Resultat: 25.07.2014 DM Maraton, 38:e Jakob Marathon

Kilpailu/Tävling  Jakob Marathon i Jakobstad 25.7.2014  RESULTAT/TULOKSET            
                                 

Plac. Namn/Nimi          Förening           Sluttid    / Mellanskillnad

     Herrar Allmän maraton (42.195 m) 
     =======================

  1. Vikström Filip           Esse IK                      2.50.54
  2. Norrgård Andreas         Vasa Skidklubb               3.03.45        12.51
  3. Sandler Björn            Jakobstad                    3.12.00        21.06
  4. Mäenpää Tomas            Ski Team Mäenpää             3.17.18        26.24
  5. Vehkalahti Esa           After Racing Team            3.25.59        35.05
  6. Forsman Tommy            Hob-Hap team                 3.27.38        36.44
  7. Lundfors Krister         Malax IF                     3.28.20        37.26
  8. Jungar Eirik             Sollentuna                   3.38.11        47.17
  9. Kanckos Anders           Ytteresse                    3.42.32        51.38
 10. Virkama Mika             Kokkola                      3.45.26        54.32
 11. Olli Joonas              Vasa                         3.56.05        65.11
 12. Vidjeskog Jari                                        4.18.34        87.40
 13. Nylund Tobias            Jakobstad                    4.37.06       106.12
 14. Granholm Jonas           Jakobstad                    4.57.47       126.53
 15. Granvik Alf              IFN                          5.09.38       138.44
 16. Weijola Viktor                                        5.15.54       145.00
 17. Saukkonen Kalevi         VSVU                         7.10.00       259.06
 

 DNF  2
  -  1. Ahlö Christian  Bosund
  - 51. Mäenpää Sam     Ski Team Mäenpää
 DNS  3
- 5. Hattar Frans Esse
- 12. Vesternäs Björn Larsmo
- 15. Wikström Tommy Västerås LK, Sve
Herrar 40 maraton (42.195 m) ======================= 1. Wikström Jan-Mikael IF Raseborg 2.53.54 2. Hannuniemi Jukka Automyynti M.Kontio 3.25.58 32.04 3. Mandell Jonny Net-Ticket.fi 3.26.53 32.59 4. Nilsson Mårten Uppsala 3.43.43 49.49 DNS 1
- 18. Jansson Tommy Karleby Herrar 50 maraton (42.195 m) ======================= 1. Friman Robert MSK 3.42.22 2. Rajahalme Reijo Häjyt 3.51.12 8.50 3. Hästbacka Elof Larsmo 3.59.21 16.59 4. Andersson Roger H IFK Sala 4.49.42 67.20 5. Nieminen Esa Järvenpää 4.50.07 67.45 6. Aho Juhani Häjyt 7.09.56 207.34 DNF 1 - 28. Kronholm Kim Spring för livet Herrar 60 maraton (42.195 m) 1. Ollila Veikko Häjyt 3.28.19 2. Sandberg Curt IK Falken 4.17.38 49.19 3. Granholm Sven-Erik Maxmo Sk 4.23.01 54.42 4. Mannsten Hans Häjyt 4.37.39 69.20 5. Volama Mauri Häjyt 4.39.22 71.03 6. Forsblom Sven-Erik IK Falken 4.48.52 80.33 7. Ring Ulf Arlanda-Märsta SK 4.49.40 81.21 8. Wiitala Erolf IF Länken 4.57.58 89.39 9. Holma Antero Alahärmän Kisa 5.01.43 93.24
