Resultat: 18.05.2015 RT Lilla stafettkarnevalen
Lilla stafettkarnevalen 2015
Centralidrottsplan
18.5.2015
RESULTAT/TULOKSET
P Åk 3-6 5 x 80 m, grundskolor
1. Oxhamns skola åk 6 lag 1 54,79
2. Kyrkoby skola lag 1 57,26
3. Normens skola 57,31
4. Språkbadsskola lag 1 58,57
5. Terjärv skola 1.00,81
6. Kållby-Heimbacka skola 1.01,15
7. Näs skola lag 1 1.01,23
8. Centralskolan lag 1 1.01,66
9. Språkbadsskola lag 2 1.02,49
10. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.05,72
Heat 1
1. Oxhamns skola åk 6 lag 1 54,79
Johan Nygård
Aron Bjonbäck
Eddie Roos
Rasmus Lahti
Alexander Björkgren
2. Kyrkoby skola lag 1 57,26
Hannes Gäddnäs
Kim Uotinen
Elias Blomqvist
William Åkerlund
Tim Joupers
3. Terjärv skola 1.00,81
Alexander Storrank
Samuel Uusitalo
Albin Savolainen
Oskar Byström
Viktor Timmerbacka
4. Kållby-Heimbacka skola 1.01,15
David Snellman
Anton Asplund
William Ström
Benjamin Hjulfors
Arvid Snellman
5. Språkbadsskola lag 2 1.02,49
Aron Grankull
Erik Strömberg
Robin Mäenpää
Santtu Kivikangas
Eeli-Kalle Huurtel
Heat 2
1. Normens skola 57,31
Adrian Lillas
Axel Hellman
Erik Nybäck
Filip Nystrand
Ivar Myllymäki
2. Språkbadsskola lag 1 58,57
Simon Vikman
Jose Jokiranta
Hugo Byggmästar
Alex Lind
Axel Sjöholm
3. Näs skola lag 1 1.01,23
Kevin Björnvik
Alex Gäddnäs
Joas Granholm
Noah Grankulla
Josua Björkskog
4. Centralskolan lag 1 1.01,66
Hugo Holmbäck
Hugo Wikar
Hugo Porko
Johan Berglund
Mathias Koivusalo
5. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.05,72
Daniel Granholm
Oskar Storbacka
Johannes Gäddnäs
Anton Wickman
Jonas Pitkäkangas
P Åk 7-9 4 x 100 m
1. Carleborgs högstadie skola lag 1 48,07
Axel Hedman
Maxim Backlund
Elias Nordström
David Backlund
2. Tegengren skola 48,36
Rickard Nygård
Elias Berglund
Adde Muhamed
David Bamm
3. Cronhjelm skola lag 1 48,88
Max Hellström
Isac Björkskog
Marcus Forsman
Tanaytha
4. Cronhjelm skola lag 2 51,65
Samuel Forsman
Jimmy Björnvik
Oscar Vesternäs
Iisakki Karukka
5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 56,56
Hannes Åbacka
Viktor Holmgård
Lucas Käldström
Albert Tiangdee
6. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 57,32
Joel Hellström
Nicholas Karlsson
Kim Nordström
Samuel Lillqvist
P Åk 1-6 800+800+700+700 små grunds
1. Bennäs småskola 10.13,65
Anton Lassén
Ivar Olson
Josef Höglund
Wille Käcko
2. Östensö skola lag 1 11.39,22
Albin Kass
Jon Wikström
Viktor Ehnvall
William Stenbacka
3. Socklot småskola lag 1 11.47,12
Antonio Jankens
Isac Lindvall
Oscar Nyholm
Johannes Nylund
4. Hirvlax små skola lag 1 12.15,85
Otto Sundell
Jesper Nyman
Alex Nyman
Lenny Spåra
Åk 7-9 dubbel svensk stafett, mixed
1. Carleborgs högstadie skola lag 1 4.56,12
Emilia Holm
David Backlund
Elin Sundqvist
Elias Nordström
Lina Sundell
Elias Linvall
Maxim Backlund
Amanda Strandvall
2. Ådalens skola 5.09,02
Amanda Koivusalo
