Resultat: 26.06.2014 Karnevalresultat 26.6 (uppd 28.6)
Karnevalresultat 26.6.2014, Sammandrag/Uppdaterat med resultat från Kauhava och Ruovesi
Gång och mångkampskarneval Kauhava 26.6.2014
ÖID resultat
H17 1500 m
Huy Hung Pham IFFyren DNS
H17 5-kamp
1. Linus Ljung LarsmoIF 2216 PB
Huy Hung Pham IFFyren DNF
P15 5000 m gång
1. Rasmus Lang VasaIS 26:05.41 SB
P14 5-kamp
4. Jere Ena IKFalken 1823 PB
18.12/-2.7 4.61/1.7 27.33 1.90 0:02.86
5. Antti Vornanen IFDrott 1796 PB
20.22/-2.7 4.60w/2.7 36.61 2.20 0:12.94
P13 4-kamp
3. Christian Tarvonen IKFalken 1483 PB
12.54/-2.7 10.61 1.32 2:33.71
P11 3-kamp
10. Aaro Tampio IFDrott 662 PB
10.60/-3.6 7.14/0.0 3.43
P10 3-kamp
4. Eero Tampio IFDrott 768 PB
9.59/-1.2 3.90w/2.5 5.74
D19 5-kamp
1. Rebecca Ljung LarsmoIF 2962 PB
16.80/-2.7 5.05W/4.8 9.52 2:27.89
D17 3000 m gång
1. Vera Rauhala VasaIS 14:48.36
2. Hanna Westerlund IFDrott 15:30.12 SB
F15 5-kamp
1. Mathilda Kvist VasaIS 2447 PB
12.52/-1.0 5.22/2.0 2,973.00 0:34.03
F13 Kula
2. Linn Sund VasaIS 11.12
10.65 10.90 11.12 10.87 10.63 11.02
F13 Diskus
2. Linn Sund VasaIS 44.86 PB
X 40.50 44.86 X X 37.19
F11 1000 m gång
6. Teodora Westerlund IFDrott 7:02.25 PB
Alla resultat 26.6
Höjdkarneval Ruovesi 26.6.2014
ÖID resultat
D17 Höjd
7. Jonna Mäkitalo IKFalken 1.50
F15 Höjd
3. Jenny Skuthälla IFÅsarna 1.48
Alla resultat 26.6
Släggkarnevalen i Kaustby 26.6.2014
ÖID resultat
H19 Slägga
7 Evert Vikman IFÅsarna 57.15 PB
54.70 X 57.15 56.05 54.90 X
P15 Slägga
1 Victor Hongell IFÅsarna 61.12 PB
61.12 58.61 61.00 60.83 X X
P14 Slägga
4 Linus Selkälä IFÅsarna 47.47 PB
41.70 46.00 45.12 45.34 47.47 45.62
D22 Slägga
4 Heidi Sandkulla IFÅsarna 50.98 SB
50.86 X 49.02 X 50.98 X
D19 Slägga
10 Desiré Rönngren IFLänken 39.04
38.37 X 39.04
D17 Slägga
8 Madelene Sandkulla IFÅsarna 50.68
50.68 49.86 47.71 X 48.99 X
F15 Slägga
5 Emma Björklund IKFalken 34.13 PB
25.52 34.13 33.18 X 29.32 29.08
F11 Slägga
1 Carolina Granö IKFalken 27.58 PB
X 25.39 27.58 26.84 24.42 25.39
F10 Slägga
1 Charlotta Sandkulla IFÅsarna 25.71 PB
25.71 24.56 23.85 X X X
Alla resultat 26.6
Kul- och diskuskarneval Kokemäki 26.6.2014
ÖID resultat
P15 Diskus
6 Jonathan Björklund IFKraft 41.42
X 38.29 41.42 X 38.77 40.78
P12 Kula
4 Zacharias Hagback TjöckIK 6.81
6.49 6.70 6.02 6.53 6.44 6.81
P12 Diskus