DNS 1
- 33. Lappalainen Väinö Iisalmen Visa Damer Allmän maraton (42.195 m) ======================= 1. Junnila Elina Naantali 3.00.38 2. Backman Cecilia Mirka Jogging Dogs 3.33.29 32.51 3. Ojala Erika Lohtaja 4.53.31 112.53 4. Kerola Petra Lohtaja 4.53.36 112.58 5. Simonsen Regina 5.08.45 128.07 Damer 40 maraton (42.195 m) ======================= 1. Husa Minna Vaasa 3.46.24 DNS 1 - 47. Carp Marie-Louise Yrkesakademin Herrar 50 Veteran DM maraton 1. Friman Robert Maxmo Sk 3.42.22 Herrar 60 veteran DM maraton 1. Sandberg Curt IK Falken 4.17.38 2. Granholm Sven-Erik Maxmo Sk 4.23.01 3. Forsblom Sven-ERik IK Falken 4.48.52 Herrar 70 veteran DM maraton 1. Wiitala Erolf IF Länken 4.57.58 Herrar Allmän 1/2 maraton (21.097 m) ======================= 1. Anttila Atro Vimpelin Veto 1.21.20 2. Sjölind Jonas IS Söderby 1.22.32 1.12 3. Jakobsson Mats IF Minken 1.24.22 3.02 4. Björkskog Jacob Ski Team Mäenpää 1.25.34 4.14 5. Eklund Fredrik Varvet 1.25.40 4.20 6. Vähäkangas Janne Si-Su 1.25.59 4.39 7. Lönnqvist Viktor Jakobstad 1.27.11 5.51 8. Berts Kim-Erik Vasa 1.29.27 8.07 9. Mäenpää Viktor Ski Team Mäenpää 1.29.34 8.14 10. Hagman Kaj Larsmo 1.30.02 8.42 11. Petäjistö Kimmo Si-Su 1.31.06 9.46 12. Nylund Martin Karperö 1.34.38 13.18 13. Grankull Jan IK Falken 1.34.40 13.20 14. Ena Jonas Larsmo 1.35.03 13.43 15. Sironen Jyrki Pietarsaari 1.36.01 14.41 16. Svenlin Jan Bosund 1.37.04 15.44 17. Granholm Staffan Wasa Triathlon 1.37.28 16.08 18. Jacobson Thomas Yttermark Optimister 1.38.56 17.36
19. Mattias Lybäck Åbo 1.39.36 18.16 20. Whelan James Australia 1.39.45 18.25 21. Nylund Staffan Helsingfors 1.39.47 18.27 22. Höglund Henrik 1.40.32 19.12 23. Lillqvist Tomas LKI 1.40.43 19.23 24. Hellén Timo Helsingfors 1.40.52 19.32 25. Sandvik Matias IK Falken 1.41.10 19.50 26. Stormåns Ola Roland-70 1.42.50 21.30 27. Hofman Joachim 1.42.51 21.31 28. Kikken Tom 1.42.52 21.32 29. Jungell Marcus 1.43.00 21.40 30. Wilén Robin SK9 3AV 1.43.12 21.52 31. Danielsson Johan Lycksele IF, Sve 1.43.55 22.35 32. Wärnman Andreas Jeppis FBC 1.44.42 23.22
33. Backman Henrik Mirka Jogging Dogs 1.44.53 23.33 34. Gädda Ove Jakobstad 1.45.02 23.42 35. Lundström Kaj Vörå 1.45.25 24.05 36. Järvenoja Mika Kokkola 1.45.44 24.24 37. Härmälä Martin Forsby Cykel KO 1.46.19 24.59 38. Hjulfors Christian NCE 1.46.50 25.30 39. Högstedt Patrik Jakobstad 1.47.31 26.11 40. Kjellman Alfred LKI 1.47.40 26.20 41. Partala Sami Pietarsaari 1.48.41 27.21 42. Lindén William Jakobstad 1.48.52 27.32 43. Högstedt Håkan Jakobstad 1.49.44 28.24 44. Brännbacka Patrik Hop-Hab Team 1.50.45 29.25 45. Hagman Anton Team Esari 1.53.00 