Robin Hagnäs
Emilia Ollqvist
Dennis Hästbacka
Sofia Storbjörk
Emil Pajala
Antonia Svenlin
Linus Selkälä
3. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 5.11,14
Lovisa Vikström
Hannes Åbacka
Linnea Nyman
Lucas Käldström
Lina Frostdahl
Kim Nordström
Matilda Snellman
Albert Tiangdee
4. Sursik högstadie skola lag 1 5.21,68
Wendla Stenbacka
Einar Olsson
Saari Nikoliina
Cevin Vikström
Pernilla Häggblom
Benjamin Johansson
Janina Eklund
Ali Reza Cheragi
F Åk 1-6 600+600+400 m, små grunds
1. Östensö skola lag 1 5.16,72
Amanda Kass
Veera Moilanen
Andrea Rönnskär
2. Hirvlax små skola lag 1 5.20,01
Sofia Holm
Michelle Nyback
Ronja Caldén
3. Edsevö små skola 5.26,06
Jemina Wiklund
Jessica Peltokangas
Anna Hellund
4. Socklot småskola lag 1 5.44,86
Lina Kronqvist
Tindra Wingren
Emilia Haverinen
5. Hirvlax små skola lag 2 5.59,48
Lovisa Nymark
Minna Wiklund
Nathalie Nyback
6. Östensö skola lag 2 6.02,94
Selma Kulla
Lina Skog
Ida Anttila
7. Bennäs småskola 6.08,05
Laura Byström
Suzette Finne
Alice Sundelin
8. Socklot småskola lag 2 6.39,39
9. Socklot småskola lag 3 7.26,08
Josefine Östman
Emma Backman
Irene Westerlund
F Åk 3-6 5 x 80 m, grundskolor
1. Normens skola 57,41
2. Oxhamns skola åk 6 lag 1 59,27
3. Purmo skola lag 1 59,51
4. Språkbadsskola lag 1 1.00,14
5. Språkbadsskola lag 2 1.01,58
6. Terjärv skola 1.01,63
7. Nedervetil skola lag 1 1.03,08
8. Centralskolan lag 1 1.03,61
9. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.03,85
10. Kyrkoby skola lag 1 1.03,93
11. Kållby-Heimbacka skola 1.04,46
12. Purmo skola lag 2 1.04,98
13. Näs skola lag 1 1.08,64
Heat 1
1. Normens skola 57,41
Linn Sigfrids
Alma Hedman
Linnéa Granlund
Linn Kantola
Milla Johansson
2. Oxhamns skola åk 6 lag 1 59,27
Ida Backman
Prachi Sing
Adela Grön
Annemo Blomström
Matilda Nyman
3. Purmo skola lag 1 59,51
Emma Sandström
Eveliina Suvanto
Julia Nylund
Julia Ahlskog
Linn Ahlskog
4. Språkbadsskola lag 2 1.01,58
Luna Sandvik
Carolina Kecklund
Julia Nygård
Alicia Mäenpää
Roosa Kivikangas
5. Centralskolan lag 1 1.03,61
Linn Skuthälla
Emilia Stor
Camilla Storbjörk
Aino Leppäkari
Saga Wikar
6. Näs skola lag 1 1.08,64
Linn Thylin
Nina Forslund
Elin Björkskog
Maja Snellman
Emma Gäddnäs
Heat 2
1. Språkbadsskola lag 1 1.00,14
Moa Parkkinen
Malva Simons
Siiri Kivikangas
Ella Stenmark
Rebecca Eklund
2. Terjärv skola 1.01,63
Lisa Fagernäs
Daniela Hästbacka
Elsa Grannabba
Angelina Fadeicheva
Ana Maria Ciornei
3. Nedervetil skola lag 1 1.03,08
Ida Lillsund
Josefine Sandbacka
Amanda Hansén
Lisa Autio
Emma Vikman
4. Oxhamns skola åk 6 lag 2 1.03,85
Ellinor Sandlin
Tiia Suominen
Caroline Kotkamaa
Linnea Gädda
Elin Mattsson
5. Kyrkoby skola lag 1 1.03,93
Ida Häger
Emilia Vähäkangas
Elin Laihorinne
Amanda Asp
Lotta Kass
6. Kållby-Heimbacka skola 1.04,46
Maya Lassfolk
Heidi Granlund
Frida Ena
Elvira Snellman
