Resultat: 31.08.2013 Vattenfall Föreningscup Giga final
Vattenfall Seuracup Giga finaali
Pedersören Urheilukeskus
31.8.2013
TULOKSET
Finaalin tulokset
1) Lempäälän Kisa 253
2) Raision Kuula 246,5
3) IF Sibbo Vargarna 228
4) Naantalin Löyly 226
5) Ilmajoen Kisailijat 222
6) IK Falken 204
7) Vammalan Seudun Voima 201
8) IF Drott 200
9) IF Femman 188,5
10) Lapuan Virkiä 158
11) Janakkalan Jana 137
12) Valkeakosken Haka 129
Lajikohtaiset tulokset
P11 150 m
1. Alexander Björkgren IFDrott 20,87
2. Matias Komi IFSibboV 22,02
3. Mikko Vesma RaisKu 22,20
4. Juho Kallio LapVi 22,27
5. Elias Kymäläinen NaantLöy 22,62
6. Markus Leppimaa LempKi 22,79
7. William Ekman IFFemman 22,86
8. Matias Norrena JanJa 22,97
9. Ville Virtanen IlmajKi 23,22
10. Elias Blomqvist IKFalken 23,23
11. Jeremias Saukola VammsVoi 23,62
12. Joona Lahtinen ValkHa 24,39
B-erä/heat Tuuli: +2,0
1. Elias Kymäläinen NaantLöy 22,62
2. Matias Norrena JanJa 22,97
3. Ville Virtanen IlmajKi 23,22
4. Elias Blomqvist IKFalken 23,23
5. Jeremias Saukola VammsVoi 23,62
6. Joona Lahtinen ValkHa 24,39
A-erä/heat Tuuli: +1,7
1. Alexander Björkgren IFDrott 20,87
2. Matias Komi IFSibboV 22,02
3. Mikko Vesma RaisKu 22,20
4. Juho Kallio LapVi 22,27
5. Markus Leppimaa LempKi 22,79
6. William Ekman IFFemman 22,86
P11 1000 m
1. Matias Vesma RaisKu 3.16,04
2. Johannes Virtanen NaantLöy 3.19,88
3. Leevi Antinaho LempKi 3.25,16
4. Otto Härkönen ValkHa 3.25,99
5. Paulus Lehtimäki IFSibboV 3.32,16
6. Josef Höglund IKFalken 3.33,24
7. Janne Koukkari IlmajKi 3.33,48
8. Johannes Åhman IFDrott 3.36,69
9. Ville Harju JanJa 3.36,70
10. Lucas Finskas IFFemman 3.39,05
11. Ilari Kansanaho VammsVoi 3.41,10
12. Niklas Hänninen LapVi 3.58,97
P11 Pituus/Längd
1. Severi Rautio RaisKu 4,16 -1,6
4,16 4,06 4,12 4,07
-1,6 -0,8 -2,1 -1,5
2. Kosti Sarpio JanJa 4,05 -2,0
3,95 3,92 3,83 4,05
-2,6 -1,8 -2,7 -2,0
3. Aaro Syväniemi IlmajKi 4,00 -1,7
3,79 3,93 3,83 4,00
-1,1 -1,4 -1,9 -1,7
4. Santtu Heikkinen LempKi 3,99 -2,3
3,94 3,90 3,81 3,99
-2,4 -1,5 -1,9 -2,3
5. Rasmus Lahti IFDrott 3,97 -2,6
3,97 3,96 3,89 3,93
-2,6 -2,1 -2,2 -1,4
6. Daniel Rautakoski NaantLöy 3,93 -2,4
3,93 3,68 3,37 3,92
-2,4 -1,8 -2,0 -2,1
7. Linus Edström IKFalken 3,89 -2,1
3,86 3,80 3,85 3,89
-1,3 -2,6 -2,4 -2,1
8. Patrick Tallbäck IFFemman 3,86 -2,4
3,70 3,78 3,86 X
-1,5 -1,7 -2,4
9. Matias Tulokas IFSibboV 3,79 -2,0
3,44 3,62 3,64 3,79
-2,8 -1,5 -1,5 -2,0
10. Santeri Yliselä LapVi 3,66 -2,3
3,66 3,64 3,64 3,55
-2,3 -2,1 -3,4 -1,4
11. Eelis Karjalainen ValkHa 3,31 -1,4
3,31 3,22 3,26 X
-1,4 -1,9 -1,7
12. Kim Välimäki VammsVoi 3,08 -1,5
2,77 3,08 3,03 3,03
-0,6 -1,5 -3,2 -2.6
P11 Keihäs/Spjut
1. Eemeli Aarnio NaantLöy 35,71
35,71 33,98 32,39 32,89
2. Oskari Käpyaho LapVi 33,38
33,38 29,67 X 30,96
3. Juha Närhi LempKi 29,36
28,66 29,36 28,21 X
4. Mikael Lehtimäki IFSibboV 28,68
28,68 26,39 25,07 23,54
5. Onni Ruokangas JanJa 27,87
X 24,52 25,27 27,87
6. Joonas Perkka IlmajKi 25,78
20,92 25,78 24,42 21,48
7. Valtteri Hujo VammsVoi 24,29
23,22 24,29 21,19 23,16
8. Tim Furunäs IFFemman 22,93
21,56 22,93 17,12 19,37
9. Rasmus Juonala RaisKu 21,56
21,56 18,32 16,65 19,79
10. Viktor Byggmästar IFDrott 21,34
20,99 21,34 19,79 19,93
11. Vili Koskinen ValkHa 21,33
19,30 21,33 20,28 20,05
12. David Björkman IKFalken 16,59
11,38 16,59 X X
P13 1000 m
1. Joonatan Junkkala VammsVoi 3.00,73
2. Aleksi Kivelä LempKi 3.06,33
3. Alexander Rönnskär IKFalken 3.08,46
4. Antti Vornanen IFDrott 3.10,23
5. Valtteri Niska LapVi 3.19,33
6. Frans Kajula RaisKu 3.21,01
7. Eemeli Moilanen IlmajKi 3.26,91
8. Jami Vepsä NaantLöy 3.30,37
9. William Glasberg IFFemman 3.32,96
10. Niklas Franzen IFSibboV 3.32,98
P13 60 m aj/h
1. Tomy Nurmesniemi ValkHa 10,16
2. Jere Ena IKFalken 10,45
3. Pauli Raitanen NaantLöy 10,53
4. Tobias Holmberg IFFemman 10,97
5. Julius Vitikainen RaisKu 11,15
6. Elliot Ahlberg IFSibboV 11,23
7. Julle Virtanen VammsVoi 11,94
8. Niilo Talvitie LapVi 11,99
9. Veikka Nieminen LempKi 12,16
10. Arne Räikkönen IFDrott 12,69
11. Osku Sipilä JanJa 12,80
12. Valtteri Moilanen IlmajKi 13,70
B-erä/heat Tuuli: +2,1
1. Julius Vitikainen RaisKu 11,15
2. Elliot Ahlberg IFSibboV 11,23
3. Julle Virtanen VammsVoi 11,94
4. Arne Räikkönen IFDrott 12,69
5. Osku Sipilä JanJa 12,80
6. Valtteri Moilanen IlmajKi 13,70
A-erä/heat Tuuli: +1,8
1. Tomy Nurmesniemi ValkHa 10,16
2. Jere Ena IKFalken 10,45
3. Pauli Raitanen NaantLöy 10,53
4. Tobias Holmberg IFFemman 10,97
5. Niilo Talvitie LapVi 11,99
6. Veikka Nieminen LempKi 12,16
P13 Korkeus/Höjd
1. Casper Tillander IFSibboV 164
135 140 145 148 151 154 156 158 160 162 164 166
O - XO - O O O XXO O 0 O XXX
2. Vilho Mänty LempKi 162
140 145 148 151 154 156 158 160 162 164 166
O O 0 XXO XO O XO XO O X- XX
3. Ari Latva-Koivisto IlmajKi 135
120 125 130 135 140
O O O O XXX
4. Micke Jyrkinen ValkHa 135
120 125 130 135 140
O O O XO XXX
5. Aapo Karvinen VammsVoi 130
120 125 130 135
O O O XXX
6. Mikael Rautakoski NaantLöy 130
115 120 125 130 135
XO O O O XXX
7. Alexander Kronholm IFFemman 125
110 115 120 125 130
O O O O XXX
7. Juho-Oskari Junttila RaisKu 125
115 120 125 130
O O O XXX
9. Adam Wikman IKFalken 125
105 110 115 120 125 130
O O O O XO XXX
10. Aron Höglund IFDrott 120
110 115 120 125
O O O XXX
11. Iikka Auvinen JanJa 120
105 110 115 120 125
O O XO O XXX
12. Vilho Luoma LapVi 120
110 115 120 125
O O XO XXX
P13 Moukari/Slägga
1. Markus Alajoki VammsVoi 40,37
38,05 X X 40,37
2. Rami Kankaanpää IlmajKi 34,81
33,07 34,35 34,25 34,81
3. Tuomas Välläri JanJa 27,74
25,85 25,38 26,67 27,74
4. Henrik Lehtimäki IFSibboV 27,39
23,82 X 27,39 25,39
5. Christian Tarvonen IKFalken 26,57
26,57 24,03 X X
6. Joel Streng IFDrott 23,44
23,44 21,50 21,69 22,80
7. Leevi Lipponen LempKi 23,00
21,69 20,88 23,00 21,68
8. Hermanni Suutala LapVi 21,80
21,80 X X X
9. Onni-Kalle Ojanen RaisKu 21,61
X 21,61 21,33 X
10. Onni Jaatinen IFFemman 18,05
18,05 17,02 16,66 15,92
Jeri Junninen NaantLöy NM
X X X X
P15 2000 m
1. Alex Svartsjö IFFemman 6.19,05
2. Kevin Sandell IKFalken 6.23,54
3. Markus Teijula NaantLöy 6.29,44
4. Ville Vornanen IFDrott 6.35,49
5. Christian Vänttinen RaisKu 6.36,03
6. Elias Sallinen ValkHa 6.49,79
7. Ilmari Kansanaho VammsVoi 6.57,84
8. Jaakko Hyrkäs LempKi 7.01,21
9. Ville Taipale LapVi 7.14,84
10. Aaro Mäki-Jouppila IlmajKi 7.54,81
11. Anton Grannas IFSibboV 8.05,32
12. Olli Harju JanJa 8.50,86
P15 100 m aj/h
1. Elias Ylöstalo IFSibboV 13,81
2. Santeri Kuusiniemi LempKi 14,34
3. Hannes Borgmästars IKFalken 15,43
4. Eetu Sola NaantLöy 16,61
5. Valtteri Oinonen VammsVoi 16,93
6. Juuso Triipponen RaisKu 17,08
7. Iikka Alingue JanJa 18,64
8. Niklas Sundström IFFemman 18,67
9. Simon Laituri IFDrott 19,16
B-erä/heat Tuuli: +1,7
1. Valtteri Oinonen VammsVoi 16,93
2. Iikka Alingue JanJa 18,64
3. Niklas Sundström IFFemman 18,67
4. Simon Laituri IFDrott 19,16
A-erä/heat Tuuli: +1,1
1. Elias Ylöstalo IFSibboV 13,81
2. Santeri Kuusiniemi LempKi 14,34
3. Hannes Borgmästars IKFalken 15,43
4. Eetu Sola NaantLöy 16,61
5. Juuso Triipponen RaisKu 17,08
P15 Seiväs/Stav
1. Valtteri Välläri JanJa 355
310 320 340 355 365
O - O O XXX
2. Anton Kunnas IFSibboV 310
260 270 280 290 300 310 320
O - XO XO O XXO XXX
3. Oskar Skoglund IFFemman 300
260 270 280 290 300 310
O O O O O XXX
4. Santeri Puhakka NaantLöy 290
230 240 250 260 270 280 290 300
O O - XO O O XO XXX
5. Isak Holm IKFalken 240
180 190 200 210 220 230 240 250
O O O O O XO XXO XXX
6. Oskari Saari LempKi 210
160 170 180 190 200 210 220
O O O O O XO XXX
7. Piko Suovanen RaisKu 190
130 140 150 160 170 180 190 200
O O O O O O O XXX
8. Kaappo Talvitie LapVi 190
150 160 170 180 190 200
O O XO O O XXX
9. Axel Sjöholm IFDrott 180
130 140 150 160 170 180 190
O XO XO O O XO XXX
P15 Kuula/Kula
1. Richard Nylund IKFalken 13,08
12,20 12,51 12,85 13,08
2. Juuso Petäjäsuo LempKi 12,21
11,15 12,11 12,21 X
3. Eetu Venesoja LapVi 11,85
10,06 10,78 X 11,85
4. Juho Hannuksela IlmajKi 10,75
10,62 10,34 10,73 10,75
5. Pyry Nikkanen NaantLöy 10,36
10,16 X 10,27 10,36
6. Aleksi Inkinen VammsVoi 9,85
9,85 9,63 9,27 9,84
7. Benjamin Merimaa IFDrott 9,65
9,61 9,64 9,41 9,65
8. Nicolas Guerrero IFSibboV 9,25
9,06 9,25 8,86 8,37
9. Robin Karlsson IFFemman 8,52
8,52 8,46 X X
10. Jonne Lahtinen ValkHa 8,26
7,53 7,45 8,26 8,11
11. Samuli Kosunen RaisKu 8,02
X 7,44 8,02 8,01
M/H17 300 m
1. Nahashon Njehia IlmajKi 37,15
2. Nico Nurmesniemi ValkHa 37,60
3. Simon Holmberg IFFemman 38,16
4. Miko Punto RaisKu 38,52
5. Jonatan Järn IKFalken 38,67
6. Antero Luotonen NaantLöy 38,69
7. Edward Lindberg IFSibboV 40,33
8. Jonathan Eklund IFDrott 40,60
9. Aleksi Hakala LapVi 41,83
10. Atte Järvelin LempKi 42,07
B-erä/heat
1. Miko Punto RaisKu 38,52
2. Edward Lindberg IFSibboV 40,33
3. Jonathan Eklund IFDrott 40,60
4. Aleksi Hakala LapVi 41,83
5. Atte Järvelin LempKi 42,07
A-erä/heat
1. Nahashon Njehia IlmajKi 37,15
2. Nico Nurmesniemi ValkHa 37,60
3. Simon Holmberg IFFemman 38,16
4. Jonatan Järn IKFalken 38,67
5. Antero Luotonen NaantLöy 38,69
M/H17 Pituus/Längd
1. Aleksi Haapala IlmajKi 6,20 +2,8 5,98 +1,6
5,98 X 1,54 6,20
+1,6 +2,3 +2,8
2. Benjamin Backman IFFemman 6,13 +2,2 5,86 +0,7
5,77 5,86 6,13 X
+1,6 +0,7 +2,2
3. Miro Rastas RaisKu 5,98 +2,4 5,90 +1,5
5,90 5,61 5,77 5,98
+1,5 +2,6 +2,5 +2,4
4. Matias Mustonen LempKi 5,75 +3,4 5,72 +1,6
X 5,72 5,73 5,75
+1,6 +2,8 +3,4
5. Tuomas Kleemola NaantLöy 5,61 +2,4 5,58 +1,8
X X 5,61 5,58
+2,4 +1,8
6. Henri Nokelainen IFSibboV 5,55 +2,7 5,50 +1,7
5,46 5,50 5,47 5,55
+1,5 +1,7 +1,9 +2,7
7. Tapio Tyynelä VammsVoi 5,39 +1,6
X X 5,39 5,33
+1,6 +2,9
8. Axel Vilpas ValkHa 5,35 +2,8 5,24 +1,5
X 5,24 5,35 5,30
+1,5 +2,8 +2,1
9. Joonas Kokko LapVi 5,20 +2,3 4,69 +2,0
5,20 5,02 4,69 5,09
+2,3 +2,4 +2,0 +2,6
10. Tim Salomäki IKFalken 5,14 +1,1
X 5,14 X 4,87
+1,1 +2,1
11. Anton Matkala IFDrott 5,01 +2,3 4,53 +2,0
5,01 4,52 3,45 4,53
+2,3 +1,9 +2,0 +2.0
M/H17 Kuula/Kula
1. Jonas Solvin IKFalken 13,20
11,85 13,00 12,83 13,20
2. Matias Hannuksela IlmajKi 12,06
12,06 11,76 11,98 X
3. Mikko Suominen RaisKu 11,16
10,38 10,98 10,74 11,16
4. Vesa Kleemola NaantLöy 10,98
10,98 X 10,63 10,49
5. Asikainen Antton LempKi 10,21
9,32 10,14 10,21 10,20
6. Glenn Moring IFSibboV 8,79
8,79 X X 8,39
7. Aapo Hiltunen LapVi 8,76
7,44 8,11 8,65 8,76
8. Niko Hernesniemi IFDrott 8,62
8,12 8,30 8,62 7,59
T/F11 150 m
1. Johanna Kylmänen RaisKu 20,21
2. Pilvi Jalo VammsVoi 21,79
3. Edda Finnila Broman IFFemman 21,96
4. Essi Hannuksela IlmajKi 22,20
5. Jenna Auremaa NaantLöy 22,46
6. Victoria Knape IFSibboV 22,83
7. Lova Forsman IFDrott 23,47
8. Ilona Mononen JanJa 23,90
9. Oona Laurila LapVi 24,03
10. Kristiina Laitinen LempKi 24,13
11. Julia Nylund IKFalken 24,62
12. Venla Konola ValkHa 25,60
B-erä/heat Tuuli: +1,1
1. Lova Forsman IFDrott 23,47
2. Ilona Mononen JanJa 23,90
3. Oona Laurila LapVi 24,03
4. Kristiina Laitinen LempKi 24,13
5. Julia Nylund IKFalken 24,62
6. Venla Konola ValkHa 25,60
A-erä/heat Tuuli: +2,5
1. Johanna Kylmänen RaisKu 20,21
2. Pilvi Jalo VammsVoi 21,79
3. Edda Finnila Broman IFFemman 21,96
4. Essi Hannuksela IlmajKi 22,20
5. Jenna Auremaa NaantLöy 22,46
6. Victoria Knape IFSibboV 22,83
T/F11 1000 m
1. Julia Junkkala VammsVoi 3.31,18
2. Linnea Loukola RaisKu 3.33,76
3. Susanna Kernen LempKi 3.34,40
4. Litea Lindahl IFFemman 3.45,06
5. Victoria Lindberg IFSibboV 3.47,97
6. Linn Ahlskog IKFalken 3.48,74
7. Neea Rantala IlmajKi 3.48,92
8. Aino Vuorinen ValkHa 3.49,21
9. Pinja Kourula JanJa 3.49,26
10. Jutta Koski NaantLöy 3.51,37
11. Pihla Jaatinen LapVi 3.59,80
12. Isabella Jansson IFDrott 4.03,10
T/F11 Pituus/Längd
1. Aada Aho RaisKu 4,08 -2,0
4,08 4,07 3,98 3,83
-2,0 -2,1 -0,4 -2,1
2. Ellen Sabel IFFemman 3,89 -1,5
3,75 3,80 3,89 3,52
-2,0 -0,7 -1,5 -2,0
3. Linnea Aho VammsVoi 3,81 -2,7
3,79 3,79 3,74 3,81
-1,7 -0,2 -1,7 -2,7
4. Matilda Nyman IFDrott 3,76 -2,6
3,61 3,64 3,76 3,71
-2,3 -2,3 -2,6 -1,6
5. Ilana Onnela NaantLöy 3,73 -0,7
3,56 3,73 3,71 3,52
-1,9 -0,7 -2,2 -1,6
6. Annukka Etelämäki IlmajKi 3,65 -2,2
3,65 3,64 3,55 3,64
-2,2 -2,3 -1,2 -1,8
7. Malin Tillander IFSibboV 3,63 -1,6
X 3,63 3,61 3,63
-1,6 -2,2 -1,5
8. Alicia Björkvik IKFalken 3,49 -1,9
3,49 3,39 3,28 3,43
-1,9 -1,8 -1,4 +2,4
9. Saana Niska LapVi 3,46 -0,8
3,27 3,33 3,46 X
-2,1 -2,5 -0,8
10. Veera Alanen LempKi 3,44 -3,7
3,44 3,33 3,03 3,43
-3,7 -1,7 -2,4 -1,7
11. Veera Karjalainen ValkHa 3,44 -1,6
3,04 3,28 3,44 3,24
-2,7 -2,4 -1,6 -1,0
12. Saana Kuusinen JanJa 3,19 -1,9
X X 3,19 3,06
-1,9 -1,7
T/F11 Keihäs
1. Silja Kosonen RaisKu 30,66
30,66 27,55 27,13 25,74
2. Pinja Kianta LempKi 29,30
29,17 22,83 28,64 29,30
3. Elin Källberg IFFemman 26,30
25,22 26,30 25,76 21,69
4. Meri Elomaa VammsVoi 22,14
18,52 22,14 20,24 17,20
5. Fanny Hansen NaantLöy 21,96
18,63 20,26 21,96 19,57
6. Wilma Hautamäki IKFalken 19,87
19,87 17,04 18,59 19,20
7. Senja Pantti IFSibboV 18,34
18,34 18,23 X 17,55
8. Sofia Karjanlahti IlmajKi 18,03
17,07 17,37 15,69 18,03
9. Iida Venesoja LapVi 16,24
15,33 14,81 16,24 15,00
10. Adela Grön IFDrott 12,34
8,61 8,84 12,34 9,49
11. Asta Tolvanen ValkHa 11,43
11,43 X X 11,07
T/F13 1000 m
1. Nathalie Blomqvist IKFalken 3.10,36
2. Venla Ranta LempKi 3.11,10
3. Sanni Kuusinen JanJa 3.23,40
4. Sofia Triipponen RaisKu 3.25,41
5. Noora Rintala VammsVoi 3.31,42
6. Tiina Puranen IFDrott 3.33,73
7. Annika Latva-Koivisto IlmajKi 3.36,31
8. Ida Antus IFFemman 3.39,47
9. Mette Mykkänen NaantLöy 3.40,18
10. Maija Suutala LapVi 3.41,80
11. Yvonne Jussila IFSibboV 3.56,40
T/F13 60 m aj/h
1. Nea Karppinen LempKi 9,65
2. Emma Kosonen ValkHa 10,36
3. Elin Mickos IFSibboV 10,40
4. Emilia Kokko LapVi 10,46
5. Sanni Säntti IlmajKi 10,49
6. Siri Savolainen NaantLöy 10,51
7. Minja Dahlberg RaisKu 10,69
8. Wilma Dahlman IKFalken 11,13
9. Sofie Westerlund IFDrott 11,45
10. Saaga Mäkitammi JanJa 11,96
11. Erika Laitinen VammsVoi 12,03
12. Josefin Korpela IFFemman 12,72
B-erä/heat Tuuli: +0,5
1. Minja Dahlberg RaisKu 10,69
2. Wilma Dahlman IKFalken 11,13
3. Sofie Westerlund IFDrott 11,45
4. Saaga Mäkitammi JanJa 11,96
5. Erika Laitinen VammsVoi 12,03
6. Josefin Korpela IFFemman 12,72
A-erä/heat Tuuli: +1,8
1. Nea Karppinen LempKi 9,65
2. Emma Kosonen ValkHa 10,36
3. Elin Mickos IFSibboV 10,40
4. Emilia Kokko LapVi 10,46
5. Sanni Säntti IlmajKi 10,49
6. Siri Savolainen NaantLöy 10,51
T/F13 Korkeus/Höjd
1. Melina Pykälämaa NaantLöy 150
135 138 141 144 146 148 150 153
O O XO O O - XO XXX
2. Maisa Laakso IFDrott 144
135 138 141 144 146
XO XO O XXO XXX
3. Elle Haapoja LapVi 141
120 125 130 135 138 141 144
O O XO O O XXO XXX
4. Suvi Uschanow RaisKu 138
120 125 130 135 138 141
O O O O XXO XXX
5. Ellen Rinta-Jaskari IlmajKi 138
115 120 125 130 135 138 141
O O O O XXO XXO X--
6. Jenna Pohjonen JanJa 135
125 130 135 138
O O O XXX
7. Veera Paloniemi LempKi 135
120 125 130 135 138
O O O XO XXX
8. Aava Jaatinen IFFemman 130
115 120 125 130 135
O O O O XXX
9. Jessica Laxen IFSibboV 125
100 105 110 115 120 125 130
O - O O O O XXX
10. Jemina Konola ValkHa 120
105 110 115 120 125
O O O O XXX
11. Elisa Lähde VammsVoi 120
100 105 110 115 120 125
O XO O XO O XXX
12. Charlotte Sassila IKFalken 120
115 120 125
O XO XXX
T/F13 Moukari/Slägga
1. Sara Killinen LapVi 32,56
32,07 X X 32,56
2. Josefina Karjanlahti IlmajKi 31,47
30,88 31,47 X 30,77
3. Sanni Kuparinen JanJa 29,99
23,64 25,13 X 29,99
4. Sanni Junninen NaantLöy 29,20
X 29,20 X X
5. Emelie Sandvik IFDrott 25,19
25,19 24,50 24,87 23,68
6. Jasmin Juujärvi LempKi 23,87
X X 23,87 X
7. Evita Lindahl IFFemman 22,85
20,12 22,85 22,28 X
8. Carolina Granö IKFalken 21,82
X 21,82 X 19,98
9. Elisa Kurikka IFSibboV 20,39
20,39 19,00 17,35 19,98
10. Miia-Riina Pietiläinen ValkHa 16,24
X 16,24 15,99 15,12
11. Tytti Silvan RaisKu 14,95
X 14,16 14,48 14,95
12. Venla Välläri VammsVoi 13,76
11,86 11,19 12,40 13,76
T/F15 2000 m
1. Klaara Leponiemi LempKi 7.02,29
2. Eevi Siniketo IlmajKi 7.03,99
3. Karoliina Iso-Ropo VammsVoi 7.07,19
4. Erika Westerlund IFDrott 7.27,29
5. Sonja Lahtinen ValkHa 7.34,65
6. Jenna Laamanen NaantLöy 7.34,81
7. Antonia Holmgren IFSibboV 8.07,00
8. Eveliina Karlsson IKFalken 8.11,56
9. Viveka Loukola RaisKu 8.26,26
10. Alina Bergvik IFFemman 9.14,71
Inka Kaartokallio JanJa DNS
T/F15 80 m aj/h
1. Tanja Lähdekorpi LempKi 12,45
2. Fanny Kaitfors IFDrott 12,60
3. Venla Määttä NaantLöy 13,20
4. Janina Keronen VammsVoi 13,54
5. Nella Tuuri LapVi 13,69
6. Sofia Olin RaisKu 13,99
7. Minja Sundén IFSibboV 14,27
8. Anu Puisti JanJa 14,62
9. Sandra Wiklund IFFemman 14,63
10. Jenni Talvitie IlmajKi 14,74
11. Nea Sandström ValkHa 15,02
12. Elin Björk IKFalken 16,95
B-erä/heat Tuuli: +0,9
1. Venla Määttä NaantLöy 13,20
2. Minja Sundén IFSibboV 14,27
3. Sandra Wiklund IFFemman 14,63
4. Jenni Talvitie IlmajKi 14,74
5. Nea Sandström ValkHa 15,02
6. Elin Björk IKFalken 16,95
A-erä/heat Tuuli: +1,8
1. Tanja Lähdekorpi LempKi 12,45
2. Fanny Kaitfors IFDrott 12,60
3. Janina Keronen VammsVoi 13,54
4. Nella Tuuri LapVi 13,69
5. Sofia Olin RaisKu 13,99
6. Anu Puisti JanJa 14,62
T/F15 Seiväs/Stav
1. Amanda Parkkinen IFDrott 250
210 220 230 240 250 260
O O O XO O XXX
2. Anniina Kivimäki LapVi 250
170 180 190 200 210 220 230 240 250
O - O O O XO O O XXO
3. Tilda Borgmästars IKFalken 250
190 200 210 220 230 240 250 260
O O O O O XXO XXO XXX
4. Henna Mettalo LempKi 240
220 230 240
O O XO
5. Linda Ranta NaantLöy 190
140 160 170 180 190 200
O O XO XO XXO XXX
6. Emmy Wikström IFSibboV 180
140 150 160 170 180 190
O - O O O XXX
7. Ella Junnila VammsVoi 160
140 150 160
O O O
8. Madeleine Glasberg IFFemman 160
140 150 160 170
XO O XXO XXX
9. Sofia Haapala RaisKu 150
130 140 150 160
O O XO XXX
Maisa-Iida Koskela JanJa NH
T/F15 Kuula/Kula
1. Andrea Österman IFSibboV 11,01
11,01 11,01 X 10,61
2. Jenna Toivonen ValkHa 10,73
X 10,63 X 10,73
3. Laura Talvitie IlmajKi 10,58
9,00 10,58 10,20 9,91
4. Jennie Nylund IKFalken 9,00
8,99 9,00 8,99 8,80
5. Elise Ruusunen RaisKu 8,78
X 8,66 8,59 8,78
6. Sofia Hupponen NaantLöy 8,29
7,91 8,29 X 8,26
7. Sonja Koivu LempKi 8,16
7,59 8,16 7,94 8,06
8. Roosa Rintala VammsVoi 7,58
7,58 7,14 7,31 7,48
9. Noora Hakala LapVi 7,53
6,60 7,53 7,29 7,30
10. Nelli Kostekivi JanJa 7,44
X 7,44 X 6,17
11. Linnèa Nyman IFDrott 7,40
6,38 7,40 6,89 X
N/D17 300 m
1. Aino Tapio IFSibboV 42,07
2. Eerika Reunanen LempKi 42,97
3. Jonna Alkula IlmajKi 43,22
4. Jessica Andersson IFDrott 44,07
5. Kaisa Linnikko VammsVoi 45,43
6. Johanna Forss IFFemman 45,84
7. Emilia Rantala JanJa 47,68
8. Stina Seitsonen RaisKu 47,84
9. Janina Eklund IKFalken 48,25
10. Suvi Nikkola ValkHa 50,29
11. Janette Eranto NaantLöy 50,84
B-erä/heat
1. Kaisa Linnikko VammsVoi 45,43
2. Emilia Rantala JanJa 47,68
3. Janina Eklund IKFalken 48,25
4. Suvi Nikkola ValkHa 50,29
5. Janette Eranto NaantLöy 50,84
A-erä/heat
1. Aino Tapio IFSibboV 42,07
2. Eerika Reunanen LempKi 42,97
3. Jonna Alkula IlmajKi 43,22
4. Jessica Andersson IFDrott 44,07
5. Johanna Forss IFFemman 45,84
6. Stina Seitsonen RaisKu 47,84
N/D17 Pituus/Längd
1. Sara Papunen JanJa 5,16 +2,7
5,00 5,16 4,97 X
+2,7 +2,7 +2,6
2. Sonja Kenkkilä IlmajKi 4,98 +1,5
4,85 4,98 4,88 4,70
+0,5 +1,5 +1,8 +1,5
3. Katri Helttula VammsVoi 4,96 +2,3 4,94 +2,0
4,91 4,94 4,86 4,96
+2,9 +2,0 +2,1 +2,3
4. Stella Westerlund IFSibboV 4,66 +2,6 4,57 +1,7
4,48 4,57 4,66 4,51
+1,5 +1,7 +2,6 +2,5
5. Mia Österback IFDrott 4,65 +1,8
4,31 4,65 4,49 4,56
+2,9 +1,8 +1,7 +2,6
6. Karoliina Kujanpää ValkHa 4,65 +2,5 4,16 +1,6
4,16 4,65 X X
+1,6 +2,5
7. Roosa Rausio RaisKu 4,61 +1,8
4,61 4,47 4,49 3,78
+1,8 +2,1 +2,8 +1,8
8. Heli Killinen LapVi 4,60 +2,1 4,09 +1,7
X 4,60 4,09 4,44
+2,1 +1,7 +2,2
9. Joa Hänninen LempKi 4,52 +1,8
4,29 4,52 4,31 4,38
+1,1 +1,8 +1,6 +2,1
10. Emelie Heir IFFemman 4,46 +2,2 4,21 +1,2
4,21 4,46 - -
+1,2 +2,2
11. Jasmine Eranto NaantLöy 4,24 +2,5 4,10 +1,7
4,20 4,10 3,88 4,24
+2,1 +1,7 +3,2 +2,5
12. Jonna Mäkitalo IKFalken 3,98 +1,7
3,98 - - -
+1,7
N/D17 Kuula/Kula
1. Liisa Laikko VammsVoi 12,37
12,15 X 12,37 12,10
2. Jenny Wiklund IFFemman 11,05
10,95 X 11,05 11,01
3. Meri Uschanow RaisKu 9,56
9,55 9,42 9,56 9,39
4. Noora Talvitie IlmajKi 9,31
9,02 9,29 9,12 9,31
5. Hilma Koskinen JanJa 9,04
9,04 9,04 X X
6. Alexandra Kasdaglis ValkHa 8,65
6,97 X 8,65 7,59
7. Sofia Roos IKFalken 8,51
X X 8,16 8,51
8. Oona Janatuinen LempKi 8,32
8,01 7,88 7,86 8,32
9. Hanna Westerlund IFDrott 8,22
8,22 7,87 8,11 8,13
10. Essi Lahtinen NaantLöy 8,05
7,74 7,26 8,05 7,95
11. Karoliina Kivimäki LapVi 7,61
7,05 7,20 7,61 7,46
12. Belinda Wickholm IFSibboV 7,26
7,25 7,02 7,26 6,99
Sukkulaviesti/masstafett 16 x 60 m
1. Lempäälän Kisa 2.16,4
Pinja Kianta, Markus Leppimaa, Susanna Kernen, Leevi Kivelä, Nea Karppinen, Vilho Mänty, Johanna Ranta, Veikka Nieminen, Noora Leppimaa, Santeri Kuusiniemi, Sonja Koivu, Juuso Petäjäsuo, Joa Hänninen, Atte Järvelin, Eerika Reunanen, Matias Mustonen
2. If Sibbo-Vargarna 2.19,4
Victoria Knape, Matias Komi, Malin Tillander, Matias Tulokas, Elin Mickos, Elliot Ahlberg, Jessica Laxen, Casper Tillander, Andrea Österman, Jonathan Nsukami, Emmy Wikström, Elias Ylöstalo, Stella Westerlund, Edward Lindberg, Aino Tapio, Henri Nokelainen
3. Raision Kuula 2.19,5
Johanna Kylmänen, Severi Rautio, Sirke Seitsonen, Mikko Vesma, Minja Dahlberg, Frans Kajula, Sofia Triipponen, Julius Vitikainen, Sofia Olin, Christian Vänttinen, Elise Ruusunen, Juuso Triipponen, Roosa Rausio, Miro Rastas, Linda Julin, Miko Punto
4. If Drott 2.20,7
Lova Forsman, Alexander Björkgren, Matilda Nyman, Johan Nygård, Sofie Westerlund, Antti Vornanen, Maisa Laakso, Arne Räikkönen, Bianca Sundell, Ville Vornanen, Fanny Kaitfors, Simon Laituri, Mia Österback, Anton Matkala, Jessica Andersson, Jonathan Eklund
5. Naantalin Löyly 2.20,8
Jenna Auremaa, Elias Kymäläinen, Ida Ojala, Pauli Raitanen, Siri Savolainen, Johannes Virtanen, Melina Pykälämaa, Mikael Rautakoski, Venla Määttä, Santeri Puhakka, Jenna Laamanen, Markus Teijula, Julia Auremaa, Vesa Kleemola, Jasmine Eranto, Tuomas Kleemola
6. Ik Falken 2.21,2
Wilma Hautamäki, David Wikman, Alicia Björkvik, Linus Edström, Charlotte Sassila, Adam Wikman, Wilma Dahlman, Alexander Rönnskär, Pernilla Häggblom, Rasmus Envall, Emilia Mårtens, Hannes Borgmästars, Janina Eklund, Jonatan Järn, Nicolina Tuomi, Viktor Finnholm
7. Vammalan Seudun Voima 2.22,2
Pilvi Jalo, Jeremias Saukola, Petra Jalo, Ilmari Kansanaho, Erika Laitinen, Markus Alajoki, Noora Rintala, Joonatan Junkkala, Ella Junnila, Valtteri Oinonen, Janina Keronen, Aleksi Inkinen, Kaisa Linnikko, Julle Virtanen, Katri Helttula, Tapio Tyynelä
8. If Femman 2.22,2
Edda Finnila Broman, William Ekman, Ellen Sabel, Lucas Finskas, Evita Lindahl, Tobias Holmberg, Josefin Korpela, William Glasberg, Alina Bergvik, William Antus, Sandra Wiklund, Alex Svartsjö, Emelie Heir, Simon Holmberg, Johanna Forss, Benjamin Backman
9. Ilmajoen Kisailijat 2.22,2
Essi Hannuksela, Aaro Syväniemi, Annukka Etelämäki, Ville Virtanen, Ellen Rinta-Jaskari, Rami Kankaanpää, Sanni Säntti, Ari Latva-Koivisto, Laura Talvitie, Aaro Mäki-Jouppila, Eevi Siniketo, Juho Hannuksela, Jonna Alkula, Aleksi Haapala, Sonja Kenkkilä, Matias Hannuksela
10. Lapuan Virkiä 2.25,2
Oona Laurila, Santeri Yliselä, Pihla Jaatinen, Juho Kallio, Emilia Kokko, Niilo Talvitie, Elle Haapoja, Hermanni Suutala, Nella Tuuri, Leevi Talvitie, Anniina Kivimäki, Kaappo Talvitie, Karoliina Kivimäki, Aleksi Hakala, Heli Killinen, Joonas Kokko
11. Valkeakosken Haka 2.25,3
Veera Karjalainen, Vili Koskinen, Aino Vuorinen, Otto Härkönen, Emma Kosonen, Micke Jyrkinen, Jemina Konola, Tomy Nurmesniemi, Nea Sandström, Jonne Lahtinen, Jenna Toivonen, Elias Sallinen, Suvi Nikkola, Axel Vilpas, Karoliina Kujanpää, Nico Nurmesniemi
Alla resultat 2024
Äldre resultat
- Tryck här för att ladda äldre resultat...