
116. Antti Koivukangas Roland-70 2.19.31,8 63.15,6
117. Jacob Kronqvist Larsmo 2.20.42,9 64.26,7
118. Alexander Ollqvist Vörå IF 2.22.55,2 66.39,0
DNF/Keskeyttäneet 1
- 169. Mikko Tiala Diving -80
DNS/Poisjääneet 4
- 138. Mathias Hasselblatt
- 158. Andreas Rönnqvist Si-Su
- 162. Roger Sandberg IF Standard
- 176. Robin Österlund Vörå
Herrar -40- Miehet, 1/2-maraton 21.09 km
Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Fredrik Forsbacka IF Drott 1.22.18,3
2. Peter Kengo Pensala 1.24.16,3 1.58,0
3. Niklas Wikblom IFN 1.24.32,4 2.14,1
4. Markus Segervall Jakobstad 1.25.10,6 2.52,3
5. Pontus Londen Esbo-Seppä Marathon Team 1.25.26,3 3.08,0
6. Niklas Dahllund Ik Falken 1.26.29,4 4.11,1
7. Erik Holm Si-Su 1.26.34,2 4.15,9
8. Kim Boman Tornskär IF 1.28.09,2 5.50,9
9. Keijo Piippolainen Piehi 1.28.15,5 5.57,2
10. Niko Lassila Vetelin Urheilijat 1.28.17,0 5.58,7
11. Kim Pettersson-Fernholm Esbo If 1.30.09,9 7.51,6
12. Staffan Nylund Helsingfors 1.30.15,0 7.56,7
13. Matts Nickull Vörå IF 1.31.18,6 9.00,3
14. Mårten Nilsson Uppsala 1.33.23,6 11.05,3
15. Tomas West Sundom IF 1.33.35,8 11.17,5
16. Sören Svenlin IK Kronan 1.33.37,4 11.19,1
17. Kenneth Ståhl Jakobstad 1.33.53,0 11.34,7
18. Martti Hassila IF Drott 1.36.25,7 14.07,4
19. Johan Nylund Ik Falken 1.36.50,1 14.31,8
20. Dan Norrman Bålsta Gymnastikklubb 1.37.14,1 14.55,8
21. Marko Löijä If Minken 1.37.15,5 14.57,2
22. Guy Utter Arlanda-Märsta Sk 1.38.40,5 16.22,2
23. Anders Wargh Ytteresse 1.39.01,1 16.42,8
24. Mikael Wik 1.39.47,6 17.29,3
25. Tom Lithén 1.40.28,3 18.10,0
26. Kennet Riska Jakobstad 1.40.47,9 18.29,6
27. örjan Räikkönen Olboys Rb 1.41.39,1 19.20,8
28. Marko Ahopelto Si-Su 1.41.43,5 19.25,2
29. Teemu Haukilehto Ssu -Thriatlon 1.42.06,8 19.48,5
30. Anders Fagerudd Iv Birger 1.42.11,9 19.53,6
31. Christain Enkvist Pargas 1.42.29,4 20.11,1
32. Tom Blomqvist Team Beinvärk 1.43.51,6 21.33,3
33. Risto Vikström Kokkola 1.44.06,3 21.48,0
34. Kalle Björklund Halmstad 1.44.42,8 22.24,5
35. Johnny Backman Si-Su 1.45.10,8 22.52,5
36. Eero Vaajoensuu Espoo 1.45.23,2 23.04,9
37. Kristian Björk Ik Falken 1.45.56,9 23.38,6
38. Stig-Johan Back Mirka Jogging Dogs 1.46.43,0 24.24,7
39. Hannu Ketoja Pietarsaari 1.46.55,0 24.36,7
40. Thomas Kronholm Jakobstad 1.47.47,1 25.28,8
41. Mikael Nygård Västerbränno Ik, Malax 1.48.06,2 25.47,9
42. Lars Byström Häjyt 1.48.18,4 26.00,1
43. Mikael Graner Jakobstad 1.49.48,1 27.29,8