Carolina Granö
7. Purmo skola lag 2 1.04,98
Alva Enqvist
Linnea Kronqvist
Sofia Hagman
Ulrika Lasfolk
Rebecka Mattjus
F Åk 7-9 4 x 100 m
1. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 52,50
2. Carleborgs högstadie skola lag 1 53,34
3. Ådalens skola 53,57
4. Sursik högstadie skola lag 1 55,50
5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 57,20
6. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3 58,28
7. Cronhjelm skola lag 1 58,93
7. Cronhjelm skola lag 2 58,93
9. Sursik högstadie skola lag 2 1.04,69
Carleborgs högstadie skola lag 2 DNS
Heat 1
1. Carleborgs högstadie skola lag 1 53,34
Emilia Holm
Elin Sundqvist
Ursula Lindén
Lina Sundell
2. Ådalens skola 53,57
Emma Lillsund
Emma Lindström
Amanda Koivusalo
Antonia Svenlin
3. Sursik högstadie skola lag 1 55,50
Janina Eklund
Wilma Dahlman
Pernilla Häggblom
Wendla Stenbacka
4. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 57,20
Simone Stenbäck
Rebecca Åkerholm
Lydia Elenius
Lina Frostdahl
5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 3 58,28
Alva Åkerholm
Elin Forsman
Jasmine Kuusisaari
Matilda Snellman
6. Cronhjelm skola lag 1 58,93
Jenny Asplund
Ida Martin
Evelina Sundvik
Alina Strömberg
Heat 2
1. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 52,50
Bianca Sundell
Fanny Kaitfors
Jennifer Roos
Liza Pajunen
2. Cronhjelm skola lag 2 58,93
Elin Vesternäs
Paulina Asplund
Jemina Sundström
Linnea Johansson
3. Sursik högstadie skola lag 2 1.04,69
Paula Sjölind
Malin Sjöblom
Ellinor Callrén
Cecilia Lasén
Carleborgs högstadie skola lag 2 DNS
Josefine Rudnäs
Mirjam Antus
Alexandra Lillvik
Linnea Ahlskog
F Åk 3-6 600+600+400 m grundskolor
1. Normens skola 5.20,83
Lisette Blomqvist
Alma Hedman
Linnéa Granlund
2. Oxhamns skola åk 6 lag 1 5.26,12
Annemo Blomström
Isabella Jansson
Jennie Lillas
3. Purmo skola lag 1 5.26,80
Eveliina Suvanto
Linn Ahlskog
Julia Ahlskog
4. Kyrkoby skola lag 1 5.31,39
Ida Häger
Lotta Kass
Elin Laihorinne
5. Terjärv skola 5.33,90
Daniela Hästbacka
Lisa Fagernäs
Ana Maria Ciornei
6. Oxhamns skola åk 6 lag 2 5.39,37
Fanny Fagerudd
Ida Wikman
Linnea Gädda
7. Språkbadsskola lag 1 5.39,58
Moa Parkkinen
Emma Vähäkangas
Julia Björklund
8. Centralskolan lag 1 5.56,99
Rosa Myrskog
Camilla Storbjörk
Linn Skuthälla
9. Språkbadsskola lag 2 6.00,75
Rebecca Eklund
Ella Fagerholm
Alicia Mäenpää
10. Kållby-Heimbacka skola 6.01,22
Alicia Björkvik
Lina Nybacka
Heidi Granlund
11. Näs skola lag 1 6.06,31
Anni Vikström
Paulina Gäddnäs
Emma Gäddnäs
12. Purmo skola lag 2 6.08,11
Wilma Elenius
Rebecka Mattjus
Alva Enqvist
13. Kyrkoby skola lag 2 6.37,10
Emilia Vähäkangas
Emilia Söderman
Amanda Asp
14. Kyrkoby P:söre skola lag 1 7.25,89
Ida Sund
Emma Granlund
Beata Bryskova
F Åk 7-9 600+600+400 m
1. Sursik högstadie skola lag 1 4.50,53
Hanna Ray
Elin Björk
Wilma Dahlman