31.40 46. Renlund Marcus P-23 1.55.15 33.55 47. Leino Mikko Vaasa 1.55.25 34.05 48. Snellman Nicklas Steeker 1.55.38 34.18 49. Rantala Marko I3ENSI 1.55.46 34.26 50. Saari Markku Kauhavan Visa 1.55.58 34.38 51. Lindh Max Espoo 1.55.59 34.39 52. Westerlund Jonas Jakobstad 1.56.21 35.01 53. Hedström Erik Helsingfors 1.56.50 35.30 54. Molander Philip Jakobstad 1.57.10 35.50 55. Manns Carl-Anton Jakobstad 1.57.11 35.51 56. Hjulfors Jonas 1.57.11 35.51 57. Jörgensen Christian Team Tornskär, Dan 1.57.14 35.54 58. Rasmus Richard Vasa 1.57.28 36.08 59. Lybäck Martin Kronoby 1.58.05 36.45 60. Ellfolk Kristofer Vasa 1.58.25 37.05 61. Björklund Christer Jakobstad 1.58.44 37.24 62. Granholm Björn Kållby 1.59.09 37.49 63. Ekblad Henok 1.59.14 37.54 64. Sundgren Marcus Korsholm 1.59.14 37.54 65. Othman Joachim 1.59.58 38.38 66. Alatalo Ari-Pekka SiSu 2.00.09 38.49 67. Granvik Stefan Mirka Jogging Dogs 2.00.43 39.23 68. Mattila Niko Pietarsaari 2.00.45 39.25
69. Nygård Tony 2.01.27 40.07 70. Stara Erik Jakobstad 2.01.36 40.16 71. Jankens Mikael Jakobstad 2.02.06 40.46 72. Wahlström Erik FC ALPC 2.02.20 41.00 73. Torp Frej ABB 2.03.26 42.06 74. Käcko Jan Standard 2.03.47 42.27 75. Ekholm Dan HEF 2.03.47 42.27 76. Bång Robert Larsmo 2.04.37 43.17 77. Kevin Marcus Kyrkslätt 2.05.51 44.31 78. Pajusalo Lasse Täby, Sve 2.08.54 47.34 79. Ericsson Johan Heltri 2.08.56 47.36 80. Harju Mikael Caverion 2.09.06 47.46 81. Slotte Joachim Jakobstad 2.10.17 48.57
82. Semskar Fredrik Larsmo IF 2.10.32 49.12 83. Rosqvist Gustav Åkersberga 2.10.38 49.18 84. Åkerlund Robin Vaasa 2.10.55 49.35 85. Brännbacka Anton Larsmo 2.12.06 50.46 86. Röyks Cruz Helsingfors 2.12.44 51.24 87. Johansson Michael Karleby 2.13.36 52.16 88. Ventin Martin BVV 2.14.27 53.07
89. Mäenpää Frank Hilltip 2.14.34 53.14 90. Österåker Ove Karperö 2.15.58 54.38 91. Braskén Marcus 2.16.09 54.49 92. Snellman Roland 2.16.26 55.06
93. Thodin Robin JS-PU 2.18.43 57.23 94. Pörn Kristoffer Jakobstad 2.20.53 59.33 95. From Magnus Jakobstad 2.23.53 62.33 96. Kiviniemi Kaj Kokkola 2.24.56 63.36 97. Edström Jani 2.24.58 63.38 98. Boström Jonas LKI 2.25.47 64.27 99. Sundkvist Denis 2.27.25 66.05 100. Back Jonathan Vasa 2.33.38 72.18 101. Sundfors Jonas 2.59.17 97.57
DNF 3 - 185. Strömsnäs Christoffer Jakobstad
- 421. Mäenpää Johan Ski Team Mäenpää - 460. Laitala Teppo Häjyt DNS 13 - 129. Byman Fredrik Vörå Golf - 131. Dahl Jonathan HSJ - 138. Granholm Christoffer Solf IK - 139. Grankulla Daniel Larsmo - 147. Johansson Viktor Larsmo - 150. Karhinen Jarno Sipoo - 157. Kotkamaa Hans Karleby - 158. Käpyaho Markus Valkeakoski - 161. Lithén Johan - 166. Nygård Matias Solving Road Runner - 178. Rönnqvist Andreas Si-Su - 372. Kronholm Mathias - 377. Holm