44. Roland Semskar Larsmo IF 1.50.30,1 28.11,8
45. Tommi Isomäki Piehi 1.51.05,9 28.47,6
46. Roland Björkskog Rolls-Royce 1.51.10,4 28.52,1
47. Kristian Kjellman Witc 1.51.54,7 29.36,4
48. Amri Pour Ata Witc 1.51.55,1 29.36,8
49. Niclas Fagerholm Ytteresse 1.52.14,3 29.56,0
50. Timo Suonperä Centers 1.53.33,7 31.15,4
51. Frej Stenman Larsmo IF 1.56.00,5 33.42,2
52. Juha Nyman Espoo 1.56.12,3 33.54,0
53. Christian Backlund Ik Falken 1.56.13,4 33.55,1
54. Jonas Krokvik Pedersöre 1.56.19,0 34.00,7
55. Kai Peksujeff Vaasa 1.56.35,9 34.17,6
56. Kaj Andtbacka Kokkola 1.59.42,3 37.24,0
57. Kristian Bäck Norrlötens IF 2.01.34,8 39.16,5
58. Kent Pelander Obbola 2.01.55,0 39.36,7
59. Niclas Öster Korsholm 2.02.19,3 40.01,0
60. Jonny Asplund Jakobstad 2.02.36,0 40.17,7
61. Thomas Enroth Iv Birger / Jakobstad 2.03.03,2 40.44,9
62. Jarkko Laaksoharju Mustasaaren Lämäri 2.03.30,8 41.12,5
63. Kennet Svanbäck Nykarleby 2.08.12,6 45.54,3
64. Marcus Fredriksson Iik 2.10.01,4 47.43,1
65. Joakim Björklund Åbo 2.14.45,4 52.27,1
66. Niklas Björkskog Baltic Yachts 2.16.23,0 54.04,7
67. Miakel Härmälä Team Beinvärk 2.18.20,0 56.01,7
68. Jarmo Saarikettu Si-Su 2.19.12,7 56.54,4
69. Mika Palosaari Vaasa 2.25.06,0 62.47,7
DNF/Keskeyttäneet 2
- 187. Kaj Forsman Larsmo
- 379. Markus Haglund Jakobstad
DNS/Poisjääneet 7
- 191. Albert Höglund Helsingfors
- 194. Niklas Keskinen Si-Su
- 200. Juhani Myllymäki Kokkola
- 201. Fredrik Neuman Mirka Jogging Dogs
- 213. Magnus Saarman IF Pucken
- 214. Patrik Sjölind LKI
- 220. Johan Wiik IF Pucken
Herrar -50- Miehet, 1/2-maraton 21.09 km Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Max Pesola Si-Su 1.22.11,7
2. Bo Lönnbäck Hop-Hab Team 1.24.53,7 2.42,0
3. Mikael Snickars Sundom IF 1.27.57,7 5.46,0
4. Sten Brasken Si-Su 1.28.01,6 5.49,9
5. Folke West Ik Falken 1.31.21,3 9.09,6
6. Ingmar Juselius Hop-Hab Team 1.31.48,8 9.37,1
7. Kjell Kronqvist Hop-Hab Team 1.35.56,3 13.44,6
8. Vesa Salonen Kokkola 1.36.43,7 14.32,0
9. Tapio Lehtinen Piehi 1.37.00,5 14.48,8
10. Henrik Fagerudd If Brahe 1.37.22,2 15.10,5
11. Kenneth Hinkka Ik Falken 1.37.56,2 15.44,5
12. Peter Nygård If Femman 1.42.32,7 20.21,0
13. Ari Saarimaa Pedersöre 1.42.40,1 20.28,4
14. Leif-Göran Renvall Nykarleby 1.43.21,8 21.10,1
15. Per-Ole Holmnäs Si-Su 1.43.47,4 21.35,7
16. Kenneth Sjöberg Si-Su 1.43.56,6 21.44,9
17. Rainer Nordström Korsholm 1.44.27,9 22.16,2
18. Stig Göran Lolax Caverion 1.44.50,3 22.38,6