2. Sursik högstadie skola lag 2 5.02,45
Nathalie Blomqvist
Eveliina Karlsson
Isabella Moilanen
3. Oxhamns skola åk 7-9 lag 1 5.03,02
Erica Westerlund
Alexandra Granholm
Wilma Skytte
4. Cronhjelm skola lag 1 5.13,18
Amanda Nyfors
Hanna Wiklund
Jemina Sundström
5. Oxhamns skola åk 7-9 lag 2 5.45,17
Fanny Särs
Sara Finnäs
Martha Gäddnäs
Cronhjelm skola lag 2 DNS
Jemine Björklund
Elin Vesternäs
Paulina Asplund
F Andra stadiet 4 x 100 m
1. Kronoby gymnasium 54,59
Noora Sissala
Hanna Fagerholm
Ida Storbjörk
Anna Pajunen
Jakobstads Gymnasium DNS
Mia Österback
Jessica Andersson
Emma Sundvik
Amanda Parkkinen
Åk 1-4 8 x 50 m, mixed grundskolor
1. Kyrkstrand-Jungmans skola lag 1 1.02,40
2. Språkbadsskola lag 1 1.02,77
3. Lagmans skola 1.04,48
4. Bonäs skola 1.04,94
5. Vestersundsby skola lag 1 1.05,86
6. Kållby-Heimbacka skola 1.06,83
7. Kyrkoby P:söre skola lag 2 1.07,12
7. Kyrkstrand-Jungmans skola lag 2 1.07,12
9. Nedervetil skola lag 1 1.07,55
10. Kyrkoby P:söre skola lag 1 1.08,00
11. Socklot småskola lag 1 1.08,99
12. Vestersundsby skola lag 2 1.09,20
13. Terjärv skola 1.09,86
14. Nedervetil skola lag 2 1.11,56
Heat 1
1. Kyrkstrand-Jungmans skola lag 1 1.02,40
Tony Salin
Emma Lillas
Sebastian Huldén
Erica Krokvik
Axel Sandstedt
Fanny Östman
William Westerlund
Milja Snellman
2. Lagmans skola 1.04,48
Emmi Parhiala
Oliver Nygård
Mia Backman
Dominic Teuri
Alva Backlund
Anton Snellman
Priscilla Boateng
Nemo Parhiala
3. Vestersundsby skola lag 1 1.05,86
Hannes Strandvall
Mimmi Rajala
Ludvig Strang
Ida Moisio
Jon Sundberg
Alice Asplund
Ruben Sundell
Elvira Nyrönen
4. Kyrkoby P:söre skola lag 2 1.07,12
Ida Sund
Vincent Nevanperä
Isa Uotinen
Emil Enkvist
Nea Järviaho
Alex Vesterlund
Julia Limnell
Jacob Björklund
5. Kyrkoby P:söre skola lag 1 1.08,00
Ida Liljekvist
Elias Laihorinne
Ida Joupers
Jonatan Edström
Beata Bryskova
Elliot Virtanen
Emma Granlund
Albin Nordling
6. Terjärv skola 1.09,86
Simon Uusitalo
Johanna Kattilakoski
Jonatan Bexar
Julia Renlund
Dennis Enlund
Wilma Flöjt
Isak Vidjeskog
Sandra Sågfors
7. Nedervetil skola lag 2 1.11,56
Isak Söderström
Jemimah Ståhl
Hannes Laakso
Fanny Saarinen
Otto Dalhem
Marion Forsell
Edvin Brännkärr
Fanny Jylhä
Heat 2
1. Språkbadsskola lag 1 1.02,77
Eero Tampio
Ida Muukkonen
James Mäenpää
Caitlyn Lester
Isak Gädda
Tindra Snellman
Wiliam Forsbacka
Tilda Höglund
2. Bonäs skola 1.04,94
Marc Stenberg
Emma Hietala
Casper Häggblom
Celine Pettersen
Oscar Grannas
Mathilda Åkerlund
Alex Laaksonen
Teodora Westerlund
3. Kållby-Heimbacka skola 1.06,83
David Wikman
Alicia Björkvik
Axel Lassfolk
Lina Nybacka
Elias Snellman
Isabella Mattsson
Ville Nybacka
Enya Hjulfors
4. Kyrkstrand-Jungmans skola lag 2 1.07,12
Isak Höglund
Moa Boström
Elias Mickelsson
Ottilia Höglund
Malte Snellman
Paloma Grannas
Artur Gäddnäs
Frida Smedlund
5. Nedervetil skola lag 1 1.07,55