Samuel Korsholm Herrar 40 1/2 maraton (21.097 m) ======================= 1. Brännkärr Tommy IS Söderby 1.21.09 2. Forsbacka Fredrik IF Drott 1.24.39 3.30 3. Londen Pontus Esbo-Seppä Marathon 1.28.47 7.38 4. Holm Erik Si-Su 1.28.54 7.45 5. Frostdahl Cedric Jakobstad 1.31.32 10.23 6. Wikblom Niklas IFN 1.31.49 10.40 7. Piippolainen Keijo Piehi 1.32.48 11.39 8. Wikblom Tomas IF Minken 1.32.57 11.48 9. Nickull Matts Vörå IF 1.33.25 12.16 10. Keskinen Niklas Si-Su 1.33.28 12.19 11. West Tomas Sundom IF 1.33.57 12.48 12. Johansson Peter Si-Su 1.34.47 13.38 13. Fagerholm Jonny LIF 1.35.18 14.09 14. Block Jakob Göteborg, Sve 1.35.45 14.36 15. Nymark Kjell Mirka Jogging Dogs 1.36.05 14.56 16. Ståhl Kennth Jakobstad 1.36.26 15.17 17. Lassila Niko Vetelin Urheilijat 1.37.11 16.02 18. Öström Kristoffer NJK/Esbo 1.40.24 19.15 19. Nylund Johan IK Falken 1.41.35 20.26 20. Rönnskär Arve Norway Chess Champ 1.41.43 20.34 21. Enkvist Christian Pargas 1.41.58 20.49 22. Gundersen Tor Nyhagen Drammen, Nor 1.42.59 21.50 23. Grön Kaj Citec 1.43.00 21.51 24. Wik Henrik Jakobstad 1.43.50 22.41 25. Sjöberg Kenneth Si-Su 1.44.01 22.52 26. Lönnvik Simon 1.44.10 23.01 27. Kronqvist Kjell Hop-Hab Team 1.44.14 23.05 28. Streng Alfred Vasa 1.44.47 23.38 29. Mehto Keijo Si-Su 1.44.54 23.45 30. Snickars Mikael Sundom IF 1.44.55 23.46 31. Suonperä Allan Centers Pietarsaari 1.45.56 24.47 32. Österholm Peter PIF JoggOn 1.47.17 26.08 33. Fagerudd Anders IV Birger 1.47.24 26.15 34. Nordström Rainer Korsholm 1.48.44 27.35
35. Lillqvist Henrik Jakobstad 1.48.49 27.40 36. Semskar Leif Larsmo IF 1.49.36 28.27 37. Höglund Albert Helsingfors 1.49.53 28.44 38. Räikkönen Örjan LKI 1.50.11 29.02 39. Back Stig-Johan Mirka Jogging Dogs 1.50.12 29.03 40. Soininen Aleksi Vantaan Salamat 1.50.35 29.26
41. Oja Jari Si-Su 1.53.31 32.22 42. Granholm Roland IK Myran 1.53.34 32.25 43. Engman Göran IF Länken 1.54.05 32.56 44. Holm Göran IF Minken 1.54.13 33.04 45. Graner Mikael Jakobstad 1.54.30 33.21 46. Nyfors Kaj Larsmo 1.56.37 35.28 47. Sundqvist Michael Bennäs 1.58.19 37.10 48. Björklund Kalle Halmstad, Sve 1.58.29 37.20 49. Nyman Juha Espoo 2.00.49 39.40 50. Isomäki Tommi Piehi 2.02.31 41.22 51. Wikholm Anders Esbo 2.02.49 41.40 52. Krokvik Jonas Pedersöre 2.03.05 41.56 53. Lappinen Ari 2.03.20 42.11 54. Sacklen Peter Si-Su 2.03.35 42.26 55. Laaksoharju Jarkko Mustasaari 2.05.40 44.31 56. Kronholm Thomas 2.06.48 45.39 57. Granholm Anders Team Massagepunkten 2.06.48 45.39 58. Nordström Antti Pietarsaari 2.09.50 48.41