19. Patrik Still IF Brahe 1.45.17,2 23.05,5
20. Kurt Sandler Si-Su 1.46.26,2 24.14,5
21. Göran Engman IF Länken 1.47.02,4 24.50,7
22. Jukka Kupari Simunan Sipsuttajat 1.49.34,3 27.22,6
23. Veli-Pekka Peuraharju Gif Kokkola 1.50.09,8 27.58,1
24. Karl-Erik Lyts Kaustby 1.50.46,4 28.34,7
25. Timo Rautamo Wasa Endurance 1.51.37,5 29.25,8
26. Jarmo Huhtala Kokkola 1.53.15,3 31.03,6
27. Erik Smeds Sisu 1.56.55,6 34.43,9
28. Kim Kronholm Högöije Runners 1.58.22,1 36.10,4
29. Jan Riska Hop-Hab Team 1.58.30,8 36.19,1
30. Ari Kahari Pietarsaari 1.59.30,5 37.18,8
31. Ilmari Laakso Js-Pu 2.01.09,9 38.58,2
32. Östen Lindell 2.01.53,3 39.41,6
34. Tommy Käldqvist IF Pucken 2.02.20,3 40.08,6
35. Dan Lindström Si-Su 2.03.24,9 41.13,2
36. Christain Granvik Nykarleby 2.04.10,4 41.58,7
37. Pentti Rantala Mirka Joggins Dog 2.05.02,3 42.50,6
38. Jorma Knuuttila Tuomikylä 2.14.43,4 52.31,7
39. Johan Granlund Jakobstad 2.15.36,9 53.25,2
40. Markku Palosaari Tampere 2.25.07,1 62.55,4
DNF/Keskeyttäneet 1
- 244. Aulis Silvonen Vaasa
Herrar -60- Miehet, 1/2-maraton 21.09 km Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Grels Wikman Hop Hab Team 1.31.51,1
2. Roland Beijar Kiv 1.34.55,2 3.04,1
3. Roger Nystedt Esbo IF 1.39.41,5 7.50,4
4. Bjarne Häggblom Hop-Hab Team 1.39.47,5 7.56,4
5. Rune Paro Kvevlax Idrottsvänner 1.43.55,2 12.04,1
6. Kurt Kvist Hop-Hab Team 1.45.48,5 13.57,4
7. Matti Viita-Aho La-Ve 1.47.02,8 15.11,7
8. Torsten Wikman Vörå 1.48.22,3 16.31,2
9. Håkan Högstedt Skata 1.50.34,8 18.43,7
10. Anders Arvedsen Klippestuen 1.51.55,7 20.04,6
11. Curt Sandberg Ik Falken 1.52.56,9 21.05,8
12. Jarry Sandström Kk Team 1.55.10,1 23.19,0
13. Börje Eriksson Si-Su 1.55.16,4 23.25,3
14. Sigvald Ahlgren Si-Su 2.06.24,9 34.33,8
15. Erik Boucht Hyvinge 2.07.22,4 35.31,3
16. Rune Björk Solving Road Runners 2.07.55,8 36.04,7
17. Eero Saarijärvi Si-Su 2.09.45,2 37.54,1
18. Bengt Bärg Komossa 2.10.20,2 38.29,1
19. Eero Fränti Kokkola 2.11.07,4 39.16,3
20. Caj Södergård Esbo 2.11.35,4 39.44,3
21. Dage Nilsström Brahe 2.14.27,8 42.36,7
22. Markus Karlsson Hop-Hab Team 4.08.33,5 156.42,4
Damer -21- Naiset, 1/2 -maraton 21.09 km Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Kirsi Kivelä LNM 1.34.28,6
2. Laura Portin Halden Sk 1.38.50,9 4.22,3
3. Malin Kock Hansen Norge 1.41.27,2 6.58,6
4. Maria Åhman-Nylund Jakobstad 1.41.54,3 7.25,7
5. Hilla Lamminpää Paimion Rasti 1.42.12,5 7.43,9