Vera Ståhlstedt
Aaron Ollqvist
Neah Nyman
Anton Forsström
Junia Berg
Lucas Hansén
Charlotta Sandkulla
Noah Skog
6. Socklot småskola lag 1 1.08,99
Filip Knuts
Lotta Övergaard
Ted Frostdahl
Emma Johnson
William Sjöström
Ida Övergaard
Hampus Wingren
Sofia Segervall
7. Vestersundsby skola lag 2 1.09,20
Rebecca Sandnäs
Noa Korpela
My Nygård
Albin Nylund
Eva Vik
Benjamin Sandnäs
Maja Söderlund
Vincent Sundell
Åk 1-6 5 x 80 m, mixed små grundsko
1. Bennäs småskola 57,76
Suzette Finne
Josef Höglund
Sofia Forsman
Anton Lassén
Alice Sundelin
2. Hirvlax små skola lag 1 59,19
Lovisa Nymark
Alex Nyman
Ronja Caldén
Otto Sundell
Sofia Holm
3. Östensö skola lag 1 59,67
Andrea Rönnskär
William Stenbacka
Veera Moilanen
Jon Wikström
Amanda Kass
4. Socklot småskola lag 1 1.00,02
Isac Lindvall
Tindra Wingren
Oscar Nyholm
Alva Klemets
Anton Blomqvist
5. Hirvlax små skola lag 2 1.03,47
Michelle Nyback
Sebastian Snårbacka
Lina Nyby
Jesper Nyman
Nathalie Nyback
6. Östensö skola lag 2 1.04,56
Ida Anttila
Viktor Ehnvall
Lina Skog
Albin Kass
Selma Kulla
7. Socklot småskola lag 2 1.05,90
Emilia Haverinen
Antonio Jankens
Lina Kronqvist
Johannes Nylund
Nea Smeds
8. Hirvlax små skola lag 4 1.12,32
Julia Näs
Ozzy Spåra
Cajsa Hedvall
Lenny Spåra
Ellen Holm
9. Hirvlax små skola lag 3 1.13,13
Nicola Nyqvist
Filip Nyman
Emma Nyby
Filip Bergström
Minna Wiklund
Andra Stadiet dubbel svensk stafett
1. Kronoby gymnasium 5.17,36
Hanna Fagerholm
Samu Jaatinen
Ida Storbjörk
Ville Linna
Anna Pajunen
Levi Byskata
Cajsa Storbjörk
Robin Heikkilä
P Åk 3-6 800+800+700+700 m grundsko
1. Normens skola 10.30,60
Filip Nystrand
Adrian Lillas
Evert Strandvall
Axel Hellman
2. Kyrkoby skola lag 1 10.37,25
Elias Blomqvist
Kim Uotinen
William Åkerlund
Tim Joupers
3. Näs skola lag 1 10.37,50
David Grankulla
Alex Gäddnäs
Kevin Björnvik
Josua Björkskog
4. Kållby-Heimbacka skola 10.47,03
Anton Asplund
David Snellman
Benjamin Hjulfors
David Wikman
5. Oxhamns skola åk 6 lag 1 10.49,45
Johannes Åhman
Benjamin Östman
Jami Grankulla
Alexander Ross
6. Språkbadsskola lag 1 11.34,43
Axel Sjöholm
Robin Mäenpää
Kevin Mäenpää
Wiliam Forsbacka
7. Terjärv skola 11.44,53
Alexander Storrank
Oskar Byström
Viktor Timmerbacka
Albin Savolainen
8. Näs skola lag 2 12.16,63
Joas Granholm
Noah Grankulla
Oscar Björklund
Alex Granholm
9. Kyrkoby P:söre skola lag 1 12.26,57
Jacob Björklund
Jonatan Edström
Emil Enkvist
Alex Vesterlund
10. Kyrkoby skola lag 2 12.30,21
Isac Sundqvist
Jonathan Björkskog
Yannic Palmroos
Hannes Gäddnäs
11. Centralskolan lag 1 12.49,82
Onni Leppäkari
Viktor Berglund
Oliver Sjölind
Johan Berglund
12. Kyrkoby P:söre skola lag 2 13.04,20
Linus Björnvik
Elliot Virtanen
Albin Nordling
Elias Laihorinne
Centralskolan lag 2 DNS
Johan Berglund
Hugo Porko
Mathias Koivusalo
Hugo Holmbäck
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...