59. Semskar Roland Larsmo IF 2.10.34 49.25 60. Strang Frej Mirka Jogging Dogs 2.11.27 50.18 61. Svartsjö Robert Karperö Dragons 2.12.17 51.08 62. Hellqvist Björn Nykarleby 2.13.41 52.32 63. Grankulla John 2.15.11 54.02 64. Öster Niclas S5ngsby 2.17.55 56.46 65. Martin Peter Si-Su 2.18.31 57.22 66. Saarikettu Jarmo Si-Su 2.24.39 63.30 67. Prittinen Juho Kokkola 2.50.42 89.33 DNF 5 - 121. Ahopelto Marko Si-Su - 241. Vehkaoja Markku Häjyt
- 242. Viinikka Kari Jakobstad - 415. Suonperä Timo Centers - 477. Grankull Kenneth IK Kronan DNS 7 - 195. Aho Krister Skor/Seinäjoki - 199. Enlund Anders Närpes Kraft - 213. Käpyaho Jukka Valkeakoski - 217. Lithén Tom Korsholm - 231. Saksa Kari Holmsund - 240. Svenfelt Tore Larsmo - 368. Toiviainen Timo Helsinki Herrar 50 1/2 maraton (21.097 m) ======================= 1. Lönnbäck Bo Hop-Hab Team 1.26.07 2. Pesola Max Si-Su 1.26.28 0.21 3. West Folke Team Aslak 1.33.08 7.01 4. Juselius Ingmar Hop-Hab Team 1.34.21 8.14 5. Fagerudd Henrik IF Brahe 1.39.29 13.22 6. Nykvist Jan-Åke Hop-Hab Team 1.42.00 15.53 7. Salonen Vesa Kokkola 1.43.46 17.39 8. Westerholm Kent Pargas IF 1.44.09 18.02 9. Saarimaa Ari Sandsund 1.45.21 19.14 10. Nordenswan Kristian Hagbard 1.45.41 19.34 11. Smeds Erik Si-Su 1.48.13 22.06 12. Sandler Kurt Si-Su 1.50.15 24.08 13. Still Patrik IF Brahe 1.52.08 26.01 14. Hautaniemi Jukka LeJy 1.55.00 28.53 15. Itämäki Kari Pietarsaari 1.56.32 30.25 16. Jutila Folke Si-Su 1.57.03 30.56 17. Lolax Stig-Göran Caverion 1.57.06 30.59 18. Riska Jan IF Brahe 1.57.39 31.32 19. Libäck Sven-Erik IS Söderby 1.58.02 31.55 20. Rantamäki Jaakko Mustasaari 1.59.42 33.35 21. Marjamäki Henry Hop-Hab Team 2.00.10 34.03 22. Granvik Christian 2.06.31 40.24 23. Laakso Ilmari JS-PU 2.09.26 43.19
24. Holmberg Harry IFN 2.12.40 46.05 25. Kahari Ari Pietarsaari 2.17.22 51.15 26. Knuuttila Jorma Ilmajoki 2.19.56 53.49 27. Lindqvist Jan-Erik FC Motion 2.23.49 57.42 DNF 2 - 380. Storvall Stefan IK Kronan - 466. Hägg Kennet Maxmo SK DNS 5
- 247. Forsbacka Rune Si-Su
- 249. Holmnäs Per-Ole Si-Su
- 255. Lindell Östen SHRY
- 256. Lindström Dan Si-Su
- 261. Rantala Pentti Mirka Jogging Dogs
Herrar 60 1/2 maraton 21.097 m ======================= 1. Wikman Grels Hop-Hab Team 1.35.08 2. Viita-Aho Matti La-Ve 1.50.38 15.30 3. Petäjistö Veikko Si-Su 1.57.48 22.40 4. Mursu Kari IK Kronan 1.59.22 24.14 5. Wikman Torsten Vörå 1.59.25 24.17
6. Pulkkinen Eero OK Botnia 2.06.32 31.22 7. Boucht Erik Hyvinge/Fäboda 2.12.14 37.06 8. Saarijärvi Eero Si-Su 2.17.09 42.01 9. Nieminen Erkki Turku 2.20.31 45.23 10. Sippola Eero Häjyt 2.22.41 47.33 11. Stenberg Mikko Pietarsaari 2.28.45 53.37 12. Bärg Bengt Mirka Jogging Dogs 2.33.38 58.30 13. Karlsson Markus Hop-Hab Team 4.12.14 157.06
DNS 1 - 271. Paro Rune Kvevlax Idrottsvänner