6. Ann-Sofie Smedlund Team Snabbast I Larsmo 1.44.01,8 9.33,2
7. Elina Honkala Si-Su 1.44.41,1 10.12,5
8. Hanna Eriksson Jakobstad 1.47.09,1 12.40,5
9. Jenni Niemelä 1.48.46,7 14.18,1
10. Anu Sauhke Espoo 1.49.20,8 14.52,2
11. Nathalie Back Iskmo-Jungsund Vägrenar 1.51.10,9 16.42,3
12. Tiina Saloranta Vauhtisammakon Juoksukoulu 1.51.49,2 17.20,6
13. Pernilla Thylin Träningspaletten 1.51.53,1 17.24,5
14. Anna-Lena Sundell 1.52.33,3 18.04,7
15. Anne Auvinen Pietarsaari 1.52.48,7 18.20,1
16. Karolina Hatt Pietarsaari 1.52.55,6 18.27,0
17. Jessica Hinkka Mirka Jogging Dogs 1.53.35,9 19.07,3
18. Susanna Peltoniemi Pietarsaari 1.54.08,4 19.39,8
19. Jessica Södergård-Fränti Jakobstad 1.54.23,3 19.54,7
20. Maria Staffans-Jansson 1.54.42,3 20.13,7
21. Mikaela Björk Echenevex, Frankrike 1.55.28,8 21.00,2
22. Idamari Björkskog Running Finland 1.55.40,4 21.11,8
23. Lisette Österlund Vörå If 1.55.51,3 21.22,7
24. Sanna Mäkinen Alppilan Ankeriaat 1.55.56,7 21.28,1
25. Jennie Strömberg Larsmo 1.56.38,5 22.09,9
26. Hanna Frilund Nykarleby 1.57.05,2 22.36,6
27. Sonja Rodén Team Helga 1.57.32,3 23.03,7
28. Camilla Långsjö Heltri 1.57.50,9 23.22,3
29. Jaana Lastikka Kannus 1.58.10,6 23.42,0
30. Lydia Edman IFN 1.58.17,6 23.49,0
31. Nina Hjulfors Boliden 1.58.36,7 24.08,1
32. Miia Raunio Isokyrö 1.58.50,2 24.21,6
33. Minna Svenfelt Larsmo 1.59.03,8 24.35,2
34. Camilla Kindvall Fjugesta If 1.59.09,9 24.41,3
35. Isabella Mäenpää Löparpaletten 1.59.10,1 24.41,5
36. Mikaela Asplund Löparpaletten 1.59.22,2 24.53,6
37. Linda Manns Jakobstad 2.00.03,4 25.34,8
38. Johanna Kujala Evijärven Urheilijat 2.00.06,8 25.38,2
39. Ida Holmqvist Karperö 2.00.28,8 26.00,2
40. Johanna Torp-Duma Jakobstad 2.00.48,2 26.19,6
41. Jenny Norrman Bålsta Gymnastikklubb 2.01.45,7 27.17,1
42. Susanna Rantala Mirka Jogging Dogs 2.01.55,3 27.26,7
43. Camilla Forsberg Singsby 2.01.59,5 27.30,9
44. Ann Fagerholm Jakobstad 2.02.14,8 27.46,2
45. Malin Nygård 2.02.21,1 27.52,5
46. Josefin Björk Solving Road Runners 2.02.22,9 27.54,3
47. Jonna Mäenpää Helsingfors 2.03.29,4 29.00,8
48. Lis-Marie Wikman Mamis 2.04.27,3 29.58,7
49. Emma Ruuhinen Korsholm/hesingfors 2.04.52,8 30.24,2
50. Emma Aspfors Norge 2.05.19,5 30.50,9
51. Pia Pettersen Mäenpää Quinns 2.05.29,6 31.01,0
52. Jonna Snellman 2.07.02,1 32.33,5
53. Johanna Slussnäs Larsmo 2.07.15,8 32.47,2
54. Julia Weijola Helsingfors 2.07.20,4 32.51,8
55. Monica Mäenpää Mäenpää Quinns 2.07.26,2 32.57,6
