Resultat: 03.05.2014 Regionmästerskap i terräng
Regionmästerskap i terräng
3.5.2014 Öjberget, Vaasa
Herrar, allmän 5.5 km
1. Jimmy Finnholm IKFalken 16.57
2. Joakim Träskelin VasaIS 17.25
3. Tapani Kärjä KalajJu 17.30
4. Petteri Kuorikoski KuortKu 17.33
5. Antti Raittinen KurikRy 17.45
6. Patrick Kronberg IFLänken 17.53
7. Niko Lepistö LaihLu 17.56
8. Christian Grannas IFVOM 18.20
9. Niklas Peltoniemi TeuvRi 18.22
10. Juha-Pekka Kumpula TeuvRi 18.27
11. Christian Kronberg IFLänken 19.07
12. Jussi Raittinen KurikRy 19.21
13. Dennis Rehnström JyväskKU 19.22
14. Jonas Lindell IFLänken 19.25
15. Ville Suominen IFLänken 19.29
16. Kim Käldman IFVOM 19.33
17. Severi Luoto IFLänken 20.07
18. Eero Viitikko IFLänken 20.32
DNS Henrik Ådjers IFLänken
DNS Anders Lindahl IFLänken
DNS Erolf Wiitala IFLänken
DNS Mikkel Knif IKFalken
DNS Mikko Pellinen TeuvRi
Herrar 40, 5.5 km
1. Mikko Alkula ABB Runners 19.45
Herrar 50, 5.5 km
1. Hans Byggmästar IFDrott 20.59
2. Ari Puranen IFDrott 21.40
Herrar 19, 4 km
1. Miika Tenhunen NivU 12.30
2. Joonas Rinne SaarijPu 12.45
3. Jonatan Lindqvist GamlakIF 14.35
4. Lauri Suomela VaasVa 17.13
5. Eetu Rajalehto IFLänken 17.40
Herrar 17, 4 km
1. Jussi Eskola JyväskKU 13.15
2. Niku Rintala TeuvRi 13.22
3. Miika Lehtinen JyväskKU 13.35
4. Alex Rauhala VasaIS 13.41
5. Kevin Sandell IKFalken 13.43
6. Rasmus Lang VasaIS 13.46
Damer allmän, 4km
1. Johanna Kykyri KälvTa 14.41
2. Päivi Knutar KälvTa 15.13
3. Katri Niemistö JyväskKU 15,43
4. Elina Myllymäki SeinäjSU 15.47
5. Johanna Ala-Pöntiö KälvTa 17.24
DNS Malin Andtfolk IFLänken
DNS Eija Kellokoski-Kari VetU
Damer 17, 4km
1. Heidi Kuuttinen IF Kraft 15.07
2. Lycke Karlsson VasaIS 15.24
3. Hanna Westerlund IF Drott 15.37
4. Alina Suomalainen KuortKu 15.52
5. Milla Seppä SuolU 16.03
6. Jenni Talvitie IlmajKi 16.14
7. Heini Ikonen HankasHa 16.20
8. Vera Rauhala VasaIS 16.31
9. Laura Talvitie IlmajKi 17.08
10. Ruut Honkola SoinSi 17.22
11 Sonja Katajamäki IFNykn 17.46
DNF Inna Anttila SaarijPu
DNS Janina Jahkola JyväskKU
Damer 19 , 4km
1. Sanni Taipalus LehtimJy 16.07
2. Malin Danielsson KristU 19.31
3. Rosaliina Vähäpesola VetU 19.52
DNS Pauliina Pulkki IFLänken
Damer 40, 4km
1. Ritva Mäki-Mantila-Pasanen SeinäjSU 16.17
Pojkar 12, 1.2 km
1. Aapo Pasanen SeinäjSU 4.54
2. Konsta Valtari VähänkVie 5.01
3. Ilkka Nyqvist VaasVa 5.12
4. Paavo Taittonen VähänkVie 5.19
5. Onni Ikonen HankasHa 5.43
Flickor 1.2 km
1. Veera Hakomäki VähänkVie 5.04
2. Siina Sahlberg VähänkVie 5.20
3. Meri Suomalainen TeuvRi 5.30
DNS Miisa Koskiaho KarijTa
Lagtävling Damer, allmän
1. Johanna Ala-Pöntiö KälvTa
Päivi Knutar KälvTa
Johanna Kykyri KälvTa
Lagtävling Herrar, allmän
1. Patrick Kronberg IF Länken
Christian Kronberg IF Länken
Jonas Lindell IF Länken
2. Ville Suominen IF Länken
Severi Luoto IF Länken
Eero Viitikko IF Länken
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...