Damer Allmän 1/2 maraton (21.097 m) ======================= 1. Haikka Stina Forssan Salamat 1.25.12 2. Kivelä Kirsi LNM 1.34.48 9.36 3. Häger Emely IF Nykarlebynejden 1.39.46 14.34 4. Häger Julia IF Minken 1.42.34 17.22 5. Järn Joanna Auto-Center 1.44.53 19.41 6. Lamminpää Hilla Paimion Rasti 1.45.43 20.31 7. Söderholm Camilla Pedersöre 1.46.18 21.06 8. Söderberg Sofia Jakobstad 1.46.23 21.11 9. Lassila Henna Pietarsaari 1.46.55 21.43 10. Åhman-Nylund Maria Jakobstad 1.47.02 21.50 11. Andersson Maria L.S. Helsingfors 1.47.19 22.07 12. Lillkvist Tiina Jakobstad 1.47.36 22.24 13. Storvall Emma IF Åsarna 1.49.15 24.03 14. Lundström-Nygård Annika Vörå 1.52.22 27.10 15. Forsman Annika Larsmo 1.56.08 30.56 16. Nyfors Amanda Larsmo IF 1.56.36 31.24 17. Enkvist Janina IF Brahe 1.57.00 31.48 18. Smedberg Caroline IK Falken 1.57.25 32.13 19. Hagnäs Malena 1.59.16 34.04 20. Laurila Elina Vaasa 2.00.49 35.37
21. Huldén Jeanette 2.01.05 25.53 22. Ekblom Ronja Jakobstad 2.01.29 36.17 23. Härmälä Elin Forsby Cykel KO 2.03.23 38.11 24. Gädda Eva Jakobstad 2.03.31 38.19 25. Stenman Anna Korsholm 2.03.44 38.32 26. Strömberg Jennie Larsmo 2.03.53 38.41 27. Asuinmaa Jenny Rovaniemi 2.04.45 39.33 28. Willfors Ellen Pedersöre 2.05.06 39.54 29. Holzman Laura Österrike 2.05.42 40.30 30. Wikblom Matilda Nykarleby 2.05.57 40.45 31. Mursu Kajsa 2.06.14 41.02 32. Lönnbohm-Hatt Görel 2.06.41 41.29 33. Lindqvist Anna Larsmo 2.07.31 42.19 34. Sandström Malin 2.07.37 42.25 35. Laakso Johanna Åkersberga Sve 2.07.54 42.42 36. Nynäs Cecilia Kronoby 2.09.07 43.55 37. Meriluoto Minna Helsinki 2.12.03 46.51 38. Björk Mikaela Echenevex 2.12.46 47.34 39. Larsson Beijar Johanna Sundsvall, Sverige 2.17.01 51.49 40. Snellman Emma 2.17.46 52.34 41. Backa Hanna Nykarleby 2.17.50 52.38 42. Nurmimäki Riina Kannus 2.22.33 57.21 43. Lybäck Malin Kronoby 2.24.06 58.54 44. Edström Kesia 2.25.26 60.14 45. Krohn Lotta Bålsta, Sve 2.25.56 60.44 46. Manns Linda Jakobstad 2.25.56 60.44 47. Pohjonen Elina 2.27.21 62.09 48. Alanko Elina Tampere 2.28.40 63.28 49. Kujala Henna Tampere 2.33.09 67.57 50. Björk Cecilia 2.35.50 70.38 51. Kelja Marianne Kokkola 2.39.31 74.19 52. Tyhtilä Taru Kokkola 2.39.31 74.19 53. Rasmus Karita Såka-spurttare 2.40.13 75.01 54. Bränn Ann Pedersöre 2.41.07 75.55 55. Ravall Sofie Åbo/Nkby 2.48.04 82.52 56. Rautaniemi Kaisa 2.48.56 83.44 DNF 3 - 315. Pitkäjärvi Emma Vasa - 319. Renlund Sofia - 362. Mannström Tuovi DNS
- 275. Ahlskog Josefin Nykarleby
- 279. Berger Ann-Sofi FoBk
- 282. Björkell Teija Jakobstad
- 284. Bäck Emilia IK Myran
- 286. Forsbacka Anne Teerijärvi
- 297. Karhinen Linda Sipoo
- 299. Kengo Veronica IFN
- 311. Mäenpää Jonna Helsingfors
- 314. Pasanen Nina Kokkola
- 324. Sundell Anna-Lena
- 327. Söderlund Elin