56. Anne Vainio Helsinki 2.07.48,2 33.19,6
57. Edit Wenelius Jakobstad 2.08.31,9 34.03,3
58. Nina Ek Pensala 2.09.00,2 34.31,6
59. Annakaisa Marjokorpi Kokkola 2.09.25,9 34.57,3
60. Emma Buss Vasa 2.14.29,5 40.00,9
61. Mikaela Hill Team Mymax 2.15.21,2 40.52,6
62. Annika Huima Karleby 2.17.07,3 42.38,7
63. Silja Virtanen Borgå 2.17.53,6 43.25,0
64. Maria Härmälä Mamis 2.18.19,5 43.50,9
65. Marianne Kelja 2.18.47,6 44.19,0
66. Taru Tyhtilä Kokkola 2.18.47,8 44.19,2
67. Ronja Hotakainen 2.22.19,4 47.50,8
68. Johanna Englund Jakobstad 2.23.01,0 48.32,4
69. Mira Ranta Vaasa 2.34.36,6 60.08,0
70. Therese Braskén Korsholm 2.36.14,4 61.45,8
71. Jasmine Björknäs 2.37.02,7 62.34,1
72. Emma Båsk 2.37.02,8 62.34,2
73. Nina Ferm Vörå IF 2.40.07,0 65.38,4
74. Annika Sippus Vörå IF 2.40.34,9 66.06,3
75. Ann-Sofie Lindgård Vörå IF 2.43.19,9 68.51,3
76. Ann-Louise Jussila Pova 2.44.50,9 70.22,3
DNF/Keskeyttäneet 3
- 277. Kajsa Henriksson Borgå
- 411. Belinda Söderlund Korsholm
- 371. Elina Högkulla Massagepunkten
DNS/Poisjääneet 6
- 266. Katja Bonäs Vasa
- 271. Ronja Ekblom Jakobstad
- 273. Nina Flink Helsingfors Tigrarna
- 274. Anne Forsbacka Teerijärvi
- 311. Sandra Österholm
- 341. Joanna Järn Pedersöre
Damer -40- Naiset, 1/2 -maraton 21.09 km
Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Anette Lönnbäck IF Brahe 1.34.16,2
2. Helene Salmela Orc 1.47.18,8 13.02,6
3. Malin Johansson IF Brahe 1.48.20,1 14.03,9
4. Marjo Ena IK Falken 1.48.28,3 14.12,1
5. Ann-Louise Sundström IF Brahe 1.50.56,3 16.40,1
6. Fia Sandler Jakobstad 1.51.06,0 16.49,8
7. Johanna Back Mirka Jogging Dogs 1.51.20,8 17.04,6
8. Maarit Granér Esbo 1.52.08,1 17.51,9
9. Barbro Molander IF Brahe 1.52.30,7 18.14,5
10. Annika Långbacka Mamis 1.54.10,7 19.54,5
11. Catharina Lilja Sundom IF 1.54.39,6 20.23,4
12. Nina Stenman Larsmo IF 1.54.48,0 20.31,8
13. Ulirka Myrevik-Svenlin IK Kronan 1.56.48,5 22.32,3
14. Minna Meriluoto Helsinki 1.59.14,2 24.58,0
15. Carina Manninen Jakobstad 1.59.27,9 25.11,7
16. Anna Wik-Högnäs Orc 2.00.03,6 25.47,4
17. Mikaela Mickos IF Sibbo-Vargarna 2.00.04,1 25.47,9
18. Hanna Angemo Vaasa 2.01.51,1 27.34,9
19. Monica Sandström Larsmo 2.02.14,6 27.58,4
20. Nina Pasanen Karleby 2.06.15,9 31.59,7
21. Heidi Hartman Sport Orion 2.06.16,4 32.00,2
22. Tiina Saarikettu Pietarsaari 2.06.16,9 32.00,7
23. Tina Söderbacka Team Helga 2.08.37,7 34.21,5
24. Marina Nielsen Wilmington Roadrunners Clu 2.10.42,0 36.25,8