3 Zacharias Hagback TjöckIK 20.16 PB
16.24 17.38 20.13 17.14 19.57 20.16
D22 Diskus
2 Hanna Rintamäki IFFemman 45.91
45.91 X 45.12 44.62 44.82 44.04
4 Emma Rintamäki IFFemman 41.76
38.23 39.95 38.39 41.76 39.47 X
6 Jennifer Söderlund MalaxIF 35.26
35.26 31.81 X 31.66 31.90 X
F14 Kula
6 Ellen Hagback TjöckIK 9.71
9.55 9.71 X 9.69 X 9.33
F14 Diskus
4 Ellen Hagback TjöckIK 30.90 PB
27.99 29.84 X 30.90 29.90 30.51
F13 Kula
2 Linn Sund VasaIS 11.12
10.65 10.90 11.12 10.87 10.63 11.02
Alla resultat 26.6
Medel o långdistans- hoppkarneval Jämsä 26.6.2014
ÖID resultat
H 800 m
Heat 1
5 Patrik Kuuttinen IFKraft PB
Heat 8
Willy Rotich IFLänken DNF
H19 3000 m
4 Kevin Sandell IKFalken 9:25.52 PB
H19 Längd
2 Kristian Bäck VasaIS 6.87 -0.1 PB
6.81/0.7 6.67/-0.1 6.78/-0.1 6.65/0.5 6.87/-0.1 X/0.0
D 800 m
Heat 1
5 Tiina Puranen IFDrott 2:43.62 PB
Heat 3
8 Manda Gullberg VasaIS 2:36.30 PB
Heat 5
6 Sonja Katajamäki IFNykn 2:27.93 SB
Heat 8
7 Lycke Karlsson VasaIS 2:21.53 SB
Heat 9
4 Heidi Eriksson IKFalken 2:16.20 SB
10 Mette Paavolainen IKFalken 2:21.07 SB
Heat 10
1 Karin Storbacka IKFalken 2:06.34
4 Zenitha Eriksson IKFalken 2:11.09 SB
D19 3000 m
2 Heidi Kuuttinen IFKraft 10:28.21 PB
D19 Längd
8 Amanda Sjölund LarsmoIF 5.23 -0.2 SB
5.09/-0.3 5.23/-0.2 5.01/0.2 5.16/0.4 5.05/-0.2 5.19/0.3
D17 2000 m hinder
5 Rebecca Paxal VasaIS 8:32.94 PB
F9 1000 m
2 Jamira Suarez IFDrott 21.10.05 3:45.54 PB
Alla resultat 26.6
Stavkarneval Somero 26.6.2014
ÖID resultat
D17 Stav
5 Ellinor Kronholm IFFemman 3.40
3.10/1 3.20/3 3.30/3 3.40/1 3.50/XXX
F15 Stav
3 Alina Strömberg LarsmoIF 3.40
3.20/1 3.30/1 3.40/1 3.50/XXX
9 Maria Östman VasaIS 3.00 PB
2.30/1 2.40/1 2.50/1 2.60/1 2.80/1 2.80/1 2.90/1 3.00/3 3.10/XXX
Alla resultat 26.6
Spjutkarneval Pihtipudas 26.6.2014
ÖID resultat
H22 Spjut
4 Philip Talus VasaIS 20.7.92 61.18
60.14 61.18 X X X X
D17 Spjut
8 Jenna Ylitalo IKFalken 38.95
35.75 38.95 X 35.94 X 38.41
13 Jennie Nylund IKFalken 34.09 PB
34.09 33.77 32.72
F13 Spjut
2 Minna Hollanti GamlakIF 38.95
37.37 37.92 X 37.10 X 38.95
9 Wilma Sundqvist IFKraft 28.58 PB
27.12 26.17 28.58
13 Tilda Träskvik IFKraft 24.07 PB
22.66 X 24.07
14 Telma Träskvik IFKraft 23.25 PB
22.20 23.25 18.33
18 Nicole Sten IFKraft 20.64
18.86 20.64 X
Alla resultat 26.6
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...