Damer 40 1/2 maraton 21.097 m ======================= 1. Bergkulla Nina IF Femman 1.36.31 2. Blomqvist Pia Jakobstad 1.43.39 7.08 3. Back Johanna Mirka Jogging Dogs 1.51.18 14.47 4. Engström Ann-Louise Vörå IF 1.52.22 15.51 5. Johansson Malin IF Brahe 1.54.08 17.37 6. Enkvist-Nyman Sonja Pedersöre 1.54.15 17.44 7. Sundström Ann-Louise IF Brahe 1.54.47 18.16 8. Molander Barbro IF Brahe 1.58.28 21.57 9. Lindgrén Annika IF Femman 2.04.23 27.52 10. Manninen Carina Jakobstad 2.04.42 28.11 11. Wärnström Lotta Vanda 2.06.49 30.18 12. Engstrand Lena Team Helga 2.14.03 37.32 13. Angervo Hanna Vaasa 2.14.44 38.13 14. Lillkvist Lisen Mirka Jogging Dogs 2.15.21 38.50 15. Sandström Monica Larsmo 2.16.37 40.06 16. Hägglund Solveig Karleby 2.16.41 40.10 17. Saarikettu Tiina Pietarsaari 2.17.04 40.33 18. Yli-Kotila Katri Kannus 2.17.05 40.34 19. Peltonen Minna Kaarina 2.21.48 45.17 20. Sundfors Kindvall CamillaFjugesta IF 2.22.28 45.57 21. Huima Annika Karleby 2.24.02 47.31 22. Sund Carita 2.26.25 49.54 DNF 2
- 332. Aho Maria Häjyt - 337. Creutz Katja Helsingfors
DNS 2
- 340. From-Emmest Sofie Esbo
- 351. Sandler Fia Jakobstad Damer 50 år 1/2 maraton (21.097 m) ======================= 1. Finne Christel Nykarleby 1.51.35 2. Andersson Monica Larsmo 1.59.46 8.11 3. Roos Kristina Karleby 2.32.40 41.05 4. Hägglund Helena Karleby 2.47.18 55.43 5. Österlund Marie-Louise Vörå 2.50.52 59.17 DNF 1 - 361. Lybäck Nina Kronoby
DNS 3
- 358. Forsbacka Ulla Teerijärvi
- 359. Holmnäs Päivi Jakobstad
- 365. Vainiotalo Päivi Ylivieska Herrar Allmän Jakob Åttan ======================= 1. Stenlund Daniel Paimion Rasti 26.58 2. Kaas Jan Gamlakarleby IF 27.07 0.09 3. Sandell Kevin Kajs massagetjänst 28.06 1.08 4. Storvalla Eric IK Kronan 28.47 1.49 5. Sjölund Oskar LIF 29.21 2.23 6. Lindqvist Jonatan Gamlakarleby IF 30.50 3.52 7. Honkala Marko Si-Su 30.58 4.00 8. Anderson Johan Dubai Creek Striders 31.06 4.08 9. Kivelä Kim LNM 31.24 4.26 10. Ekstrand Henrik Ski Team Mäenpää 31.31 4.33 11. Segervall Markus Jakobstad 31.48 4.50 12. Björkskog Isac IF Brahe 33.18 6.20 13. Puranen Ari IF Drott 33.34 6.36 14. Kock Roland IK Falken 33.52 6.54 15. Norrman Dan Bålsta GK 34.37 7.39 16. Neuman Fredrik Mirka Jogging Dogs 34.51 7.53 17. Forsman Samuel Larsmo 35.34 8.36 18. Tarvonen Christian IK Falken 36.39 9.41 19. Flink Alexander Kållby 38.28 11.30 20. Lähteenlahti Janne Easyfit Helsinki Club 38.56 11.58 21. Östberg Robert Si-Su 39.56 12.58 21. Forsbacka William IK Falken 39.56 12.58 23. Honkala Sauli Piehi 40.22 13.24 24. Kronqvist Guy Nykarleby 40.38 13.40 25. Ahlvik Emanuel Ski Team Mäenpää 40.43 13.45 26. Mäenpää Robin If Brahe 40.48 13.50 27. Mäenpää James FF Jaro 41.33 14.35