25. Riitta Lillia Kokkola 2.13.03,8 38.47,6
26. Kajsa From Vasa 2.17.58,8 43.42,6
27. Sofie From-Emmesberger Esbo 2.17.59,0 43.42,8
28. Lotta Wikman Nykarleby 2.29.49,0 55.32,8
DNF/Keskeyttäneet 1
- 320. Yvonne Koskinen Mamis
DNS/Poisjääneet 1
- 318. Nina Jansson Vörå IF
Damer -50- Naiset, 1/2 -maraton 21.09 km Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Päivi Holmnäs Jakobstad 1.43.47,8
2. Christel Finne Nykarleby 1.48.18,5 4.30,7
3. Monica Andersson Larsmo 1.51.29,9 7.42,1
4. Sonja Enkvist-Nyman Pedersöre 1.55.34,2 11.46,4
5. Anna-Maria Lae Häjyt 1.57.17,0 13.29,2
6. Ulla Wennman KK-Team Pohjalainen 2.02.03,8 18.16,0
6. Stella Nelson My Run 2.02.54,2 19.06,4
7. Sonja Weijola Vasa 2.07.20,1 23.32,3
8. Bernice Ekqvist Kvevlax Idrottsvänner 2.18.16,0 34.28,2
9. Soili Salonen Kokkola 2.21.57,0 38.09,2
10. Arja Uusitalo Åbo 2.25.02,1 41.14,3
11. Maija Sundqvist Sisil 2.30.04,2 46.16,4
12. Mari-Louise Österlund Vörå IF 2.43.52,7 60.04,9
Damer - Naiset, Jakob-åttan 8 km
Sluttid/Loppuaika Diff/Ero
1. Marias Sandström Malmö At 30.27,0
2. Frida Erkers IFK Mora Sk 31.45,7 1.18,7
3. Veronica Kengo IFN 32.07,5 1.40,5
4. Johanna Skog IK Falken 32.39,1 2.12,1
5. Alexandra Nordlund IF Vom 33.16,8 2.49,8
6. Julia Häger IF Minken 33.27,0 3.00,0
7. Nina Bergkulla Wasa Endurance 34.09,4 3.42,4
8. Päivi Rahkola-Soisalo Espoo 34.39,6 4.12,6
9. Jessica Träskelin MagnussVärmdö 35.40,8 5.13,8
10. Eveliina Karlsson IK Falken 36.03,4 5.36,4
11. Sofi Liljevkist Larsmo 36.33,8 6.06,8
12. Sandra Lindström IF Linnea 36.55,5 6.28,5
13. Liselotte Andersson Jakobstad 38.03,4 7.36,4
14. Amanda Nyfors Larsmo IF 38.58,8 8.31,8
15. Carina Dahlström Sverige 39.02,2 8.35,2
16. Marlene Joskitt IK Falken 39.06,1 8.39,1
17. Camilla Honkala Pietarsaari 39.18,0 8.51,0
18. Ida Mäenpää Mäenpää Quinns 39.45,7 9.18,7
19. Leila Eriksson Nykarleby 40.06,4 9.39,4
20. Helena Antell Nykarleby 40.11,3 9.44,3
21. Annika Sjöström Larsmo IF 40.21,9 9.54,9
22. Solveig Wallin Vasa 40.37,5 10.10,5
23. Marjo Ylihärsilä 41.38,6 11.11,6
24. Cecilia Back Jeppo 41.38,7 11.11,7
25. Andrea Edman Vasa 42.02,5 11.35,5
26. Britt-Marie Kronqvist-MerSocklot 42.24,0 11.57,0
27. Gerd Kronqvist Socklot 42.37,6 12.10,6
28. Christel Höglund-BergströIf Minken 42.38,1 12.11,1
29. Sandra Mäenpää Mäenpää Quinns 44.05,2 13.38,2
30. Rebecca Sandnäs Conalin Cars 44.15,9 13.48,9
31. Johanna Laakso Åkersberga 44.25,9 13.58,9
32. Lisen Lillkvist Mirka Jogging Dogs 44.51,1 14.24,1
32. Linda Stråka Mirka Jogging Dogs 44.51,1 14.24,1
34. Tuuli Raunio Kyrön Voima 45.34,0 15.07,0
35. Jenny Tapanainen Jakobstad 46.21,7 15.54,7
36. Hanna Pennanen Jakobstad 46.29,5 16.02,5
37. Maria Sundgren-Lillqvist IF Brahe 46.35,2 16.08,2
38. Annika Pöyhtäri 46.36,2 16.09,2
39. Jennie Enlund Mirka Jogging Dogs 46.46,6 16.19,6
40. Sofia Högstedt Solving Road Runners 46.55,3 16.28,3
41. Johanna Vartinainen Helsingfors 46.57,0 16.30,0
42. Alicia Mäenpää Jakobstad 47.03,2 16.36,2
43. Cajsa Mäenpää Jakobstad 47.03,8 16.36,8
44. Michaela Dahlsten Nykarleby 47.13,0 16.46,0
45. Kirsi Kulmala Esbo If 47.27,0 17.00,0
46. Heidi Pajukangas Espoo 47.35,0 17.08,0
47. Carita Sund Gävle 48.28,7 18.01,7
48. Ann-Helen Nysand Sundom 48.37,2 18.10,2
49. Malin Rönnqvist Socklot 49.15,3 18.48,3
50. Cindy Viinikka Jakobstad 49.40,1 19.13,1
51. Johanna Penttinen-KällrooTeam Mymax 50.04,1 19.37,1
52. Maria Forsblom Esse 50.20,0 19.53,0
53. Ann-Christine Rådman Vörå IF 51.43,4 21.16,4
54. Gun Sippus Vörå IF 51.44,0 21.17,0
55. Katarina Henriksén Indians 52.08,1 21.41,1
56. Kati Sundholm Espoo 52.17,2 21.50,2
57. Malin Nordling Jakobstad 55.12,9 24.45,9
58. Josefine Nordling Borgå 55.13,5 24.46,5
59. Ying Kang Australia 55.13,7 24.46,7
60. Sini Suvanto Kokkola 55.35,2 25.08,2
61. Taru Jääskä Kokkola 55.35,3 25.08,3
62. Victoria Björk Pedersöre 55.46,6 25.19,6
63. Maria Tarvos Lepplax 56.40,4 26.13,4
64. Marja Tiala Pietarsaari 59.39,6 29.12,6
65. Amanda Ekholm Sverige 1.02.42,4 32.15,4
DNS/Poisjääneet 9
- 687. Alexandra Asplund Larsmo
- 689. Malena Backman Vasa
- 691. Camilla Bodbacka Jakobstad
- 694. Agneta Ekman VIS
- 697. Janina Grankulla Larsmo
- 698. Julia Grankulla Larsmo
- 703. Kristiina Joensuu Häjyt /Alajärvi
- 711. Natalia Nylund IF Drott
- 714. Anna Piiroinen Simmis Grani
Herrar - Miehet, Jakob-åttan 8 km
1. Jan Kaas Gamlakarleby IF 26.31,5
2. Fredric Portin Halden Sk 26.35,1 0.03,6
3. Joakim Träskelin VIS 26.56,3 0.24,8
4. Arto Fränti YKV 28.47,0 2.15,5
5. Viljam Knif Ekorrens Bil 29.36,7 3.05,2
6. Marko Honkala Si-Su 30.16,4 3.44,9
7. Aleksi Kujala Si-Su 30.30,3 3.58,8
8. Christoffer Lindvall Ski Team Lindvall 30.39,0 4.07,5
9. Kasper Lönnbäck IF Minken 31.10,2 4.38,7
10. Hans Mäenpää Ski Team Mäenpää 31.15,9 4.44,4
11. Mika Järvenoja Kokkola 32.28,4 5.56,9
12. Sören östman Is Söderby 32.35,4 6.03,9
13. Harri Rajamäki Ku-58 32.46,2 6.14,7
14. Jonathan Lindqvist If Minken 32.55,3 6.23,8
15. Anton Hagman Esari 34.19,4 7.47,9
16. Kaj Forsman Larsmo 35.33,1 9.01,6
17. Robert Merino Spain 35.38,5 9.07,0
18. Robin Backlund IK Falken 36.26,6 9.55,1
19. William Forsbacka IK Falken 36.34,3 10.02,8
20. Richard Rasmus Vasa 36.40,4 10.08,9
21. Robin Mäenpää Ski Team Mäenpää 36.50,1 10.18,6
22. James Mäenpää Jaro P11 36.50,2 10.18,7
23. William Back 37.03,2 10.31,7
24. Mahnus Erikson Vasa 37.56,6 11.25,1
25. Kevin Mäenpää Jaro P13 38.35,8 12.04,3
26. Henrik Lillqvist IF Brahe 39.15,6 12.44,1
27. Tom Forsén Vasa 39.20,9 12.49,4
28. Mikael Strengell Esbo 39.33,7 13.02,2
29. Christoffer Strömnäs Larsmo 39.38,7 13.07,2
30. Alexander Eklund 39.49,1 13.17,6
31. Sebastian Strengell Helsingfors 40.09,9 13.38,4
32. Eetu Piiroinen Simmis Grani 40.20,7 13.49,2
33. Ralf Österberg 41.05,4 14.33,9
34. Bo-Göran Finskas Habhop 42.16,3 15.44,8
35. Taisto Takasuora Kk-12 42.21,2 15.49,7
36. Harri Viita-Aho Lappajärvi 42.27,4 15.55,9
37. Mikael Jonsson Kalix Runners 42.29,7 15.58,2
38. Aulis Silvonen Vasa 42.52,8 16.21,3
39. Leif Erikson Vasa 43.09,9 16.38,4
40. Lars Sandström Orc 43.15,8 16.44,3
41. Daniel Wikström IF P-P 43.26,9 16.55,4
42. Jon Wikström IK Falken 43.27,2 16.55,7
43. Benjamin Sandnäs Conalin Cars 43.32,1 17.00,6
44. Gustav Rosqvist Åkersberga 43.38,6 17.07,1
45. Anders Strömnäs Larsmo 43.38,7 17.07,2
46. Johan Sandnäs Conalin Cars 44.20,7 17.49,2
47. Roger Sandell Roadrunners Sc 45.03,6 18.32,1
48. Miro Piippolainen Piehi 45.11,3 18.39,8
49. Mika Mäenpää Jakobstad 47.03,3 20.31,8
50. Christian Lindholm IF P-P 47.15,1 20.43,6
51. Greger Brännström GIF 48.35,8 22.04,3
52. Peter Sandell Roadrunners Sc 48.50,0 22.18,5
53. Rasmus Huhtamäki Piehi 51.10,2 24.38,7
54. Mats Backman Si-Su 52.07,7 25.36,2
55. Hugo Tarvos Lepplax 56.40,1 30.08,6
56. Dan Tarvos Pederssöre Pp 56.40,9 30.09,4
57. Åke Tarvos IF Pedersöre-Pojkarna 57.43,0 31.11,5
Jakob-åttan, tidlös-ajaton 8 km
(-) Kaj Högstedt Jakobstad Ingen tid/Ei aikaa
(-) Aimo Järvelä Evijärven Urheilijat Ingen tid/Ei aikaa
(-) Emma Luther Ingen tid/Ei aikaa
(-) Sari Sundvik IFN Ingen tid/Ei aikaa
(-) Tindra Sundvik IFN Ingen tid/Ei aikaa
Veteran DM maraton i samband med Jakob Marathon 24.7.2015
Herrar-40
DNF Kaj Portin Vasa IS -
Herrar-50
1. Mats Ceder IF Femman 3.29.17,9
Herrar-60
1. Sven-Erik Granholm Maxmo SK 4.06.30,4
Herrar-70
1. Erolf Wiitala IF Länken 4.45.00,4
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...