Resultat: 29.05.2012 DT i Nykarleby

DT i Nykarleby / PK Uudessakaarlepyyssä
Skogsvallen, Nykarleby
29.5.2012

RESULTAT / TULOKSET

H/M 100 m                      +1,0
  1. Christoffer Envall                      IK Falken                          11,26


H/M 1500 m
  1. Jonas Ingo                              Vasa IS                          4.29,01

H Höjd / M Korkeus
  1. Richard Östman                          IF VOM                               200
        
        

H Diskus / M Kiekko
  1. Simon Solvin                            IK Falken                          32,07
              -  30,25      -  32,07      -      -

P9 60 m
  1. Michael Rännar                          If Vom                             10,10
  2. Elias Blomqvist                         IK Falken                          10,16
  3. William Forsbacka                       IK Falken                          10,21
  4. Leonard Markén                          If Vom                             10,32
  5. David Wikman                            IK Falken                          10,52
  6. William Back                            IF Nykarlebynejden                 10,63
  7. Robin Söderström                        IK Falken                          11,05
  8. Adam Björk                              IK Falken                          11,35
  9. Amos Nordström                          If Nykarlebynejden                 11,57
 10. Jacob Björklund                         IK Falken                          11,66
 11. Jimi Pryyl                              Ik Falken                          12,40

Heat 1                 +1,5
  1. Michael Rännar                          If Vom                             10,10
  2. David Wikman                            IK Falken                          10,52
  3. William Back                            IF Nykarlebynejden                 10,63
  4. Robin Söderström                        IK Falken                          11,05
  5. Adam Björk                              IK Falken                          11,35
  6. Jimi Pryyl                              Ik Falken                          12,40

Heat 2                 +1,6
  1. Elias Blomqvist                         IK Falken                          10,16
  2. William Forsbacka                       IK Falken                          10,21
  3. Leonard Markén                          If Vom                             10,32
  4. Amos Nordström                          If Nykarlebynejden                 11,57
  5. Jacob Björklund                         IK Falken                          11,66

P9 600 m
  1. Leonard Markén                          If Vom                           2.06,74
  2. William Back                            IF Nykarlebynejden               2.08,97
  3. Elias Blomqvist                         IK Falken                        2.18,81
  4. William Forsbacka                       IK Falken                        2.20,81
  5. Adam Björk                              IK Falken                        2.25,41
  6. Robin Söderström                        IK Falken                        2.27,43
  7. David Wikman                            IK Falken                        2.34,87
  8. Herman Höglund                          IK Falken                        2.36,00

P9 Längd/Pituus
  1. Michael Rännar                          If Vom                               324
          3,24
  2. Elias Blomqvist                         IK Falken                            323
          3,23
  3. Leonard Markén                          If Vom                               312
          3,12
  4. William Forsbacka                       IK Falken                            303
          3,03
  5. Robin Söderström                        IK Falken                            297
          2,97
  5. David Wikman                            IK Falken                            297
          2,97
  7. William Back                            IF Nykarlebynejden                   292
          2,92
  8. Herman Höglund                          IK Falken                            273
          2,73
  9. Adam Björk                              IK Falken                            267
          2,67
 10. Jacob Björklund                         IK Falken                            262
          2,62
 11. Amos Nordström                          If Nykarlebynejden                   259
          2,59
 12. Jimi Pryyl                              Ik Falken                            217
          2,17

P11 60 m                      +1,8
  1. Adam Wikman                             IK Falken                           9,05
  2. Nico Kahari                             Ik Falken                           9,58
  3. Christian Tarvonen                      Ik Falken                           9,90
  4. Fredrik Björkqvist                      IF Åsarna                          10,24

P11 600 m
  1. Isak Holm                               IK Falken                        2.04,08
  2. Josef Höglund                           IK Falken                        2.08,26
  3. Johan Friman                            IF VOM                           2.30,25

P11 Längd/Pituus
  1. Adam Wikman                             IK Falken                            402
          4,02
  2. Isak Holm                               IK Falken                            387
          3,87
  3. Josef Höglund                           IK Falken                            358
          3,58
  4. Fredrik Björkqvist                      IF Åsarna                            330
          3,30
  5. Johan Friman                            IF VOM                               286
          2,86

P11 Diskus/Kiekko
  1. Adam Wikman                             IK Falken                          17,69
          17,69
  2. Isak Holm                               IK Falken                          17,48
          17,48
  3. Christian Tarvonen                      Ik Falken                          14,31
          14,31

P13 60 m
  1. Rasmus Envall                           IK Falken                           8,49
  2. Markus Storbacka                        IF Åsarna                           8,56
  3. Rickard Nygård                          IF VOM                              8,66
  4. Axel Hedman                             If Nykarlebynejden                  8,82
  5. Tony Nygård                             IK Falken                           9,09
  6. Eemil Ali-Haapala                       Kaustisen Pohjan-Veikot             9,10
  7. Casper Söderström                       IK Falken                           9,17
  8. Alexander Rönnskär                      IK Falken                           9,31
  9. Joakim Häggman                          IK Falken                           9,81
 10. Elias Nordström                         IF Nykarlebynejden                  9,95

Heat 1                 +0,7
  1. Markus Storbacka                        IF Åsarna                           8,56
  2. Axel Hedman                             If Nykarlebynejden                  8,82
  3. Tony Nygård                             IK Falken                           9,09
  4. Eemil Ali-Haapala                       Kaustisen Pohjan-Veikot             9,10
  5. Casper Söderström                       IK Falken                           9,17

Heat 2                 +1,5
  1. Rasmus Envall                           IK Falken                           8,49
  2. Rickard Nygård                          IF VOM                              8,66
  3. Alexander Rönnskär                      IK Falken                           9,31
  4. Joakim Häggman                          IK Falken                           9,81
  5. Elias Nordström                         IF Nykarlebynejden                  9,95

P13 1500 m
  1. Alexander Rönnskär                      IK Falken                        5.35,95
  2. Tony Nygård                             IK Falken                        6.04,73
  3. Eric Lillkvist                          Ik Falken                        6.40,26
  4. Robin Backlund                          IK Falken                        6.40,80

P13 Längd/Pituus
  1. Rasmus Envall                           IK Falken                            441 +2,7
          4,41
  2. Eemil Ali-Haapala                       Kaustisen Pohjan-Veikot              433 +1,5
          4,33
  3. Markus Storbacka                        IF Åsarna                            418 +1,3
          4,18
  4. Rickard Nygård                          IF VOM                               417 +2,6
          4,17
  5. Antti Vornanen                          If Drott                             412 +1,0
          4,12
  6. Levi Backholm                           Vasa IS                              384 +2,1
          3,84
  7. Elias Nordström                         IF Nykarlebynejden                   350 +0,8
          3,50
  8. Casper Söderström                       IK Falken                            349 -1,0
          3,49
  9. Joakim Häggman                          IK Falken                            324 +2,6
          3,24

P13 Diskus/Kiekko
  1. Tobias Östman                           IK Falken                          21,92
          21,92
  2. Eemil Ali-Haapala                       Kaustisen Pohjan-Veikot            21,69
          21,69
  3. Robin Backlund                          IK Falken                          19,67
          19,67
  4. Eric Lillkvist                          Ik Falken                          19,46
          19,46
  5. Antti Vornanen                          If Drott                           19,20
          19,20

P15 100 m                      +0,3
  1. Dennis Sundqvist                        IF Nykarlebynejden                 12,93
  2. Simon Nordström                         IF Nykarlebynejden                 13,25
     Nicolas Peltoniemi                      IF Drott                             DNS

P15 2000 m
  1. Alex Rauhala                            Vasa Is                          6.37,06
  2. Rasmus Lang                             Vasa Is                          7.02,28

P15 Höjd/Korkeus
  1. Simon Nordström                         IF Nykarlebynejden                   155
  2. Hannes Borgmästars                      Ik Falken                            145

P15 Spjut/Keihäs
  1. William Kojola                          Vasa IS                            51,47
              -  51,34  44,73  45,46      -  51,47
  2. Jonas Solvin                            IK Falken                          39,21
          36,98  33,84  38,18  39,21      -  34,89
  3. Linus Ljung                             Larsmo IF                          35,75
          35,75  33,92      -  34,07  33,04      -

H17/M17 100 m                      +1,1
  1. Benjamin Fridlund                       IF Nykarlebynejden                 11,62
  2. Viktor Finnholm                         IK Falken                          11,85

H17/M17 3000 m
  1. Jesper Bengs                            If Femman                        9.50,31

H17 Höjd / M17 Korkeus
  1. Aleksi Kleimola                         Toholammin Urheilijat                165
        

H17 Slägga / M17 Moukari
  1. Evert Vikman                            IF Åsarna                          59,43
          59,43  58,61  58,59      -  56,81  57,38
  2. Henrik Stubb                            IK Falken                          45,17
              -      -  45,17      -  44,64  44,08
  3. Edward Knutar                           Ik Falken                          37,94
              -  31,41  37,94      -      -      -

H17 Spjut / M17 Keihäs
  1. Edward Knutar                           Ik Falken                          45,74
          42,51  39,70  45,74      -      -      -

H19/M19 100 m                      +1,0
  1. Axel Pelander                           Gamlakarleby If                    11,56
  2. Conny Finne                             Larsmo IF                          11,58
  3. Simon Haglund                           Larsmo If                          11,64
  4. David Rönnqvist                         IK Falken                          11,81
  5. Daniel Envall                           IK Falken                          12,11

H19 Slägga / M19 Moukari
  1. Simon Solvin                            IK Falken                          53,32
          51,88      -  49,33  53,32  51,89  52,17

H19 Spjut / M19 Keihäs
  1. Jona Nylund                             Ik Falken                          52,60
          52,60      -  52,09      -  50,48  50,70
  2. John Käldman                            IK Falken                          51,62
          51,62  50,78      -      -      -  49,71
  3. Mikael Änäkkälä                         Toholammin Urheilijat              48,63
          48,63  46,11  45,36  44,53  47,28  48,46

D Diskus / N Kiekko
  1. Hanna Rintamäki                         IF Femman                          44,03
          40,96      -      -  43,35      -  44,03
  2. Emmelie Knutar                          Ik Falken                          26,89
          26,89  26,55  26,30      -  26,16  26,06

D Slägga / N Moukari
  1. Lena Solvin                             IF Nykarlebynejden                 62,34
          56,58  62,34  61,62  62,04  61,54      -
  2. Heidi Sandkulla                         IF Åsarna                          46,09
              -  46,09      -  45,13      -      -
  3. Katarina Myllymäki                      IF Femman                          44,45
              -  44,45  41,93      -      -  43,95
  4. Emmelie Knutar                          Ik Falken                          34,21
              -  30,85  34,21      -  31,75  32,97

F9/T9 60 m
  1. Andrea Rönnskär                         Ik Falken                          10,10
  2. Wilma Hautamäki                         IK Falken                          10,27
  3. Alma Hedman                             If Nykarlebynejden                 10,37
  4. Teodora Westerlund                      If Drott                           10,66
  5. Charlotta Sandkulla                     IF Åsarna                          10,72
  6. Emmi Parhiala                           IK Falken                          10,80
  7. Chantalle Finne                         Ik Falken                          11,75
  8. Sofia Hagman                            IK Falken                          11,78
  9. Carolina Granö                          IK Falken                          18,93

Heat 1                 +2,0
  1. Wilma Hautamäki                         IK Falken                          10,27
  2. Teodora Westerlund                      If Drott                           10,66
  3. Charlotta Sandkulla                     IF Åsarna                          10,72
  4. Emmi Parhiala                           IK Falken                          10,80
  5. Chantalle Finne                         Ik Falken                          11,75

Heat 2                 +1,0
  1. Andrea Rönnskär                         Ik Falken                          10,10
  2. Alma Hedman                             If Nykarlebynejden                 10,37
  3. Sofia Hagman                            IK Falken                          11,78
  4. Carolina Granö                          IK Falken                          18,93

F9/T9 600 m
  1. Alma Hedman                             If Nykarlebynejden               2.21,46
  2. Teodora Westerlund                      If Drott                         2.28,09
  3. Emmi Parhiala                           IK Falken                        2.31,69
  4. Frida Achren                            If Vom                           2.32,53
  5. Chantalle Finne                         Ik Falken                        2.34,53
  6. Hilda Hautamäki                         IK Falken                        3.18,20

F9 Längd / T9 Pituus
  1. Andrea Rönnskär                         Ik Falken                            354
          3,54
  2. Alma Hedman                             If Nykarlebynejden                   340
          3,40
  3. Teodora Westerlund                      If Drott                             316
          3,16
  4. Wilma Hautamäki                         IK Falken                            314
          3,14
  5. Charlotta Sandkulla                     IF Åsarna                            299
          2,99
  6. Emmi Parhiala                           IK Falken                            290
          2,90
  7. Sofia Hagman                            IK Falken                            227
          2,27
  8. Carolina Granö                          IK Falken                            187
          1,87
     Hilda Hautamäki                         IK Falken                            dns
        

F11/T11 60 m
  1. Charlotte Sassila                       IK Falken                           9,72
  2. Nathalie Blomqvist                      Ik Falken                           9,79
  3. Ursula Lindén                           If Nykarlebynejden                  9,80
  4. Malin Storbacka                         IF Åsarna                          10,06
  5. Fina Backholm                           Vasa IS                            10,16
  6. Linnea Granlund                         If Nykarlebynejden                 10,27
  7. Miina Salminen                          Larsmo IF                          10,40
  8. Julia Nylund                            IK Falken                          10,45
  9. Linda Granlund                          If Nykarlebynejden                 10,53
 10. Frida Björklund                         IK Falken                          10,56
 11. Erika Karlström                         If Nykarlebynejden                 10,69
 12. Josefine Asplund                        Larsmo If                          10,75
 13. Selma Nordström                         IF Nykarlebynejden                 10,92
 14. Susannah Nygård                         IK Falken                          12,38

Heat 1                 +1,1
  1. Charlotte Sassila                       IK Falken                           9,72
  2. Fina Backholm                           Vasa IS                            10,16
  3. Miina Salminen                          Larsmo IF                          10,40
  4. Linda Granlund                          If Nykarlebynejden                 10,53
  5. Selma Nordström                         IF Nykarlebynejden                 10,92
  6. Susannah Nygård                         IK Falken                          12,38

Heat 2                 +2,8
  1. Nathalie Blomqvist                      Ik Falken                           9,79
  2. Ursula Lindén                           If Nykarlebynejden                  9,80
  3. Malin Storbacka                         IF Åsarna                          10,06
  4. Linnea Granlund                         If Nykarlebynejden                 10,27
  5. Julia Nylund                            IK Falken                          10,45
  6. Frida Björklund                         IK Falken                          10,56
  7. Erika Karlström                         If Nykarlebynejden                 10,69
  8. Josefine Asplund                        Larsmo If                          10,75

F11/T11 600 m
  1. Nathalie Blomqvist                      Ik Falken                        2.01,69
  2. Tilda Borgmästars                       Ik Falken                        2.06,41
  3. Ursula Lindén                           If Nykarlebynejden               2.11,33
  4. Frida Björklund                         IK Falken                        2.12,01
  5. Malin Storbacka                         IF Åsarna                        2.15,43
  6. Miina Salminen                          Larsmo IF                        2.18,30
  7. Linnea Granlund                         If Nykarlebynejden               2.30,62
     Moa Parkkinen                           If Drott                             DNS

F11 Längd / T11 Pituus
  1. Tilda Borgmästars                       Ik Falken                            378
          3,78
  2. Jenny Granfors                          IF VOM                               371
          3,71
  3. Ursula Lindén                           If Nykarlebynejden                   364
          3,64
  4. Fina Backholm                           Vasa IS                              349
          3,49
  5. Linnea Granlund                         If Nykarlebynejden                   320
          3,20
  6. Linda Granlund                          If Nykarlebynejden                   314
          3,14
  7. Frida Björklund                         IK Falken                            312
          3,12
  8. Julia Nylund                            IK Falken                            306
          3,06
  9. Malin Storbacka                         IF Åsarna                            304
          3,04
 10. Miina Salminen                          Larsmo IF                            302
          3,02
 11. Selma Nordström                         IF Nykarlebynejden                   300
          3,00
 12. Josefine Asplund                        Larsmo If                            280
          2,80
 13. Susannah Nygård                         IK Falken                            257
          2,57

F11 Diskus / T11 Kiekko
  1. Nathalie Blomqvist                      Ik Falken                          18,44
          18,44
  2. Jenny Granfors                          IF VOM                             15,27
          15,27
  3. Erika Karlström                         If Nykarlebynejden                 13,92
          13,92
  4. Linda Granlund                          If Nykarlebynejden                 13,55
          13,55
  5. Charlotte Sassila                       IK Falken                          12,79
          12,79
     Frida Björklund                         IK Falken                            DNS
        

F13/T13 60 m
  1. Malin Björkström                        Larsmo IF                           8,64
  2. Jenny Asplund                           Larsmo If                           8,67
  3. Alina Strömberg                         Larsmo IF                           8,80
  4. Jennifer Roos                           Larsmo IF                           8,83
  5. Elin Sundqvist                          IF Nykarlebynejden                  8,93
  6. Emilia Holm                             IF Nykarlebynejden                  9,29
  7. Linnéa Backholm                         Vasa IS                             9,36
  8. Manuela Jankens                         IF Nykarlebynejden                  9,46
  9. Lovisa Hellman                          If Nykarlebynejden                  9,55
 10. Mirjam Antus                            If Nykarlebynejden                  9,82
 11. Erika Westerlund                        If Drott                            9,92
 12. Cecilia Back                            IF Nykarlebynejden                 10,47
 13. Nora Lillas                             If Nykarlebynejden                 10,72
     Emilia Björk                            IK Falken                            DNS
     Josefine Rudnäs                         IF Nykarlebynejden                   DNS

Heat 1                 +2,1
  1. Malin Björkström                        Larsmo IF                           8,64
  2. Jennifer Roos                           Larsmo IF                           8,83
  3. Linnéa Backholm                         Vasa IS                             9,36
  4. Manuela Jankens                         IF Nykarlebynejden                  9,46
  5. Mirjam Antus                            If Nykarlebynejden                  9,82
  6. Erika Westerlund                        If Drott                            9,92
  7. Cecilia Back                            IF Nykarlebynejden                 10,47
  8. Nora Lillas                             If Nykarlebynejden                 10,72

Heat 2                 +2,5
  1. Jenny Asplund                           Larsmo If                           8,67
  2. Alina Strömberg                         Larsmo IF                           8,80
  3. Elin Sundqvist                          IF Nykarlebynejden                  8,93
  4. Emilia Holm                             IF Nykarlebynejden                  9,29
  5. Lovisa Hellman                          If Nykarlebynejden                  9,55
     Emilia Björk                            IK Falken                            DNS
     Josefine Rudnäs                         IF Nykarlebynejden                   DNS

F13/T13 1500 m
  1. Sonja Katajamäki                        IF Nykarlebynejden               5.37,92
  2. Erika Westerlund                        If Drott                         5.41,12
  3. Tiina Puranen                           IF Drott                         6.01,81
  4. Cecilia Back                            IF Nykarlebynejden               6.13,10
     Emilia Björk                            IK Falken                            DNS

F13 Längd / T13 Pituus
  1. Jenny Asplund                           Larsmo If                            429 +1,3
          4,29
  2. Elin Sundqvist                          IF Nykarlebynejden                   417 +1,9
          4,17
  3. Alina Strömberg                         Larsmo IF                            414 +1,5
          4,14
  4. Linnéa Backholm                         Vasa IS                              409 +1,5
          4,09
  5. Jennifer Roos                           Larsmo IF                            404 +2,6
          4,04
  6. Emilia Holm                             IF Nykarlebynejden                   369 +1,8
          3,69
  7. Mirjam Antus                            If Nykarlebynejden                   344 +1,5
          3,44
  8. Manuela Jankens                         IF Nykarlebynejden                   342 +1,4
          3,42
     Emilia Björk                            IK Falken                            dns
        
     Josefine Rudnäs                         IF Nykarlebynejden                   dns
        

F13 Diskus / T13 Kiekko
  1. Jennifer Roos                           Larsmo IF                          20,81
          20,81
  2. Cecilia Back                            IF Nykarlebynejden                 17,06
          17,06
     Emma Björklund                          IK Falken                            DNS
        

F15/T15 100 m                      +2,6
  1. Elin Forsgård                           If Nykarlebynejden                 13,54
  2. Natalija Nylund                         IF Drott                           13,77
  3. Johanna Eklund                          If Drott                           13,98
  4. Johanna Blomqvist                       Vasa Is                            14,08
  5. Sonja Katajamäki                        IF Nykarlebynejden                 14,56
  6. Amanda Parkkinen                        If Drott                           14,74
  7. Emilia Heikkilä                         IF Drott                           15,63

F15/T15 2000 m
  1. Vera Rauhala                            Vasa Is                          7.10,75
  2. Hanna Westerlund                        If Drott                         7.18,46

F15 Höjd / T15 Korkeus
  1. Jonna Mäkitalo                          IK Falken                            151
  2. Jenna Ylitalo                           IK Falken                            145
  3. Anni Salminen                           Larsmo IF                            145
     Gabrielle Nyholm                        IF Nykarlebynejden                   DNS
     Jennifer Roos                           Larsmo IF                            DNS

F15 Spjut / T15 Keihäs
  1. Jenna Ylitalo                           IK Falken                          35,25
          30,89  30,63  25,40  35,25  31,71  29,32
  2. Jennie Nylund                           IK Falken                          32,48
          29,31  30,59      -  32,48  29,22  28,78
  3. Sara Dahlström                          IF Nykarlebynejden                 29,38
          24,20      -  26,50      -  28,61  29,38
  4. Sara Viinikka                           IF Drott                           26,03
          25,30  26,03      -  25,47  24,80  24,77

D17/N17 100 m                      +1,9
  1. Ellen Moisio                            IF Drott                           13,57
  2. Mikaela Emma Rebecka Haglund            IF Drott                           13,66
  3. Lydia Edman                             If Nykarlebynejden                 13,86
  4. Natalija Nylund                         IF Drott                           13,99

D17/N17 3000 m
  1. Dine Lindahl                            If Femman                       12.33,61

D17 Spjut / N17 Keihäs
  1. Rebecca Ljung                           Larsmo IF                          36,50
          35,76  34,38  33,18  36,40  36,50      -
  2. Birgitta Ollandt                        IF Nykarlebynejden                 33,36
          33,36  33,17  30,67  31,75  31,99  32,53
  3. Jenny Wiklund                           IF Femman                          32,62
              -  30,88  32,62  30,61  32,55  31,73

D19/N19 100 m                      +1,8
  1. Jessica Rasmus                          If Nykarlebynejden                 13,06
  2. Anna Julin                              If Nykarlebynejden                 13,09

D19 Diskus / N19 Kiekko
  1. Isabelle Nygårds                        IF Kraft                           43,63
          43,63
  2. Emma Rintamäki                          IF Femman                          36,83
          36,83

Alla resultat 2014


Äldre resultat

  • Tryck här för att ladda äldre resultat...

Kalender


»» Förstora kalendern

Sponsorer

KD Soft

Aktia

Folkhälsan