28. Rönngård Joakim LKI 42.30 15.32 29. Strengell Sebastian Helsingfors 44.07 17.09 29. Strengell Mikael Esbo 44.07 17.09 31. Holmbäck Magnus IK Kronan 44.19 17.21 32. Jonsson Mikael Kalix Runners 44.29 17.31 33. Österberg Ralf Tromsö Norge 44.35 17.37 34. Peltonen Benjamin St. Karins 44.54 17.56 35. Koivukangas Antti Roland-70 47.22 20.24 36. Larsson Aron Sundsvall, Sverige 48.43 21.45 37. Källroos Dan Solf IK 51.20 24.22 38. Luokkala Markku Sweco 59.17 32.19 DNS 4 - 671. Back William Jeppo - 674. Hagman Simon Team Esari
- 684. Silvonen Aulis Vaasa
- 688. Åbacka Daniel IS Söderby Damer Jakob Åttan ======================= 1. Sjölund Emma IF Minken 31.42 2. Kotkamaa Kirsi Sievin Sisu 34.28 2.46 3. Norrbäck-Stenman Benita IF Drott 34.31 2.49 4. Lönnbäck Anette IF Brahe 34.52 3.10 5. Joensuu Kristiina Häjyt 35.49 4.07 6. Storvall Fanny IK Kronan 35.55 4.13 7. Svenlin Emelie IK Kronan 36.29 4.47 8. Honkala Elina Si-Su 36.49 5.07 9. Andersson Liselotte Jakobstad 37.20 5.38 10. Englund Anna-Lena MamIs 38.30 6.48 11. Ena Marjo IK Falken 39.16 7.34 12. Långbacka Annika MamIS 39.51 8.09 13. Sjöström Annika IF Brahe 40.32 8.50 14. Kasslin Nina Larsmo 40.38 8.56 15. Mäenpää Ida IF Brahe 40.40 8.58 16. Björkskog Idamari Running Finland 40.46 9.04 17. Granholm Magdalena Larsmo 40.53 9.11 18. Eriksson Leila Nykarleby 41.53 10.11 19. Edman Andrea Vasa 42.36 10.54 20. Österåker Annica Korsholm 43.11 11.29 21. Anderson Kati Dubai Creek Striders 43.25 11.43 22. Forsman Sara Larsmo 44.00 12.18 23. Westerlund Sofia IK Falken 44.14 12.32
24. Martin Ida Larsmo IF 44.55 13.13 25. Ek Nina Nykarleby 45.16 13.34 26. Sundelin Anna Jakobstad 45.46 14.04 27. Söderholm Linda Jeppo 45.59 14.17 28. Gundersen Annelie Drammen, Nor 46.06 14.24 29. Höglund-Bergström ChristeKantlax 46.07 14.25 30. Nygård Malin Larsmo 46.09 14.27 31. Wärn Liselotte IK Falken 47.11 15.29 32. Braskén Therese Korsholm 48.16 16.34 33. Grankull Jaana K IK Kronan 48.39 16.57 34. Harjula Nina Arta 48.39 16.57 35. Söderlund Belinda Korsholm 48.40 16.58 36. Mäkitalo Veera Eura 49.57 18.15 37. Ruokonen Katri Eura 50.19 18.37 38. Söderlund-Myllyharju SabiEsbo 50.58 19.16 39. Penttinen-Källroos JohannSolf IK 51.19 19.37 40. Rönnskär Karola Norway Chess Champ 52.01 20.19 41. Abrahamsson Malin Uppsala 52.12 20.30 42. Fors Sonja Åbo/Jakobstad 52.55 21.13 43. Back Cecilia Jeppo 53.59 22.17 44. Puputti-Vehkalahti Emma Euran Kanoottiklubi 54.45 23.03 45. Luokkala Annukka 59.17 27.35 46. Hupa Elisa Åbo 1.04.23 32.41 47. Kivikangas Satu 1.12.04 40.22
DNS 5
- 698. Ekman Agneta Vasa IS
- 704. Granholm Erica Jakobstad
- 706. Grankulla Julia
- 710. Hällund Maria Vasa
- 725. Sundgren-Lillqvist M IF Brahe
Damer/Herrar Jakob Åttan Tidlös - 822 Järvelä Aimo Evijärven Urheilijat - 823 Sundvik Tindra IF Nykarlebynejden
DNS 1
- 821. Bjäörkman Cajsa

Alla resultat 2019


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan